Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  PRGJIGJE NDAJ LIBRIT t Riard Dawkins

  PRGJIGJE NDAJ LIBRIT DELUZIONI ZOT

  Nga autori me origjine greke Hamza Andreas Tzortztis i konvertuar ne fene Islame

  Kur e mora librin Deluzioni Zot t Riard Dawkins, prita t ballafaqohem me arsye te reja q ojn prpara n formsimin e nj shembulli konstruktiv pr botvshtrimin Ateist, por m duhet t them se jam zhgnjyer. Nga ato far lexova ishin nj mishmash i ri, mosprputhje dhe argumente t skaduara q m bn t kuptoj se Riard Dawkins nuk sht bash mir i lexueshm n filozofi.
  Pr t ndriuar kt shtje, mendova se do t ishte e udhs ti radhis argumentet e prpiluara nga teksti ekzistues dhe tu prgjigjem kshtu:
  1. Prgjigje ndaj asaj q Dawkins e konsideron argument qendror;
  2. Prgjigje ndaj argumentit m t mir t tij sipas filozofve

  PRGJIGJE NDAJ ASAJ Q DAWKINS E KONSIDERON ARGUMENT QENDROR

  N faqet 157-158, Dawkins prmbledh at q ai e quan argumenti qendror i librit tim:
  1. Nj prej sfidave m t mdha t intelektit njerzor ka qen t shpjegoj se si ndodhi paraqitja e nj dizajni aq kompleks dhe t vshtir n univers.
  2. Nxitja natyrore sht ti atribuohet shfaqja e dizajnit vet dizajnit aktual.
  3. Nxitja sht fals pr vet shkakun se hipotezat pr dizajnuesin menjher ngren problem m t madh, nga kush u dizajnua dizajnuesi.
  4. Shpjegimi m i mpreht dhe m i fuqishm sht Darvinizmi sipas selektimit natyror, ndrsa pr fizikn nuk kemi nj shpjegim ekuivalent.
  5. Ne nuk duhet t heqim dor nga nj shpjegim m i mir n fizik, me nj fuqi dika t ngjashme sikurse q sht Darvinizmi pr biologji.Zoti pothuajse pa dyshim nuk ekziston

  SHNIM PARAPRAK

  Prpara se t shkoj te pikat kryesore, dua t merrem me konkluzionin e tij Zoti pothuajse pa dyshim nuk ekziston. Pr mua problem kryesor sht - Si erdhi te prfundimi q Zoti nuk ekziston duke u mbshtetur n pohimet e siprprmendura?
  Them, t konkludosh se Zoti nuk ekziston, tregon se sa t paefektshme jan argumentet e tij, t cilat rrzohen nga nj er e leht. Me duket se i vetmi deluzion sht Dawkins, fajtor q argumentet e tij minojn ekzistencn e Zotit.
  Nse nga argumentet e Dawkins do t mund t nxirrnim nj konkluzion duke marr pr baz dizajnin e universit, nuk do t duhej t konkludonim se Zoti nuk ekziston. Edhe po t ishte e vrtet, nuk do t thot se Zoti nuk ekziston; ne mund t besojm n ekzistencn e Zotit nprmjet shum argumenteve, t cilat prfshijn:
   Moralin;
   Mrekullin e Kuranit;
   Argumentin kosmologjik;
   Prvojn personale;
   Vetdijen
  Po t pranonim t gjitha pretendimet e Dawkins, nuk do t ishin t mjaftueshme t hedhin posht iden se Zoti ekziston dhe gjithsesi ato nuk sjellin shembull konstruktiv pr Ateizmin. Sidoqoft, shum prej pretendimeve t tij jan fals. Na lejoni q ti marrim deklaratat e tij dhe tju japim prgjigje.

  Deklarata #1: Nj prej sfidave m t mdha t intelektit njerzor ka qen t shpjegoj se si ndodhi paraqitja e nj dizajni aq kompleks dhe t vshtir n univers.
  Besoj se dshira ta heqsh iden e Zotit sht vetm nj sfid. Prnjmend, kjo sht nj sfid nse e konsideron ateizmin si t vrtet. Pr dik q mediton dhe mendon thell pr gjrat, ekzistenca e nj dizajnuesi mbinatyror mund t sqarohet m s thjeshti dhe m s miri, me fuqin m t madhe shpjeguese . shtja tjetr q do t trajtohet sht, prse Zoti i dha kuptim dizajnit n Univers?

  Deklarata #2: Nxitja natyrore sht ti atribuohet shfaqja e dizajnit vet dizajnit aktual.
  Kjo nuk sht vetm nj nxitje natyrore por, nj konkluzion racional i sjellur n drit duke u mbshtetur mbi nj rregullim deri n imtsi t kushteve fillestare t universit. M lejoni t filloj me kushtet e ktij argumenti:
  1. Rregullimi i universit q t lejoj jetn krkon domosdoshmri fizike, rastsi ose dizajnim.
  2. Nuk sht n saj t domosdoshmrive fizike ose rastsis.
  3. Prandaj, sht n saj t dizajnit

  SHPJEGIMI I KUSHTIT T PAR

  Ekzistenca e universit q e lejon jetn njerzore varet nga kushtet q duhet t ken qen t rregulluara n nivelin q sht prtej t kuptuarit.
  Merrini parasysh shembujt n vijim:
   Forca e Gravitetit dhe Forcs s Dobt Atomike: Fizikani P.C.W. Dejvis konkludoi se nj ndryshim i vogl n forcn e gravitetit ose n forcn e dobt atomike do t kishte
  parandaluar nj univers q e lejon ekzistencn ton. Ai e argumenton kt me ndryshimin e vogl q sht 1/10100.  Vllimi i fazs hapsinore t universit t mundshm: Roxher
  Penroe nga Universiteti i Oksfordit shpjegon se krijuesi ka pasur pr synim q n nj vllim shum t vockl t fazs hapsinore t universit t mundshm t krijoj nj univers q prngjason me kt ku jemi ne. Kjo sht thjesht shkenc teknike por, duhet t shtrojm pyetjen: sa i vockl sht ky vllim? Sipas Penroes vllimi duhet t jet 1/10 e fuqis s X i
  cili sht 10123. Saktsia e krkuar pr t prodhuar nj univers q ngjason me kt tonin sht shum m e madhe se saktsia q krkohet t goditet nj proton nse universi do t
  ishte nj pllak e shpejt.
   Pr sa u tha m sipr, jan vetm tri mundsi pr t shpjeguar rregullsin e universit:
  1. Domosdoshmria fizike;
  2. Rastsia;
  3. Dizajni.

  PRSE NUK MUND JET DOMOSDOSHMRIA FIZIKE?
  Ky opsion sht irracional. Thjesht nuk ka arsye fizike prse konstantet
  dhe kuantitetet duhet ti ken vlerat q i kan.P.C.W, Dejvis shpjegon: Edhe n qoft se ligjet e fiziks jan unike, kjo nuk do t thot se universi fizik n vetvete sht unik ligjet e fiziks duhet t argumentohen me kushtet fillestare kozmike nuk ka asgj n idet prezente prkitazi me ligje t kushteve fillestare q t sugjeronte disi se
  konsistenca e tyre me ligjet e fiziks l t kuptohet t qent unik. Larg nga kjo si duket pra, universi fizik nuk do t ishte ashtu si sht: ai do t mund t ishte ndryshe.
  Pr m tepr, nse dikush mendon se rregulli i universit q lejon jetn varet nga domosdoshmria fizike, kjo do t nnkuptonte se nuk ka mundsi t ket univers jo t prshtatshm pr jetn. Sidoqoft, fizicient jan prkrahs t asaj se universi n t cilin jetojm nuk ka qen kshtu si sht dhe mund t ket pasur shum universe t tjera q nuk e kan lejuar jetn njerzore.  PRSE NUK MUND T JET I RASTSISHM?
  Disa njerz q nuk e kuptojn pamundsin e ardhjes rastsisht t universit n ekzistenc trumbetojn, Ka mundur t ndodh rastsisht! Sidoqoft, a do t thon se rastsia e shpjegon se si nj elefant fjeti gjat nats n garazhin e tyre? Ose se si nj aeroplan 747 prfundoi i parkuar n kopshtin e tyre? Madje edhe pas perspektives s theksuar irracionale q e kan, ende mbahen pr teorin se universi mund t ekzistoj nga rastsia. N prgjigje t ksaj, do t argumentoj se nuk ka t bj vetm me rastsin por, me dika q teoricient si sht William Dembski e quajn probabilitet i specifikuar. Probabiliteti i specifikuar sht nj probabilitet q gjithashtu prshtatet me nj dizajn t pavarur. Pr ta ilustruar kt, imagjino nj majmun n dhomn tnde pr njzet-e-katr or, duke shkruar n laptopin tnd. N mngjes, hyn n dhom dhe sheh, T jesh apo mos t jesh! Majmuni ka shkruar pr mrekulli nj pjes t lojs Shekspiriane! Ajo far mund t keni pritur jan fjalt e rastsishme si p.sh. shtpi, vetur dhe moll. Sidoqoft, n kt rast jo vetm q do tju dukej i pabesueshm shkrimi i fjalve anglisht - por gjithashtu edhe se si ato i prshtaten nj modeli t pavarur t gramatiks Angleze! Kjo rastsi e verbr sht irracionale dhe kundr logjikes pr t pretenduar dikush dika nga kjo perspektiv. Q ta vendosim kt n kontekst, matematicient britanik kan llogaritur se nse nj majmun do t shkruante n laptop n do moment t mundshm, do t merrte 28 miliard vjet (!!!) pr t prodhuar T jesh apo mos t jesh.
  Si prfundim, t pranosh hipotezn e rastsis sht baras me hedhjen posht t ekzistencs s universit ton!
  Prderisa kushtet nj dhe dy jan t vrteta, qndron se dizajni mbinatyror sht shpjegimi m i arsyeshm pr rregullsin e universit q e lejon jetn njerzore.

  Vijon
  Deklarata #3: Nxitja sht fals pr vet shkakun se hipotezat pr dizajnuesin menjher ngrejn problem m t madh, nga kush u dizajnua dizajnuesi.


  Mund ta shkarkoni ketu

  http://5.39.44.104/wp-content/upload...ot-Busulla.rar
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,387

  Pr: PRGJIGJE NDAJ LIBRIT t Riard Dawkins

  Mos na lashte Zoti pa myslimane e pa ateiste, bota nuk do te ishte interesante pa keta lloj budallenjesh...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Pr: PRGJIGJE NDAJ LIBRIT t Riard Dawkins

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Mos na lashte Zoti pa myslimane e pa ateiste, bota nuk do te ishte interesante pa keta lloj budallenjesh...

  Mos paragjyko Besimin e tjetrit
  sepse cdokush eshte i lire te besoje ne cfare te doje
  Allah.Zot.Muhamed,Jezus,Buda,Uje.peme,mal, etj etj etj etj
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: PRGJIGJE NDAJ LIBRIT t Riard Dawkins

  Citim Postuar m par nga Vinjol Lexo Postimin
  Mos paragjyko Besimin e tjetrit
  sepse cdokush eshte i lire te besoje ne cfare te doje
  Allah.Zot.Muhamed,Jezus,Buda,Uje.peme,mal, etj etj etj etj
  Njeriu eshte i lire te zgjedhi por jo te gaboje.Pikerisht kjo eshte shkaku qe Zoti solli profetet per ti larguar njerzit nga mosbindja ndaj Zotit dhe adhurimi i krijesave si Jezusi,Budes,Natyres, idhujve ,ikonave etj.

  Vetem Zoti e meriton te adhurohet dhe ky duhet te jete unifikimi i besimit te gjithe njerzve.Idhujtarite, politeizmi,paganizmi,panteizmi jane te denuara si besime ne boten tjeter dhe askush prej ithatereve te tyre nuk hyn ne parajse.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  Pr: PRGJIGJE NDAJ LIBRIT t Riard Dawkins

  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Mos na lashte Zoti pa myslimane e pa ateiste, bota nuk do te ishte interesante pa keta lloj budallenjesh...
  Muslimanet nuk kane asgje te perbashket me ateistet, ndryshe nga krishteret te cilet per hire se te vertetes duke mohuar Zotin ne qiell e duke besuar Zotra ne toke bashkohen deri diku me ta ne mohimin e se vertetes.
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pr: PRGJIGJE NDAJ LIBRIT t Riard Dawkins

  Dawkins mundohet te gjeje te verteten pa asnje ftese(profet evropian pervec evlijase qe kane patur qe mund te kete qene Elija) nga Qielli. Zoti nuk egziston brenda nesh, ne asnje rrafsh te qenies, as ne shpirt, as ne trup dhe as ne mendje por beni Ademet(arabet) u bekuan dikur per arsye qe i di vetem Zoti por edhe djajte e larte dine aq sa i ka lejuar Ai, u bekuan dikur me besim shpirteror te vertete, besim qe ka qene shume me i paster ne kohe te Ademit dhe qe tani eshte prishur me genjeshtra dhe risi por ne shpirt te tyre arabet nuk jane si popujt e tjere dhe kane besim te vertete. kurse zoti i popujve te tjere eshte uni i hiperbolizuar qe here here gjen djall, propagandues te genjeshtres i cili e ka fiksim ... le ta quajme zotin dhe genjen per te, pa fund. Sa i perket dizanjit te nderlikuar te universit kjo nuk eshte e vertete, por dritehijet qe bien ne kete abis nga krijimet e ..Zotit jane shume te nderlikuara dhe pa kuptim per qenien.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •