Close

Rezultati i Sondazhit: A keni besim tek reforma n drejtsi?

Votues
106. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Shum besim

  10 9.43%
 • Kam besim

  16 15.09%
 • Pak besim

  20 18.87%
 • Aspak besim

  60 56.60%
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 119
 1. #41
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,805
  Faleminderit
  196
  283 falenderime n 215 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Ju ftoj te shikoni me kujdes kte emision te Blendi Fevziut.
  Do arrini te kuptoni qe komplet struktura e sistemit te drejtesis esht nje erdhe rrugaesh/hajduterish/kurvaresh/maskarenjsh.
  Si mund te jetohet akoma ne ate vend??!!

  https://youtu.be/AY2enPDmpno
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 2. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #42
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga skender76 Lexo Postimin
  Ju ftoj te shikoni me kujdes kte emision te Blendi Fevziut.
  Do arrini te kuptoni qe komplet struktura e sistemit te drejtesis esht nje erdhe rrugaesh/hajduterish/kurvaresh/maskarenjsh.
  Si mund te jetohet akoma ne ate vend??!!

  https://youtu.be/AY2enPDmpno
  Skender do gje eshte e vertet...por mos u apasiono shum mbas ketyre ngjarjeve se nuk jane te rastesishme. Jane thjesht ngjarje qe nxirren se i duhen momentit.

  Por,ta kqyrim njeher dhe Fejzon...

 4. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #43
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,805
  Faleminderit
  196
  283 falenderime n 215 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Qe Fevzo nuk esht luge e lame, ajo dihet...

  Nese Bujar Kapexhi do e kishte pershkru ket rast ne mnyren e vet, nuk e imagjinoj se fare mostre do dilte....
  Kryetari i gjykates qe i ben presion per seks nje gruaje te pa-mbrojtur.
  Gjykatesja e eshtjes (grua) luan lojen e kryetarit te gjykates.
  KLD-ja qe mos qofte, i mbron.


  Makaber!!!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2012
  Postime
  98
  Faleminderit
  19
  5 falenderime n 4 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  kush e ka ideu kte rreforme dhe kush merret seriozisht me te ka thon dyshin para njishit

 8. Anetart m posht kan falenderuar rromanoku pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2016
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Do bahet po ne sdo kemi kohe ta shohim

 10. Anetart m posht kan falenderuar Mars el pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #46
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Besim ????

  cfare megjithmend e keni ju kete sondazh ??

  AS qe behet llaf te kem besim
  sepse te gjithe politikanet ruajne ****** e tyre
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 12. Anetart m posht kan falenderuar Vinjol pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2012
  Postime
  98
  Faleminderit
  19
  5 falenderime n 4 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  mo pare se te gjitha reformat duhet bo nji reforme rrenjsore...ajo morale,po sii duket s ka njeri qe e kapton...le mo qe t a realizoje...po s kkan faj

 14. Anetart m posht kan falenderuar rromanoku pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-12-2016
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga albo Lexo Postimin
  prej m shum se nj viti tashm, kryefjala e ligjrimit politik n shqipri ka qen "reforma n drejtsi" apo "dekriminalizimi i politiks". Kt e dgjojm jo vetm nga krert e politiks apo shtetit shqiptar, por e dgjojm edhe nga t gjith partnert tan ndrkombtare, prfaqsuesit e be dhe shba. T gjith krkojn q reforma n drejtsi t bj t mundur vendosjen e drejtsis ligjore n at vend. Kjo sht ajo q duan qytetart e atij vendi qe u duhet t prballen me nj sistem drejtsie t korruptuar prdit, ky sht edhe kushti i ndrkombtarve pr qeverin shqiptare.

  E hapm kt sondazh, pr t par se far mendimi keni ju, qytetart e atij vendi, pr kt reform dhe kt proces q ende nuk sht materializuar. Qllimi i sondazhit sht i dyfisht, t masi pulsin tuaj se a keni besim se drejtsia shqiptare mund t reformohet, dhe aspekti tjetr sht vjelja e sugjerimeve dhe mendimeve tuaja se far hapash duhet t merren, q kjo t arrihet.

  Per t'u informuar se far po ndodh ndodh n lidhje me reformn n drejtsi, mund t lexoni temn m posht:
  http://www.forumishqiptar.com/thread...oni-n-burg%21

  si do sondazh, do antar i forumit mund t hedhi votn e tij, dhe t shprehi mendimin e plot n nj postim n kt tem. Mund t lexoni n heshtje mendimin e njri-tjetrit, por nuk sht nevoja t replikoni pasi kushdo ka votn dhe mendimin e tij t lir.

  Pasi t hidhni votn tuaj, ju ftojm t ndani mendimin tuaj me ne se pse votuat n at mnyr:

  - far ju shtyn t mendoni kshtu?
  - si mendoni, cila sht pengesa kryesore e reforms n drejtsi?
  - si mendoni, far hapash duhen marr, q reforma n drejtsi t jet e suksesshme?


  albo
  duke filluar nga reforma per politikanet <<dhe me pase reforma ne drejtesi dhe me pase hapja e dosjet te sigurimit.

 16. Anetart m posht kan falenderuar SXSERI pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2012
  Postime
  98
  Faleminderit
  19
  5 falenderime n 4 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  - far ju shtyn t mendoni kshtu?
  - si mendoni, cila sht pengesa kryesore e reforms n drejtsi?
  - si mendoni, far hapash duhen marr, q reforma n drejtsi t jet e suksesshme

  njeriu yne dmth njeriu kto ditet e sotit ne pergjithesi eshte korruptuar,dhe gjykatesit njerez jane
  mosdija se ka nje polic te mcefet qe ruan e qe i thone dhe ndergjegje apo vetedije dhe qe vepron pmv nga dashja a mosdashia personale
  duhet kuptu se fjala ideollogji nuk eshte as fashiste as komuniste e as ndoj tjeter gje e i iduhet nbeshtet asaj megjith forccat

 18. Anetart m posht kan falenderuar rromanoku pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-12-2016
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Ne kete vend te gjitha gjerat jane fasade. Fasade patriotizmi, fasade dashuria per udheheqesin ( sa qame per Enverin, sa do qajme per Ramen),pirterisht. fasade ndershmeria dhe nderi, fasade besa dhe kanuni, fasade bashkejetesa fetare etj. Si popull krijues, cdo gje e leme ne mes te rruges. Edhe drejtesia e reforma na duhen per boten dhe bota i kerkon per parate qe merr nga "lodhja" ne vendin e Shqypjeve. Ne shyejme njeri-tjetrin, ne vrasim grate e femijet. A nuk e vrame dhe Zotin me gure dhe i shitem mend gjithe botes per kete Shqyemje te shpirtit? Jo, nuk besoj te reforma dhe drejtesia, m.gj.s. shpresa do te rroje edhe ca kohe ne kete vend te bukur me njerez te pabukur shpirterisht.

 20. Anetart m posht kan falenderuar abreba pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-02-2013
  Vendndodhja
  LIND DHE RRIT:Q,SHKODER
  Postime
  504
  Faleminderit
  40
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Emri: BAHRI..jpg

Shikime: 1925

Madhsia: 72.3 KB
  rrespekt per ju .

 22. Anetart m posht kan falenderuar Bahri. pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 23. #52
  Shqiptar Maska e {A_N_G_E_L_69}
  Antarsuar
  11-03-2003
  Vendndodhja
  Switzerland
  Mosha
  33
  Postime
  3,863
  Faleminderit
  175
  112 falenderime n 95 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Une personalishte kam besim qe pas miratimit te plote se reformes ne drejtesi dhe Vetingut, do jete shume me mire se si ka qene dhe si eshte gjyqesori.
  Ti, Shqipri, M Jep Nder, M Jep Emrin Shqiptar

 24. Anetart m posht kan falenderuar {A_N_G_E_L_69} pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #53
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga {A_N_G_E_L_69} Lexo Postimin
  Une personalishte kam besim qe pas miratimit te plote se reformes ne drejtesi dhe Vetingut, do jete shume me mire se si ka qene dhe si eshte gjyqesori.
  Ne far kuptimi ? Se te thuash me mire o me keq eshte "fakultative" dmth nuk ka kuptim.

  Duke hequr dy mundesite,qe mundet te kene nje llogjike reformiste,qe jane ; 1) ardhja e trupit gjykues me nacionalitete te huaja. 2) Shkrirja komplet e sistemit te drejtesise ne vartesi te shtetit. Kush eshte kjo reforme qe tani i kan ndruar dhe emrin o qellimin ne Veting qe do japi kete miresi gjyqesorit ?

  Se edhe dekriminalizi deri tani e ka efektin e tije pozitiv ; pakesoi krimin ne parlament dhe shtoi krimin jashte parlamentit.

 26. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  229
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 6 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Reforma n drejtsi do t' ishte e besueshme po u b si thot Komisioni i Venecjes dhe ta drejtojne njerez kompetent evropian e amerikan, se po u l n' dore te politikanve shqiptar sht thes i arrnuar me ngjyra t ndryshme. Gj. Fishta ka thene: " Sa mbledh nji thes me pleshta, aq bahen dy shqiptar njimendjeje. Mund ta bjn mir teorikisht, por nuk zbatohet n praktik ashtu si u veprua n diktatur ku thuhej se n Shqipri ka demokraci per shumicn e diktatur per pakicn n nj koh q u zbatua e kundrta ku populli u shtyp deri n palc e bllokment n' bollek e n' me bib ( gjeldeti ) nen sqetull.

 27. Anetart m posht kan falenderuar BROZALINI pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 28. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2017
  Vendndodhja
  Ne plazh
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Jo dhe me vjen shume keq per Shqiperine sidomos !

 29. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-01-2017
  Vendndodhja
  Prizren
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Aspak besim.

 30. Anetart m posht kan falenderuar Coole pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 31. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  229
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 6 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Skender do gje eshte e vertet...por mos u apasiono shum mbas ketyre ngjarjeve se nuk jane te rastesishme. Jane thjesht ngjarje qe nxirren se i duhen momentit.

  Por,ta kqyrim njeher dhe Fejzon...
  As ata qe e kane marre persiper reformen, nuk kane besim se realizohet, por asht nen diktatin e BE dhe ShBA. Do Zoti e vene ata dore per gjithka, se shqiptaret e kane treguar vehten historikisht se do gj qe bejne vet e lene pergjysme ose e bejne per vehte jo per t' miren e popullit.

 32. #58
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga BROZALINI Lexo Postimin
  As ata qe e kane marre persiper reformen, nuk kane besim se realizohet, por asht nen diktatin e BE dhe ShBA. Do Zoti e vene ata dore per gjithka, se shqiptaret e kane treguar vehten historikisht se do gj qe bejne vet e lene pergjysme ose e bejne per vehte jo per t' miren e popullit.

  Diktati i BE dhe i SHBA eshte diktat teorik me pretendimin qe drejtesia te kete nje lloj panvarsie per te ruajtur qetesine publike,pra qe drejtesia te krijoje njefare balanci midis krimit politik per te mos shperthyer revolta. Drejtesia te jete njefare arbitri midis klaneve politike.
  Kaq eshte roli e tyre dhe kaq eshte maksimumi qe mund te bejne.

  Diktati praktik do ishte sikur te ishte dhe diktat ekonomik. Te ndalosh sot ekonomin kriminale ne Shqiperi perve varferise sjell lufte dhe qe te ndalohet kjo lufte do nje investim 3-4 e me radhe miliard.


  Ne qofte se BE dhe SHBA-s i interesonte vertet lufta kunder korrupsionit kishin rastin me te mire me qeverine Rama. Mundet ta kushtezonin qeverine Rama,sepse Berisha e la pa asnje lek,me luften kunder korrupsionit ; "ne te japim borxhin simbas luftes qe ti do besh kunder korrupsionit" Por kete borxh e kushtezuan vetem me ngritjen e taksave dhe futjen e armeve kimike. Dhe kemi sot qe diskutojme per drejtesine kemi shperthimin e ekonomise se hashashit. Plus nuk kemi as opozite si ne parlament dhe si ne media.


  Por edhe me ane te ekonomise mos kujtojme se vendoset o regullohet drejtesia sepse eshte nje proes;individual-shoqeror ku duhet kultura e moralit dhe etikes.
  Pra duhet njeriu. Ekonomia,drejtesia dhe te gjitha te tjerat rregullohen shpejt eshte njeriu qe eshte i veshtire te rregullohet.

  Ne rastin e Shqiperise humbem nje rast te madh,ku mundet te pakten te mundoheshim te fusnim njefare morali,dhe tani vazhdojme ,pa pik turpi, ta quajme kete 25 vjear "Tranzicion". Dhe nuk ka mbaruar akoma. Imagjino sikur ne nje te ardhme te lexosh ne ndonje liber qe Shqiperia ne kohe paqe ka qene 25 vjet ne tranzicion,do te dukej nje marrezi pa fund. Nuk do ta besoj a besonte asnjeri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 14-01-2017 m 20:34

 33. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  229
  Faleminderit
  1
  7 falenderime n 6 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Diktati i BE dhe i SHBA eshte diktat teorik me pretendimin qe drejtesia te kete nje lloj panvarsie per te ruajtur qetesine publike,pra qe drejtesia te krijoje njefare balanci midis krimit politik per te mos shperthyer revolta. Drejtesia te jete njefare arbitri midis klaneve politike.
  Kaq eshte roli e tyre dhe kaq eshte maksimumi qe mund te bejne.

  Diktati praktik do ishte sikur te ishte dhe diktat ekonomik. Te ndalosh sot ekonomin kriminale ne Shqiperi perve varferise sjell lufte dhe qe te ndalohet kjo lufte do nje investim 3-4 e me radhe miliard.


  Ne qofte se BE dhe SHBA-s i interesonte vertet lufta kunder korrupsionit kishin rastin me te mire me qeverine Rama. Mundet ta kushtezonin qeverine Rama,sepse Berisha e la pa asnje lek,me luften kunder korrupsionit ; "ne te japim borxhin simbas luftes qe ti do besh kunder korrupsionit" Por kete borxh e kushtezuan vetem me ngritjen e taksave dhe futjen e armeve kimike. Dhe kemi sot qe diskutojme per drejtesine kemi shperthimin e ekonomise se hashashit. Plus nuk kemi as opozite si ne parlament dhe si ne media.


  Por edhe me ane te ekonomise mos kujtojme se vendoset o regullohet drejtesia sepse eshte nje proes;individual-shoqeror ku duhet kultura e moralit dhe etikes.
  Pra duhet njeriu. Ekonomia,drejtesia dhe te gjitha te tjerat rregullohen shpejt eshte njeriu qe eshte i veshtire te rregullohet.

  Ne rastin e Shqiperise humbem nje rast te madh,ku mundet te pakten te mundoheshim te fusnim njefare morali,dhe tani vazhdojme ,pa pik turpi, ta quajme kete 25 vjear "Tranzicion". Dhe nuk ka mbaruar akoma. Imagjino sikur ne nje te ardhme te lexosh ne ndonje liber qe Shqiperia ne kohe paqe ka qene 25 vjet ne tranzicion,do te dukej nje marrezi pa fund. Nuk do ta besoj a besonte asnjeri.

  Demokracia do ti paguaj t gjitha, ngaq do t provoj tu prgjigjet t gjithve. T varfrit do ti duan pasurit e t pasurve. Demokracia do tua jap ato. T rinjt do t duan t konsiderohen si t vjetrit, grat do t duan t jen si meshkujt, t huajt do ti duan t drejtat e vendsve. E demokracia do tua jap ato. Hajnat e mashtruesit do t duan funksione t rndsishme. E demokracia do tua jap ato. Dhe kur hajnat e mashtruesit n fund do ta marrin pushtetin demokratikisht, sepse kriminelt dhe keqbrsit aspirojn fuqin, ather do t lind nj tirani edhe m e egr sesa ato t kohve t cilsdo monarki apo oligarki.
  Sokrati 470-399 p.e.r.)

 34. #60
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: A keni besim tek reforma ne drejtsi?

  Citim Postuar m par nga BROZALINI Lexo Postimin
  Demokracia do ti paguaj t gjitha, ngaq do t provoj tu prgjigjet t gjithve. T varfrit do ti duan pasurit e t pasurve. Demokracia do tua jap ato. T rinjt do t duan t konsiderohen si t vjetrit, grat do t duan t jen si meshkujt, t huajt do ti duan t drejtat e vendsve. E demokracia do tua jap ato. Hajnat e mashtruesit do t duan funksione t rndsishme. E demokracia do tua jap ato. Dhe kur hajnat e mashtruesit n fund do ta marrin pushtetin demokratikisht, sepse kriminelt dhe keqbrsit aspirojn fuqin, ather do t lind nj tirani edhe m e egr sesa ato t kohve t cilsdo monarki apo oligarki.
  Sokrati 470-399 p.e.r.)
  Ketu nuk kemi te bejme me "sistemet" o me sistemin "zgjedhor" qe bejme,ketu kemi te bejme me Drejtesine,ku nje sistem i mire drejtesie-institucioni i qendron edhe ndryshimeve te sistemit. Pra nje "sistem" i mire drejtesie (ligji) teorikisht duhet te jete i mire si ne komunizem dhe ne demokraci o kapitalizem.

  Shembull,p.r.sh eshte drejtesia e fashizmit o edhe e Musolinit qe natyrisht ne limitet e saja (mbreteri-kushtetata) qendroi si baze edhe mbas fazhizmit,dmth qendroi si model persa i perket;" panvarsis ligjore,shtylles" ligjore,dhe njerezit qe perbenin kete sistem ligjor.

  Qe do te thote ; qe kemi nje sistem te mire ligjor kur kemi; Nje "ligj" o "legjislacion" ligjesh te drejta. Nje panvarsi ligjore.Dhe njeriun qe duhet te zbatoje-mer vendim ne baze te ketij ligji (gjykatesit,prokuroret etj).

  Natyrisht,si do sistem,funksionon kur ka perkrahjen e popullit,kur vet individi jo vetem e zbaton nga detyrimi por e quan te drejte qe ky sistem duhet zbatuar.


  Ne Shqiperi mungon njeriu ne zbatimin e ketij ligji,si ai profesionist i ligjit si dhe njeriu i thjeshte i popullit. Nuk mungon as panvarsia dhe as legjislacioni. Mungon morali i njeriut.

  Persa i perket sistemit te demokracise,qe nuk diskutohet mundet te kete gabimet e veta ose ajo qe quhet gabimi i shumices (sepse edhe shumica mundet te gaboje),por prap eshte me e drejte qe te gaboje nje shumice ne demokraci se sa te kesh nje pakice qe komandon ne diktature.  Ne flasim per Shqiperine sikur vertet ne kemi nje sistem demokracie,dhe nuk eshte e vertete, kemi 25 vjet qe nuk bejme nje pal votime "te ndershme",normale. Ne kemi 25 vjet qe nuk kemi bere nje "gjyq" qe te quhet nje gjyq i drejte.

 35. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •