Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2015
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Burdush burdushi bordosh mjeku popullor rrencan shpifs intrigant

  nga NAIM FLAMURI
  BURDUSHI...sheruesi i magjise e verteta....MALLKIM I VETVETES

  BURDUSHI BORDOSHI
  “Shpėtuesi i Kosovės”

  Burdush, Burdushi ; ėshtė emėr apo mė mirė tė thuash nofkė, e njė aktori serb qė nė vitet e 70-ta, tė shekullit 20-tė, u njihte nė mbarė publikun e gjėrė, tė ish-Jugosllavisė. Vehet pyetja pėrse ky emėr tani shfaqet “apet-serishė”- por praptė, nė shekullin 21-njė, nė hapsiren blu tė Republikes sė Kosovės me rajonė e mė gjėrė.
  Nevet ky emer na vjenė si titull, "Shėrues i magjisė tė bardhė e tė zezė, mjekė popullorė, Hysri Peēani" me emėr tė madhė nė Kosovė, i njohur si BURDUSHI bordosh etj…,(shėron smundjet shpirtėrore, synin e keqė, msyshin, kuronė e bėn me zjarrė, flakė qiriun, dheun e tė vdekurve, mjegullin e ujė tė xhenazės)…,brrr mua kjo mė ēoj mishin kokėrr, mbase vetė magjija jahuu…
  Tani sidotėjetė, gjitha profesionet e zanatet, tė turlifarit e ata mbase gjithė janė e shėrbejnė pėr tė dalluarė, aftėsitė e lėmisė pėrkatse nė punėn qė akcili nga ne, e bėn e thjesht jo vetėm aq.
  Personi nė fjalė, ishte pėr tė disatėn herė mysafirė nė show-in javorė, Vala Mala nė Koha Vision, qė shfaqet ēdo tė premte tė udhėhequr nga Valon Maloku.
  Nuk mbajė mėnd detajet, imtėsit nga programi por nga e tėrė shfaqja e Vala Mala, show-it kulminoj kur BURDUSHI! si musafirė, nė hidhėrim-mllefė e i indinjuar thellė, nga pėrqeshja e nėnēmimi nė shperfillje qė aktoret ia, qė ia bėnė nė kurriz tė tijin, Ay nė zėmrim ēohet nga vendi ulės, nxjerr shpejt nga ēanta, njė bocel tė vogėl, dhe menjiherė i stėrpikė me ujė(xhenazes) aktoret pėrqeshės…, e ato tė ulurė kėmb kryq, nga vaji e ulėrima....tani gjith u shtangen! dėrrasė mu nė vendė!!?? udhėheqėsi show-it Valoni, i habitur mundohet, ti kthjellojė aktorėt, por mė kotė, tani Burdushi krekoset ;
  -hajt tesh, shani nanėn, e bani me qeshė…, por hataja vazhdonė, aktoret rrinė tė ngrirė, Valoni mshelė programin...traumat mbesinė.
  Habia nuk mbaronė kėtu, e tėrė Kosova me Rajonin gjithashtu janė tė shtangurė mpirė e tė hutuarė vallė, kjo qė ndodhi ėshtė e vėrtet; apo thjeshtė njė kurdisje televizive. Mua pėr kėtė mė ra pėr hise, thjesht rastisi e mė detyroj ta hulumtoj hajtė medet deri nė fundė...
  Magjija, ėshtė mpirje trushė me siher magji mashtrim-nem-mėri mallkim, apo dhe mėnyra e magjisė e tė lidhjes nyje, fryrjes nė nyje, cytje nga smirėkeqit kur sipas smirės veprojnė. Unė padyshim besojė nė tė fshehten, besojė dhe qė ka smirė zezė qė bėjnė keqė duke shkaktuarė kėshtu dėm tė pasojave tė padėshirueshme.
  Meqė si dhander Kosoves isha nė Gjakovė, shoku imė nga Tivari mė bėri telefonatė; tha, qė i nevojitet shumė Burdushi!?,
  -vėlla kamė hallė, dua tė ma zgjedhi Burdushi merakun,
  -e pashė nė Vala Mala, ky njeri tamam,
  ējerret miku nga Tivari!
  - I pe, tha si i shtangi ata tė dy!.
  Nuk shkojė gjatė....,e e gjeta edhe numrin pėr mikun, e thirra Burdushin, tha tė vini tė premten ora 7-tė pm tė natjes-mėngjezit nė hyrje tė Prizrenit, jamė pyesni gjithė mė njohin! dhe e gjeni tha.
  Mbrriti nga Tivari miku jem 10-orė me autobus,( flas per 2009)fjeti me ankth i thashė tė ēojė me veturė, u nisem nė tė zbardhė tė agut, mbrritem.., po ku ta gjejmė ne Burdushin, humbėm rrugėn,( skishim gps ahere)por pyetem dhe ja e gjetem tek hekurudha nė hyrje tė Prizreni nė tė djathtė, njė rrugė e ngushtė me baltė, gropa ia mbrriten, kah ora 7:20am! e mėngjezit, u futem njė korridori-ngushtice tė shtruarė mirė me pllaka moderne, para se tė futemi para dere tė njė shtėpije 4-tėr kate, extra lluksoze, njė lagje plotė shtėpija, por pa rrugė tė asfaltuar, neve na ndaluan ca persona qė qėlluanė tė ishin puntorė tė vyer nė kėte institucion tė themeluar nga Burdushi, gjithė me pamje egzotike dhe mjekra magjistaresh.
  Mė kėrkuan lejen, ia dhashė, gjithashtu mė japėn njė letėr tė kuqe me numėr 44-ėr, e shihė habinė,! ne jemi me rradhen e gjatė qė pret tė tė takoj shpėtuesin...e jo vetemm...edhe pse nė mėngjezė heret, ne tė katėrdhjet e katėrtitė, disessi dyzet ma pak,,,,e para nesh ka edhe 43-tre, nevojtarė tjerė e mbasė nesh???!!!ēudia nuk mbaronė janė edhe 50-tė, numra tjerė...jo vetėm numra, po persona tė gjallė, njerzė tė mjeruar nė hallet, individė gjith tė ardhurė pėr mjekun BURDUSHIN. Mbasi parkuam makinen, na drejtuan te njė lokal, qebabtore tė quajtur URIMI, uaa..!, sa ugurė mirė thashė me vete, miku jem nga Tivari ishte me fėtyrė ngazelluese, tani e kish rrokė makthi qė sė fundmit ia mbrriti…..
  Por nė hyrje brenda Urimit, ēka me pa......,tė fiktė Zoti, mbi 100 veta, plus familjaret gjithė tė ulur nepėr tavolina, plotė tymė duhanit, me erė qebapash, muzik tallava, gjithė si bleta zhurmojnė, kurse ne jabanxhit, skena ku mu ulė jahu!?, disa ēuna nga Deēani, mėshirohen e na ftojnė thrassin, dhe ne ulemi te ata, .....po tani fillon drama e pritjes.., ikė njė orė vetėm numri 14-tė, kurse ne jemi 44-tė!? ....Ejjjjj kur do mbrrijmė, po fati tani hapet, dhe nga theksi jonė shkodran rajoni i Kukėsit e Hasit na shoqėrojnė nė tryezen e impovizuar, gjith muhabeti; e keni pa allahile, nė TV-ėn, Burdushin qysh i ngriu aktorėt.
  Ikėn orėt....,gjithė tashti harruam qė jemi njerzė, ne u bėm numra, e unė njeri i rėndomė fola me puntorėt e sigurimit tė Burdushit, gjithė me mjekra ala italiana, thanė qė poqese i korrupton merret veshė, mundesh tia kapesh numrin mė tė vogėl ndonjerit!?,
  -pėr sa, thashė 5€,?
  -joo he burr i dheut 30€..,!!! uaaa 30-tė, nė kokė…po kjo qenka krimė, rrushfeti nė vėnd tė Burdushit, mbase i shenjtė. Nejse gjitha falen ora 15.00pm, shkuanė sahatet mbi 8 orė pritje, tė kapluar, mėrrdhitur por duke bėrė muhabet dhe neve si mos mė sė mirti na vjenė rradha....tani depertojmė nė dhomen para pranimit aty nė zyren e punes tė Burdushit, ftohti nė kulm, ankthi makthi...stressi! mikun tim e kaploj tė tėrin;
  -mbaju dajė, se tana kryhen si duhet, opss!!! ecė koha vijonė, gati 16.00pm! pasdita e vonė, tė rraskapitur dermuar por jo tė humbur durimin, se besimi mbi gjitha....,dėgjojmė nga autoparlantet, rrėfimet e kliente pacientave(durimtarve).., ku gjithė i falenderojnė sė pari Zotin, pastaj Burdushin.... i japin dhe peshqeshin.., delet si kafshė Burda nuk i pranon, pra Burdushi thotė:
  -allahile duhet tė jetė substancė e ngurtė kesh, lekė tė holla, pare nė dorė. Miku imė fillojė tha:
  -po unė kamė vetėm 100 €, more jahuu, ska dert Burdushi tė rregullon. Numri 44-tėr, dhe ne hyjmė brenda, na presin qirinjė tė ndezur, dhoma tejet e vogėl e mbushur nė errėsirė, aty na pret njė njeri tupulak trup shėndoshė me kostym, gung mbi krye kravat tė lidhur trashė, pamje me syza-gjyslyk nė sy, ngjyrė egzotike e lėkures, flokė me gel te vajosur tė lyer, llukun e njė prej ekonomisti, jo shėruesit tė magjisė.
  I bėn pėrshtypje theksi imė melodik shkodran, por miku imė nė hallė, ska kohė pėr muhabet, por nė pyetje; si i shtangi ato aktoret e Vala Malės, ai troē vėlla tha,
  -me ujė xhenazes i ftoha mirė…, unė nė vete thashė mbase shėron magjinė kjo nuk mė duket hyjnore, por nuk jam kėtu pėr tė bėrė paragjykime pėr gjėra qė nuk i dijė, thjeshtė shoqėroj mikun, e kėtij duhet ti ndihmohet se sbėn.
  Burdushi paksa i lodhurė me duhan nė buzė duke ndrruarė anėn e kasetes qė dėgjonim nė dhomen parapranuse u drejtua mikut timė, ēfarė e shqetsonė atė, mjep njė fotografi, ia muarr shuplakėt e dorės dhe me flakė tė vogėl i shkojė mbi ta dhe me njė gastare xhamit zmadhues si sy, shikon fotografin me flakė, dhe filloj tė meditoj....,tani vuri gishtat nė kokė dhe lexonte mesazhet jashtėtoksore, kėshtu mikut tim ia shpalosi kinse disa tė fshehta dhe gjera qė kanė ndodhurė, por thjeshtė mikut tim i kishte ikurė djali nga shtėpija, e donė tė dijė a do kthehet, e ēka duhet bėrė me te!?....por Burdushi mė tepėr mu dukė si njė sociolog me psikollogji fshatareske, qė u mundonte patjeter me atmosferen e krijuarė enkas pėr hutim, tia krijonte bindjen mikun tim, tia qellonte gjėrat.., por i doli huq, nuk ia qelloj dot, se miku imė pikė sė pari nuk i zbulojė gjė!?, tani ka ilaē pėr ēdo gjė tha Burdush,
  -unė do bėj ca ajmali, bjere; braven kyēin, drynin-vezėn, ene disa qirinjė me penj, dhe si mė sė miri, meqė jeni nga largė, kam unė ajmali qe kushtojnė edhe 1000eurosh, por kėte e keni pėr 300-ind, euro dhe atė lirė.., ne kėte e dinim nga mė parė, se gjithė ata nevojtarė qė vinin pėr mė shumė se disa herė, na thanė qė ēmimet shėruesi i ka tė mėdhaja, e ti po beson bindu vet, neve nuk na bindi, miku jem njeri nė moshė, e ka penzjonin vetėm 90€uro, furfullonte,
  -po si...,ti nuk bėn lutje, por kjo ėshtė tė bėsh siher magji, dhe ti po ke fuqi mbi ngatrrestaret apo xhindet, nuk ke nevoj ta thuash dotė, miku u ēmėnd nga propozimi i paskrupullt tė Burdushit, sigurishtė njė njeriut tejet profesional,(ai me xhind-qėnje tė padukshme punonė tha!) qė ka mbi 15 vjet pėrvojė qė shėndosh me pare, e kurr pa pare, popullin qė besonė nė ēudira, kurse Burdushi ėshtė pikėrishtė sinonim i kėtijė populli qė besonė qė leku, shėndoshė dhe rrėnon gjithēka.(interesante ēmimet fikse sikur tė shkoje, nė supermarket), Unė ndėrhyra i thashė;
  -sa tė kemi borxh vėlla sot,
  -po si tha,
  vetėm 10€ euro,
  -si ke mjeku medicinal, aq vėllaa.
  -Por tė vini “apet” dhe ti sjellni ato sende ene sigurisht, vetėm 300-ind, euro pėr “Ajmali” impozante, qė ai na shpalosi mbi sirtar, gjitha me ngjyra tė ndryshme indiane…
  Tani nė mėrzi tė madhe miku jem nga Tivari mu dukė se shėrojė vetėn, vėrtet i iku mendja tė gjorit, vallė mos e mashtroj rrena televizivė, i zhgėnjyer mua mė mori falje, ndjesė pėr stėrmundimė.
  Jo, i thashė, unė jamė shkrimtar e kjo pėr mua, ishte njė tregimė i papamė, qė fati mė mundėsoj tė kemė kėte pėrjetimė qė edhe u bė shkakė i kėtij rrėfim duke dėshmuar njė copė jete, nė Kosovėn e pasė luftes postė moderne, ku mjekėt popullorė tė ēfardo kostumi qofshin ata shpetojnė Kosovėn me breza nė tė gjitha kohrat…burdushat e sot analfabetet me diplloma fallse e udhėheqin Kosoven e shtryllun e tė mjeruar nga zagarėt e luftės.
  Besimi ėshtė ēeshtje intime.....,mua pėr kete personale e ajo m'varet nė jua, tė besoni apo mos tė besoni...,kurse pėr mua detyrim ta bėj njė vrejtje qė magjistaret, shėruesit popullor, sharllantanet, mashtruesit qė punojnė nė mungesė tė mbikqyrjes sė shtetit sustemit, ku mungonė infrastruktura nė gjitha hallkat qeverisėse..., e kjo lejonė hapsirė kėtyre vakabondave lugetėrve nė formė njeriu. te ushtrojnė shpifjet e tyre nė intriga te pafund.
  Egzistimi i kėsaj hapsire, bėn popullin tė shpifet, intrigohet gėnjehet, tė magjepset tė mpihet me tė tilla iluzione...,sepse sprova jetsore i ka ngulfatur trurin, ndryrė shpirtin, gjithė nė DEBULESE, droje, rrenė se nesėr do vijė qameti.(kijameti vjenė, po jo kur dojnė ata).
  Gjithė janė tė hipnotizuar(tuta droja frikse e mallkimit i mbanė peng) keshtu nė gjėndje tė smuarė kaotike, qė u serviret pa ia ndarė nė televizor....,kjo i tmerron ata i ngushtin pa masė ata, dhe i mbanė nė komė tė thellė…pyetja shtrohet, si tė dalin nga ky amnezjoni thellė!!!??
  -epo duhet “Shpėtuesi,” shėmbulli i pėrndritjes shpirtnore,(JEZUSI) qė pėr fatė tė keqė, mungonė..., por unė tashti shih habinn... dalė, armikė i hapur i popullit, ce guxojė tė demaskojė tė pa vėrtetėn,….por nė fundė njė vrejtje, qortim me argument te shkoqitur mirė shpalosė metimin timė, ndėrgjegja e pastėr, kjo pa medyshje pėrfundonė tėra sendet mirė, e mira- e drejta, fiton mbi tė padrejten, deri sa e padrejta tė zhduket.., Zoti ėshtė i madhė, por kėtu nuk lypen parat, por vullneti mirė dhe besimi plotė. Kurse BURDUSHAT edhe pėr shumė kohė...shummm kohė do tė vijonė tė “shpėtonjnė Kosovėn”nga vetvetja nė shum vite e motmote…

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Burdush burdushi bordosh mjeku popullor rrencan shpifs intrigant

  Burdushi eshte vetem nje mashtrues sikur disa hoxhallare te tjere qe mendjen e kane tek leku e euroja. Me qen shteti i forte ia ndalon veprimtarine atij dhe shume hoxhallareve te tjere matrapaze e i burgos. Ne Kosove nuk funksionon shteti se me funksionu normal tjeter kenge kendohet
  Destroyer of falsehood :)

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •