Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Shqipria e Rilindur: Kt vit aplikuan pr n Amerik 200 mij shqiptar

  Rekord historik/ Kt vit aplikuan pr n Amerik 200 mij shqiptar

  do vit, mijra shqiptar provojn fatin me lotarin amerikane q hapet nga 1 tetori deri m 3 nntor. Sipas t dhnave t publikuara nga Departamenti Amerikan i Shtetit plot 198,625 aplikant kan plotsuar 100 mij aplikime, personalisht ose si familje, pr tu zhvendosur n vendin e ndrrave.

  Ky sht nj rekord historik. Departamenti Amerikan i Shtetit publikon t dhnat mbi numrin e aplikantve q nga viti 2007 dhe asnjher gjat ksaj periudhe nuk ka pasur kaq shum aplikant. N 2015 pati mbi 27 mij aplikime m shum se n 2014 dhe 76 mij aplikime m shum se n 2013.

  Emri: lotaria-amerikane.jpg

Shikime: 253

Madhsia: 35.2 KB

  Lidhja e departamentit te shtetit amerikan mbi te dhenat:
  http://travel.state.gov/content/visa...tatistics.html

  Prgjat ksaj periudhe, numri m i vogl i aplikimeve shnohet n vitin 2011 me 87 mij ndrrimtar. Viti 2011 qe edhe viti i par i heqjes s vizave nga zona Shengen pr Shqiprin, viti kur nj numr i strmadh shqiptarsh vizituan pr her t par Europn.

  Kam aplikuar pr lotarin amerikane rregullisht prej 10 dhjet vjetsh dhe pr mua sht br si nj rit t cilin e provoj pavarsisht gjasave t pakta pr t fituar, tha pr BIRN, Ervini, nj 38-vjear nga Tirana i cili punon si operator marketingu, pavarsisht se ka dy diploma bachelor n drejtsi dhe ekonomi dhe nj master n financ.

  Dua t emigroj jasht shtetit sepse nuk e shoh Shqiprin si nj vend t sigurt, pasi ktu nuk ka vazhdimsi ligjore, gjithka ndryshon me ndrrimin e partive, shton ai.

  Por kt vit Ervini nuk do t jet vetm. I sapomartuar me nj t diplomuar arti, Anxheln, ata shpresojn se ndrrimi i statusit nga beqar n t martuar do ti sjell fat.

  Kam aplikuar edhe nj her prpara se t njihesha me Ervinin, por uroj q martesa t jet nj ogur i mir pr ne, thot pr BIRN Anxhela, nj studente 24-vjeare q sht diplomuar n regji filmi, e cila ka humbur s fundmi punn pas falimentit t nj televizioni.

  Pr mua Shqipria sht vendi ku t jesh artist do t thot t mos marrsh dot frym, vendet e puns paguhen keq dhe duhen gjetur me mik, shton ajo.

  Emri: aplikimet.jpg

Shikime: 207

Madhsia: 27.0 KB

  Por t martuarit nuk jan t vetmit q provojn fatin.

  Ina, 22 vjee, nj studente infermierie n Durrs pranon pr BIRN t ket aplikuar pr lotarin amerikane t ktij viti.

  Un aspiroj t bhem infermiere, por ktu shndetsia sht e zhytur n korrupsion dhe paraja ka hyr mes pacientit dhe mjekut. Un dua t jem n gjendje ti ndihmoj njerzit me pastrti dhe pa e ndotur qllimin humanitar me para, thot ajo.

  E vetmja mnyr pr t shptuar profesionin tim pr mua, sht emigrimi n SHBA, prfundon Ina.

  Kemi aplikuar pr lotarin amerikane si familje, pasi dua q vajza jon t ket nj mundsi m t mir jetese, t ciln Shqipria ka provuar se nuk mund tia jap, thot Alma, nj prkthyese 34-vjeare nga Tirana.

  Represioni i shtetit n koht e fundit, me ligje t ashpra, gjoba dhe dnime me burg, na bn t duam t zhdukemi nga ktu nj or e m par, prfundon ajo.

  Por me fatin vijn dhe supersticionet. Shum nga t intervistuarit e BIRN u shprehn se besojn se qytetart korar jan t preferuarit e sistemit przgjedhs t lotaris.

  Prvoja ime n lotarin amerikane m ka br t besoj se fati shkon me korart, madje njoh njerz q udhtojn deri n Kor pr t br aplikimin e tyre, me shpresn q do tu ec, thot Ervini.

  Kt vit kam hequr dor nga aplikimi. Pas gjasht vjetsh shpresa, e kam humbur besimin se dika e mir do t dal nga kjo lotari e prvitshme, thot pr BIRN, Vilma, nj parukiere 35-vjeare.

  Megjithat, Lotaria Amerikane nuk sht e vetmja lotari ku shqiptart provojn fatin pr t ndryshuar jetn.

  Do t marr seriozisht aplikimin n Lotarin Kanadeze, e cila ka kritere m t larta przgjedhjeje, por shanse m t mira pr t fituar, shton Ervini, me nj grimc shprese n vshtrimin e tij.

  Duam patjetr t largohemi nga Shqipria q ta zgjerojm familjen ton n nj vend t sigurt dhe me stabilitet ekonomik, thot Anxhela, duke ia shtrnguar dorn bashkshortit t saj.

  BIRN

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqipria e Rilindur: Kt vit aplikuan pr n Amerik 200 mij shqiptar

  M.q-se jemi ne Nato dhe na cliruan duhet dhe te na bejne shtetin e tyre te sa me 5-se(yje????) dhe nuk ka me emigrime.
  Pra Eldoradon sille ne troje...
  Boah

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •