Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun, shahu ėshtė jo-islamik dhe te ben te varur, Myftiu i Madh i Arabisė Saudite per kete gje do tė lėshojė edhe njė fetva. Ironikisht, ne Meken e shenjtė megjithatė mbahet njė turne shahu.  Nė Arabinė Saudite, loja e shahut ėshtė e ndaluar. Kjo u konfirmua nga njė zėdhėnės i raporteve tė medias ndėrkombėtare Myftiu Abdul-Aziz el-Sheikh pak para Krishtlindjeve gjatė njė shfaqje televizive nė tė cilėn ai iu pėrgjigj pyetjeve nga publiku nė lidhje me gjėrat e pėrditshme.

  "Shahu ėshtė ndaluar", kleriku mysliman kishte njoftuar se duhet tė klasifikohet "Sizifi" dhe si kumar, shahu mund tė jetė problematike, ėshtė joislame dhe shpesh shkakton mosmarrėveshje.

  Deklarata e tij ėshtė konsideruar si njė fetva, njė opinion ligjor islamik. Kjo nuk ėshtė nė dispozicion me rangun e ligjit, por njė udhėzues pėr veprim, te cilin shumė pasuesit e drejtimit pėrkatės fetar e shofin si tė detyrueshme.

  Kampioni botėror Garry Kasparov (Rusi) u pėrgjigj me kritikat e ashpra. "Fakti se Arabia Saudite ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė ndaluar shahun, ėshtė debill," shkroi ai nė Twitter. "Megjithatė, ne duhet tė jemi mė tė shqetėsuar, pėr sa i pėrket qėndrimit nė ēėshtjet e tė drejtave tė njeriut dhe demokracisė."

  Nė vitin 2000 Myftiu e ka ndaluar kukullen Barbie, ai gjithashtu ndaloi edhe pėrdorimin e lojes me kartat Pokemon.

  ***

  Me ta shpif keta debillat harape!
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 2. #2
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Nje gjest i mire me ne fund nga sauditet.

  Arabet nuk duhet te luajne shah, ata ne vend qe te luajne shah, duhet te shkojne ne vendet tjera te vrasin, gjymtojne, prejne koka njerezish por nese munden edhe te perdhunojne gra dhe vajza te reja te qafireve gjermane, holandeze, belge, daneze e finlandeze... nese nuk mund ta bejne kete duhet te vijne ne Kosove e Shqiperi e t'i tru shperlajne shqiptare sa te munden e t'i bindin qe te gjuajne femijet siriane me raketa anti tankse.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mesia4ever : 30-01-2016 mė 23:00

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  ..ky hoxhe, ja paska nisur me shahun,pastaj ka futbollin,e te gjitha sportet tjera,interrnetin,televizorin,shkollimin etjetj,sepse nuk i ka zbuluar muhameti,hahhaha...Pra,muslimanet duhet te ndergjegjsohen njehere e mire,o muslimanizmin,o demokracine perndimore....
  ...Vetem isis jane islami i verete.

 4. #4
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga dielli1 Lexo Postimin
  ..ky hoxhe, ja paska nisur me shahun,pastaj ka futbollin,e te gjitha sportet tjera,interrnetin,televizorin,shkollimin etjetj,sepse nuk i ka zbuluar muhameti,hahhaha...Pra,muslimanet duhet te ndergjegjsohen njehere e mire,o muslimanizmin,o demokracine perndimore....
  ...Vetem isis jane islami i verete.
  Aaahaaaaa !!! .....po duhet me patur talentin e deles se devotshme te kishes me e kuptuar arsyen....."se nuk i ka zbuluar muhamedi"....pra, kjo qenka arsyeja per "fetwane" e ketij dijetarit "te madh" saudik....

  Si nuk pat mor shqiptarija pakez me shume nga sorta juaj, sa te mencem ju kemi, sidomos tash kur i keni leshu malet e keni dale ne sheher e jeni bo sheherli.....llatini ne sheher.....kete duhet pakez me e pertyp shqiptaret se eshte nje unikum i rri, dicka qe nuk e njohim.....inshallah leshoni boje tek shqiptaret tjere e behena edhe ne sikur ju kaq te mprehet....e, do Zoti, dhe bile i kthehena feese se e pareve (edhe pse dukshem Zoti nuk don ashtu.....se paku tash e 600 vjet nuk na shton e nuk na shton komunitetin llatin, na mban grupp "elitare"...... po ku i dihet, nese e lusim panderprere ???)
  albanish by nature

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Nuh Musa pėr postimin:

  dorentina95 (13-02-2016)

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  ...jo jo,hoxha shume mire e ka,sepse muslimani vertete vepron vetem sipas kuranit.Duke degjuar kete dijetar te vertete islam,del kuptimi se disa hoxhe te'k ne kan shkalluar fare,sepse po flasin Shqip,gjuhe kjo e cila bije ndesh me kohen e kalifatit osman,ku gjuha shqipe ishte e ndaluar dhe quhej gjuhe e mallkuar nga allahu,hahha..E tash nga teme ne teme(porse gjithsesi ne teme)me"terhoqe per gjuhe",dhe duhet te jemi te qart se,pema pa rrenj eshte e humbur,e kalbur,e djegur.E kjo pema e pa rrenj jeni ju qe tradhetuat eterit tuaj,u tjetersuat e u sh'nderruat ne osman.. .Mandej,mesojeni njehere e mire qe te flasesh Shqip(gjuhe e mbrojtur me gjakun e PRELATEVE ARBEROR) dhe te vetequhesh musliman eshte
  nje gje qe nuk shkon,dhe se nuk kan asgje te perbashket.Gjuha e SHENJT ARBERORE_SHQIPE eshte e shkruar me GJAKUN E MARTIREVE ARBEROR_SHQIPTAR,qe nga PAL ENGJELLI QE E BEKOJ ME FJALET:PER EMER TE ATIT E TE BIRIT E TE SPIRTIT TE SHENJT,e deri ne ditet tona...
  ...e hoxhen saudit,kete dijetar te devotshem,duhet falenderuar,sepse eshte nje dijetar qe vertete eshte tipik muhamedan,pra nuk eshte laraman sikurse jeni juve,qe thene me mire do te ishteishen(e tradhetuat)se deshte,xhamise nuk ja di rendin,ku n'hamam e kini vendin..

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dielli1 pėr postimin:

  jarigas (04-02-2016)

 8. #6
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  , sa te mencem ju kemi, sidomos tash kur i keni leshu malet e keni dale ne sheher e jeni bo sheherli.....llatini ne sheher.....)
  Malet i paten marre per t'i shpetuar "paqes" se fese se ndyre qe ti ke perqafuar, dudum!!!
  "Llatinet", perpara ndersymjes se shtazeve isloamike te kalifatit osman, jetonin ne qendra shume me te zhvilluara se Meka e Medina e beduinevete tu te dashur....e prapeseprape, ishin "llatinet" ata qe vazhdonin te shkruanin gjuhen e eterve qe stergjysherit e tu makute tradhetuan per t'u bere puthabythes te sulltan-kalifeve e te pellitnin "allallalla" me sume perpjete!!!
  Ishin "llatinet" ata qe shkruan Historine e Skenderbegut dhe Lahuten e Malcise, pa te cilat sot do te ishe vetem nje popull pjelle kopile turke!!
  E jane e do te jene akoma "llatinet" ata qe do te mbajne lart shoirtin e Kombit te Arberve!!
  Aq me ben nese krimbat si ti fillojne e shkumezojne nga idhnimi!!
  Jarigas

 9. 2 antarėt mė poshtė falenderuan jarigas pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bojana (04-02-2016),dielli1 (05-02-2016)

 10. #7
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Nuh Musa nese je burre i sinqerte eja e fole drejtesine. Nese sje une nuk mund te te bej te tille.

 11. #8
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga dielli1 Lexo Postimin
  ...jo jo,hoxha shume mire e ka,sepse muslimani vertete vepron vetem sipas kuranit.Duke degjuar kete dijetar te vertete islam,del kuptimi se disa hoxhe te'k ne kan shkalluar fare,sepse po flasin Shqip,gjuhe kjo e cila bije ndesh me kohen e kalifatit osman,ku gjuha shqipe ishte e ndaluar dhe quhej gjuhe e mallkuar nga allahu,hahha..E tash nga teme ne teme(porse gjithsesi ne teme)me"terhoqe per gjuhe",dhe duhet te jemi te qart se,pema pa rrenj eshte e humbur,e kalbur,e djegur.E kjo pema e pa rrenj jeni ju qe tradhetuat eterit tuaj,u tjetersuat e u sh'nderruat ne osman.. .Mandej,mesojeni njehere e mire qe te flasesh Shqip(gjuhe e mbrojtur me gjakun e PRELATEVE ARBEROR) dhe te vetequhesh musliman eshte
  nje gje qe nuk shkon,dhe se nuk kan asgje te perbashket.Gjuha e SHENJT ARBERORE_SHQIPE eshte e shkruar me GJAKUN E MARTIREVE ARBEROR_SHQIPTAR,qe nga PAL ENGJELLI QE E BEKOJ ME FJALET:PER EMER TE ATIT E TE BIRIT E TE SPIRTIT TE SHENJT,e deri ne ditet tona...
  ...e hoxhen saudit,kete dijetar te devotshem,duhet falenderuar,sepse eshte nje dijetar qe vertete eshte tipik muhamedan,pra nuk eshte laraman sikurse jeni juve,qe thene me mire do te ishteishen(e tradhetuat)se deshte,xhamise nuk ja di rendin,ku n'hamam e kini vendin..
  ...po shih ti dele, dynjaja eshte rrotull.....une tradhetoj, ti tradheton, ai tradheton, ajo tradheton....ne tradhetojme, ju tradhetoni, ata tradhetojne....dhe me ne fund besa edhe ato tradhetojne.....ose shkurt e shqip: sa te do te rrosh, aq do tradhetosh....kush e din kete me mire se shqiptaret, qe tradhetuan zeusin, qe tradhetuan jezusin, e qe me ne fund duan te tradhetojne edhe islamin.....e neser, kend do tradhetojme ???

  Kurse ju mbanja dertin "saudeve".....e ata nga ana e tyre mbajne shtetin me traditen me te gjate "kombetare" qe kemi mbi rruzull, apo njeh ndonje shtet tjeter nacional me jetezgjatje mbi 250 vjet ???....ne festuam para ca vitesh 100 vjetorin, saudet festojne 280 vjetorin....dhe do te ishte pakez joseriore qe ne te mendojme se kemi "aftesine" dhe "mencurine" ti mesojme saudet ne punet e tyre !!!....apo ???
  albanish by nature

 12. #9
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Malet i paten marre per t'i shpetuar "paqes" se fese se ndyre qe ti ke perqafuar, dudum!!!
  "Llatinet", perpara ndersymjes se shtazeve isloamike te kalifatit osman, jetonin ne qendra shume me te zhvilluara se Meka e Medina e beduinevete tu te dashur....e prapeseprape, ishin "llatinet" ata qe vazhdonin te shkruanin gjuhen e eterve qe stergjysherit e tu makute tradhetuan per t'u bere puthabythes te sulltan-kalifeve e te pellitnin "allallalla" me sume perpjete!!!
  Ishin "llatinet" ata qe shkruan Historine e Skenderbegut dhe Lahuten e Malcise, pa te cilat sot do te ishe vetem nje popull pjelle kopile turke!!
  Wtf ???.....as lahuta e malesise, e as "historia e barletit" nuk kane relevance per historine tone....po te kishin, do ti kishe te perfillura ne gjuhen standarde dhe kulturen e perditshme, pos disa shesheve e rrugeve nuk kane ndikim tjeter ne perditshmerine shqiptare (kuptohet, perpos ne politiken mediale ku na hapet barkun me rreklama e lavdata).....dakor ???.....enveri nuk u impressionua as nga lahuta e malesise, e me se paku nga "Historia" e vatikanistit marin dalaletit.....keto kane relevance per dy fshatrat maleore ku i kemi edhe sot e kesaj dite llatinet shqiptare.....dhe rrini atje, se shume mire jeni !

  Sa per sqarim, nje gje me vjen keq, me vjen keq se e instrumentalizoni gjergj fishten, i cili eshte i VETMI LATIN me kontribut kombetare te mirrefillte dhe produktiv.....edhe fishten jeni ka e bastardizoni derisa do ta beni edhe ate te bajatshem....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  E jane e do te jene akoma "llatinet" ata qe do te mbajne lart shoirtin e Kombit te Arberve!!
  Aq me ben nese krimbat si ti fillojne e shkumezojne nga idhnimi!!
  Nuk ke qene asnjehere, nuk je dhe nuk do te jeshe ne asnje kohe ne ndonje forme shtetembajtes e shteteformues i shqiptarise.....come on, me perrallat e vatikanit vetem ti e disa deleve tjera ju perlyhen buzet qe te ju mbajne ne "akcion" per nevojat e tyre, kurse nevoja kryesore eshte percarja, me kete, perceptimi ne SUNDIMIN e popullit shqiptare, sado qe i zbehet eshte ai....por sic e dijme, vatikanit nuk i ka interessuar sundimi total, ai eshte i kenaqur edhe me gjilpenat aty ketu, me rrendesi eshte te figuroje sa per sy e faqe.....e kete qejf ja bejme ne, perderisa nuk ka ambicie me te larta, who cares, nuk na ndin palla....

  tung
  albanish by nature

 13. #10
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Wtf ???.....as lahuta e malesise, e as "historia e barletit" nuk kane relevance per historine tone..
  Pa historine e Barletit, shqiptaret thjesht s'do te dinin se nga cili planet kane ardhur ne Ballkan!!!
  Fale ju puthabythesve osmane, do te ishim vetem kopila turqish.....siē ndjeheni ju sot!!
  ....enveri nuk u impressionua as nga lahuta e malesise, e me se paku nga "Historia" e vatikanistit marin dalaletit...
  A gjen dot paralelin me ju krimbat islamike???!
  As ju nuk "impresionoheni" nga Skenderbeu.....ju keni sulltanet dhe ballabanet.....puthabythes osmane....krimba te kombit shqiptar!

  ..keto kane relevance per dy fshatrat maleore ku i kemi edhe sot e kesaj dite llatinet shqiptare.....dhe rrini atje, se shume mire jeni !
  Imagjino pakez, vetem dy fshatra dhe sa kemi bere per kombin.....ndersa ju myslianet sa shume e sa kot!!!
  Sa per sqarim, nje gje me vjen keq, me vjen keq se e instrumentalizoni gjergj fishten, i cili eshte i VETMI LATIN me kontribut kombetare te mirrefillte dhe produktiv.....edhe fishten jeni ka e bastardizoni derisa do ta beni edhe ate te bajatshem....
  Vertet?! Saposhkruajte me lart se Lahuta e MAlcise nuk ka asnje lloj "relevance" ne historine e kultures shqiptare, tashi, vetem se pse Gjergj si politikan i mjeshteruar ka rkuar qe te mos i lendoje ne dashurine e tyre per sullatnet osmane islamiket shqiptare, na qenka "i vetmi" latin qe paska dhene kontribut!!
  Jam i sigurt se po te te pyes per kontributin qe thua, s'din te pergjigjesh.....ahtu sinuk i pergjigjesh puetjeve te tjera,dudum!!
  Nuk ke qene asnjehere, nuk je dhe nuk do te jeshe ne asnje kohe ne ndonje forme shtetembajtes e shteteformues i shqiptarise..
  Shteti Shqiptar eshte formuar rrethe figures se Gjergj Kastriotit, kryqtar kunder Islamit tend; ka per flamur ate te dy perandorive te krishtera; ka per alfabet ate latin; ka per base kulturore historike prodhimtarine e prelateve latine; ka per legjislacion ate judeo-kristian perendimor; ka per aspirate te qenit i barabarte ne familjen evropiane;!!
  Ju myslimanet sunite, perveē haxhi qamileve, ballabaneve e muhamed alive, ēfare keni nxjerre per kete komb???!
  ...come on, me perrallat e vatikanit vetem ti e disa deleve tjera ju perlyhen buzet qe te ju mbajne ne "akcion" per nevojat e tyre, kurse nevoja kryesore eshte percarja, me kete, perceptimi ne SUNDIMIN e popullit shqiptare, sado qe i zbehet eshte ai..
  A ishte Vatikani qe mesoi shqiptaret te ndahen nga familja evropiane dhe te behen puthabythes te turko-islamikeve???!
  A eshte Vatikani qe meson hoxhallaret e tu te vjellin kunder kombit te vet???!
  A eshte Vatikani qe dergon vellezxerit e tu ne Siri si ushtare te Allah-Muhamedit????!
  A este Vatikani qe nxit myslimanet shqiptare te kerkojne shqyrtimin e historine ne favor te sulltaneve gjakatare?!
  ..por sic e dijme, vatikanit nuk i ka interessuar sundimi total, ai eshte i kenaqur edhe me gjilpenat aty ketu, me rrendesi eshte te figuroje sa per sy e faqe.....e kete qejf ja bejme ne, perderisa nuk ka ambicie me te larta, who cares, nuk na ndin palla....
  Vertet??! ....ahahahahahahahhah...Prandaj shkumezoni ju krimbat sahere qe permenden katoliket shqiptare???!

  Po thuaje njehere e pergjithmone dudum: Sa te djeg ne shpirt qe i krishteri Gjergj Kastrioti ua leroni me nena e me fe, sulltaneve te tu te dashur???!
  Jarigas

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar jarigas pėr postimin:

  Cen Durimmadhi (09-01-2018)

 15. #11
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Pa historine e Barletit, shqiptaret thjesht s'do te dinin se nga cili planet kane ardhur ne Ballkan!!!
  Fale ju puthabythesve osmane, do te ishim vetem kopila turqish.....siē ndjeheni ju sot!!
  A gjen dot paralelin me ju krimbat islamike???!
  As ju nuk "impresionoheni" nga Skenderbeu.....ju keni sulltanet dhe ballabanet.....puthabythes osmane....krimba te kombit shqiptar!
  Imagjino pakez, vetem dy fshatra dhe sa kemi bere per kombin.....ndersa ju myslianet sa shume e sa kot!!!
  Vertet?! Saposhkruajte me lart se Lahuta e MAlcise nuk ka asnje lloj "relevance" ne historine e kultures shqiptare, tashi, vetem se pse Gjergj si politikan i mjeshteruar ka rkuar qe te mos i lendoje ne dashurine e tyre per sullatnet osmane islamiket shqiptare, na qenka "i vetmi" latin qe paska dhene kontribut!!
  Jam i sigurt se po te te pyes per kontributin qe thua, s'din te pergjigjesh.....ahtu sinuk i pergjigjesh puetjeve te tjera,dudum!!
  Shteti Shqiptar eshte formuar rrethe figures se Gjergj Kastriotit, kryqtar kunder Islamit tend; ka per flamur ate te dy perandorive te krishtera; ka per alfabet ate latin; ka per base kulturore historike prodhimtarine e prelateve latine; ka per legjislacion ate judeo-kristian perendimor; ka per aspirate te qenit i barabarte ne familjen evropiane;!!
  Ju myslimanet sunite, perveē haxhi qamileve, ballabaneve e muhamed alive, ēfare keni nxjerre per kete komb???!
  A ishte Vatikani qe mesoi shqiptaret te ndahen nga familja evropiane dhe te behen puthabythes te turko-islamikeve???!
  A eshte Vatikani qe meson hoxhallaret e tu te vjellin kunder kombit te vet???!
  A eshte Vatikani qe dergon vellezxerit e tu ne Siri si ushtare te Allah-Muhamedit????!
  A este Vatikani qe nxit myslimanet shqiptare te kerkojne shqyrtimin e historine ne favor te sulltaneve gjakatare?!
  Vertet??! ....ahahahahahahahhah...Prandaj shkumezoni ju krimbat sahere qe permenden katoliket shqiptare???!

  Po thuaje njehere e pergjithmone dudum: Sa te djeg ne shpirt qe i krishteri Gjergj Kastrioti ua leroni me nena e me fe, sulltaneve te tu te dashur???!
  Jaro, po te kishin rrendesi, do te ishin perfille ne ndonje forme ne "kulturen" shqiptare te kultivuar shkollarisht keto 100 vjetet e fundit. ASGJE nga kontributi i llatineve nuk kemi ne kulture, pos "gjakmarjes" qe keto dite ne elbasan ndau nga jeta disa mjerane....dhe KATER emra te tyre, me te cilet i emerojme shkollat, sheshet e ca rruge....dhe aty ketu e kemi nga nje kry nga GIPSI te vendosur ndokund....

  Krejt kjo puna tjeter qe me shkruan ekziston vetem ne "fantazine" tende dhe eshte pjelle e "interpretimeve" te juaja te malokeve qe me paret e vatikanit i promovoni nder shqiptaret panderprere, duke na hap barkun neper mediume....ASGJE me vlere nuk kemi nga llatinet, te cilet edhe sot e kesaj dite jane shtresa me e paarsimuar shqiptare....analfabete te kulluar.

  Shkrimin latin nuk e kemi fale malokeve llatin, por fale rrilindaseve.....nuk ke ti kapacitetin intelektual ta shtremberosh e ta vjedhish e pervetesosh mundin e rilindaseve (dermueshem musliman) per llogarine e ca malesoreve analfabet...e kape kete ???
  Historia shqiptare e njeh SKENDERBEUN, nuk e njeh gjergj kastriotin, e me se paku e njeh ate per mbrojtes "kunder islamit".....edhe ketu nuk ke kapacitet intelektual ta vjedhish "historine" shkollare e ta shtremberosh jashta kontekstit kombetare duke e fut ate ne kontekst fetare, se si e tille nuk eshte kultivuar...e kape edhe kete ???...historia e skenderbeut nder shqiptaret nuk eshte kultivuar ne kontekst "fetare", kete e ben EKSKLUZIVIKISHT vetem vatikani, per ndikimin e tije tek ato dy fshatra malore qe i kemi, kurse promovimi i kesaj ANTIKULTURE shqiptare ne mediume eshte nje dukuri e ketyre viteve te fundit...nder lalen enver sidomos prifterinjte kane perfunduar ne burgje dhe kane humb pa nam e pa nishan....dhe te GARANTOJE, nese e vazhdoni keshtu, nuk do ju kendohet kenge e mire....me garance !, se shqiptaria nuk eshte "rrob" e dy fshatrave llatine....por ja, e shfrytezoni KAOSIN institucionale me parate e vatikanit dhe futni helm nder shqiptaret....

  Edhe njehere, per ta shenuar e mbajte mend: HISTORIA shqiptare e jona ekziston e shkruar dhe kultivuar vetem nga periudha e enverit, dhe ajo eshte perpiluar ne kontekste KOMBETARE, dhe ASSESI fetare.....dhe si e tille akoma ka mbet ne perdorim.
  Jeni ju dardaleca, qe me parate e vatikanit tentoni ta shitni ate ne kontekste fetare, duke i dhane konotacione krejtesisht tjera nga ato te rilindaseve dhe te socialisteve, dhe kete, ne llogari te nje pakice absolu te perfillshme per fatin e shqiptarise, ne dem te MILIONA SHQIPTAREVE, duke e helmuar dhe acaruar frymen tolerante te shqiptareve.....KUJDES JU THEM !!!, se do ju dale bumerang kjo pune, nese nuk debohen e shkaterrohet populli shqiptare terresisht, pos llatineve, atehere kjo do ju dale bumerang dhe kete, bukur mire i lyer e perlyer me gjalp e vaj.....

  Kontributi i Fishtes eshte pikerisht ne punene tije kunder zhvillimeve qe ti pershkruaj ne fjaline me siper.....nuk ka dhane kontribut kulturore, por kontribut POLITIK....qe komunitetit llatin i nevojitet me shume se kurre...i cili komunitet edhe ne ditet tona nuk ka kry intelektuale ne skenen politike, pos disa priftave. Kete mungese e plotesojne "advokatet" musliman si puna jote qe ne kete senz nuk jane gje tjeter pos "advocatus diaboli"....absolutikisht ndesh me interesset shqiptare !

  tungi
  albanish by nature

 16. #12
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Jaro, po te kishin rrendesi, do te ishin perfille ne ndonje forme ne "kulturen" shqiptare te kultivuar shkollarisht keto 100 vjetet e fundit. ASGJE nga kontributi i llatineve nuk kemi ne kulture, pos "gjakmarjes" qe keto dite ne elbasan ndau nga jeta disa mjerane....dhe KATER emra te tyre, me te cilet i emerojme shkollat, sheshet e ca rruge....dhe aty ketu e kemi nga nje kry nga GIPSI te vendosur ndokund....
  Nuk perfillet ne "kulturen" shqiptare tenden, dudum, por hapi librat e shkolles ne Shqiperi dhe ke per te pare!!!
  ....ASGJE me vlere nuk kemi nga llatinet, te cilet edhe sot e kesaj dite jane shtresa me e paarsimuar shqiptare....analfabete te kulluar.
  ...ahahahahahaha....nuk flas per kryeministrin shqiptar qe eshte "latin", por "latin" t'u be edhe Ibrahim Rugova ty, dudum!!! E "latin" ishte edhe Pashkua, frymezuesi i Kombit!!
  Nejse, ti si mazllem sunit, do te na sjellesh tashi kontributin kulturor te mazllemave sunite en kulturen e kombit!!!
  Fillo e rreshtoji, dudum!!!
  Shkrimin latin nuk e kemi fale malokeve llatin, por fale rrilindaseve.....nuk ke ti kapacitetin intelektual ta shtremberosh e ta vjedhish e pervetesosh mundin e rilindaseve (dermueshem musliman) per llogarine e ca malesoreve analfabet...e kape kete ???
  Pse zgjodhen alfabetin e "dy fshatarave malokesh", dudum, dhe jo ate te qytetareve derrmueshme myslimane???!
  Historia shqiptare e njeh SKENDERBEUN, nuk e njeh gjergj kastriotin, e me se paku e njeh ate per mbrojtes "kunder islamit"..
  Ishte i krishtere kunder Kalifit silamik, dudum, dhe fakti se nuk e themi hapur per te mos lenduar ndjenjat puthabythese te mysimaneve ndaj kalifeve , nuk e ndryshon te verteten!!
  se shqiptaria nuk eshte "rrob" e dy fshatrave llatine....por ja, e shfrytezoni KAOSIN institucionale me parate e vatikanit dhe futni helm nder shqiptaret....
  ....ahahahhah...perseri dudumi tmerrohet nga "dy fshatra latinesh".....
  Edhe njehere, per ta shenuar e mbajte mend: HISTORIA shqiptare e jona ekziston e shkruar dhe kultivuar vetem nga periudha e enverit, dhe ajo eshte perpiluar ne kontekste KOMBETARE, dhe ASSESI fetare.....dhe si e tille akoma ka mbet ne perdorim.
  PO, po....Barleti ishte komunist, po ashtu edhe Budi, Frengu,Bogdani, Frasherllinjte, Pashko Vasa, Cajupi, Fishta, Konica, Noli, etj....ec, dudum, se mire je ne llumin islamik!!!
  Jeni ju dardaleca, qe me parate e vatikanit tentoni ta shitni ate ne kontekste fetare,
  PO,po...Cajupi kur shkruante mper kalifin zemerderr e Turqine egersire me keq se ariu, paguhej nga Vatikani....ahahahahahahah...edhe Pashkua guvernator i Libanit te krishtere......akoma me thelle ne llum, dudum!!
  ...KUJDES JU THEM !!!, se do ju dale bumerang kjo pune, nese nuk debohen e shkaterrohet populli shqiptare terresisht, pos llatineve, atehere kjo do ju dale bumerang dhe kete, bukur mire i lyer e perlyer me gjalp e vaj.....
  Pas peseqind vjetesh i katandiset "latinet" ne "dy fshatra malokesh", dudum, e perseri dridheni nga tmerri i forces se tyre....jeni ju krimbat kanceri i Kombit!!!
  "Latinet" jane sherimi....
  ...nuk ka dhane kontribut kulturore, por kontribut POLITIK....qe komunitetit llatin i nevojitet me shume se kurre...i cili komunitet edhe ne ditet tona nuk ka kry intelektuale ne skenen politike, pos disa priftave.
  Pikerisht sepse Krishterimi nuk eshte politik ne doktrine, siē eshte Islami!!
  Cili eshte kontributi kulturor i Islamit ne Kombin Shqiptar, dudum??!
  Jarigas

 17. 2 antarėt mė poshtė falenderuan jarigas pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bojana (05-02-2016),dielli1 (05-02-2016)

 18. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  ...po shih ti dele, dynjaja eshte rrotull.....une tradhetoj, ti tradheton, ai tradheton, ajo tradheton....ne tradhetojme, ju tradhetoni, ata tradhetojne....dhe me ne fund besa edhe ato tradhetojne.....ose shkurt e shqip: sa te do te rrosh, aq do tradhetosh....kush e din kete me mire se shqiptaret, qe tradhetuan zeusin, qe tradhetuan jezusin, e qe me ne fund duan te tradhetojne edhe islamin.....e neser, kend do tradhetojme ???

  Kurse ju mbanja dertin "saudeve".....e ata nga ana e tyre mbajne shtetin me traditen me te gjate "kombetare" qe kemi mbi rruzull, apo njeh ndonje shtet tjeter nacional me jetezgjatje mbi 250 vjet ???....ne festuam para ca vitesh 100 vjetorin, saudet festojne 280 vjetorin....dhe do te ishte pakez joseriore qe ne te mendojme se kemi "aftesine" dhe "mencurine" ti mesojme saudet ne punet e tyre !!!....apo ???
  ....nuh musa,ATO MALET(qe thua ti)LEGJENDARE(THEM UNE dhe ngritem ne kemb kur u permend emrin)jane pashkeputshmerija PELLAZGOILIROARBERORE,brez pas brezi.MALET TONA LEGJENDARE<mbrojten me gjak e djers ATEDHEUN ne secilen kohe.Ndersa juve jeni delja e zeze,qe shkelet Atedheun,qe basdardhuat gjuhen,kombin,kulturen TONE etjetj.juve jeni tradhetaret e atedheut,jeni pema qe keni hequr dhe shkaterruar rrenjet tuaja.jeni osmanizuar,dhe i kendoni akoma dovletit dhe sulltaneve,qe gjakosen VENDET TONA.juve,pa vetedije,apo per nje kacidhe,shitet veten tuaj,neperkembet VARRET TUAJA(TE ETERVE TUAJ),harruat kulturen tuaj,dhe sot e gjithe diten llomotitni dhe propagandoni mjergullnaj,qe natyrisht se nuk ju"pi uj"vetemse i keni dhene besen dreqit(islamit)dhe e keni te veshtire ti dilni nga dora...ATO MALET LEGJENDARE,qe shpesh i permendi(mesa duket i keni frike),ishin tmerri i osmaneve(KUJTOJE QAFEN E AGRIT,ALBULENEN,MALET E DEQIQIT,BJESHKET E KELMENDIT,MALET E MIRDITES,etj etj)
  ...MALET TONA LEGJENDARE,linden BURRA ATDHETAR,qe per peseqind vjet nuk u mposhten,porse perkundrazi qendruan stoikisht ne menyre mbinjerezore stuhive osmane,ndersa ne anen tjeter juve sahanlepires_pjelle osmanesh lindet ballaban pash e hamza kastriot e tradhetar te tjere,te cilet shkelen veten e tyre.juve"delja e zeze,punuat kundrejt Atedheut,duke i sherbyer sulltaneve neper kohe.Shkuat aq larg,saqe moret pjese ne mbrojtjen e osmanise,duke u bere mish per top neper lufterat e qanekalase,apo edhe deri ne"mbrojtjen"e interesavet ne jemenin e larget,i cili ne ato kohe ishte kryengritur kender zgjedhes osmane.Mandej qeshte edhe me ironizuese,moret pjese edhe kundrejt kryengritjeve tona,siq ishte rasti me Kryengritjen e MALESISE SE MADHE ne vjetin e Krishtit 1911.Jeni posipo,juve shkeles te vetes suaj,ku edhe ne ditet tona i jeni imazh turku Atedheut Tone,te shumevuajtur,duke shkuar me trurin bosh ne lufterat e sirise,irakut e gjetiu.Juve fushor,me mendjen fushe,asnjehere nuk ndihmuat Atedheun e Shqipeve,porse gjithmone ishit tradhetar.Juve me hoxhet tuaj te shitur te'k serboturqit,ne vjetin e Krishtit 1908,ne kongresin e Manastirit,shkuat aq larg,saqe kerkuat shkronjat arabe per Alfabetin TONE TE LARE ME GJAK neper shekujt osman.
  ..Per fund,perderisa juve fushor,me mendjen fushe,nuk i kerkoni ETERVE TUAJ,VARREVE TETYRE falje,nuk do kete prosperitet ky vend.....

 19. 2 antarėt mė poshtė falenderuan dielli1 pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bojana (06-02-2016),jarigas (06-02-2016)

 20. #14
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Pa historine e Barletit, shqiptaret thjesht s'do te dinin se nga cili planet kane ardhur ne Ballkan!!!
  Fale ju puthabythesve osmane, do te ishim vetem kopila turqish.....siē ndjeheni ju sot!!
  Hajde dru me pre.....po krejt historine tone e kemi te ndertuar mbi PUNEN e rilindaseve, qe ishin DERMUESHEM musliman.....per kete edhe na percollen SKENDER BEUN, e jo "gjergj katriotin" ose "djuradj katriota"....

  Mos foli ai "agjenti" i vatikanit gje mbi pellazget, mbi leken e madh, mbi iliret ???.....e kush ti mesoi keto parardhesit tjere te famshem, qe datojne DY MIJE VJET para Skender Beut ???

  Mbylle, se ti kepus veshet lala, te skuqi te bej me boje.....MJAFT na promovove "verzionin" e kishes ketu....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  A gjen dot paralelin me ju krimbat islamike???!
  As ju nuk "impresionoheni" nga Skenderbeu.....ju keni sulltanet dhe ballabanet.....puthabythes osmane....krimba te kombit shqiptar!
  Miru me ate qe te shkruajta, miru me REALITETIN se puna e LLATINEVE per shqiptarine eshte nje "zbukurim", jo me shume....te cilin zbukurim natyrisht se nuk e mohojme, por, te jesh i vetedijshem se ASNJEHERE nuk do ta vlersojme mbi ate qe ishte, nje kontribut "normal" per thesarin e kultures tone....qe korelon edhe me NUMRIN e pergjithshem te llatineve.....dhe kur e vleresojme edhe faktin, se shkalla e alfabetizmit te komuniteti llatin ka qene me e uleta te shqiptaret (pos priftave nuk dinte kush me shkru e me lexu, e besa edhe me "mendu" jo), atehere nuk ka teori se si ndikimi i tyre te kete qene "jashta normave".....promovimi mbiproporcional i "kontributit" te tyre ne mediume, dhe "keqperdorimi" i recepcionit qe jav bene kommunistet e enverit ne kohen postkomuniste (ata nuk e kishin per feene, por kunder TURKUT, me sfond ULTRANACIONAL, assesi fetare, apo nuk i burgosi ose "shfarrossi" priftat enveri ???), nuk do ta ndryshojne realitetin, qe llatinet per "shqiptarine" e kane ne perpjesetime ate kontribut, sic e kane edhe numrin....pra, diku ndermjet 5% dhe 10%....ndryshe, ne literaturen e shkruar, kontributi i tyre mund te perkufizohet ne kater vepra e kater rreshta...per nje populll me 7 mio. njerez aktuale, dhe 5 gjenerata te kaluara, nje kontribut, mbi te cilin pjesa dermuese e popujve mbi rruzull, kurse per kembe KREJT POPUJT E EUROPES, do na perqeshnin, do talleshin, do na poshtersonin neve....pra, nese e vleresojme kulturen tone mbi kater vepra, atehere nuk e meritojme te quhemi njerez te civilizuar, por malok, egersira....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Imagjino pakez, vetem dy fshatra dhe sa kemi bere per kombin.....ndersa ju myslianet sa shume e sa kot!!!
  Hajde dru me pre.....po, cfare mentaliteti ke ???....e ke mentalitetin e "harapit" ose "turkut"....a nuk na hapet pikerisht per kete barkun ???.....krejt kultura shqiptare truc, edhe ajo e krishtere dhe orthodokse, e infiltruar deri ne palce me "mentalitetin" harap, e dardaleci pyet "cfare kontributi" ???.....o trim, osmanet e sollen "islamin", FAJTORE per mentalitetin e sotem jemi NE SHQIPTARET MUSLIMAN, NE jemi ato qe e kultivojme....PESE GJENERATA ka qe "turku" eshte larguar dhe nuk mer ere ne trojet shqiptare....akoma e kemi "mentalitetin" e turkut.....edhe shqiperia e enverit, edhe pse 50 vjet u mundua ta beje popullin "francuz", prapeseprap ngeli me "mentalitetin" harap....dhe ke "tru" te pyesesh se "cfare kane bere muslimanet per kombin"....

