Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 55 prej 55
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Antarsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,881

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Gjergj Kastrioti (Sknderbeu) sht rast i veant, i prafrt me Pirron e Epirit, i cili i vuri gjith forcn e mndjes dhe krahut, pr t mbrojtur dhe bashkuar kombin e tij. Ishte i vetmi q i doli ball pr ball nj fuqie t madhe t asaj kohe, si ishte perandoria osmane. Humbja e saj ishte shum e madhe, jo vetm n trupa, n (kok ushtarsh) por humbi edhe lavdin dhe pushtetin e saj. Pr kt arsye, t gjith ata q nuk e mundn s gjalli Gjergjin, e luftojn ta mundin t vdekur, por harrojn se fuqia e tij shpirtrore, kaloi tek kombi shqiptar, t cilin nuk kan mundur ta zhdukin, me gjith prapsit e tyre, as osmant dhe asnj fuqi tjetr q sht prpjekur, as kan pr ta realizuar kurr qllimin e tyre, por do t plcasin si Sulltan Murati para mureve t Krujs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ali Baba Tepele : 04-05-2018 m 11:26

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Fillimisht do u lutesha moderatoreve te mos e levizin kete teme tek forumi i historise, perderisa nuk i intereson kesaj teme vete historia apo ngjarjet, sesa i intereson interpretimi i influences osmane ne kombformimin apo mentalitetin e sotem shqiptar.

  Vazhdimisht flitet se te keqiat shqiptareve (dhe disa ballkanasve) u vijne nga vitet e turqinise, ose nga pushteti osman (sic preferohet ne terminologjine historiografike). Megjithat kam vn re shpesh se ne shqiptart kemi shum her gjra apo defekte t prbashkta me rust, rumunt, kinezt dhe ata popuj q ndonse jo t influencuar nga turqinia, jan influencuar nga komunizmi. Nuk po them se turqinia nuk la shenjat e veta tek shqiptart. Ajo q dua t them sht se flasim shum kollaj pr turqinin, pa e vendosur cakun se ku e kishte fajin turqinia, ku e kishte fajin komunizmi dhe ku e kan fajin vet shqiptart, si nj komb me prejardhje t prbashkt dhe me veori negative apo pozitive q nuk mund t'u atribuohen as turqve dhe as komunistve.

  A mundemi sot t veojm efektet e njrit apo tjetrit pushtet nga ato doke apo zakone t kqia q kryekput u prkasin shqiptarve? Nse nuk pushtoheshim nga turqit a do ndryshonim ndopak sot nga sllavt, rust dhe ukrainasit? Do ndiheshin m t lumtur shqiptart nse anonin m shum nga etika sllave dhe m pak nta etika turke?

  Ku jane gjurmet, hm interesante, perpara se te binte stambolli nga ne duart e terroristeve islamike
  ne krahinat e shqiperise gelonin principatat e arbrit dhe mund te themi qe nga koha e sundimit romak
  kombi yne edhe pse ne shume principata kishte ngritur kryet dhe po ecte perpara. cdo gje qe kemi sot
  e kemi nga ajo kohe. Kaq! koha e ilireve ishte shume e larget dhe nuk jane ruajtuar shume gjera prej andej
  dhe arritja e cdo gjeje shqiptare ishte mesjeta (me gjithe problemet e saj) dhe ajo kulmon me Skenderbeun.

  pas kesaj jo vetem qe zhvillim nuk patem por u shkaterrua cdo gje, humbje ne njerez, humbje ne kulture,
  humbje ne tradite, humbe ne zhvillim, humbje ne ekonomi, humbje ne identitet...
  pasi kur luftohej per pavaresi, shume islamike shqiptare ishin ata qe i shtypnin barbarisht keto perpjekje
  25 vjet i beri a nuk i beri Skenderbue ne shqiperi dhe veprat e tij akoma flasin.
  500 vite pushtim dhe sundim turk dhe nuk ke asgje per ti treguar historise
  pervec ca kishave te kthyera ne xhami sic eshte psh dhe Hagia Sophia ne stamboll nuk ke asgje tjeter.
  (dhe islamiket kete duan ta bejne perseri ne evrope me pushtimin e saj me emigrante)

  vetem titulli i kesaj teme
  Roli i turqve n formimin ton kombtar

  eshte ekstremisht ofendues dhe provokues, pasi titulli duhet te ishte

  Roli i turqve n shkaterrimin ton kombtar

  Po nje gabim edhe ne e patem, qe u islamizuam,
  uroj qe te rikthehemi ne traditat dhe vlerat tona proislamike, pra ne kristianizem

  ndersa pyetja jote e fundit qe krahason etiken ruse me ate turke eshte komplet nonsens
  te krahasosh rusine me turqine eshte per te ardhur keq...
  aq me teper qe jua dime perkatesite fetare etiken dhe se cfare i kane botes te dy keto fuqi
  por qe te mos i pertyptim fjalet pasi mesiguri qe vuan nga sindroma e stokholmit (ke dhemshuri per tiranizuesin tend)
  ose ke orgjike turke dhe atehere cdo gje kuptohet me lehtesi

  pra e thene thjesht nese e bardha eshte e mire dhe e zeza e keqja
  te bardhet jane ruset jo vetem se jane race e bardhe por jane te miret
  dhe turqit jane ata sterre te zinj, qe vec te keqia kemi pare prej tyre.
  hajde tung! apo sic e thone byrazeret e ty gyle gyle!

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Ku jane gjurmet, hm interesante, perpara se te binte stambolli nga ne duart e terroristeve islamike
  ne krahinat e shqiperise gelonin principatat e arbrit dhe mund te themi qe nga koha e sundimit romak
  kombi yne edhe pse ne shume principata kishte ngritur kryet dhe po ecte perpara. cdo gje qe kemi sot
  e kemi nga ajo kohe. Kaq! koha e ilireve ishte shume e larget dhe nuk jane ruajtuar shume gjera prej andej
  dhe arritja e cdo gjeje shqiptare ishte mesjeta (me gjithe problemet e saj) dhe ajo kulmon me Skenderbeun.

  pas kesaj jo vetem qe zhvillim nuk patem por u shkaterrua cdo gje, humbje ne njerez, humbje ne kulture,
  humbje ne tradite, humbe ne zhvillim, humbje ne ekonomi, humbje ne identitet...
  pasi kur luftohej per pavaresi, shume islamike shqiptare ishin ata qe i shtypnin barbarisht keto perpjekje
  25 vjet i beri a nuk i beri Skenderbue ne shqiperi dhe veprat e tij akoma flasin.
  500 vite pushtim dhe sundim turk dhe nuk ke asgje per ti treguar historise
  pervec ca kishave te kthyera ne xhami sic eshte psh dhe Hagia Sophia ne stamboll nuk ke asgje tjeter.
  (dhe islamiket kete duan ta bejne perseri ne evrope me pushtimin e saj me emigrante)

  vetem titulli i kesaj teme
  Roli i turqve n formimin ton kombtar

  eshte ekstremisht ofendues dhe provokues, pasi titulli duhet te ishte

  Roli i turqve n shkaterrimin ton kombtar

  Po nje gabim edhe ne e patem, qe u islamizuam,
  uroj qe te rikthehemi ne traditat dhe vlerat tona proislamike, pra ne kristianizem

  ndersa pyetja jote e fundit qe krahason etiken ruse me ate turke eshte komplet nonsens
  te krahasosh rusine me turqine eshte per te ardhur keq...
  aq me teper qe jua dime perkatesite fetare etiken dhe se cfare i kane botes te dy keto fuqi
  por qe te mos i pertyptim fjalet pasi mesiguri qe vuan nga sindroma e stokholmit (ke dhemshuri per tiranizuesin tend)
  ose ke orgjike turke dhe atehere cdo gje kuptohet me lehtesi

  pra e thene thjesht nese e bardha eshte e mire dhe e zeza e keqja
  te bardhet jane ruset jo vetem se jane race e bardhe por jane te miret
  dhe turqit jane ata sterre te zinj, qe vec te keqia kemi pare prej tyre.
  hajde tung! apo sic e thone byrazeret e ty gyle gyle!

  Ndersa jam dakord me mbrojtjen e Figures se Gjergj Kastriotit, nuk jam aq dakord me "rikthimin e vlerave proto-islamike" , se po te shkojme ashtu si duhet, atehere duhet te jemi pagane.

  Duke marre parasysh se asnje nga fete Abramaike nuk kane zanafille ne kete kontinent.

  Dhe ne epoken Kristiane te hershme, Shqiperia ishte e ndare ne Perandorine e Peremdimit (Katolicizmit) dhe asaj te Lindjes (Ortodokset).

  Turqit jane aq Aziatike sa jane dhe Ruset!
  Shumica e Ruseve jane Tartare dhe Mongole, pra Aziatike, paka se duken "te bardhe" .

  Por kjo eshte per nje teme tjeter.


  Ne u Islamizuam sepse ishim te ndare, disa Princer Shqiptare kishin interesat vetjake dhe u bene vasale te Osmaneve, po ashtu, imigracioni i larte la vakant tokat, keshtuqe klasat e uleta u "pasuruan" me toke ne saj te ndryshimit te fese.

  Ne kohen e Gjergj Kastriotit Princat Shqiptare ishin te ndare ne :
  Vasale te Venedikut
  Vasale te Bullgareve
  Vasale te Serbeve
  dhe Vasale te Romes.

  Por ishte kontributi i Gjergj Kastriotit (Ky eshte Babai i Kombit, jo Ismail Qemali) qe bashkoi Princat dhe kombin..

  Fatkeqesia jone ishte se me vdekjen e tij nuk kemi patur me asnje Hero qe te na udheheqe apo te jete i te njejtit kaliber si Gjergj Kastrioti!


  Perfundimisht, Shqiptaret historikisht nuk kane patur nje Lider apo strateg si Gjergj Kastrioti!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,642

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  VIKTOR Hygo shkruan madhrisht: Ali Pasha i vetmi vigan q shekulli 19 mund t ver kundruall Napoleon Bonapartit

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Ndersa jam dakord me mbrojtjen e Figures se Gjergj Kastriotit, nuk jam aq dakord me "rikthimin e vlerave proto-islamike" , se po te shkojme ashtu si duhet, atehere duhet te jemi pagane.

  Duke marre parasysh se asnje nga fete Abramaike nuk kane zanafille ne kete kontinent.

  Dhe ne epoken Kristiane te hershme, Shqiperia ishte e ndare ne Perandorine e Peremdimit (Katolicizmit) dhe asaj te Lindjes (Ortodokset).

  Turqit jane aq Aziatike sa jane dhe Ruset!
  Shumica e Ruseve jane Tartare dhe Mongole, pra Aziatike, paka se duken "te bardhe" .

  Por kjo eshte per nje teme tjeter.


  Ne u Islamizuam sepse ishim te ndare, disa Princer Shqiptare kishin interesat vetjake dhe u bene vasale te Osmaneve, po ashtu, imigracioni i larte la vakant tokat, keshtuqe klasat e uleta u "pasuruan" me toke ne saj te ndryshimit te fese.

  Ne kohen e Gjergj Kastriotit Princat Shqiptare ishin te ndare ne :
  Vasale te Venedikut
  Vasale te Bullgareve
  Vasale te Serbeve
  dhe Vasale te Romes.

  Por ishte kontributi i Gjergj Kastriotit (Ky eshte Babai i Kombit, jo Ismail Qemali) qe bashkoi Princat dhe kombin..

  Fatkeqesia jone ishte se me vdekjen e tij nuk kemi patur me asnje Hero qe te na udheheqe apo te jete i te njejtit kaliber si Gjergj Kastrioti!


  Perfundimisht, Shqiptaret historikisht nuk kane patur nje Lider apo strateg si Gjergj Kastrioti!

  Jam dakort me pjesen me te madhe te shkrimit tend
  por ajo ceshtja pagane eshte pa lidhje (edhe pse krishterimi ka futur ca pjese pagane ne vetevete)
  Pasi shoqerite paten ndryshim te madh kur evoluan nga politeizmi(shume zota) te monoteizmi (nje zot)
  aq me teper qe bota e zhvilluar i ka themelet te krishterimi dhe nese dikush nuk e pranon kete fakt atehere kot qe flasim.

  asgje race tjeter (raca e bardhe) dhe asnje fe tjeter (krishterim)
  nuk ka arritur me shume se cdo race apo fe tjeter.

  kur them rikthim e vlerave e te pareve tane nuk po them qe te veme te gjithe ne kisha
  dhe te bejme pagezime masive dhe ja u rregullua puna.
  por duhet te behet dallim midis dy boteve dhe te zgjedhim cilen duam
  ose islamizim ose de-islamizim rruge te mesme nuk ka!
  nuk mund te jesh i martuar me nje (evropa) dhe te flirtosh me nje tjeter (arabia)
  ne nuk na lidh asgje me boten arabe, absolutisht asgje. madje as feja.
  shumica e shqiptareve jane ateiste,
  dhe ne kisha me shume shkojne myslymane sesa te krishtere
  me shume shkojne ne kisha per pashke & krishtlindje sesa te agjerojne per ramazanin

  ruset ja te bardhe, jane kaukazine, jane nje nga racat me te bardha dhe me te bukura
  tataret nuk jane shumica e ruseve kjo eshte gabim ata jane race mongoloide/ turke
  dhe nuk arrijne as 7 milione dhe jane te besimit myslyman
  https://en.wikipedia.org/wiki/Tatars

  por perfundimisht jam dakort me ty figura e Gjergjit eshte unike.
  pas tij si figura mund te quajme Ahmet Zogun dhe Ismail Qemalin

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,642

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Teksti i plote i Marrveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit ...
  Teksti i plote i Marrveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb Nikolla Pashi (marreveshje e nenshkruar ne vitin 1924 ne kembim ...


  http://www.gazetatema.net/2012/11/18...ikolla-pashic/

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  Teksti i plote i Marrveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe kryeministrit ...
  Teksti i plote i Marrveshjes ndermjet Ahmet Zogut dhe Kryeministrit Serb Nikolla Pashi (marreveshje e nenshkruar ne vitin 1924 ne kembim ...


  http://www.gazetatema.net/2012/11/18...ikolla-pashic/
  Si fillim duhet thene qe keto jane defter bakalli pasi cdokush mund t'i shkuaje keto dhe te thote se jane te verteta. Nuk eshte paraqitur asnjefije dokumenti.
  Por nejse jam me humor te mire dhe po te bej qejfin dhe po e marr 100% te vertete kete marreveshje. Asnje nga ato pika nuk eshte bere ndonje perpjekje per tu realizuar. qe do te thote se zogu" iu punoi" serbeve. Dihet se historia e shqiperise se shekullit te 20 duhet rishkruar dhe cdokush te gjykohet per te mirat dhe te ligat e tij. Fakti qe ti pak me siper flet pozitivisht per ali pashane eshte nje arsye me shume.
  Enver hoxha perpara ali pashait eshte lule.
  Sipas mendimit tim zogu me gjithe problemet e tij eshte figure pozitive pasi themeloi shtetin e pare shqiptar dhe krijoi me te vertete stabilitet ne nje kohe ku qeverite shqiptare ishin ne pushtet me jave apo me dite. Dhe ne mungese te nje shteti te qendrueshem e ardhmja e shqiperise do ishte ne pikepyetje pasi si serbet, greket dhe bullgaret gati ishin per nje cike ekspansion.

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,642

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Kryengritja e Dukagjinit 1926 dhe varja e deputetit Demokrat Dom Gjon Gazulli
  Kryengritja e Dukagjinit 1926 dhe varja e deputetit Demokrat Dom Gjon Gazulli
  Nga Azis Gjergji


  N kohn kur Presidenti і Shqipris, Ahmet Zogu, po e thellonte bashkpunimin me regjimin fashist t Benito Musolinit, emigrantt shqiptar n Itali kishin krijuar organizatn nacional-demokrate Bashkimi Kombtar. Themeluesit e saj ishin personalitete t dalluara n jetn politike t shtetit shqiptar, si Sotir Peci, Ali Klcyra, Kasm Qafzezi, Rexhep Mitrovica, Sejfi Vllamasi, Shefqet Kora, Bahri Omari, Xhemal Bushati, Angjelin Suma, Hysni Peja etj. Antar t organizats Bashkimi Kombtar ishin edhe t arratisurit politik t strehuar n Korfuz, si Sulejman Delvina, Spiro Koleka, Rasim Babameto, Koo Tasi, Ismail e Teki Tatzati, si dhe grupi i oficerve te arratisur. N Vjen, po ashtu, emigrantt politik nacionalist e demokrat shqiptar, si Fan Noli, dr. Mihal Turtulli, Qazim Koculi, Omer Nishani, Stavro Vinjau, Ahmet Dakli, Kol Tromara etj., kishin ngritur Komitetin Nacional Revolucionar (KONARE).
  Prgatitje pr shprthimin e nj kryengritjeje t prgjithshme antizogiste n Shqipri po bheshin edhe n qytetin dalmat t Zars (Kroaci) nga nacionalistt demokrat Hasan Prishtina, Mustafa Kruja, dom Loro Caka, Mark Raka, Lazr Shantoja etj. M 4 gusht 1926, nnprefekti i Malsis s Madhe, M. Sokoli, i krkoi MPB drgimin urgjent t nj kompanie kmbsorie, pasi ishte informuar se partia opozitare i ishte afruar kufirit pr t msye. Po at dit, komandanti i zons s Veriut, kolonel Muharrem Bajraktari, kishte alarmuar Komandn e Prgjithshme t Xhandarmris me informacionin e tij mbi nisjen e kapitenit fanolist Mark Raka me 40 veta t armatosur nga Podgorica pr n Ku, n vendin e quajtur Bukovi dhe se oficert nolist Ndok Gjeloshi, Lek Marashi, Dod Nikolla, Pjetr Haxhia e nnoficer Ridvan Ohri po ngrinin etat e tyre t armatosura n Dukagjin.
  M 7 gusht, nnprefekt Sokoli do t'i drgonte MPB dy telegrame shifr me njoftimet alarmante se Mark Raka e Luigj Shantoja kishin hyr me nj kompani kryengritsish n territoret e Hotit e Gruds, kurse dom Loro Caka, Lazr Shantoja e Luk Luka ishin afruar n Ku e Triepsh pr tu futur n Kelmend e Dukagjin. Sipas Sokolit, partia kundrshtare ishte mbledhur te kisha e Tuzit pr t msye kufinin, kurse 400 veta t tjer po prgatiteshin pr t marshue drejt Vermoshit.
  Sipas nj raporti t nnprefektit t Dukagjinit, qysh n muajt gusht e shtator t atij viti, oficert nolist Vas Kiri e Dod Nikolla dhe etat e tyre kishin filluar t bnin propagand kundr qeveris s Presidentit Ahmet Zogu dhe po prpiqeshin t rekrutonin malsor t paknaqur npr eta. M 12 shtator 1926, gazeta Shqipri e Re shkruante se etat e Kirit e t Nikolls kishin 20 muaj q po i bnin ball regjimit tradhtar t Ahmet Zogut.
  Ndrkoh, Ahmet Zogu iu prgjigj prgatitjeve t kundrshtarve demokrat me goditje t prqendruara politike, diplomatike e ushtarake. Qysh n qershor 1926, qeveria shqiptare nnshkroi me qeverit greke e jugosllave nj varg marrveshjesh tregtare, ujore e konsullore. N kt kuadr, qeveria jugosllave njoftoi legatn e saj n Tiran se t gjith t arratisurit politik shqiptar q ishin afruar n kufirin me Shqiprin, do t kapeshin dhe do t internoheshin n thellsi t Jugosllavis. Pas ndrrimit t qeverive n Greqi, MPB e Shqipris i bri me dije komands s xhandar-mris n zonn e Jugut q t rriste vigjilencn dhe, po t diktonte ndonj lvizje emigrantsh politik shqiptar n kufirin grek, t njoftonte menjher1.
  N fund t gushtit 1926, Zogu takoi personalisht ministrin e jashtzakonshm e fuqiplot t Italis fashiste n Shqipri, Pompeo Aloisin, dhe i shprehu gatishmrin pr nnshkrimin e nj pakti politik t miqsis e sigurimit politik e ushtarak midis Italis dhe Shqipris. Bisedimet konkrete n mes Ahmet Zogut dhe Pompeo Aloisit mbi nnshkrimin e paktit u shoqruan me krkesa financiare pr mbushjen e arks s boshatisur t shtetit dhe armatimin e ushtris nga ana e Kryetarit t Republiks dhe Kryeministrit t Shqipris. N fillim t nntorit 1926, shuma e krkuar nga Zogu qe pesmbdhjet milion lireta. Dshmitart e ngjarjes thon se Musolini kishte reaguar ashpr ndaj gryksis s Ahmet Zogut, por m pas ishte bindur ti paguante partnerit t tij dhjet milion lireta, me kusht q n kt shum t prfshiheshin edhe bakshishet e pjesmarrsve n prpunimin e marrveshjes. M n fund, kur Pompeo Aloisi e siguroi Musolinin se nnshkrimi i Paktit ishte shtje ditsh, ai ra dakord ti drgonte Zogut 5 milion lireta dhe t depozitonte nj shum shtes prej 200 mij franga ari n Bankn Kombtare t Shqipris. Kto shifra prputhen edhe me deklaratn e nj zyrtari t lart t administrats s Zogut, botuar n gazetn Liria Kombtare m 13 prill 1927, sipas t cilit, Kryetari i Republiks dhe Kryeministri i Shqipris, Ahmet Zogu, ishte paguar pr dekretimin e Paktit t Par t Miqsis dhe Sigurimit t 27 nntorit 1926 me shumn e 15 milion liretave2.
  Ndrkoh, shtypi qeveritar shprtheu nj fushat t gjer krcnimesh e friksimesh pr t gjith krert e organizatave demokratike n mrgim. Fletorja Zyrtare botoi n datat 13, 14 dhe 31 tetor 1926 t gjitha vendimet q Gjyqi Special Politik i Tirans kishte marr kundr organizatorve t nj kryengritjeje t prgjithshme kundr jets s Shklqesis s Tij, Kryetarit t Republiks dhe prishjen e qetsis n vend. Ndr ta, Shefqet Kora, Ismail Tatzati, Mustafa Kruja, Kasm Qafzezi, Sejfi Vllamasi e Qazim Koculi u dnuan me vdekje n munges; Aziz ami e Mustafa Maksuti me 101 vjet burg; Ibrahim Dedej, Xhemal Kondi, Bahri Omari e Qazim Mulleti me 25 vjet burg; Hysni Peja, Rexhep Mitrovica, Sheh Karbunara, Kol Tromara, Lano Borshi e Andon Sadedini me 15 vjet burg etj. Gjyqi Politik do t dnonte me afate t ndryshme burgimi edhe t amnistuarit politik Beqir Gjylbegu, Beqo Zagorani, Avdul Kui, Agathokli Xhitomi, Ahmet Lepenica, Hysni Lepenica, Ahmet Demi, Halo Kui etj.3
  Ahmet Zogu arriti t shkpuste pothuajse t gjitha lidhjet e kundrshtarve t regjimit t tij brenda vendit dhe udhheqsve t arratisur demokrat e liberal. T vetmen ngjarje q Ahmet Zogu nuk mundi ta parandalonte, qe Kryengritja e Dukagjinit, e cila shprtheu m 20 nntor 1926. Organizatori i forcave kryengritse n Dukagjin, dom Loro Caka, kishte drguar qysh n muajin shtator 1926, oficerin nolist Spiro Kosova te kolegu i tij dom Aleksandr Dredhaj n Shkodr, me porosi q gjith priftrinjt e atij qarku ( ndr t cilt gjendej edhe deputeti dom Gjon Gazulli) t mobilizoheshin n kryengritjen e prgjithshme antizogiste q po prgatitej. N fillim t nntorit 1926, disa ish-oficer t tjer kishin hyr n krahinat e Puks. Vet dom Loro Caka e kishte kaluar kufirin shqiptaro-jugosllav n pyllin e Traboinit m 10 nntor 1926. Duke kaluar nga Veleiku npr pyjet e Kelmendit e t Bogs, ishte takuar me komandantt e njohur t etave komite, oficert nolist Vas Kiri e Ndok Gjeloshi. M 11 nntor 1926, dom Loro Caka, toger Pjetr Haxhia, nntoger Dod Nikolla e aspiranti Ridvan Ohri i drguan Mustafa Krujs, njrit prej frymzuesve e organizatorve t krye-ngritjes s prgjithshme, letrn e mposhtme:
  Dimni ia mrrini. Ju po na thoni se tash pr tash gjendja sasht e favorshme pr nji kryengritje. Ju i matni punt thell: me politik e diplomati. Na aq thell skuptojm. a marrim vesht e shohim na, populli ktu asht gati me kap pushkn e me dek pr lirin e vet. Durimi i asht mbarue. Me ne a pa ne ka pr tia kris. M tjetr an disa prej jush po ndrrojn kondita me Ahmet Zogun pr nji pajtim. Pra pos durimit tash mungon edhe besimi Ne dashi shptimin e atdheut, bani edhe ju tjert at q tju vij prej dore! Kur nji popull gatohet me dekun pr liri edhe pa i pri kush, prgjegjsia u rrin atyne q n vend me vrapue n krye t tij e me ec prpara kundra tradhtorve e tiranve, ka dy vjet q hahen pr karrikat e ardhshme4.
  Kshtu, m 20 nntor 1926, 200 malsor dukagjinas t armatosur, t udhhequr nga prifti dom Loro Caka, togert Pjetr Haxhia, Vas Kiri e Dod Nikolla si dhe aspiranti Ridvan Ohri, shtin n dor qendrn e nnprefekturs dhe rrethkomandn e xhandarmris n Dukagjin dhe nisn marshimin drejt qytetit t Shkodrs. N rrug e sipr, me kryengritsit u bashkuan edhe bajraku i Shals me Lulash Preln n krye, bajraku i Shoshit nn komandn e Lulash Gjeloshit dhe 30 xhandar t komanduar nga nntoger Mark Sadiku. Numri i kryengritsve, sipas dshmive gojore, arriti n 700800 veta, ndrsa dokumentet zyrtare flasin pr 1000 veta, nga t cilt vetm 400 ishin t armatosur. Tek Ura e Mesit dhe Kodrat e Boksit, kryengritsve iu desh t zhvillonin luftime t ashpra me forcat qeveritare, derisa n mngjesin e 21 nntorit 1926 arritn q t merrnin Urn e Mesit, e konsideruar si porta lindore e qytetit t Shkodrs. Po at dit, 40 kryengrits pukjan, nn komandn e oficerit Spiro Kosova, morn n dor kontrollin e krejt krahins s Iballs, ndrsa oficeri Kol Bib Mirakaj, n krye t 150 pushkve, rrethoi qytetin e Puks. Titullart e nnprefekturs s Dukagjinit, t prefekturs s Shkodrs dhe t Ministris s Punve t Brendshme raportuan se kryengritsit kishin qllim t rrzonin regjimin e Shklqesis s Tij, Ahmet Zogu dhe kthimin n pushtet t nj qeverie demokratike".
  Por prball 1200 kryengritsve gjysm t armatosur, Komandanti і Forcave t Armatosura t Shqipris, Ahmet Zogu do t drgonte rreth 12.000 xhandar, ushtar e mercenar t furnizuar me para e armatime t bollshme. N krye t operacioneve ndshkuese do t viheshin ministri i Punve t Brendshme, Musa Juka, dhe komandanti i prgjithshm i Xhandarmris, nnkolonel Xhemal Aranitasi. T ndodhur n pakic, t paorganizuar e t izoluzar, kryengritsit e Urs s Mesit dhe t Puks u detyruan t trhiqeshin me humbje t mdha drejt lugins s Kirit, Qafs s Agrit, lugins s Nikaj-Merturit dhe Qafs s Pejs. Ata gjetn buk e streh n gjirin e bashkatdhetarve t tyre n Gjakov, Pej, Plav, Guci etj. etat mercenare t mobilizuara nga Ahmet Zogu do t kryenin n fshatrat kryengritse krime nga m t padgjuarat deri ather n historin e Shqipris. Konsulli italian i Durrsit, ndr t tjera, do t shkruante n ditarin e tij politik:
  Pothuajse gjithkund, mercenart kan grabitur ose ngrn bagtin; at q nuk e merrnin dot me vete e vrisnin... N disa krahina, si Shala e Nikaj, shtpit jan shkatrruar n shumic dhe nj pjes e popullsis sht gjysm e zhveshur...
  Gazeta Liria Kombtare e dats 22 dhjetor 1926, n rubrikn Lajme nga Shqipria, njoftoi publikun: Varje, djegie dhe plakitje Barbarizmat e panumrta q mercenart e Zogut kan br e vazhdojn t bjn n Malsit e Shkodrs jan t patregueshme. N Dukagjin, Nikaj, Mrtur e n shum krahina t Puks nuk shifen vese mijra shtpi t djegura, njerz t pafajshm q vriten rrugs dhe plakitjet q nuk kan shembull n jetn tone kombtare5.
  Gjyqi Politik u transferua nga Tirana n Shkodr dhe vetm ditn e par, m 20 dhjetor 1926, shqyrtoi dosjet e 153 pjesmarrsve n kryengritje, ndrkoh q Gjyqi Hetues prgatiti dosjet e 140 t arrestuarve t tjer. Numri i t burgosurve arriti n 700 veta, ndrsa i t dnuarve me afate t ndryshme burgimi kapi shifrn 222 veta. Gjyqi Politik e vazhdoi punn n Shkodr deri n mesin e muajit mars 1927, duke dnuar 30 udhheqs t kryengritjes me vdekje, nga t cilt 15 veta n munges. Ndr t dnuarit me vdekje ishin edhe dy priftrinj, t cilt e kishin pranuar krenar pjesmarrjen e tyre n kryengritje, por Zogu u detyrua tua ulte dnimin pr shkak t ndrhyrjes s Vatikanit dhe t pr-faqsive europiane n Shqipri. Megjithat, gjyqi special politik i Shkodrs dnoi me varje n litar dhe ekzekutoi fshehtsisht deputetin demokrat dom Gjon Gazulli6.
  Historiani amerikan Bernd Fischer, ndr t tjera, thot: Shkndija, drejtimi dhe krejt rrjedha e kryengritjes s vitit 1926 erdhi prej vet shqiptarve dhe kjo vrtetohet prej faktit se n kt moment as Roma e as Beogradi nuk dshironin rnien e Zogut. Prfundimi i Bernd Fischer prkon me pohimet e politikanit Mustafa Kruja, i cili kishte dijeni t plot mbi fillimin dhe fundin tragjik t Kryengritjes s Dukagjinit. N artikullin e botuar n gjith faqen e par t gazets Liria Kombtare, m 22 dhjetor 1926, me titull: Lvizja e Shkodrs n dritn e fakteve, Mustafa Kruja, ndr t tjera, dshmon:
  Kurrkush ma mir se Koo Tasi e un ska qen n rrjedh t fak-teve t lvizjes s Shkodrs, pos atyne q e gatitn dhe e ban. Letrat q kam n dor prej krenvet t lvizjes e krejt lajmet e mia dsh-mojn n mnyrn ma absolute se:
  1. Ky grup patriotsh t kullut ska qen nasnji mnyr i shtym a i inkurajuem pr nj lvizje prej qeveris s Beligradit. Prkundras ka pasun pengim prej gjithfarsh prej sosh
  2. Kryengritsit skan pasun asnji dinar prej Beligradit!
  3. Kryengritsit skan pasun asnji pushk e asnji fishek t huej; pos a kan pas mundun me msheh prej regimit tradhtuer pr ta prdor kundra tij nga ato q kan qen n vend.
  4. Lufta e tyne ka qen nj veprim dishprimi thjesht patriotike, kombtare e antifeudale7.
  Tragjedia e Kryengritjes s Dukagjinit sht pasqyruar edhe n rapsodit popullore:

  a po folet nket Shqipni?
  Shtat barakt u ban fani;
  su ka met kurgja n shpi;
  u kan marr lop, u kan marr dhi,
  i kan marr haps t tan pr shpi,
  shum na i voren djelt t ri!
  Kur ka shku sahati tet,
  i kan marr hapsit e shkret;
  kur ka shku sahati nand,
  i ka el drita vjerr t tan,
  shum berishs, ma shum shaljan8

  Ndrsa etat mercenare zogiste digjnin e masakronin familje t tra t malsorve kryengrits n Shqiprin e Veriut, n Tiran prfaqsuesi i qeveris s Zogut, Iljaz bej Vrioni, dhe ministri fuqiplot i Italis s Benito Musolinit, baroni Pompeo Alois, m 27 nntor 1926 do t nnshkruanin Paktin pesvjear t Miqsis e t Sigurimit. Kryetari i Republiks dhe Kryeministri i Shqipris, Ahmet Zogu, e ratifikoi Paktin m 9 dhjetor 1926, duke e vn Shqiprin de facto nn protektoratin e Italis fashiste t Benito Musolinit9.

  Shnimet:

  1. Mentar Belegu, artikulli "Mbi lvizjen e Dukagjinit n nntor t vitit 1926, botuar n revistn Studime historike, 1971, nr. 1, f. 6165 ( AQSH. Fondi 252, viti 1926, dosja 6/1, dok. 154, 219, 232345, 19 korrik 1926); gazeta Shqipri e Re, Konstanc, nr. 280, 12 shtator 1926; B. Fischer, Mbreti Zog, f. 123 (sipas Cassels, Musolinis Early Dilomacy, f. 320 dhe Zamboni, Musolinis Expansionspoli-tik, f. LXXIII); T. Frashri, Ali Klcyra, f. 95 (shn. 36); Historia e popullit shqiptar..., vll. III, (2007), , f. 277279.
  2. Fischer, Mbreti Zog, f. 110111 (G. Zamboni, Mussolinis Expan-sionspolitik, f. 10, 16); Liria Kombtare, Gjenev, nr. 54, 13 prill 1927, f. 1; O. Pearson, Albania and king Zog, f. 280283; P. Milo, Shqipria dhe Jugosllavia, f. 398 (P. Pastorelli Italia e Alba-nia..., f. 336337); A. Cici, Marrdhniet shqiptaroitaliane, f. 110.
  3. AQSH. Fondi: Gjyqi Politik (157), viti 1926, dosja 40, fl. 13; "Fletorja zyrtare", nr. 181, 13 tetor; nr. 182, 14 tetor, nr. 187, 31 tetor 1926; Shqipri e Re, Konstanc, nr. 283, 3 tetor 1926; Liria Kombtare, Gjenev, nr. 29, 13 tetor, nr. 31, 27 tetor 1926; Idealisti, nr. 8, 1 tetor 1926; J. Swire, Shqipria..., f. 370; T. Frashri, Ali Klcyra, f. 85.
  4. Liria Kombtare, Gjenev, nr. 39, 22 dhjetor 1926; M. Belegu, "Mbi lvizjen e Dukagjinit...", f. 6364, 68.
  5. M. Belegu, "Mbi lvizjen e Dukagjinit...", f. 6465, 6770 (AQSH. Fondi 252, viti 1926, dosja 5/І dhe 5/II, relacion 14.11.1926 dhe tel. 20/21.11.1926; dosja 6, tel. 24.11.1926; fondi Legata Italiane, dosja 6, fl. 18: ditari i Dom Lazr Shantojs); fondi Legata Italiane, dosja 6, fl. 1: letr e ministrit t jashtzakonshm e fuqiplot t Italisn Shqipri, Pompeo Aloisi drguar MPJ t Italis, 5 janar 1927; gazeta Liria Kombtare, Gjenev, nr. 39, 22 dhjetor 1926.; nr. 51, 23 mars 1927; B. Fischer, Mbreti Zog, f. 124; O. Pearson, Albania and king Zog, f. 262-63.
  6. Gazeta Liria Kombtare, Gjenev, nr. 51, 23 mars 1927; M. Belegu, "Mbi lvizjen e Dukagjinit...", f. 73; B. Fischer, Mbreti Zog, f. 125.
  7. B. Fischer, Mbreti Zog, f. 124; Mustafa Kruja, Lvizja e Shkodrs n dritn e fakteve, botuar n gazetn Liria Kombtare, Gjenev, nr. 39, 22 dhjetor 1926, f. 1.
  8. Epika Historike, vll. 3, Akademia e Shkencave (Instituti i Foklo-rit), Tiran, 1990, f. 626627 (AIKP. Nr. 439: ka ka Mesi si po piskat, A2, Blli, 1953 (vll. 3, f. 338; Vermosh, 1953, vll. 6, f. 107109; Plan, 1953, vll. 8, f. 437); f. 630, Nr. 441: Shtat bajrakt na u ban fani (AIKP. Q. Haxhihasani, Curraj i Epr-Tropoj, 1952, vll. 24, f. 139; Kabash-Puk, 1956, vll. 17, f. 120; Mrtur i Gurit, 1956, vll. 17, f. 270; A2, Kushaj, 1953, vll. 4, f. 51; K. Shtjefni, Kuzhne, Mirdit, 1963, vll. 6, f. 73. Fjalor: fani (turq. shkretim); haps (turq. t burgosur).
  9. J. Swire, Shqipria, f. 375; Historia e Shqipris (1965), f. 577578; B. Fischer, Mbreti Zog, f. 111112; O. Pearson, Albania and king Zog, f. 263; Historia e popullit shqiptar (2007), vll. III, f. 264265.

  http://oraeshqypnise.blogspot.com/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #49

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Mosnjohja e periudhes Zogiste eshte nje nga arsyet kryesore te injorances shqiptare persa i perket politikes. Eshte nje vrime e zeze ne trurin kolektiv qe na e futi komunizmi dhe s'ka burre nene ta heqi.

  Gjynaf jo vetem per reformat dhe legjislacionin por per shkallen e zhvillimit qe ariti Shqiperia ne ate dhjetvjear (si ishte dhe si u be)....qe shumica e shqiptareve akoma nuk e dine...

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  Kryengritja e Dukagjinit 1926 dhe varja e deputetit Demokrat Dom Gjon Gazulli
  Kryengritja e Dukagjinit 1926 dhe varja e deputetit Demokrat Dom Gjon Gazulli
  Nga Azis Gjergji


  N kohn kur Presidenti і Shqipris, Ahmet Zogu, po e thellonte bashkpunimin me regjimin fashist t Benito Musolinit, emigrantt shqiptar n Itali kishin krijuar organizatn nacional-demokrate “Bashkimi Kombtar”. Themeluesit e saj ishin personalitete t dalluara n jetn politike t shtetit shqiptar, si Sotir Peci, Ali Klcyra, Kasm Qafzezi, Rexhep Mitrovica, Sejfi Vllamasi, Shefqet Kora, Bahri Omari, Xhemal Bushati, Angjelin Suma, Hysni Peja etj. Antar t organizats “Bashkimi Kombtar” ishin edhe t arratisurit politik t strehuar n Korfuz, si Sulejman Delvina, Spiro Koleka, Rasim Babameto, Koo Tasi, Ismail e Teki Tatzati, si dhe grupi i oficerve te arratisur. N Vjen, po ashtu, emigrantt politik nacionalist e demokrat shqiptar, si Fan Noli, dr. Mihal Turtulli, Qazim Koculi, Omer Nishani, Stavro Vinjau, Ahmet Dakli, Kol Tromara etj., kishin ngritur “Komitetin Nacional Revolucionar” (KONARE).
  Prgatitje pr shprthimin e nj kryengritjeje t prgjithshme antizogiste n Shqipri po bheshin edhe n qytetin dalmat t Zars (Kroaci) nga nacionalistt demokrat Hasan Prishtina, Mustafa Kruja, dom Loro Caka, Mark Raka, Lazr Shantoja etj. M 4 gusht 1926, nnprefekti i Malsis s Madhe, M. Sokoli, i krkoi MPB drgimin urgjent t nj kompanie kmbsorie, pasi ishte informuar se “partia opozitare i ishte afruar kufirit pr t msye”. Po at dit, komandanti i zons s Veriut, kolonel Muharrem Bajraktari, kishte alarmuar Komandn e Prgjithshme t Xhandarmris me informacionin e tij mbi nisjen e kapitenit fanolist Mark Raka me 40 veta t armatosur nga Podgorica pr n Ku, n vendin e quajtur Bukovi dhe se oficert nolist Ndok Gjeloshi, Lek Marashi, Dod Nikolla, Pjetr Haxhia e nnoficer Ridvan Ohri po ngrinin etat e tyre t armatosura n Dukagjin.
  M 7 gusht, nnprefekt Sokoli do t'i drgonte MPB dy telegrame shifr me njoftimet alarmante se Mark Raka e Luigj Shantoja kishin hyr me nj kompani kryengritsish n territoret e Hotit e Gruds, kurse dom Loro Caka, Lazr Shantoja e Luk Luka ishin afruar n Ku e Triepsh pr t’u futur n Kelmend e Dukagjin. Sipas Sokolit, “partia kundrshtare ishte mbledhur te kisha e Tuzit pr t msye kufinin, kurse 400 veta t tjer po prgatiteshin pr t marshue drejt Vermoshit”.
  Sipas nj raporti t nnprefektit t Dukagjinit, qysh n muajt gusht e shtator t atij viti, oficert nolist Vas Kiri e Dod Nikolla dhe etat e tyre kishin filluar t bnin “propagand kundr qeveris s Presidentit Ahmet Zogu dhe po prpiqeshin t rekrutonin malsor t paknaqur npr eta”. M 12 shtator 1926, gazeta “Shqipri e Re” shkruante se etat e Kirit e t Nikolls kishin “20 muaj” q po i bnin ball “regjimit tradhtar t Ahmet Zogut”.
  Ndrkoh, Ahmet Zogu iu prgjigj prgatitjeve t kundrshtarve demokrat me goditje t prqendruara politike, diplomatike e ushtarake. Qysh n qershor 1926, qeveria shqiptare nnshkroi me qeverit greke e jugosllave nj varg marrveshjesh tregtare, ujore e konsullore. N kt kuadr, qeveria jugosllave njoftoi legatn e saj n Tiran se t gjith t arratisurit politik shqiptar q ishin afruar n kufirin me Shqiprin, do t kapeshin dhe do t internoheshin n thellsi t Jugosllavis. Pas ndrrimit t qeverive n Greqi, MPB e Shqipris i bri me dije komands s xhandar-mris n zonn e Jugut q t rriste vigjilencn dhe, po t diktonte ndonj lvizje emigrantsh politik shqiptar n kufirin grek, t njoftonte menjher1.
  N fund t gushtit 1926, Zogu takoi personalisht ministrin e jashtzakonshm e fuqiplot t Italis fashiste n Shqipri, Pompeo Aloisin, dhe i shprehu gatishmrin pr nnshkrimin e nj pakti politik “t miqsis e sigurimit politik e ushtarak” midis Italis dhe Shqipris. Bisedimet konkrete n mes Ahmet Zogut dhe Pompeo Aloisit mbi nnshkrimin e paktit u shoqruan me krkesa financiare pr mbushjen e arks s boshatisur t shtetit dhe armatimin e ushtris nga ana e Kryetarit t Republiks dhe Kryeministrit t Shqipris. N fillim t nntorit 1926, shuma e krkuar nga Zogu qe pesmbdhjet milion lireta. Dshmitart e ngjarjes thon se Musolini kishte reaguar ashpr ndaj gryksis s Ahmet Zogut, por m pas ishte bindur t’i paguante partnerit t tij dhjet milion lireta, me kusht q n kt shum t prfshiheshin edhe “bakshishet” e pjesmarrsve n prpunimin e marrveshjes. M n fund, kur Pompeo Aloisi e siguroi Musolinin se “nnshkrimi i Paktit ishte shtje ditsh”, ai ra dakord t’i drgonte Zogut 5 milion lireta dhe t depozitonte nj shum shtes prej 200 mij franga ari n Bankn Kombtare t Shqipris. Kto shifra prputhen edhe me deklaratn e nj zyrtari t lart t administrats s Zogut, botuar n gazetn “Liria Kombtare” m 13 prill 1927, sipas t cilit, Kryetari i Republiks dhe Kryeministri i Shqipris, Ahmet Zogu, ishte paguar pr dekretimin e “Paktit t Par t Miqsis dhe Sigurimit” t 27 nntorit 1926 me “shumn e 15 milion liretave”2.
  Ndrkoh, shtypi qeveritar shprtheu nj fushat t gjer krcnimesh e friksimesh pr t gjith krert e organizatave demokratike n mrgim. “Fletorja Zyrtare” botoi n datat 13, 14 dhe 31 tetor 1926 t gjitha vendimet q Gjyqi Special Politik i Tirans kishte marr kundr “organizatorve t nj kryengritjeje t prgjithshme kundr jets s Shklqesis s Tij, Kryetarit t Republiks dhe prishjen e qetsis n vend”. Ndr ta, Shefqet Kora, Ismail Tatzati, Mustafa Kruja, Kasm Qafzezi, Sejfi Vllamasi e Qazim Koculi u dnuan “me vdekje n munges”; Aziz ami e Mustafa Maksuti “me 101 vjet burg”; Ibrahim Dedej, Xhemal Kondi, Bahri Omari e Qazim Mulleti “me 25 vjet burg”; Hysni Peja, Rexhep Mitrovica, Sheh Karbunara, Kol Tromara, Lano Borshi e Andon Sadedini “me 15 vjet burg” etj. Gjyqi Politik do t dnonte me afate t ndryshme burgimi edhe t amnistuarit politik Beqir Gjylbegu, Beqo Zagorani, Avdul Kui, Agathokli Xhitomi, Ahmet Lepenica, Hysni Lepenica, Ahmet Demi, Halo Kui etj.3
  Ahmet Zogu arriti t shkpuste pothuajse t gjitha lidhjet e kundrshtarve t regjimit t tij brenda vendit dhe udhheqsve t arratisur demokrat e liberal. T vetmen ngjarje q Ahmet Zogu nuk mundi ta parandalonte, qe Kryengritja e Dukagjinit, e cila shprtheu m 20 nntor 1926. Organizatori i forcave kryengritse n Dukagjin, dom Loro Caka, kishte drguar qysh n muajin shtator 1926, oficerin nolist Spiro Kosova te kolegu i tij dom Aleksandr Dredhaj n Shkodr, me porosi q gjith priftrinjt e atij qarku ( ndr t cilt gjendej edhe deputeti dom Gjon Gazulli) t mobilizoheshin n kryengritjen e prgjithshme antizogiste q po prgatitej. N fillim t nntorit 1926, disa ish-oficer t tjer kishin hyr n krahinat e Puks. Vet dom Loro Caka e kishte kaluar kufirin shqiptaro-jugosllav n pyllin e Traboinit m 10 nntor 1926. Duke kaluar nga Veleiku npr pyjet e Kelmendit e t Bogs, ishte takuar me komandantt e njohur t etave komite, oficert nolist Vas Kiri e Ndok Gjeloshi. M 11 nntor 1926, dom Loro Caka, toger Pjetr Haxhia, nntoger Dod Nikolla e aspiranti Ridvan Ohri i drguan Mustafa Krujs, njrit prej frymzuesve e organizatorve t krye-ngritjes s prgjithshme, letrn e mposhtme:
  “Dimni ia mrrini. Ju po na thoni se tash pr tash gjendja s’asht e favorshme pr nji kryengritje. Ju i matni punt thell: me politik e diplomati. Na aq thell s’kuptojm. a marrim vesht e shohim na, populli ktu asht gati me kap pushkn e me dek pr lirin e vet. Durimi i asht mbarue. Me ne a pa ne ka pr t’ia kris. M tjetr an disa prej jush po ndrrojn kondita me Ahmet Zogun pr nji pajtim. Pra pos durimit tash mungon edhe besimi… Ne dashi shptimin e atdheut, bani edhe ju tjert at q t’ju vij prej dore! Kur nji popull gatohet me dekun pr liri edhe pa i pri kush, prgjegjsia u rrin atyne q n vend me vrapue n krye t tij e me ec prpara kundra tradhtorve e tiranve, ka dy vjet q hahen pr karrikat e ardhshme4”.
  Kshtu, m 20 nntor 1926, 200 malsor dukagjinas t armatosur, t udhhequr nga prifti dom Loro Caka, togert Pjetr Haxhia, Vas Kiri e Dod Nikolla si dhe aspiranti Ridvan Ohri, shtin n dor qendrn e nnprefekturs dhe rrethkomandn e xhandarmris n Dukagjin dhe nisn marshimin drejt qytetit t Shkodrs. N rrug e sipr, me kryengritsit u bashkuan edhe bajraku i Shals me Lulash Preln n krye, bajraku i Shoshit nn komandn e Lulash Gjeloshit dhe 30 xhandar t komanduar nga nntoger Mark Sadiku. Numri i kryengritsve, sipas dshmive gojore, arriti n 700–800 veta, ndrsa dokumentet zyrtare flasin pr 1000 veta, nga t cilt vetm 400 ishin t armatosur. Tek Ura e Mesit dhe Kodrat e Boksit, kryengritsve iu desh t zhvillonin luftime t ashpra me forcat qeveritare, derisa n mngjesin e 21 nntorit 1926 arritn q t merrnin Urn e Mesit, e konsideruar si porta lindore e qytetit t Shkodrs. Po at dit, 40 kryengrits pukjan, nn komandn e oficerit Spiro Kosova, morn n dor kontrollin e krejt krahins s Iballs, ndrsa oficeri Kol Bib Mirakaj, n krye t 150 pushkve, rrethoi qytetin e Puks. Titullart e nnprefekturs s Dukagjinit, t prefekturs s Shkodrs dhe t Ministris s Punve t Brendshme raportuan se “kryengritsit kishin qllim t rrzonin regjimin e Shklqesis s Tij, Ahmet Zogu dhe kthimin n pushtet t nj qeverie demokratike".
  Por prball 1200 kryengritsve gjysm t armatosur, Komandanti і Forcave t Armatosura t Shqipris, Ahmet Zogu do t drgonte rreth 12.000 xhandar, ushtar e mercenar t furnizuar me para e armatime t bollshme. N krye t operacioneve ndshkuese do t viheshin ministri i Punve t Brendshme, Musa Juka, dhe komandanti i prgjithshm i Xhandarmris, nnkolonel Xhemal Aranitasi. T ndodhur n pakic, t paorganizuar e t izoluzar, kryengritsit e Urs s Mesit dhe t Puks u detyruan t trhiqeshin me humbje t mdha drejt lugins s Kirit, Qafs s Agrit, lugins s Nikaj-Merturit dhe Qafs s Pejs. Ata gjetn buk e streh n gjirin e bashkatdhetarve t tyre n Gjakov, Pej, Plav, Guci etj. etat mercenare t mobilizuara nga Ahmet Zogu do t kryenin n fshatrat kryengritse krime nga m t padgjuarat deri ather n historin e Shqipris. Konsulli italian i Durrsit, ndr t tjera, do t shkruante n ditarin e tij politik:
  “Pothuajse gjithkund, mercenart kan grabitur ose ngrn bagtin; at q nuk e merrnin dot me vete e vrisnin... N disa krahina, si Shala e Nikaj, shtpit jan shkatrruar n shumic dhe nj pjes e popullsis sht gjysm e zhveshur...”
  Gazeta “Liria Kombtare” e dats 22 dhjetor 1926, n rubrikn “Lajme nga Shqipria”, njoftoi publikun: “Varje, djegie dhe plakitje… Barbarizmat e panumrta q mercenart e Zogut kan br e vazhdojn t bjn n Malsit e Shkodrs jan t patregueshme. N Dukagjin, Nikaj, Mrtur e n shum krahina t Puks nuk shifen vese mijra shtpi t djegura, njerz t pafajshm q vriten rrugs dhe plakitjet q nuk kan shembull n jetn tone kombtare5”.
  Gjyqi Politik u transferua nga Tirana n Shkodr dhe vetm ditn e par, m 20 dhjetor 1926, shqyrtoi dosjet e 153 pjesmarrsve n kryengritje, ndrkoh q Gjyqi Hetues prgatiti dosjet e 140 t arrestuarve t tjer. Numri i t burgosurve arriti n 700 veta, ndrsa i t dnuarve me afate t ndryshme burgimi kapi shifrn 222 veta. Gjyqi Politik e vazhdoi punn n Shkodr deri n mesin e muajit mars 1927, duke dnuar 30 udhheqs t kryengritjes me vdekje, nga t cilt 15 veta n “munges”. Ndr t dnuarit me vdekje ishin edhe dy priftrinj, t cilt e kishin pranuar krenar pjesmarrjen e tyre n kryengritje, por Zogu u detyrua t’ua ulte dnimin pr shkak t ndrhyrjes s Vatikanit dhe t pr-faqsive europiane n Shqipri. Megjithat, gjyqi special politik i Shkodrs dnoi me varje n litar dhe ekzekutoi fshehtsisht deputetin demokrat dom Gjon Gazulli6.
  Historiani amerikan Bernd Fischer, ndr t tjera, thot: “Shkndija, drejtimi dhe krejt rrjedha e kryengritjes s vitit 1926 erdhi prej vet shqiptarve dhe kjo vrtetohet prej faktit se n kt moment as Roma e as Beogradi nuk dshironin rnien e Zogut”. Prfundimi i Bernd Fischer prkon me pohimet e politikanit Mustafa Kruja, i cili kishte dijeni t plot mbi fillimin dhe fundin tragjik t Kryengritjes s Dukagjinit. N artikullin e botuar n gjith faqen e par t gazets “Liria Kombtare”, m 22 dhjetor 1926, me titull: “Lvizja e Shkodrs n dritn e fakteve”, Mustafa Kruja, ndr t tjera, dshmon:
  “Kurrkush ma mir se Koo Tasi e un’ s’ka qen n rrjedh t fak-teve t lvizjes s Shkodrs, pos atyne q e gatitn dhe e ban. Letrat q kam n dor prej krenvet t lvizjes e krejt lajmet e mia dsh-mojn n mnyrn ma absolute se:
  1. Ky grup patriotsh t kullut s’ka qen n’asnji mnyr i shtym a i inkurajuem pr nj lvizje prej qeveris s Beligradit. Prkundras ka pasun pengim prej gjithfarsh prej sosh…
  2. Kryengritsit s’kan pasun asnji dinar prej Beligradit!
  3. Kryengritsit s’kan pasun asnji pushk e asnji fishek t huej; pos a kan pas mundun me msheh prej regimit tradhtuer pr t’a prdor kundra tij nga ato q kan qen n vend.
  4. Lufta e tyne ka qen nj veprim dishprimi thjesht patriotike, kombtare e antifeudale7”.
  Tragjedia e Kryengritjes s Dukagjinit sht pasqyruar edhe n rapsodit popullore:

  a po folet n’ket Shqipni?
  Shtat’ barakt’ u ban’ fani;
  s’u ka met kurgja n shpi;
  u kan’ marr’ lop’, u kan’ marr dhi,
  i kan’ marr’ haps t tan pr shpi,
  shum’ na i voren djelt t ri!
  …Kur ka shku sahati tet,
  i kan’ marr’ hapsit e shkret;
  kur ka shku sahati nand,
  i ka el’ drita vjerr’ t tan,
  shum’ berishs, ma shum’ shaljan…8

  Ndrsa etat mercenare zogiste digjnin e masakronin familje t tra t malsorve kryengrits n Shqiprin e Veriut, n Tiran prfaqsuesi i qeveris s Zogut, Iljaz bej Vrioni, dhe ministri fuqiplot i Italis s Benito Musolinit, baroni Pompeo Alois, m 27 nntor 1926 do t nnshkruanin Paktin pesvjear t “Miqsis e t Sigurimit”. Kryetari i Republiks dhe Kryeministri i Shqipris, Ahmet Zogu, e ratifikoi Paktin m 9 dhjetor 1926, duke e vn Shqiprin de facto nn protektoratin e Italis fashiste t Benito Musolinit9.

  Shnimet:

  1. Mentar Belegu, artikulli "Mbi lvizjen e Dukagjinit n nntor t vitit 1926, botuar n revistn “Studime historike”, 1971, nr. 1, f. 61–65 ( AQSH. Fondi 252, viti 1926, dosja 6/1, dok. 154, 219, 232345, 19 korrik 1926); gazeta “Shqipri e Re”, Konstanc, nr. 280, 12 shtator 1926; B. Fischer, Mbreti Zog…, f. 123 (sipas Cassels, Musolinis Early Dilomacy, f. 320 dhe Zamboni, Musolinis Expansionspoli-tik, f. LXXIII); T. Frashri, Ali Klcyra…, f. 95 (shn. 36); Historia e popullit shqiptar..., vll. III, (2007), , f. 277–279.
  2. Fischer, Mbreti Zog…, f. 110–111 (G. Zamboni, Mussolinis Expan-sionspolitik, f. 10, 16); “Liria Kombtare”, Gjenev, nr. 54, 13 prill 1927, f. 1; O. Pearson, Albania and king Zog, f. 280–283; P. Milo, Shqipria dhe Jugosllavia…, f. 398 (P. Pastorelli Italia e Alba-nia..., f. 336–337); A. Cici, Marrdhniet shqiptaro–italiane…, f. 110.
  3. AQSH. Fondi: Gjyqi Politik (157), viti 1926, dosja 40, fl. 1–3; "Fletorja zyrtare", nr. 181, 13 tetor; nr. 182, 14 tetor, nr. 187, 31 tetor 1926; “Shqipri e Re”, Konstanc, nr. 283, 3 tetor 1926; “Liria Kombtare”, Gjenev, nr. 29, 13 tetor, nr. 31, 27 tetor 1926; “Idealisti”, nr. 8, 1 tetor 1926; J. Swire, Shqipria..., f. 370; T. Frashri, Ali Klcyra…, f. 85.
  4. “Liria Kombtare”, Gjenev, nr. 39, 22 dhjetor 1926; M. Belegu, "Mbi lvizjen e Dukagjinit...", f. 63–64, 68.
  5. M. Belegu, "Mbi lvizjen e Dukagjinit...", f. 64–65, 67–70 (AQSH. Fondi 252, viti 1926, dosja 5/І dhe 5/II, relacion 14.11.1926 dhe tel. 20/21.11.1926; dosja 6, tel. 24.11.1926; fondi “Legata Italiane”, dosja 6, fl. 18: ditari i Dom Lazr Shantojs); fondi “Legata Italiane”, dosja 6, fl. 1: letr e ministrit t jashtzakonshm e fuqiplot t Italisn Shqipri, Pompeo Aloisi drguar MPJ t Italis, 5 janar 1927; gazeta “Liria Kombtare”, Gjenev, nr. 39, 22 dhjetor 1926.; nr. 51, 23 mars 1927; B. Fischer, Mbreti Zog…, f. 124; O. Pearson, Albania and king Zog, f. 262-63.
  6. Gazeta “Liria Kombtare”, Gjenev, nr. 51, 23 mars 1927; M. Belegu, "Mbi lvizjen e Dukagjinit...", f. 73; B. Fischer, Mbreti Zog…, f. 125.
  7. B. Fischer, Mbreti Zog…, f. 124; Mustafa Kruja, Lvizja e Shkodrs n dritn e fakteve, botuar n gazetn “Liria Kombtare”, Gjenev, nr. 39, 22 dhjetor 1926, f. 1.
  8. Epika Historike, vll. 3, Akademia e Shkencave (Instituti i Foklo-rit), Tiran, 1990, f. 626–627 (AIKP. Nr. 439: “ka ka Mesi si po piskat”, A2, Blli, 1953 (vll. 3, f. 338; Vermosh, 1953, vll. 6, f. 107–109; Plan, 1953, vll. 8, f. 437); f. 630, Nr. 441: Shtat’ bajrakt na u ban fani (AIKP. Q. Haxhihasani, Curraj i Epr-Tropoj, 1952, vll. 24, f. 139; Kabash-Puk, 1956, vll. 17, f. 120; Mrtur i Gurit, 1956, vll. 17, f. 270; A2, Kushaj, 1953, vll. 4, f. 51; K. Shtjefni, Kuzhne, Mirdit, 1963, vll. 6, f. 73. Fjalor: fani (turq. shkretim); haps (turq. t burgosur).
  9. J. Swire, Shqipria…, f. 375; Historia e Shqipris (1965), f. 577–578; B. Fischer, Mbreti Zog…, f. 111–112; O. Pearson, Albania and king Zog, f. 263; Historia e popullit shqiptar (2007), vll. III, f. 264–265.

  http://oraeshqypnise.blogspot.com/
  i lexova te gjitha keto. Ti nuk po kupton thelbin dhe esencen.
  Populli shqiptar ne atekohe nje popull kryesisht i islamizuar dhe akoma me botekuptimin sulltanor dhe feudal
  nuk kishte shans te krijonte shtet liberal dhe demokratik.
  revolta islamike prosulltanore qe u trumbetua shume ne kohen e komunizmit, e tregoi shume mire kete gje,
  e kam llafin per haxhi qamilin dhe "arritjen e tij e madhe" ne debimin e "armikut" princ vidi
  koha i dha te drejte zogut. pasi asnje popull islamik nuk ka demokraci akoma dhe sot ne vitin 2018.
  (si ataturku i turqise, pjetri i madh i rusise etj qe bene reforma i tille qe dhe zogu)

  te gjithe ata qe kane luftuar kundra zogut, i quaj gjithashtu atdhetare pasi te tille jane
  por, mos harro se aty jane edhe shume interesa personale, rivalitete dhe naivitete persa i perket politikes
  figura me e madhe shqiptare, noli! te cilin e konsideroj figure boterore, nuk mund te them se ishte
  politikan i suksesshem dhe i duhur. respekt sigurisht per ali kelcyren, sotir pecin etj.
  poooor, qe te gjithe ata e humben thelbin, mosqenia e zogut prezent do vazhdonte te ishin nja 50 parti
  sejcili do i binte daulles se tij dhe asgje nuk do ishte bere. akoma dhe zogu kur ishte kryeminister nuk beri gje.
  Ne cdo faze fillestare te cdo gjeje duhet
  1 mendje, 1 plan, 1 pushtet. normale per te realizuar keto duhet te jesh i gatshem qe edhe te derdhesh gjak
  gje qe nuk besoj se noli mund ta bente. pastaj ata njerez qe vrau zogu, cfare do i benin zogut po te kishin
  patur ata sukses? edhe ata do e vrisnin. dhe meqenese zogu ishte shteti, teknikisht i bie qe ata qene kundra shtetit
  konica dhe noli me vone e kuptuan dhe pranuan rendesine e zogut dhe mbreterise se tij.

  zogu eshte me te vertete nje figure e vecante dhe komplekse
  pasi ishte ishte myslyman por ne fakt sillej si i krishtere perendimor, ishte reformator dhe filloi deislamizimin e shqiperise
  perseri koha i dha te drejte kur hoqi tumanet dhe veshjet arabe, kur ndaloi me ligj burken
  tani evropa po ha koken e saj me islamiket e importuar, pasi nuk e kupton qe jo te gjitha fete jane njelloj.
  Zogu i betua edhe ne bibel edhe ne kuran ishte me te vertet largpames.
  koncensionet qe dha zogu qe ende ne shkollat tona konsiderohen si tradheti, por ato koncensione ishin 100here me te mira
  se keto koncensione qe jane dhene pas viteve 90.
  Cdo gje qe kemi tani e kemi qe nga koha e qe nga rruget, ministrite, bankat, lekun, posten, urat, vepra pa fund.
  arsyeja qe zogu ra ishte lufra e dyte boterore & komunizmi
  pasardhesit e tij nuk ishin ne lartesine e duhur diplomatike per te bere popullin per vete,

  ndersa ai referendum i monarkise, i bere ne kohe lufte ishte karagjozllet komplet, pasi njera pale socialistet/komunistet,
  e urrenin dhe kishin 50 vite qe shpifnin per te,
  ndersa "demokratet" ishin gati qe te derdhin gjak dhe te mos e linin pushtetin

  besoj se do vije nje kohe qe zogu do rehabilitohet dhe te vleresohet per rendesine, vlerat dhe veprat e tij

  ne 100 vite shqiperi te pavaruar
  zogu, enveri, dhe saliu kane qene me shume ne pushtet
  qe te tre jane te akuzuar per vrasje,
  cili eshte me pozitivi dhe cili me negativi nga ata?

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,642

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mosnjohja e periudhes Zogiste eshte nje nga arsyet kryesore te injorances shqiptare persa i perket politikes. Eshte nje vrime e zeze ne trurin kolektiv qe na e futi komunizmi dhe s'ka burre nene ta heqi.

  Gjynaf jo vetem per reformat dhe legjislacionin por per shkallen e zhvillimit qe ariti Shqiperia ne ate dhjetvjear (si ishte dhe si u be)....qe shumica e shqiptareve akoma nuk e dine...

  Tyrbja e Sulltan Muratit

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin

  Tyrbja e Sulltan Muratit
  Hahaha. Bere mire qe na e tregove kete tyrbe!
  per te gjithe shqiptaret qe nuk dine turqisht apo arabisht
  tyrbet jane mauzoleumet, dmth monument me eshtrat e nje personi te shquar

  shikoni pra si qendron ceshtja ky plehera, sulltan murati, qe kush e di sesa shqiptare ka therur dhe sa shqiptare ka perdhunuar
  qe kosovaret (e krishtere) te asaj kohe luftuan bashke me serbet kundra ketij felliqesire. tani nderohet dhe mbahet si deshmor.

  ja keta njerez jane kundra shqiperise dhe kundra skenderbeut
  edhe pastaj e kane fajin serbet qe na quajne turq,
  apo pse te krishteret jane asimiluar dhe nuk e pranojne te jesh shqiptar
  se sipas ketyre trimave, shqiptar i bie te jesh turk shqipfoles

  https://en.wikipedia.org/wiki/Murad_I

  po e shtojme edhe kete te "roli" i turqve te formimi yne kombetar
  eshte rol negativ, pasi na percane dhe helmuan njehere e pergjithmone. dhe krijuan nje turqi te vogel ne ballkan.
  mbase na nevojiten edhe nja 100 vite te tjera te shkeputemi menderisht nga keta njehere e pergjithmone

 13. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  Cen Durimmadhi (29-05-2018)

 14. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Tyrbja objekti me i vjeter ne Ballkan!?!?!?
  Apo objekti islamik me i vjeter ne Ballkan?

  Edhe kjo do te ishte e pasakte, sepse objektet me te vjetra islamike ne Ballkan do te gjindeshin ne Turqi dhe Greqi, para se te arrihej pushtimi i tokave Shqiptare. (Bullgaria dhe Maqedonia u pushtuan para se te pushtohej Shqiperia).

  Eshte e lehte te perash Shqipetaret, se ne mendojme individualisht dhe vetem per interesat vetjake, prandaj dhe do pushtues ka arritur fitore ne trojet tona.

  Shqiptari nuk ka ideologji kombin dhe token, por xhepin dhe qejfin e tij!

  Sot e kesaj dite i sheh Shqipetaret te perare ashtu si kane qene historikisht.
  Liria jone eshte e brishte, dhe kercenohet nga ne me shume se nga armiqte tane.

  Shqiptari eshte servil, i pabese dhe frikacak!
  Vlerat burrerore, nderi, besa dhe bujaria u zhduken qemot, sot ngelen vetem veset e nje mashtruesi!

  Armiku i Shqiperise jane Shqiptaret, turkofilet, grekofilet sllavofilet dhe te gjithe ata qe shesin veten per nje pashaporte dhe 1 grosh.

  Roli i Osmaneve ne formimin tone kombetar eshte perarja kombetare.
  Kosovaret e quajne veten Kosovare, Shqiptaret Ortodokse quhen Greke, ato katolike Latine dhe ata Myslymane quhen Turko-Arabe.

  Kush pra eshte Shqiptar?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ilir-Arber : 12-06-2018 m 03:56

 15. #54
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,642

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Shqiptari qe e formoi Turqin....

  Kemal Ataturk - gjenerali q ndrtoi Turqin

  Ai kishte nj besim t vendosur n aftsin e tij, qoft pr t mbrojtur nj rrip plazhi n Gallipoli ose pr t transformuar nj shoqri t tr. Kemal Atatrk ishte oficeri q krijoi Turqin nga nj perandori q po shprbhej.
  Ai lindi n 1881 si Mustafai i vetm n Selanik, i cili ishte n at koh n Perandorin Osmane. Babai i Mustafait ishte doganier dhe ai kishte gjasht fmij me gruan e tij, por vetm Mustafa dhe nj motr u bn adoleshente.

  Pr t diskredituar Mustafn, kundrshtart e tij politik kan pohuar se babai i tij ishte shqiptar dhe se nna e tij ishte maqedonase ose mbase nj ifute. . https://militarhistoria.se/1900-tal/...byggde-turkiet

 16. #55
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,642

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:  Historiani turk: Tokat shqiptare ua dhuruam serb

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •