Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Japoni, turistt do t paguajn me shenja gishtrinjsh

  Japonia po punon pr t krijuar nj program t ri q do ti lejoj turistt q t paguajn pr shrbimet q do t marrin, me at t shenjave t gishtrinjve.

  Lajmin e bn t ditur gazeta vendase, The Yomiuri Shimbun.

  Qeveria japoneze po shpreson q ky sistem i ri t ndikoj n do t uljen e krimit dhe ti lehtsoj turist nga shqetsimi i tyre, pr t udhtuar me para n dor, apo me karta krediti dhe kshtu t bien pre e keqbrsve.

  Kur turistt t hyjn n Japani, ata do t japin shenjat e gishrinjve n nj sportel n aeroport duke regjistruar kshtu t dhnat personale dhe informacionet e kartave t kreditit.

  Ky informacion do t ruhet dhe do t prdoret n momentin q ata do t akomodohen n hotele, apo t bjn blerje n dyqane.

  Nprmjet ktij sistemi sht menduar q ata t mund t paguajn, vetm duke vendosur shenjn e gishtrinjve.

  Program do t nis kt ver n mbi 300 dyqane, hotele dhe restorante n zonat m t frekuentuara nga turistt n Japoni.

  E nse do gj do t shkoj mir do t filloj t zbatohet n t gjith vendin n fillim t pranvers 2017.

  Qeveria japoneze po shpreson se ky program t jet konsoliduar n vitin 2020, kur t zhvillohen Lojrat Olimpike, n Tokio.

  Vitin e kaluar, parku Huis Ten Bosch n prefekturn e Nagasaki n Japoni, ishte i pari q e testoi me sukses pagesn me sistemin e shenjs s gishtit./tvklan.al
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •