Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2015
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Kshilla e mir pr ekstremistt n tekfir

  Kshilla e mir pr ekstremistt n tekfir
  (Demant kundr gulatve {tepruesve n tekfir}, nse je fillestar n udhzim, mos e lexo shkrimin)
  Duke u futur npr privatet e myslimanve, tepruesit e tekfirit mundohen q helmin e tyre ta shprndajn n do vend, n do hapsir dhe mundsi q u jepet. Dhe mere me mend, komentohet, vendohet n kllapa dhe arsyetohet gjithka q u shkon atyre pr epshi, edhe nse sht FJALA E QART kundr tyre, ata mundohen ta kthejn n dobi t tyre, pa fare turp, pa fare ndrgjegje.
  Dini i Allahut sht i leht pr ta kuptuar, sht i leht pr ta praktikuar, sht i leht pr ta shprndar. Por nse kjo fe merret prej ekstremistve q anojn kah havarixht, ather do t ballafaqohesh me dyshime ekstreme t cilat mund t ojn n devijim.
  Ajo q vitin e fundit e shoh si "top tem", e cila ka okupuar rrjetet sociale nga "Mbrojtsit e Teuhidit", apo "Mbrojtsit e Aslu-dinit", sht rregulla e cila sht prmendur n letrn e Muhammed ibn AbdulVehabit "Nauakidul Islam", ku n pikn e tret t veprave q t nxjerrin nga feja, prmendet rregulla "Kush nuk i bn tekfir mushrikt, dyshon n kufrin e tyre, apo saktson medhhebin e tyre, ai sht kafir (jobesimtar)".
  Pastaj kan vijuar komentimet e rregulls, koment nga do i dyti, t ashtu quajtur "talebul ilm", t cilt mashtrojn t rinjt t cilt jan t sinqert dhe e duan Islamin, duke i futur n dyshime "a jam qafir apo mysliman", derisa kemi hasur tek disa t cilt kur u futn npr kthetrat e ekstremistve, e lan namazin dhe lan gjithka, doln nga feja Islame, "ashtu si del shigjeta prej harkut".
  sht e vrtet se rregulla "Kush nuk i bn tekfir mushrikt, dyshon n kufrin e tyre, apo saktson medhhebin e tyre, ai sht kafir (jobesimtar)", vlen tek Ehli Sunneti dhe tekfiri i mushrikve sht me pajtueshmrin e dijetarve, por ajo q dallon Ehli Sunnetin prej ekstremistve t tekfirit t cilt keqprdorin rregulln duke manipuluar me fjalt e dijetarve t Nexhdit, sht pyetja: Cilt mushrik? Cilt kafira?
  Normal, si kan thn dijetart, komentet dhe kuptimet m t mira t autorit t librit dhe akides s tij, jan nipat e tij dhe talebet t cilt trashguan diturin dhe akiden e tij, gjenerat pas gjenerate, nip pas nipi.
  Pr ta kuptuar rregulln nevojitet shtjellim dhe shpjegim t dijetarve, e jo prej do personit i cili pretendon se sht "hoxh", saq disa prej xhematit t tij, e quajn hoxhn e vetm tek shqiptart.
  Kompetencat e mia nuk jan t mjaftueshme pr t shpjeguar fjalt e dijetarit, fundja, nuk ka nevoj t shpjegohet e shpjeguara dhe t anohet me epsh drejt mendimit q un e mbshtes.
  Rregulla e bidatxhive, qoft kjo tek murxhit apo havarixht, apo qofshin gulatt (ekstremistt) n tekfir dhe sektet tjera, sht se ata njher e fitojn bindjen, pastaj vrapojn pas argumenteve, pas birrave pr ta arsyetuar bindjen e tyre, ndrsa tek Ehli Sunneti, njher shikohen argumentet, pastaj fitohet bindja duke u mbshtetur dhe e lutur Allahun q t na mundsoj hakun.
  Shejhul Islam Ibn Tejmijje, Allahu e mshiroft, kur flet pr rregulln e lartprmendur, thot: Kush nuk beson se Allahu nuk pranon fe tjetr jasht Islamit nga jasht dhe brenda, ai nuk sht musliman, kush nuk ndalon marrjen e krishterimit apo fen e jehudve pr fe pas drgimit t Muhamedit, sal'Allahu alejhi ue selem, dhe kush nuk i shpall kafir dhe kush nuk i urren ata, ai nuk sht musliman. (Mexhmu Fetava 463/27)
  Kadi Ijadi, Allahu e mshiroft, thot: Andaj, e shpallim kafir donjrin i cili merr fe tjetr pos fes muslimane, apo ndalet dhe dyshon rreth kufrit t tyre, edhe nse pas ksaj ai shfaq Islamin apo e beson ate, dhe beson se do drejtim pos tij sht i kot, ai megjithkt sht kafir. (Shih Shifa 107/2)
  Shejh Nasir el-Fehd, Allahu e liroft nga burgu i tagutit, thot: "Nuk ka dyshim se rregulli: Kush nuk e shpall kafirin si kafir, edhe ai sht kafir, sht rregull e njohur dhe e shquar, dhe ai sht nakidi (rrnuesi) i tret prej rrnuesve dhe gjrave q ta rrnojn Islamin t ciln e ka prmendur shejh Muhamed ibn AbdulUehab..."
  Kur bidatxhit u ballafaquan me kundrshtime mes vete, disa prej tyre u bn qafira mes vete, e disa u bn edhe m ekstrem, disa mbetn m afr Ehli Sunnetit, disa u bn murteda, disa u kthyen n hak, dhe s'ka dyshim se gjithka q ngritet mbi t kotn sht e kot.
  Ata pastaj u munduan t keqprdorin rregulln "Tekfiri i mushrikve sht prej aslu-dinit" dhe i nxorn nga feja t gjith ata q i kundrshtuan, bile disa, e konsideruan thirrjen e tyre "thirrja e vetme e s vrtets" dhe kundrshtimi i ksaj thirrje, sht dalje nga feja, saq njri prej tyre, pasi q u thash se jan t mbushur me dyshime dhe duhet t kthehen n librat q flasin pr kt tem, me refuzoj duke m akuzuar se e kundrshtoj thirrjen e Teuhidit dhe m tha: Ti je qafir fisebililah.
  Tekfiri i mushrikve sht prej aslu-dinit, por tepruesit n tekfir, t rnd n trurin e tyre, keqkuptuan fjalt e dijetarve n komentimin e ksaj rregulle, duke i futur t gjith mushrikt n nj shkall dhe duke mos br dallimin mes kafirit n esenc (asli) dhe kafirit t dal nga feja (murted), kshtu q than: dokush i cili nuk bn tekfir mbi kafirin qoft ai asl ose murted, ai sht kafir sikur ata.
  Dijetart e Ehli-Sunnetit kan br dallim n llojet e kafirave, duke e venduar secilin n vendin e tij, kjo sht rruga e mesme. Ndrsa rruga e ekstremistve sht rrug kontradiktore dhe shpesh kam hasur q tekstin e qart mundohen ta demantojn me nj tekst t dyshimt, duke mos e kuptuar rregulln se gjithka q ngritet mbi bindje, nuk largohet me dyshim.
  Ajo q pajtohet Ehli Sunneti me tepruesit n tekfir, sht se t dyja palt, pajtohen q kush nuk i shpall t krishtert, ifutt dhe zjarputistt si kafira, edhe ai sht kafir, dhe pr kt ka sjell ixhma Kadi Ijadi, t ciln e prmendm m lart.
  Por dallojn n llojet e tjer t kafirave, sepse tepruesit e tekfirit nuk bjn dallim tek kafirat dhe t gjith i fusin n nj vend.
  Shejh Nasir el-Fehd, Allahu e liroft, thot: "Vetmse ky rregull nuk sht n kt prgjithshmri (absolute), porse n t ka sqarime (dhe hollsira), dhe kush tregohet neglizhent ndaj tyre (dhe nuk i kushton rndsi) bie n gabime, duke br kafira muslimant, e poashtu n t kundrt, nuk i bn tekfir ata q n origjin jan qafira, e hollsit e ktyre shtjeve jan si m posht:
  Lloji i par: Kafiri (aslij) i cili q n origjin sht kafir:
  Sikurse ifuti, krishteri, zjarradhuruesi e t tjer pos tyre, kush nuk e bn kafir kt (ose kt kategori njerzish, sikurse krishtert apo cifutt) ose dyshon n kufrin e tij apo e saktson rrugn e tij, ky del nga feja (bn kufr) me pajtimin e t gjith dijetarve, sikurse e ka prmendur kt m shum se nj prej dijetarve, sepse kjo sht kundrshtim i teksteve t cilat kan ardhur dhe tregojn se do akide tjetr pos akides islame sht e kot (batil), dhe gjithashtu sht kundrshim i argumenteve (t cilat tregojn) pr kufrin e atij i cili nuk sht n fen islame.
  Lloji i dyt: Ai i cili ka dezertuar (ka br rrideh, ose ka dal) nga Islami:
  E ky sht dy lloje:
  Ai i cili e ka shfaqur kufrin e tij dhe transferimin e tij nga islami tek nj fe tjetr pos islamit, sikurse hebraizmi, krishterizmi ose ateizmi, gjykimi i ktij sht sukurse gjykimi i llojit t par (Kafirit aslij)
  Ai i cili ka vepruar ndonj prej (neuakidul islam) veprave q ta hedhin posht Islamin, vetmse ai pretendon se sht n Islam dhe nuk ka br kufr me kt (nakid) vepr q ta hedh posht Islamin, ky sht dy lloje gjithashtu:
  Ai i cili ka vepruar ndonj (nakid) vepr q ta hedh posht Islamin, n mnyr t qart, e q pr kt kan rn dakord t gjith (se kjo t nxjerr nga islami) sikurse sharja e Allahut t Madhruar, ather ky bn kufr (del nga islami) me ixhman e t gjith dijetarve, e ai i cili ndalet n tekfirin i ktij sht njri prej dy njerzve:
  Ai i cili pohon se sharja e Allahut sht kufr dhe se kjo vepr e tij sht kufr, vetmse ai ndalet n zbritjen e gjykimit n nj person konkret (ose specifik) pr shkak t pamjaftueshmris s dituris s tij, apo pr shkak t ndonj keqkuptimi (ose dyshimi) t ciln ai e sheh e ngjashm me kto, ather ky sht gabimtar dhe kjo fjal e tij sht (batil) e kot , vetmse ai nuk del nga feja, pr shkak se ai nuk e ka kundrshtuar ndonj argument apo ta ket prgnjeshtruar at, (prkundrazi) ai e ka vrtetuar (dhe pohuar) at q ka ardhur n argumente dhe ixhma, se sharja sht kufr.
  Ai i cili e urren q sharja sht kufr (pra thot se sharja e Allahut nuk sht kufr), ky person del nga feja pasiq ti jet sqaruar kjo cshtje, sepse kjo sht kundrshtim i argumenteve dhe ixhmait, e kjo sht e ngjashme me at i cili adhuron varret prej atyre t cilt i dedikohen islamit (ose pretendojn se jan musliman), kshtuq kushdo q kundrshton se kjo vepr e tij (pra adhurimi i varreve) t jet kufr, ky del nga feja sepse kjo sht kundrshtim i teksteve dhe ixhmait, ndrsa kush pohon se vepra e tij (pra adhurimi i varreve) sht kufr vetmse ai ndalet n tekfirin e tij (pra nuk i bn tekfir adhuruesit t vvarreve) pr shkak t ndonj dyshimi (ose keqkuptimi) t ciln ai e sheh, ather ky nuk del nga feja.
  Ai i cili vepron ndonj vepr q dijetart nuk kan rn n nj mendim pr t, sikurse lnia e namazit, e tekfiri i tij sht shtje q ka mospajtim, ndrsa ai i cili e kundrshton kt (pra thot se lnia e namazit nuk sht kufr) ky nuk del nga feja, e as nuk bhet bidatxhi, e as nuk bhet fasik, edhe pse themi se ai sht gabimtar (pra ka gabuar).
  Kjo sht ajo q kam pr kt rregull n mnyr t prmbledhur". (Fund i fjalis s Nasir el-Fehdit)
  Shejh Ali el-Khudajr, Allahu e liroft nga burgu i tagutit, kur e shpjegon kt rregull, thot: "Gjendja e par: Nse arsyeton me injoranc ngase ai nuk din t bj dallimin n mes emrit shirk dhe emrit kufr dhe se injoranca ashtu si sht arsyetim n emrin e kufrit ashtu sht edhe n emrit e shirkut megjithse thnsi i till sht n medhhebin e Ehli Sunnetit n Iman i tilli ka gabuar dhe dispozita e tij sht dispozita e gabimtarit prej ehli sunnetit nuk bhet tekfir dhe nuk llogaritet bidati.
  Gjendja e dyt: Nse arsyeton me injoranc n shirk mirpo therrjen (kurban) pr shembull dhe t tjera i llogarit prej adhurimeve t cilt nse bhen pr dik tjetr pos Allahut ato jan shirk, therrja pr tjer pos Allahut sht shirk e kshtu me radh, thjesht me veprim vetm dhe nuk thot: derisa t besoj apo patjetr sht ta shikojm besimin e tij, megjithse ky thns sht nga Ehli sunneti n shtjen e Imanit se ai sht fjal, vepr dhe besim thnsi i till ka gabuar sikur ai para ktij dhe tek ky ka pjes nga pjest e bidatit.
  Gjendja e tret: Nse arsyeton me injoranc dhe thot se therrja dhe betimi (nedhri) dhe t ngjashme pr tjer pos Allahut nuk llogariten shirk derisa t besoj se me Allahun ka ortak tjetr apo pr at q sht therrur (kurbani) ai ka n dor udhheqjen (e shtjeve) bashk me Allahun e t ngjashme apo mban qndrim mesatar pr ata duke mos e quajtur at mushrik derisa t besoj (me zemr) dhe nuk e quan mushrik thjesht vetm me therrje dhe vepr, thnsi i till sht murxhi, bidati veanrisht nse mendimi i tij n Iman sht se sht fjal dhe besim dhe nuk i llogarit veprat dhe adhurimet pjes prbrse t emrit Iman dhe do kufr e kthen tek besimi apo tek brja hallall (istihlal) dhe far ka n zemr.
  Gjendja e katrt: Nse arsyeton me injoranc n shirkun e madh dhe thot se therrja pr tjetr pos Allahut nuk sht shirk derisa t besoj (me zemr) mirpo kjo sht shenj e shirkut apo kufrit dhe thnsi i till thot se Imani sht dituria, njohja dhe pohimi dhe nuk e llogarit besimin e zemrs dhe veprn e zemrs prej Imanit, i tilli sht xhehmij, kafir, bidati i devijuar.
  Vrejtje: Ekziston dallim n mes arsyetimit me injoranc n shirkun e madh si u lart prmend dhe n mes shtjes s arsyetimit me mosnjohjen e gjendjes (t njeriut) dhe przierjen e saj.
  Pr shembull: nse arsyeton me injoranc n shirkun e madh ndrsa dokush i cili ther pr tjer pos Allahut i tilli sht mushrik edhe nse sht injorant mirpo ai n person konkret nuk bn tekfir me kt shirk, jo ngase ai sht injorant mirpo e ka t panjohur gjendjen e ktij vepruesi a e ka vepruar?
  Nse dshiron njohjen e hollsishme m shum pr mosnjohjen e gjendjes kthehu n (librin) xhuzu xhehlil hali ue iltibasihi dhe ktheju kaptinave t fundit nga fundi i librit Hakaiku teuhidi dhe n shtjen e ndihms s mushrikve t cilt prkatsohen n kible". (Fund i fjalis s shejh Ali Khudajrit)
  Shejh Sulejman el-Ulvani, Allahu e liroft nga burgu i tagutit, thot: "N kt ka sqarim t detajizuar, kategorit mbi kt shtje jan shtat.
  Kategoria e par: Kush nuk i bn tekfir jehudt, krishtert dhe mushrikt, pa marr parasysh llojin e tyre apo njerzit prej tyre, ky sht kafir pr shkak t prgnjeshtrimit t asaj q sht e prer (n fe).
  Kategoria e dyt: Kush nuk e bn tekfir at i cili kalon n nj fe esenciale, sikur nj njeri musliman kalon n jehudizm, apo n krishterizm apo n mexhusije, e ky nuk e bn kt tekfir, ather edhe ky sht kafir pr shkak t prgnjeshtrimit t asaj q sht e prer (n fe).
  Kategoria e tret: Kush vjen me nj negacion (t Islamit) q sht i prer me ixhma- njzshmri, sht ngritur mbi at argumenti dhe sht larguar prej tij dyshimi, pastaj njeriu nuk e bn kt tekfir jo pr ndonj dyshim, e as pr ndonj tevil-interpretim, mirpo kjo ndodh pr epsh apo nga moskokarja, ather ky futet n rregulln: Kush nuk e bn kafirin kafir edhe ai sht kafir.
  Kategoria e katrt: Kush nuk e bn tekfir njrin i cili ka kryer nj negacion (prishs t Islamit) pr ndonj dyshim q sht paraqitur tek ai, ose pr shkak t besimit se atij nuk i sht ngritur argumenti, apo kushtet nuk jan plotsuar mbi at, ky nuk bn kufr me ixhma-njzshmri.
  Kategoria e pest: Kush nuk e bn tekfir kafirin, pr shkak t ndonj bidati q ka ky (q nuk e bn tekfir), sikur murxhija i cili i kushtzon negacionet (anulesit) e Islamit me besim me zemr (Itikad), apo me mohim(xhuhud) apo me brje hallall (istihlal), andaj nuk e bn kafirin kafir pr shkak t dyshimit t bidatit q e ka tek vetvetja, ky nuk bn kufr me pajtimin e t gjithve, ngase sikur t bhej tekfir ky ather do t duhej t bhen tekfir t gjitha grupet e bidative, sikur murxhit, esharit, kerramit, salimit dhe t gjitha kto grupe ndrsa nuk ka dikush q e ka thn kt fjal.
  Kategoria e gjasht: Kush nuk e bn tekfir at pr (kufrin) e t cilit ka mospajtime, pamarr parasysh a sht pr qllim lloji (kufrit) apo konkret (personi), sikur lnsi i namazit, apo magjistari, e t ngjashme me kta, pastaj kjo ka dy gjendje:
  a) Gjendja e par: Nuk e bn tekfir ngase ajo sht vepr prej veprave, ky sht mendim i bidative dhe nuk bn kufr me kt, njzrit edhe ktu gjithashtu.
  b) Gjendja e dyt: Nuk bn tekfir me gjykimin e barashpeshimit (bashkimit) t argumenteve, ky nuk bn kufr me pajtimin e t gjithve dhe sikur t bheshin tekfir kta, do t bheshin tekfir katr imamat, do t bheshin tekfir imama t mdhej t selefit sikur Zuhriju dhe t tjer pos tij, ndrsa askush nuk e ka thn kt, andaj nga ktu (kjo rregull) kan polemizuar selefi rreth Havarixhve, kan polemizuar selefi rreth Mutezilive, kan polemizuar selefi rreth disa personave sikur Haxhaxhi prshembull, ndrsa nuk e kan br ata njri tjetrin tekfir, madje as q e kan shpallur njri tjetrin bidati, ngase kjo sht prfundim (konkludim) i tevilit-interpretimit dhe prfundim i ixhtihadit (studimit), ja sahabt kan polemizuar rreth kufrit t Havarixhve, e nuk i kan thn ata q i kan br tekfir (Havarixht) atyre q nuk i kan br tekfir se ju jeni Murxhi, kurse ata q nuk i kan br tekfir nuk u kan thn atyre q i kan br tekfir (Havarixht) se ju jeni Havarixh, ja Hasan El-Basriju, Umer Ibn AbdulAzizi dhe Muxhahidi e kan br tekfir Haxhaxh ibni Jusufin dhe e kan llogaritur murted ndrsa Muhamed ibnu Sirini dhe nj grup tjetr nuk e kan besuar tekfirin e tij, megjithkt nuk e kan shpallur njri-tjetrin t devijuar, e as nuk e kan br tekfir njri-tjetrin, ngase kjo ka ardhur si rezultat i studimit, ngase donjri prej tyre ka shikuar se a jan plotsuar tek ai argumentet t cilat e obligojn tekfirin e tij, t tjert kan thn nuk jan plotsuar, andaj nga ktu kan polemizuar dhe nuk e kan br tekfir njri-tjetrin madje as nuk e kan shpallur njri tjetrin bidati, madje as q e kan braktisur njri-tjetrin e lre m shpalljen e njri-tjetrit si bidati e lre m t bhen tekfir ndrmjetveti.
  Kategoria e shtat: T jet kjo n grupet pr t cilat ka pajtim (pr kufrin e tyre), pastaj vjen nj njeri q polemizon rreth personave t tyre jo n llojin ( e kufrit t tyre), pra thot: Un pajtohem se ata kan kufr mirpo nuk pajtohem pr tekfirn e tyre, se ixhmaja sht ngritur pr kufrin e tyre mirpo nuk sht ngritur pr tekfirin e tyre, ky gjithashtu nuk bhet tekfir, ngase ky nuk ka prgnjeshtuar ndonj (shtje) t prer (n fe), ndrsa prej kushteve t tekfirit sht prgnjeshtrimi i asaj q sht e prer (n fe), ndrsa ktu e prer sht lloji ( i kufrit) e jo personi, ndrsa sikur t polemizonte rreth kufrit t personit q sht me argument t prer sikur kategoria e dyt dhe e tret ather bn kufr, ngase atje sht e prer ndrsa ktu nuk sht e prer (shtja e personit).
  Kto jan pra shtat kategorit mbi at se kush nuk e bn kafirin kafir edhe ai sht kafir". (Fund i fjalis s shejh Ulvanit)
  Tekfiri i kafirit murted prej ndonj personi, mund t jet mesele e fsheht, si prmenden llojet e mushrikve n shkrimet e lartprmendura dhe n meselet e fshehta krkohet ngritje t argumentit.
  S'ka dyshim se Nasir el-Fehdi, Ali el-Khudajri dhe Sulejman el-Ulvani, kto lloje i kan nxjerr nga dijetart e Nexhdit, t cilt kan prfituar dhe kuptuar nga shkrimet e shejhul Islamit, i cili ka trashguar diturin e dijetarve t gjeneratave t para.
Nga doln t gjith kta lloje dhe a kan qen n akiden e ekstremistve n tekfir (gulatve), dijetart e Nexhdit? Uallahi jo. Mbeturinat e ekstremizmit keqprdorin fjalt e tyre pr ta mbrojtur ekstremizmin e tyre, saq disa prej tyre than: Kush e merr ndonj mendim tjetr jasht mendimit t Muhammed ibn AbdulVehabit, sht kafir! Subhanallah! Fjalt e dijetarve i bn ajete dhe hadithe dhe mohimi i tyre sht kufr q t nxjerr nga feja.
  Ajo q nuk dshirojn ta lexojn tepruesit n tekfir, do t prmendet m posht, duke ua hedhur posht helmin q ka filluar t helmoj rinin e begatshme. Pas ktyre citateve, ata ose duhet t pendohen, ose do t kmbngulin n devijimin e tyre, duke e pasuar qorrazi "shejhul Islamin e Danimarks" i cili i komenton fjalt e dijetarve t Nexhdit, ndrsa gjat studimeve, nuk e ka kryer as kursin e gjuhs arabe.
  Shejh Muhamed Ibn AbdulVehab dhe nipi i tij AbduRrahman Ibn Hasan Allahu i mshiroft: "E prej tyre ka q i kan armiqsuar por nuk i kan br tekfir, e ky poashtu nuk ka ardhur me at q argumenton Lailahe ila Allah (Nuk ka t adhuruar tjetr q meriton t adhurohet pos Allahut) si mohimin e shirkut dhe at q e bn t domosdoshme si tekfirin e atij q vepron at (shirkun) PASI T'I SQAROHET (arsyetuesit) ME IXHMA". [Ed-Durar es-Senije 2/207]
  Dobi: Pasi ti sqarohet (arsyetuesit), me Ixhma.
  Shejh Sulejman Ibn Sehman, Allahu e mshiroft, thot: "Nse supozohet se dikush prej dijetarve ndalet n tekfirin e dikujt prej ktyre injorantve mukalidve (pasues qorrazi) t xhehmive apo injorantve mukalidve t adhuruesve s varreve mund t arsyetojm at (ai q ndalet n kufrin e tyre) me at se sht gabimtar i arsyetuar, POR NUK THEMI SHT KAFIR PR SHKAK SE AI NUK SHT I MBROJTUR NGA GABIMI DHE PR KT SHTJE, IXHMAJA SHT E PRER, patjetr duhet t gaboj. ka gabuar ai q sht m i mir se ai". [Keshful Euham uel Iltibas 1/70]
  Dobi: Por nuk themi sht kafir pr shkak se ai nuk sht i mbrojtur nga gabimi dhe pr kt shtje, ixhmaja sht e prer.
  Urdhroni, kundrshtoni fetvan e tij!
  Shejh Sulejman Ibn Abdullah rreth atij q nuk i bn tekfir mushrikt thot: "Nse dyshon apo sht injorant rreth kufrit t tyre, I QARTSOHEN ATIJ ARGUMENTET nga Libri i Allahut dhe Suneti i Pejgamberit salAllahu alejhi ue selem rreth kufrit t tyre, e nse dyshon pas ksaj apo lkundet ai sht kafir me Ixhma t dijetarve se ai q dyshon n kufrin e kafirit sht kafir" [Euthiku Ural Iman faqe 37]
  Dobi: I qartsohen atij argumentet nga Libri i Allahut dhe Sunneti i Pejgamberit sal'allahu alejhi ue selem.
  Shejh Muhamed Ibn AbdulLatif Alu-Shejh, Allahu e mshiroft, thot: "Dije se kto vepra jan prej fes s xhahiljetit (injorancs) q i Drguari salAllahu alejhi ue selem sht drguar q ti mohoj, zhduk ato dhe ti largoj gjurmt e tyre sepse sht prej shirkut t madh pr ndalimin e t cilit argumentojn argumentet e qarta dhe kto festa u prngjajn festave t injorancs, pra kush beson se lejohen apo jan adhurim dhe nga feja, ai sht prej krijesave m kafir dhe prej m t humburve, e kush dyshon n kufrin e tij PASI Q TU NGRITET ATYRE ARGUMENTI AI SHT KAFIR". [ed-Durar es-Senije 10/440]
  Dobi: Pasi q tu ngritet atyre argumenti, ai sht kafir.
  Gjithashtu, shejh Muhammed ibn AbduLatifi, thot: "Kushdo q veon disa vende me adhurim, apo beson se kush qndron aty bie nga ai obligimi i haxhit n kufrin e tij nuk dyshon ai q ka nuhatur aromn e Islamit, e kush dyshon n kufrin e tij duhet ti ngritet argumenti atij dhe ti bhet e qart se kjo sht kufr dhe shirk dhe se marrja e ktyre gurve (si rite) sht prngjasim me ritet e Allahut, qndrimin te t cilt e ka br Allahu adhurim, E NSE I NGRITET ARGUMENTI DHE INSISTON, ATHER S'KA DYSHIM N KUFRIN E TIJ". [ed-Durar es-Senije 1/443]
  Dobi: E nse i ngritet argumenti dhe i insiston, ather s'ka dyshim n kufrin e tij.
  Shejh Is'hak Ibn AbduRrahman Ibn Hasan n fillim t librit t tij "Tekfir el-Muajen" ka prmendur se ndarja mes fjals dhe folsit, veprs dhe vepruesit n shirkun e madh sht bidat (risi n fe), thot: "E nse studiojm (shtjen e tyre) e shohim se nuk e bjn tekfir mushrikun vetm se me tekfir t prgjithshm, ndrsa n mes veti frikohen edhe nga kjo, PASTAJ KA DEPRTUAR BIDATI DHE DYSHIMI I TYRE DERISA U PRHAP TE VLLEZRIT TAN M T AFRT". [Tekfirul Muajjen, fq.1]
  Dobi: Pastaj ka deprtuar bidati dhe dyshimi i tyre derisa u prhap te vllezrit tan m t afrt.
  Them: A quhen mushrikt vllezr? Sipas rregulls s ekstremistve, shejh Is'hak ibn AbduRrahmani sht mushrik i dal nga feja e Allahut!
  Shejh Ebu Batin Nexhdij, pr shirkun e adhuruesve t varreve, thot: donjri i cili sot kt e vepron tek varrezat, sht mushrik dhe kafir sipas Kuranit, Sunnetit dhe ixhmas. Ne e kemi t njohur se ata t cilt e veprojn kt prej atyre q prkatsohen n Islam, nuk i shpiu n kt di tjetr vetm se injoranca. Po ta dinin se kjo n maksimum t largon prej Allahut dhe se kjo sht prej shirkut t cilin Allahu e ka ndaluar, ata nuk do ta vepronin kt, me gjith kt t gjith dijetart ata i shpalln kafir dhe nuk i arsyetuan me injoranc, SI THON DISA T DEVIJUAR, se ata jan t arsyetuar pr shkak t injorancs. (Dureru Senije 405/10)
  Dobi: Si thon disa t devijuar. Nuk tha: Si thon disa kafira.
  O vlla i Teuhidit duhesh t mos ngutesh, mos t shpejtosh n zbritjen e dispozitave t kufrit mbi muslimant vetm se me binjde dhe argument jo me supozim dhe hamendje, mos t jet besimi yt si kundr reagim ndaj murxhieve dhe xhehmive kshtu t biesh n teprim (guluv).
  Allahu e udhzoft do mysliman n t vrtetn.

  Burhan Seferi

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,471
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime

  Pr: Kshilla e mir pr ekstremistt n tekfir

  une po lutem Me GJUHEN TONE ARBERORE:ZOTI NA DHASHT PAQE E DASHURI.NA DREJTOFT KAH VESET E MIRA....TE MESOHEMI TA SHTRIJM DOREN E PAJTIMIT ME NJERI TJETRIN,TA SHTRIJM DOREN E NDIHMES<SIQ NA MESOJ NENE TEREZA.TE MESOHEMI TE FALIM ARMIQ'T TANE(ASHTU SUKURSE DO TE DONIM TE NA FALNIN TE TJERET KUR U BEJM KEQ),,PRA:ZOTI E BEFT PAQE.PAQE,DASHURI DHE BEKIM NEPER SHTEPITE TUAJA...
  ...tung per juve.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Kshilla e mir pr ekstremistt n tekfir

  Kurani eshte liber i djallit dhe profeti i vertete Ahmed nuk ka ardhur ende. Sipas shkrimeve te fshira nga djajte ai do jete nga siria.mestoka. dhe do zhduke cifutet edhe nga mitrat. Ai do jete princ ose mbret dhe do duhen te pakten edhe nja 5000 vjet te tjerr pasi profeti evlija talmod.jo hebre. te vije dhe te vritet dhe me pas engjelli te shuaje token sepse jo vetem jemi qafira te se vertetes por e kemi tepruar me vrssjen e nje evlijaje. Pas rilindjes se njeriut jo nga majmuni do filloje koha e ardhjes se profetit te madh Ahmed. Tani jemi te gjitje qafira dhe te akuzosh dike per kufer pse po ndjek kete fe te djallit dhe jo ate tjetren nuk eshte e drejt. Te ndjekesh Islamin duke shpresuar qe djalli nuk do te djege ne jeten e varrit i maskuar si zot nuk eshte jo llogjike mirepo keshtu i largohesh rruges se Allahut.

 4. #4
  Muslim Sunni
  Antarsuar
  17-03-2012
  Vendndodhja
  Istanbul
  Postime
  125
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Kshilla e mir pr ekstremistt n tekfir

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Kurani eshte liber i djallit dhe profeti i vertete Ahmed nuk ka ardhur ende. Sipas shkrimeve te fshira nga djajte ai do jete nga siria.mestoka. dhe do zhduke cifutet edhe nga mitrat. Ai do jete princ ose mbret dhe do duhen te pakten edhe nja 5000 vjet te tjerr pasi profeti evlija talmod.jo hebre. te vije dhe te vritet dhe me pas engjelli te shuaje token sepse jo vetem jemi qafira te se vertetes por e kemi tepruar me vrssjen e nje evlijaje. Pas rilindjes se njeriut jo nga majmuni do filloje koha e ardhjes se profetit te madh Ahmed. Tani jemi te gjitje qafira dhe te akuzosh dike per kufer pse po ndjek kete fe te djallit dhe jo ate tjetren nuk eshte e drejt. Te ndjekesh Islamin duke shpresuar qe djalli nuk do te djege ne jeten e varrit i maskuar si zot nuk eshte jo llogjike mirepo keshtu i largohesh rruges se Allahut.
  Nese nuk i perket nje komuniteti musliman te lutem mos posto ketu, merru me ideologjin tende me fen tende nuk ke vend ketu.
  "Vertet,ti (o Muhammed) je n nj shkall t lart morali!'' (Kalem: 4)

 5. #5
  xXx
  Antarsuar
  29-09-2008
  Postime
  136
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Kshilla e mir pr ekstremistt n tekfir

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  * eshte liber i djallit dhe profeti i vertete Ahmed nuk ka ardhur ende. Sipas shkrimeve te fshira nga djajte ai do jete nga siria.mestoka. dhe do zhduke cifutet edhe nga mitrat. Ai do jete princ ose mbret dhe do duhen te pakten edhe nja 5000 vjet te tjerr pasi profeti evlija talmod.jo hebre. te vije dhe te vritet dhe me pas engjelli te shuaje token sepse jo vetem jemi qafira te se vertetes por e kemi tepruar me vrssjen e nje evlijaje. Pas rilindjes se njeriut jo nga majmuni do filloje koha e ardhjes se profetit te madh Ahmed. Tani jemi te gjitje qafira dhe te akuzosh dike per kufer pse po ndjek kete fe te djallit dhe jo ate tjetren nuk eshte e drejt. Te ndjekesh Islamin duke shpresuar qe djalli nuk do te djege ne jeten e varrit i maskuar si zot nuk eshte jo llogjike mirepo keshtu i largohesh rruges se *.
  E kuptoj qe ke humbur rrugen dhe se nuk e kupton as vete, por te pakten mos posto budalleqe ne kete forum qe te mos infektosh dhe te tjere.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •