Prof. Dr. Kol Krasniqi: Vlersoj qendrimin e vendosur politik e kombtar t z. Anton Quni n t gjitha rrethanat e veta jetsore

Ekskluzive nga Lek Mrijaj publicist


Ta prmendsh emrin e Prof. Dr. Kol Krasniqit q sht pinjoll i trungut Krasniqas sht nj krenari dhe privilegj i veant. T shkmbesh biseda me nj intelektual, nj veprimtar, nj patriot, nj guximtar dhe nj idealist vizionar i spektrit t lart akademik q sht duke br emr n shkenc dhe kudo vepron, sht nj nder e krenari edhe pr vet publicistin. Andaj edhe pse sht pak sa e vshtir t e prmbledhesh t tr bagazhin mbi veprimtarin e tij t spikatur me nj artikull , apo nj reportazh qoft edhe prmes ksaj interviste do ti mbesim shum borxh pr ti zbardhur t trat vlerat e tij t pergjithshme profesionale t ktij burri intelektual pedant t emancipuar me prmasa kombtare e euroatlantike. Prof. Dr. Krasniqi na flet pr biografin e tij t pergjithshme bashkpunimin e tij t ngusht me deshmort Nuhi Berisha, e Nimon Elshani n demonstratat e vitit 81 e burgosjen e tij dhe t gjyshit, pikrisht na e spjegon bashpunimin me Gjeneral Tom Berishn e formimin e Degs s Lidhjs Demoktratike n Pul t Kroacis. Si dhe shum e shum risi tjera mund ti ndiqni n intervistn e mposhtme.

Emri:  Untitled.png

Shikime: 19103

Madhsia:  98.8 KB


1 Prof. Dr. Kol KRASNIQI fillimisht ju falnderojm q ndat koh t bashkbisedojm me ju, emri juaj tingllon si nj akademik, atdhetar e personalitet i spikatur ! Ndaj, ju lutem s pari, na flisni pak, pr biografin tuaj ?


Jam lindur dhe rritur n nj familje t rendomt kosovare. Shkolln fillore e kam kryer n vndlindje, ndrsa gjimnazin n Pej. Pas prfundimit t matures kam filluar studimet n Fakultetin Juridik n Prishtin, ku i kam prfunduar edhe studimet e magjistraturs. N realitet, pr kryerjen e ktyre studimeve e kam prfunduar edhe nj praktik shkencore n Kroaci, pikrisht n Entin Ndeshkimor T Tipit T Hapur n Valtur afr Puls. Pas prfundimit t studimeve t magjistaturs kam filluar studimet e doktoraturs n Universitetin e Vjens, ku pata fatin t punoj n cilsin e praktikantit gjyqesor n gjykatat q jan n kuadr te Gjykats Supreme t Vjens. Kto studime dhe praktikat t absolvuara n Austri padyshim se kan prcaktuar jo vetm t ardhmn time profesionale por edhe orientimin tim jetsor.


2 Ke nj privilegj, ju jeni i fisit Krasniqe pikrisht edhe parardhesit tuaj ishin mbeshtets - luftetar t elulave t Ballit Kombtar ? Si ndiheni i nderuar?
sht nder e krenari t jesh pjestar i nj fisi dhe familje q sht solidarizuar dhe ka qndruar gjithmon n do koh perkrah popullit t vet pavarsisht sfidave t natyrave t ndryshme.


3 Ju q n bankat e shkolls s mesme, e sidomos gjat studimeve u burgost pr pjesmarrje t demonstratave t vitit 81, dhe aktivitetet t tjera t pergjithshme kombtare, humanitare t viteve 90 n koht e okupimit ndaj edhe pse ishit n shnjestr t sigurimit sekret t UDB-s ish - jugosllave, pr asnjher nuk e ndrpret aktivitetin e pergjithshm kombtar e human ndodhi me ju tutje na tregoni pr veprimet tuaja t kauzs si e prballuet tr at force t egr barbare serbofile?


Po sht e vertet. N maj t vitit 1982 isha burgosur pr veprimtari armiqsore. N vitin 1984 ishte burgosur edhe gjyshi i im Pren Krasniqi pr propagand armiqsore. Pavarsisht vuajtjeve t perjetuara, ndjehem i lumtur dhe krenar q gjat studimeve pata fatin t njoh dhe t shoqrohm m deshmort e kombit Nuhi Berisha dhe Nimon Elshani. Kta deshmor, me reflektimin e vlerave t tyre aq t larta kombetare dhe morale, kan ndikuar edhe n orientimin tim jetsor. Ne ishim pjesmarrs t demostratave t dats 11 Mars, ndersa n demostratat e dats s 26 Marsit t vitit 1981, n Fakultetin Juridik ishin organizuar pikrisht nga Nuhi Berisha, Nimon Elshani dhe nga ne q ishin mbeshtets e perkrahes t tyre. Pas lirimit tim nga burgu, studimet i perfundova me korrespodenc. Pas diplomimit dhe punsimit tim n Gjykatn Komunale n Pej, u perjashtova nga puna dhe m sht ndaluar e drejta pr t disponuar pasaport. Mirpo pas shkuarjs sime n Kroaci, pr studime shkencore t magjistraturs, jam pajisur me nj pasaport, t nnshkruar nga Degorica. Me kt pasaport fillimisht bra nj rrugtim pr n Zvicrr e m pas n Austri ne arsyetimin e vazhdimit t studimeve. Gjat qendrimit tim n Kroaci pata nderin t takohem dhe t bashkpunoj edhe me Gjeneral Tom Berishn pikrisht me iniciativen e tij, n vitin 1989 e themeluam Degn e Lidhjs Demoktratike n Pul t Kroacis.


4 Cilin shkrimtar shqiptar e veoni ju - sot?

Ismail Kadaren, q me do shkronj, po e nderon kombin dhe kulturn shqiptare dhe po jep vizione t qarta pr t ardhmen e popullit ton.


5 Sa libra ke shkruar dhe sa i ke n dorshkrim dhe kur mendoni pr ti botuar?
Deri tani i kam shkruar katr libra, njra n gjuhn shqipe dhe gjermane dhe kam botuar disa artikuj n revista nderkombetare kryesisht lidhur me problemet tona sociale, krimin e organizuar dhe radikalizmin fetar.


6 ǒfar sht atdhedashuria dhe integrimet euroatlantike pr ju ( si Dr. sc. i formatit kombtar e europian ), dhe ku i ka rrenjet ajo?
Atedhedashuri nuk sht urrejtja, perarja, korrupsioni dhe veset tjera t kqija. Atedhedashuri sht te jetosh me nder, mos ti bsh keq askujt dhe te pervetesosh vetm at q t takon. Nuk ka patriotizm m t lart se t punosh n drejtim t pergatitjs s vendit pr integrime euroatlantike. Integrimi eventual i Kosovs n strukturat e BE-s, argumenton funksionimin e duhur t aparatit shtetror, si n mbrojtjen e vendit, ashtu edhe ne luftimin e kriminalitetit dhe mbrojtjen e t drejtave dhe lirive t qytetarve. Te drejtat e njeriut nuk duhet kuptuar ose interpretuar vetem si barazi para ligjit, por edhe barazi n mundesi dhe trajtim t barabart t personave n do sfer t jets institucionale.

7 Ju perve se jepni msim n Fakultetet e Republiks s Kosovs jeni te angazhuar n forma t ndryshme edhe n Gjermani e Austri ? ǒprograme zhvillohen atje, si jan kurrikulat dhe, mbi t gjitha, si jan studentt q msojn n ato universitet?

Kualiteti i studimeve varet edhe nga kualiteti i mesimdhnjs. N Kosov ka shum student cilsor q nuk dallojn aspak nga kolegt e tyre t BE-s. Mirpo fatkeqesisht n Kosov mungojn kuadrot e mirfillta universitare t nivelit dhe profilit evropian.

8 Cilat jan angazhimet tuaja t tjera ve atyre n universitet publike e private?

Hulumtime shkncore dhe aktivitetet e pergjithshme publike n interes t vndit.

9 Si Profesor doktor shkence, hulumtues, avokat ekspert e komisionier i lart i lmis gjyqsore dhe ish dekan i Fakultetit Juridik Haxhi Zeka t Pejs e FAMA t Prishtins a mund t na spjegoni si po ecn bota drejt lufts apo paqes pikrisht n cilin pozicion gjnden Trojet Tona Etnike Shqiptare ( Shqipria, Kosova, Presheva, Medvegja, Malsia etj.) dhe sipas jush sa sht duke u punuar - luftuar terrorizmi nderkombtar n pergjithsi pasi edhe ju keni ber hulumtime dhe keni shkruar pr TERRORIZMIN NDRKOMBTAR ?

Gjat vitve t fundit, n Trojet Tona Etnike, krahas problemeve t tjera sociale, varfris, korrupsionit, moskonsolidimit t nj sistemi t mirfillt arsimor n t gjitha nivelet, mos funksionimit t duhur as t aparatit shtetror vereht edhe veprimtaria gjithnj m e organizuar e disa organizatave te huaja, t prkrahura nga sherbimet e ndryshme sekrete n drejtim t infektimit t rinis shqiptare m ideologji radikale fetare, q nuk njeh dhe respekton vlera tjera njerzore, demokratike ose fetare pos idealit t saj mesjetar prapanik. Faktkeqesisht edhe tek organt tona shtetrore vereht se kan qn t hendikepuara n marrjen e vendimeve autonome pr veprime t drejta preventive. Mirpo pergjithsisht mund t themi se eshtja e radikalizmit n Kosov sht influencuar nga ngjarjet n Irak dhe Siri dhe personat senzibel t solidarizuar me ngjarjet n Lindjen e Afrt, pas renjes se ideologjise s propaganduar nga Al Qaida dhe ISS, do t bie burimi i ushqimit t tyre me ideologji radikale dhe do ti kthehn jetes normale.

10 Sipas jush i nderuari Prof. Dr. Kola cilat jan apo ku qendrojn problemet politike reale n Kosov ndaj ju si akademik i spikatur si e shihni gjendjen aktuale n Kosov?
Gjendja aktuale n Kosov sht shqetsuese. Aktualisht Kosova ka m tepr probleme t brendshme t themi m t shumta se sa para shpalljs s pavarsis, kur ishte n monitorim nderkombtar. Zgjidhja e ktyre problemeve do t fillon atehr kur Kosova beht joshse pr investitort e huaj pikrisht kur n mendjt e politikanve tan fillon respektimi i parimit njeriu i duhur n vendin e duhur, e jo ndarja e pozitave sipas antarsise dhe interesave apo apetiteve politike.

11 Prve se ju njiheni si mbeshtets djathtist shqiptar cilin politikan t ktij tabori apo fraksioni e adhuroni me shum, cilin tjetr e shihni si ideal politik?

Vlersoj qendrimin e vendosur politik e kombtar t spikatur q ka manifestuar z. Anton Quni n t gjitha rrethanat e veta jetsore. Respektoj perpjekjet e ish presidentit Prof. Dr. Fatmir Sejdiut pr konsolidimin politik t LDK-s. Idoli im ishte sht dhe mbetet perjetsisht presidenti i yn historik e legjendar Dr. Ibrahim Rugova apo 'Gandi Urtak i Ballkanit' pr t cilin ne perkulmi perjetsisht.

12 Kur do ta shohim Prof. Dr. Kol Krasniqin n politik?

Ndoshta se shpejti.

13 Sipas jush a duhet dhe si t arrihet bashkimi kombtar dhe se a qndron disponimi i faktorit euro - amerikan pr nj bashkim t till?

N interes t gjithanshm sht bashkimi kombetar. Madje edhe n interes t ndertimit t institucioneve te mirfillta juridike dhe demokraktike n Kosov.


14 Pr fund Prof. Dr. Kola a keni ndonj mesazh t veant pr politikanet kosovar t pozits dhe opozits rreth zgjidhjes s krizs politike qeverisese dhe me far mesazhi u drejtoheni atyre dhe elektoratit n pergjithsi.

T plotesoht kerkesa e opozites si alternative e vetme pr zgjedhje t reja. Zgjedhjet e reja padyshim se do t krijojne raporte m t shndosha dhe koalicione t reja n Kosov, q do t ndikojn n relaksimin e mardhenjve t ndryshme politike.

15 Prof. Dr. Kola sigurisht se do t kishim edhe pr shum gjra pr t shtjelluar, por ksaj radhe, shpresojm, studentet, lexuesit tan do t ndahen t knaqur me kt bashkbisedim t perbashkt. Ndaj ju urojm pun t mbar n t gjitha sferat dhe mirupafshim.

Ju falenderoj nga zemra pr intervistn z. Mrijaj ishte knaqsi edhe pr mua !