Nse ankoheni nga temperaturat pak grad nn zero q kan goditur ditt e fundit vendin ton, kujtoni q ka gjithmon m keq.Mund t ishit banor i qytetit m verior t globit, Norliskut n Rusi, ku temperaturat n kt periudh t vitit kan zbritur n -55 grad celcius dhe ku dy muaj me radh ka vetm nat.

Me 170 mij banort e tij, ky qytet i vendosur n skajet veriore t Siberis sht qendra m e madhe e vendosur m pran Polit t Veriut. Aktiviteti kryesor i banorve t ksaj zone sht miniera.

Acari zgjat m shum se 180 dit t vitit, 130 dit t tjera shoqrohen me stuhi t mdha dbore dhe erra dhe dy muajt e mbetur nga errsira; q do t thot se nata zgjat 24 or ose ajo q njihet ndryshe si nata polare.

Vendosja gjeografike e bn kt qytet m t izoluarin n bot. E vetmja mnyra pr t arritur atje sht prmes rrugve ajrore ose detare dhe n pak dit t vitit prmes lundrimit n lumenj, nse sht e mundur.

N kto kushte ekstreme, komuniteti i vendosur n kt zon t Rusis prpiqet t zhvilloj nj jet normale. Vendet e argtimit nuk mungojn, ndrkoh q ato pak dit me diell dhe me temperaturat 0 grad, shfrytzohen n maksimum pr t marr rreze.

Transporti urban sht funksional dhe n koh stuhish apo moti t keq, 20 autobust q ojn minatort n pun udhtojn n kolon n mnyr q nse njri prej tyre pson defekt, ather pasagjert shprndahen npr autobust e tjer.

Prse t zgjedhsh t jetosh n nj vend t till? Pagesat dhe ndihmat nga shteti jan t konsiderueshme n krahasim me t ardhurat mesatare pr frym t rusve dhe qllimi sht mbajtja n kmb e kompleksit m t madh metalurgjik n bot, i cili prodhon 2 prqind t GDP-s s ekonomis ruse.

/ Top Channel