Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Banka e Shqipris: Qeveria e Rilindjes e ka rritur borxhin publik me 645 milion euro

  DOKUMENTI/ Raporti financiar i BSH: Qeveria shqiptare e ka rritur borxhin me 645 milion euro

  Emri: raMa-sejko.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 42.4 KB

  Departamenti i Statistikave n Bankn e Shqipris ka publikuar s fundmi nj raport ku ofrohen t dhna mbi borxhin e jashtm bruto t Shqipris.

  N raport specifikohen sasit e borxhit sipas zrave; ndrsa Banka e Shqipris shprehet se borxhi qeveritar z peshn m t madhe dhe se ky borxh ishte 24% m i lart n vitin 2015 krahasuar me vitin paraardhs.

  Sektori me peshn m t madhe n stokun e borxhit t jashtm mbetet sektori i qeveris s prgjithshme. N fund t periudhs(Dhjetor 2015), borxhi i jashtm i ktij sektori ishte rreth 3 miliard e 293 milion euro ose rreth 24% m i lart ndaj nj viti m par(2014).

  Emri: Borxhi-Me-Logo.jpg

Shikime: 125

Madhsia: 83.4 KB

  Rritja i dedikohet rritjes s stokut t huave afatgjata me rreth 504 milion euro dhe emetimit t eurobondit, i cili solli nj zgjerim t stokut me rreth 141 milion euro, shkruhet nw raport.

  Pra bhet fjal pr nj rritje t borxhit qeveritar n vlern e 645 milion eurove n total; sipas Banks s Shqipris.

  Rreth 79% e stokut t borxhit sht borxh afatgjat kryesisht n formn e huave, ndrsa pjesa tjetr sht borxh afatshkurtr kryesisht i marr nga sektori bankar.

  Sektori i qeveris s prgjithshme zotron pjesn kryesore t borxhit t jashtm me rreth 43% t vlers s prgjithshme.

  Pjesa tjetr sht e shprndar midis bankave (17%), sektorve t tjer (17%), autoritetit monetar (1%) dhe si hua midis kompanive (22%).

  HashtagAL

 2. #2

  Pr: Banka e Shqipris: Qeveria e Rilindjes e ka rritur borxhin publik me 645 milion euro

  E paskan "lehtesuar" me 645 milion euro do thoshte ish ministri i financave. Dhe ai ishte lule perpara ketij te sotmit se te pakten dinte te bende ndonje mbledhje o zbritje. Ky i sotmi di te numuroje vetem me duar ne xhepa,dhe gishtat i dalin gjithmon njembedhjete.

  Albo,na zuri belaja me keta te rilindjes ! Ishim mire me shokun Sali,se muajt e fundit as gure me a koken nuk i jepnin jo me leke. Ishim rehat,sikur te na jepnin ca leke nuk do na kishte ikur as shoku Meta.

  Do ta kishim ne demokratet integrimin dhe trasparencen,nuk do tja linim rilindjes.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •