Flet pr vizitn n SHBA - Rama n Grupin PS: SHBA sdo lejojn asknd t pengoj DrejtsinSHBA nuk do t lejojn asnj parti politike n Shqipri t pengoj reformn n drejtsi. Kjo sht garancia q ka marr Kryeministri Edi Rama gjat vizits n SHBA.N mbledhjen e grupit t PS, Rama tha se kjo refom do t jet nj test edhe pr raportet mes dy vendeve, q tashm do t ken edhe nj grup miqsie t prbashkt. Ndrkoh, n prfundim t mbledhjes foli edhe deputetja Mimoza Hafizi e cila tha se ka krkuar sqarime pr krcnimin e kandidatit pr Rektor t Universitetit t Tirans Mynyr Koni.

Edi Rama:SHBA si mbshtetje e fuqishme e popullit shqiptar duan q aspirata e shprehur pa asnj ekuivok nga populli yn pr nj reform t thell t drejtsis t korruptuar shqiptare t mos pengohet nga askush dhe pr asnj arsye.

Kjo sht garancia me t ciln sht kthyer nga vizita n Uashington Kryeministri Edi Rama duke deklaruar se reforma n drejtsi do t jet test pr raportet mes Shqipris dhe SHBA.

Edi Rama: Kye sht vlersuar padyshim reforma n drejtsi edhe nga Shtpia e Bardh. Perceptimi yn i qart sht se kjo reform prve t tjerash prbn n syt e partnerit ton strategjik edhe nj test t t gjitha palve mbi seriozitetin n marrdhniet me SHBA.

Kryeministri u shpreh me nota entuziazmi pr takimet ne Shtpin e Bardh, dhe shprehu keqardhje pr kritikat me t cilat e shoqroi vizitn e tij opozita.
Edi Rama: N t gjitha frontet e bashkpunimit me SHBA, ai ishte mbi t gjitha nj vlersim pr Shqiprin dhe pr popullin shqiptar n 25 vjetorin e ksaj marrdhnie shum speciale, prandaj nuk kishte asnj arsye pr ta przier Amerikn n gjelln e prditshme t kundrshtive kudo, kurdoher dhe pr do gj ndaj qeveris.

Rezultatin e vizits n SHBA, Rama zgjodhi ta ndaj me deputett n mbledhjen me dyer t hapura t grupit parlamentar gjat t cilit tha se SHBA kan vendosur t ngren nj grup miqsie me shoqrin. . Ndrkoh, pa pranin e medias, ai msohet se ka informuar pr thirrjen e Asambles Kombtare t PS, t shtunn n orn 10, ku do t zgjidhet Sekretari i Prgjithshm i Partis, kryesia dhe sekretariati.

Ndrkoh n prfundim t mbledhjes, deputetja Mimoza Hafizi tha se kishte krkuar sqarime pr krcnimin e kandidatit pr Rektor t Universitetit t Tirans Mynyr Koni.
Mimoza Hafizi: Krkova t kem informacione rreth atij akti q i sht referuar n media, nse sht e vrtet sht e paprecedent, nuk ka ndodhur ndonjher n historin e arsimit t lart q manditizmi t afrohet kaq afr universitetit dhe prgjigjia ishte q Prokuroria po heton shtjen dhe gjithashtu q qeveria ka marr shum t mira pr kandidatn e krcnuar.

Sa i takon zgjedhjeve brenda PS, Hafizi bri me dije se ka depozituar n Komisionin Zgjedhor t Partis krkesn pr hapjen e kutive t votave t referendumit.

ORA NEWS