Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Historia e rrall, Gjeniu 14 vjear, Facebook i beson mirmbajtjen e rrjetit social shkodranit

  Nilidon Pepushaj sht nj 14 vjear nga Shkodra. Ai vazhdon klasn e tet n shkolln jopublike t quajtur ‘Zemra e Krishtit’.
  Nj fmij i zakonshm shkodran por q ndryshon nga fmijt e tjer nga dshira e tij pr t msuar gjra t reja dhe sidomos pr t krijuar. Nilidoni sht shum i aft n prdorimin e kompjuterit, aq sa stafi i rrjetit m t madh social, Facebook, e ka vn at n listn e njerzve t besuar dhe tashm ai ka akses n mirmbajtjen e ktij rrjeti.
  Nilidon Pepushaj: Nj dit m erdhi nj mesazh nga facebook ku ata m krkonin t mbyll mesazhet false. Adi Krasts dhe Tom Doshit u kam bllokuar faqet false n facebook.
  Programet kompjuterike edhe aftsin e tij pr t’i zotruar ia dedikon profesorit t tij, Arben okaj dhe librave t tij. Ai prdor programet e fundit hollivudiane pr krijimet e tij kompjuterike t cilat i publikon n kanalin e tij n youtube.
  Nilidon Pepushaj: Un kam kanalin n youtube ku hedh video dhe shpjegoj probleme kompjuterike. Profesori Arben okaj m ka ndihmuar shum. Dy librat q ai ka botuar jan tepr t vlefshme.
  Gjithashtu sht shprblyer nga youtube, ku edhe ka prfituar pages pr t cilat paguan edhe taksa.
  “Paguhem pr videot e mia n youtube” thot Nilidoni.
  Pasioni i Nilidonit 14 vjear, nuk sht vetm bota kompjuterike. Letrsia z gjithashtu nj vend t veant n kohn e tij. Ai ka botuar tre libra deri tani dhe sht n botim t t katrtit. ‘Zoti i zi n Shtpin e Bardh’ sht botimi i par i tij i frymzuar nga filmat vizatimor
  Botim i dyt sht romani ’15 minuta loj me kohn ‘
  Lirikn e ka shfaqur n vllimin me poezi t titulluar ‘Qesh e Qaj me mijra djaj’
  Biblioteka e 14 vjearit sht e pasur me libra, ku ai ka ln vemas librat e tij t preferuar. Shkrimtari i tij i preferuar sht Zhyl Verni
  Nj libr i tij i preferuar sht edhe nj libr i presidentit amerikan,Barack Obama, i cili ka ln shenj n memorien e Nilidonit pr triumfin e tij si njeriu m i fuqishm n bot. Dhe meq jemi tek politika, ka edhe nj krahasim pr politikn n Shqipri.
  Nj libr q do t’ua sugjeronte fmijve t moshs s tij?
  “Do sugjeroja Tom Sojerin” thot ai.
  Marrdhnia me msuesit sht e mir, sepse Nilidoni sht nxns me t gjitha notat dhjeta, dhe pavarsisht se e kupton q sht nxnsi i tyre, ai vren se ka nj trajtim miqsor nga ana e msuesve.
  Shokt e klass i ndhmon me aq sa mundet dhe ata shprehen t knaqur na ajo q marrin prej tij.
  Ndrsa pr babain e tij, Sokolin, ka qen shum e leht detyra si prind, duke par aftsit dhe arritjet e t birit.
  “E ndjej veten mir kur e shoh q Nilidoni n kt mosh ka arritur ato gjra q un nuk I kam arritur as n moshn 25 vje” thot i ati.
  Rasti i Nilidon Pepushajt nga Shkodra sht nj rast unik pr t gjith fmijt shqiptar, po ashtu edhe nj rast frymzues se si me pun dhe dshir, mund t arrish shum lart dhe pr kto raste, edhe shteti duhet t jap ndihmn e tij pr t promovuar dhe pr t marr m t mirn prej tyre, si nj model n vitrin pr gjith brezin e ri t vendit.

  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Historia e rrall, Gjeniu 14 vjear, Facebook i beson mirmbajtjen e rrjetit social shkodranit

  Bravo per aftesite punen
  dhe avjo qe eshte me e rendesishmja ka synime(goals)
  ne jete te behet i vlefshem
  per shoqerine
  jo si ato plerat qe vjedhin
  shesin droge dhe s dine as te ngrejne dhe te mbajne pantallonat lart.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •