Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Milloshevii, hero i shqiptarve?

  Posted By: mshqipon: January 24, 2016In: OpinionNo Comments
  Print Email
  111naser_arliu_276521136Nga Naser Aliu

  Krkuan debat pr Sknderbeun edhe at t pasionuar dhe bindur n pakundrshtueshmrin e argumenteve t tyre. Qllimi? Ndrtimi dhe kristalizimi i diferencimeve t reja nacionale brendashqiptare. E bn kt duke qen t bindur si nxnsit e zellshm q kan msuar tabeln e shumzimit prmendsh. Matematika e tyre sht e thjesht dhe sugjeronte edhe prmbylljen n favor t bindjeve t reja t zbrthimit. Logjika e shqyrtimit ishte kjo: Sknderbeu ka vrar osman mysliman, madje edhe shqiptar t besimit islam, q kan bashkpunuar me osmant. Meqense ai ka vrar mysliman, ather ai sht armik i islamit dhe shmblltyr e krishterimit. M sakt, e krishterve katolik. Meqense ai ishte armik i osmanve mysliman, ne jemi sot me shumic t till, ather nuk ka asnj arsye racionale, ta konsiderojm hero, por t ia kthejm shqiptarve me besim katolik, ose, le ta marr kush t doj. Konkluzioni: Ai sht armik i joni. Referenca mbshtetse t ides mund t gjenden n Afganistan, kur talebant rrnuan prmendoret e Buds. Nse e kan br ata, pse ne nuk rrnojm prmendoren e Sknderbeut apo t Nn Terezs?

  Zvendsimi i Sknderbeut nuk do t jet i vshtir. Kemi mjaft personalitete, q kan luftuar shqiptart krishter dhe nj i till, mund t shpallet solemnisht hero i shqiptarve t Kosovs. Kategorizimet e reja nacionale, kan pr qllim ndrtimin e bindjeve t reja dhe shndrrimin e t s vrtets n pron. Kjo domethn faktet shkencore t u nnshtrohen vshtrimeve fetare. Diferencimi me forc i shqiptarve n bindje fetare, sht hapi i par drejt prarjes s kombit me pasoja edhe pr paqen e brendshme, ndoshta edhe me ndryshimin e kufijve n Ballkan.

  E gabueshme ishte nervoza pr ftesn e Zdravko oliit n Tiran. E drejt sht pyetja q duhet shtruar: pse dhe si merituam kt munges empatie nga nj moderator? Pyetja e dyt: pse nderoi nj shqiptar kngtarin serb duke emrtuar kafenen e tij me Zdravko oli? Kjo e dyta mund t shpjegohet vetm duke ditur motivet e atij afaristi, q zgjodhi at emr duke ditur se do t trazonte dhe pezmatonte shum shqiptar. Madje, edhe duke rrezikuar investimin e vet dhe bojkotin e mundshm. Cilat kan qen arsyet e tij dhe a ka edhe ngarkes emocionale mosdurimi ndaj shqiptarve t Kosovs? E kishte br me vetdije t plot pr t provokuar, ishte nj hakmarrje subjektive apo ishte thjesht mnyra m e mir, m e shpejt, pr tu vn n qendr t vmendjes? Kto dy ngjarje mirpo nuk zhbjn ndihmn e shtetit shqiptar dhe shqiptarve pas deportimit.

  Prleshja brendashqiptare dhe paragjykimet jan n rritje e sipr. Dgjohen shpesh nga dy palt apo shihen npr komente t gazetave. Ekzistojn paragjykime reciproke. Jan shfaqur shum fenomene, shum mendime dhe lvizje tek populli shqiptar, q kan gjeneruar kokvarje (rezignacion), huti dhe shum shpresa tek ata q bjn kt propagand dhe agjitacion. Zakonisht ekstremistt e do lloji jan t bindur se posedojn t vrtetn absolute. Heshtja e shteteve shqiptare ka ushqyer dhe nxitur kt debat vetposhtrues.

  Sknderbeu qenka armik i shqiptarve mysliman, pse ka luftuar pushtuesin. Pushtuesin q ka mbledhur tatime tek ne dhe ndrtuar pallate n vendin e vet. Ky pushtues q ne tani duhet ta shpallim si NATO-n ide q prkrahin madje edhe akademik dhe intelektual- nuk ka vrar vetm shqiptar t krishter, pr t cilt tek krkuesit e debatit mungon ndjeshmria, por ky pushtues gjat do kryengritje deri n lirim, ka vrar edhe shqiptar mysliman. Sipas tyre, ne duhet ta shprfillim pushtimin, sepse nuk kemi m ndjenja dhembshurie pr katragjyshrit e vrar, ose katragjyshet e dhunuara. Strgjyshrit tan paskan merituar si vrasjet, ashtu edhe dhunimet.

  Ata sulltan q kan vrar shqiptar t t gjitha besimeve shqiptare, kan vrar dhe pushtuar edhe arab mysliman. Perandoria jo q vetm vrau dhe veproi si do pushtues tek ne -pushtues i mir nuk ekziston, por i egr dhe shum i egr- por ashtu si na vrau neve, vrau dhe nnshtroi edhe vendet arabe, q n mesjet krenoheshin me zhvillimin e shkencs dhe kulturs, nga ishte shrbyer edhe Europa, ku ekzistonte indeksi i librave t ndaluar.

  Perandoria Osmane ashtu si na hodhi neve pas pr disa shekuj n fushn kulturore dhe shkencore, kt realizoi me sukses edhe me vendet arabe. Ndalimi i shqipes nuk u b pr t na mbrojtur nga serbet, por pr t na asimiluar trsisht. Shqiptart q fituan pozita n perandori, nuk i fituan pse ndjeheshin shqiptar patriot, por pse ndjeheshin osman dhe t gjith ata qeveritar osman, pa prjashtim, nuk krkuan ndryshimin e ligjit, q ndalonte gjuhn e tyre amtare.

  Perandoria Osmane pushtoi Sirin duke vrar arab mysliman, pushtoi Palestinn duke vrar arab mysliman, pushtoi Egjiptin duke vrar arab mysliman dhe n fund mori nn pushtet t vetin edhe dy vendet e shenjta: Mekn dhe Medinn. Nuk u ndal aty dhe vazhdoi me pushtimin e Algjeris Asnj vend arab Perandoria Osmane nuk ka pushtuar me negociata, por vetm duke i vrar dhe nnshtruar n fushbetej. Asnj vend arab, nuk ka ndrmend t rivlersoj Perandorin Osmane dhe ta konsideroj si Perandori lirimtare dhe asnjri vend nuk ka ndrmend ta quaj t drejt vrasjen dhe masakrimin e strgjyshrve.

  Nuk ka asnj dyshim se ai q sht turk apo ndjehet turk, mund t krenohet me Perandorin Osmane. Kjo nuk mund t i ndalohet. Por nse merren parasysh ato mendime, ather do t ket pasoja. Ather nuk do t kemi provokime me Zdravkon si njeri i ftuar apo me Zdravkon si kafene, por revanshizmi mund t vazhdoj. Nse Kosova prligj mendimin se Skenderbeu duhet rivlersuar dhe shpallur armik, ather do t jet logjike q sulltant, Murat e Mehmet, t shpallen liberator dhe heronj t kombit apo t nj pjese t kombit. Ndoshta t kombit kosovar. far do t ndodh pastaj?

  Meqense heronj duhet shpallur ata q kan vrar shqiptar katolik, shqiptar ortodoks, ather mund t dal krkesa tjetr n jug t Shqipris nga nj grup ekstremistsh t provokuar nga ekstremizmi kosovar dhe t i nnshtrohen helenizimit q bhet nga uzurpatorit i Kishs Ortodokse Shqiptare. Sipas atij rezonimi, sipas asaj logjike, sipas asaj analogjie, ata mund t shpallin Millosheviin hero. Edhe ky ka vrar shqiptar mysliman. Duke menduri, por e mundur. Ne jemi prodhues t mendurive dhe udive. Ne kemi nj elit barinjsh me titull shkencor dhe barinj, q mendojn se din m shum shkenctart. Nj ekstremizm prodhon tjetrin, kjo dihet tashm. Katolikt do t mbetet me heronjt e vet dhe shqiptar t vetmuar. Shqiptart e Kosovs me heronjt e rinj do t quhen kosovar, shqiptart ortodoks duke mos u pajtuar me kosovart, do t i dorzohen helenizimit. Me realizimin e ktyre projekteve, q nesr do t marrin edhe emrin e nismtarit, prfundon ekzistenca e kombi shqiptar si e njohim sot. Plane t tilla prarse dhe rrnuese, nuk ka ditur t projektojn as ubrillovii, as Ivo Andrii, as Akademia Serbe n vitet e 90, as Milloshevii. Diferencimi i dhunshm i shqiptarve dhe defragmentimi n baza fetare, do t jet dhurata e radhs q mund t i bhet Serbis dhe Greqis. Ashtu si Serbia u ndje disi e dmshprblyer me apelin amerikan se ata mund t vriten nga shqiptart gjat festave t pashkve, ashtu si u ndje e lumtur me ngritjen e gjykats pr t gjykuar qeveritart shqiptar. T vrtetat e propaganduara jan bindse pr ata din pak ose fare. Shkrimtarja austriake Marie von Ebner Eschenbach thot: Ai q nuk din asgj, sht i detyruar t besoj do gj. Ato argumente, me pak prjashtime, i beson shtresa e paarsimuar.

  Kosova dhe Shqipria duhet t ndrtojn shtetin ligjor dhe kjo do t mundsonte bashkimin, por pa ndihmn amerikane, nuk bhet kurr. Kosova duhet shkrir n Shqipri dhe zhduk emrin Kosov edhe nga harta gjeografike. sht toponim serb. Nse n t ardhmen Europa radikalizohet n aspektin fetar, n veri ka tendenca t tilla, ather shteti i Kosovs do t ndahet dhe casus belli do t jen kishat serbe. Rusia m nuk sht ajo e Jelcinit, por po i kthehet carizmit. Askush nuk ka besuar se pushtohet Krimeja, tanim e dim t gjith.

  Kosova n opinionin publik perndimor nuk ka m at empati dhe simpati q ka pasur n vitet e 90. Imazhi saj sht dmtuar tmerrsisht shum. Prkrahja politike ndaj Kosovs sht parimore, por jo si dikur dhe nuk vshtrohet m si viktim. Serbia nuk prjetohet m si armike apo kundrshtare, por si mike. Ky vshtrim mund t duket si science fiction, por ne kemi aftsi pr t prodhuar edhe kataklizma t tilla.

  Popullit shqiptar nuk i duhen klerik q propagandojn ndarjen, por klerik q angazhohen pr paqe dhe dashuri n mes njerzve dhe popujve. Prkatsia fetare e nj shqiptari nuk sht me rndsi, por kontributi tij pr Mmdheun


  http://maqedoniashqiptare.com/2016/0...i-shqiptareve/

 2. Anetart m posht kan falenderuar Rrjeti pr postimin:

  Cen Durimmadhi (07-01-2018)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  953
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Milloshevii, hero i shqiptarve?

  Viq mo!
  hypen ne podiume dhe pellet ate kengen e vjeter te lopeve indiane pa a e patur haberin e lojes se bishave dhe sesi e hane prene apo kafshen e bute!

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Milloshevii, hero i shqiptarve?

  Citim Postuar m par nga Rrjeti Lexo Postimin
  Posted By: mshqipon: January 24, 2016In: OpinionNo Comments
  Print Email
  111naser_arliu_276521136Nga Naser Aliu

  Krkuan debat pr Sknderbeun edhe at t pasionuar dhe bindur n pakundrshtueshmrin e argumenteve t tyre. Qllimi? Ndrtimi dhe kristalizimi i diferencimeve t reja nacionale brendashqiptare. E bn kt duke qen t bindur si nxnsit e zellshm q kan msuar tabeln e shumzimit prmendsh. Matematika e tyre sht e thjesht dhe sugjeronte edhe prmbylljen n favor t bindjeve t reja t zbrthimit. Logjika e shqyrtimit ishte kjo: Sknderbeu ka vrar osman mysliman, madje edhe shqiptar t besimit islam, q kan bashkpunuar me osmant. Meqense ai ka vrar mysliman, ather ai sht armik i islamit dhe shmblltyr e krishterimit. M sakt, e krishterve katolik. Meqense ai ishte armik i osmanve mysliman, ne jemi sot me shumic t till, ather nuk ka asnj arsye racionale, ta konsiderojm hero, por t ia kthejm shqiptarve me besim katolik, ose, le ta marr kush t doj. Konkluzioni: Ai sht armik i joni. Referenca mbshtetse t ides mund t gjenden n Afganistan, kur talebant rrnuan prmendoret e Buds. Nse e kan br ata, pse ne nuk rrnojm prmendoren e Sknderbeut apo t Nn Terezs?

  Zvendsimi i Sknderbeut nuk do t jet i vshtir. Kemi mjaft personalitete, q kan luftuar shqiptart krishter dhe nj i till, mund t shpallet solemnisht hero i shqiptarve t Kosovs. Kategorizimet e reja nacionale, kan pr qllim ndrtimin e bindjeve t reja dhe shndrrimin e t s vrtets n pron. Kjo domethn faktet shkencore t u nnshtrohen vshtrimeve fetare. Diferencimi me forc i shqiptarve n bindje fetare, sht hapi i par drejt prarjes s kombit me pasoja edhe pr paqen e brendshme, ndoshta edhe me ndryshimin e kufijve n Ballkan.

  E gabueshme ishte nervoza pr ftesn e Zdravko oliit n Tiran. E drejt sht pyetja q duhet shtruar: pse dhe si merituam kt munges empatie nga nj moderator? Pyetja e dyt: pse nderoi nj shqiptar kngtarin serb duke emrtuar kafenen e tij me Zdravko oli? Kjo e dyta mund t shpjegohet vetm duke ditur motivet e atij afaristi, q zgjodhi at emr duke ditur se do t trazonte dhe pezmatonte shum shqiptar. Madje, edhe duke rrezikuar investimin e vet dhe bojkotin e mundshm. Cilat kan qen arsyet e tij dhe a ka edhe ngarkes emocionale mosdurimi ndaj shqiptarve t Kosovs? E kishte br me vetdije t plot pr t provokuar, ishte nj hakmarrje subjektive apo ishte thjesht mnyra m e mir, m e shpejt, pr tu vn n qendr t vmendjes? Kto dy ngjarje mirpo nuk zhbjn ndihmn e shtetit shqiptar dhe shqiptarve pas deportimit.

  Prleshja brendashqiptare dhe paragjykimet jan n rritje e sipr. Dgjohen shpesh nga dy palt apo shihen npr komente t gazetave. Ekzistojn paragjykime reciproke. Jan shfaqur shum fenomene, shum mendime dhe lvizje tek populli shqiptar, q kan gjeneruar kokvarje (rezignacion), huti dhe shum shpresa tek ata q bjn kt propagand dhe agjitacion. Zakonisht ekstremistt e do lloji jan t bindur se posedojn t vrtetn absolute. Heshtja e shteteve shqiptare ka ushqyer dhe nxitur kt debat vetposhtrues.

  Sknderbeu qenka armik i shqiptarve mysliman, pse ka luftuar pushtuesin. Pushtuesin q ka mbledhur tatime tek ne dhe ndrtuar pallate n vendin e vet. Ky pushtues q ne tani duhet ta shpallim si NATO-n ide q prkrahin madje edhe akademik dhe intelektual- nuk ka vrar vetm shqiptar t krishter, pr t cilt tek krkuesit e debatit mungon ndjeshmria, por ky pushtues gjat do kryengritje deri n lirim, ka vrar edhe shqiptar mysliman. Sipas tyre, ne duhet ta shprfillim pushtimin, sepse nuk kemi m ndjenja dhembshurie pr katragjyshrit e vrar, ose katragjyshet e dhunuara. Strgjyshrit tan paskan merituar si vrasjet, ashtu edhe dhunimet.

  Ata sulltan q kan vrar shqiptar t t gjitha besimeve shqiptare, kan vrar dhe pushtuar edhe arab mysliman. Perandoria jo q vetm vrau dhe veproi si do pushtues tek ne -pushtues i mir nuk ekziston, por i egr dhe shum i egr- por ashtu si na vrau neve, vrau dhe nnshtroi edhe vendet arabe, q n mesjet krenoheshin me zhvillimin e shkencs dhe kulturs, nga ishte shrbyer edhe Europa, ku ekzistonte indeksi i librave t ndaluar.

  Perandoria Osmane ashtu si na hodhi neve pas pr disa shekuj n fushn kulturore dhe shkencore, kt realizoi me sukses edhe me vendet arabe. Ndalimi i shqipes nuk u b pr t na mbrojtur nga serbet, por pr t na asimiluar trsisht. Shqiptart q fituan pozita n perandori, nuk i fituan pse ndjeheshin shqiptar patriot, por pse ndjeheshin osman dhe t gjith ata qeveritar osman, pa prjashtim, nuk krkuan ndryshimin e ligjit, q ndalonte gjuhn e tyre amtare.

  Perandoria Osmane pushtoi Sirin duke vrar arab mysliman, pushtoi Palestinn duke vrar arab mysliman, pushtoi Egjiptin duke vrar arab mysliman dhe n fund mori nn pushtet t vetin edhe dy vendet e shenjta: Mekn dhe Medinn. Nuk u ndal aty dhe vazhdoi me pushtimin e Algjeris Asnj vend arab Perandoria Osmane nuk ka pushtuar me negociata, por vetm duke i vrar dhe nnshtruar n fushbetej. Asnj vend arab, nuk ka ndrmend t rivlersoj Perandorin Osmane dhe ta konsideroj si Perandori lirimtare dhe asnjri vend nuk ka ndrmend ta quaj t drejt vrasjen dhe masakrimin e strgjyshrve.

  Nuk ka asnj dyshim se ai q sht turk apo ndjehet turk, mund t krenohet me Perandorin Osmane. Kjo nuk mund t i ndalohet. Por nse merren parasysh ato mendime, ather do t ket pasoja. Ather nuk do t kemi provokime me Zdravkon si njeri i ftuar apo me Zdravkon si kafene, por revanshizmi mund t vazhdoj. Nse Kosova prligj mendimin se Skenderbeu duhet rivlersuar dhe shpallur armik, ather do t jet logjike q sulltant, Murat e Mehmet, t shpallen liberator dhe heronj t kombit apo t nj pjese t kombit. Ndoshta t kombit kosovar. far do t ndodh pastaj?

  Meqense heronj duhet shpallur ata q kan vrar shqiptar katolik, shqiptar ortodoks, ather mund t dal krkesa tjetr n jug t Shqipris nga nj grup ekstremistsh t provokuar nga ekstremizmi kosovar dhe t i nnshtrohen helenizimit q bhet nga uzurpatorit i Kishs Ortodokse Shqiptare. Sipas atij rezonimi, sipas asaj logjike, sipas asaj analogjie, ata mund t shpallin Millosheviin hero. Edhe ky ka vrar shqiptar mysliman. Duke menduri, por e mundur. Ne jemi prodhues t mendurive dhe udive. Ne kemi nj elit barinjsh me titull shkencor dhe barinj, q mendojn se din m shum shkenctart. Nj ekstremizm prodhon tjetrin, kjo dihet tashm. Katolikt do t mbetet me heronjt e vet dhe shqiptar t vetmuar. Shqiptart e Kosovs me heronjt e rinj do t quhen kosovar, shqiptart ortodoks duke mos u pajtuar me kosovart, do t i dorzohen helenizimit. Me realizimin e ktyre projekteve, q nesr do t marrin edhe emrin e nismtarit, prfundon ekzistenca e kombi shqiptar si e njohim sot. Plane t tilla prarse dhe rrnuese, nuk ka ditur t projektojn as ubrillovii, as Ivo Andrii, as Akademia Serbe n vitet e 90, as Milloshevii. Diferencimi i dhunshm i shqiptarve dhe defragmentimi n baza fetare, do t jet dhurata e radhs q mund t i bhet Serbis dhe Greqis. Ashtu si Serbia u ndje disi e dmshprblyer me apelin amerikan se ata mund t vriten nga shqiptart gjat festave t pashkve, ashtu si u ndje e lumtur me ngritjen e gjykats pr t gjykuar qeveritart shqiptar. T vrtetat e propaganduara jan bindse pr ata din pak ose fare. Shkrimtarja austriake Marie von Ebner Eschenbach thot: Ai q nuk din asgj, sht i detyruar t besoj do gj. Ato argumente, me pak prjashtime, i beson shtresa e paarsimuar.

  Kosova dhe Shqipria duhet t ndrtojn shtetin ligjor dhe kjo do t mundsonte bashkimin, por pa ndihmn amerikane, nuk bhet kurr. Kosova duhet shkrir n Shqipri dhe zhduk emrin Kosov edhe nga harta gjeografike. sht toponim serb. Nse n t ardhmen Europa radikalizohet n aspektin fetar, n veri ka tendenca t tilla, ather shteti i Kosovs do t ndahet dhe casus belli do t jen kishat serbe. Rusia m nuk sht ajo e Jelcinit, por po i kthehet carizmit. Askush nuk ka besuar se pushtohet Krimeja, tanim e dim t gjith.

  Kosova n opinionin publik perndimor nuk ka m at empati dhe simpati q ka pasur n vitet e 90. Imazhi saj sht dmtuar tmerrsisht shum. Prkrahja politike ndaj Kosovs sht parimore, por jo si dikur dhe nuk vshtrohet m si viktim. Serbia nuk prjetohet m si armike apo kundrshtare, por si mike. Ky vshtrim mund t duket si science fiction, por ne kemi aftsi pr t prodhuar edhe kataklizma t tilla.

  Popullit shqiptar nuk i duhen klerik q propagandojn ndarjen, por klerik q angazhohen pr paqe dhe dashuri n mes njerzve dhe popujve. Prkatsia fetare e nj shqiptari nuk sht me rndsi, por kontributi tij pr Mmdheun


  http://maqedoniashqiptare.com/2016/0...i-shqiptareve/  Eh more, kot s'thone: Lodra bie per ata qe kane veshe".

 5. #4
  Prof. Dr. Kristal fare!
  Antarsuar
  18-09-2012
  Vendndodhja
  Aziatik prej Hallit!
  Postime
  329
  Faleminderit
  193
  13 falenderime n 13 postime

  Pr: Milloshevii, hero i shqiptarve?

  Te lumte pena Naser Aliu.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  953
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Milloshevii, hero i shqiptarve?

  ..e skuqe!

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,396
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Milloshevii, hero i shqiptarve?

  Adem Mikullovci me ske humoristik kishte parashikuar t ardhmen e Kosovs


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •