Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Bushat-diplomacia: "Shqipria as do t'i hap, as do t'i mbyll kufijt pr refugjatt sirian"

  Bushati: Shqipria as do t'i hap, as do t'i mbyll kufijt pr refugjatt

  Ministri i Jashtm i Shqipris, Ditmir Bushati tha se Shqipria as do ti hap por as do ti mbyll kufijt n rastin e nj vrshimi refugjatsh nga Lindja e Mesme. Ai i bri komentet n nj intervist me kolegun ton Ilir Ikonomi n Uashington. Gjat qndrimit n SHBA, zoti Bushati pati bisedime n Departamentin Amerikan t Shtetit dhe ishte i ftuar n disa diskutime, mes t tjerash n Institutin Brookings n Uashington. Ai foli pr marrdhniet me SHBA, masat e Shqipris pr t prballuar nj val t mundshme refugjatsh, ndikimin rus n Ballkan dhe shtje t tjera.

  Zri i Ameriks: Zoti Bushati, ju vini n Uashington pas vizits q bt vitin e kaluar, kur u nnshkrua Marrveshje e Partneritetit Strategjik me Shtetet e Bashkuara. Vini gjithashtu pas nj vizite t rndsishme q Sekretari i Shtetit John Kerry bri n Tiran. Cilat jan temat q diskutohen mes jush dhe zyrtarve amerikan m konkretisht?

  Ditmir Bushati: Jam i gzuar t konstatoj q ka nj intensifikim t marrdhnieve tona edhe si pasoj e partneritetit strategjik q ekziston mes Shqipris dhe SHBA-ve. Natyrisht q diskutojm pr shtjet e siguris, pr bashkpunimin n frontin ndrkombtar n disa prej operacioneve ku jemi s bashku me Shtetet e Bashkuara t Ameriks, por edhe pr reformat e shtet-ndrtimit dhe shtet-konsolidimit demokratik n Shqipri, sepse si dihet, Shtetet e Bashkuara t Ameriks jan kontributort kryesor t asaj ka sht Shqipria sot dhe t rrugtimit ton n familjen euroatlantike. Kemi nj kalendar, i cili shpresojm q do t vijoj t jet i ngjeshur.

  Zri i Ameriks: Zoti Bushati, kur flisni pr bashkpunim n fushn e siguris, far duhet t nnkuptojm me kt?

  Ditmir Bushati: N radh t par, jemi partner dhe aleat n NATO. Si e theksuar me t drejt Sekretari i Shtetit Kerry, Shqipria ka nj rol mentor n Ballkanin Perndimor edhe pr kt arsye. Jo thjesht pr shkak t pozits gjeografike, por pr shkak t angazhimeve t qarta n NATO; kemi qen s bashku n disa prej operacioneve m t rndsishme ndrkombtare, n Afganistan, n Irak. Bashkpunojm pr shtje t karakterit humanitar dhe konsultohemi dhe thirremi n konsulta edhe pr shtje q kan t bjn prgjithsisht me fatin e shqiptarve n rajon.

  Zri i Ameriks: N Tiran, zoti Kerry falenderoi Shqiprin pr pritjen e nj mij muxhahedinve iranian q ndodhen n Camp Freedom t Irakut. Dhe Shqipria ka premtuar pr pritjen e dy mij t tjerve q do vijn. Cilat jan modalitetet, n rast se mund t na jepni m shum hollsi?

  Ditmir Bushati: Shqipria, dhe ktu e kam fjaln pr disa qeveri, jo thjesht pr qeverin ton, por edhe ajo paraardhse, ka pasur nj qndrim t qart pr sa i prket ksaj shtjeje. Ka kontribuar me Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe ka bashkpunuar ngushtsisht me UNHCR-n pr t krijuar kushtet e prshtatshme q kta persona t vijn n territorin e Shqipris vetm pr arsye strikte humanitare dhe pr asnj lloj arsye tjetr. Besoj se detajet, si ka ndodhur edhe n t shkuarn do t bhen t ditura n mnyr m graduale.

  Zri i Ameriks: Ju u pyett edhe n Institutin Brookings pr shtjen n rast se Maqedonia mbyll plotsisht kufijt dhe n Shqipri do t ket nj vrshim refugjatsh. Natyrisht deri tani Shqipria nuk sht prekur nga nj vrshim i till pr shkak t ndoshta gjeografis s saj kryesisht dhe ju that q Shqipria nuk i ka burimet e duhura. ǒmendoni ju se mund t ndodhte n kt rast?

  Ditmir Bushati: Asnj vend i Bashkimit Evropian si duket nuk i ka burimet e duhura njerzore, financiare apo kapacitetet pr t akomoduar nj numr t papreedent t refugjatve q vijn kryesisht nga Afrika dhe Lindja e Mesme. Por, si e theksova, sht e rndsishme q t ket nj prgjigje t prbashkt europiane pr kt sfid, e cila sht e prbashkt. Mbyllja e kufijve n mnyr individuale q mund t ken br vende t caktuara, ndrtimi i mureve, apo i pengesave, barrierave t ndryshme nuk sht zgjidhja e problemit, sepse krijon nj reaksion zinxhir, efekt zinxhir tek fqinjt e tjer.

  Zri i Ameriks: Po si do ta interpretonit ju at q la t kuptohet Kryeministri Rama, i cili tha q Shqipria nuk ka ndrmend t hap kufijt?

  Ditmir Bushati: Pikrisht, n kt q sapo thash, q Shqipria as nuk do t hap kufijt, as nuk do t mbyll kufijt. Shqipria do ti qndroj besnike vlerave europiane, angazhimeve t ndrmarra n kt kuadr q n tetorin e vitit t kaluar.

  Zri i Ameriks: A e ka ndryshuar Shqipria, zoti Bushati, ose shqiptart n prgjithsi, perceptimin pr hyrjen n Bashkimin Evropian pas krizs s refugjatve?

  Ditmir Bushati: Besoj q Bashkimi Europian sht ende nj pol atraksioni pr shqiptart dhe pr vendet e Ballkanit Perndimor, apo pr qytetart e Ballkanit Perndimor, m shum ndoshta se sht pr vet qytetart e Bashkimit Europian. sht ende nj model frymzimi pr mnyrn se si mund t transformohet jo thjesht shoqria shqiptare, por shoqrit n Europn Juglindore apo n pjesn e Ballkanit Perndimor. Dhe gjithmon kam mbrojtur pikpamjen q rruga jon drejt Bashkimit Europian duhet t shihet n kt optik, n lidhje t drejtprdrejt me sundimin e s drejts n ekonomi, me transformimin demokratik dhe me zhvillimin ekonomik dhe shoqror t vendit dhe mundsisht t t gjith rajonit.

  Zri i Ameriks: Zoti Bushati, po flitet shum koht e fundit pr nj ndikim n rritje t Rusis n Ballkan, bile pr nj krcnim. A e shihni ju Rusin si nj krcnim n Ballkan?

  Ditmir Bushati: Nuk e shoh Rusin si nj krcnim n Ballkan, por nga ana tjetr nuk e shoh as komplementare apo prplotsuese me vizionin udhheqs q kan vendet e Ballkanit Perndimor pr tu br n nj t ardhme jo t largt antar t Bashkimit Evropian, as prmes praktikave, as prmes politikave t ndjekura, dhe as prmes modeleve q synohen t implementohen.

  Zri i Ameriks: Zoti Bushati, Shtetet e Bashkuara vazhdimisht kan deklaruar se prkrahin Shqiprin n rrugtimin e saj drejt Bashkimit Evropian. Por, duket se pengesa kryesore n kt proces sht vet Shqipria me betejat tejet t zgjatura, tejet t ndezura partiake. Si e shihni ju kt?

  Ditmir Bushati: sht e vrtet. Shtetet e Bashkuara t Ameriks jan avokati kryesor i rrugtimit t Shqipris dhe do t thoja i shqiptarve n familjen euroatlantike. Nuk jan vend antar i BE-s, por jan mbshtets sepse e shohin kt nga pikpamja e stabilitetit demokratik dhe avancimit t rajonit. Nga ana tjetr, sht fakt q polarizimi i skajshm i jets politike n Shqipri, pr fat t keq e pengon vendin ton pr t rezonuar m shum se rezonon dhe pr t qen ajo q n fakt Shqipria e ka potencialin pr t qen.

  Zri i Ameriks: Zoti Bushati, ju faleminderit.

  Ditmir Bushati: Faleminderit pr mundsin q m dhat.

  Zeri i Amerikes

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Bushat-diplomacia: "Shqipria as do t'i hap, as do t'i mbyll kufijt pr refugjatt sirian"

  O shkelqesia juaj Bushati,

  E lexova pak kete deklaraten tuaj shume te thelle, dhe nuk e kuptova dot. Kufijte mund ti hapesh ose mund ti mbyllesh. Por as i hap e as i mbyll, cfare do me thene?

  Mos deshe te thuash qe ne ne Shqiperi nuk kemi kufij fare dhe nuk kemi as cfare te hapim e as cfare te mbyllim?

  Po he o burre i dheut, fol pak me shkoqur, qe edhe ne shqiptaret e panxene ta marrim vesh. Mos u bej edhe ti si shoku Rama qe na thosh ne fushate para ca vitesh: "Te shkojme pertej te majtes e te djathtes". Domethene as majtas, as djathtas, i bie qe te rrime pa levizuar ne vend numero.

  Fort i ditur je ti o Bushat, por nuk ia kalon dot shokut Rama!

  Albo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •