Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,715
  Postimet n Bllog
  16

  Rilindasi Rama shkarkon ministrin e financave Shklqim Cani, n vend t tij Arben Ahmetaj

  Ndryshime n qeveri, shkarkohet Cani, Arben Ahmetaj ministr i Financave

  Emri: Rama-Cani-e-Ahmetaj.jpg

Shikime: 434

Madhsia: 57.8 KB

  Kryeministri Edi Rama ka br lvizje n kabinetin e tij qeveritar, duke br ndryshime n dy ministri. M konkretisht, ministri i Financave, Shklqim Cani sht larguar dhe n vend t tij sht vendosur ministri i Ekonomis, Arben Ahmetaj. Ndrkoh ministria e Ekonomis i sht besuar ish-zvendsministres s Shndetsis, Milva Ekonomi.

  Kryeministri Edi Rama i shprehu sot ministrit t Financave Shklqim Cani, falnderimet e tij pr angazhimin, profesionalizmin dhe integritetin e plot n kryerjen e njrs prej detyrave m t vshtira qeverisse t ktij mandati.

  Kryeministri e informoi ministrin Cani pr vendimin e zvendsimit t tij me nj koleg tjetr dhe i krkoi vazhdimin e angazhimit t tij, me t njjtin profesionalizm e prkushtim, si deputet i Kuvendit t Shqipris dhe antar i Komisionit t Ekonomis e Financave.

  Ministri Cani e falnderoi nga ana e tij Kryeministrin pr besimin dhe bashkpunimin e ngusht n kaprcimin me sukses t situats s rnd financiare, t trashguar dy vjet e gjysm m par, si edhe e siguroi pr vazhdimin me prkushtim t plot t angazhimit t tij politik e profesional si deputet i Kuvendit t Shqipris.

  Detyrn e Ministrit t Financave, Kryeministri do tia besoj Z. Arben Ahmetaj, ndrsa detyrn e Ministrit t Ekonomis, Turizmit, Tregtis dhe Siprmarrjes do tia besoj Znj. Milva Ekonomi, thuhet n njoftimin zyrtar t Kryeministris.

  Shqip

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,715
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Rilindasi Rama shkarkon ministrin e financave Shklqim Cani, n vend t tij Arben Ahmetaj

  Mesazhi i ministrit pr Kryeministrin: “M shfrytzo shef, m prdor mos m kurse”!!

  Emri: qeveria-mbreme-Rama-mbledhje-640x333.jpg

Shikime: 235

Madhsia: 35.6 KB

  Ish kryeministri Sali Berisha I cili kishte njoftuar koh m par rrokadn Ahmetaj-Cani, ka sjell t tjera fakte t pretenduara prej tij pr shkarkimin e Canit. Ja far shkruan:

  “Me ndryshimet e sotme ne qeveri, Rama uzurpon per vete parate e shtetit, por vrapon drejt fundit te tij te merituar!

  Te dashur miq,

  Iku hajduti i floririt Shkelqim Cani.

  Ai falimentoi financat e vendit, por iku jo per kete por se kundreshtoi ti japi Rames nepermjet Olsit 140 milione euro me koncensionin e TVSH!!

  Ahmetaj vjen ne financa, per te cilat ka zero njohuri, por ka marre persiper ti japi Rames, nepermjet vellait te tij Olsi, 140 milione euro me koncensionin e TVSH dhe liencat e Kazinove!

  Tre vjet me pare, Ahmetaj president i kompanise “Hermes” qe i kishte qytetareve shqiptare 15 milione euro impulse ne Telekom, por qe mbylli dosjen me ryshfete 2 milione euro, per habine e te gjitheve u emerua superminister i kabinetit te “aleances se qelbesirave”!

  Ahmetaj, i pyetur nga nje njeri shume afer tij, se si ka mundesi qe nga mesues anglishteje i arratisur nga vendi per shkak te ndjekjes penale u ngjit kaq larte, Ahmetaj u pergjigj: “Une u emerova sepse e paguaj me shume se kushdo tjeter Edi Ramen”.

  Bashkepunetor te ngushte te Rames tregojne se Arbeni pas do pakoje me euro qe dorezon tek Rama, thote vetem nje fjali: “Me shfrytezo, shef, me perdor mos me kurse”!!

  Kurse Milva, pasi organizoi per Ramen me Beqen vjedhjen e 320 milione eurove koncensione ne ministrine e shendetesise, vjen per te vazhduar besnikerisht vepren e Ahmetajt ne ministrine e Ekonomise, per ta varrosur perfundimisht ekonomine shqiptare. Sb” shkruan ish-kryeministri i cili ka muaj q ka paralajmruar kt rrokad interesash n qeveri.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,715
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Rilindasi Rama shkarkon ministrin e financave Shklqim Cani, n vend t tij Arben Ahmetaj

  Ndryshimet n Qeveri, Rama i jep n Twitter udhzimet dy ministrave t rinj

  Emri: Eedi-Rama-PC.jpg

Shikime: 160

Madhsia: 23.2 KB

  Pas largimit t Shklqim Canit nga Ministria e Financave, Kryeministri Rama ka dhn edhe udhzimet pr dy ministrat e rinj t kabinetit q drejton.

  N nj postim n rrjetet sociale Twitter dhe Facebook, Rama shkruan se Arben Ahmetaj dhe Milva Ikonomi kan si mision t ri luftn kundr informalitetit. Arben Ahmetaj nga Ministria e Ekonomis u emrua ministr i Financave.

  Kurse zv/ministrja e Shndetsis Milva Ikonomi u emrua ministre e Ekonomis.

  “Misioni baze per dy ministrat e rinj pershkallezimi i operacionit kunder informalitetit dhe lehtesimi i metejshem i biznesit te ndershem”, shkruan Kryeministri Rama.

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,715
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Rilindasi Rama shkarkon ministrin e financave Shklqim Cani, n vend t tij Arben Ahmetaj

  Reagimi i par, Bode pr largimin e Canit: Nuk mbulohet dielli me shosh  Deputeti Demokrat Ridvan Bode, ministr i Financave i qeveris Berisha, deri n zgjedhjet e qershorit 2013, e quan manovr, prpjekje pr t mbuluar diellin me shosh largimin e ministrit aktual Shklqim Cani. Reagimi vjen pak minuta pasi u msua vendimi I kryeministrit pr znvedsimin e Canit me Arben Ahmetajn.
  Pr Boden dshtimi nuk sht nj emr, por kemi t bjm me nj model trsisht t dshtuar t politiks qeverisse.

  Ridvan Bode: “Uroj q dorheqja t jet pr shkak t mosrealizimeve dhe dshtimeve n sektorin e ekonomis dhe t financave dhe t mos ket arsye t tjera m ogurzeza sesa kaq. S dyti sigurisht kjo sht nj manovr por por dielli me shosh nuk mund t mbulohet. E vrteta sht se jan dshtimet e qeveris n trsi, t politikave t ndrmarra nga kjo qeveri, dshtimi i takss progresive, agresivitetit q ka mbajtur n raport me biznesin, i rrnimit t mirqnies t ekonomis dhe buxheteve t familjeve shqiptare, q bn q vitin e kaluar megjithse u shtuan rreth 200 milion dollar taksa dhe u pretendua pr nj rritje ekonomike, t ardhurat n fund qen rreth 400 milion m pak krahasuar me nj vit m par. Kemi t bjm me nj model trsisht t dshtuar. Dhe modelet e dshtuara nuk mund t gnjejn opinionin public as t krijojn iluzionin se me ndryshime t tilla t personave t parndsishm do t mund t jepet nj perspektiv e re. Modeli ka dshtuar dhe sht nevoja pr t ndryshuar thelbin e ktij modeli, ndryshimin n total t politikave aktuale. Kryedshtimi I ksaj qeverie jan financat dhe ekonomia e vendit, dhe momenti sht I till, nj vit para zgjedhjeve mund t personalizoj dshtimet e politiks dhe thelbit t ksaj qeverisje me emra individsh. Mendoj se nuk sht tek emrat e prvem por filozofia q bart kjo qeveri dhe tek program trsisht i gabuar jo I prshtatshm jo mbshtets pr ekonomin e vendit dhe reflekton trsisht qndrime kaotike nga ana e kryeministrit dhje kabinetit t tij n trsi

  Por a mendon se do t prmirsohet gjndja?

  Bode thot: Un nuk pres dhe nuk shpresoj t ket prmirsim t gjndjes, por intensifikim t demagogjis pr t fshehur t vrtetn. Kush di t gnjej m shum n publik dhe t bj demagogjin mund t ohet tek vendi q sht m problematik dhe ku sht dshtimi m i madh, por kjo nuk do t sjell asnj prmirsim

  ORA NEWS

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,715
  Postimet n Bllog
  16

  Pr: Rilindasi Rama shkarkon ministrin e financave Shklqim Cani, n vend t tij Arben Ahmetaj

  Ndryshimet e qeveris, Basha: Rama bri kurban Canin, Ahmetaj i besuari i bands plakitse

  Partia Demokratike, ndryshimet n kabinetin e kryeministrit Edi Rama, i lexon si promovim dhe mbshtetje q i bhet korrupsionit dhe jo prpjekje pr t prmirsuar qeverisjen. Basha, tha se kryeministri ndshkoi Shklqim Canin pr vjedhjen e 400 milion dollarve, por n vend t tij promovon t besuarit simbol t korrupsionit qeveritar Arben Ahmetaj. Pr ndryshimet n qeveri, reagoi dhe ish-Ministri i Financave, Ridvan Bode dhe sekretari i Prgjithshm Arben Ristani

  Tirane– Ndryshimet n qeveri, Kryetari i Partis Demokratike Luzlim Basha, i vlersoi si promovim q kryeministri Edi Rama, po i bn vjedhjes dhe hajdutris. Sipas tij, kto ndryshime nuk sjellin asgje t re vetm sa e thellojn korruspionin qeveritar.

  Lulzim Basha: “Pasi bri kurban Shklqim Canin pr t mbuluar vjedhjen e 400 milion dollarve n tatime dhe dogana, me caktimin e Arben Ahmetajt si ministr financash, Rama konfirmoi se plakitja, zhvajtja, mbushja e xhepave me parat e shqiptarve, jan standartet e tij t qeverisjes. Ai ka feksur me landfillin e Elbasanit nga ku vidhen 10 mij euro para publike n dit, dhe ka shklqyer si ndrmjetsi i pazarit t fsheht, t paligjshm dhe korruptiv pr mega-afern Skavica.

  Emrimin e zvends ministres s Shndetsis Milva Ekonomit, n postin e Ministres s Ekonomis, Basha e cilsoi si dekorim t modelit korruptiv t koncesioneve t cilat sipas tij jan kthyer n vjedhjet m t mdha n histori.
  “Si zv.ministre e Shndetsis zonja Ekonomi ka qen nj puntore e palodhur n kt skem t madhe zhvatje. Pr kt kontribut ajo shprblehet nga Rama duke u emruar Ministre e Ekonomis. Mesazhi i Rams sht i qart. Vidh, bhesh deputet dhe ministr. Vidh m shum, Edi Rama t beson financat, t beson ekonomin e vendit”
  Sipas Partis Demokratike ndryshimet n qeveri jan arnime q pasqyrojn vetm interesa financiare dhe do thellojn rekordet e vjedhjes. Ndryshimi i vrtet sipas tyre nis vetm me largimin e kryeministrit Rama.

  Ridvan Bode: “Kjo sht nj manovr por por dielli me shosh nuk mund t mbulohet. E vrteta sht se jan dshtimet e qeveris n trsi, t politikave t ndrmarra nga kjo qeveri, dshtimi i takss progresive, agresivitetit q ka mbajtur n raport me biznesin, i rrnimit t mirqnies t ekonomis dhe buxheteve t familjeve shqiptare, q bn q vitin e kaluar megjithse u shtuan rreth 200 milion dollar taksa dhe u pretendua pr nj rritje ekonomike, t ardhurat n fund qen rreth 400 milion m pak krahasuar me nj vit m par. Kemi t bjm me nj model trsisht t dshtuar”
  Arben Ristani: “Pr mua Rama duhet t ik vet sepse ka treguar se nuk sht i aft ta qeveris kt vend. Noli tingllon shum aktual pas 100 vitesh, kur nj Halim q s’di kndim bhet ministr pr arsim”

  Emri: bashaa-1.jpg

Shikime: 135

Madhsia: 92.3 KB

  ORA NEWS

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •