Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2015
  Postime
  16

  Cila sht urtsia se pejgambert kan qen meshkuj e jo femra?

  Cila sht urtsia se pejgambert kan qen meshkuj e jo femra?

  T drguarit ishin burra dhe jo gra pr disa arsye dhe urtsi.Prej tyre jan:

  1.Shpallja bn q njeriu t jet i njohur n thirrje.Pastaj komunikimi, takimi me njerz fshehtas dhe haptas, ballafaqimi me prgenjshtruesit, dialogimi dhe demantimi ndaj tyre, prgatitja dhe udhheqja e ushtrive.T gjitha kto i prshtaten burrit e jo gruas.

  2.Shpallja bn q njeriu ta mbshtet t drguarin dhe ta pason at, t bht urdhrues n t mir dhe ndalues nga e keqja.Aty duhet t ket gjykats dhe po t ishte gruaja pejgambere nuk do t mund t plotsoheshin t gjitha kto dhe nuk do t mundin burrat ti pasonin ato n shum gjra.

  3.Burrria sht me e prshtatshme n pranimin e shpalljes dhe pr kt arsye Allahu bri q burrat t jen nj shkall sipr grave.Thot Allahu: Burrat jan prgjegjs pr grat, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa t tjert dhe ngase ata kan shpenzuar nga pasuria e tyre.(Nisa :34) .Gjithashtu na tregoi i drguari salAllahu alejhi ue selem se grat jan t mangta n mendje dhe fe.Kjo nuk do t thot se femra sht e nnmuar.

  4.Gruas i ndodhin gjra t cilat e bjn at t stagnon prej shum detyrave dhe obligimeve si p.sh Menstruacionet, shtatzania, lindja, lehonia etj.T gjitha kto bjn q nj grua t mos jet pejgambere.

  Autori:Shejh Mahmud El-Misri

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  21-10-2012
  Postime
  98

  Pr: Cila sht urtsia se pejgambert kan qen meshkuj e jo femra?

  hallall hallall ...po a po ka njeri qe e pranon kshillen? pervec te paktve ose me t veshtire

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Cila sht urtsia se pejgambert kan qen meshkuj e jo femra?

  Zoti eshte mashkull dhe e urren femren, djallin apo zeron e gjithesise, ndonese e ka falur ate ne ligjet e tij.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Cila sht urtsia se pejgambert kan qen meshkuj e jo femra?

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  Zoti eshte mashkull dhe e urren femren, djallin apo zeron e gjithesise, ndonese e ka falur ate ne ligjet e tij.
  Sipas besimit te engjejve te larte Zoti eshte mashkull qe dote thote qe nuk eshte Natyre apo Femer e cila lind nje dite djall apo qamet. Dhe duke qene mashkull ai do largohet, lartesohet nje dite ne Qiej te tjere qe jane te Tij dhe te askujt tjeter. Por ka edhe besim engjejsh qe thone se Zoti nuk eshte Qenie pra as mashkull dhe as femer por qe pelqen mashkullin apo Zotin e vetvetes ne krahasim me mendjelehtesine e femres qe gabon gjithnje.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Cila sht urtsia se pejgambert kan qen meshkuj e jo femra?

  ...dhe se Iblisi apo djalli eshte femer magjike dhe shume e bukur! Ata nuk kane gjenitale mirepo e perbashketa qendron ne ate se nese Zoti nuk dyzohet apo shumefishohet, Iblisi shtohet dhe shumefishohet duke i zhdukur ata qe u perngjason!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •