Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 1 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Refleksione rreth librit zef shkorreti msuesi hero i kohs s tij, i autorit nikoll loka

  REFLEKSIONE RRETH LIBRIT ZEF SHKORRETI MSUESI HERO I KOHS S TIJ, I AUTORIT NIKOLL LOKA

  Emri: Nikoll+ Loka.jpg

Shikime: 856

Madhsia: 42.3 KB

  LIBR Q PORTRETIZON NJ MSUES T PRKUSHTUAR

  Nikoll Loka: Zef Shkorreti - Msuesi hero i kohs s tij, botoi EMAL, Tiran 2015.

  Shkruan: Mikel GOJANI

  Nikoll Loka, studiues nga Tirana, i njohur si poet, studiues n fushn letrare, shkencore dhe publicistike. Deri me tash ka botuar dhjetra libra me poezi, studime publicistik etj.
  Studiuesi Loka, autor i veprs monografike Zef Shkorreti msuesi hero i kohs s tij, nprmjet t cilit libr ka krijuar nj vler n fushn e arsimit dhe edukimit ton kombtar. N t vrtet, kjo vepr i sht kushtuar punonjsit t arsimit Zef Shkorreti, i cili me punn e vet, me ritme t pandrprera, nj jet t tr pune t palodhshme, ia kushtoi arsimit dhe edukimit n shum shkolla n Mirdit, duke shprndar rrezet e dijes dhe t arsimit n at koh, duke mbetur shembull i puns, angazhimit dhe i sakrifics s pashembullt pr idealin e arsimit dhe kulturs son kombtare.
  Autori Loka, e ka fokusuar figurn e msuesit Zef Shkorreti n koordinatat historike t kohs, duke portretizuar kt njeri t drits dhe t arsimit. Msuesi Zef Shkorreti bri dika t vlefshme. Ai, me nj vetdije t pakufishme, n koh t vshtira, me gjith qenien e tij u angazhua n shuarjen e analfabetizmit n krahinn e Mirdits. Edhe pse jetoi shkurt, mirpo la vepra me vlera pr arsimin n Mirdit. Ai e kuptoi se beteja kundr analfabetizmit dhe edukimit kulturor i popullit sht detyrim kombtar, duke e kuptuar mesazhin rilindsve t shquar se pa shkoll nuk ka dituri, pa dituri ska jet.
  Librit i paraprin nj mirnjohje e autorit Loka, duke vazhduar me nj shkrim t Bardhok Puls, drejtor i Drejtoris s Qarkut Arsimore t Qarkut Lezh, i cili ndr t tjera shprehet se Zef Shkorreti i prket atij brezi msuesish kur abetareve dhe fletoreve e u vinte era barot, e kur atdheu m shum se pr do gj tjetr ishte i etur pr dije. Kaq shum kishte nevoj pr dije sa msuesve t kohs u sht dashur t shklqejn me intensitetin e meteorve. Kshtu mund t themi pr Migjenin, Ndrec Ndue Gjokn e pse jo edhe pr Zef Shkorretin. Jeta e shkurtr i dha shklqim prmass s veprs, prmass s dashuris dhe pasionit pr shkolln, pr msuesit, pr zhdukjen e analfabetizmit dhe prhapjen e drits s dituris, pohon ndr t tjera, prof. Pula.


  Autori Loka, prmes ktij libri vlerson figurn e msuesit

  Ndrkaq, n fjaln e tij hyrs, autori Loka, thekson se Zef Shkorreti i prket atij brezi q prjetoi nj rini t shkurtr e t vrullshme, mbushur me ndrra pr nj jet m t mir. N prgjithsi, nga koha n koh, shoqria njerzore e nj vendi ka nevoj pr shtresn e idealistve dhe romantikve pr t kaprcyer m leht periudha t vshtira. Guxoj t them se Shqipris nuk i ka ardhur brezi m i talentuar, m puntor, m idealist se brezi q prjetoi sakrificat e viteve t para t paslirimit... Zefi, msuesi yn hyri n jet me vullnetin pr tu shrbyer njerzve. Ai bashkoi pasionin e tij me ndrrat e fmijve t zons s Gjegjanit dhe t Fanit, duke prhapur dije dhe kultur dhe duke ln vepr pas vetes. Nxnsit e tij, personalitete t shquara n disa fusha, n Mirdit, Kuks, Puk e n t gjith Shqiprin, e kujtojn me respekt t thell. N kujtimet e tyre ata e prmendin si njeriun q u ka hapur portat e dijes dhe ka ndihmuar t ecin prpara n jet. Kjo nuk sht pak. Njerzit ikin, por vepra e tyre mbetet. N historin e arsimit n Mirdit, Puk e Kuks, Zefi e ka vendin e vet t merituar. Jeta ecn shum prpara dhe njerzit q prjetojn horizonte t reja, kan dshir ti kujtojn agimet e diellit. Msuesi Zef Shkorreti ndihmoi n lindjen e nj dite t re n Mirdit, prandaj mbetet i gjall n kujtesn e historis s arsimi t ksaj treve. Edhe ky libr sht nj homazh pr jetn e tij, model prej qytetari t devotshm atdhetar dhe nj ftes pr ta vlersuar. Koha i jep secilit at q meriton, nganjher me vones, por kush la vepr pas vetes, jeton gjat. Vepra e Zef Shkorretit e ka hapur kohn dhe tani po pret vlersimin e saj, shprehet ndr t tjera autori Loka.
  N veprn e tij, Zef Shkorreti - Msuesi heroi i kohs s tij, autori Loka, shpalos vlerat njerzore dhe profesionale t msuesit t viteve t para t paslirimit. Kjo monografi, sht konceptuar n disa kapituj, t cilt n vete ngrthejn nj trsi unikale prmbajtjesore.

  Mirdita nj krahin e lasht q prek thellsit e shekujve

  N kapitullin, Rreth prejardhjes, Nga e kan prejardhjen Mirditort?- autori Loka jep disa fakte dhe dshmi historike rreth prejardhjes s mirditorve dhe vet emrit Mirdit, ku sipas autorit Loka, rreth prejardhjes s mirditorve dhe emrit Mirdit ka shum gojdhna dhe dokumente historike. Me kt rast autori Loka pohon se duke u mbshtetur n gojdhna Dom Nikoll Kimza shkruan: Mirdit (Orosh, Spa Kuzhnen), e kan gojdhann se eshte rrjedh prej fisit Marin (o Morin). Kta tre bajrak emnohen gjithmon bajrakt e fisit. Tre bajrakt e fisit q rrjedhin prej njaj fisi e kndej njani-tjetrin e gthrrasi vlla. (fq. 10). Ndrkaq autori Loka, duke cituar Pashko Vasn n librin e tij E vrteta mbi Shqiprin dhe shqiptart, shkruan se mirditort e kan prejardhjen prej Pashtrikut. (fq.10). N vijim autori Loka po ashtu jep edhe disa t dhna t tjera q flasin pr origjinn e mirditorve dhe Mirditn prgjithsisht. Sipas Loks Mirdita si mbiemr ndeshet pr t parn her n kadastrn venedikase t Shkodrs, n fillim t shekullit XV. Pastaj edhe n regjistrin kadastral osman n shekullin XVI, pastaj po ashtu edhe n regjistrat osmane t Sanxhakut t Dukagjinit t viteve 1533-1536, 1571 dhe 1591. (fq.11). Ndrkaq si qendr e rndsishme urbane t ksaj krahine paraqitet Blinishti. Autori prezanton diskutime rreth prejardhjes s Blinishtit; familjes princrore Blinishti n vite, fiset e Blinishtit, si dhe t dhna t jtera t rndsishme rreth ktij vendbanimi t lasht q prek thellsit e shekujve.
  Kapitulli, vijues, N luft pr liri, kundr pushtuesve turq, autori prezanton t dhna interesante pr rezistencn e ksaj popullate n luft kundr pushtuesve otoman. Autori dshmon q krahina e Mirdits pr pesqind vjet nuk iu sht nnshtruar pushtimit turk dhe se pr kaq koh nuk kan lejuar vendosjen e administrimit t ktij pushteti n kt krahin. Autori n kt pjes t ktij libri flet pr rezistencn e mirditorve n luftra me pushtuesit osman, duke filluar prej rezistencs s tyre n kryengritjet lirimtare prej viteve 1499-1501, pastaj edhe t nj sr kryengritjesh tjera kundr vendosjes s sistemit t timarit n vitet 1515, 1565 dhe n vitin 1566. Autori pasqyron edhe rezistencn e armatosur t ksaj krahine edhe n vitet n vazhdim, kryengritjen e viteve 1609 dhe 1648 duke potencuar edhe shum emra dhe figura t rndsishme t ktyre ngjarjeve t ktyre rezistencave kombtare, si emrin e Geg Dods t Kacinarit, Pep Kol Lleshit t Kthells, Pep Kol Pepn e Selits, Bib Gjocin e Oroshit, Tuc Boin e Fanit etj. Pra, n kt kapitull autori flet pr mbrojtjen e autonomis, kryengritjen e viteve 1862 dhe 1876-1877, luftn kundr serbve dhe austriakve, po ashtu edhe qndresn e ksaj popullate gjat pushtimi fashist dhe nazist. N kapitullin vijues Qendr politike, ekonomike dhe kulturore, autori na ofron nj pasqyr lakonike t pr shum ngjarje t rndsishme t zhvilluara n kt krahin, si Kuvendet e Blinishtit, m 1598, kuvendin e Shpalit, m 1774, etj., q paraqesin ngjarje tepr t rndsishme pr kt krahin dhe popullatn e saj prgjithsisht. Autorin po ashtu kt krahin e paraqet si nj qendr tepr t rndsishme administrative, q u krijua m 1921 n nnprefekturn Mirdit me qendr n Reps, me nnprefektin Mark kapedanin, i cili m shum qndronte n Orosh. Nnprefekt n kt periudh delikate ishte Ndue Paluca, babai i artistes s Popullit, Marije Paluca Kraja. Autori n vijim flet edhe pr shum ngjarje dhe figura t rndsishme q jan zhvilluar, prkatsisht q kan vepruar gjat ksaj periudhe. Autori po ashtu flet edhe pr gjendjen ekonomike. Autori po ashtu flet edhe pr dijen dhe arsimin shqip n kt koh.

  Prpjekje t hershme pr shprndarjen e rrezeve t dijes dhe t arsimit n Mirdit

  Autori Loka, n vijim n kapitullin, Historia e arsimit n Mirdit,na shpalos t dhna t rndsishme t zhvillimit dhe t arsimit n krahinn e Mirdits, duke u fokusuar n organizimin e shkollave npr manastiret e qendrave benediktine, duke i vlersuar kto qendra si erdhe t rndsishme t arsimit dhe shkolls shqipe n kto vite t hershme. Pra, n kushte tepr specifike sht mbshtetur ideja q t hapeshin shkolla shqipe pran ipeshkvive. Dhe sipas t dhnave faktografike, shkollat e para u hapn n Kurbin, Vel, Pdhan dhe Blinisht. Autori jep faktin e themelimit t shkolls shqipe nga Propaganda Fide shqipe n Vel, m 1751, n rezidencn Ipeshkvore, ku rol kryesore pr hapjen e ksaj shkolle ka luajtur ipeshkvi, Imzot Gjergj Vladanji. N vijim autori flet edhe pr hapjen e shkolls shqipe n Orosh m 1889, ku msues i par ishte Dom Zef Marashi. Autori Loka, n vijim po ashtu flet edhe pr hapjen e shkollave t tjera shqipe n kt krahin, si Kashnjet, Rubik, Gomsiqe, Fan, Perlat, Bozhiq, Bushkash, Rrshen, Kuzhnen, Simon etj. Autori, po ashtu flet pr arsimin gjat pushtimit fashist, po ashtu njhersh edhe pr zhvillimin dhe prparimin e arsimit t kt krahin n periudhn e paslirimit t vendit. Po ashtu autori Loka pr kto periudha t zhvillimit t arsimit prezanton edhe shum figura t arsimit dhe t edukimit, kontribuues t ktij zhvillimi, t cilt n rrugn e shkronjave dhe arsimit shqip kan ln gjurm t thella dhe prjetshme.
  Autori i librit Nikoll Loka i kushton nj vmendje t veant vendlindjes se msuesit Zef Shkorreti dhe njerzve t dgjuar t Shkorretit duke prfshir n nj kapitull t veant n vijim autori thekson :Shkorreti sht i vendosur n nj shpat buz lumit t Fanit prball me qytezn e Repsit, mbi rrugn q shkon pr Spa. Shtpit jan t vendosura afr njra-tjetrs sa t krijohet ideja se ke t bsh me nj lagje qyteti. do shtpi ka vetm nj oborr dhe nj kopsht, ndrsa pjesa tjetr e toks sht posht lagjes. Ndrmjet shtpive ka rrug t ngushta, diku me mure a me gardhe, ku kalojn kmbsort dhe tufat e bagtive. sht nj pamje krejt tjetr nga sa shihet prgjat lugins n lagjet tjera, ka e bn t duket e veant, si nj qytet n miniatur. Gojdhnat prcjellin akte trimrie t shkorretasve q lan gjurm n Blinisht e m gjer. (fq.62). Kshtu, shprehet autori Loka, duke prshkruar peizazhin magjeps t ktij fshati, Shkorretit, vendlindja e msuesit Zef Shkorreti. N vijim t ktij kapitulli autori paraqet rrugn historike qysh nga thellsit e shekujve t ktij vendbanimi t lasht, po ashtu paraqet edhe shum ngjarje dhe figura t personaliteteve t shquara t ktij vendi t m beten t pashlyera n historiografin ton. Autori me kt rast, flet pr Shkorretin dhe banort e tij, pr kufijt e Shkorretit, toponimet e ktij fshati; potencon emra dhe figura t personaliteteve t ktij fshati, t cilt kan ln gjurm t pashlyera n fusha t ndryshme, si Tuka Jakova, Kol Jakova, Fran Jakova, Filip Jakova, Prenk Jakova, Stak Mark Shkorreti,me djemt e nipat, Mark Prpali, Zef Ndrec Ndoj, Ndue Zef Gjini, i njohur si Ndue Shkorreti, Pjetr Nikoll Doda etj
  Mendoj q n kt shkrim sht m vler ashtu si trajtova m lart n kapitujt e ktij libri ti referohem autorit Loka lidhur me personalitete n origjin nga Shkorreti, q kan ln emr e vepr, por edhe jetn n aktivitetin e tyre pr interesa kombtare. N vijim t kapitullit Shkorretas t njohur, autori Loka n librin e tij Zef Shkorreti - Msuesi Hero i kohs s Tij- f.71-shkruan: Personalitetet e vllazris Shkorreti gjenden leht, sepse dikush ka ruajtur mbiemrin e vllazris dhe t tjert kan ruajtur t gjall kujtimin e prejardhjes. Kan dale familjet e shquara Jakova dhe Shkorreti, e para e njohur n t gjith Shqiprin, dhe tjetra e njohur n t gjith Kosovn. I ati i Staks, Marku, zbriti nga Shkorreti n Shkodr n fillim t shekullit XIX dhe ushtroi n at qytet zejen e armtarit. Stak Mirdita i prkiste sofrs s paris shqiptare t Prishtins dhefamilja e tij hynte n radhn e m t pasurave t Prishtins. Familja e Stak Mirdits I dha kombit gjasht dshmor. Renditja e tyre sht br sipas periudhs s vrasjes: Rrok Mark Stak Mirditn, Stak Mark Mirditn, Mark Stak Mirditn, Mikel Stak Mirditn, Stak Mark Stak Mirditn dhe Luz Stak Mark Mirditn. Pr kt familje ka shkruar m gjat profesor Muharrem Pirraku, libri Martirt e Shqipris Etnike nga Dera Stak Mirdits n Kujtesn Historike.
  Nisur hulumtimet q kam br n fund shkeullit XIX dhe fillimi shkeullit XX ishte periudha e lvizjeve migruese si asnjher tjetr n Shqipri, duke u quajtur periudha e shprhtimit t emigrimit t shqiptarve pr nevoja ekonomike.Nj dukuri e till ka prekur edhe Mirditen n kt hark kohor ,ku nj pjes e popullsis u vendosn n fushat bregdetare t Lezhes dhe Kurbinit,Mnele dhe nj pjes n Kosov n Rrafshin e Dukagjinit ,e nga kjo situate u ndikua edhe popullsia e Shkorretit dhe e Blinishtit . Nga literatuara e hulumtuar pr vzhgimin e br n vnd t prbrjes s vllazrive Bishtazhin , Smaq, Ujizi, Kushavec, Pjetrushan, Kusar, Marmulli etj., rezulton se n kto fshatra banonj vllazri t tra mirditore, t dyndura nga Mirdita, e kemi sot n Pjetrushan familjet Nikolla, Ndreca, Shkorreti, Simoni, Prendi; n Kusar familjet Shkorretaj, Prndrecaj; n Marmull, familjet Nikollaj, Prendaj, Demaj; n Ujzi familjet Preci ,Vorfi. Gjithashtu ka edhe nga fshatra t tjer si Kushneni , Spai, Oroshi, Fandi. Duke qn se n kt shkrim dua t paraqes refleksione rreth librit t autorit Nikoll Loka pr Zef Shkorretin Mesuesi Hero i Kohs s tij, ngulmova t trajtoj m shum pr ato banor qkan lidhje me Shkorretin dhe Blinishtin n Mirdit.

  Msuesi Zef Shkorreti u angazhua si msues misionar pr dhnien e drits s dijes

  N kapitullin N pavdeksin e veprs s vet , autori Loka pasqyron rrugn jetsore t tij, qysh nga fmijria (i lindur m 1918), shkollimi i tij, n Orosh, q ishte shkolla m e avancuar n at koh n at krahin, duke u regjistruar n Konviktin e Oroshit, ndrsa studimet i kreu n vitin 1935. Sipas autorit nga bajraku i Kuzhnenit kt shkoll e kan prfunduar edhe Preng Kol Pjetri, Frrok Gjergj Sherri, Gjon Mark Leti, Gjin Ndrec Nikolli, Frrok Ded Frroku, Mark Ndue Sumaj, Ndue Preng Perbibaj, Preng Ndue Prenga, Ndue Zef Gjini, Pjetr Ndue Prenga e t tjer. Msuesit t Internatit t Oroshit ishin nga m t kualifikuarit n vend, si Kol Dema, msues n Orosh dhe drejtor i par i Internatit t Oroshit, i cili kishte prfunduar studimet n Vjen, Engjll Ndoca, kishte mbaruar gjimnazin klasik jezuit dhe njihet italishten dhe latinishten, Tef Kuana dhe Kol Kosmai, t cilt kishin prfunduar Normalen e Elbasanit, Lazr Kakarriqi, pati prfunduar studimet n Gjimnazin e Shtetit n Shkodr, Palok Traboini, po ashtu Normalen, Lazr Sekuj po ashtu Normalen e Elbasanit, Ndoc Kujxhia kishte prfunduar Gjimnazin e Shtetit n Shkodr, Zef Mark Araoi, Kolegjin Severian, njohs i latinishtes, italishtes dhe frngjishtes, drejtor i Internatit t Oroshit, Zef Doda prfundoi degn Normale t Gjimnazit t Shtetit n Shkodr dhe njihte italishten dhe frngjishten etj. Kshtu q sht tepr e rndsishme dhe me vler nj fakt q lidhet edhe me emrin e msuesit Zef Shkorreti, sepse ai pati fatin q n kt shkoll t jet bashknxns me figura dhe personalitete shum t shquara t arsimit dhe t kulturs kombtare, si Bardhok Biba, Ndrec Ndue Gjoka, Ndue Gjin Tui, Lek Margjini, Frrok Pjetr Gega, Preng Ndue Prenga, Zef Vorf Neka, Preng Pepa, Mark Dudi, Pal Nikoll Marku, Pashk Llusku, Zef Ndue Prenga, Pjetr Kadeli, Dod Pjetr Ndoj, Frrok Margjoni, Ndrec Preng Nikolli, Dod Lleshi Doi etj. Sipas autorit, vitet e shkollimit t Zef Shkorretit n shkolln e Oroshit kan ndikuar thellsisht n edukimi dhe formimin e tij se personalitet, i cili gjat tr jets s tij, edhe pse e shkurtr, por shum e begat, ruajti prkushtimin dhe respektin ndaj msuesve t tij, duke i shrbyer m von, gjat puns s tij, po ashtu si msues, si model n pun dhe angazhimin e tij me nxns, duke prcjell tek nxnsit e tij nj model t prkushtuar dhe t veant msuesi dhe pedagogu pr kohn.
  Prfundimi i shkolls n Orosh s bashku me shok t tjer q u bn t dgjuar n Mirdit dhe njohja nga afr me Bardhok Bibn dhe Ndrec Ndue Gjokn; prfundimi i nj kursi n Rom - Itali n vitet 1939 -1940 n shkolln e karabinieris i dhan mundsin q Zefi t punsohej n Administratn e Shtetit n Shpal Mirdit. Autori Loka n vijim do t shprehej n librin e tij: Puna e administrats krkonte dhe besueshmri t madhe dhe prandaj regjimi i ri nuk u mbshtet tek elementt q shiheshin me dyshim. Vet Bardhok Biba i kishte propozuar Zef Shkorretit q si njeri i shkolluar dhe me kurs t mbaruar n Itali t punonte si daktilografist n Administratn e Komitetit Ekzekutiv t Nnprefekturs. Q n mbledhjen e par t Kshillit t Gjan nacional-lirimtar t Nnprefekturs s Mirdits, Zef Shkorreti sht br pjes e stafit drejtues, duke kryer detyrn e daktilografistit, ku punoi deri n fund t prillit t vitit 1947. Zefi ishte mjaft komunikues me popullin dhe u zgjidhte hallet e tyre n prputhje me detyrn q kishte. Gjat ksaj periudhe Zefi u prfshi dhe n drejtimin e kurseve kundr analfabetizmit n fshatin e Blinishtit, si rezultat i arsimimit, i nevojs pr msues n at koh dhe ktij kontributi, n prill t vitit 1947 u prfshi n radht e arsimtarve t Mirdits. (F .92).
  Pjesa m e rndsishme dhe pothuaj objektivi kryesor i pasqyrimit t figurs s msuesit Zef Shkorreti, ngrthen te kapitulli vijues i ktij libri i titulluar, Misionari i arsimit. Me kt rast, autori Loka na pasqyron punn dhe angazhimin e msuesit Zef Shkorreti si pishtar i arsimit, duke shprndar rreze t dijes dhe t dituris n shum shkolla t ksaj zone. N vitin 1947 uemruar nga Komiteti Ekzekutiv i Prefekturs s Shkodrs msues n fshatin Shkoz, duke zevendsuar msuesin Preng Ndue Nikolli, i cili pr shkaqe shndetsore ishte i detyruar q t largohet nga ky mision. Msuesi Zef n kt shkoll msonte klasn e dyt dhe t katrt dhe kishte nj numr t konsiderueshm t nxnsve t cilt vinin nga disa fshatra. Ai n kt shkoll la prshtypje t pashlyeshme tek nxnsit q ai i msoi. N at koh kushtet ishin t vshtira, nxnsve u mungoni fletoret, lapsat dhe mjetet tjera t nevojshme pr msim. Frytet e puns s msuesit Zef Shkorreti dhe t msuesve t tjer t cilt punuan n kt shkoll bn q nga ky fshat t dalin intelektual dhe personalitete t shquara. M von msuesin Zef e gjejm shprndars i rrezeve t dijes n fshatin Gjegjan. Shkolla atje ishte themeluar n mars t vitit 1945 dhe pr tre vjet msim kishte dhn msuesi Pjetr Frrok Zefi. Pr shkak t numrit t madh t nxnsve u krkua angazhimi edhe i dy msuesve t tjer. Meqense msuesi Pjetr u transferua n nj shkoll tjetr, msuesi Zef Shkorreti n kt shkoll punoi s bashku me Llesh Gjin Frrokun. Shkolla kishte katr klasa me nga 30 nxns. Msuesi Zef msonte klasn e par dhe t tret, ndrsa msuesi Llesh klasn e dyt dhe t katrt. N kt shkoll msimet i vijonin fmijt e fshatrave Kuzhnen, Rras, Dom dhe Gojani Vogl. Msuesi Zef n kt shkoll punoi me zellin dhe prkushtimin m t madh, vetm e vetm q brezat e rinj t ksaj zone dhe m gjer t marrin dije dhe dituri. Disa nga nxnsit q ka msuar msuesi Zef n kt shkoll, jan si Frrok Haxia, Ndue Tafa, Gjon Zef Pera, Ded Llesh Deda, Ndue Prdeda, Ndrek Mhill Doda, Kol Vorfi etj. M pastaj msuesin Zef e gjejm msues n shkollat e Fanit.
  N kt shkrim sht e rndsishme t theksohet se n kt fis kishte tre msues: Zef Shkorreti, Ndue Shkorreti (Ndue Zef Gjni kushri i tij), dhe n vitin 1952 edhe Fran Ndrecaj (Fran Ndue Gjeta ), shkorretas, i cili pr 3 vite dha kontributin e tij n arsim, m von kaloi n detyra t tjera n rreth, po kshtu ka kontribut n drejtim t kurseve kundr analfabetizmit edhe Llesh Marku, nipi i msuesit Zef, i cili pr nj periudh t shkurtr iu prkushtua ksaj detyre. Kjo tregon se kemi t bjm me njerz t prkushtuar dhe kontribuues me rndsi n ato vite tepr t vshtira n prhapjen e rrezeve t drits s dituris pr popullatn q ishte gati krejtsisht analfabet.
  Me ndarjen administrative n vitin 1949 Fani kaloi me Kuksin, ndrsa zona e Gjegjanit me Pukn. N t vrtet ndarja administrative ishte br pasi kishte filluar viti shkollor dhe msuesit e Fanit kaluan n mes t vitit n varsi t Seksionit t Arsimit t Kuksit. Pr sa koh Fani ishte me Mirditn, transferimi i Zefit nga Gjugjani n Fan duhet t jet br n kuadrin e transferimeve t fillimit t vitit shkollor. N at periudh, para fillimit t do viti shkollor, bheshin qarkullime t shpeshta kuadri me arsye nga m t ndryshmet. (fq 116). Msuesi Zef u emrua msues n Shngjin. Edhe n kt shkoll msuesi Zef me nxnsit punoi me prkushtimin me t madh. Takti i tij prej nj pedagogu t shquar ishte pr tu admiruar. Nga msimet q iu ka dhn msuesi Zef nxnsve t ksaj shkolle, shum prej tyre kan dal kuadro t arrira n shum fusha t jets. N vitin 1960, msuesi Zef Shkorreti prej shkolls s Shngjinit ishte transferuar n shkolln e Zall Xhuxhs. Edhe n kt shkoll u shqua si nj msues i vyer dhe i prkushtuar. Gjat kohs ndrsa jepte msim nxnsve t fshatit Klos, gjendja e tij shndetsore iu vshtirsua, duke e prcjell pr nj koh bukur t gjat, derisa u shua m 27 gusht 1963, duke mbetur i prjetsuar n historin e arsimit n Mirdit e m gjer.

  Msuesi Zef Shkorreti mbetet fanar i prjetsuar e arsimit dhe edukimit shqip

  N vazhdn e ktij libri, kapitull shum i veant dhe i rndsishm paraqet nj pjes shtes t titulluar, Zef Shkorreti n kujtesn e msuesve dhe t nxnsve, me rast ish-koleg dhe ish-nxns t tij veojn edhe shum vlersime t shum njohsve t jets dhe t veprs s msuesit t cilt, t cilt me respektin dhe admirimin m t madh flasin pr kt shmblltyr t arsimit dhe kulturs son kombtare. Jan emrat, si Pjetr Nikoll Doda, Fran Ndue Gjeta, Ndue Skana, Preng Mark Lleshi, Pre Hila, Mark Boi, Frrok Haxhia, Mark Prendi, Gjergj Gjoni, Bardhok Prnoca, Zef Bushati, Dod Prshqefa, Nikoll Ndreca, Llesh Marleka, Gjon Gjei, Prend Boi, Pashk Vokrri, Gjon Mark Lazri, Preng Prei, Zef Laloshi, Sadik Leka etj., t cilt evokojn shum kujtime nga jeta e prbashkt n shkoll dhe kudo tjetr me msuesin Zef Shkorreti, duke e vlersuar lart shmblltyrn e tij prej nj msuesi tepr unikat t arsimit dhe edukimit shqip.
  N vijim kemi nj poezi prkushtimore pr msuesin Zef Shkorreti, t shkruar nga biri i tij, Mark Zef Marku, q titullohet: Dedikim Babait tim: Dua t flas pr ty,/ fjalt nuk mi nxjerr goja,/ dua t shkruaj pr ty,/ gishtat m shikojn me prmim,/ e din q sjam i aft,/ t ngre n piedestalin tnd,/ po zoti, dshira, vullneti/ E shok tu m ndihmojn,/ se e din sa pun/ duhet pr ta prqafuar imazhin tnd!.../M mungon ve trupi yt,/ i tretur na varr,/ ndrsa shpirtin ta ndej/ tek do yll q digjet,/ n nj cop qiell,/ nga Gjegjani n Fan,/ ti ua fal mngjeseve dritn./N do shtat mars,/ e nis nj kujtim,/ pr t gjith msuesit/ q m nxorn n jet,/por s pari ta drgoj ty/ babai im,/ me mirnjohjen e fmijs, pr prindin e vet! (Poezia, Dedikim Babait tim, fq. 200).
  Zef Shkorreti sht njri ndr msuesit e par t Mirdits. Msuesit e par nuk lan q drita e ndezur prej Msuesit t Popullit Ndrec Ndue Gjoks, pr zhvillimin e dituris dhe arsimimin e nxnsve t popullit t shuhej, sepse e kuptuan, se vetm me arsim mund t ecet prpara drejt zhvillimit t shoqris shqiptare; vetm duke msuar do t zhdukej errsira e padituris q kishte mbuluar vendin. Ndryshe nga t tjer koleg t brezit t vet q jetuan gjat dhe patn mundsi ta kujtojn punn e tyre t mbushur me ngjarje e arritje, ai vdiq kur ishte ende n detyr. E ndrpreu rrugn n mes, duke ln pas nj boshllk t madh n familje, me fmij t vegjl, t mbetur jetim, q prisnin t hynin n shkoll dhe krkonin ndihm, por fatkeqsisht do ti ngjisnin rrugt e jets pa u mbshtetur te babai i tyre. Ai kujtohet si msuesi q vdiq n krye t detyrs dhe pas Ndrec Ndue Gjoks, sht i pari n zonn e Fanit q i dha nj dimension t ri profesionit t msuesit, si njeri q sakrifikon pr t ardhmen, sakrific q shprehet n prkushtimin ndaj familjes, puns dhe shoqris.
  Libri kushtuar msuesit Zef Shkorreti sjell rastin t krkohet pran organeve shtetrore n nivel qendror dhe lokal pr vlersimin e veprs s tij. Nderimi pr punn q ke br sht vet puna, ka thn filozofi Ralph Waldo Emerson. Pra, Zef Shkorreti e ka t gjith mirnjohjen e msuesve, prindrve, dhe nxnsve n shkollat ku ka punuar. N Mirnjohje t figurs s veprs s tij, me Vendim, nr. 11, m dat 15.5.2015, Kshilli i Komuns Orosh i ka dhn titullin - Nderi i Oroshit, Zef Frrok Marku (Shkorreti ) pas vdekjes Pr kontribute dhe vlera n fushn arsimore e kulturore n Orosh Mirdit.
  Libri prmbyllet me nj literatur t pasur, po ashtu edhe nj aneks-shtojce me faksimile dhe fotografi t ndryshme, mirpo q pasqyrojn shumka nga jeta dhe veprimtari e msuesit Zef Shkorreti. .
  N vend t prfundimit: Monografia Zef Shkorreti Msuesi hero i kohs s tij, e botuar n kt form konceptimi, ngrthen nj struktur dhe metod tepr t arrir shkencore , q duhet t`i ket nj studim monografik me karakter publicistiko-shkencor, ku prfshihet veprimtaria jetsore e nj iluministi t shquar, q simbolizon figurn e nj pishtari t denj t arsimit n Mirdit dhe Kuks.
  Vepra monografike n shqyrtim sht shkruar me nj kultur t prsosur shkrimore dhe mund t quhet nj shmblles dhe model krijues monografik. Kjo vepr monografike, prfaqson nj monument kulturor t arsimit ton kombtar, e cila mban prush n zemr e n mendje dshirat e idealet, synimet e qllimet mbarkombtare, pr t ciln kishte punuar dhe ishte angazhuar gjat tr jets msuesi Zef Shkorreti.
  Mendoj se kjo monografi do t jet me interes pr shum gjenerata, nxns e student, lexues msues dhe studiues t arsimit e t kulturs son kombtare.

 2. Anetart m posht kan falenderuar lek-p pr postimin:

  SERAFIM DILO (11-03-2016)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •