Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Biseda sekrete mes Enver Hoxhs dhe ambasadorit rus: Pse e dnuam Koi Xoxen!

  Emri: enver-hoxha-koci-xoxe.jpg

Shikime: 648

Madhsia: 24.4 KB

  Konferenca PPSH-s e Tirans, e vitit 1956 rikthehet nga historiania Ana Lalaj me anw tw dokumentacionit t plotsuar nga arkiva shqiptare dhe t huaja.

  Pranvera e rrejshme e 56-s, sht nj nga veprat m t fundit t historianes, e cila trajton kt ngjarje 60 vjet m pas. Si ndodhi, kush mori pjes, cilt ishin ata eksponent t PPSH-s, q guxuan t ngrinin zrin, cilat ishin pasojat. Analiza e historianes bhet edhe m e prekshme, prmes dokumenteve.  HOXHA E PRJETON SERIOZISHT AT Q KA NDODHUR, POR NUK DEMONSTRON NERVOZIZM T TEPRT

  Procesverbali i biseds s Sekretarit t Par t KQ t PPSH, Enver Hoxha, me ambasadorin e BS n Shqipri, Leonid Krillov

  Tiran, m 16 prill 1956

  Nga raportet e Leonid I. Krillov

  Sekret, Ekz., Nr. 1, 8 maj 1956

  Nr. 168

  Sot Sekretari i Par i KQ t PPSH, Enver Hoxha, q ka mbrritur n Tiran, m rrfeu prshtypjet nga konferenca e partis s qytetit. Mbrm, thot Hoxha, mua mu desh tri her t merrja fjaln. Fillimisht e mora fjaln menjher pasi mbrrita dhe u prpoqa t zbusja gjendjen n konferenc dhe t jepja prgjigje t qeta pr shtje t ngritura, duke treguar me kt se konferenca kishte rrshqitur nga rruga e drejt.

  Kjo fjal e par e imja nga konferenca u prit prgjithsisht mir. Por pas meje e mori fjaln nj demagog dhe tha se Enver Hoxha ktu foli shum drejt, por le t na tregoj prse shtetit i kushton 1 milion lek trajtimi i do antari t Komitetit Qendror.

  Ather un nuk u prmbajta, tha Enver Hoxha, dhe q nga vendi pr kt shpifje i shpalla luft ktij demagogu, si rezultat i s cils ai u detyrua t ikte nga tribuna. Kjo sigurisht q ishte pak e ashpr nga ana ime, por tu jepje liri ktyre qndrimeve demagogjike, duke vlersuar edhe situatn e prgjithshme t konferencs, ishte gjithashtu e palejueshme.

  E gjitha kjo shkaktoi thyerjen e njohur n punn e konferencs dhe pas ksaj delegatt nisn me vlersime t mira kritike, si pr punn e organizatave t qytetit, ashtu edhe pr punn e atyre t qendrs. Pas ksaj un, tha Enver Hoxha, e mora fjaln pr t tretn her dhe ngrita shtjen se kujt i interesonte drejtimi q konferenca mori n fillim dhe se kush e ka fajin pr kt.

  Tani konferenca sht duke punuar krejt normalisht dhe ne jemi t bindur pr rezultatet e saj t suksesshme. Ne nuk i konsiderojm kto fakte t rastsishme, tha Enver Hoxha. Me patjetr q njfar grupi njerzish sht prgatitur sipas mnyrs s saj pr konferencn duke u prpjekur q ta kthej kundr Komitetit Qendror.

  Por pr kt as KQ, as Komiteti i partis i qytetit nuk dinin gj. Ky sht nj msim i mir. N lidhje me kt, duket shum antipatike edhe veprimtaria e Byros s Komitetit t qytetit dhe e sekretarve t saj. Udhheqjen e Komitetit t partis t qytetit neve na duhet ta rinovojm plotsisht. M tej, Enver Hoxha u ndal n disa shtje politike t ngritura n politik lidhur me kultin e individit dhe marrdhniet me Jugosllavin.

  Puna sht, tha Enver Hoxha, se pasi mora n Kongresin XX t Partis Komuniste t Bashkimit Sovjetik tekstin e raportit t fsheht t Hrushovit, ne nuk mundeshim q prmbajtjen e tij tia bnim t ditur popullit dhe prisnim nj sinjal nga KQ e Partis Komuniste t BS, ndrkoh q n Republikn Demokratike Gjermane, n Hungari e Poloni, shokt vepruan sipas mnyrs s tyre dhe gjersisht ran dakord me t gjitha shtjet q kan lidhje me kultin e individit, duke na kaluar n kt pik.

  Ne gjithashtu e bm kt pas shkrimit t njohur n Pravda, si e bn edhe shokt kinez. Prandaj u krijua nj mendim te disa punonjs tant se n dika po heshtnim pr shtjen e kultit t individit, edhe pse t gjith e din se partia jon q m 1954, sipas shembullit t Partis Komuniste t BS, e ka br punn m t madhe pr largimin e kultit t individit n kushtet e Shqipris dhe tashm mund t flitet vetm pr disa reminishenca t kultit t individit.

  N konferenc u fol gjithashtu prse ne heshtim pr shtjen e Koi Xoxes dhe pr marrdhniet me Jugosllavin. Por kjo shtje sht shum delikate. shtja e ndshkimeve t Koi Xoxes te ne sht shum e qart. Pr sa i prket lidhjes s tij me Jugosllavin dhe n prgjithsi t marrdhnieve ton me Jugosllavin, ne kemi n plan ta shtrojm kt shtje n kongresin e ardhshm t tret t Partis s Puns s Shqipris n raportin e KQ n nj mnyr t till: Marrdhniet miqsore mes popujve t Jugosllavis dhe t Shqipris u lidhn dhe u forcuan n rrjedhn e lufts s prbashkt lirimtare.

  Pas prfundimit t lufts, kto marrdhnie u forcuan dhe u zhvilluan edhe m shum. Bashk me kt, nga t dyja palt, u bn gabime t njohura, q mund t largoheshin me prpjekjen e t dyja palve. Por kur ne zbuluam veprimtarin kriminale t Koi Xoxes, kur pas veprimtaris kriminale t bands s Berias u publikuan rezolutat antijugosllave t Komiternit, t gjitha kto fakte n prfaqsimin ton morn ndriim t veant dhe ne n mnyr jo t drejt lidhm veprimtarin kriminale t Koi Xoxes me Jugosllavin.

  Ne mund t themi m tej se tashm, kur t gjitha jan t qarta, ne nuk kemi asnj penges pr zhvillimin e mtejshm t marrdhnieve shoqrore me Jugosllavin. Por sipas ksaj teze, tha Enver Hoxha, ne mendojm q deri n kongres t kshillohemi me KQ t Partis Komuniste t BS.

  Enver Hoxha, sipas prshtypjes sime nga biseda, e prjeton seriozisht at q ka ndodhur n Konferencn e Partis s Tirans, por e ndien veten plotsisht t bindur dhe nuk demonstron nervozizm t teprt.

  Ambasadori i BS n Shqipri

  L. Krillov

  Lapsi

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Biseda sekrete mes Enver Hoxhs dhe ambasadorit rus: Pse e dnuam Koi Xoxen!

  E cfar del nga ky hulumtim?
  Edhe me 17.09.1934 u akreditua ne Tirane ne kohen e mustaqespices nga Mati,ambasadori rus ne Greqi Michail Weniaminowitsch Kobezki.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •