Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,059
  Postimet n Bllog
  3

  Qeveria e Rilindjes, negociata pr lejimin e shitjes s aeroportit t Rinasit vllezrve kinez!

  Del n shitje Tirana Airport: Mund ta blejn kinezt?

  Tirana Airport Partners (TIA), kompania q ka nj kontrat koncesionare pr menaxhimin e aeroportit t Rinasit sht n negociata pr tu shitur, sipas burimeve nga institucionet shtetrore vendase.

  Burime zyrtare nga TIA, t kontaktuar nga Monitor, nuk pranuan t bjn koment lidhur me kto negociata, ndrkoh q pohuan se jan shum afr mbylljes s negociatave me qeverin shqiptare pr rishikimin e kontrats koncesionare.

  Monitor ka mesuar se nj kompani kineze, Fairmont Investment Group, sht e interesuar pr t bler TIA, dhe negociatat po vijojn prej disa kohsh.

  Aktualisht pronart e Tirana International Airport jan:

  DEG-Deutsche investitions-und Enticklungsgesellschaft mbH-31.7%

  Albanian-American Enterprise Fund AAEF-21.3%

  AviAlliance GmbH-47%

  S fundmi, kompanit kineze po shfaqin interes pr tregun shqiptar.

  Jeo Jade, nj nga grupet m t mdha t pavarura t energjis kineze, njoftoi se ka hyr n nj marrveshje pr t bler kompanin e prodhimit t nafts Bankers Petroleum, pr nj shum prej 407 milion dollar.  Rishikimi i kontrats

  Qeveria shqiptare n vitin 2004 formuloi s bashku me kompanin koncesionare Tirana Airport Partners, nj marrveshje pr ndrtimin dhe menaxhimin e aeroportit t ardhshm ndrkombtar t Rinasit, q parashikonte nj klauzol bllokuese.

  Sipas s cils, gjat periudhs s koncesionit, asnj aeroport tjetr nuk do t licensohet pr fluturime komerciale (mallra apo pasagjer), n territorin e Republiks s Shqipris.

  M tej thuhet se, do t lejohen ulje avionsh t linjave ndrkombtare n aeroporte t tjera, ve atij t Rinasit, vetm n rastet e emergjencs, ose n koh katastrofash.

  Prej disa vitesh, qeveria sht ne negociata me koncesionarin pr ndryshimin e kontrats dhe disa her ka deklaruar zyrtarisht se negociatat jan mbyllur.

  Ky eskluzivitet ka penguar hyrjen e kompanive me kosto t ult n Shqipri dhe ka br q vendi t ket tarifat m t shtrenjta t biletave n rajon, duke br q shum shqiptar t zgjedhin aeroportet e Prishtins, Podgorics apo Shkupit drejt destinacioneve europiane.

  Monitor

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,059
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qeveria e Rilindjes, negociata pr lejimin e shitjes s aeroportit t Rinasit vllezrve kinez

  Shoku Rama,

  I more leje shokut Koco Kokedhima per keto qe po ben? E di ti sa i ndjeshem eshte shoku Koco ndaj privatizimeve te ndermarjeve publike.

  He te keqen, he tu befsha! Degjoje shokun Koco se me ato ndermarrjet publike shoku Koco nga fshatar i anesdetit u be millioner!

  Albo

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Pr: Qeveria e Rilindjes, negociata pr lejimin e shitjes s aeroportit t Rinasit vllezrve kinez

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Shoku Rama,

  I more leje shokut Koco Kokedhima per keto qe po ben? E di ti sa i ndjeshem eshte shoku Koco ndaj privatizimeve te ndermarjeve publike.

  He te keqen, he tu befsha! Degjoje shokun Koco se me ato ndermarrjet publike shoku Koco nga fshatar i anesdetit u be millioner!

  Albo
  Koco Kokdhieri ka nisur tregtine ne fier Fillimisht ne vitet 90-91
  pati sukses me gjerat e vogla sa e k api veten e mashtron n jerezit tani
  duke nis nga ekipi i apollonise se Fierit qe vetem bileten e ka me cmimin sikur po e shef sportin ne qemal stafa jo sikur je ne loni papuciu v.k
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,059
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qeveria e Rilindjes, negociata pr lejimin e shitjes s aeroportit t Rinasit vllezrve kinez

  Marrveshja - Hiqet eksluziviteti i TIA, kompania prfiton zgjatjen e kontrats

  Kompanis koncesionare gjermane q menaxhon aeroportin ndrkombtar t Rinasit i sht hequr ekskluziviteti i fluturimeve pas m shum se nj dekade.
  Marrveshja u b publike sot nga ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto, i cili shpjegoi edhe termat e marrveshjes s arritur, duke sqaruar se pr hapjen e aeroportit t Kuksit, kompanis do t’i zgjatet kontrata koncesionare me dy vite. Ministri u shpreh se nj vendim i till respekton investitort.
  Haxhinasto: Kjo marrveshje ka koh q negociohet dhe sht nj premtim i mbajtur i ksaj qeveria. Do ta quaj nj dit t rndsishme pr aviacionin civil shqiptar, pasi hap nj faqe t re pr zhvillimin e infrastrukturs, por veanrisht pr t’i shrbyer m shum qytetarve t ktij vendi. Shum shpejt t gjitha objektivat tona pr zhvillimin e sektorit t aviacionit civil n Shqipri do t realizohen. Theksoj se objektiv madhor sht t arrijm nj shrbim konkurues, q do t thot mim m t ult t biletave, me qllim q qytetart shqiptar t shrbehen sa m mir.
  Nga ana e saj, ministrja e Ekonomis, Milva Ekonomi, deklaroi se kjo do t’i hap mundsi t reja turizmit n vend dhe gjithashtu edhe ekonomis.
  Ekonomi: sht nj dit shum e rndsishme pasi hapim mundsi pr t gjith ata q duan t vizitojn Shqiprin. Po i japim nj nxitje t madhe turizmit dhe ekonomis s vendit. Pr do 15 njerz q vizitojn Shqiprin, ne punsojm nj njeri.


  Hapja e aeroportit t Kuksit

  Ministri i Transporteve deklaroi se vendimi m i shpejt sht hapja e aeroportit t Kuksit pr fluturimet ndrkombtare. Aeroporti n fjal sht ndrtuar rreth 15 vite m par dhe q prej ather nuk ka kryer asnj fluturim pr shkak t eksluzivitetit t fluturimeve t koncesionarit t Rinasit.
  Haxhinasto: “Ne do t fillojm menjher pr t marr hapat prkats pr t br operacional aeroportin e Kuksit. Aeroporti i Kuksit do t filloj menjher pas ksaj.
  Kjo do t krijoj mundsi t menjhershme edhe pr t hyr edhe n marrdhnie koncesionare me investitor t tjer”


  Termat e marrveshje me koncesionarin

  Marrveshja me kompanin koncesionare “TIA”, praktikisht nuk ka kosto t drejtprdrejt pr shtetin shqiptar. Sipas ministrit t Transporteve, kompanis i sht br nj lshim tjetr n mnyr q t lejoj fluturimet n aeroportet e reja q pritet t ngrihej. Pr shembull, pr aeroportin e Kuksit, kompanis do t’i zgjatet me dy vite plus kontrata koncesionare.
  Haxhinasto: Ne e kemi thn q parimi mbi bazn e t cilit kemi organizuar gjith procesin e negociatave ka qen q kompania t mos dmtohej n planin e saj t biznesit. do reduktim i numrit t pasagjerve q t kompensohej me periudhn e zgjatjes s koncesionarit. Ne respektojm t gjith ata q vijn n Shqipri, aq m shum ata t aeroportit.
  N thelbin e marrveshjes, hapja e aeroportit t Kuksit pr fluturimet ndrkombtare sht zgjatur me nj periudh 2 vjeare koncesioni. Ndrsa pr aeroportet e tjera do t bhet nj llogaritje nga momenti q ato bhen funksional. Periudha e mbetur nga momenti q ato bhen operacional do t shtohet me 0.5 vjet pr periudhn q ka ngelur. Pra gjysm viti pr periudhn e mbetur t koncesionit.


  Ministri Haxhinasto tha se qllimi kryesor i ksaj marrveshjeje sht liberalizimi i tregut.

  Drejtori i Tirana International Airoport Rolf Castro-VAsques deklaroi se marrveshja u arrit pas shum diskutimesh ndrsa pranoi faktin se jan n diskutim me nj kompani kineze pr t shitur aksionet.
  Rolf Castro-VAsques: “Shpresoj q kjo marrveshje do t ndikoj n zhvillimin e turizmit sepse ju keni nj vend shum t bukur dhe kjo mund t kontribuojw pr t ardhmen. Falenderoj ministrat pr kto diskutime t gjata t cilat m n fund arritm ti konkretizojm. Prsa i prket diskutimeve pr shitjet e aksioneve tek nj kompani kineze jemi n negociata por ende nuk sht vendosur asgj.
  Arritja e marrveshjes me konesionarin vjen pas dy vitesh diskutime me koncesionarin i cili kishte t drejtn eskluzive pr aeroportin deri n vitin 2025.  ORA NEWS

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,059
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Qeveria e Rilindjes, negociata pr lejimin e shitjes s aeroportit t Rinasit vllezrve kinez

  Tirane - Aeroporti “Nn Tereza” TIA pranon negociatat me nj kompani kineze pr shitjen e aksioneve

  Emri: aeroporti.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 22.5 KB

  Drejtori i Tirana International Airoport Rolf Castro-VAsques pranoi sot faktin se jan n diskutim me nj kompani kineze pr t shitur aksionet.

  Rolf Castro-VAsques: “Shpresoj q kjo marrveshje do t ndikoj n zhvillimin e turizmit sepse ju keni nj vend shum t bukur dhe kjo mund t kontribuoj pr t ardhmen. Falenderoj ministrat pr kto diskutime t gjata t cilat m n fund arritm ti konkretizojm. Prsa i prket diskutimeve pr shitjet e aksioneve tek nj kompani kineze jemi n negociata por ende nuk sht vendosur asgj.
  Deklarata eshte bere sot gjate firmosjes se marreveshjes me qeverine. Shqipria tashm do t ket mundsi q t ket edhe aeroporte t tjera prve aeroportit “Nn Tereza” q mendohet ti vij n ndihm uljes s kostove t fluturimeve pr qytetart shqiptare.Pas shum diskutimesh me koncesionarin u arrit marrveshja pr heqjen e ekskluzivitetit duke i dhn n kmbim zgjatje t kontrats me 2 vite. Ministri Edmond Haxhinasto deklaroi sot, gjat nnshkrimit t kontrats se tashm mund t filloje puna pr hapjen e aeroportit t Kuksit.

  ORA NEWS

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •