Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
 1. #1
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,164
  Faleminderit
  34
  35 falenderime n 29 postime

  Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Fillimisht do u lutesha moderatoreve te mos e levizin kete teme tek forumi i historise, perderisa nuk i intereson kesaj teme vete historia apo ngjarjet, sesa i intereson interpretimi i influences osmane ne kombformimin apo mentalitetin e sotem shqiptar.

  Vazhdimisht flitet se te keqiat shqiptareve (dhe disa ballkanasve) u vijne nga vitet e turqinise, ose nga pushteti osman (sic preferohet ne terminologjine historiografike). Megjithat kam vn re shpesh se ne shqiptart kemi shum her gjra apo defekte t prbashkta me rust, rumunt, kinezt dhe ata popuj q ndonse jo t influencuar nga turqinia, jan influencuar nga komunizmi. Nuk po them se turqinia nuk la shenjat e veta tek shqiptart. Ajo q dua t them sht se flasim shum kollaj pr turqinin, pa e vendosur cakun se ku e kishte fajin turqinia, ku e kishte fajin komunizmi dhe ku e kan fajin vet shqiptart, si nj komb me prejardhje t prbashkt dhe me veori negative apo pozitive q nuk mund t'u atribuohen as turqve dhe as komunistve.

  A mundemi sot t veojm efektet e njrit apo tjetrit pushtet nga ato doke apo zakone t kqia q kryekput u prkasin shqiptarve? Nse nuk pushtoheshim nga turqit a do ndryshonim ndopak sot nga sllavt, rust dhe ukrainasit? Do ndiheshin m t lumtur shqiptart nse anonin m shum nga etika sllave dhe m pak nta etika turke?

 2. Anetart m posht kan falenderuar Kryeplaku pr postimin:

  pranvera bica (19-03-2016)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,336
  Faleminderit
  89
  833 falenderime n 681 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  I ke perzier pak gjerat, ajo qe ke shkruar me siper nuk perkon me titullin qe i ke vene temes. Me pak fjale, ti kerkon te njohesh "ndikimet e kulturave te huaja ne mentalitetin shqiptar" gjate historise.

  Ata qe sot e quajne veten "shqiptare", nuk jane gje tjeter vecse nje perzierje rracash, etnish dhe kulturash. Identiteti shqiptar eshte identiteti qe Rilindja jone kombetare ngjizi nga halli. Cili qe halli pyet ti? Halli i Rilindjes sone Kombetare ishte: a) populli i tyre ishte me i asimiluari i Ballkanit nga 5 shekujt e Perandorise Osmane b) shqiptaret nuk ngriheshin ne lufte per te fituar pavaresine e tyre nga Porta e Larte, para se kesaj te fundit ti vinte fundi. Thene me shkoqur e me popullorce: shumica e shqiptareve ne shekullin e XIX si identitet te tyre kishin identitetin osman, jo ate shqiptar. Nga kater vilajetet osmane ku banonin shqiptaret, vetem ne dy prej tyre Rilindja jone Kombetare gjeti mbeshtetje: vilajetin e Manastirit dhe ate te Janines. Dy vilajetet e tjera, ai i Shkodres dhe Prizrenit, jo vetem qe nuk e mbeshteten Rilindjen por e luftuan ate. Edhe ne dy vilajetet e jugut, ate te Janines e Manastirit, ndikimi dhe frymezimi me i madh per Rilindje dhe Pavaresi erdhi nga aktet e pavaresise se fqinjeve: Greqise, Serbise, Bullgarise qe e fituan pavaresine me lufte ne shekullin e XIX. Ne rastin e shqiptareve, ne jo vetem qe nuk ngritem armet por u kthem ne "koka turku". Lidhja e Prizrenit, qe shume shqiptare ne injorancen e tyre historike e ngrejne e lartesojne si "kuvend kombetar", nuk ishte gje tjeter vecse nje deshmi e qarte e besnikerise se shqiptareve ndaj Portes se Larte. Lidhja e Prizrenit u thirr nga Sulltani duke perdorur te besuarit e tij ne rradhet e bejlereve te Shkodres, Dibres e Kosoves, me qellim qe te vononte permbushjen e traktatit te Shen Stefanit mes ruseve dhe turqeve, ku vete Sulltani i jepte vilajetet osmane te banuara me shqiptare Malit te Zi dhe Serbise. Duke perdorur injorancen e shqiptareve dhe besnikerine e tyre te verber ndaj Portes se Larte, Sulltani perdori kokat e shqiptareve, kokat e atyre qe ua shiti me doren e tij malazezeve dhe serbeve ne Shen Stefan, per te penguar permbushjen e traktatit: shqiptaret bene nje deklarate qe nuk njohin asnje pushtet pervec atij te Allahut dhe Kalifit te tij mbi toke, Sulltanit te Madherishem! Teksa kjo ndodhte ne Prizren, Rilindasit tane ne Stamboll e mbare boten i binin kokes me grushta: lajmet vinin se ne Prizren ishin mbledhur plot 60,000 shqiptare te armatosur. Sikur keta 60,000 shqiptare te armatosur t'i kishin kthyer armet drejt ushtareve te raskapitur osmane ne vilajetet e tyre, dhe te kishin marshur ne mbare vilajetet ku banonin shqiptaret e ti bashkonin e shpallnin, pavaresine, historia e shqiptareve do te ishte shkruar ndryshe sot.

  Si arritem deri tek "identiteti shqiptar" sot? Ne fillimet e saj Rilindja jone Kombetare e fokusoi vemendjen dhe energjite e saj ne ate qe u quajt fushata e "zgjimit kombetar". Zgjimi kombetar shihej nga Rilindja jone si ilaci i kurimit te asimilimit osman, shkundjes se ketij asimilimi e kesaj kulture, duke u treguar shqiptareve per historine e lavdishme te te pareve te tyre pre-osmane. Kjo ishte arsyeja perse Naim Frasheri hodhi ne vargje historine e Skenderbeut. Kjo ishte arsyeja perse Jeronim De Rada matane Adriatikut solli deshmine e gjalle te te pareve tane arbereshe qe kaluan Adriatikun per ti shpetuar zgjedhes osmane: ne jemi ketu dhe jemi deshmi e gjalle e historise se te pareve tuaj, jetojme per t'iu rrefyer se kush jeni me te vertete. Te gjitha keto perpjekje te Rilindasve tane kishin per qellim qe te rinxirrnin ne skene identitetin para-osman te te pareve tane: identitetin epirot. Identitet qe mbanin arbereshet ne Itali, arvanitasit ne Greqi, dhe 18% e shqiptareve nen vilajetet osmane qe ia dolen te ruajne identitetin e tyre epirot te paprekur ne 500 vjetet e pushtimit osman duke zgjedhur te jetojne te izoluar ne maje te maleve te vendit e larg kazabave turke. Realiteti i situates ishte i tille, qe misioni i Rilindjes ishte nje mision i pamundur. Dhe koha ishte shume kritike pasi renia e Portes se Larte ishte tashme nje ceshtje kohe dhe nese Rilindja nuk dilte me nje zgjidhje imediate, shqiptaret rrezikonin te shuheshin si popull ne histori. Fati i Portes se Larte, i priste edhe shqiptaret, duke qene se keta e lidhen fatin e tyre me fatin e perandorise osmane. Duke qene se vete shqiptaret nuk ngriten armet ndaj Portes se Larte per te fituar pavaresine sic bene gjithe popujt e tjere fqinje, fqinjet tane bene ujdi qe te pastrojne njehere e mire Ballkanin nga osmanllinjte duke vene nen kontroll 4 vilajetet osmane ku banonin shqiptaret, dhe duke i ndare ato me njeri tjetrin. Per me shume se 100 vjet i degjon shqiptaret te ngrejne zerin per "padrejtesite qe u kane bere fqinjet dhe fuqite e medha", por asnjeri prej tyre nuk ka patur kurajon qe ta shohi te verteten historike ne sy: ne patem ate fat qe patem, pasi refuzuam te ngrejme armet kunder Portes se Larte per te fituar pavaresine prej tyre. Ne jemi i vetmi popull Ballkanik qe nuk e kemi fituar pavaresine tone me lufte nga Porta e Larte.

  Rilindasit tane une do ti ndaja ne dy grupe: romantiket (Vellezerit Frasheri) dhe realistet (Ismail Bej Vlora dhe klubet e shqiptareve orthodhokse qe u ngriten jashte vendit ku ata kishin emigruar). Romantiket besonin ne kthimin e shqiptareve ne origjine, ne rivendosjen e lidhjes se gjakut, te kultures, te zakoneve, te tradites me te paret tane para pushtimit osman. Realistet ishin ata qe shikonin se cfare i priste shqiptaret nese nuk benin asgje, dhe paten kurajon te bejne te paimagjinueshmen per kohen e tyre: te shpallin pavaresine ne leter ne Vlore, kur shqiptaret e kohes betoheshin per koken e Sulltanit! Problemi tjeter me Rilindasit e kohes ishte se ata e gjenin veten para dy zjarresh: kercenimit te jetes nga Sulltani dhe administrata e tij, kercenimi i jetes nga bejleret e medhenj te vendit qe e shikonin cdo perpjekje per pavaresi nga Porta e Larte si nje kercenim direkt te pasurise dhe pushtetit te tyre. Gjithe pasuria e pushteti i tyre ishte i lidhur po me Porten e Larte, dhe keta bejlere ishin njerezit me te pushtetshem ne vend. Dhe nuk eshte rastesi, qe njeriu qe shpalli pavaresine e Shqiperise ne leter, ne 28 nendor 1912, ishte pinjolli i nje prej familjeve bejlere me te pasura te vendit: familjes se Beut te Vlores.

  Cfare ishte pavaresia ne leter? Ishte nje perpjekje e deshperuar per ti thirrur Fuqive te Medha qe te mos lejonin ndarjen dhe shuarjen e popullit shqiptar me kapitullin e Portes se Larte. Ishte nje perpjekje per te thene me ze te larte: "Ne nuk jemi turq! Ne jemi shqiptare!" Dhe ky ishte nje moment i rendesishem, pasi nuk shpallem vetem pavaresine ne leter, ne ate moment u ngjiz edhe "identiteti shqiptar", identiteti qe ne kemi sot. Nese rilindasit i thurren vargje e romantizuan kene identitet te ri, Ismail Bej Vlora e beri kete realitet. Te gjithe ata ish-qytetare osmane qe jetonin ne vilajetet osmane te banuara me shqiptare, qe nga ai moment u bene shqiptare. Oficere e njerez te administrates turke, ushtaret e mbetur nga shkrirja e ushtrise osmane, te gjithe ngelen ne ate qe me pas do te njihej si Shqiperi. Askush nuk e di me saktesi se kush e shpiku identitetin e ri shqiptar, ose momentin qe ky hyri e u perqafua ne vetedijen e popullsise shqiptare, por nje gje eshte e sigurt: akti i pavaresise e beri kete identitet te ri realitet. Lindja e ketij identiteti te ri per nje popull te asimiluar qe sapo u clirua nga 500 vjet pushtim e asimilim osman, u perqafua pa hir nga njerezit e kohes: renia e Perandorise Osmane dhe vershimi i ushtrive te vendeve fqinje, i detyroi edhe osmanllinjte me te betuar ne vend qe te pranonin identitetit e ri shqiptar si nje menyre per te mbijetuar.

  Identiteti i ri i ngjizur shqiptar u perqafua nga popullsia vendase jo si nje vetedije e trasheguar breznore por si nje ri-indoktrinim i ri: dje ishim turq, sot jemi shqiptare! Ky identitet krijoi edhe nje perplasje te re mes shqiptareve: minoriteti i shqiptareve autoktone, e shikonin identitetin shqiptar si nje perversitet i identitetit breznore te trasheguar e ruajtur prej tyre me shekuj: identitetit epirot. Ketu fillon edhe periudha e nacionalizmit anadollak shqiptar ku cdo gje duhet bere detyrimisht "shqiptare" dhe cdo gje qe nuk eshte "shqiptare" eshte detyrimisht e keqe. Per nacionalizmin dhe helmin qe ai i solli vetedijes shqiptare, do te shkruaj nje dite tjeter. Pas nacionalizmit anadollak, vjen edhe periudha e komunizmit....

  Albo

 4. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  jarigas (05-03-2016),Kryeplaku (26-02-2016)

 5. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  shume simpliciste permbledhja jote Albo, edhe pse disa te verteta i ka brenda. Por ngjan me shume si muhabet kafeneje sesa dicka e bazuar ne libra e referate..Sidoqofte gjithkush ka mendimin etij dhe shprehet ashtu sic i percepton gjerat. Askush nuk e ka monopolin e historise.Historia duke mos qene shkence ekzakte eshte kollaj e manipulueshme dhe e interpretueshme. Dikujt, ai qe per ty eshte hero, mund te jete tradhetar dhe anasjelltas. Si gjithe fanatiket fetare te te gjitha feve,edhe ti Albo e sheh gjithcka me syzet e ortodoksise, pardon orthodhoksise.

 6. #4
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,164
  Faleminderit
  34
  35 falenderime n 29 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  N lidhje me prgjigjen e Albos:

  Identiteti epirot mund t ket historin e vet, por nj gj q dihet q n lashtsi sht se gjithka sht n evolucion/lngzim t vazhdueshm dhe si pasoj normale sht q edhe identiteti epirot t kishte dat skadimi. Fqinjt grek bjn sikur historia e tyre nuk ka dat skadimi, por t gjith e dim se sa her ka vdekur dhe sht ringjallur identiteti grek. Nse ne sot nuk jemi epirot, por jemi dika tjetr, kjo nuk sht negative vetvetiu. Pr mua negative sht dika q shkon kundra natyrs apo logjiks, si psh. t m quajn Mehmet, t falem pes her n dit, dhe t them se Pirro sht heroi im.

  Megjithse m quajn Mehmet, un e di q nuk jam 100% turk dhe se kjo tok ku banoj un dikur banohej nga Pirro apo Sknderbeu. Nuk sht normale q un t krkoj nj identitet t ri, dika midis Pirros, Sknderbeut dhe turkut?

  Q t mos zgjatem, kam vn re tek intelektualt ortodoks kt nostalgjin pr t shkuarn (lexoni Kutelin dhe Blushin, q n t vrtet vetm se sjellin frymn greke n letrat shqipe, se letrsia greke sht letrsi e nostalgjis pr t shkuarn) dhe nuk bindem nse kjo nostalgjia sht domethnia e identitetit. Q t'i mbushsh mendjen tjetrit se identiteti duhet t jet nostalgjik, duhet ta bindsh se e shkuara e tij ka qen m e mir/premtuese se e tashmja dhe e ardhmja. Mund t ket qen kshtu vrtet, mirpo gjer m sot askush nuk na ka bindur n kt drejtim. Zakonisht, kombet dhe kulturat nostalgjike jan ato q nuk shikojn dot prpara, drejt t ardhmes. Kt veti e kam vn re tek fqinjt ortdodoks (gjer n Rusi) dhe prandaj bra pyetjen nse shqiptart e parafinuar nga turqinia do ishin m t preferuar.

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,100
  Faleminderit
  433
  526 falenderime n 443 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Ti vesh faj Turqise mbi karakterin tone shqiptar eshte nje budallik i perseritur dhe i bere bajat. I vetmi faj i Turqise ishte se "Shqiperia" o vilajetet e saje ishin periferi,dhe si te tilla kane o kishin me pak rendesi...

  Ne pergjithesi kur flasim per Turqine marim si shembull shekullin e fundit te saje ne "Shqiperi",ku perandoria Turke kishte humbur shkelqimin e saje dhe ishte drejte degradimit,ishte per vet turqit dika e prapambetur. Si perandoria turke edhe "perandorite" e sotme ne thelb nuk kane asnje ndryshim,u intereson qetesia dhe kontrolli i interesave politike-ekonomike. Natyrisht flasim per nje kohe kur per te gjithe europianet me termin "turk" perfaqsoheshin te gjithe muslimanet,per turqit katoliket quheshin "freng",ortodokset "grek",dhe vet greket vetquheshin "romanoi".

  Ndikim ne mentalitetin shqiptar mundet te kete pasur feja,por edhe ketu Shqiperia kishte tre fe qe ne pergjithesi asnje nuk dominoi mbi te tjerat,kjo fale edhe perhapjes se bektashizmit qe ishte nje fe pak a shume liberale... Nejse,ishin kohe te tjera,ku myslymanet e quanin veten turq,katoliket e quanin veten latin dhe ortodokset veten grek,o edhe mirditoret qe aq shume i mburrim per panvarsine e tyre e quanin veten me prejardhje serbe...

  Natyrisht qe Turqia per kohegjatesine e saje ka ndikuar,ashtu si ndikoi dhe rusia ne kohen e komunizmit o edhe kinezet. Qe po te zgjaste dhe pak mbase do fillonim te visheshim si kinezet,por do ishte e veshtire edhe per kinezet te ndikonin ne formimin tone kombetar.

 8. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  rromanoku (22-04-2018)

 9. #6
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,164
  Faleminderit
  34
  35 falenderime n 29 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ti vesh faj Turqise mbi karakterin tone shqiptar eshte nje budallik i perseritur dhe i bere bajat. I vetmi faj i Turqise ishte se "Shqiperia" o vilajetet e saje ishin periferi,dhe si te tilla kane o kishin me pak rendesi...

  Ne pergjithesi kur flasim per Turqine marim si shembull shekullin e fundit te saje ne "Shqiperi",ku perandoria Turke kishte humbur shkelqimin e saje dhe ishte drejte degradimit,ishte per vet turqit dika e prapambetur. Si perandoria turke edhe "perandorite" e sotme ne thelb nuk kane asnje ndryshim,u intereson qetesia dhe kontrolli i interesave politike-ekonomike. Natyrisht flasim per nje kohe kur per te gjithe europianet me termin "turk" perfaqsoheshin te gjithe muslimanet,per turqit katoliket quheshin "freng",ortodokset "grek",dhe vet greket vetquheshin "romanoi".

  Ndikim ne mentalitetin shqiptar mundet te kete pasur feja,por edhe ketu Shqiperia kishte tre fe qe ne pergjithesi asnje nuk dominoi mbi te tjerat,kjo fale edhe perhapjes se bektashizmit qe ishte nje fe pak a shume liberale... Nejse,ishin kohe te tjera,ku myslymanet e quanin veten turq,katoliket e quanin veten latin dhe ortodokset veten grek,o edhe mirditoret qe aq shume i mburrim per panvarsine e tyre e quanin veten me prejardhje serbe...

  Natyrisht qe Turqia per kohegjatesine e saje ka ndikuar,ashtu si ndikoi dhe rusia ne kohen e komunizmit o edhe kinezet. Qe po te zgjaste dhe pak mbase do fillonim te visheshim si kinezet,por do ishte e veshtire edhe per kinezet te ndikonin ne formimin tone kombetar.
  Nuk e njoh me hollsi veprn e tij, por kam degjuar q i ndjeri Stavro Skendi (ish-profesor shqiptar n Columbia University) ka argumentuar n veprn e tij se identitetin ortodoks-shqiptar (apo si Albo e quan 'epirot') e ka drmuar sistemi osman i mileteve. Pra sipas Skendit, midis t tjersh, duket se ortodokst shqiptar kan pasur dikur nj identitet jo-grek. Nse kjo tez sht e vrtet, implikimet jan t thella. Nuk e kam lexuar veprn e Skendit, thjesht spekullohet q turqit solln kto probleme identitare n Shqipri.

 10. #7
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,100
  Faleminderit
  433
  526 falenderime n 443 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  Nuk e njoh me hollsi veprn e tij, por kam degjuar q i ndjeri Stavro Skendi (ish-profesor shqiptar n Columbia University) ka argumentuar n veprn e tij se identitetin ortodoks-shqiptar (apo si Albo e quan 'epirot') e ka drmuar sistemi osman i mileteve. Pra sipas Skendit, midis t tjersh, duket se ortodokst shqiptar kan pasur dikur nj identitet jo-grek. Nse kjo tez sht e vrtet, implikimet jan t thella. Nuk e kam lexuar veprn e Skendit, thjesht spekullohet q turqit solln kto probleme identitare n Shqipri.

  Nuk e kam lexur dhe nuk mund ta komentoj...

  Nuk e di nese ka egzistuar o edhe egziston sot nje identitet ortodoks-shqiptar (si ai musulman-shqiptar),por ne qofte se ka egzistuar simbas bashkoheseve si Mihal Grameno o Cajupi kete identitet e prishi kisha greke me ne krye patriarkatin e Stambollit.

  Prishja e "identitetit" epiriot ishte nje gabim historik kundrejt tezes se vetme ilirike. Nuk ka te beje dhe aq shume me fene sesa me conceptin e "njesise" epir-ilir. Ne fakt para komunizmit prejardhja e shqiptareve vetshpallej nga iliret dhe epirotet...

 11. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,464
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  ...roli i turqvet,ne formimin tone kombetar,hahaha....osmanet luajten rol te"madh"ne formimin tone kombetar.Ishin pra osmanet qe per pese shekuj me radh na mbajten ne zgjedhe si kafshet.osmanet,ne bashkepunim(me vone)me"njerezit tane"te osmanizuar per pse shekuj na e ndaluan Gjuhen,Kulturen etj.oamanet,pas vdekjes se GJERGJ KASTRIOTIT,per pese shekuj na masakruan,na debuan e na bene shkrumb e hi vendet tona.keta osmane na perdoren per pese shekuj,mish per top,neper lufterat e tyre.Per interesa te tyre,pese shekuj me radhe Shqiptaret e gjore vdisnin e lenin kockat e tyre neper vendet e huaja ne mbrojtje te sulltaneve.Dhe ne fund fare,kulqedra aziatike kur filloj ta kaplonte vdekja,Shqiptaret(kete popull qe fatkeqsisht e ndoqi kemba kembes)e la ne balt.Dhe ishte pikerisht turqija e kalifatit islamik te sulltaneve,qe ne fund ua ndau tokat Arberore popujve fqinj.Pra,siq u pa ne fund te fundit prej kater vilajeteve qe i kishte ndare per ti sunduar me leht shqiptaret,me fundin e saj(pra te osmaneve)edhe vilajetet pothuajse ua ndau kater vendeve fqinje,duke shuar me gjak kryengritjet ne kosove,Malesi te Madhe etj...

  ...fatkeqsija jone turqija dhe islamizimi.

 12. 3 antart m posht falenderuan dielli1 pr mendimin e shprehur n kt postim:

  jarigas (05-03-2016),loneeagle (30-03-2016),SERAFIMI (01-03-2016)

 13. #9
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,164
  Faleminderit
  34
  35 falenderime n 29 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  nga gazeta SOT 3/02/2016

  Faik Konica pr Ismail Qemalin: I korruptuar nga shpirti e nga zakonet, pa ideal dhe pa parime, i gatshm pr t gjitha kompromiset


  Faik konica ka dhn nj intervist pr “Universul” m 10 janar 1914, ku sht pyetur pr Ismail Qemalin dhe Esat Pashn, ndrsa prgjigja e tij nuk ka qen pozitive.

  Cila sht situata e brendshme politike n Shqipri, a ekzistojn atje parti politike dhe cilat jan programet dhe pikpamjet e tyre? A varen programet e tyre politike nga besimet fetare?

  N Shqipri ka dy parti t mdha, t cilat nuk jan ende t organizuara prfundimisht: partia nacionaliste me nuanc liberale dhe partia reaksionare konservatore, turke pr nga fryma. Klasa e kultivuar n prgjithsi dhe shqiptart e Rumanis dhe t Ameriks bjn pjes n t parn, myslimant dhe grekomant me shkolla t kryera n Stamboll prbjn t dytn. Besimet fetare nuk hyjn n formimin e ktyre dy partive.

  Nacionalistt krkonin n kohn e regjimit turk autonomin administrative dhe prdorimin e gjuhs shqipe, ndrsa un me grupin tim deri edhe ndarjen nga Turqia. Partia reaksionare donte, prkundrazi, statu-quo dhe ruajtjen e bashkimit me Turqin. Mbas lufts [ballkanike, – A.P.] nacionalistt e prshtatn programin duke krkuar nj shtet t ri, me konceptime t reja, i cili t shkputej nga traditat orientale: nj shtet nacional pr nga fryma dhe oksidental pr nga metoda. Me njerz t rinj pr kto situata t reja. Partia reaksionare krkon vijimsin e sistemit dhe fryms s administrats turke me gjendjen e vjetr t punve. Nacionalistt dshirojn t kombtarizojn edhe kultin. T dy udhheqsit e Shqipris aktuale, sa Esad Pasha aq edhe Ismail Bej Qemali, bjn pjes n partin reaksionare, duke prdorur dhe duke imponuar gjuhn turke n administrat n vend t gjuhs kombtare, far sht skandaloze.

  T dyja kto parti politike a jan dakord pr emrimin e nj princi t huaj? A sht princi Wied i pranueshm nga kto parti?

  Reaksionart, prshtat parimeve dhe pikpamjeve t tyre, dshirojn nj princ musliman, ndrkoh q nacionalistt, duke qen se nuk ekziston ndonj dinasti kombtare, krkojn princ t huaj. Populli, si sht i lodhur nga kaq trazir, duke dashur t shptoj nga luftrat e brendshme dhe duke marr vesh q princi ied sht i plqyeri i Fuqive t Mdha, e ka pranuar n heshtje.

  Si mund t shpjegohet komploti m i fundit turk n Shqipri?

  Shum thjesht: klasat drejtuese, t varfruara mbas lufte dhe duke pasur nevoj pr para, morn para dhe bn komplotin n interes t atij q ka paguar dhe q do t pagoj edhe m.

  ’opinion keni zotria juaj pr kto dy personalitete “en vogue” [fr. n mod, – A.P.] tani n Shqipri: Esad Pashn dhe Ismail Bej Qemalin?

  Ismail Bej Qemali, nj “fileu” bizantin, i korruptuar nga shpirti dhe nga zakonet, pa ideal dhe pa parime, i gatshm pr t gjitha kompromiset. Esad Pasha sht nj “condotier” mesjetar, q as nuk di metodat as nuk ka skrupujt e nj shtetari modern. sht nga shkolla e Abdul Hamidit, prej s cils ka ruajtur nj suvnir t gjall. Mirpo sht energjik dhe, po t drejtohej mir, mund t prdorej me dobi pr rivendosjen e rendit n Shqipri. Nga natyrat e tyre do t kuptoni edhe aktet e tyre.

  ’parashikoni zotria juaj pr shtetin e ri shqiptar?

  Shqipria, q del nga nj kriz e tmerrshme (katr vite kryengritjesh dhe nj vit pushtimi, pra pes vite trazirash) dhe q ka qen sunduar pr katr shekuj nga brutaliteti dhe keqqeverisja e regjimit turk, ndodhet – afrmendsh – si nj i smur q nuk sht leht t ngrihet n kmb, pun q do t doj disa koh, porse jam absolutisht i bindur pr vitalitetin, energjin dhe t ardhmen e saj.”

  Nga: “Universul”, XXVII, nr. 8, 10 janar 1914 shqip Intervista sillet nga studiuesi Aurel Plasari.
  - See more at: http://sot.com.al/dossier/faik-konic....fs6gqirl.dpuf

 14. Anetart m posht kan falenderuar Kryeplaku pr postimin:

  jarigas (05-03-2016)

 15. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,100
  Faleminderit
  433
  526 falenderime n 443 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Historia shqiptare eshte e mbushur plot me paradokse gjykimesh e kendveshtimesh,qe mundet te shpegohen vetem duke u bazuar ne ngjarjet dhe realitetin e atyre viteve.Nuk mundet te meren te prera si gjykime o sentenca historike. Ja fare shkruajne Naimi dhe Sami Frasheri per Faik Konicen.

  "...Deri me sot,vetem shoqeria e Bukureshtit i ka sherbyer kauzes me besnikeri. Pak a shume u shtypen kaq libra e po mbajme nje shkolle. Per hir te ketij sherbimi,gjuha jone po shkruhet e po pasurohet ne letersi .
  E tani po na vijne programet e disa shoqerive qe po duan t'a zhgulin nga vendi drurin qe ka nise te jape peme kaq te bukura,dhe ne vend te tije te mbjellin nje dru tjeter. Mbasi keto programe jane shtypur ne Bruksel ("behet fjale per revisten Albania te botuar nga Konica") provojne premtimin qe i ka dhene Faiku Portes se Larte per ti sherbyer kesaj,d.m.th. te prishe shkollat qe egzistojne,te pengoje qe te elen te tjera dhe te mos shkruhet e kendohet shqipja. Eshte fare dukshem ky qellim i Faikut,prandaj ne si pranuam ato programe dhe i kethyem. Ai qe don ti sherbeje Shqiperise dhe shqipes,duhet te bashkohet me Shoqerine qe egsiston prej kohesh. Kush ndjek rruge tjeter, s'eshte i yni. Ne jemi te sigurte se ata s'jane per gje tjeter,ve per te prishin pune.
  ... Vetem me ane te gjuhes e te letersise,te rrenjosura qe prej njezetepese vjetesh mund te behet gje. A mund te punohet duke ecur udhevet te tjera,e te mos u sherbehet qellimeve te demshme t'armiqevet tane qe duan te shemtojne letersine tone kombetare,te lindur perpara se te vinte ne jete Faiku, duke perkrahur alfabetet here frengjisht here kroatisht dhe here turqisht e arabisht. Sa poshtersi eshte per njerine te behet vegel e armiqvet per kater pese para qe do te fitoje,duke pranuar qe te shpartallohet ekzistenca e tashme dhe e ardhme e nje kombi. ..."

  Stamboll 1899.Naim Sami Frasheri. A.Q.SH. Fondi Sami Frasheri.Dosja nr.5 Dokumenti nr.1 Perkthyer nga origjinali turqish. (Alfabeti i Gjuhes Shqipe dhe Kongresi i Manastirit. Tirane 1972).


  Natyrisht ky gjykim ka te beje me perdorimin e alfabetit qe donin vellezerit Frasheri,jashte ketij konteksi do gjykim nuk ka vlera..

 16. #11
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 85 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Megjithat, feja sht vendosja, feja sht ende nj shkak kulturore shqiptare, si dhe mungesa e nj feje kombtare do t thot mohuar edhe kombin.
  Kur dekret i Gulhane (Hatisherifi nga Gulhane) 1839 popujt e Perandoris Osmane mori t drejtn e prdorimit t gjuhs s tyre n shkollat dhe kisha, te shqiptart kjo e drejte sht mohuar.
  Shqiptart mysliman jan konsideruar turqe, ata vetume ne shkolln turke.
  Shqiptart ortodoks konsideroheshin grek dhe pr ta vetume jan siguruar ne shkollat greke.
  Per , katolikt shqiptar i quanin latin, dhe ata mund t shkojn n shkollat fetare katolike, q hapnin italiant dhe austriakt.
  Branko Horvat

  Kosovsko pitanje (Die Kosovo-Frage), 1988
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 06-03-2016 m 08:10

 17. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Turqit qene nje vazhdimesi normale pergjate procesit te vazhdimit te jetes se shoqerise shqiptare. Ata jane tatare ashtu si gjysherit tane, sllavet e vegjel, dikur.

 18. #13
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 85 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Toske e Gege
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 10-03-2016 m 08:57

 19. #14
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Roli i turqve n formimin ton kombtar?

  Eshte po aq i madh sa edhe ne formimin e shetit Kurd.
  Na ndane ne vilajete ashtu si vepruane edhe me kurdet, na masakruan, na i ndaluan shkollat... Plot merita kan.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 20. 2 antart m posht falenderuan iliria e para pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Helikranon (17-03-2016),jarigas (15-03-2016)

 21. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  29 falenderime n 29 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Turqit qene te paret qe na konsideruan njerez dhe qe hapen portat e diturise, per ne.

 22. #16
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  518
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Shqiptaret

  Ne klubet e partise ,,Ittihad ve Tarakki flitet per tradhtine e shqiptarve dhe behen shume shpifje ne llogari te tyre .Thone se shkaku i vtum i disfates eshte tradhtia e shqiptarve dhe ikja e tyre nga fushbeteja.Te gjitha keto genjeshtra dhe shpifje dalin nga burimet e partise ,,Ittihad ve Tarakki ,perkatesisht nga motivet e urrejtjes dhe hakmarrjes ndaj shqiptarve.
  Para se te filloi te flase te veteten per keto qeshtje me duhet te ceke se jam turk nga baba dhe nena,dhe nuk kam kurfar lidhje me shqiptaret apo ndonji interes nga pavarsia e tyre.
  Jam oficer i armates osmane.Ne armaten lindore nuk kam marre pjes,por e di mire se ne kete armate nuk ka pasur ushtare shqiptar,e megjithat kjo ushtri pesoi disfate.Pra, pra kush qe pergjegjesh per disfaten ne kete sektor? Ketu nuk do te beje fjale per disfaten e kesaj ushtrie,pasi qe tani per tani kjo qeshtje eshte jashte temes.
  Ketu do te perqendrohem ne shkaqet e disfates qe e kishte pesuar ushtria perendimore,pasi qe mora pjes gati ne gjdo betej te kesaj ushtrie,dhe do te argumentoi se krejt q flitej per shqiptaret jane thjesht genjeshtra te partise ,,Ittihad ve Tarakki.Se pari qdo qytetar osman duhet ta dije mire se sikur mos te egzistonin shqiptaret musliman shteti osman do te kishte leshuar viset evropiane para 150 vjetesh.
  Shqiptaret jane nje komb i ndershem ,patriot dhe luftarake,kurse vuajtjet e tyre burojne nga politika famkeqe e mallkuar ,,Ittihad ve Tarakki , qe e kishte zbatuar gjate kater vjetve te fundit.Kjo politik e mallkuar nuk i demtoi vetum shqiptare ,por edhe te gjithe banoret e tjere te Perandorise Osmane.Keshtu, sikurse ndodhi edhe me elementet tjer musliman,partia ,,Ittihad ve Tarakki nuk dashti ti kursej as shqiptaret, duke deshiruar te shtrydhe ne balte krenarine e ketij kombi te ndershem.Keshtu,ne vitin 1326(1910),partia ,,Ittihad ve Tarakki pergaditi nje fushate ushtarake kunder shqiptarve per qarmatimin e tyre ,duke rahur burrat me shkopinje e e kerbaq,e duke zhveshur grate me pretekse te kerkimit te armeve sa qe gjate aksionit per gjetjen e armeve edhe qeizin e nuseve e gjuanin rrugve.Qarmatimi i shqiptarve ishte ne te vertete si prerja e deges mbi te cilen qendronim.Sepse shqiptaret ishin para grekve e bullgarve fuqi e shtetit, te armatosur me bomba e arme tjera me moderne.Qeveria ittihadiste kishte tolerance ndaj grekve e bulgarve kurse, ne anen tjeter,u perpoqe t i qarmatose shqiptaret,gje qe do te thote se ne ua lynum armiqve buken me tlynin tone!
  Ligji kunder komitve,qe kishte nxjerre qeveria ittihadiste,nuk u zbatua kunder koitve bullgar e greke,por vetum kunder shqiptarve muslimane.Shume shqiptar bashke me familjet e tyre u internuan,kurse te rinjet e tyre u rekrutuan si ushtar per ne Erzerum e Jemen.
  Keshtu, ne shenje hakmarrjeje ,qeveria ittihadiste beri me shqiptaret ate qe nuk e beri fare as me greket as me bullgaret.Ne te vertete,shqiptaret ishin te liruar nga sherbimet ushtarake,sikurse te krishteret e Perandoris.Me zbatimin e ligjit per obligimin ushtarak eshte dashur qe shqiptaret te perfitohen qe te behen element i dobishem per ushtri,e jo te hidhen ne Jemen e Erzerum.
  Nga shqiptaret u mblodhen 50 mije arme. E nje pjes te tyre ia shiten komitve bullgar e greke me qmime te lira.
  Ndoshta lexuesi ne vete thot: mos jeni duke gabuar zoteri kapiten,se ketogjera po te ishin te verteta do te ishin vertet fund i poshtersise.
  Per lexues te ketille siguroj se keto fakte jane te verteta dhe per kete betohem ne Zotin. Keshtu,Xhavit pasha,qe shkeli viset shqiptare me ushtrin e vet iu drejtua hoxhollarve e ulemas shqiptar men je fjalim te ngjashem me fjalimet e komandantve te ushtrise se Shefqet pashes ulemas se Stambollit,duke thene: ,,Po te deshiroj, mund t ju shkule mjekrat tuaja.Ai me vone, i sulmoi fshatrat shqiptare me topa e mitraloza, duke shkatruar e djegur shtepit sa qe te gjitha viset shqiptare u shenderuan zjarishte.Keshtu,ata vepronin pa meshire ndaj shqiptarve sa qe filluan te mos i konsideroin me shqiptar si musliman,por si renegat..Si pasoje,ne mesin e shqiptarve u kriju nje urrejtje kunder tyre,veqmas kunder oficerve.Gjithe keto qe po i them ketu e pashe me sy te mi.
  Qeveria ittihadiste, bile cioniste,kishte harruar se eshtrat e turkut e te shqiptarve jane ne nje varr,ne Jemen,Sudan,Bagdad,Vjene,Tripoli,Krete etj.,se ata se bashku luftonin per ngritjen e flamurit osman duke i ndare edhe te mirat edhe te keqijat.Kjo qeveri ittihadiste e cioniste kishte harruar faktet historike,pradaj dashti t i shfaros shqiptarety nga faqja e dheut,sepse kombi shqiptar i pengonte ittihadistve per realizimine qellimeve te tyre, sepse shqiptaret jan nje komb qe nuk pranojn fare as peruljen as shtypjen.Po ashtu,shqiptaret ishin lojale ndaj kalifatit,prandaj nuk pajtoheshin qe kalifi te behej rob i qifutve e bullgarve.
  Ne aksionin e mbledhjes se armeve nga shqiptaret,ittihadistet moren vesh se Sylejman Aga ne Diber kishte pese pushke.Ata e thiren ne gjyqin e jashtezakonshem ushtarak qe te ti paraqiste armet qe kishte.Ai iu pergjigj ju moret vesh gabimisht,se une s kam arme pese cope arme,por 28,dhe jam i gatshem t ju dorzoj kur te me urdheroni.Ai menjiher u kethy ne shtepi dhe i solli ne gjyq ato 28 arme qe kishte.Mirpo,ittihadistet nuk u kenaqen me keto ,por pas gjysme ore e derguan nje force ushtarake ne shtepin e tij dhe i thanSylejman Ages:,,dikush na informoi se ende e ke nje pushke te markes ,,Martin.Sylejman Aga iu pergjegj,,Po e kam ,ja ku eshte vare ne mur si kujtim nga biri im q era deshmor ne luften e Tesalis, e prane saj eshte edhe trasta ushtarake e deshmorit.Keto jan kujtimet e te birit nese i nderoni keto kujtime ma leni kete pushke.Mirpo,ata qe erdhen per kontroll nuk e kuptuan kete gjuhe dhe i than ati burri : ,,Ti e mban pergjegjesin pse se ke paraqitur kete pushke me ato te tjera. Ata filluan ta rrahin me kundak dhe i kercnoheshin se do ta nxjerrin para gjyqite te jashtezakonshem ushtarake.Sylejman Aga hyri ne harem dhe u kthye me pushken e trasten e te birit deshmor si dhe nje qante tjeter dhe u nis me lot ne sy drejt gjyqit te jashtezakonshem ushtarake.Aty hapi qanten e tij,qe kishte dekoratat e lavdata qe deshmon guximin e tij ne luften e pare me Malin e ZI ne luften me Rusine,ne luften e Kretes dhe iu drejtua atyre me keto fjale: ,,Keto mirnjohje te shtetit deshmojn besnikerin gjate sherbimit tim .Pastaj ai zbuloi trupin duke treguar lendimet nga rrahja me rastin e kotrollimit te shtepis hem e ne funde u tha: ,,Me par kam fituar dekorata, e ja tani q kam fituar prej jush.Ai u larguar duke qare nga salla e gjyqit
  ME GJERSISHT LINKU.http://www.forumishqiptar.com/thread...ABn-Ballkanike

 23. #17
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,100
  Faleminderit
  433
  526 falenderime n 443 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Nje liber qe mbase duhet lexuar eshte libri i shkuar nga historiani Zekeria Cana " Levizja kombetare shqiptare ne Kosove 1908-1912"

 24. #18
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Antarsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime n 51 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Une per vete nuk mund te dal ne konkluzione te palekundura per nje perjudhe qe nuk e kam jetuar vet. Sa me thelle futesh ne analet e historise aq me shume turbull behet. Me cfar kam par une zakonet dhe karakteristikat e shqiptareve, kokfortesia, bujaria, besnikeria po ashtu edhe armiqesite kundrejt njeritjetrit jane karakteristika te lashta qe nga antikiteti e me heret. Nuk kane qene vetem tonat 'eksklusivisht' te tille kan qene edhe popuj te tjere, si gjermanet te cilet nuk kan qene pushtuar nga osmanet anjehere. Po ashtu shqiptaret nuk ishin te vetmit qe luftonin kunder njetitjetrit. Kjo ishte psikoza e kohes dhe menyre me te cilen njerezit siguronin fuqi territoriale. Ne fakt turqit erdhen ne 'shqiperi' me ftesen e nji princi per te mposhtur nje rrival vendas. Nuk ka patur shtete apo kombesi ashtu sic e kuptojme ne sot. Mendo, arritja me e madhe e Skenderbeut ishte bashkimi i princave shqiptare, nje bashkpunim qe i mundesoj perballjen madje edhe fitore te nje pasnjeshme kundrejt nje perandoria ne kulmin e saj per me shume se 25 vjet rrjesht. Ndikimi turq tek formimi jon kombetar eshte ne me te shumten feja dicka superficiale. Psikoza, shpirti dhe morali i shqiptarit, tek pjesa derrmuese e popullates, ngali shume pak i ndryshuar. Keto tre te fundit jane pjese perberese shume te rendesishme te identitetit kombetar. Nuk ka se si turqit te ken ndikuar shume ne formimin ton kombetar nese eqipendra e identitetit tone ishte, gjate asaj perjudhe dhe vazhdone te jete edhe sote, Skenderbeu. Kaloresi dhe Princi shqiptare i famshem qe u shqua per lufterat kunder Turqeve. Eshte e pallogjikshem te aludosh se identiteti i nje kombi paska patur ndikim te madh nga pushtuesit kur heroi me i madhe i ketij populli eshte pikerisht figura dhe rezistenca me e madhe kunder pushtuesit. Nuk ka asnji shanc qe dicka e tille te qendroj. Bie posht menjehere as qe nuk vlen te analizosh me teper. Vertet qe shqiptari u luftua jashtzakonisht fuqishem nga turqit per edhe nga greket e serbet te cilen gjithmone paten dore te lire mbi shqiptaret edhe gjate perandorise osmane derisa identiteti i Arberit po fillonte te humbte ne vorbullen qe po krijoheshte nga keto tre te fundit qellimisht. Mesa duket edhe sot e kesaj dite fryma e tyre percarese per kombin tone vazhdon, shfaqet edhe ketu me deklarata si 'ata qe quajne veten sot shqiptar jane nje perzierje rracash dhe etnish'. Eshte e pamundur qe nje popull mos te ket patur perzerje gjate nje perjudhe 500 vjecare nen trusnine e nje perandorie qe si synimi te pare ka mbarevajtjen dhe rendin duke detyruar qe etnit e ndryshme te bashkjetojne. Ka patur perzjerje por kurrsesi ne ate shkall per te thene se shqiptaret qekan nje perzierje rracash, fesh dhe entish?! Sikur ne te ishim Shtete e Bashkuara, Izraeli apo me rend Greqia!!!!

  Ma sa kam pare une duket se osmanet kan patur me shume efekt tek fqinjet tane sesa tek ne. Aq shume saqe greket spastruan gjuhen e tyre nga ndikimi i tuqishtes, nderruan emrate njerezve, rrugicave, rishkruajten historine ashtu sic ju nevoiteshte per te krijuar nje identitet kombetar te rrem. Ne nje kohe qe shumica e heronjeve te luftes per pavaresine e tyre ishin shqiptar dicka qe eshte mohuar nga greket kategorikisht. A nuk shtypen osmanet identitetin e arberit ne te njejten menyre? Nese osmanet te detyronin te ndrroje fen, emrin dhe etnin me ane te taxave dhe presioneve te ndryshme te kohes(flasim 200 me pare e me shume), greket jo me shume se 70 me pare kane vrare,perzen nga vendi i tyre ata qe rrefuzonin te nderronin fen ne ate ortodokse. Kurse serbet, per mos te shkuar me thelle ne histori, vetem para 18 vjetesh kan vrare 250,000 njerez gjate luftes se viteve 90-te. Par nga ky kendveshtrime greket dhe serbet por jo vetem, shumica e vendeve qe praktikojne fen ortodokse kane probleme themelore ne perberjen e tyre pervec ortodokseve shqiptare( flas per ata pjese qe nuk eshte bler me pensione nga fqinjet). Te gjitha keto vende kan probleme me fet e tjera dhe etnicitetet e tjera. Krahasoni shqiptaret jo vetem me fqinjet por me te gjith vendet ballkanike me perjashtim te Kroateve dhe Slloveneve (katolik). E pra te gjith kemi qene nen trusnine turke dhe c'eshte e verteta asnje nga vendet e ballkanit me perjashtim te Rrumanise nuk e ka luftuar turkun aq shume sa e luftuj shqiptari. Eshte e verte qe po ashtu edhe e ndihmuam madje arritem te mbanim postet me te larta ashtu sic kemi bere dhe me perandorite e tjera. Por ama tek shqiptari nuk gjen kurre urrejtjen qe fqinjet kane per njeritjetrin, per ate qe nuk eshte njesoj si ata. Shqiptari eshte teper tolerant, ka qene i till edhe perpara komunizmit, e them kete sepse me siguri dikush ketu do te vleresonte perjudhen 'ateiste' per kete karakteristik te shqiptarit.

  Ne anglishte eshte nje thenie "if you can't beat them...join them" derisa te vij rasti per ti mposhtur!

  Par nga nje kendveshtrime tjeter, per ata qe pretendojne se turqit paten me shume ndikim ne formimin kombetar te shqipetareve ne krahasim me fqinjet prap dalim te fituar. Le ta pranojme kete si nje fakt te mireqene. Prap dalim te fituar. Dalim te fituar sepse fqinjet tane, pra me pak te 'tuqizuar' mbajne mbi kurrizin e tyre krime cnjerezore kunder njerezimit te bera vetem 18 vjet me pare dhe sot vetem nje pjese e tyre po ballafaqohen me drejtesine. Pjesa tjeter (Grekeve) do t'ju vij rradha edhe atyre. Ne nje kohe qe shqiptaret e 'turqizuar' jane faqe bardhe ne kete aspekt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Maqellarjot : 24-03-2016 m 16:37
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 25. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,336
  Faleminderit
  89
  833 falenderime n 681 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Citim Postuar m par nga Kryeplaku Lexo Postimin
  N lidhje me prgjigjen e Albos:

  Identiteti epirot mund t ket historin e vet, por nj gj q dihet q n lashtsi sht se gjithka sht n evolucion/lngzim t vazhdueshm dhe si pasoj normale sht q edhe identiteti epirot t kishte dat skadimi. Fqinjt grek bjn sikur historia e tyre nuk ka dat skadimi, por t gjith e dim se sa her ka vdekur dhe sht ringjallur identiteti grek. Nse ne sot nuk jemi epirot, por jemi dika tjetr, kjo nuk sht negative vetvetiu. Pr mua negative sht dika q shkon kundra natyrs apo logjiks, si psh. t m quajn Mehmet, t falem pes her n dit, dhe t them se Pirro sht heroi im.

  Megjithse m quajn Mehmet, un e di q nuk jam 100% turk dhe se kjo tok ku banoj un dikur banohej nga Pirro apo Sknderbeu. Nuk sht normale q un t krkoj nj identitet t ri, dika midis Pirros, Sknderbeut dhe turkut?

  Q t mos zgjatem, kam vn re tek intelektualt ortodoks kt nostalgjin pr t shkuarn (lexoni Kutelin dhe Blushin, q n t vrtet vetm se sjellin frymn greke n letrat shqipe, se letrsia greke sht letrsi e nostalgjis pr t shkuarn) dhe nuk bindem nse kjo nostalgjia sht domethnia e identitetit. Q t'i mbushsh mendjen tjetrit se identiteti duhet t jet nostalgjik, duhet ta bindsh se e shkuara e tij ka qen m e mir/premtuese se e tashmja dhe e ardhmja. Mund t ket qen kshtu vrtet, mirpo gjer m sot askush nuk na ka bindur n kt drejtim. Zakonisht, kombet dhe kulturat nostalgjike jan ato q nuk shikojn dot prpara, drejt t ardhmes. Kt veti e kam vn re tek fqinjt ortdodoks (gjer n Rusi) dhe prandaj bra pyetjen nse shqiptart e parafinuar nga turqinia do ishin m t preferuar.
  Ajo qe ti shpreh me lart, ne gjuhen popullore quhet: "hajde o baba te te tregoj arrat"! I biri i drejtohet babait me ato fjale. Ka ndodhur pa tregohet. Nje djalosh i tregon babait te tij arrat e familjes se tyre. Ne fakt, babai i beri koken te birit, i preu kerthizen kur lindi, e rriti e ushqeu dhe e beri burre, dhe i biri mendjemadh e i gjitheditur i tregon te atit tokat e familjes! Pse ta them kete gje? Qe te kuptosh se kur vjen puna tek identiteti i nje populli, ashtu si identiteti i nje njeriu te vetem, ky identitet eshte i trasheguar. Une identitetin tim e trashegoj nga prinderit e mi. Ata nga prinderit e tyre. Dhe gjysherit e mi nga stergjysherit e tyre, e keshtu me rradhe. Nje identitet i ngritur dhe i ruajtur mbi traditen e trasheguar breznore eshte karakteristike dalluese e popujve autoktone dhe me vlera ne historine e njerizimit. Kurse identiteti i ngritur mbi identitete personale, apo mbi ideologjine e kohes, apo mbi rrethanat politike te kohes, keto jane te perkohshme dhe te prirura per tu shuar nje dite ashtu sic linden. Dhe popujt qe kane keto identitete te ngjizura, jane popuj te asimiluar pa vlera dhe inferiore karshi popujve te tjere me tradita.

  Mehmeti, nese eshte burre pa mend, do zgjedhi ate "identitetin e ri", qe ose e krijon vete sic i vjen per mbare ne mendjen e tij, ose perqafon ate identitetin e diktuar me forcen e propagandes ideologjike te kohes, qofte ky fashizmi, komunizmi, socializmi, globalizimi, panevropianizmi, etj. Nese Mehmeti eshte burre me mend, do te beje dy gjera: 1) Me duhet te mesoj se nga e kam origjinen une dhe familja ime. 2) Studion historine e popullit shqiptar, me deshiren per te mesuar te verteten e ketij populli, dhe per te mesuar kontributin e ketij populli ne shekuj per kulturen e historine e njerezimit. Mehmeti me gjak e me tradite familjare mund te jete i ardhur ne token e Arberit, por kjo nuk e ben ate me pak shqiptar se shqiptaret autoktone. Me kushtin e vetem, qe Mehmeti eshte i sinqerte me vetveten, dhe nuk hiqet si shqiptar autokton.

  Njerezit si ty, presin qe pema te leshoje lule e japi fruta, pasi i presin me doren e tyre rrenjet pemes. Nje peme me rrenje te prera vdes. Nje peme qe i ka rrenjet thelle, eshte nje peme qe jep lule e fruta pasi ushqimi qe do te marri nga thellesia e asaj toke, do te ushqeje lulet, gjethet dhe frutat e asaj peme. Dhe ajo qe Jani Vreto dhe Naim Frasheri te kane thene 150 vjet me pare, por qe ti akoma nuk e ke mesuar, eshte: "As pema nuk leshon gjethe pa bekimin e Perendise!" Dhe nese nje peme nuk leshon gjethe pa bekimin e Perendise, si mund te leshoje nje popull?!

  Albo

 26. #20
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Faleminderit
  141
  234 falenderime n 190 postime

  Pr: Roli i turqve n formimin ton kombtar:

  Fatktet historike q nga koha e Gjergj Kastriotit se si serbt dhe osmanlinjt turq luftonin bashk kundr shqiptarve

  Emri: osmanlinjetserbet.jpg

Shikime: 1048

Madhsia: 41.1 KB
  Despoti serb Gjuragj Brankoviqi dhe jarani e vllau i tij Sulltan Muradi viti 1456

  Fatkeqsia e nj populli qndron n at kur ai popull, apo nj pjes e atij populli kultivon besimin dhe tradidat e pushtuesve. N nj apo tjetr mnyr kjo edhe sot n shekullin 21 kur shqiptart t organizuar n dy shtete t pavarura po infektohen dhe po futen n nji pushtim t ri osmano-arab, dhe ksaj radhe pa asnj lloj dhune apo trysnie, por shkurt e shqip pr interesa dhe shitje identiteti te e keqja e ktij shekulli, islami xhihadist, dhe shndrrimi i qyteteve dhe fshatrave shqiptare me minare arabo-turke, ku m shum po lulzon mnyra e frymzimit me dheun e shkrettirave arabe sesa me vvlera t mirfillta shkencore e shqiptare historike. Pa dasht t ndalem m shum rreth ksaj teme une do t v n kt shkrim timin dy faktime dhe dokumente historike , njra nga koha kur Gjergj Kastrioti me ushtrit arbnore mbronte tokat nga shum anmiq, turqit dhe sllavt si aleat t turqve osmanlinj, barbar, dhe e dyta nga koha e Rankoviqit kur serbo-sllavia kishte lidhur memorandum me Turqin pr shprnguljen e shqiptarve nga trojet e veta drejt Anadollit fatkeq:
  N vitet 1450 kur Gjergj Kastrioti tmerronte sllavt dhe osmant despoti serb i asaj kohe Gjuragj Brankoviqi i shkruan letr Sulltan Muradit ( e q mjerisht dhe pisrisht sot n Kosov ka xhami me emr t atij xhelati q ka vra me qindra mijra shqiptar), q ta shkatrrojn Princin shqiptar Gjergj Kastriotin dhe shqiptart n pprgjithsi, dhe kuptohet se Sulltan Muradi ka ndihmue serbt dhe sllavt ashtu sikur t gjithz sulltant barabar t tjer me radh, ja teksti i prkthyer nga anglishtja, q sht marr nga libri Fratit kroat Andrija Kaqiq Mioshiq ; Razgovor ugodni naroda slovinskoga
  Despoti serb Gjuragj Brankovi, drejtuar Sulltan Muradit: O Zot i krejt bots prej lindjs n perndim, Perandori im Sulltan!, sido q jam shrbetori yt i padenj, dhe nga dashuria e madhe q kam pr kuroren tnde t pavdekshme, une nuk e lash Gjergj Kastriotin- Skenderbeun, armikun tend pr vdekje, t kalonte n tokat e mija, q t bashkohej me Huniadin e t sulmonte edhe mua sherbetorit tnd. Ma skllaveroi krejt tokn, mi dogji fshatrat dhe qytetet pa mshir, e pr kte, o Sulltan i Madherishem, tani sht koha t hakmerresh pr mua dhe pr vete, sulmoje ti nga lindja, dhe une do ta sulmoj nga veriu, q ta shkulim kte armik nga themelet!.
  (ĐURAĐ BRANKOVIĆ AND SULTAN MURAD II AGAINST GEORGE KASTRIOTI SKANDERBEG AND HIS ALBANIAN SOLDIERS. The letter of Đurađ Branković (1377-1456), the serbian despot, to the turkottoman Sultan Murad II (1404-1451), CLAIMING HIS VASALITY TO THE SULTAN, AGAINST the ALBANIAN leader Gjergj Kastrioti known as Scanderbeg (1405-1468) and his ALBANIAN SOLDIERS. Despot Đurađ Branković to Sultan Murad II:
  LORD OF THE ENTIRE WORLD FROM EAST TO WEST, MY EMPEROR! Despite the fact that I am just AN UNWORTHY SERVANT OF YOURS and THE GREAT LOVE I HAVE FOR YOUR IMMORTAL CROWN, I havent allowed SKANDERBEG your SWORN ENEMY, to pass on my land, to join Hunyadi to attack me, THY SERVANT. He enslaved all my land burned villages and towns without mercy, for this O SULTAN ALMIGHTY, now it is the right time to take vengeance for yourself and on my behalf, attack them from the East and I will attack from the North, in order TO DESTROY AND BANISH THEM .
  Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938 dhe marrveshja Jugosllavi Turqi -Greqi e 28 shkurtit 1953 e njohur si Pakti BallkaniK i nnshkruar n Ankara
  N baz t hulumtimit sistematik t dy shrbimeve konzullare (sektorit t pasaportave) jugosllave dhe turke, dshmohet se n periudhn 1951-1968 prej Jugosllavis n Turqi jan shprngulur 414.500 shqiptar ndrsa gjat periudhs n fjal (bazuar n statistikat sekrete jugosllave) n Kosov ishin sjellur n heshtje 63.000 kolon sllav, prej t cilve, pas rnjes s Rankoviit (1966) duke mos u duruar nj far barazie me shqiptart, shumica prej tyre udbash e kriminel marrin ikn pr Serbi . Ndrkaq sipas statistikave t publikuara m von del se n periudhn 1952-1965 per ne Turqi jan shprngulur: 452.371 shqiptar.
  N ato vite me dhun detyrohen t shprngulen edhe mijra shqiptar, kryesisht nga Mali i Zi (nga Hoti, Gruda, Plava, Gucia, Vuthaj, Ulqini, Tivari, Triepshi, Shpuza, Kraja etj.)
  N dimrin e vitit 1955/56 u organizua aksioni pr mbledhjen e armve dhe gjat ktij procesi t dhunshm i keqtrajtuan n format m mizore mse 30.000 shqiptar.
  N kt ekspedit udbeske, nga rrahjet dhe torturat u mbytn 103 shqiptar,ndrsa u gjymtuan pr jet rreth 10.000 t tjer!!!
  Hulumtimet shkencore pr zbardhjen e nj ngjarje historike siq sht marrveshja Xhentllmene turko-jugosllave e vitit 1953 ndrmjet Titos dhe Kypreliut, sado q jan jo t mjaftueshme,prap na japin nj pasqyr shum t mir pr ta kuptuar kt marrveshje. Vlen t prmenden veprat e historianve t kombit shqiptar siq jan: Fehmi Pushkolli n vepren Fronti Popullor-Lidhja Socialiste e Kosovs, Jusuf Osmani n vepren Vendbanimet e Kosovs-Gjilani, Hakif Bajrami Politika e shfarosjes s shqiptarve dhe kolonizimi serb i Kosovs 1844-1995, Sabile Basha Dbimet e shqiptarve dhe kolonizimi i Kosovs 1877-1995 dhe n shum hulumtime t punimeve shkencore t cilat e kan pr objekt t studimit kt tem shum t ndishme pr popullin shqiptar. T gjitha kto vepra dhe shum dokumente tjera t cilat do ti prmendim n fucnot jan t lidhura me marrveshjen e Splitit ndrmjet Titos dhe Kypriliut. N kt marrveshje gojore edhe pse askush nuk diti se ka prmbante, pasojat e saj u pan menjher, pas fillimit t zbatimit t saj. Pas vitit 1953 filloi dbimi masiv i shqiptarve pr n Turqi, gj e cila e zbardhi kt marrveshje. Represioni serb u prcoll nga instrumentet shtetrore dhe n mnyr t organizuar nga vet shteti serbo-jugosllav. Paraprakisht ishte nj marrveshje n mes Jugosllavis dhe Turqis e njohur si Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938, e cila parashihte dbimin e shqiptarve pr n Anadoll. shtja e shprnguljes s shqiptarve pothuaj se u hesht gjithher, ndrsa u shkrua dhe u propagandua nga qarqet serbe, kinse pr shprngulje serbo-malazeze q n t vrtet nuk ishte asgj tjetr veqse migrime t vogla, t vullnetshme t popullsis.
  Marrveshja turko-jugosllave e vitit 1953
  Takimi Splitit Tito-Kyprili
  M 1953 n Split u takua kryetari i Jugosllavis Josip Broz Tito dhe Fuad Kyprili, minister i punve t jashtme t Turqis. Ata u moren vesh q t filloi shprngulja e srishme e shqiptarve pr n Turqi.. Marrveshja planifikonte vazhdimin e aksionit t shprnguljes s shqiptarve nga Kosova pr Turqi, n baz t Konvents s vitit 1938. Dbimi i shqiptarve parashihej t bhet prmes Maqedonis.. Kjo erdhi n shprehje t zbatohet menjher pas prishjes s marrveshjes jugosllavo-shqiptare, me pretekstin se i sherbenin Shqipris u denuan dhe internuan npr burgje mbi 500 shqiptar t cilt u derguan n kampin famkeq t Goli Otokut.
  Le t tinglloi si t doni lexues t dneruar, por nj duhet ta dijm se edhe sot e ksaj dite, aleatt m t mir t Serbis e Rusis jan arabat dhe turqit, pra ata q ne disa si budallnj i quajm VLLEZR ??????, jo more po kofshin larg nesh kta lloj satrap vllezrish, larg tokave shqiptare pjellat arabo-turke.
  [Andrija Kačić Mioić, 1704-1760, )

  Xhevat Rexhaj
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 27. 2 antart m posht falenderuan iliria e para pr mendimin e shprehur n kt postim:

  dielli1 (17-04-2016),Maqellarjot (16-04-2016)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •