Gratė greviste janė ato qė po sakrifikohen pėr hir tė kėsaj indiference tė theksuar tė shtetit

Ministri Dervishi injoron grevistėt

Ndėrkohė qė familjarėt prisnin zotin Dervishi, ky i fundit ka devijuar dhe i ėshtė shmangur kontaktit tė tyre, duke shfrytėzuar njė tjetėr hyrje tė Ministrisė sė Rregullimit tė Territorit

Mirela Veliu

Greva e urisė e nėntė grave ka hyrė sot nė ditėn e saj tė dhjetė. Pėrfaqėsues tė familjeve qė kanė humbur paratė ose shtėpitė nė firmat piramidale janė solidarizuar dje me gratė dhe pėr t'iu bėrė atyre krah, kanė kėrkuar takim me ministrin e Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit Besnik Dervishi. Megjithė kėmbėnguljen e kėtyre tė fundit, ministri i Rregullimit tė Territorit dhe Turizmit Dervishi, ka refuzuar tė takohet dje me pėrfaqėsues tė familjeve tė pastreha. Qė nė orėt e para tė mėngjesit tė djeshėm, pėrfaqėsues tė kėsaj kategorie kanė zėnė vend para kėsaj ministrie. Ata prisnin ministrin Dervishi pėr tė zhvilluar njė takim pėr problemin e tyre shumėvjeēar ende tė pazgjidhur dhe qė ka detyruar nėntė nėna tė vetėflijohen. Ndėrkohė qė familjarėt prisnin zotin Dervishi, ky i fundit ka devijuar dhe i ėshtė shmangur kontaktit tė tyre, duke shfrytėzuar njė tjetėr hyrje tė ministrisė. Pėrfaqėsues tė kėtyre familjeve qė e kanė parė ministrin Dervishi kanė reaguar mjaft ashpėr, duke thėnė se shteti tashmė nuk denjon as t'i presė e jo mė tė zgjidhė problemin e tyre. Kėshtu nė shenjė proteste, tė afėrm tė grave greviste, si dhe pėrfaqėsues tė familjeve tė pastreha kanė bllokuar pėr disa minuta "Rrugėn e Dibrės". Kėshtu, prej shtatė vjetėsh, shqiptarėt presin tė marrin lekėt e tyre, tė vetmen pronė qė iu pėrket me tė drejtė, por deri tani i ka shoqėruar vetėm heshtja. Janė rreth njėqind familje qė kanė humbur shtėpitė e tyre nė firmat piramidale, tė cilat prej disa muajsh protestojnė, duke kėrkuar kėtė herė jo shtėpitė, por njė ndihmė nga shteti. Tė gjitha kėto familje jetojnė nė shtėpi me qera, por gjendja ekonomike e dobėt e bėn tė pamundur pėrballimin e qerasė. Krahas grevės sė urisė ata kanė thėnė se nė ditėt e ardhshme do tė pėrshkallėzohen protestat e tyre. Ata kanė pėrsėritur sėrish shprehjen "kėrkojmė nga qeveria atė qė na premtoi kur na kėrkoi votat nė vitin '97". Njėri prej pėrfaqėsuesve shprehet pėr gazetėn se, ata kanė disa ditė qė kėrkojnė takim me ministrin e Rregullimit tė Territorit, por ky i fundit nuk i ka pranuar nė takim. Ndėrkohė qė pėrfaqėsuesja e kėsaj ministrie Doris Andoni, e cila ka kontaktuar me gratė greviste iu ka kėrkuar tė dalin nga greva dhe sigurisht pėrfundimi dihet, tė vazhdohet ashtu siē ėshtė vazhduar edhe kėto shtatė vjet tė tjera, me premtime dhe gėnjeshtra. Nė anėn tjetėr, gratė greviste janė ato qė po sakrifikohen pėr hir tė kėsaj indiference tė theksuar tė shtetit. Ato kanė hyrė sot nė ditėn e dhjetė tė grevės dhe gjendja e tyre vazhdon tė rėndohet. Kanė qenė nėntė gra qė kanė ndėrmarrė njė inisiativė, e cila nuk dihet se si do tė pėrfundojė, derisa askush nuk po reagon. Njėra prej tyre, pikėrisht para dy ditėsh ėshtė shtruar nė spitalin psikiatrik pėr shkak tė njė depresioni tė rėndė mendor. Tashmė tė mbetura vetėm tetė, ato janė tė shqetėsuara pėr fatin e shoqes sė tyre, megjithatė shprehen se askush nuk do tė mund t'i kthejė nga qėllimi i tyre i shenjtė. Gjendja po rėndohet nga dita nė ditė, megjithatė 20 familjeve mė problematike nuk iu ėshtė ėshtė dhėnė asnjė zgjidhje nga pėrfaqėsuesit e qeverisė


=============================================