Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,306
  Faleminderit
  89
  830 falenderime n 678 postime

  The Economist: Pse e majta sht n rnie t dukshme n Europ?

  Emri: 20160402_FBD001_0.jpg

Shikime: 605

Madhsia: 22.4 KB

  Ata jan zhdukur. Madje nuk e di a kan m premisa ktu. Pr vite me radh, Pasok, partia social-demokrate ka dominuar politikn n Greqi, me nj stabilitet votash prej 45%. M pas erdhi kriza ekonomike. Me kmbnguljen e institucioneve evropiane, qeveria Pasok ra dakord pr t privatizuar terminalin e kontenierve n Pire. Puntort braktisn n mas partin pr ekstremin e majt ose t djatht. Duke e ulur votn social demokratike n 4% n vitin 2015. Gjurmt e ktij radikalizmi shihen n t gjitha muret e magazins. Kur shkenctart politik shohin qendrn e majt europiane flasin pr procesin e Pasokifikimit. Mbshtetja pr partit social-demokratike po falimenton n nj mnyr t shpejt

  N fillim t ktij shekulli mund t shkoni nga Inverness n Skoci deri n Vilnius t Lituanis pa kaluar n nj vend t qeverisur nga e djathta, e njjta gj do t ishte e vrtet nse do ta vnit kt udhtim npr Skandinavi. Social-demokratt drejtojn Komisionin Europian. Por koht e fundit, pjesa e tyre e votave n zgjedhjet vendore ka rn me nj t tretn, gj q nuk ishte par n 70 vjet. N 5 shtete t Bashkimit Europian q mbajtn zgjedhjet kombtare vitin e kaluar, social-demokratt humbn pushtetin n Danimark, pat rezultatet m t kqija n Finland, Poloni dhe Spanj si dhe Britani.

  Emri: 20160402_FBC847.jpg

Shikime: 543

Madhsia: 46.5 KB

  N vende t tjera sht e vrtet, qendra e majt sht n pushtet: si nj parti qeverisse e urryer dhe ideologjikisht e paqart sidomos n Gjermani dhe n Holland, kurse n Suedi, Portugali dhe Austri sht n krye t koalicioneve. N Franc, presidenti Francois Hollande mbase nuk do t kandidoj n zgjedhjet presidenciale t vitit t ardhshm. Matteo Renzi, kryeministri dinamik i Italis, sht n form t mir, por partia e tij po humbet mbshtetjen.

  Por ku po shkojn t gjith kto vota? Partit e tjera t majta alternative si (ato feministe dhe partit e gjelbra), liberalt dhe qendra e djatht kan prfituar gjithashtu. E majta europiane sht par t humb edhe m prpara. Fati i tyre ra ndjeshm n fund t viteve 80 dhe n fillim t viteve 90. Por e rimorn veten nn drejtimin e liderve si Tony Blair dhe Gerhard Schroder, q sakrifikuan dashurin e vjetr t partive t tyre pr tregjet e puns dhe taksat e larta n favor t qendrs, shrbimet e mira publike q m pas pasuan me rritje ekonomike. N vitin 1996 socialdemokratt e Europs po ia dilnin mir.

  Emri: 20160402_FBM946.jpg

Shikime: 541

Madhsia: 62.2 KB

  Por besimi i votuesve n kto parti mori nj goditje n krizn ekonomike n fund t viteve 2000. Gjat ksaj kohe ishin partit e qendrs s djatht q fituan nj far popullariteti nprmjet mirqenies programeve t puns reforms s arsim.

  Stuhia e vrullshme

  Kriza e euros i prkeqsoi gjrat. N veri t Europs idea e zbutjes s masave shtrnguese u pa nga shum votues si nj mnyr pr t prdorur parat e tyre pr t shptuar shpenzimet e shumta t pjess jugore. Kshtu q mundsit e krahut t majt u kufizuan ndjeshm. Kini parasysh gjndjen e vshtir n t ciln Hollande gjeti veten. U zgjodh n vitin 2012 me slloganin koha pr ndryshim, ai premtoi t frenonte masat shtrnguese dhe t prmirsonte ekonomin. Por norma e tatimit 75% mbi t pasurit u hoq. Pjesa tjetr e eurozons kmbnguli se kufijt e deficitit t cilat ishin injoruar m par duhet t merreshin seriozisht. Hollande uli taksat e biznesit dhe bri kursime n buxhet.

  Por kta faktor rrethanor nuk llogaritn plotsisht shkalln dhe thellsin e rnies. Katr gjra e kan br Evropn nj mjedis m t ashpr pr qendrn e majt: suksesi i saj, ndryshimet strukturore n ekonomi, nj frik e reduktuar e ekstremeve politike dhe rnia e grupeve t klass monolitike.

  N t njjtn koh, ekonomit europiane kan ndryshuar n mnyra q i bjn politikat kolektiviste t qendrs s majt t jen m pak efektive. Tranporti i mallrave sht br m i shpejt, m i lir, kapitali m i lvizshm, marrdhnie tregatare m t arritshme, dhe automatizim m i sofistikuar.

  Simetria e frikshme

  Rnia e perdes s hekurt n vitin 1989 dhe integrimi i mvonshm i Evrops Lindore n BE vonoi disa ndryshime. Ai gjithashtu kishte nj efekt t thell. Politikat e vendeve t BE-s ishin deri ather t kufizuara nga historia: rrethuar nga krcnimi i Bashkimit Sovjetik n njrn an dhe nga kujtimet e fashizmit n ann tjetr. Nj brez m von palt mund t prcaktonin synimin e tyre larg nga ngjarjet e vjetra.

  Ky zgjerim i spektrit politik shkon s bashku me ndryshimin e katrt: nj fragmentizim i identiteteve n t cilat qendra e majt sht e ndrtuar. Nj studim i publikuar nga BBC n vitin 2013 tregoi se pak m shum se nj e treta e votuesve britanik i prkasin kalss tradicionale puntore dhe asaj t mesme; pjesa tjetr jan puntort e rinj e t pasur, klasa e mesme teknike dhe puntort e shrbimit emergjent. Votuesit e rinj t ngritur n mediat sociale krijojn identitetin ezoterik te tyre n vend se t angazhohen si klas kolektive.

  Ky ndryshim paraqet probleme t partive politike t t gjitha ngjyrave. Por situata sht veanrisht e keqe pr t majtn e Evrops. Qendra e majt mbshtetjen n bindjen e klass industriale t puns dhe nj pjes t konsiderueshme t klass s mesme, veanrisht n ato t sektorit publik t ekonomis se przier.

  Nj her e nj koh, Kopenhageni dhe Lil u bashkuan pr mbshtetjen e tyre pr politikat demokratike, kurse tani jan t ngdara nga politika gjithnj e m e spikatur e identitetit. Kujtoni Hollandn, ku mbshtetja pr qendrn e majt t PVDA ka rn nga 25% n zgjedhjet e vitit 2012, n 10% sot. Ashtu si Rene Cuperus, nj mendimtar me ndikim n qendrn e majt hollandeze tregon se partia social-demokrate ka humbur mbshtetsit n qytetet e mdha ndrsa kan fituar Partit e gjelbra dhe ato ambientaliste.

  Ka pjes t Europs, ku grupimet e ndara mbeten t lidhura s bashku, pr t dhn m shum se sa qendra e majt mund t ofroj.

  Krimbi i padukshm

  T ln n mes, social-demokratt duken t vn n mbrojtje dhe t shqetsuar m shum pr mbrojtjen e prparimeve t kaluara se sa pr prezantimin e mnyrave t reja. Nuk jan as fitues dhe as kundrshtar. sht e djathta ajo q ka krkuar t vij me projekte t reja.

  Megjithat gjrat q ofrojn social-demokratt jan ende n dispozicion. Disa politika social-demokratike mund t shihen n partit e reja n Itali, apo n partit liberale t t rinjve n Spanj.

  Kujtojm Ludvigshafen, nj qytez industrial n jug-perndim t Gjermanis ku dhjetra mijra puntor pasi kan prfunduar kurset e zanatit t tyre paguhen pr punn si hamall do dit. Ludvigshafen votoi pr Partin Social-Demokrate edhe kur Helmut Kohl, njeri i tyre, ishte kancelar i qendrs s djattht n vitet 1980. Votuesit mbetn besnik deri n fund.

  N trajektoren e tyre aktuale, socialdemokratt mund t prfundojn si liberalt dhe partit ambientaliste: mund t krkojn mnyra pr t ndrtuar koalicione. Por ka ende disa t cilt jan n pushtet dhe relativisht t njohur. Sukseset e tyre ofrojn tri msime:

  S pari, rinovimet prfundojm me qeverin kombtare, nuk fillojn aty. Bashikt dhe qeverit rajonale kan pikrisht przierje e pragmatizmit dhe t menduarit inovativ t politikave q socialdemokratt kan nevoj nse duan t fitojn kombtarisht.

  S dyti, nuk duhet harruar nj lider q njerzit e duan dhe kan besim, prfshi edhe njerzit prtej kufijve t partis. Ky mund t jet nj aset i madh.

  Dhe s treti, social-demokratt europian duhet t msojn nga homologt e tyre n Amerikn Veriore, q deri tani e kan shmangur rnien e tyre duke u zhvilluar n shum aspekte dhe duke zhvilluar koalicione pluraliste.

  Nse ata duan t vazhdojn t luftojn, social-demokratt e Europs duhet t bjn llogarit me nj elektorat t bindur, t fragmentuar dhe nj sr rivalsh t etur pr t vjedhur prkrahsit e tyre. Ata do t duhet t kombinojn dallueshmrin, besueshmrin dhe bindjen.

  Prgatiti: Endri Farka
  Tirana Observer

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  2043 (06-04-2016)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: The Economist: Pse e majta sht n rnie t dukshme n Europ?

  Sepse pritet nje rimekembje apo ngritje e se djathtes globale apo perendimit dhe evropa eshte e ndjeshme ndaj linjave se rrjetes se saj te marreveshjeve afatgjata!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •