Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1

  Fadil Berisha, Fotografi qe i tregon Amerikes Shqiptaret e bukur

  Fadil Berisha
  Fotografi q i tregon Ameriks shqiptart e bukur

  Belina Budini
  TIRAN N fillim i numronte me gishta femrat shqiptare q donte t fotografonte, sidomos ndr ato t shpallura mise, nj pjes t t cilave nuk e gjente aq fotozhenike pr zoom-in e kameras s vet. Objektivi i aparatit profesional t Fadil Berishs u dashurua mandej pas fytyrave t artisteve shqiptare si Inva Mula e m von edhe Rovena Dilo e Eli Fara dhe tek-tuk edhe t ndonj misi, ndr t cilt Berisha veon dy miset e para shqiptare, Valbona Selimllarin, Valbona obn si edhe misin e 2002, Anisa Kospirin, t ciln e mon edhe pr inteligjencn dhe mnyrn me t ciln ka ditur ta prezantoj veten n Miss Univers. Ndrsa sht n krkim t fytyrave shprehse tipike shqiptare, fotografi Fadil Berisha, nj prej fotografve m t suksesshm shqiptar n bot, q ka punuar me yje t ekranit e t spektaklit n Amerik, ka zbarkuar srish n Tiran, ku nuk dshiron t ik ashtu kalimthi, por t vr urat e bashkpunimit pr projekte t ardhshme n Shqipri. Mik i familjes Bardha, dje n mesdit e takuam n Viln 4, ku sapo kishte zbarkuar, i shoqruar nga Miss USA 2001, Kandace Krueger dhe Mister Universi 2001, Niko Papadakis, dy miq t tij t bukur.
  Fotot e mia
  Fotoja e tij peng sht ajo e Nn Terezs. Nse ka mundur t fotografoj dhjetra femra e meshkuj nga m t njohurit n bot, nga Nn Tereza ose Gonxhe Bojaxhiu prej Kosove, nuk ka asnj foto nn t ciln t mund t shkruaj emrin e vet. E kam peng q nuk kam mundur ti bj nj foto asaj, - thot Berisha. S fundmi sht entuziast pr faktin se pak prpara se t fitonte Oskarin, aktores s shklqyer me ngjyr, Halle Berry-t, i pati br nj shrbim t tr fotografik, pr t cilin ajo sht shprehur se kto jan fotot m t bukura t jets sime. Nj shrbim t veant fotosh artistike i ka br Fadil Berisha edhe Bill Klintonit dy muaj prpara se ky t linte Shtpin e Bardh. Ve faktit se ka qen i przgjedhuri ekskluziv pr ti br nj shrbim t till Klintonit, Berisha shpreh entuziazmin e tij, pr faktin q ka mundur ti shpreh ish -presidentit t Ameriks mirnjohjen e vet pr ndrhyrjen n Kosov n prkrahje t bashkkombsve s tij kosovar. Ka gati edhe nj projekt me Bill Klintonin n Nju Jork, ku s bashku me nj grup shqiptaro-amerikan NAAC pritet t prgatitet n muajin qershor nj show special. Klintoni do t jet i ftuar nderi n kt shfaqie, ai do t jap nj mim t rndsishm. Interesant do t jet edhe realizimi i nj videoklipi ku banor t Kosovs, t intervistuar do t shprehin opinionet e tyre pr luftn e Kosovs dhe Bill Klinton do ti ndjek kto drejtprdrejt s bashku me telespektatort nga Shqipria, pasi mendojm t ftojm ndonj televizion t ktushm, - thot ai. Ndrsa thot se ai do t ndihmoj n kt shou pr t krijuar atmosfern shqiptare, duke prezantuar edhe kostumografin shqiptare. Mendojm t prdorim rreth 50 kostume tradicionale shqiptare, - thot ai duke shtuar se tanim qllimi i tij sht t prezantoj ndryshe Shqiprin n bot. M plqen q t ftoj t huaj t famshm n Shqipri, n mnyr q kta ta shohin dhe ta prekin vet realitetin shqiptar dhe t largohen me prshtypje t mira prej ktej, n mnyr q kto ti transmetojn kur t kthehen n vendin e tyre, - thot Berisha.
  Projektet
  Ka dy projekte t rndsishme n duar. I pari ka t bj me nj album t veant, ku t prmbledh disa nga fotografit e tij m t mira br artistve dhe aktorve t famshm amerikan. Kam tanim shum foto t tyret dhe ideja e nj albumi m ka ngacmuar prej kohsh, kam filluar ta realizoj, - thot ai. Ndrsa projekti tjetr sht ai q Fadil Berisha ka edhe m przemr. Flitet rishtas pr realizimin e nj albumi fotografik, por ksaj radhe me femra e meshkuj shqiptar, t cilt i ka fotografuar gjat gjith ktyre viteve. Dua t prezantoj bukurin shqiptare. Mendoj q shqiptart jan njerz t bukur dhe kt dua ta tregoj kudo q t shkoj npr bot. Kam edhe nj projekt tjetr q ka t bj ksaj radhe me nj ekspozit, srish t bukuris shqiptare. Kam n plan q nj ekspozit t till ta el n Nju Jork, por edhe n Tiran. Ndoshta mund t realizohet n muajin shtator, - prfundon Berisha.

  (marr nga Shekulli )

 2. #2
  Eshte kenaqesi te lexosh qe figura te njohura me origjine shqiptare si Fadil Berisha, po punojne dhe po bejne konkrete projekte per te nxjerr ne pah vlerat pozitive shqiptare. Terheqja e vemendjes drejt Shqiperise dhe kombit shqiptar eshte nje gje e rendesishme per vendin tone pas dyzet e ca vitesh izolim.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  Ishte knaqesi te shofesh ne RTV21 keto dite Zoteri Fadilin ...i lindur ne Tropoj e rritur ne Kosove...ne moshen 8 vjeqare kishte ardh ne Amerike por nuk kishte harruar shqipen.

  Tung
  Mjellma

 4. #4
  . Maska e nausika
  Antarsuar
  26-03-2005
  Vendndodhja
  .
  Postime
  775
  A mund te na sillni ketu punime te tijat??
  When in Doubt, Act Stupid!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Po moj Nausik ja disa punime te Z. Fadil Berisha:

  1-Tamil Farrel
  Miss Teen USA 2003

  2-Jennifer Hawkins
  Miss Universe 2004

  3-Natalie Globeva
  Miss Universe Canada 2005

  Ka qene fotografi i Miss Universit ne Kanada 2005
  Ne faqen e tij ka foto te figurave shume te njohura te Kinematografise, muzikes etj shikojin vete nuk po jua heq kuriozitetin (nuk po e vendos adresen ketu se nuk lejohet me duket por mjafton te shkruani Fadil Berisha ne google dhe kaq)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Era1 : 10-07-2005 m 17:47
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Kamar de los Reyes (aktor , eshte djali ne Spanish Guitar te Toni Breaxton)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Fadil Berisha, Fotografi q i tregojn Ameriks Shqiptart e bukur



  FADIL BERISHA - VIP Club

  Top Channel Albania - Nntor 2018

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Fadil Berisha, Fotografi q i tregojn Ameriks Shqiptart e bukur

  Ekskluzive: Suksesi i Fadil Berishs

  E Diell, TCH - Shtator 2021


  https://www.youtube.com/watch?v=oO1BEr011DU
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 09-10-2021 m 19:01

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Fadil Berisha, Fotografi q i tregojn Ameriks Shqiptart e bukur

  Fotografi i njohur, Fadil Berisha merr mimin e rndsishm n SHBA

  Fotografi shqiptar me fam ndrkombtare, Fadil Berisha ka shnuar suksesin e radhs n Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  Ai ka marr n Miami nj nga mimet m t rndsishme gjat gjith karriers s tij.

  Lajmin e bukur e ka br t ditur vet fotografi prmes nj postimi n Instagram, ku ka ndar edhe disa pamje nga eventi.

  Berisha u nderua nga New You Media me mimin e arritjeve jetsore q shnon edhe nj nga pikat m t rndsishme n karriern e tij.


  /abcnews.al

  https://abcnews.al/fotografi-i-njohu...ishem-ne-shba/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 10-04-2022 m 19:07

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: Fadil Berisha, Fotografi q i tregojn Ameriks Shqiptart e bukur

  Fadil Berisha rrfen historin q i dha mundsin e jets: Do isha n Tropoj me delet

  N nj rrfim pr jetn e tij tek Rudina Magjistari, fotografi me fam botrore, Fadil Berisha ndalet edhe n historin familjare. Nj aspekt jo shum i njohur i tij pasi gjithmon ka ulrir puna dhe suksesi, por n vitin 1953 familja e tij emigroi pr n SHBA. Pr n tokn e mundsive, u b shkak nj rrethan jo e favorshme, por q rezultoi t ishte e duhura.

  Si thash m hert, prindrit e mi kan ikur n 53-in. Ta dij Shqipria nj her e mir, un jam nga Tropoja. T gjith e mendojn q jam kosovar, n t vrtet jam nga t dyja dhe i shoh si nj, por familja ka ikur n 53-in dhe un kam lindur n Kosov. Babi n at koh koh i dhan nj detyr, t vriste nj kosovar dhe t mos dihej. Ai smundi ta bnte at gj dhe i thot t lutem mos trego se kush t shptoi sepse mua m vrasin. Ai e tregoi dhe babin e fton qeveria t shkoj n Tiran, t t japim gradat, por ai e dinte se nuk do ta bnin. I thon kushrinjt hajde ikim n Tiran se do knaqemi, ata shkojn, ai nuk shkon, ata i rrahin, i fusin n burg.

  Ndaj babai i Fadilit shptoi veten dhe shkoi n Serbi ku bn 8 muaj burg. Ata i ofrojn nj bilet q t shkonte n nj vend tjetr kudo n bot ose t qndronte aty, pa asnj lehtsi nga shteti. Ashtu si shum emigrant t tjer t asaj kohe, ai zgjedh t shkoj n SHBA.


  Koha Jone

  https://kohajone.com/fadil-berisha-r...poje-me-delet/

Tema t Ngjashme

 1. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 2. Greqia u jep shtetsin minoritarve
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 411
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 06:59
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 4. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 30-11-2005, 16:53
 5. Lufta Italo-Greke dhe shqiptart
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •