Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Kur miqsia keqprdoret

  Emri: danel-cana.jpg

Shikime: 1459

Madhsia: 60.4 KB

  Nga D. CANA

  N karakterin njerzor ka qn e njohur se gjithmon njerzit e acaruar, t revoltuar, t prekur nga interesi vetjak, t fyer nga dikush tjet, kryenin hakmarrje ndaj atij, apo atyre individve. Kjo hakmarrje tradicionalisht ka qn nga nj akt- ekzekutim personi e deri n nj luft frontale t prplasjeve t armatosura ndrmjet palve.

  Kshtu ka ecur njerzimi q nga krijimi i tij dhe deri m sot n ditt tona. Arsyet prse kan ndodhur dhe ndodhin kto prplasje prve atyre q prmndm m lart, t cilat jan t shumta dhe t shumllojshme, mbetet nj nga arsyet madhore mirkuptimi ndrmjet njerzve.

  Kjo nuk sht nj fjal e thjesht, por mbetet shtylla kurrizore e zhvillimit jetsor n rruzullin toksor. Gjithmon jan artikuluar fjal dhe receta paqsore, pr ti dhn fund sjelljes brutale t do individi apo grup individsh ndaj njrit apo grupimit tjetr.

  Jo gjithmon kto marrveshje kan funksionuar normale sepse n mentalitetin e njerzve z nj vnd kryesor EDUKIMI NJERZOR. Kjo dhe vetm kjo sht ajo cilsi e muar pr t ciln njerzimi sot nuk ka paqe, nuk ka liri, nuk ka dashuri, por ka luft, urrejtje dhe varfri t paskajshme.

  Edukimi njerzor sht nj veprim ideologjik, i gjat, i pa ndalshm, i nevojshm dhe i domosdoshm pr cilindo njeri mbi tok. Kt veprim jo vetm sot por mund t themi q nga lindja dhe krijimi i tij, njerzimi e ka kthyer n shkolla t mdha msimi dhe edukimi t do moshe.

  Sot ka vllime t pa numurta t shkruara nga mndje t larta njerzore, nga mendimtar t hapur dhe t qart, nga njerz me zemr trsisht paqsore, nga njerz t cilt krkojn dhe tregojn zhvillimin e drejt t shoqris njerzore.
  Realiteti i deri tanishm sht se kan ekzistuar dy mendime t ndryshme, t kundrta njra me tjetrn, t cilat e ndajn Botn n dy pjes.

  Njri mendim sht praktik, material, pr zhvillimin e Bots dhe ky mendim sht quajtur: Shkenca e zhvillimit njerzor, pra mendimi shkencor, i cili gjithmon sht n krkim t nj zhvillimi t drejt e racional njerzimit. Dhe kjo sht nj dukuri e pa fund e cila zhvillohet dhe ndryshon s bashku me njerzimin dhe jetn mbi tok.

  Por krahas ksaj teorie praktike e cila pa tjetr q sht m e vjetra dhe ka lindur me njerzimin, m von me zhvillimin e sistemit nervor tek njerzimi, me rritjen e mundsis mendore, me rritjen e interesit pr tu pasuruar, t interesit pr pushtet mbi t tjert, tek njerzimi lindi edhe nj mendim abstrakt pra nj teori abstrakte, jo e prekshme, jo konkrete, jo materiale, e cila u quajt si Ideologji Fetare dhe zhvillimi i saj n popull u quajt Fe.

  Ky mendim nuk ka baz praktike por mban gjithmon t varur gjith materien, nga nj pik imagjinare t ciln e quajtn ZOT. Kjo pik imagjinare, t ciln askush nuk e di realisht vend qndrimin e saj, por q thjesht e shprndajn at n hapsirn qiellore, e cila sht pa fund, gabimisht e prziejn n jetn e prditshme t njerzimit, pa arsye bindse morale por me t drejtn e forcs, kshtu dua un t besosh, se po nuk besove at q them, un do t hakmerrem dhe do bj vetm keq n jet.

  Kjo sht me fjal t tjera nj lloj diktature morale tek njerzimi. sht pr tu theksuar ktu dhe njerzimi ta kuptoj drejt se nuk ka asgj t mbinatyrshme e cila t ndikoj n jetn e tij apo t t tjerve, prve faktorit njeri. Duam apo nuk duam ne, jemi t varur nga veprimet e njeri-tjetrit, nse kto jan pozitive apo negative pr ne dhe botn q na rrethon.

  Feja ka ardhur n pushtet me gjuhn e urrejtjes, t forcs s krimit dhe t gjenocidit njerzor, kjo sht historia e shkruar dhe e njohur pr cilindo q ka dy gram tru dhe dije. Sot q asaj i ikn terreni nga kmbt dhe ka trmet t madh n themelet e saj, pa tjetr q krkon prsri t friksoj njerzimin me an t derdhjes s gjakut, kt mundsi e ka, por nuk ka kohn n favor, sepse njerzimi tani jeton nj epok tjetr, nuk sht si para 2000 vjetve, apo edhe 500 vjetve!

  Sot njerzimi nuk beson m propagandn vlla-vrasse t do besimi fetar i cili krkon pushtet n popull.
  Prandaj ndeshim n ditt e sotme shum krcnime serioze, shum vrasje t pa fajshme, shum shkatrrime, shum gjakderdhje.

  T gjitha kto e kan nj piknisje, nj emr t prvem, nj dor t zez, nuk vijn nga qielli. Mbetet q njerzimi t vendos dhe t shkputet nga mndje t tilla agresive dhe t mbrapshta.
  Nuk i falet askujt q t bhet mbshtets i ktyre anti-njerzorve, t do ngjyre politiko-fetare qofshin. Ka shum njerz n bot q jan shkputur dhe kjo sht pozitive, por jo t gjith.

  sht pikrisht ajo pjes e prapambetur e njerzimit, t cilt akoma mbartin n kok t tyre nj ndrgjegje t kalbur dhe nga asgj, q si on gjakundi krcnojn njerzimin me akte dhune dhe me do mjet. Krcnojn pjesn m t shndosh t njerzimit t cilt jan divorcuar me koh me paragjykimet dhe gjykimin e mbrapsht.

  Kjo pjes e shndosh q nuk beson n ideologjin boshe t fes u dashka dnuar dhe jo pjesa tjetr e gangrenizuar! A ka baz llogjike kjo thnie e ktyre vampirve t cilt krkojn vetm gjak?
  Njerzimit nuk i ka ardhur asnjher asnj e keqe nga mndjet e ndritura dhe t msuara, por e keqja i ka ardhur dhe i vjen nga prapambetje njerzore, nga njerz t cilt nuk e kan nivelin e kuptimit t zhvillimit t shoqris.

  Ata q sot feja i quan si jo besimtar, jan njerzit m t zhvilluar, m paqsort, m t pagabueshmit, t cilt i duhen bots dhe njerzimit pr vlerat e larta shoqrore q mbartin. Koha punon pr kta dhe jo pr mjerimin fetar.
  Por feja si nj kuedr q sht e ndjen se po merr plag vdekjeprurse prandaj sht egrsuar edhe m tepr. Njerzimi nuk do ta lejoj q t jetoj m tepr kjo kuedr por do ti jap asaj, goditjen e fundit dhe fundi i saj sht prjashtimi nga do e drejt aktive.


  Po e prmndim edhe nj her se: Feja hyri n jetn njerzore si mike dhe bashkudhtare me vendosmrin pr t mos u br penges, por ajo kurr nuk i qndroi ktij vendimi, duke e prishur miqsin njher e prgjithmon me fatin e njerzimit.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: Kur miqsia keqprdoret

  Politika e ketij ateisti qe per terrorizmin islamik mundohet ta fajesoje besimin ne Zot eshte po aq djallezore aq sa vrasjet e njerezve ne mase nga xhihadistet. Si me ta ngul thiken ndryshe duke mohuar masakrat qe jane bere nga ideologjite ateiste, komunizmi dhe nazizmi.
  O palaqer ateiste ne besojme ne Zot dhe respektojme dhe e duam njerezimin. Keto krime nuk i bejne njerezit qe besojne sinqerisht ne Zot por keto i bejne ateistet (sikur ai norvegjezi para ca vitesh) dhe xhihadistet.

 3. Anetart m posht kan falenderuar mesia4ever pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #3
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467

  Pr: Kur miqsia keqprdoret

  Citim Postuar m par nga iliria e para Lexo Postimin
  Emri: danel-cana.jpg

Shikime: 1459

Madhsia: 60.4 KB

  Nga D. CANA

  N karakterin njerzor ka qn e njohur se gjithmon njerzit e acaruar, t revoltuar, t prekur nga interesi vetjak, t fyer nga dikush tjet, kryenin hakmarrje ndaj atij, apo atyre individve. Kjo hakmarrje tradicionalisht ka qn nga nj akt- ekzekutim personi e deri n nj luft frontale t prplasjeve t armatosura ndrmjet palve.

  Kshtu ka ecur njerzimi q nga krijimi i tij dhe deri m sot n ditt tona. Arsyet prse kan ndodhur dhe ndodhin kto prplasje prve atyre q prmndm m lart, t cilat jan t shumta dhe t shumllojshme, mbetet nj nga arsyet madhore mirkuptimi ndrmjet njerzve.

  Kjo nuk sht nj fjal e thjesht, por mbetet “shtylla kurrizore” e zhvillimit jetsor n rruzullin toksor. Gjithmon jan artikuluar fjal dhe “receta” paqsore, pr ti dhn fund sjelljes brutale t do individi apo grup individsh ndaj njrit apo grupimit tjetr.

  Jo gjithmon kto marrveshje kan funksionuar normale sepse n mentalitetin e njerzve z nj vnd kryesor EDUKIMI NJERZOR. Kjo dhe vetm kjo sht ajo cilsi e muar pr t ciln njerzimi sot nuk ka paqe, nuk ka liri, nuk ka dashuri, por ka luft, urrejtje dhe varfri t paskajshme.

  Edukimi njerzor sht nj veprim ideologjik, i gjat, i pa ndalshm, i nevojshm dhe i domosdoshm pr cilindo njeri mbi tok. Kt veprim jo vetm sot por mund t themi q nga lindja dhe krijimi i tij, njerzimi e ka kthyer n shkolla t mdha msimi dhe edukimi t do moshe.

  Sot ka vllime t pa numurta t shkruara nga mndje t larta njerzore, nga mendimtar t hapur dhe t qart, nga njerz me zemr trsisht paqsore, nga njerz t cilt krkojn dhe tregojn zhvillimin e drejt t shoqris njerzore.
  Realiteti i deri tanishm sht se kan ekzistuar dy mendime t ndryshme, t kundrta njra me tjetrn, t cilat e ndajn Botn n dy pjes.

  Njri mendim sht praktik, material, pr zhvillimin e Bots dhe ky mendim sht quajtur: “Shkenca e zhvillimit njerzor”, pra mendimi shkencor, i cili gjithmon sht n krkim t nj zhvillimi t drejt e racional njerzimit. Dhe kjo sht nj dukuri e pa fund e cila zhvillohet dhe ndryshon s bashku me njerzimin dhe jetn mbi tok.

  Por krahas ksaj teorie praktike e cila pa tjetr q sht m e vjetra dhe ka lindur me njerzimin, m von me zhvillimin e sistemit nervor tek njerzimi, me rritjen e mundsis mendore, me rritjen e interesit pr tu pasuruar, t interesit pr pushtet mbi t tjert, tek njerzimi lindi edhe nj mendim “abstrakt” pra nj “teori abstrakte”, jo e prekshme, jo konkrete, jo materiale, e cila u quajt si “Ideologji Fetare” dhe zhvillimi i saj n popull u quajt “Fe”.

  Ky mendim nuk ka baz praktike por mban gjithmon “t varur” gjith materien, nga nj pik imagjinare t ciln e quajtn “ZOT”. Kjo pik imagjinare, t ciln askush nuk e di realisht vend qndrimin e saj, por q thjesht e shprndajn at n hapsirn qiellore, e cila sht pa fund, gabimisht e prziejn n jetn e prditshme t njerzimit, pa arsye bindse morale por me t drejtn e forcs, “kshtu dua un t besosh, se po nuk besove at q them, un do t hakmerrem dhe do bj vetm keq n jet”.

  Kjo sht me fjal t tjera nj lloj diktature morale tek njerzimi. sht pr tu theksuar ktu dhe njerzimi ta kuptoj drejt se nuk ka asgj t “mbinatyrshme” e cila t ndikoj n jetn e tij apo t t tjerve, prve faktorit njeri. Duam apo nuk duam ne, jemi t varur nga veprimet e njeri-tjetrit, nse kto jan pozitive apo negative pr ne dhe botn q na rrethon.

  Feja ka ardhur n pushtet me gjuhn e urrejtjes, t forcs s krimit dhe t gjenocidit njerzor, kjo sht historia e shkruar dhe e njohur pr cilindo q ka “dy gram tru” dhe dije. Sot q asaj i ikn terreni nga kmbt dhe ka trmet t madh n themelet e saj, pa tjetr q krkon prsri t friksoj njerzimin me an t derdhjes s gjakut, kt mundsi e ka, por nuk ka kohn n favor, sepse njerzimi tani jeton nj epok tjetr, nuk sht si para 2000 vjetve, apo edhe 500 vjetve!

  Sot njerzimi nuk beson m propagandn vlla-vrasse t do besimi fetar i cili krkon pushtet n popull.
  Prandaj ndeshim n ditt e sotme shum krcnime serioze, shum vrasje t pa fajshme, shum shkatrrime, shum gjakderdhje.

  T gjitha kto e kan nj piknisje, nj emr t prvem, nj “dor t zez”, nuk vijn nga “qielli”. Mbetet q njerzimi t vendos dhe t shkputet nga mndje t tilla agresive dhe t mbrapshta.
  Nuk i falet askujt q t bhet mbshtets i ktyre anti-njerzorve, t do ngjyre politiko-fetare qofshin. Ka shum njerz n bot q jan shkputur dhe kjo sht pozitive, por jo t gjith.

  sht pikrisht ajo pjes e prapambetur e njerzimit, t cilt akoma mbartin n kok t tyre nj ndrgjegje t kalbur dhe nga asgj, q si on gjakundi krcnojn njerzimin me akte dhune dhe me do mjet. Krcnojn pjesn m t shndosh t njerzimit t cilt jan divorcuar me koh me paragjykimet dhe gjykimin e mbrapsht.

  Kjo pjes e shndosh q nuk beson n ideologjin boshe t fes “u dashka dnuar” dhe jo pjesa tjetr e gangrenizuar! A ka baz llogjike kjo thnie e ktyre vampirve t cilt krkojn vetm gjak?
  Njerzimit nuk i ka ardhur asnjher asnj e keqe nga mndjet e ndritura dhe t msuara, por e keqja i ka ardhur dhe i vjen nga prapambetje njerzore, nga njerz t cilt nuk e kan nivelin e kuptimit t zhvillimit t shoqris.

  Ata q sot feja i quan si jo besimtar, jan njerzit m t zhvilluar, m paqsort, m t pagabueshmit, t cilt i duhen bots dhe njerzimit pr vlerat e larta shoqrore q mbartin. Koha punon pr kta dhe jo pr mjerimin fetar.
  Por feja si nj “kuedr” q sht e ndjen se po merr plag vdekjeprurse prandaj sht egrsuar edhe m tepr. Njerzimi nuk do ta lejoj q t jetoj m tepr kjo “kuedr” por do ti jap asaj, goditjen e fundit dhe fundi i saj sht prjashtimi nga do e drejt aktive.


  Po e prmndim edhe nj her se: Feja hyri n jetn njerzore si “mike” dhe bashkudhtare me vendosmrin pr t mos u br penges, por ajo kurr nuk i qndroi ktij vendimi, duke e prishur miqsin njher e prgjithmon me fatin e njerzimit.
  E mira e kesaje DYNJAJE eshte, qe kesisoj "mendjendritur" jav kane semen vet ajo.....i shkel KOHA ne nje forme te pameshirshme....po vajhalli duhet edhe do vjet te "bashkejetojme" me keto mbeturinat e nje epoke qe solli vetemse erresi, mjerim, dhe tragjedi mbi popullin shqiptare.....

  Me vjen cudi se PSE nuk e gezojne pleqnine, por akoma mundohen te japin MEND, qe nje jete e terre nuk ju mjaftoje qe te dalin ne dalalet....pse mendojne se tash ne pleqeri do sjellin ndonje drite per tjeret, kur me jane ne nje faze te jetes, ne te cilen duhet te jene te kenaqur nese nuk harojne ti ngrejn pantolonat pas nevojes kur dalin nga haleja ???....ja japin te drejten vehtes se gjoja folin nga pervoja ???.....po te shohim se cfare pervoje kane per te ofruar.....50 vjet EKSPERIMENT hamami qe deshtoi totalisht....dhe keto gjysemnjerez, e tash me edhe para vdekjes, akoma kane "guximin" te folin me nje ze apelativ ???....po ecni bre, se ju ka ik pampuri juve moti kohe e mos na hapni barkun....hajde, dilni ne park me nipat e largonja qafes pakez prinderve te rraskapitur nga puna e hallet e dynjase, kaq e pat e juaja....faleminderite per germadhat qe na leni ne trashigimi, do jav kujtojme kur do na nxjere rruga rastesisht rreth vareve tuaja....
  albanish by nature

 5. #4
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: Kur miqsia keqprdoret

  1. Fighting a lie with another lie...
  2. Mixing truth with lie...

  Ani keta mendojne se komunizmi enkas per shqiptaret ishte bere. Nuk e dijne se ishte gatuar po ne Beograd. Krishterimi lindi ne Lindjen e mesme, keta e cilesojne si 'fe te shkieve'.

  I nderuar Nuh Musa ky ka te drejte kur flet per rrezikun e fese, por vetem nese flet per Islamin, ate moment qe fillon te pergjithesoje djallezisht dhe fute ne ate thes edhe besimin ne Zot ne pergjithesi ky ka filluar te genjeje e te beje politike dhe ta keqperdore situaten. Dikush mund te thote se nese nje fe mbrohet e nje fe sulmohet kjo do te ishte e pa drejte. Po por krishterimi e te krishteret nuk mund te paguajne per shkak se feja Islame pergjake dhe gjymton njerezit ne tere boten. Shqiptari ateist nuk mund ta genjeje opinionin e te thote se krishterimi eshte po aq i rrezikshem sepse te krishteret e vertete nuk lendojne as edhe nje buburrec te vogel e le me te dalin te sakatojne njerez te pafajshem...

 6. #5
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Pr: Kur miqsia keqprdoret

  E mira e kesaje DYNJAJE eshte, qe kesisoj "mendjendritur" jav kane semen vet ajo.....i shkel KOHA ne nje forme te pameshirshme....po vajhalli duhet edhe do vjet te "bashkejetojme" me keto mbeturinat e nje epoke qe solli vetemse erresi, mjerim, dhe tragjedi mbi popullin shqiptare.....
  Shume te drejte ke ketu ( sikurse te flisje per islamin, vendet muslimane ose edhe te krishtera der dje).
  A ke sy ti me shoket e tu? Kujt po i ndodhe kjo qe po thue ti?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 7. 2 antart m posht falenderuan iliria e para pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bsdev (03-03-2017),jarigas (29-04-2016)

 8. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Kur miqsia keqprdoret

  Miqesia e vertete eshte marredhenje reciproke me interes te perbashket nje transaksion vlerash qe nese eshte i genjeshtert heret a vone perfundon ne drama, tragjedi apo genjeshtra popullore sic jane feja dhe politika pa force(politika me force eshte genjeshter bashkohore dhe kundershtia ndaj saj duhet shmangur derisa miqte e genjshtert te vriten, thjeshtohen, mes tyre)!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •