Planifikimi karrierės tuaj ėshtė nė vazhdim, dhe zgjat deri sa tė dilni nė pension, thotė Hajdin Sejdia. Planifikimi i karrierės ėshtė menaxhimi i karrierės dhe mund tė quhet ndryshe Menaxhimi i Karrierės.

Planifikimi karrierėn tuaj mund tė thotė planifikimi ndryshueshėm pėr karrierė. Hajdin Sejdia thotė se ėshtė e zakonshme pėr shumė persona qė tė ndryshojnė karrierėn gjatė viteve tė tyre tė punės.

Ju mund tė keni njė seri tė ndryshme tė vendeve tė punės apo karriere qė kanė tė bėjnė me ndryshueshmėri nė vazhdimėsi. Kjo varet nga periudha ekonomike dhe kompania qė ju mund tė jeni duke punuar. Kompanisė vijnė dhe shkojnė. Ato futen dhe dalin nga biznesi, pėr shkak tė njė falimentimi, shitjen e biznesit ose vdekjen e pronarit.

Ka edhe ndryshime nė punė tė papritur dhe tė pritura. Ju mund tė kontrolloni Dymbėdhjetė Pėrgjigjet pėr Karrierė pėr t'u siguruar qė ju nuk jeni duke punuar pėr njė biznes qė po shkon drejt falimentimit.

Ju mund tė pėrdorni informacion nga testi i karrierės tuaj si njė udhėzues pėr planin e karrierės. Testi do tė ju tregoje tė gjitha interesat, shkathtėsitė, aftėsitė, tiparet dhe do tė listojė ato profesione qė do tė ju pėrshtaten me personalitetit tuaj.

Pasi ju e dini se cilat janė zgjedhjet tuaja tė punės, ju mund tė filloni njė karrierė.