Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Island: Drama e dy familjeve emigrante shqiptare me fmij t smur

  Dbimi i voglushit nga Islanda/ Kevin mund t mos i bj 10 vje

  Mediat n Island prej ditsh glojn nga lajmet mbi familjen shqiptare t dbuar nga vendi i tyre n nj koh kur fmija i tyre 3 vje sht i smur kronik.

  Emri: 4ade5cb502ac5b267dff4e3dcda8092f.jpg

Shikime: 393

Madhsia: 121.2 KB

  Gazeta DV, ka intervistuar nj mjek pediatr i specializuar n Suedi. Mjeku Kristjan Dereksson shprehet se, djali i familjes shqiptare, Kevin rrezikon seriozisht jetn me vendimin e autoriteteve t Islands pr dbimin e tyre n Shqipri.

  Duke iu referuar nj raporti t UNICEF q tregon se, Shqipria sht e fundit n Evrop pr sistemin e shndetsis si dhe gjendjes shndetsore t 3-vjearit, Dereksson thot se Kevin me shum mundsi nuk mund t arrij 10 vje.

  Emri: femijet.jpg

Shikime: 351

Madhsia: 54.3 KB
  Kevin, 3 vje, me metrn e tij, Kleur

  N opinionin tim, vendimin mund ta shpjegon vetm si nj budallallk dhe indiferenc, thot ai.

  Mjeku sht shum i befasuar q qeverisa e Islands largon nga vendin nj 3 vjear t prekur nga fibroza cistike.

  Emri: deported.jpg

Shikime: 306

Madhsia: 11.0 KB
  Kevin gjat momentit t dbimit

  N vitet e ardhshme djali do t preket nga nj numr infeksionesh n mushkri dhe vende t tjera pr shkak t problemit n funksionimin e pankreasit. Me shum mundsi nuk do ta festoj 10-vjetorin, thot Derekssson.

  Mjeku tregon se fmija nuk mund t marr n Shqipri nj trajtim t specializuar pr kt smundje. Mendoj se stafi i Drejtoris s Emigracionit nuk di asgj pr sistemin shndetsor n Shqipri ose e kan injoruar faktin se atij duhet t paguaj ryshfet pr t marr shrbim, shprehet ai.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Island: Drama e dy familjeve emigrante shqiptare me fmij t smur

  Protest para parlamentin islandez: Ktheni dy fmijt e smur shqiptar

  Qindra protestues u mblodhn dje para sheshit t parlamentit t Islands pr t krkuar kthimin e dy fmijve t vegjl shqiptar t dbuar javn e kaluar.

  Emri: AR-151219285.jpg

Shikime: 251

Madhsia: 25.8 KB
  Familja Lalaj

  Refuzimi i azilit pr familjen Pepa ka shkaktuar debat n Island, nisur nga fakti se djali i tyre i vogl 3 vje sht i smur kronik. E njjta gj ka ndodhur edhe pr rastin e familjes Lalaj.

  Emri: dbcbf141fbbd3326f646d7e26177c35b1.jpg

Shikime: 242

Madhsia: 109.0 KB
  Familja Pepa

  Kevin vuan nga nj smundje q i krcnon jetn (fibroza cistike), ndrsa djali tjetr Arjani vetm 1 vje, ka nj problem n zemr.

  Mediat n Island raportojn se n protest morn pjes rreth 400 persona.

  Emri: H2-151208484.jpg

Shikime: 230

Madhsia: 20.5 KB
  Arjan Lalaj, 1 vje

  “Ne duhet t vazhdojm t flasim pr kt dhe t ushtrojm presion mbi qeverin pr ta uar prpara kt shtje”, tha organizatorja Una Maria Oinsdotir. “Duam q dy voglusht t kthehen n Island”.

  Mjekt kan folur pr mediat pr dy fmijt duke thn se ata nuk do t marrin trajtimin e duhur pas kthimit n Shqipri.

  T dy familjet kan aplikuar pr shtetsi islandeze dhe shtjet po trajnohen nga komisionet parlamentare.

  Nj llogari bankare pr dhurimin e donacioneve pr kto dy familje jan krijuar pr t mbuluar shpenzimet e udhtimit pr kthimin n Island, strehim dhe mjekim.

  Gjat dy viteve t fundit asnj shqiptar q ka aplikuar pr azil n Island nuk e ka marr kt status n nj koh kur 1/3 e aplikimeve jan nga Shqipria. Por, nga ana tjetr 16 shqiptar kan marr leje qndrimi.

  Islanda ka refuzuar 75% t aplikimeve pr azil, dhe nga ana tjetr ka pranuar 90% t aplikimeve pr leje qndrimi.

  Albnsk fjlskylda sem kom hinga til lands leit a betra lfi var send aftur til heimalands sns ntt. a er hrilegt a ekki skuli vera hgt a veita flki/ fjlskyldum sem hinga koma ney hli af mannarstum eins og essari fjlskyldu. Allir eir sem komu a kvruninni um a senda essa fjlskyldu til baka mttu skammast sn. Fulltrar Lgreglunnar sem mttu stainn mttu gera slkt hi sama. http://stundin.is/frett/logreglan-le...nsku-fjolskyl/

  Posted by inn S. Ragnarsson on Wednesday, December 9, 2015


  Panorama

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Island: Drama e dy familjeve emigrante shqiptare me fmij t smur

  Drama e familjes shqiptare me voglushin e smur, trhiqet Islanda

  Familja shqiptare e dbuar, e cila shkaktoi mjaft debat n Island mund t marr nnshtetsin e ktij vendi pavarsisht se ndodhet n Shqipri.

  Emri: Familja-shqiptare2.jpg

Shikime: 263

Madhsia: 62.9 KB
  Familja Pepa me katr antar, u dbua javn e kaluar pasi iu refuzua statusi i azilit pavarsisht se kishin nj fmij t vogl 3 vje t smur kronik.

  Kjo shkaktoi mjaft debat n opinionin publik dhe n parlament. Madje pati dhe nj peticion pr shkarkimin e ministres s Brendshme, ku deri tani ka marr mbi 6 mij firma.

  Mediat islandeze raportojn se, ndonse Komisioni i Emigrimit refuzoi statusin e azilit, fatin e tyre do ta marr n dor Komisioni Parlamentar pr shtjet Juridike dhe Edukimin.

  Gazeta “Kjarninn” shkruan se, familja Pepa ka vendosur t aplikoj pr nnshtetsi dhe se Komisioni Parlamentar do ta miratoj nj gj t till. Katr antart e familjes Pepa do t bhen kshtu qytetar islandez.

  Emri: 2f92c44608a62957f9b6ad20a33d1a9c1.jpg

Shikime: 244

Madhsia: 71.6 KB

  Pas dbimit n shum intervista, mjekt islandez u shprehn se, ky ishte nj “dnim me vdekje” pr 3-vjearin q vuan nga fibroza cistike.

  Kjo bri q shum parti politike ta cilsonin si t turpshm vendimin e Komisionit t Emigrimit.

  Vet ministrja e Brendshme i ka drguar nj letr Komisionit dhe Kryqyt t Kuq pr t par sesi sht trajtuar kjo shtje.

  “Nse ka munges besimi n shtje t tilla t ndjeshme, q shqetson jett e njerzve dhe mirqenien e tyre, ather ne kemi nj problem serioz”, tha Olof Nordal.

  Ndrkoh nj grup pr t drejtat e njeriut i quajtur “No Borders Iceland” do t mbaj nj koncert pr t mbledhur t ardhura pr mbrojtjen ligjore e atyre personave q duan t apelojn vendimin pr dbimin nga Islanda.

  Panorama

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Island: Drama e dy familjeve emigrante shqiptare me fmij t smur

  Fundi i lumtur i dy familjeve shqiptare, rikthehen n Island

  Dy familjet shqiptare, t cilat n dhjetor u dbuan nga Islanda pasi iu refuzua statusi i azilit, jan kthyer srish n vendin ishullor.

  Emri: vlcsnap-2015-12-19-21h11m08s244.jpg

Shikime: 240

Madhsia: 24.5 KB

  Ata morn shtetsi islandeze me vendim t nj komisioni t parlamentit t ktij vendi.

  Mediat raportojn se organizatort e mbrritjes s tyre kan gjetur dhe shtpi pr strehimin e tyre. Njra do t jetoj n Reykjanesbr, ndrsa tjetra n Reykjavik.

  Fondacionet kan mbledhur 31 mij euro kontribute q do t shkojn n ndihm t ktyre dy familjeve.

  Edhe pse t dy familjet kishin fmij me smundje serioze Drejtoria e Emigracionit refuzoi krkesn e tyre pr azil. Por, presioni publik bri q vendimi t rishikohej dhe familjet t riktheheshin nga Shqipria n Island.

  Panorama

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Island: Drama e dy familjeve emigrante shqiptare me fmij t smur

  Lajme te tilla me gezojne edhe me deshperojne pa mase.

  Me gezojne pasi ja tek kemi nje shembull njeridashje: qytetaret islandeze dalin e protestojne dhe i bejne presion qeverise se tyre dhe parlamentit qe te lejoje dy familje shqiptare me femije te semure te strehohen ne Islande si azilkerkues, ne menyre qe femijet e emigranteve shqiptare te marrin ndihmen mjekesore qe nuk e marrin dot ne vendin e origjines. Asgje nuk i lidh keta qytetare islandeze me emigrantet shqiptare, por pasi degjojne historine e tyre nga goja e mjekut qe ngre zerin i pari, ata indinjohen dhe kerkojne zgjidhje per kete problem. Duke e bere kete gje, ata deshmojne qytetarine dhe njerezillekun e tyre.

  Lajme te tilla me deshperojne edhe pa mase, pasi e kuptoj se si shqiptaret si popull kane humbur tashme edhe njerzillekun e tyre. Ne te njejten dite qe nje lajm i tille vjen nga Islanda e larget dhe e ftohte, lajmet qe vijne nga Shqiperia jane vrasje mafioze, shitje vajzash per pak euro, permbytje te medha ku askush nuk del te ndihmoje njeri. Nje populli mund ti ndertosh rruge te mira, mund ti ofrosh pune me para shume, mund ta veshesh bukur, por nje gje nuk ia meson dot kollaj: njerzillekun. Te sillet karshi nje njeriu tjeter ne te njejten menyre se si do te deshironte qe te tjeret t'i sillen vete atij.

  Albo

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •