Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 148 prej 148
 1. #141
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin
  GJYSEM FINALJA 2: 18 Garues - 10 FINALISTE


  1. Letonia

  2. Polonia

  3. Zvicra

  4. Izraeli

  5. Bjellorusia

  6. Serbia

  7. Irlanda

  8. Maqedonia

  9. Lituania

  10. Australia

  11. Sllovenia

  12. Bullgaria

  13. Danimarka

  14. Ukraina

  15. Norvegjia

  16. Gjeorgjia

  17. Shqiperia

  18. Belgjika


  BIG 6 : Votojne ne kete Gjysem Finale -

  GJERMANIA

  ANGLIA

  ITALIA.  http://www.eurovision.tv/page/news?i...inals_revealed

  SUKSESE & FAT SHQIPERIA !

  Shpresojme qe SHQIPTARIA te jete ne krah te SHQIPERISE ne garen e sotme !

  KUALIFIKIMI - I veshtire por jo I pamundur !

 2. #142
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin

  KUALIFIKIMI - I veshtire por jo I pamundur !
  ...... dhe mbeti "i pamundur" ! Derisa te gjitha pjesezat e rebusit te behen "serisht" bashke, ne do ngelim "serisht" jashte !


  Kater jane Komponentet Per SUKSES , siē edhe aq jane elementet e nje kenge :


  * KENGA - Krijimtaria Artistike
  * ARTISTI - Grupi Performues
  * JURIA
  * PUBLIKU


  Kete vit s'patem shansin t'i kishim elementet ne harmoni ...... Thone " Fillimi I mbare gjysma e punes " ...... e ne fakt nisi mbare, KENGA SHQIPTARE U PELQYE dhe ishte nder 10 te perzgjedhurat....... ISHTE E BUKUR, SE ISHTE MISTIKE ..... por gjithcka mbeti e aty , e iku tatpjete qe me versionin anglisht !


  MOT ME MIRE !!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-05-2016 mė 07:26

 3. #143
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  Nje Rrugetim I Bukur !
  FESTIVALI I KENGES !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-05-2016 mė 07:32

 4. #144
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden
  EUROVISION SONG CONTEST !

 5. #145
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  ARTI meriton po aq vemendje dhe dashuri sa dhe SPORTI ...... eshte EMBLEMA JONE ne bote !  Pa mbeshtetjen e SHQIPTARISE zor se mund te arrijme suksesin e deshiruar !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-05-2016 mė 08:40

 6. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  Mediat britanike: Eneda Tarifa, personazh i bezdisshėm vizatimor


  Eksperienca e Eneda Tarifės ne “Eurovizion”, nisi shumė ters e mesa duket ashtu dhe pėrfundoi.

  Rrugėtimi i saj nė festivalin evropian tė kėngės pėrfundoi tė enjten, pasi Eneda nuk ka arritur tė siguroi njė vend pėr finalen e madhe.

  Tarifa ishte e 17-tė me radhė. Megjithatė vlen tė theksohet se kėngėtarja ishte nė formė shumė tė mirė vokale. Mirėpo, duket se kėnga jo e duhur i humbi madhėshtinė kėsaj pjese.

  Ndėrkohė mediat vendase dhe tė huaja kanė reaguar lidhur me kėtė performancė. “Telegrafi” britanik kritikoi paraqitjen e kėngėtares shqiptare. “Zonja nga Shqipėria dukej si personazh i bezdisshėm vizatimor dhe kėndoi njė kėngė tė mėrzitshme”.

  Kjo ėshtė e tėra qė mund tė themi pėr tė”, ka shkruar “Telegraf” nė pėrshkrimin pėr pėrfaqėsuesen e Shqipėrisė nė “Eurosong”.

  Gjithashtu vuri nė pah edhe theksin e dobėt tė anglishtes nė interpretimin e kėngėtares./Albeu.com/

  http://fax.al/read/news/3795947/1173...shem-vizatimor
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-05-2016 mė 09:22

 7. #147
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  Pse Shqipėria po dėshton nė Eurovision me kėngėtarėt e mėdhenj?

  Njė gjė shumė e veēantė po ndodh gjithmonė me pėrfaqėsuesit shqiptarė nė festivalin evropian - Eurovision. Kėngėtarėt e njohur, po dėshtojnė tė futene dhe nė finale kurse ata tė rinj, sikur mė shumė po shndrisin nė kėtė skenė.


  Prej 13 vitesh Shqipėria ėshtė pjesė e Eurovisionit, ku suksesin mė tė madh vazhdon ta mbajė Rona Nishliu, shkruan lajmi.net.

  Shqipėrinė e kanė pėrfaqėsuar kėngėtarė tė ndryshė, por disa ishin “tė mėdhenj’ e disa herė kėngėtarėt e rinj nė moshė.

  Ajo qė bie nė sy nga njė analizė e thjeshtė ėshtė se kėngėtarėt e rinj gjithmonė kanė arritur mė shumė sukses nė kėtė festival sesa ata qė kanė shumė pėrvojė.

  Kujtojmė kėtu Frederik Ndocin i cili nė vitin 2007 nuk arriti tė kualifikohet pėr nė finale, ashtu si nuk kanė arritur as Aurela Gaēe nė vitin 2011, Bledar Sejko & Adrian Lulgjuraj nė vitin 2013 e Ledina Ēelo nė vitin 2005.
  Nė fakt, Ēelo e kishte tė siguruar finalen e atij viti pasi me rregulloren e atėhershme tė Eurovisionit, dhjetė vendet e para tė vitit paraprak, ia siguronin finalen kėngėtarit pasues.

  Kėshtu ndodhi me Ēelon pasi njė vit mė parė, nė debutimin e Shqipėrisė nė vitin 2004, Anjeza Shahini jo vetėm qė kaloi nė finale, por hyri nė top 10-she, duke zėnė vendin e 7-tė nė Eurovision e mbajtur nė Stamboll tė Turqisė.

  Nė krejt kėtė tregim, pėrjashtim bėn Juliana Pasha e cila nė vitin 2010, hyri nė finale edhe pse nė rezultatet pėrfundimtare zuri vendin e 16-tė, shkruan lajmi.net.

  Por derisa artistėt ‘BIG’ nuk po kanė edhe aq sukses nė Eurovision, ata tė rinj duket se po shkėlqejnė mė shumė. Kėngėtarėt si Rona Nishliu, Anjeza Shahini, Kejsi Tola, Olta Boka e Elhaida Dani, arritėn tė futeshin nė finale.

  Madje Rona Nishliu u radhit e 5-ta nė vitin 2012 ndėrsa Anjeza e 7-ta nė vitin 2004. Tek tė rinjtė, mė pak sukses patėn Hersi Matmuja nė vitin 2014 dhe Luiz Ejlli nė vitin 2006, shkruan lajmi.net.

  Fatkeqėsisht edhe kėtė vit, Shqipėria me pėrfaqėsuese Eneda Tarifėn, njė kėngėtare me zė tė fuqishėm dhe shumė e njohur, e me njė karrierė tė konsoliduar, nuk arriti tė futet nė finale.

  Sidoqoftė, nėse ėshtė problemi te kėngėt, kėngėtaret, apo festivali i TVSH-sė, kjo duhet analizuar nga vetė ata qė merren me kėtė punė./Lajmi.net.


  http://lajmi.net/pse-shqiperia-po-de...ret-e-medhenj/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-05-2016 mė 09:34

 8. #148
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,948

  Pėr: Eurovision Song Contest 2016 - Sweden

  Yjet flasin pėr arsyet e dėshtimit tė Shqipėrisė nė Eurovizion

  Shqipėria dėshtoi pėr tė disatėn herė nė Festivalin Evropian tė kėngės.

  Kėnga “Fairytale” e Eneda Tarifės, e cila pėrfaqėsonte Shqipėrinė kėtė vit u diskualifikua qė nė gjysmėfinale.

  Ky projekt muzikor qė nga pėrzgjedhja e tij nė Festivalin e RTSH-sė u cilėsua si jo i denjė pėr njė festival si Eurovizioni.  Tė kontaktuar nga Telegrafi muzicient e kėngėtarė tė njohur tė skenės shqiptare kanė folur pėr arsyet qė dėrgojnė vazhdimisht Shqipėrinė nė dėshtim sa i pėrket kėtij festivali dhe ndryshimin qė do tė mund t’i sillte kėngės shqipe suksese nė tė ardhmen.

  Kėngėtari Adrian Gaxha, i cili nė vitin 2008 pėrfaqėsoi Maqedoninė tha se suksesi i njė kėnge nė Festivalin Evropian nuk varet vetėm nga kėngėtari apo kėnga.

  “Nė vend tė parė ėshtė fuqia e njė shteti dhe lidhshmėria politike me shtetet tjera. Duhet investim i madh rreth videoklipit dhe promovimit tė kėngės nė Evropė”, tha Adriani duke zbulur se me tė njėjtat probleme qė sipas tij i ka Shqipėria, u pėrball ai kur pėrfaqėsoi Maqedoninė.

  “Ne mezi gjetėm financa pėr mbulimin e rrugės dhe hoteleve sepse kemi qenė ekip prej 30 njerėzve, ndėrsa aty ēdo shtet ishte organizim me ekip prej 200 deri nė 300 persona pėrfshirė edhe televizione e gazetarė qė bėjnė zhurmė pėr kėngėn e shtetit tė tyre, duke mos pėrjashtuar edhe shpenzimet pėr performancėn skenike. Eurovizioni ėshtė projekt qė kushton me miliona dhe ne jemi larg kėtyre”.

  Fajtor pėr kėto dėshtime tė vazhdueshme, kompozitori Florent Boshnjaku e sheh vetė Festivalin e RTSH-sė. Ky festival viteve tė fundit ėshtė ballafaquar me probleme, tė cilat sipas tij rezultuan nė jo tė mirė tė pėrfaqėsuesve.

  “Mendoj qė RTSH duhet tė ofrojė afėr vetės mė shumė njerėz me energji e pėrkushtim mė tė madh qė muzika shqiptare nė pėrgjithėsi tė prezantohet sa mė mirė jo vetėm nė Eurosong, por edhe nė vetė Festivalin e RTSH-sė”.

  Njėra nga artistet mė tė kompletuara shqiptare, Yllka Kuqi thotė se nuk ėshtė fanse e Eurovizionit dhe nuk beson se do tė merrte pjesė ndonjėherė.

  Problemi mė i madh qėndron nė mekanizmin pėr vlerėsimin e kėngėve sipas Genc Prelvukajt. Ai thotė se kėnga pėrfaqėsuese po zgjidhet sipas interesave tė ngushta.

  “Mendoj qė duhet tė reformohet shumėēka. Shqipėria mundet mė mirė”, tha anėtari i Etnon, i cili momentalisht po shijon suksesin e kėngės mė tė ndėgjuar tė momentit nė bashkėpunim me Gentėn.


  Por ndryshe nga Genci mendon Korab Shaqiri. Ai nuk sheh problem mėnyrėn e pėrzgjedhjes sė kėngėve por krijimin e tyre nga kompozitorėt, tė cilėt sipas tij janė problem mė i madh.

  “Problemi qėndron te krijuesit e kėngėve. Zėri dhe interpretimi i Eneda Tarifės ishte fantastik por kėnga nuk meritonte as Festivalin e RTSH-sė e lėre mė Eurovizionin”, tha Korabi, i cili mendon qė pėrzgjedhja e kėngės pėrmes festivalit ėshtė mėnyra e duhur dhe Shqipėria ēdo vit e ka dėshmuar se ka zėra tė fuqishėm nė skenėn e saj muzikore.

  Veē tjerash Korabi pėr Telegrafin zbuloi se vitin e ardhshėm ai do tė marrė pjesė nė Festivalin e RTSH-sė si kėngėtar ose si kompozitor.

  Eneda Tarifa ishte pėrfaqėsuesja e 12 me radhė qė nga Anjeza Shahini, e cila nė vitin 2004 pėrfaqėsoi Shqipėrinė pėr herė tė parė nė garėn mė tė madhe evropiane tė kėngės.

  Si pjesėmarrja mė e suksesshme mbetet ajo e Rona Nishliut, e cila me kėngėn “Sus” arriti tė renditet e pesta me 146 pikė./Telegrafi/


  Sipas saj kėngėt po punohen mė shumė qė t’i pėrshtaten festivalit dhe po harrohen shijet e publikut.

  “Kėngėt duhet tė jenė tė tilla qė sė pari t’i pėlqejė populli shqiptar, tė cilėt do tė duheshin tė mobilizohen pėr pėrkrahje tė kėngės pėrfaqėsuese. Thjesht kėnga duhet tė jetė nė shijen e publikut dhe tė ketė ndonjė veēanti pėr kėngėve tė shteteve tjera”.


  http://fax.al/read/news/3793319/1173...-ne-eurovizion
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 14-05-2016 mė 16:37

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •