Emri:  image.jpg

Shikime: 487

Madhsia:  25.3 KB

Un jam nj studente e fakultetit ekonomik,e sapodiplomuar. Gjat ktyre 3 viteve fakultet nuk kopjova, nuk kisha mik sepse prindrit e mi nuk njohin asknd, dhe prandaj n vend t ktyre zgjodha t msoja 14 or n dit, dhe t punoja.

Mund t mos jem studentja m ekselente apo 22-vjearja m intelektuale, por jam nj studente q notat e larta, punn n nj institucion bankar dhe t gjitha gjrat e tjera n jet i kam arritur vet. Jam e vetdijshme q nuk bhem dot drejtoresh q nesr por ama, di q puna, notat dhe formimi im nuk varen nga nj pushtet 4-vjear.

Kur gjrat i arrin me forcat e tua, n fund t dits gjja m me vler q ke fituar sht liria pr t zgjedhur dhe pr t mos lejuar asknd t vr n diskutim meritn tnde. Un i kam kto privilegje sepse i kam fituar vet. Nuk m detyron dot askush t shkoj as majtas, as djathtas sepse i kam provuar vetes q do t eci shum mir, edhe nse zgjedh t eci drejt.

Kur mua m propozuan n shtator t bhem pjes e aktiviteteve rinore t organizuara nga ministria, me kushtin q t bhem pjes e strukturave t partis, un thashe jo. Jo u thash dhe t gjitha telefonatave bezdisse q mora 5 muaj m von.Jo i thash dhe asaj shfaqjes pr fasad t antarsimit t 300 studentve ekselent.

Por pavarsisht Jo-s sime t madhe, nj dit m vjen nj mesazh: Paraqituni pr t trhequr kartn e antarsis. Pra pa vullnetin tim, fal kmbenguljes dhe ambicies pr t shtuar antar t t rinjve t partis, un tani jam nj antare. Forume rinore dhe struktura politike q angazhojn t rinjt ka kudo npr bot.

Deri ktu nuk ka asgj t keqe. Por ajo q po ndodh n Shqipri sht prdorimi i tyre si mjete pr tu katapultuar n pushtet dhe para, kaq shpejt, kaq thjesht. Ne po u msojm 22-vjearve e m hert q nse ti mbshtet qorrazi nj parti, pa ditur as ideologjin e saj, mund t bhesh specialist ose drejtor.

E dini sa i rndsishm sht vullneti, shpresa, ndrra e nj t riu sidomos n nj vend t vogl si ky i yni? sht thelbsore. Po se bm ne ndryshimin, ne q shohim dokumentar, bjm mastera jasht shtetit, zhvillojm kurse online, kush do ta bj? Un mund edhe t kisha zgjedhur ta shfrytzoja kt kart t bekuar.

Madje mund edhe t zgjedh t prfshihem n politik n mnyr aktive. Por nse do ta bj, do t jete zgjedhja ime, me vetdije t plot. Nuk e bj sepse mendoj q nj 22-vjear nuk e ka formimin e nevojshm pr t dhne dika n politik. M tej, mendoj se nj 22-vjear vetm mund t marr nga politika dhe t them t drejtn, at q politikant tan ofrojn nuk e dua edhe sikur t ma falin!

Un nuk zgjedh ta shfrytzoj antarsimin sepse nuk dua q pas disa vitesh e gjith sakrifica ime t zerohet me fjalin: H se at e futi partia. Dhe n fund, un nuk e zgjedh sepse Kushtetuta e vendit tim demokratik m jep t gjith t drejtn pr t mos e br. Tani, n fund i drejtohem kuadrove prgjegjse pr antarsimet, t cilt shpresoj ta ken marr kt rradh prgjigjen: Jo, nuk e dua tesern tuaj t partis!

Shnim: Ergisa sht gazetare pran revists Anabel.al