  Ja ore, ja cka kemi bere.... e kemi "kultivuar" mentalitetin e harapeve dhe turqeve deri ne ditet tona...

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Vertet?! Saposhkruajte me lart se Lahuta e MAlcise nuk ka asnje lloj "relevance" ne historine e kultures shqiptare, tashi, vetem se pse Gjergj si politikan i mjeshteruar ka rkuar qe te mos i lendoje ne dashurine e tyre per sullatnet osmane islamiket shqiptare, na qenka "i vetmi" latin qe paska dhene kontribut!!
  Po cfare kontributi mendon kam per qellim ???....ate POLITIK, o gjysmak....ate politik....ishte ATDHETARE, dhe i la prapa ambiciet fetare qe mos ti "acaroje" llatinet me muslimanet e keshtu ti DOBESOJE ne poziten politike karshi popujve kojshi qe synonin te na copetojne trojet....e bente te KUNDERTEN e asaje qe e ben tin.... e din pse ???...sepse Fishta ishte AUTENTIK....nuk ishte artificial si puna jot !...njete sic beni edhe Pashko Vaza....me shprehjen e fameshme "feja e shqiptarit"....qarte, apo don te ta vizatoje kete qe te shkruaj ???


  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Jam i sigurt se po te te pyes per kontributin qe thua, s'din te pergjigjesh.....ahtu sinuk i pergjigjesh puetjeve te tjera,dudum!!  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Shteti Shqiptar eshte formuar rrethe figures se Gjergj Kastriotit, kryqtar kunder Islamit tend; ka per flamur ate te dy perandorive te krishtera; ka per alfabet ate latin; ka per base kulturore historike prodhimtarine e prelateve latine; ka per legjislacion ate judeo-kristian perendimor; ka per aspirate te qenit i barabarte ne familjen evropiane;!!
  Ju myslimanet sunite, perveē haxhi qamileve, ballabaneve e muhamed alive, ēfare keni nxjerre per kete komb???!
  ....arkitektet e shtetit shqiptare ishin rilindasit, ne kry me sami frasherin....bazat e shtetit shqiptare, sic ishte mode e kohes gjetiu, u kerkuan ne lashtesi, pertej "kultures" se krishtere...dhe u gjeten ne prehistori, SHQIPONJA ME DY KRY, eshte symbol prekristian, e kane edhe "harapet" neper stemat e tyre, e ke bile edhe ne "xhami" si simbol......llatinet kane qene vagoni, nuk kane qene lokomotiva....kete me VULE, dhe nuk ka bir nane qe do ta shtremberoje kete realitet historik....

  JU gjysmaka e shfrytezoni aktualisht kohen e tranzicionit, ku populli jone eshte duke u konsoliduar pas kommunizmit ne njeren ane, dhe pas shperberjes te jugosllavise ne anen tjeter, ku jemi ka luftojme akoma per stabilitet politik....pastaj stabilitet ekonomik, e me ne fund, do te miremi me ju dardaleca.....lutju ALLAHUT deri ne ate kohe te kthjellohesh, mbi te gjitha, meso nga Fishta....


  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  A ishte Vatikani qe mesoi shqiptaret te ndahen nga familja evropiane dhe te behen puthabythes te turko-islamikeve???!
  A eshte Vatikani qe meson hoxhallaret e tu te vjellin kunder kombit te vet???!
  A eshte Vatikani qe dergon vellezxerit e tu ne Siri si ushtare te Allah-Muhamedit????!
  A este Vatikani qe nxit myslimanet shqiptare te kerkojne shqyrtimin e historine ne favor te sulltaneve gjakatare?!
  Kur nje shpi nuk ka te ZOT, edhe kojshia vjen e ti drejton punet.....faji nuk eshte i tjereve, faji eshte i JONI....kurse nje nga ata qe i dobeson shqiptaret edhe me tej je TI....natyrisht se ka plot hoxhollare qe jane kokra e idiotit, por mbi te gjitha, ata jane te sinqerte, ne "dudumllekun" e tyre nuk ka energji shkaterimtare.... e bejne nga PADIJA....ata jane AUTENTIK....TI je artificiali dhe rreziku....shumica DERMUESE e hoxhollareve jane absolut athdetare, dhe bile nga me te mirit, ngase mbrojtja e gjakut eshte HAK....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Vertet??! ....ahahahahahahahhah...Prandaj shkumezoni ju krimbat sahere qe permenden katoliket shqiptare???!

  Po thuaje njehere e pergjithmone dudum: Sa te djeg ne shpirt qe i krishteri Gjergj Kastrioti ua leroni me nena e me fe, sulltaneve te tu te dashur???!
  Te qorton ai qe te don.....nje proverb i urte i popullit te urte e bujar shqiptare....

  tungi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Nuh Musa : 11-02-2016 mė 06:14
  albanish by nature

 21. #15
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Hajde dru me pre.....po krejt historine tone e kemi te ndertuar mbi PUNEN e rilindaseve, qe ishin DERMUESHEM musliman.....per kete edhe na percollen SKENDER BEUN, e jo "gjergj katriotin" ose "djuradj katriota"....
  Nga e moren historine e Skenderbeut, dudum, nga kronikat e Celebiut apo nga historia osmane????1
  Pergjigju, puthabythes osmanesh!!!!
  Miru me ate qe te shkruajta, miru me REALITETIN se puna e LLATINEVE per shqiptarine eshte nje "zbukurim", jo me shume..
  Drejt......ndersa puna e "turqve", per shqiptarine eshte nje shemtire shume e ndyre!!!

  ....pra, nese e vleresojme kulturen tone mbi kater vepra, atehere nuk e meritojme te quhemi njerez te civilizuar, por malok, egersira....
  Fatkeqesisht per ne, bota vetem ato kater vepra ne njeh.........ndersa "vepra" nga "turqit", alias myslimanet shqiptare, bota nuk njeh asgje!!!!
  ....krejt kultura shqiptare truc, edhe ajo e krishtere dhe orthodokse, e infiltruar deri ne palce me "mentalitetin" harap, e dardaleci pyet "cfare kontributi" ???...
  Ahaaaaaa, per kete "kontribut" krekosesh zotrote!!!!
  Po pse s'e the qe ne fillim mor inxhenjer i opingave te mija.....thashge se po flisje per ndonje kontribut pozitiv!!!!
  PO ke shume te drejte, kete kontribut te sjelljes se kultures harape nder shqiptare, jua njohim........eshte merita e juaj, kemi vite qe e themi!!!
  ..o trim, osmanet e sollen "islamin", FAJTORE per mentalitetin e sotem jemi NE SHQIPTARET MUSLIMAN, NE jemi ato qe e kultivojme....PESE GJENERATA ka qe "turku" eshte larguar dhe nuk mer ere ne trojet shqiptare....akoma e kemi "mentalitetin" e turkut.....edhe shqiperia e enverit, edhe pse 50 vjet u mundua ta beje popullin "francuz", prapeseprap ngeli me "mentalitetin" harap....dhe ke "tru" te pyesesh se "cfare kane bere muslimanet per kombin"....
  Jo bre, shume kane bere.......siē e ka thene nje njeri i menēur: Tsunami zakonisht zgjat pak ora, ndersa tek ne, tsunami islamik vazhdon akoma pas peseqind vjetesh!!!
  Rrofsh qe na e shkoqite kaq bukur.........
  Ja ore, ja cka kemi bere.... e kemi "kultivuar" mentalitetin e harapeve dhe turqeve deri ne ditet tona...
  ...sepse Fishta ishte AUTENTIK....nuk ishte artificial si puna jot !..
  .....lutju ALLAHUT deri ne ate kohe te kthjellohesh, mbi te gjitha, meso nga Fishta....
  Une nga Fishta mesova, pa e peshtyva Allah e Muhamed, harap e turk, dudum!!!
  Ja ē'shkruan i madherishmi Gjergj:

  Per Shqiptare si jemi na
  Turke e Shkja te dy jane nja
  pse te dy , si Turk si Shkja
  ne me sy s'duen me na pa
  edhe jane per ne te hueje
  gjind qi as vetit as tjeterkuje
  nuk jane t'zott nji t'mire m'ua sjell
  e
  as per dije e mende t'kthelle
  as per pune as per tregti
  as per t'mbare ne qytetni


  ...natyrisht se ka plot hoxhollare qe jane kokra e idiotit, por mbi te gjitha, ata jane te sinqerte, ne "dudumllekun" e tyre nuk ka energji shkaterimtare.... e bejne nga PADIJA....ata jane AUTENTIK....
  Qysh qysh, dudum, a nuk jane me hoxhallaret pjesa me larte civilizuese e popullit shqiptar????!
  Kuptohet qe jane "autentike" ne padituri, jane myslimane.....edhe ti dudum autentik je!!!
  Te qorton ai qe te don.....nje proverb i urte i popullit te urte e bujar shqiptare....
  Ja edhe dudumi e paska kuptuar se pse e qortoj kur shkruan marrezira islamike......qofte levdue i madhi Zot!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jarigas : 11-02-2016 mė 13:45
  Jarigas

 22. #16
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Nga e moren historine e Skenderbeut, dudum, nga kronikat e Celebiut apo nga historia osmane????1
  Pergjigju, puthabythes osmanesh!!!!
  Duhet te dyshoj se nuk e paske lexuar barletin......korifejat e dijes, e kultures, dhe te pjekurise, rilindasit, lehte dhe me "kollajllek" kane dijtur ta ndajne shapin nga sheqeri ne vepren e barletit....shume lehte dallohet romantizmi, fantazma, dhe politika (kishtare, ngase politike tjeter nuk kane njoh asaje kohe)....mbi te gjitha kane patur edhe burime osmane, dhe gojedhena nga folklori shqiptare....

  Sidoqofte, cka don te na thuash tash me kete ???, se pa "konzervimin" e barletit ne nuk do te kishim hero sot ???....mendon se pa gazmendin e nuhiun nuk rrotullohet bota ???....eshte e shkruar nga ZOTI, qe hero i shqiptareve te jete Skenderbeu, as i krishtere, as musliman, as orthodoks....musliman skenderi, i krishtere gjergji, orthodoks djuradji....dhe thuaj tash se shqiptaret nuk i don Zoti !!!...kjo nuk eshte hic me pak se nje MREKULLI hyjnore...

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Drejt......ndersa puna e "turqve", per shqiptarine eshte nje shemtire shume e ndyre!!!
  Mosnjohja dhe mosfalemnderimi jane dobesi karakteri.....kurse TI ne pergjithesi je njeri "kolerik".....nuk te kendoj goja njehere....vetem me helme, me hidherime, me pesimizem, me tragjedi....kukuuuuuu !

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Fatkeqesisht per ne, bota vetem ato kater vepra ne njeh.........ndersa "vepra" nga "turqit", alias myslimanet shqiptare, bota nuk njeh asgje!!!!
  Cila bote ???....vatikani nuk eshte BOTA.....VETEM skenderbeu ishte i njohur, dhe kete, per arsye "propagandistike" deri ne fund te shek. 18....perderisa vatikani ishte dyqish instance e larte politike....FEJA ishte mjeti i sklleverimit te popujve per interesse te saje....bota i njeh krejt kreret e perandorise osmane qe asaje kohe kishin relevance politike, nder ta sic e dijme dhjetra shqiptare me ndikim rrenjesore per ardhmerine e BOTES, sidomos me rastine shperberjes te perand. osmane ku ishte ne pyetje ekuilibri i fuqive boterore mes "entente" ne njeren ane, dhe osmaneve me gjermanet e austrohungarezet ne anen tjeter....themeluesit e turqise moderne kane qene edhe shqiptaret...por rrendesi po aq te madhe mban edhe dynastia e ali kavalles ne egjipt qe ishte pergjegjese per ndertimin e kanalit suez, i cili eshte faktori kyc per shpejtesine e industrializimit dhe me kete, edhe te realitetit te sotshem qe e kemi !!!, shqiptaret kane qene me rrendesi te vecante per fatin e botes....kuptohet, se bota rrotullohet edhe pa shqiptaret, jo vetem pa ty e pa mua, por keshtu eshte e shkruar, dhe jo ndryshe........ne "popkulturen" europjane te kohes burxhuaze Ali Pashe Tepelena eshte edhe me i njohur se skenderbeu....

  PRA, nese vetem 10% e ENERGJISE propagandistike do te harxhohej ne promovimin e shqiptareve qe vepronin ne kuader te per. osmane, atehere jam i bindur se TI sot do te pendohej per keto budallaki qe prodhon ketu !!!.....por ne kemi "lejuar", qe me gjakun tone te krenohen tjeter, nje brenge qe na vjen pas qe nga koha e rilindaseve, dhe njerez si puna jote po e vazhdojne edhe me tej per arsye aq banale (apo ke ti arsye te "larta" per perbuzjen e muslimaneve nen titullin "nuk kane punuar per shqiptarine" (tricku nr. 17)).....kjo nuk ndodh vetem me periudhen osmane, kjo ndodh edhe ne kohen tone.....neve edhe Karl Gegen na kane mare, na kane mare edhe Aleksander Moisiun, na kane mare edhe nene Terezen.....por TI nuk e sheh kete....ti ke do kompira gjigand para syve......apo ???, mund te ma arsyetosh se PSE paska nevoje ne dy te hamendena ne krejt format e konverzacionit mbi nene Terezen ???....sepse nuk eshte as e imja, e besa edhe e jotja hic nuk eshte....se ndryshe nuk do te kishte NEVOJE qe te diskutojme per ate. Pikerisht ketu eshte kruksi, NDAJE dhe SUNDO !!!

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ahaaaaaa, per kete "kontribut" krekosesh zotrote!!!!
  Po pse s'e the qe ne fillim mor inxhenjer i opingave te mija.....thashge se po flisje per ndonje kontribut pozitiv!!!!
  PO ke shume te drejte, kete kontribut te sjelljes se kultures harape nder shqiptare, jua njohim........eshte merita e juaj, kemi vite qe e themi!!!
  Ne kete moment vetem ti kame hjek kompirat nga syte....dhe ti vendova prap.....po kaq e ke ti kapacitetin intelektual ti kuptosh keto gjera....me vjen metevertet shume keq per ty jaro....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Jo bre, shume kane bere.......siē e ka thene nje njeri i menēur: Tsunami zakonisht zgjat pak ora, ndersa tek ne, tsunami islamik vazhdon akoma pas peseqind vjetesh!!!
  Rrofsh qe na e shkoqite kaq bukur.........
  come on....mendoj se ke kualitete me te larta....mos e rrezo vetveten kaq poshte.....problemi i jot eshte se te ka kap vatikani per fyty...por per kete "mbeshtetje" nuk ke nevoje...besom !

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Une nga Fishta mesova, pa e peshtyva Allah e Muhamed, harap e turk, dudum!!!
  Ja ē'shkruan i madherishmi Gjergj:

  Per Shqiptare si jemi na
  Turke e Shkja te dy jane nja
  pse te dy , si Turk si Shkja
  ne me sy s'duen me na pa
  edhe jane per ne te hueje
  gjind qi as vetit as tjeterkuje
  nuk jane t'zott nji t'mire m'ua sjell
  e
  as per dije e mende t'kthelle
  as per pune as per tregti
  as per t'mbare ne qytetni
  Vetem nje njeri me kompira gjigand para syve mund te interpretoje ketu fryme "fetare".....inteligjencen e fishtes ti nuk e kupton....televizor me boja...

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Qysh qysh, dudum, a nuk jane me hoxhallaret pjesa me larte civilizuese e popullit shqiptar????!
  Kuptohet qe jane "autentike" ne padituri, jane myslimane.....edhe ti dudum autentik je!!!
  Kukuuu jari....eshte problem matematikore, ceshtje probabiliteti....ka shume o burr, SHUME KA....dhe aty ketu del ndonje molle e kalbur....kjo nuk e menjanon faktin se hoxhollaret jane shtresa intelektuale e shqiptareve me arsimin ME KUALITATIV qe kemi....per te vetmen arsye se jane, sic thash, SHUME NE NUMMER, dhe kane studjuar ne univerzitete qe jane qe te gjitha para atyre qe i kemi ne vendlindje ku per arsye te kushteve financiare DETYROHEN te studjojne pjesa dermuese e shqiptareve te mjere....

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ja edhe dudumi e paska kuptuar se pse e qortoj kur shkruan marrezira islamike......qofte levdue i madhi Zot!!!
  Po si nuk e kame kuptuar baci jar.....Allahu te shperbleft....
  albanish by nature

 23. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Jarigas mos u merr me kete forumist Nuh Musa pasi ky te zezes i thote e bardhe ndersa te bardhes e zeze.

 24. #18
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Citim Postuar mė parė nga Nuh Musa Lexo Postimin
  Duhet te dyshoj se nuk e paske lexuar barletin......korifejat e dijes, e kultures, dhe te pjekurise, rilindasit, l............mbi te gjitha kane patur edhe burime osmane, dhe gojedhena nga folklori shqiptare....
  Ku i ke burimet osmane mbi Skenderbeun???!
  Gojedhenat nga folklori shqiptar mbi Skenderbeun, i perkasin 100% pjeses se krishtere.....ndersa pjeses islami i digjej shpirti per sulltanet....siē t edigjet ty, dudum!!
  Sidoqofte, cka don te na thuash tash me kete ???, se pa "konzervimin" e barletit ne nuk do te kishim hero sot ???....
  Me kete deshmova se si ato "dy fshatra latinesh", kane shkruajtur historine e Kombit tim!!!
  Cila bote ???....vatikani nuk eshte BOTA.....VETEM skenderbeu ishte i njohur, dhe kete, per arsye "propagandistike" deri ne fund te shek. 18....perderisa vatikani ishte dyqish instance e larte politike....FEJA ishte mjeti i sklleverimit te popujve per interesse te saje..
  Ti fole per kulturen shqiptare qe njeh bota.....per cilen bote e kishe fjalen, Tunxh??!

  ........ne "popkulturen" europjane te kohes burxhuaze Ali Pashe Tepelena eshte edhe me i njohur se skenderbeu....
  Dhe, si e njeh "popkultura evropiane", Ali Pashen???!
  E njeh nga vepra e Dymase.....aty ku flitet edhe per prerjet e kokave dhe varjet e tyre neper portat e Perandorise sende te dashur, pak a shume siē ben ISIS sot!!!
  PRA, nese vetem 10% e ENERGJISE propagandistike do te harxhohej ne promovimin e shqiptareve qe vepronin ne kuader te per. osmane,
  Sipas idiotesise tende islamike, Ali pasha njihej sepse vepronte ne kuader te Perandorise , apo pse veproi kunder Perandorise???!
  na kane mare edhe nene Terezen....
  Askush nuk na e ka marre Nene Terezen.....por eshte soji e sorollopi yt ai qe nuk e do!!
  Merru me islamiket, dudum!!
  .....problemi i jot eshte se te ka kap vatikani per fyty...por per kete "mbeshtetje" nuk ke nevoje...besom !
  .....ahahahahahahaha....t'kapi zekthi dudum???!
  Sa here qe s'ke nga t'ia mbash, fillon e leh per Vatikanin......
  Vetem nje njeri me kompira gjigand para syve mund te interpretoje ketu fryme "fetare".....inteligjencen e fishtes ti nuk e kupton....televizor me boja...
  Jo dudum, jo, nuk flitet per fene por per ate "kontributin" qe ka sjelle Turqia dhe te turqizuarit!!!
  A nuk the se myslimanet shqiptare kane sjelle si kontribut "kulturen dhe mentalitetin turk" dhe se e keni kultivuar deri ne ditet tona duke me dhe se Fishta "autentik" na paska mbrojtur kete kontribut??!!
  E pra, Fishta e thote haptazi se "turqit jane gjind qe as vetit nuk jane te zot nje te mire me iua sjelle".......e lere me Shqiptareve!!!!!
  Pra, dudum, edhe njehere e me shume, ta futa kryet ne halene e mashtrimit qe vjell ore e ēast......e ti, si dudum islamik, s'e ke per turp!!

  Kukuuu jari....eshte problem matematikore, ceshtje probabiliteti....ka shume o burr, SHUME KA....dhe aty ketu del ndonje molle e kalbur....kjo nuk e menjanon faktin se hoxhollaret jane shtresa intelektuale e shqiptareve me arsimin ME KUALITATIV qe kemi..
  Qe keni ju muslimanet........kjo shpjegon se pse jeni kaq te katranosur!!!
  Mjer Kombi qe ju ka....

  ..per te vetmen arsye se jane, sic thash, SHUME NE NUMMER, dhe kane studjuar ne univerzitete qe jane qe te gjitha para atyre qe i kemi ne vendlindje ku per arsye te kushteve financiare DETYROHEN te studjojne pjesa dermuese e shqiptareve te mjere....
  Dudum!!!
  Ndyresia dhe rreziku i kombit vjen pikerisht nga ata qe kane studiuar ne "universitete qe jane para", si puna e Krasniqit!!!
  Po si nuk e kame kuptuar baci jar.....Allahu te shperbleft...
  Pse kujis, atehere??!
  Jarigas

 25. #19
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  Ne Kosove e shqiperi nuk ka 'latine' (perpos nese konsiderohen latine ata qe perdorin alfabetin latin) atehere po qe besa ne krejt jemi latine.
  andaj edhe ti Nuh Musa je latin, boll se na pelcite barkun duke na detyruar te qeshim.

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mesia4ever pėr postimin:

  dielli1 (22-02-2016)

 27. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: "Jo-islamik" - Myftiu i Arabise ndalon shahun!

  ...ne i perkasim fese se Arshit apo Dezhallit te madh dhe armikut te Zotit te arabeve, si trup, ngrohtesi apo shpirt pa shpirt, dhe vepra! dhe latine apo spanjolle zekumi ketu nuk ka patur vertet perveq ndonje fatkeqesie! Shahu eshte loje e Zotit djall apo Arsh Dexhallit, si skeme dhe ajo edhe pse e stervit mendjen ne fund e ben te varur prej saj skeme qe nuk ka ndonje gje te perbashket me llogjiken e shendoshe, kurse ne jemi te Dexhallit dhe do na bente mire shahu dhe jo lodrat e IFRITEVE ME ARME DHE KURVA(kurvat jane te Iblisive megjithate)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •