Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Guvernatori sorosian i Bankės sė Shqipėrisė, Sejko e di se ari shqiptar u dėrgua nga shteti komunist nė hedge funds tė Sorosit

  Gazetari hulumtues Artur Ēani ka rihapur debatin e fillimit tė viteve nėntėdhjetė pėr arin shqiptar, tė cilin drejtuesit e shtetit komunist e nxorrėn jashtė vendit nė kohėn kur do tė ndryshonte sistemi politik i vendit. Kėtė herė Artur Ēani ka publikuar dokumente qė vėrtetojnė se ari (sė paku katėr ton sipas dokumenteve tė publikuar prej tij) ėshtė dėrguar nga Shqipėria nė Zvicėr me avionė dhe ėshtė depozituar nė dy banka zvicerane, UBS dhe Credit Suisse. Artur Ēani i ka kėrkuar Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, Gent Sejko, pra drejtuesit tė institucionit qė dikur ka kryer kėtė transport pėr shkak tė atributit si mbajtės i Thesarit tė Shtetit, qė t’ i krijojė mundėsinė qė tė verifikojė autenticitetin e dokumenteve. Guvernatori Sejko ka refuzuar madje edhe ta presė gazetarin. Artur Ēani ka kėrkuar informacion nga dy bankat zvicerane, por ato kanė refuzuar qė tė bashkėpunojnė pėr shkak tė ligjit tė sekretit bankar qė ekziston nė kėtė vend.
  Ēka tė bėn pėrshtypje nė kėtė histori ėshtė sė pari refuzimi i Guvernatorit Sejko pėr tė bashkėpunuar. Veprimet qė ka bėrė shteti komunist shqiptar me arin e Thesarit shtetėror nė 1990 nuk mund tė jenė sekret shtetėror nė 2016. Ky ar ka qenė pasuri publike shqiptarėve dhe ata kanė tė drejtė tė dijnė se ēfarė ėshtė bėrė me tė. Guvernatori Sejko duhet tė kishte qenė shumė i interesuar pėr tė parė dokumentet qė ka gazetari dhe pėr tė verifikuar autenticitetin e tyre. Ai qė dėshiron ta shikojė ēėshtjen e arit si sekret shtetėror vetėm sa kėrkon tė mbrojė njė nga historitė mė tė pista kriminale tė shtetit komunist. Guvernatori Sejko ėshtė i vetėdijshėm se institucioni i tij ka detyrimin qė tė informojė publikun pėr ēėshtje qė nuk prekin stabilitetin financiar tė vendit dhe mbarėvajtjen e institucionit. Z. Sejko do ta ketė vėshtirė tė vėrtetojė qė kryerja e transparencės pėr ēėshtjen e arit, 26 vjet mė vonė, prek sadopak veprimtarinė e tashme tė institucionit qė ai drejton sot.
  Kėtu nuk mund tė mos bėhet pyetja se cilin ėshtė duke mbrojtur Guvernatori Sejko. Ai nuk ėshtė duke mbrojtur as nderin e Ramiz Alisė, dhe as atė tė Qirjako Mihalit, tė dy tė vdekur, tė cilėt janė pėrgjegjės nė kėtė histori. Z. Sejko ėshtė duke mbrojtur Sorosin, pėr llogari tė fondeve tė tė cilit u depozitua ari nė Zvicėr. Pra, drejtues tė shtetit tė kohės depozituan ar nė bankat e Zvicrės, si njė investim nė hedge funds tė Sorosit. Hedge funds janė kompani financiare, tė llojit tė fondeve tė investimeve, qė grumbullojnė para me shumicė nga klientė tė pėrzgjedhur, kundrejt premtimit pėr t’ i shtuar kėto para nėpėrmjet investimeve tė ndryshme. Hedge funds tė Sorosit kanė qenė tė llojit off shore, domethėnė kanė qendrėn nė ishuj tė vegjėl me pavarėsi tė rreme shtetėrore, tė cilėt iu mundėsojnė kėtyre kompanive fianciare qė tė mos iu nėnshtrohen ligjeve tė vendeve ku jetojnė drejtuesit e tyre. Pikėrisht kėtu e ka origjinėn interesimi i Sorosit pėr Shqipėrinė.
  Guvernatori Sejko jo vetėm qė ka detyrimin pėr tė bėrė transparencė pėr kėtė ēėshtje, por ai ka dhe detyrimin qė tė sensibilizojė institucionet e tjerė, e nė radhė tė parė Qeverinė dhe Kuvendin pėr tė ndėrmarrė veprime zyrtare nė Zvicėr, pėr tė zbuluar tė vėrtetėn e arit shqiptar. Ėshtė e vėrtetė qė Zvicra ka ligjin e sekretit bankar, por gjithashtu ėshtė e vėrtetė qė Zvicra ka qenė e detyruar tė bashkėpunojė nė shumė raste tė ngjashme me atė tė dėrgimit nė bankat e saj tė arit shqiptar. E kam fjalėn pėr raste tė depozitimit tė parave nga regjime dikktatoriale tė vendeve tė ndryshme tė botės, tė cilat bankat zvicerane kanė qenė tė detyruara t’ i kthejnė pas pėrmbysjes sė kėtyre regjimeve.
  Zbulimi i sė vėrtetės sė arit shqiptar, do tė ndriēojė shumė nga ngjarjet qė kanė ndodhur nė Shqipėri nė ēerekshekullin e fundit. Do tė zbulohet se Soros nė Shqipėri nuk ka vepruar si bamirės, por ka ricikluar nė Shqipėri, nė dobi tė njė elite, paratė e investuara tė ish-regjimit komunist. Do tė zbulohet se kėto para u pėrdorėn pėr krijimin e kompanive huamarrėse, tė quajtura skema piramidale, nė mėnyrė qė ato tė bėnin pagesat fillestare, qė tė fitonin besimin kolektiv tė shqiptarėve. Do tė zbulohet se nė Zvicėr nuk kanė shkuar vetėm katėr ton ar, sa ka gjetur dokumente Ēani, por shumė mė tepėr.
  Ky ar nuk ka shkuar si pagesė pėr blerjet e ushqimeve pėr popullin qė supozohet tė ketė bėrė shteti shqiptar nė atė kohė, siē u mundua tė argumentonte njė mashtrues i njohur i ekraneve, qė ėshtė apologjet patologjik i ish-diktaturės komuniste. Nėse shteti komunist do ta kishte pėrdorur arin pėr kėtė qėllim nuk kishte pėrse ta mbante sekret kėtė veprim por do ta shpallte me krenari si tregues i kujdesit pėr popullin. Kur shteti komunist shqiptar u detyrua tė blinte njė sasi gruri me ar nė Francė, nė 1960, pėr shkak tė ndėrprerjes sė furnizimit nga Bashkimi Sovjetik, Enver Hoxha nuk nguroi ta thoshte botėrisht kėtė gjė. Pėrse atėherė Ramiz Alia veproi ndryshe nė 1990? Kuptohet, pėr arsye se ari qė ai dėrgoi nė Zvicėr nuk ishte pėr atė qėllim qė u pėrdor nė 1960.
  Nuk duhet pritur qė qeveria e sotme e Shqipėrisė e cila ka nė krye tė pėrkėdhelurin e Sorosit tė ketė minimumin e vullnetit pėr tė bėrė transparencė pėr kėtė ēėshtje. Prandaj duhet njė lėvizje qytetare pėr ta detyruar Guvernatorin Sejko, Qeverinė, Kuvendin qė tė merren me cėshtjen e arit. Madje e tillė qė tė shkallėzohet deri nė dhunė tė skajshme, sepse kėtu lėvizjet qytetare nuk kanė efekt sa kohė janė paqėsore./Kastriot Myftaraj
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,532

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Edhe kjo paska ndodhur ne ate vend !

  Ne ate Vilajet,Vilajet i thenēin se Vilajetet ishin diēka me serioze,akoma nje gazetar nuk ka te drejte te shikoje as arkivin e thesarit !

  (Duke-of-,po te jete e vertete se kan shkuar per llogari te Sorosit,keni ngateruar "Soristin". Nuk qenka Veliaj soristi nr 1 na dilka Shoku Sali . Dhe me shokun Sali ēdo gje eshte e mundur).

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Nr. 1 eshte naltgjatesia, Veliaj eshte 2-shi:

  https://www.facebook.com/altingoxhaj...type=3&theater
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,532

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Nr. 1 eshte naltgjatesia, Veliaj eshte 2-shi:

  https://www.facebook.com/altingoxhaj...type=3&theater

  Naltgjatesia mundet te jete nr-2,Veliaj nr-3 e me radhe...Por po te jete qe Sorosi ka dore ne floririn e 90-dhjetes Shokut Sali nuk ja heq dot njeri teseren nr-1 te Sorosizmit. Dhe po ta bashkosh ne po prap nr-1 si person te mos-hapjeve te dosjeve dilet te pakten ne ate konkluzion. Si te thuash;qe fatkeqsisht dhe mos-hapja e dosjeve ka nje llogjike edhe ekonomike per Saliun,nuk eshte thjeshte ideologjike.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Naltgjatesia mundet te jete nr-2,Veliaj nr-3 e me radhe...Por po te jete qe Sorosi ka dore ne floririn e 90-dhjetes Shokut Sali nuk ja heq dot njeri teseren nr-1 te Sorosizmit. Dhe po ta bashkosh ne po prap nr-1 si person te mos-hapjeve te dosjeve dilet te pakten ne ate konkluzion. Si te thuash;qe fatkeqsisht dhe mos-hapja e dosjeve ka nje llogjike edhe ekonomike per Saliun,nuk eshte thjeshte ideologjike.
  Se besoj te jete ashtu. Saliu i ka perzene keta i pari qe ne 1995-en! Nqs e ke vene re, jane nja dy te Sorosit qe kane dale disa here ne krahe te Rames qekur eshte bere kryeminister, Fron Nahzi dhe Abrahim (s'me kujtohet emri i plote).
  Te dy keta sebashku me fondacionin u perzune me dosje si spiune helen...
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,532

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Se besoj te jete ashtu. Saliu i ka perzene keta i pari qe ne 1995-en! Nqs e ke vene re, jane nja dy te Sorosit qe kane dale disa here ne krahe te Rames qekur eshte bere kryeminister, Fron Nahzi dhe Abrahim (s'me kujtohet emri i plote).
  Te dy keta sebashku me fondacionin u perzune me dosje si spiune helen...
  Besoj se Sorosi nuk ka gisht ne kete pune,ka qene nje afer Blloku-Sigurimi ku Saliu e ka mbrojtur me dhune kete sekret. Por po te jete qe Sorosi ka gisht ne kete afer,mundet te futet me te drejte si nje nga "baballaret" o krijuesit e PD.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Besoj se Sorosi nuk ka gisht ne kete pune,ka qene nje afer Blloku-Sigurimi ku Saliu e ka mbrojtur me dhune kete sekret. Por po te jete qe Sorosi ka gisht ne kete afer,mundet te futet me te drejte si nje nga "baballaret" o krijuesit e PD.
  Cdo gje ben vaki. Gjithesesi dokumentat deri me sot kane vertetuar te kunderten ne lidhje me Sorosin.
  Ne ato pak vend me demokraci te brishte, Sorosi ka arritur te kontrolloje vetem nje pale te politikes dhe asnjehere te gjithe faktoret.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Duke_Of_Arberia : 10-03-2016 mė 19:43
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,532

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Cdo gje ben vaki. Gjithesesi dokumentat deri me sot kane vertetuar te kunderten ne lidhje me Sorosin.
  Ne ato pak vend me demokraci te brishte, Sorosi ka arritur te kontrolloje vetem nje pale te politikes dhe asnjehere te gjithe faktoret.
  Mbase mbase,mundet te kete dokumenta qe vertetojne te kunderten....

  Natyrisht duhen te jene dokumenta qe i kan shpetuar Saliut. Se po te ishte per Saliun as fjala dokument nuk do egzistonte,do ta zhdukte si fjale.

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mbase mbase,mundet te kete dokumenta qe vertetojne te kunderten....

  Natyrisht duhen te jene dokumenta qe i kan shpetuar Saliut. Se po te ishte per Saliun as fjala dokument nuk do egzistonte,do ta zhdukte si fjale.
  Shoku, po te jete per gabimet e Berishes hajde bejme nje teme tjeter dhe diskutojme per 97-en, firmat piramidale, mungesen e demokracise ne parti etj etj... Po per Sorosin deri me sot s'ka dal asgje qe e lidh me te, perkundrazi ka qene e kunderta!
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,532

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Shoku, po te jete per gabimet e Berishes hajde bejme nje teme tjeter dhe diskutojme per 97-en, firmat piramidale, mungesen e demokracise ne parti etj etj... Po per Sorosin deri me sot s'ka dal asgje qe e lidh me te, perkundrazi ka qene e kunderta!

  Sikur te ishin vertet gabime mbase edhe nuk ja vlen te diskutojme. Por fshehja e materjaleve dhe dokumentacionit ne ate vend,mbas 90 e deri me sot,ka vetem nje emer-shoku Sali Berisha. Eshte pergjegjesi kryesor i ēdo sekreti shqiptar poskomunist.

  Simbas nje "legjende" o llafeve te popullit te asaj kohe,nga fillimet e viteve 90 vjen ne Shqiperi nje grup investgativ privat (Austriak me duket),qe mereshin me gjurmimet dhe gjetjen e pasurise te trasferuara te diktatoreve,dhe i propozojne "dy-tre" personave nga PD qe ne kembim te nje pergjindje te zhvillonin nje pune te tille. Pergjigja e PD ndaj kesaj kerkese eshte interesante.Nuk ishte as Po dhe as Jo,ishte thjeshte; "ikni se ju vrame".

  Nuk e di se si ngjarje eshte e vertete,por duke ju referuar shokut Sali,si "gabim" i bere nga ai ka shume propabilitet te jete e mundur.

  Tani,per ta mbyllur kete muabet,nuk mundet te them dot qe Saliu eshte Sorist. Por ne qofte se Saliu sot eshte antiSorist me siguri qe ka qene dhe eshte Sorist. Sepse historia e tij tregon qe ne fillim ka qene pastaj eshte bere "anti.." Komunist-antikomunist,zhihadsist-antizhihadist etj etj I vetmi ndryshim eshte si Zogist,ne fillim qe antiZogist,sa ndaloi dhe hyrjen e djalit te tije ne Rinas po ne fillim te viteve 90...

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  759

  Pėr: Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje ē'u be me arin shqiptare.

  Kush i vodhi monedhat e arit?  Kush perfitoi nga piramidat?


  Kush e vrau Santon?

  Kush i vrau 200 biznesmenet shqiptare?

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •