Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Edi Rama letr Lulzim Bashs: "Hajde t'i zgjidhim problemet e vendit vet pa ndrkombtart"

  “Letra e dashuris” e kryeministrit Edi Rama,dat 31 mars, pr Lulzim Bashn

  Sot nje dite perpara 1 prillit, dite kur ka bere marreveshjen e madhe me Ilir Meten , kryeministri Rama i ka nisur nje “leter dashurie” kreut te Opozites Lulzim Basha qe te takohen e qajne hallet sebashku per popullin.

  Emri: Letra-Edi-Rama_0.jpg

Shikime: 159

Madhsia: 37.2 KB

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Edi Rama letr Lulzim Bashs: "Hajde t'i zgjidhim problemet e vendit vet pa ndrkombtart"

  Basha: Rama e bri publike letrn para se t ma drgonte, Parlamenti “kriminel kushtetues”

  Emri: 8840f16a-6f44-4115-8002-e672e31b8edd.jpg

Shikime: 92

Madhsia: 51.2 KB

  Kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha deklaroi sot nga selia blu se nuk e ka lexuar ende letrn publike q i ka drguar Kryeministri Edi Rama pr t dialoguar n lidhje me realizimin e reforms n drejtsi.

  Basha u shpreh se duhet ta lexoj letrn, pasi Rama e ka br publike para se t’ia drgoj personalisht. Kreu i demokratve theksoi se do t’i prgjigjet Kryeministrit sot me shkrim. Basha la t hapur dern e negociatave, duke theksuar se gjithmon sht pr konsensus dhe nuk refuzon negociatat.

  “Duhet tju them q duhet ta lexoj kt letr, sepse zakoni i keq vazhdon, u b publike para se t vinte tek un. Nuk e mbyll kurr dern e dialogut, jam pr konsensus, por nuk mund t jet si 2 vjet m par. T lexoj letrn, pastaj t’i kthej prgjigje”, tha Lulzim Basha pr kt shtje.

  Kurse sa i prket refuzimit t mazhorancs pr t drguar n Gjykatn Kushtetuese mandatin e dy deputetve Valentina Leskaj dhe Rakip Suli, kreu i PD deklaroi se Parlamenti n kt faz sht “kriminel kushtetues”.

  “Jemi ktu 50 metra larg ndrtess s Parlamentit, ka qen ende n shkelje t detyrs s vet kushteteuse. Parlamenti sht n kto momente nj kriminel kushtetues me urdhr t Edi Rams. Pra, ka dy rrug, t prfundoj kjo gjendje ose t kthehet n gjendjen e vet dhe t’i thuhet se sht Gjykata Kushtetuese mbi ty”, u shpreh kryetari i Partis Demokratike Lulzim Basha.

  Kto deklarata kreu i opozits i bri gjat takimit me t rinjt q u liruan pasi u arrestuan disa dit m par pr protestn tek parku i liqenit, ku u prplasn me policin.

  *LEXO EDHE: Zbardhet letra q Rama i ka nisur Bashs pr dialogun e reforms n drejtsi

  Prononcimi i Kryetarit t Partis Demokratike Lulzim Basha pr mediat:

  Kta jan djemt heronj q prfaqsojn vullnetin e do qytetari t Tirans pr nj qytet ku hapsira urbane, fizike dhe jo fizike e parkut, kndet e lojrave pr fmij, kopshtet, erdhet, aktiviteti kulturor t mos jen pre e nj qeverisje arbitrare, arrogante dhe t paligjshme apo e lakmis s oligarkve, por t jen subjekt i vendimmarrjes s qytetarve.

  Kta jan heronjt t cilt i dhan fytyr, emr, z dhe shpres aspirats t t gjith banorve t Tirans po edhe gjith qytetarve shqiptar pr nj qeverisje llogaridhnse dhe jo t pabes, q respekton dhe nuk dhunon pasurin e prbashkt dhe ata q ngrihen n mbrojtje t pasuris s prbashkt.

  Kta jan ligji, kta jan Kushtetuta n betej me antiligjin i cili vazhdon t derdh betonin e korrupsionit dhe t babzis n zemr t Parkut t Liqenit. Kta jan prova se edhe kur qeveria degjeneron n nj oligarki t lidhur me krimin, se edhe kur policia apo prokuroria nuk e bjn punn e tyre shqiptart e kan forcn pr t mbetur europian dhe pr t krkuar demokraci t standardit europian, shtet ligjor t standardit europian, e pr ta fituar at, sepse kjo sht e vetmja e ardhme pr vendin ton.

  Kjo sht e ardhmja e vendit ton dhe jo banditt e veshur me uniform q i dhunuan dhe t cilt do t prgjigjen hert a von para ligjit, pr kt i garantoj. I drejtohem do kujt nga forcat e rendit t heqin dor nga zbatimi i urdhrave t paligjshm sepse asnj alibi nuk do t ken, do t prgjigjen me emr e mbiemr.

  Protesta do t vazhdoj, qndresa do t vazhdoj, prballja qytetare do t vazhdoj. Mbrojtja e ligjit dhe e Kushtetuts do t vazhdoj. Mbrojtja e mushkrive t qytetit, mbrojta e qytetit do t vazhdoj dhe pr kt ne jemi m t vendosur se kurr. I bjm thirrje do qytetari, do qytetarje, do t riu, do t reja t n bashkohet sepse kjo sht beteja pr t nesrmen. Ata q kemi prball nuk jan e sotmja, jan e djeshmja e Shqipris. E djeshmja satrape orientale prball t nesrmes europiane, invididve t lir, qytetarve t lir t cilt pavarsisht prej bindjeve politike duan nj qytet t pakafshuar nga korrupsioni dhe jan gati t luftojn pr kt.

  Pyetje: Zoti Basha jeni gati t uleni n tryezn e dialogut politik pr reformn n drejtsi ashtu si ju pyetn n fund t letrs s tij, z.Rama drejtuar ju sot?

  Basha: S pari, dua t’ju them q duhet ta lexoj kt letr sepse zakoni i keq i letrave publike para se ti shkojn atij q i adresohen vazhdon n Shqipri. Sigurisht kur ka letr publike edhe prgjigjja do t jet publike por do t m lejoni n radh t par ta lexoj letrn.

  Pyetje: Kishte nj thirrje dje?

  Basha: Ne ktu jemi 50 metra larg ndrtess s Parlamentit ku Parlamenti ka kryer nj krim kushtetues. Parlamenti sot vazhdon t jet si ka qen gjat ktyre javve n shkelje t Rendit Kushtetues t Shqipris.

  Nj hajdut q vjedh nj buk merret dhe rraset brenda, nj qytetar q lyen pa leje merret dhe rraset brenda. Parlamenti shkel Kushtetutn e dalin e krekosen, e zgrdhihen para kamerave. Parlamenti sht n kto momente nj kriminel kushtetues me urdhr t Edi Rams. Pra, ne jemi n nj udhkryq kushtetues dhe n kt udhkryq kushtetues nj or e m par duhet t prfundoj kjo gjendje.

  Ka dy rrug, ose Parlamenti t rikthehet n pozitat q i ka caktuar sovrani me Kushtetut dhe i ka thn nuk je ti mbi Gjykatn Kushtetuese sht Gjykata Kushtetuese mbi ty; Parlamenti sht vendosur n pozita antikushtetuese pr t mbrojtur 2 raste flagrante korrupsioni. Duhet t marr fund kjo situat ose prndryshe beteja jon do t vazhdoj dhe do t shtrihet dhe dimensionohet edhe me aspektin publik.

  Pyetje: Sot sht hedhur nga hap nga zonja Leskaj…

  Basha: Nuk ka asnj mundsi zonja Leskaj t hedh hapa. Hapin duhet ta hedh Parlamenti i cili sht i detyruar dhe do minut m shum q vazhdon t mbaj dika q nuk i takon me Kushtetut e damkos veten si nj hajdut t ndrgjegjshm t s drejts kushtetuese, t Gjykats Kushtetuese, t s drejts q sovrant i ka dhn Gjykats Kushtetuese. Dhe sovrant jan qytetart dhe nuk sht as Leskaj, as Suli, as Kokdhima.

  Pyetje: Por nj trheqje duhet ta shikoni besoj tek ky hap? Nj trheqje t maxhorancs…

  Basha: Nuk ka dyshim sepse nuk ka mundsi maxhoranca t mos plotsoj detyrimin e vet kushtetues e t vazhdoj vendi si normalisht. Dy gjra ka ktu. O do t plotsoj detyrimet kushtetuese ose vendi zhytet n anormalitet edhe m t thell.

  Sot jemi n kriz kushtetuese dhe kjo kriz kushtetuese sht e prsritur. Sepse para dy vitesh ne gjendeshim n t njjtn kriz kushtetuese kur kta refuzonin t zbatonin vendimet pr komisionet hetimore.

  Fakti q ndodhemi n nj kriz kushtetuese t prsritur do t thot q nuk mjafton vetm dhnia fund e ksaj situate por duhet q vendit ti hapet perspektiva e nj instrumenti q krizat kushtetuese t mos prsriten m.

  Duket qart dhe besoj se nuk sht vetm mendimi im dhe as vetm mendimi i demokratve q institucionet e republiks shqiptare po dshtojn her pas here n prmbushjen e detyrave t tyre kushtetuese. Dhe kur dshton parlamenti, themeli i republiks ton, imagjinoni se far efekti ka kjo n institucionet e tjera t vendit.

  Ndaj n kt kuptim, sigurisht q letrn do ta lexoj dhe do i prgjigjem me shkrim. Por gjja e par q duhet t ndodh sht ndalimi i ksaj situate paligjshmrie, antikushtetutshmrie dhe s dyti, padyshim mbshtes do hap q do t ndihmoj n parandalimin e ksaj gjendje n t ardhmen dhe ndrtimin e instrumentave t duhur kushtetues q mos t kemi m asnj qeveri q e sheh veten mbi ligjin dhe Kushtetutn dhe n kt mnyr dhunon t drejtat e qytetarve, dhunon garancit q qytetart kan prmes ligjit, dhunon pronn e qytetarve, dhunon punn e qytetarve, dhunon shndetin e qytetarve, dhunon lirit e qytetarve.

  Themeli sht Kushtetuta. Padyshim n kt aspekt jemi t hapur pr tu angazhuar q t gjejm instrumentat e duhura pr t shmangur n t ardhmen prsritjen e ktij fenomeni t shmtuar, t ktij krimi kushtetues dhe parandalimin e krizave kushtetuese.

  Kjo republik sht n kriz kushtetuese dhe gjat ksaj maxhorance dy her tashm. Koha ka ardhur t rishqyrtojm edhe njher themelet e ksaj republike n mnyr q t shmangim prsritjen e ktyre krizave n t ardhmen.

  Sigurisht q kjo krkon vullnet politik, por t mos harrojm q ishte vullneti politik i mbrapsht q na solli ktu. Krkon vullnet politik, krkon dialog pr t cilin Partia Demokratike dhe un kemi qen jo thjesht t hapur por kemi qn ftues pr kto dy vite dhe kemi marr nnqeshjen, fyerjen dhe gjuhn vulgare edhe t letrdrguesit t sotm.

  Por un jam njeri me nj mas durimi dhe largpamsie t thellsis shqiptare dhe cilsis europiane, kshtu q n kt pikpamje nuk ia mbyll kurr dern dialogut dhe i jap gjithmon nj shans konsensusit. Sigurisht nuk mund t jet si ishte para dy vitesh ku u firmos, u ra dakord, nuk zbatohet dhe sot prqeshet.

  Pyetje: Pra do ti propozoni nj format z Rama? Keni kushte pr t vn pr tryezn e dialogut?

  Basha: Pr kaq sa m that, kto po u them. Kini durim t lexoj letrn e ti kthej prgjigje.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Edi Rama letr Lulzim Bashs: "Hajde t'i zgjidhim problemet e vendit vet pa ndrkombtart"

  Basha i pergjigjet Rames:

  Emri: 12909706_10153609375066523_3896693858564085871_o.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 44.5 KB

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Edi Rama letr Lulzim Bashs: "Hajde t'i zgjidhim problemet e vendit vet pa ndrkombtart"

  Rama: M ndihmoni t kuptoj prgjigjen e Lul Bashs: Edhe “jo”, edhe “PO”!

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar sot n mbrmje pr prgjigjen e letrs s tij nga kreu i PD, Lulzim Basha.

  Reagimi i plot n Facebook:

  “Sot i kam nisur zyrtarisht ftesn ktu bashkngjitur, zotit Lulzim Basha. Sapo ka mbrritur mbi tavolinn time, prgjigja e tij, ktu bashkangjitur gjithashtu.

  Ju lutem m thoni nse jam un gabim apo ka dika q nuk shkon fare n prgjigjen n fjal! Sepse m ngjan q letrshkruesi sht prpjekur t thot shum gjra njhersh, po si prfundim nuk merret vesh cila sht n fakt prgjigja pr ftesn(?!).

  Po? Jo? Ndoshta po ndoshta jo? As po as jo? Apo thjesht asgj?

  Sidoqoft e prsris, ne jemi gati.

  N ftesn ton, kemi qen shum t qart q nuk imponojm asgj (natyrisht as nuk mund t na imponohet kurrgj). Dshirojm nj forum dialogu konstruktiv dhe konkret, me axhend shtjesh t dakordsuar 100%. Do t ishte shum mir t ndodhte pr arsyet q kemi thn, por ndrkoh ndodh s’ndodh, ne vazhdojm me prkushtim punt tona n do drejtim. Pr Shqiprin e Gjenerats Tjetr.

  Njerzit na gjykojn t gjithve!”

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Edi Rama letr Lulzim Bashs: "Hajde t'i zgjidhim problemet e vendit vet pa ndrkombtart"

  Kur majmunet e cirkut behen Kryeministra, kujtojne se te gjithe njerezit e tjere jane majmune si ta. Bejne teater mediatik ne ekrane televizoresh dhe kompjuterash.

  Ta shpjegon Alboja o Majmun cirku se cfare po te thote Basha:

  Pozita dhe opozita, ne nje demokraci, nuk takohen as ne rruge, as ne zyren e kryeministrit, as ne zyren e kreut te opozites, as ne kafene apo ne restorant. Takohen ne ate qe njihet si Tempulli i Demokracise, e ka emrin Kuvendi i Shqiperise. Atje ne Kuvend, gjejme perfaqesuesit e te gjitha paleve te zgjedhura me voten e e shqiptareve. Dhe atje ne Kuvend, diskutohen, negociohen, behen mareveshje, votohen ligje, ne menyre qe te prodhohet jo vullneti i Rames apo i Bashes, por ne ate ligjin perfundimtar, te dali vullneti i sovranit: votuesit shqiptar, voten dhe interesin e te cilit cdo deputet perfaqeson. Cdo mareveshje qe behet jashte Kuvendit te Shqiperise, eshte nje mareveshje antikushtetuese dhe oligarkike. Dhe nese kujton se mund te diktosh e anashkalosh vullnetin e shqiptareve, ata jane duke ndjekur cdo qendrim e cdo ligj qe ju nxirrni ne parlament. Nese eshte ne kundershtim te plote me ate qe sovrani do, ju flakin ne rruge me vote, ose me keq, ju vine e ju terheqin zvarre nga zyrat e Kuvendit, e ju varin me koken poshte tek Ura e Lanes.

  Prandaj boll na bere te qeshur me akrobacite e tua mediatike o majmuni Hirko i politikes, por jepu zgjidhje problemeve qe te gjithe shqiptaret, dhe te gjithe partneret tane nderkombetare, presin qe t'u japesh zgjidhje. Dhe ndryshe nga ata shqiptaret e thjeshte, partneret tane nderkombetare, nuk te terheqin zvarre neper rruget e Tiranes, ata te dergojne nje nga ato kucedrat qe te fluturojne mbi koke e leshojne flake nga goja, e pastaj te shohim se sa bukur di te zgerdhihesh.

  Albo

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •