Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204

    Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Ka shokuar me intervistën e tij një zyrtar i rëndësishëm i një organizate që qarkullon miliona në Shqipëri. Bëhet fjalë për Mehdi Gurrën, kreun e Fondacionit ALSAR, i cili në një intervistë për një të përditshme të rëndësishme turke lëshon një deklaratë shokuese: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.



    Nuk kuptohet konteksti i këtij kumbimi që nuk kuptohet pse bëhet, por është e thjeshtë të analizohet se vetëm anonçimi i kësaj deklarate i bën shumë po shumë dem shqiptarëve.

    Gurra, në një intervistë për gazetën 'Genç Dergi' nuk ka lënë hapësirë për dyshime.

    “O Zoti im mos ma merr shpirtin tim, pa më dhënë mundësinë që të shpalos flamurin e Islamit në Romë dhe pa falë namazin në Vatikan”.

    Gazetari që e interviston vë në pah ose më mirë të themi do të vërë në pah cilësi të mira të Mehdi Gurrës, të cilat në fakt nga kjo intervistë nuk dalin ndokund.

    Por gazetari bën një përshkrim dhe të vendit, ku thekson: “Shqipëria shtrihet në brigjet e detit Adriatik dhe është një nga vendet me numrin më të madh të myslimanëve në Ballkan. E ndodhur për 500 vite nën sundimin osman, Shqipëria prej vitesh ka hequr regjimin e vizave për shtetasit turq, ndërsa distanca nga Turqia për në Shqipëri me avion është vetëm 1 orë e gjysëm në linjë ajrore. Shqipëria ka rreth 4 milionë banorë dhe myslimanën përbëjnë rreth 70 përqind të popullsisë. Pjesa tjetër janë të krishterë dhe ateistë. Pavarësisht përqindjes së lartë të popullisë myslimane, ndonëse ata e pranojnë përkatësinë e tyre fetare, pjesa më e madhe e tyre nuk kanë njohuritë bazë të fesë islame dhe nuk janë praktikantë. Në qendër të kryeqytetit ndodhet dhe një nga xhamit më të vjetra në vend, e cila i ka rezistuar përpjekjeve të shumta për prishjen e saj gjatë periudhës së sistemit komunist”.

    Por konteksti fetar i gazetarit shkon edhe më tej duke përmendur me forcë trashëgiminë e ish-Perandorisë Osmane: “Xhamia e Ethem Beut tregon që shpirti i islamit nuk mund të tretet. Në krah të xhamisë ndodhet dhe Kulla e Sahatit, e cila është një nga gjurmët e patjetërsuara të trashëgimisë osmane”.

    Dhe këtu nis elozhi ndaj drejtorit të Fondacionit “ALSAR”, Mehdi Gurra, i cili është zgjedhur jo rastëshisht.

    Ky fondacion është i njohur në zonën e Librazhdit dhe fshatrave të Elbasanit ku funksionon prej mëse 20 vjetësh dhe ka qarkulluar miliona dollarë. Ky fondacion ka shkolluar shumë fëmijë të kësaj zone që do të punojnë në shumë fondacione e ndërmarrje turke në Shqipëri. Por edhe ka organizuar sunetllëqe kolektive, që më pas tërhoqën vëmendjen dhe u anuluan.

    Sipas tij, “ALSAR është një ndër vakëfet më të rëndësishme dhe me një kontribut të jashtëzakonshëm në Shqipëri dhe që në turqisht ka kuptimin e togfjalëshit” Alternativa e të Ardhmes”.

    Duke i bërë portretin e hollësishëm Gurrës, nga një tjetër gazetë Yeni Safak mësohet se ai ka studiuar në Turqi për Shkenca Islame në Universitetin “Marmara”. Portreti vazhdon: “së bashku me shokët e tij ai punon ditë e natë për rimëkëmbjen e identitetit të fesë Islame në Shqipëri” . Por më pas arrin kulmin kur e cilëson Mehdi Gurrën si “”çliruesin e Shqipërisë”.

    Në pjesën tjetër të shkrimit citon Gurrën për konsideratat e tij.

    “Ne me turqit nuk jemi miq. Por, jemi vëllezër”. Për 5 shekuj me rradhë në Ballkan ka mbizotëruar paqja dhe vëllazëria osmane. Dashuria, malli dhe pritja për Osmanët në këto troje e rrit peshën e përgjegjësisë mbi supet tona”, thotë Gurra, i cili synon të trondisë gjithçka edhe kontekstin historik kur kërcënon me “pushtimin islamik të Vatikanit”



    Më poshtë bashkangjisim linqet e dy intervistave të dhëna nga drejtori i fondacionit ALSAR për mediat turke.

    Dr.Gjilpera



    http://m.gencdergisi.com/7370-vatika...n-arnavut.html



    http://www.yenisafak.com/yazarlar/yu...-gurra-2010695
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  2. #2
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    E kenaqet ne Bruksel e Paris tani ju ka mbetur qe ta shpalosni flamurin e Islamit edhe ne Vatikan

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Per mendimin TIm Ky Mehdi Gurra qenka kokrra e Budallait pa njohur se kush eshte.......
    Cfare kerkon te thoje ky me kete ?????????? te t regoje pak injorance nga e tija ?? Apo te duket ne sy te tjereve ????
    te isha NDonji minister ose ndonji mbret do te kisha kerkuar Burgim te tij sepse po leshon konflikte te cilat prekin rrenjesisht Lumturine fetare ne bote
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  4. #4
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga Vinjol Lexo Postimin
    Per mendimin TIm Ky Mehdi Gurra qenka kokrra e Budallait pa njohur se kush eshte.......
    Cfare kerkon te thoje ky me kete ?????????? te t regoje pak injorance nga e tija ?? Apo te duket ne sy te tjereve ????
    te isha NDonji minister ose ndonji mbret do te kisha kerkuar Burgim te tij sepse po leshon konflikte te cilat prekin rrenjesisht Lumturine fetare ne bote
    A pe sheh qe une kam te drejte kur ua terheqi verejtjen shqiptareve te ketij forumi se feja Islame eshte ideologji qe ne program ka nenshtrimin e krejt botes ndaj kesaj feje. Kush nuk i nenshtrohet gjymtohet, vritet e terrorizohet. Ja cfare u bene te krishtereve ne Pakistan para ca ditesh, ateizmi dhe islami nuk njohin humanizem, meshire, dashuri, dhembshuri. Kjo eshte fytyra e vertete e fese Islame por disa ateiste e myslimane te ketij forumi nuk do t'i pranojne argumentet e faktet sepse une nuk iu kam faj qe iu eshte bere truri ve te ziera.
    Eja vella mohoje ateizmin darvinisto shtazarak dhe islamin dhe eja ne shpetimin e sigurte ne besim te sinqerte ne Perendine.

    Ckerkon ky thote?! Po ti le kete dhe eja pranoje realitetin. Duaje te verteten e jo padrejtesin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 29-03-2016 më 13:31

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    A pe sheh qe une kam te drejte kur ua terheqi verejtjen shqiptareve te ketij forumi se feja Islame eshte ideologji qe ne program ka nenshtrimin e krejt botes ndaj kesaj feje. Kush nuk i nenshtrohet gjymtohet, vritet e terrorizohet. Ja cfare u bene te krishtereve ne Pakistan para ca ditesh, ateizmi dhe islami nuk njohin humanizem, meshire, dashuri, dhembshuri. Kjo eshte fytyra e vertete e fese Islame por disa ateiste e myslimane te ketij forumi nuk do t'i pranojne argumentet e faktet sepse une nuk iu kam faj qe iu eshte bere truri ve te ziera.
    Eja vella mohoje ateizmin darvinisto shtazarak dhe islamin dhe eja ne shpetimin e sigurte ne besim te sinqerte ne Perendine.

    Ckerkon ky thote?! Po ti le kete dhe eja pranoje realitetin. Duaje te verteten e jo padrejtesin.


    Male4sia4ever mfal qe po te t shkruaj keshtu por duket se qeke kokrra e malokut
    mos ta ndieje se prej anej jam dhe une.... po ti qenke keq po keq fare

    A pe sheh qe une kam te drejte kur ua terheqi verejtjen shqiptareve te ketij forumi se feja Islame eshte ideologji qe ne program ka nenshtrimin e krejt botes ndaj kesaj feje.
    CA E DIN VETEN TI MORE ??? qe i jep vetes te frejte ??
    kush je ti Jezuai a muhamedi apo apo je ZOti ??


    Kjo eshte fytyra e vertete e fese Islame por disa ateiste e myslimane te ketij forumi nuk do t'i pranojne argumentet e faktet sepse une nuk iu kam faj qe iu eshte bere truri ve te ziera.

    Se cka eshte islami e cfare eshte krishterimi more djale
    i kam lexuar te dy Librat e shenjte
    dhe Ungjillin dhe Kur`anin
    keshtu qe dhe ti mos ja fut Pordhes kot
    kaq di e kaq te them
    edhe dicka per sa i perket firmes tende

    Dude you are animal without Human Spirit
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  6. #6
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    paska bo namin....mehdija....

    Po, se kuptova se cfare "dami" po i sjell shqipnise kjo brockulla e mehdise se.....mos valle e merr vesh dynjaja se shqiptaret jane popull musliman, kukuuuuu none cna gjeti !!!!

    Kshu e kan njerezit me tru te thate....se paku ki meda i shipnise e dojka vetem flamurin ne vatikan, e nuk dojka bomba atomike si ai mendjendrituri tjeter nga bananistani i jone i dashur !
    albanish by nature

  7. #7
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    A pe sheh qe une kam te drejte kur ua terheqi verejtjen shqiptareve te ketij forumi se feja Islame eshte ideologji qe ne program ka nenshtrimin e krejt botes ndaj kesaj feje. Kush nuk i nenshtrohet gjymtohet, vritet e terrorizohet. Ja cfare u bene te krishtereve ne Pakistan para ca ditesh, ateizmi dhe islami nuk njohin humanizem, meshire, dashuri, dhembshuri. Kjo eshte fytyra e vertete e fese Islame por disa ateiste e myslimane te ketij forumi nuk do t'i pranojne argumentet e faktet sepse une nuk iu kam faj qe iu eshte bere truri ve te ziera.
    Eja vella mohoje ateizmin darvinisto shtazarak dhe islamin dhe eja ne shpetimin e sigurte ne besim te sinqerte ne Perendine.

    Ckerkon ky thote?! Po ti le kete dhe eja pranoje realitetin. Duaje te verteten e jo padrejtesin.
    mesi, po vajke nder te gjallet akoma, sa me behet qejfi, si ja kalon, te dhemb dicka ???
    albanish by nature

  8. #8
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Kafsherore eshte feja Islame qe vret mijera veta ne jave...

  9. #9
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Digjeni qenin!!

    Nese s'ka drunj mjaftueshem, futeni dhe mesine me gjith rroba...


    Ps.
    Mesi, qellimi justifikoj mjetin...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  10. #10
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga Nuh Musa Lexo Postimin
    mesi, po vajke nder te gjallet akoma, sa me behet qejfi, si ja kalon, te dhemb dicka ???
    Po gjalle jam, jam i gjalle e jam ne jete, jam ne drite te vertete, une jam ne mesin tuaj, mos me shihni per te huaj, jam i gjalle per ata qe ende nuk iu eshte bere truri ve te ziera.

  11. #11
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Mesia,

    e lexove ate qe kam shkrujt me siper?

    E kisha llafin, qe ket Gurren ta djegim qenin. Dhe nese s'ka drunj mjaftushem, te fusim ty brenda qe te mbash zjarrin per t'djegur ate qen.

    Ti a je i disponueshem?
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kafsherore eshte feja Islame qe vret mijera veta ne jave...

    e ke gabim i nderuar
    Kerdine po e ben U.S.A qe myslimanet po i vret si ata qe jane te pafajshem por edhe ata qe vete ajo i financon e i furnizon me Arme e me leke
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Po mire le te veje ta valvisi flamurin, te ulet ne shesh e te fali namazin. Eshte nje ender plotesisht e realizueshme dhe e siguroj qe askush nuk do e pengoje.
    Ky Mediu e te tjere si ky e mendojne krishterimin si veten e tyre dhe harojne lirine e njerezve te kesaj feje si dhe lejimin e cdo te drejte e lirie njerezore.
    Ne te kundert nuk e imagjinoj dot nje kristian duke bere kryqin ne Meke.
    Unë jam njeri i thjeshtë.
    Kënaqem me pak.
    Më mjafton më e mira.

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar 2043 për postimin:

    jarigas (29-04-2016)

  15. #14
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga Vinjol Lexo Postimin
    e ke gabim i nderuar
    Kerdine po e ben U.S.A qe myslimanet po i vret si ata qe jane te pafajshem por edhe ata qe vete ajo i financon e i furnizon me Arme e me leke
    A ke prova per gomarlleqet e tua, apo thjesht je mazllem si te tjeret?!
    Jarigas

  16. #15
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Mbase me vone duet me pyet miqte wahabiste dhe salafiste qe i kan nderuan muslimanet si ta kryejn meshen ne meke dhe te valsi flamur krishter pa ja prere koken.
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 29-04-2016 më 10:04

  17. #16
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Kafsherore eshte feja Islame qe vret mijera veta ne jave...
    Ka nje jete qe ne siri krishteret jane te barabarte dhe mbrohen nga shteti kush po i vret krishteret jan salafistet e isis dhe kush po i perze jan pikrisht rebelet sirjane qe amerika po i financon.Edhe palestina ka me respekt per krishteret dhe ka popullsi krishterte qe jeton sebashku se miqte amerikane qe jane arabia saudite qe ka ter jeten qe persekuton dhe i eksekuton bashk me turqit " moderna" qe eksekutian me mira te krishterte armenian.
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 29-04-2016 më 10:16

  18. #17
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga HFTengineer Lexo Postimin
    Ka nje jete qe ne siri krishteret jane te barabarte dhe mbrohen nga shteti kush po i vret krishteret jan salafistet e isis dhe kush po i perze jan pikrisht rebelet sirjane qe amerika po i financon..
    Pra po na thua se ne Sirine e Assadit mbreteronte demokracia perpara se ta mesynin myslimanet e thekur??!
    Jarigas

  19. #18
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Pra po na thua se ne Sirine e Assadit mbreteronte demokracia perpara se ta mesynin myslimanet e thekur??!
    Mbase duhet te lexosh pak per sirine para se te shfaqesh injorancen
    Http://www.aljazeera.com/indepth/opi...213927196.html
    Http://www.al-monitor.com/pulse/orig...munity-is.html

    Demokracia varet nga interpretimi sidomos ai qe po sjell amerika ne iraq ku isis mbizotron dhe i pret koken te krishterve dhe asnje nuk e can t We te nderhyje

    Http://www.breitbart.com/national-se...ass-beheading/




    Apo ne libim e demokratizuar qe te krishterve egjyptjan ja pren kokat dhe prap amerika se rrujti t fare.


    Http://en.m.wikipedia.org/wiki/2015_...Copts_in_Libya



    Mase e ke fjalen per ate demokraci apo ate te israelit qe i ka shume qef fet e tjera si krishterve dhe muslimanve dhe emigrantet ne pergjithsi



    http://m.christianpost.com/news/chri...profit-113877/




    http://m.jpost.com/Arab-Israeli-Conf...NBMEMzOTk0NTA=

    Http://www.haaretz.com/print-edition...AE9E7CFC8BFA22


    Http://www.timesofisrael.com/israeli...-all-time-low/


    Http://sjlendman.blogspot.com/2014/1...n-law.html?m=1
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 29-04-2016 më 11:32

  20. #19
    i/e regjistruar Maska e HFTengineer
    Anëtarësuar
    24-04-2016
    Postime
    469

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    A ke prova per gomarlleqet e tua, apo thjesht je mazllem si te tjeret?!
    Ja ti pergjigjem une asaj kerkese, meqe ti qeke ekspert.

    Kjo qe ne ekzaminer per rebelet sirjane qe maskaruan komplet nje fshat me sirjanet e krishter
    http://www.examiner.com/article/u-s-...istian-village
    http://www.christianpost.com/news/la...gnored-109566/


    Kjo eshte pergjigja e kllounit president ktu per crrenjosjen e sirjanve te krishtere nga shpite e tyre nga zarat sirjane rebel qe i finainconte
    http://www.wnd.com/2015/07/obama-res...ds-horrifying/


    Kjo ehste si djegin kishat dhe varret
    http://www.telegraph.co.uk/news/worl...an-graves.html


    Tani per ato qe po pyet armet :
    http://www.reuters.com/article/us-mi...0ST36920151104
    http://www.reuters.com/article/us-us...8701OK20120801
    http://www.reuters.com/article/us-mi...0S61LX20151013


    http://www.nytimes.com/2016/01/24/wo...bels.html?_r=0


    Kjo eshte si rebelet japin arm al nursa dhe isist
    http://www.reuters.com/article/us-mi...0RP2HO20150926

    http://www.telegraph.co.uk/news/worl...-in-Syria.html

    Ktu i ke sirjanet rebela qe shkojn tek isis
    http://www.almasdarnews.com/article/...oun-mountains/

    Ktu vashdojn prap te shkojn tek isis:
    http://www.ibtimes.com/us-backed-mod...t-back-1839604
    Ndryshuar për herë të fundit nga HFTengineer : 29-04-2016 më 18:10

  21. #20
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897

    Për: Mehdi Gurra: “Ëndrra ime është të valëvis flamurin e Islamit Brenda në Vatikan”.

    Ne vatikan eshte ndertuar xhamia me e madhe ne Europe sa per informacion.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •