1. Testi i fundit i njė lideri ėshtė qė ai tė lėrė prapa tek tė tjerėt bindjen dhe vullnetin pėr tė vazhduar pėrpara.

2. Shembulli nuk ėshtė gjėja kryesore pėr tė influencuar tė tjerėt. Ėshtė e vetmja gjė.
-
3. Shfrytėzoje rastin! E gjithė jeta ėshtė njė rast. Ai njeri qė shkon mė larg, zakonisht ėshtė ai qė ėshtė i gatshėm tė bėjė dhe tė guxojė. Barka e sigurt kurrė nuk lundron shumė larg bregut.

4. Michael, nėse nuk pason, nuk mund tė luash.

5. Lidershipi ėshtė arti kur dikush tjetėr bėn diēka qė ju doni tė bėhet sepse ai dėshiron ta bėjė.

6. Lidershipi dhe mėsimnxėnia janė tė domosdoshme pėr njėri-tjetrin.

7. Shumė shpesh e nėnvleftėsojmė fuqinė e njė prekjeje, njė buzėqeshjeje, njė fjale tė mirė, njė veshi dėgjues, njė komplimenti tė sinqertė apo veprėn mė tė vogėl tė pėrkujdesjes, sepse tė gjitha kanė mundėsi tė ndryshojnė njė jetė.

8. Fėmijėt kurrė nuk kanė qenė tė zotė tė dėgjojnė tė rriturit, por kurrė nuk kanė dėshtuar t’i imitojnė ata.

9. Mos pėrēmo asnjė njeri dhe mos konsidero asgjė tė pamundur, sepse nuk ka asnjė njeri qė nuk ka kohėn e tij dhe nuk ka asgjė qė nuk ka vendin e saj.

10. Nė tė vėrtetė duhet tė vėrtitemi sė bashku, ose, me siguri, do tė vėrtitemi veēmas.

11. Ajo qė je mė bėrtet kaq fort nė vesh, sa nuk e dėgjoj dot ēfarė thua.

12. Mė jep njerėzit e duhur dhe nuk mė intereson se ēfarė organizate do mė japėsh. Gjėra tė mira do tė ndodhin. Mė jep njerėzit e gabuar dhe nuk ka rėndėsi se ēfarė do tė bėsh me organizatėn. Gjėra tė kėqija do tė ndodhin.

13. Unė pedalova atėherė kur askush tjetėr nuk do tė pedalonte, ndonjėherė as shokėt e mi tė skuadrės.

14. Njeriu nuk di ēfarė ėshtė i aftė tė bėjė deri nė momentin kur e pyesin.

15. Liria nė tė vėrtetė ėshtė njė lojė mė e madhe se pushteti. Pushteti ka tė bėjė me atė qė kontrollon. Liria ka tė bėjė me atė qė mund tė ēlirosh.

16. Ne ose gjejmė ndonjė rrugė, ose e bėjmė njė.
-
17. Strategjia pa taktika ėshtė rruga mė e ngadaltė pėr fitore. Taktikat pa strategji janė zhurma para mposhtjes.

18. Tė gjesh lojtarė tė mirė ėshtė e lehtė. T’i bėsh ata tė luajnė sė bashku ėshtė pjesa mė e vėshtirė.

19. Tė qėndrosh nė mes tė rrugės ėshtė shumė e rrezikshme; tė godet trafiku nga tė dyja anėt.

20. Menaxhimi ėshtė t’i bėsh gjėrat saktė. Lidership do tė thotė tė bėsh gjėrat e sakta.

21. Mos u thoni njerėzve si t’i bėjnė gjėrat, thuajuni atyre ēfarė tė bėjnė dhe le t’ju habisin me rezultatet.

22. Njė lider ėshtė njė tregtar nė shpresė.

23. Unė duhet tė ndjek njerėzit. A nuk jam lideri i tyre?

24. Delegimi i punės funksionon, me kusht qė edhe ai qė e delegon tė punojė.

25. Vetėm njė burrė nė njė mijė ėshtė njė lider meshkujsh – 999 tė tjerėt ndjekin femrat.

26. Esenca e vėrtetė e lidershipit ėshtė se duhet tė kesh vizion. Nuk mund t’u frysh trumbetave tė pasigurta.

27. Liderėt rriten, ata nuk bėhen.

28. Drejtuesi mė i mirė ėshtė ai qė ka mjaft sens sa tė zgjedhė burrat mė tė mirė tė bėjnė atė qė ai do tė bėjnė, dhe i vetėkufizuar sa ta ndalojė veten dhe tė mos i ndėrhyjė ndėrkohė qė ata punojnė.

29. Ėshtė e vėshtirė tė drejtosh kalorėsinė, nėse ju duket vetja qesharak mbi njė kalė.


30. Shpirtrat e mėdhenj gjithmonė janė kundėrshtuar nga mediokrit. Kėta tė fundit nuk mund ta kuptojnė kur njė person nuk i nėnshtrohet paragjykimeve tė trashėguara dhe pėrdor me kuraje inteligjencėn e tij.


31. Fakti se me disa gjeni kanė qeshur, nuk do tė thotė se tė gjithė ata me tė cilėt kanė qeshur janė gjeni. Ata qeshėn me Kolombin, qeshėn me Fultonin, qeshėn me vėllezėrit Wright. Por ata kanė qeshur edhe me klounėt e cirkut.


32. Mos drejtoni duke i goditur tė tjerėt nė kokė, ky ėshtė sulm, jo lidership.

33. Lidershipi mund tė kuptohet si kapacitet pėr ta pėrkufizuar veten tek tė tjerėt nė njė mėnyrė qė qartėson dhe zgjeron vizionin e tė ardhmes.

34. Ajo qė bėni gjithmonė para njė vendimi ėshtė konsultimi. Politika mė e mirė publike bėhet kur dėgjoni ata qė do tė preken prej kėsaj. Atėherė kur politika tė vendoset, ju i thėrrisni ata qė t’ju ndihmojnė ta shini.

35. Nė kohė ndryshimi, nxėnėsit trashėgojnė Tokėn, ndėrsa tė mėsuarit zbulojnė se janė tė pajisur pėr bukuri tė merren me njė botė qė nuk ekziston mė.

36. Nuk ka rėndėsi fakti se njeriu ėshtė njė kafshė tufe, thotė Frojdi, por se ai ėshtė kafshė e tufės i drejtuar nga njė shef.

37. E vetmja anije e sigurt nė njė stuhi ėshtė lidershipi.

38. Kushdo qė e ofron lidershipin, duhet tė jetė sa mė shumė i freskėt dhe i kujdesshėm dhe reflektues, qė tė bėjė ndeshjen mė tė mirė.

39. Shpikjet duhet tė menaxhohen, por njerėzit duhet tė drejtohen.

40. Komuniteti ėshtė si njė anije; tė gjithė duhet tė jenė tė pėrgatitur tė marrin timonin.

41. Nuk mund t’jua jap formulėn e suksesit, por mund t’ju jap formulėn e dėshtimit, e cila ėshtė: provoni t’ua bėni qejfin tė gjithėve.
42. Unė kam parė mė larg se tė tjerėt, sepse qėndroja nė shpatullat e gjigandėve.

43. Njė lider duhet tė ketė kurajėn tė veprojė kundėr kėshillės sė ekspertėve.

44. Nuk ka asgjė mė demoralizuese se njė lider qė s’mund ta artikulojė qartė pse po bėjmė atė qė po bėjmė.

45. Njė lider apo njė njeri aksioni nė krizė, gjithmonė vepron nė mėnyrė tė nėnndėrgjegjshme dhe pastaj mendon arsyen e veprimit tė tij.

46. Koha ėshtė neutrale dhe nuk i ndryshon gjėrat. Me kuraje dhe iniciativė, liderėt i ndryshojnė gjėrat.

47. Sa keq pėr liderin e zėnė ngushtė mes kritikės pa dashuri dhe tė dashurve jo kritikė.

48. Lidership do tė thotė tė gjesh njė paradė dhe tė dalėsh nė krye tė saj.

49. Nėse veprimet tuaja i frymėzojnė tė tjerėt tė ėndėrrojnė mė shumė, tė mėsojnė mė shumė, tė bėjnė mė shumė dhe tė bėhen mė shumė, atėherė je lider.

50. Ēelėsi pėr lidershipin e suksesshėm sot ėshtė influenc, jo autoriteti.

51. Kur liderėt tėrheqin pushtetin, kur sillen si heronj dhe shpėtimtarė, pėrfundojnė tė lodhur e tė dėrmuar, dhe thellėsisht tė stresuar.

52. Besoj se lidershipi njė herė e njė kohė do tė thotė muskuj, por sot do tė thotė t’ia kalosh mirė me njerėzit.

53. Ėshtė pėrgjegjėsia e intelektualėve tė flasin tė vėrtetėn dhe tė ekspozojnė gėnjeshtrėn.

54. Liderėt qė punojnė mė me efektivitet janė ata qė kurrė nuk thonė “unė”. Dhe kjo jo sepse e kanė stėrvitur veten tė mos thonė “unė”. Ata nuk mendojnė me “unė”. Ata mendojnė “ne”. Ata mendojnė “skuadėr”. Ata e kuptojnė se puna e tyre ėshtė ta bėjnė skuadrėn tė funksionojė. Ata pranojnė pėrgjegjėsi dhe nuk i shmangen asaj, por “ne”-ja i merr meritat. Kjo gjė krijon besim, dhe ju aftėson qė puna tė pėrfundohet.

55. Liderėt nuk duhet t’i ngjisin kuptim moral ideve tė tyre. Bėjeni kėtė dhe s’mund tė komprometoni.

56. Njė tiran gjithmonė nxit luftė ose diēka tjetėr, nė mėnyrė qė njerėzit tė kėrkojnė njė lider.

57. Njerėzit janė ambiciozė dhe racionalė dhe krenarė. Dhe nuk vihemi nė tė njėjtėn vijė me njerėzit qė nuk na respektojnė dhe nuk kanė interesin tonė nė zemėr. Ne jemi tė gatshėm tė ndjekim liderėt, por vetėm nėse besojmė se duan tė mirėn tonė, jo tė keqen.

58. Unė nisem me premisėn se funksioni i lidershipit ėshtė tė prodhojė mė shumė liderė, jo mė shumė ndjekės.

59. Abraham Linkoln nuk shkoi nė Getisburg pasi bėri njė sondazh dhe zbuloi se ēfarė do tė shitej nė Getisburg. Nuk kishte njerėz qė i ofruan statistika, qė i thanė tė kishte kujdes pėr kėtė apo atė grup. Kur do tė kemi ne kurajėn e Linkolnit?

60. Liderėt e mirė nė fillim duhet tė bėhen shėrbėtorė tė mirė.

61. Mbaje frikėn pėr veten tėnde, por ndaj frymėzimin me tė tjerėt.

62. Liderėt janė modelė mė tė fuqishėm kur mėsojnė se sa kur japin mėsim.

63. Njė lider i ēon njerėzit aty ku duan tė shkojnė. Njė lider i madh i ēon njerėzit jo aty ku duan tė shkojnė, po aty ku duhet tė jenė.

64. Lidership efektiv do tė thotė t’i bėsh gjėrat e para tė parat. Menaxhim efektiv do tė thotė disiplinė, t’i zbatosh.

65. Esenca e vėrtetė e lidershipit ėshtė se duhet tė keni vizion.

66. Ju qė jeni gazetarė, shkrimtarė, qytetarė, ju keni tė drejtė t’u thoni atyre qė keni zgjedhur se duhet tė mendohen mirė, tė jenė tė qetė dhe tė dėgjojnė. Kjo ėshtė diēka universale, e mėsuar nga tė gjitha fetė.
-
67. Nėse nuk jeni tė hutuar, ju nuk po tregoheni tė vėmendshėm.

68. Arti i lidershipit ėshtė tė thuash “jo”, jo “po”. Ėshtė shumė e lehtė tė thuash “po”.

69. Disa liderė lindin gra.

70. Liderėt nuk lindin, ata bėhen. Ata bėhen ashtu si gjithēka tjetėr, pėrmes punės sė rėndė. dhe ky ėshtė ēmimi qė duhet tė paguani pėr ta arritur atė qėllim, apo ēfarėdolloj qėllimi tjetėr.

71. Testi final i njė lideri ėshtė se lė prapa tij, tek njerėzit e tjerė, bindjen dhe vullnetin pėr tė vazhduar pėrpara.

72. , Desmond Tutu, eci pėrgjatė njė ndėrtese ku trotuari i pėrkohshėm ishte mjaft i ngushtė, aq i ngushtė sa vetėm njė person mund tė kalonte. Njė njeri i bardhė ishte nė anėn tjetėr, pa Tutu-nė dhe tha: “Unė nuk i lė vend gorillave”. Prandaj Tutu u spraps, bėri njė gjest tė thellė pėrmbledhės dhe tha: “Ah, por unė po”.

73. Menaxheri pyet si dhe kur; lideri pyet ēfarė dhe pse.

74. Menaxheri pranon status-kuon; lideri e sfidon atė.

75. Miti mė i rrezikshėm i lidershipit ėshtė se liderėt lindin, se ekziston njė faktor gjenetik pėr lidershipin. Ky mit pohon se njerėzit ose kanė cilėsi karizmatike, ose jo. Kėto janė gjepura; nė fakt, e kundėrta ėshtė e vėrtetė. Liderėt bėhen, mė shumė se sa lindin.

76. Ēmimi i madhėshtisė ėshtė pėrgjegjėsia.

77. Testi i vetėm i lidershipit ėshtė qė dikush tė ndjekė.

78. Lidershipi nuk ėshtė aq shumė teknikė dhe metodė, sa ėshtė tė hapėsh zemrėn. Lidershipi ėshtė frymėzim, pėr veten dhe tė tjerėt. Lidershipi i suksesshėm ėshtė pėr pėrjetesat njerėzore, jo proceset. Lidershipi nuk ėshtė njė formulė apo program, por njė aktivitet njerėzore qė vjen nga zemra dhe merr parasysh zemrėn e tė tjerėve. Ėshtė njė qėndrim, jo rutinė.

79. Sot ndjekėsit besojnė se janė pjesė e njė sistemi, njė proces tė cilit i mungon zemra. Nėse njė lider mund tė bėjė diēka, ajo ėshtė tė lidhet me ndjekėsit nė njė nivel njerėzore, ose edhe mė mirė, frymor, sa tė bėhet njė me ta, tė ndajė eksperiencat dhe emocionet, tė lėrė mėnjanė procesin e lidershipit qė kemi mėsuar nga rutina.

80. I bekuar ėshtė lideri qė kėrkon mė tė mirėn e atyre tė cilėve u shėrben.

81. Njė lider ėshtė mė i mirė kur njerėzit as qė e dinė se ekziston, jo kaq i mirė kur njerėzit i binden dhe e brohorasin, i keq kur ata e pėrēmojnė ... Por pėr njė lider tė mirė qė flet pak dhe e bėn punėn, qė e pėrmbush qėllimin, ata do tė thonė, “Ne e bėmė vetė”.

82. Njė ushtri me 1000 ėshtė e lehtė tė gjendet, por sa e vėshtirė ėshtė tė gjesh njė gjeneral.
-
83. Tregohu i butė dhe mund tė jesh guximtar; bėhu kursimtar dhe mund tė jesh liberal; mos e vė veten para tė tjerėve dhe mund tė bėhesh njė lider mes burrave.

84. Lidership ėshtė aksion, jo pozicion.

85. Lidership do tė thotė t’i bėsh njerėzit tė punojnė pėr ty atėherė kur nuk e kanė pėr detyrim.

86. Njė lider i vėrtetė dėgjon muzikėn, edhe kur nuk i pėlqen melodia.

87. Lidershipi duhet tė lindė nga tė kuptuarit e nevojės sė atyre qė ndikohen prej tij.

88. Karakteristikat e lidershipit efektiv janė inteligjenca, integriteti dhe besnikėria, magjepsja, disiplina, kuraja, vetė-pėrmbushja dhe siguria.

89. Pa njė udhėheqje tė urtė populli bie, por gjen shpėtim nė numrin e madh tė kėshilltarėve.

90. Mbreti qė u siguron drejtėsi tė varfėrve nė tė vėrtetė do ta ketė fronin tė vendosur pėr gjithnjė.

91. Secili prej jush qė do tė dojė tė bėhet i madh, qoftė shėrbėtori juaj.

92. Lidershipi efektiv nuk tregohet tek fjalimet dhe tek pėlqyeshmėria; lidershipi pėrcaktohet nga rezultatet, jo atributet

93. Njė lider i mirė nuk mund tė largohet shumė nga ndjekėsit e tij.

94. Ai qė nuk mund tė bie dakord me armiqtė e tij kontrollohet prej tyre.

95. Ekzistojnė shumė elemente tek njė fushatė. Lidershipi ėshtė numri njė. Gjithė tė tjerat janė numri dy.

96. Kam mė shumė frikė nga njė ushtri me 100 dele tė drejtuar nga njė luan, se nga 100 luanė tė drejtuar nga njė dele.

97. Fėmijėt kanė nevojė pėr dashuri, veēanėrisht atėherė kur nuk e meritojnė.

98. Lidershipi ėshtė njė punė mė e vėshtirė se tė zgjedhėsh njėrin krah. Duhet t’i sjellėsh krahėt sė bashku.

99. 100. Hapi i parė drejt lidershipit ėshtė shėrbimi.

100. Liderėt e mirė i bėjnė njerėzit tė ndihen sikur janė nė zemėr tė gjėrave, jo nė periferi. Tė gjithė ndihen sikur kanė bėrė njė ndryshim nė suksesin e organizatės. Kur kjo ndodh, njerėzit ndjehen tė qendėrzuar dhe kjo u jep kuptim punės sė tyre.