Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772

  17-janar 1468-17 Janar 2016.Ku ndodhet Varri i Gjergj Kastriotit Skenderbeu?

  Barleti thote se Gjergj Kastrioti Skenderbeu u varros ne Kishen e Shen Nikolles (Shen Kolli),Lezhe.: ``Gjergj Kastrioti u varros n qytetin e Lezhs, n kishn e madhe t Shn Kollit. Ceremonia e varrimit t tij, sipas zakonit t t parve, u b me nj madhshti t papar. Trupi i tij u prcoll me vaj nga t gjith ushtart dhe me gjm, sipas zakoneve t vendit, nga t gjith princat dhe kapedant...
  Pas vdekjes s tij m 1468 n Lezh nga shkaqet natyrore ?!, ushtart e tij u bn rezistenc Turqve pr 12 vjet. M 1480 Shqipria definitivisht u pushtua nga Perandoria Turke.
  Hoxha shprehet se "ky zbulim shkon mjaft mir n prputhje me ato ka studimet m t hershme arkeologjik kan thn, se nn Memorialin e Sknderbeut ndodhej nj kish shum e hershme e cila sht rinovuar n shekullin e XII-t, sht rinovuar prsri n shek e XIV-t dhe n t ciln u varros heroi i kombit, Gjergj Kastriot Sknderbeu dhe q pas pushtimit turk u kthye n xhami.
  At nat q ushtria turke mori arratin, Gjergj Kastrioti vdiq m 17 Janar (1468) n moshn 63 vjec, n vitin e 24-t t sundimit t tij i cili kishte filluar m 28 Nntor 1443..
  Duken mbeturinat e nje xhamie ne rrethinat e keshtjelles se Lezhes ne koder dhe duken nje Dikka (arkitekture islame me kolona), nje Mihrab (pjese arkitekture islame me kurbature). Kjo xhami u ndertua mbi mbeturinat e Kishes se Shen Nikolles.
  Eshtrat e Sknderbeutthuhet se u zhvarrosn nga turqit pas rnies s Krujs, m 1480, 12 vjet pas vdekjes. Varri i tij, q ndodhej n Kishn e Shn Nikolla n Lezh, u dhunua dhe eshtrat u morn si hajmali nga ushtart turq.
  Kur Turqit e gjetn vorrin e Skenderbeut n kishn e Shn Nikut n Lezh, e hapn ate dhe morrn eshtrat e Skenderbeut pr t cilat besohej se sjellin fat.
  Lezha u pushtua nga turqit me 1478.
  Mbreti Ferdinant u shpreh ne letren e tij me 24 shkurt 1468 ne mirenjohje ndaj Skenderbeut: `Skanderbeg ishte si nje Baba per ne.
  Sulltan Mehmeti II, pasi vdiq Skenderbeu tha: ``Europa dhe Azia jane te miat. Mjere Krishterimi. Ai humbi Shpaten dhe Mburojen e tij``.
  Shqetesimet qe Skenderbeu u solli forcave osmane ishte I tille qe kur osmanet gjeten varrin e Skenderbeut ata e happen ate, dhe moren kockat te cilat I varen si hajmali.Kisha e Shen Nikolles u rindertua nga osmanet si nje gjest tolerance ndaj kristianeve.
  Xhamia Selimie ishte nje nga ndertesat e mesjetes ne Lezhe dhe u prish gjate diktaturs se Enver Hoxhes I cili prishi te gjitha xhamite ne Lezhe. Min arja u hodh pertoke gjithashtu. Ne 1981, u ndertua Mauzoleumi I Gjergj Kastriotit-Skenderbeut aty.
  Varri i Skenderbeut u dhunua 4 vite pas vdekjes se tij nga ushtaret e Mehmetit II.
  Barleti, n librin e tij Historia e Sknderbeut na jep kt pasazh:
  Turqit dhe Barbart duke u br zotr t qytetit t Lisos, gjetn dhe nxorn nga varri me dshir shum t madhe trupin e Sknderbeut. Te eshtrat dhe varri i tij u mblodhn q t gjith kush e kush m par, sepse kujtonin se do t ishe fatbardh, shum i lumtur ai q do t siguronte pr vete nj copz prej tyre, t ciln e qepnin dhe e zbukuronin nj pal me argjend, nj pal me ar dhe e varnin n qaf, si ndonj gj hyjnore, t shenjt dhe vendimtare pr fatin e tyre dhe e nderonin me respekt shum t madh, duke kujtuar se t gjith ata q i mbanin me vete ato thrrmija do t kishin n jet po at fat e mbarsi q pat edhe gzoi sa qe gjall vet Sknderbeu.
  Kur osmanet gjetne varrin e Skenderbeut ne Kishen e Shen Nikolles ata e hapen dhe i moren kockat si hajmali duke besuar qe nga ato do te beheshin trima.
  T. Spanducci, shkrimtar i shek 17th ne librin e tij"Historia shkruante seVarri i Skenderbeut eshte ne nje varreze orthodokse te Kishes Shen Nikolla.
  Kockat e tij t futura nn dhe u prehn n paqe gjer ditn kur n Epir erdhi Mehmeti II, katr vite m pas turqit t cilt pushtuan qytetin e Lezhs, krkuan t etur trupin e Sknderbeut, duke ja shkulur kockat e tij. Kockat e atij njeriu q dikur me ti dgjuar emrin merrnin arratin, tani i rrmbenin si dika t shenjt. Ata vrsuleshin drejt skeletit dhe i lumtur ish ai q i prekte e akoma m shum, ai q i varte ato si hajmali, pra si dika prrallore..
  (abati francez Zhak de Lavardin. N vitin 1573 ky autor e botoi veprn e tij n Paris me titullin Histoire de Georgis Castriotis Syrnome Scanderbeg, Roy de lAlbanie)
  Mendohet se varri i Skenderbeut gjendet nen xhamine Selimije e cila u ndertua mbi Kishen e Shen Nikolles prandaj quhet edhe Kisha-Xhami).
  Xhamija u quajt Selimije sipas urdherit te Sulltan Sulejmanit.
  Kisha e Shn Nikolles (Shen Kollit) u shndrrua n xhami n vitin 1580.
  Sot aty eshte ndertuar Mauzoleumi.
  Kisha e Shen Nikolles (Shen Koll) ishte Kishe orthodokse, dhe ne fund te shek XIV u b perseri kishe katolike. (http://www.catholic.com/encyclopedia/diocese-of-alessio).
  Hekardin-Ja se thot m tej ai per Kishen Shen Nikolla: nga ato q kan mbetur nga pallati i feudalve t vjetr, sheh tre emblema t vjetra mermeri, n njrn prej t cilave mund t dallosh ende nj grua dhe nj burr, me kokn e rrethuar me nj brerore dhe me nj kryq grek mes tyre, n t dytn shihet nj luan i ngritur mbi t dy kmbt e pasme dhe n t tretn nj shqiponj me krah t shpalosur, q shtrngon n kthetrat e saj nj gjarpr, emblem e cila si thon gjendej n armaturn e kastriotve (H. Hecquard. Po aty. F 73).
  Barleti thekson se ai u varros sipas zakonit t strgjyshrve t tij. Por cili ishte ky zakon? Ktu mendoj se duhet t ndalemi dhe t bjm nj analogji me zakonet dhe traditn e varrimit t shekullit t XV. Ne sot kemi disa dshmi nga tradita e varrimit t Kastriotve. Njra prej tyre sht ajo mbi varrin t vllait t Sknderbeut, Reposhit, varrosur n manastirin e Hilandarit, n Malin e Shenjt n Greqi. Varri ndodhet brenda katedrales, nn nartekstin (portikun), n murin verior (K. Balli-L. Gliozheni; Mali i Shenjt-Mikrokozmosi i Bots Bizantine. Tempulli. Kor 2001.

  Dyshimet pr vend ndodhjen e varrit.
  Sipas studiuesit Dhosi Liperi ne Konferencen e 2 te studimeve Albanologjike, 1968turqit nuk e kane cvarosur varrin e Gergj Kastriotit-Skenderbeu, sic pohon Marin Barleti, sepse sipas tij nuk ka asnje dokument Osman apo venecian qe e pohon kete. 47 vjet pas vdekjes se Autorit u botua libri I tij ``Mitologjia Skenderiane``.
  Sipas Dhosi Liperi (vdekur me 1968), historianet turq Ibn Kemali, Hoxha Sadedini, Idris Bitlisi, Tursuni, te cilet pershkruajne hollesisht pushtimin e Lezhes me 1478, nuk e permendin cvarrimin e varrit te Gjergj Kastrotit. Deshmite e tyre ne librin ``lufta shqiptaro-turke ne shek XV``, Tirane 1968.
  Dshmite e mbledhura sipas z.Liperi ne Mat, Zadrime,Kruje e Mirdite, osmanet nuk e gjeten asnjhere varrin e Skenderbeut.
  Dhe, si etnograf, Liperi u mor kryesisht me mbledhjen e t dhnave verbale q mori nga 173 kallzonjs, t cilt i intervistoi gjat periudhs 1929-1961.
  Pikrisht rreth ktij fakti shprehej edhe Indro Montaneli, nj nga prfaqsuesit m n z t gazetaris dhe historis italiane ne shkrimin Sknderbeu sht ushtari i panjohur i Shqipris, shkroi ai kur e vizitoi Lezhn n vitin 1938 (Indro Montanelli: Albania Una e Mille. Torino (etc.)-G. B. Paravia. 1939).
  Ai pohon se Gjergj Kastrioti ka patur dhe nje vajze `Vojsava e Re`, qe luftoi dhe u hodh nga kalaja e Cidhnes, per te mos rene ne duar te osmaneve.
  .
  Gjoni, djali i vetm i Sknderbeut, u largua n Napoli pas vdekjes s t atit, ku mori titullin Duk dhe Kont. U martua me Irena Brankovi Paleologu, pasardhsja e fundit e familjes perandorake t Bizantit dhe patn shum fmij. Pasardhsit u shprnguln n Lee, n vitin 1700.
  Shqiptaret e atyshen mbajne religjionin kristian orthodoks e cila eshte nje karakteristike e arberesheve te ketushem. Kjo etni respektohet nga italianet fqinje duke e ditur se ata qe mbeten ne vendin e tyre kane nje maxhorance myslimane.
  Ka shume fshtara. Ne Italine e Jugut. Mbi 800.000 arbereshe flasin gjuhen arbereshe te formes `toske` e cila permban edhe fjale greke dhe latine..
  Kane dialekte te ndryshme si : Sicilian Albanian, Calabrian Albanian, Malesise se Shqiperse se Mesme, dhe te bregdetit te Shqiperise.
  Familja e Gjergj Kastriotit pati nje prone ne Mbreterine e Napolit- Dukati I San Pietro ne Galantina pas largimit nga Epiri-Arberiadhe nje Konte ne Soleto Lece.
  Djali I tij Gjon Kastrioti II u martua me Irene Brankovic Paleilogina vajza e Despotit serb Llazar Brankovic e cila ishte edhe nje nga pasardhesiet e familjes mbreterore Bizantine Paleigologus.
  Dy linjat fisnore te Kastrioteve zbresin nga Duka e Ferrantes ose nipi I GjonKastrioti i II apo sternipi I Skenderbeut: Akile Castriota Scanderbeg dhe Pardo Castriota Scanderbeg, jane pjese e fisnikerise italiane dhe te Urdhrit Ushtarak te Maltes.
  Linja mashkullore nderpritet qe ne vitet 1550, por e bija legjitime e Dukes se Ferrantes, Irena Castrioti trashegoi Kontene e Soletos, ne Sanseverino. Martesa e saj me Princin Pietrantonio Sanseverino paten nje djale Nikolo Sanseverino (1541-1606).Katranipi I fund shek XIX Filipo Castrioti ishte bashkepuntor I Ismail Bej Qemal Vlores.
  Egzistojne me qindar piktura, skulptura, per Heroin tone kombetar. Njihen ato ne Rome, Paris, Gdansk, Shibenik, etj.
  Kshtu p.sh., Papa Kalisti III i dha Sknderbeut titullin "Athleta Christi"(Atlet i Krishtit), e bri kryegjeneral dhe e ndihmoi me para e me ndihma t tjera, n gusht t vitit 1464 Papa Piu II krkoi t vinte n Shqipri, me qellim q t kurorzonte Sknderbeun mbret t Epirit dhe t shuguronte kardinal Pal Engjllin, por mjerisht nj smundje e papritur nuk e la ta realizonte kt dshir;
  Piktura me e hershme. N Katedralen mesjetare t Shibenikut n Kroaci ndodhet nj portret n skulptur. Mbshtetur n identifikimin e br nga studiuesja kroate Ivana Pavicic, mendohet se kjo vepr i takon artistit t njohur me origjin shqiptare Andrea Aleksi (1425-1507) dhe sht realizuar midis viteve 1443-1448.

  Referencat
  http://www.eupedia.com/forum/threads...milarity/page2)
  http://shqiperiaebashkuar.info/2015/...entet-e-fundit
  (https://en.wikipedia.org/wiki/Selimie_Mosque)
  http://www.eupedia.com/forum/threads...milarity/page2)
  (abati francez Zhak de Lavardin. N vitin 1573 ky autor e botoi veprn e tij n Paris me titullin Histoire de Georgis Castriotis Syrnome Scanderbeg, Roy de lAlbanie)
  (http://www.gazetaexpress.com/arkiva/...erbeut-117049/)
  (http://www.catholic.com/encyclopedia/diocese-of-alessio).
  (K. Balli-L. Gliozheni; Mali i Shenjt-Mikrokozmosi i Bots Bizantine. Tempulli. Kor 2001.

 2. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  bili99 (25-01-2018)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  772

  Pr: 17-janar 1468-17 Janar 2016.Ku ndodhet Varri i Gjergj Kastriotit Skwnderbeu?

  Asnje gazete sot nuk perkujtoi 548 vjetorin e vdekjes se Heroit Kombetar GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU.
  Keto jane Mediat shqiptare anti kombetare.

 4. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  bili99 (25-01-2018)

 5. #3
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: 17-janar 1468-17 Janar 2016.Ku ndodhet Varri i Gjergj Kastriotit Skwnderbeu?

  Artikull i bukur,bravo.
  Shume interesante,varri mbetet aty kurse
  eshtrat e Skenderbeut i nxorren nga varri dhe i moren turqit.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #4
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Pr: 17-janar 1468-17 Janar 2016.Ku ndodhet Varri i Gjergj Kastriotit Skwnderbeu?

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Asnje gazete sot nuk perkujtoi 548 vjetorin e vdekjes se Heroit Kombetar GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU.
  Keto jane Mediat shqiptare anti kombetare.

  e ke gabim i nderuar
  hidh nji sy nga google
  atje do te gjesh sa nga to kane kujtuar diten e sotshne
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,784

  Pr: 17-janar 1468-17 Janar 2016.Ku ndodhet Varri i Gjergj Kastriotit Skenderbeu?

  Gjurm Shqiptare - Enigma e varrit t Gjergj Kastriot Sknderbeut
  Top Channel Albania
  Published on Jan 13, 2018

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •