Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2015
  Postime
  16

  17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Titulli i origjinalit: 17 arsye pse dijetart i kan shpallur shijat kafira

  Jan shtatmbdhjet bindje q shijat gjithmon i kan fshehur nga muslimant, e gjith kjo fshehje ka ndodhur pasi q ata kan tukje (t flassh t kundrtn e asaj q beson) n besimin e tyre. Q t gjitha kto bindje, jan t shkruara dhe t ruajtura n librat e shenjt t shijave:

  1. Bota dhe gjithka q ka n t, i prkasin imamve t shijave. Ata i japin nga bota (t mirat) cilit dshirojn dhe i marrin nga ajo cilit dshirojn. (Usulul Kaafi, fq.259, Al-Kulaini, India ed)

  sht shum e qart se nj bindje si kjo sht n kundrshtim total me fjalt e Allahut t Lartsuar q thot: "Ska dyshim se toka sht e All-llahut, ia l n trashgim atij q do nga robt e tij, e ardhmja e lumtur sht pr t devotshmit". (A'raf, 128)

  Besimi shiit n thnien e tyre q u prmend m lart, tregon barazim t fuqive mes imamve shiit dhe Allahut, dhe ky besim, pa dyshim se sht shirk q t nxjerr nga feja.

  2. Ali ibn Ebi Talib q shijat pretendojn se sht imami i tyre, thon q sht i pari dhe i fundit, i dukshm dhe i fshehur, njjt sikur q jan prfshir n ajetin kuranor: "Ai sht i pari q ska fillim dhe i fundit q ska mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi, dhe Ai sht m i dijshmi pr do gj". (El-Hadid, 3) (Rijalul Kashi, fq.138)

  Nj bindje e till sht kufr i qart nga ana e shijave, t cilt pretendojn dhe thrrasin n emr t halifes Ali ibn Ebi Talib, Allahu qoft i knaqur me t. Me kt bindje, ata e pozicionojn Aliun radijallahu anhu n vendin e Allahut t Lartsuar. Dhe sigurisht, ky sht nj mashtrim i shijave kundr muslimanve dhe akids s pastr.

  3. Imamt e shijave jan fytyra e Allahut, syt e Allahut dhe duart e Allahut q sjellin mshir pr robrit e Allahut. (Usulul Kaafi, fq.83)

  4. Thon se Ali ibn Ebi Talibi radijallahu anhu, sht prfaqsues i Allahut n prcaktimin e xhenetit dhe xhehenemit, ka prvetsuar dika q nuk ka fituar askush para tij nga qeniet njerzore, pastaj, Aliu e din t mirn dhe t keqen, e din se far ka ndodhur n t kaluarn dhe far do t ndodh n t ardhmen, pra, e din t fshehtn. (Usulul Kaafi, fq.84)

  5. Dshirat e imamve jan gjithashtu edhe dshirat e Allahut. (Usulul Kaafi, fq.278)

  6. Imamt shiit, e din se kur ju vjen vdekja dhe ata vet e prcaktojn vdekjen e tyre, sepse nse nj imam nuk i din kto gjra, ather ai nuk ka t drejt t jet imam shiit. (Usulul Kaafi, fq.158)

  7. Imamt shiit din do gj t fshehur dhe kur pyeten, ata din gjithka, sepse ata i din shtjet e fshehta sikur q Allahu i din. (Usulul Kaafi, fq.193)

  8. Vetm Allahu din gjithka se far ndodh n natyr pasi q t ket ndodhur. Imamt shiit tashm kan njohuri pr gjrat q nuk kan ndodhur. (Usulul Kaafi, fq. 40)

  Sipas El-Kulainit, (ekspert n lmin e hadithit tek shijat), Allahu nuk kishte dituri se Husejn ibn Aliu do t vritej. Sipas tyre, Allahu n fillim nuk e dinte, prandaj Allahu ka krijuar nj obligim t ri, n prputhje me kushtet ekzistuese. Megjithat, Imamt shiit tashm e din se far do t ndodh. (Usulul Kaafi, fq. 232)

  9. Imamt shiit jan depot e dituris s Allahut dhe shpjeguesit e dituris s Tij. Imamt shiit jan Ma'sum (q nuk gabojn dhe asnjher nuk harrojn) n natyr. Allahu i ka urdhruar njerzit q t'ju binden imamve shiit, sepse ata jan huxhah (argument i s vrtets) t Allahut n qiell dhe n tok. (Usulul Kaafi, fq.165)

  10. Imamt shiit jan t barabart me Pejgamberin sal'allahu alejhi ue selem. (Ibid).

  11. Me fjaln "imamt shiit" nnkuptohen kta njerz: Ali ibn Ebi Talib, Husejn ibn Ali, Ali ibn Husejn, Hasan ibn Ali dhe Muhamed ibn Ali. (Usulul Kaafi, fq. 109)

  12. Kur'ani q ekziston n duart e muslimanve sht i ndryshuar, sht hjekur dhe sht shtuar dika. (Usulul Kaafi, fq.670).

  13. Sipas shijave, Kur'anin q e solli Xhibrili alejhi selam tek Pejgamberi sal'allahu alejhi ue selem, ka 17 mij vargje, por tash jan vetm 6660 vargje. (Usulul Kaafi, fq.671)

  14. Ebu Bekrin, Umerin, Uthman ibn Affanin, Muavijun, Aishen dhe Hafsn i thrrasin me emrat m t flliqur dhe se ata jan qeniet m t kqija n tok, ata jan armiqt e Allahut. Kushdo q nuk i armiqson ata (Ebu Bekrin dhe t tjert q u prmendn), ather imani i tij nuk sht i plot. (Hakkul jekin, fq.519, nga Muhamed Bekir el-Mexhlisi)

  15. Konsiderimi i ***'as (nikah t prkohshm) si hallall dhe se cili e kryen ***'an m shum se 4 her, ai ka nj shkall m t lart se Pejgamberi Muhammed, sal'allahu alejhi ue selem. (Tefsir Minhaxhush Shadikin, fq.365, nga Mullah Fathullah Kassani).

  16. Konsiderimi si hallall i shkmbimit t shrbtoreve (robreshave) pr marrdhnie seksuale me moshatart e tyre. Ata thon se Imam Xhaferi i tha shokut t tij: "O Muhammed, bn me kt robresh far dshiron. Pastaj nse nuk t plqen, ktheje prsri tek un". (El-Istibsar vll.3, fq.136, nga Ebu Xhafer Muhamed Hasan Et-Thusi).

  17. Pejgamberi sal'allahu alejhi ue selem dhe shokt e tij do t japin llogari para Dits s Gjykimit. Do t vij Imam Mehdiu dhe do ta gropon varrin e Ebu Bekrit dhe Omerit, do t'i nxjerr nga varri dhe do t'i kryqzon. (Hakkul jekin, fq.360, nga Mullah Muhamed Bekir el-Mexhlisi)

  Q t gjitha kto shtatmbdhjet bindje shijat i konsiderojn si pjes e Akides q e solli Pejgamberi sal'allahu alejhi ue selem.

  (Dhe pas gjith ktyre) A beson dikush se shijat jan pjes e ummetit islam? Sipas Imam Malikut dhe Imam Ahmedit, kush nuk i shpall kafira kta shija (me bindjet q i prmendm), edhe ai (q nuk i shpall) sht kafir.

  T gjitha bindjet q i kemi prmendur jan nxjerr nga librat dhe referencat kryesore t shijave. Kto libra shijat i shohin ashtu si muslimani q i sheh librat e hadithit t Imam Buhariut, Muslimit, Ahmed ibn Hanbelit, t Nesaiut, Tirmidhiut, Ebu Davudit dhe Ibn Maxhes.

  Shijat doher mundohen dhe vazhdimisht prpiqen t tregojn se jan pjes e myslimanve, se ata ndryshojn nga sunnitt n disa shtje q nuk jan parsore. E gjith kjo sht gnjeshtr e kulluar e tyre dhe duhet me t vrtet t refuzohet ashpr!

  Risalah muxhahidin

  2016 Microsoft Terms Privacy & cookies Developers English (United States)

 2. Anetart m posht kan falenderuar teuhid pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Per sa i perket Kuranit dhe numrit te vargjeve ne te, cilat jane kunder-argumentet e ju suniteve???!
  Jarigas

 4. Anetart m posht kan falenderuar jarigas pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Sellam alejkum te gjidhve

  Pse s’u prmbahen Shī‘itt Medhhebeve t Shumics

  T prmbajturit ton, n rrnjt e besimit, nj tjetr shkolle nga ajo e Esh‘arīut dhe t ndjekurit ton n degt e fes t nj medhhebi tjetr nga ato katr medhhebe, nuk ka qen kurr nga ithtarizmi e as nga fanatizmi. Ai gjithashtu s’ka qen pr shkak t vnies n dyshim t ixhtihād-it t Imamve t tyre, paanshmris, besueshmris, integritetit apo lartsis s tyre n dije dhe vepra.
  Prkundrazi, provat ligjvnse na kan urdhruar t ndjekim medhhebin e Imamve nga Familja e Profetit (s), djepi i mesazhit, vendi q vizitohet nga melekt, vatra e shpalljes dhe frymzimit hyjnor. Ndaj, ne gjithmon u jemi referuar atyre pr t’i prvetsuar t gjitha shtjet e lidhura me rrnjt dhe degt e besimit, parimet e jurisprudencs, dijen e etiks, sjelljes dhe edukats. Ne i kemi br t gjitha kto n prputhje me diktatin e dshmive dhe provave, duke ndjekur Sunne-tin e Kreut t profetve dhe t drguarve, paqe e bekime past mbi t dhe pasardhsit e tij.
  Sikur provat dhe faktet t na kishin lejuar t ndryshonim nga Imamt e Pasardhsve t Muhammedit (s), apo sikur t kishim mundur t arrinim afrin e Allahut, i Madhruar qoft, duke ndjekur medhhebet e t tjerve, ather ne do t kishim vijuar n gjurmt e mass s gjer, duke vlersuar miqsin e forcuar lidhjet vllazrore. Mirpo, prova t forta i dalin besimtarit prpara, q e pengojn at nga t ndjekurit e animeve personale.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xh.Seferi : 06-01-2016 m 20:58

 6. #4

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Nuk Ekziston Asnj Prov pr Urdhrimin e t Prngjiturit Medhhebeve t Shumics

  Gjithsesi, shumica nuk mund t vrtetoj se medhhebi i tyre duhet t preferohet mbi ato t t tjerve, le pastaj ta bj at t detyrueshm! Ne i kemi vshtruar pretekstet e muslimanve me nj hetim t thell dhe sy t mpreht, por skemi gjetur asnj prov pr argumentin tuaj, prve asaj q ju prmendt mbi ixhtihād-in e tyre, besueshmrin, ndershmrin dhe lartsin morale.
  Mirpo, ju e dini mir se ixhtihād-i, besueshmria, ndershmria dhe lartsimi moral nuk jan monopol i tyre; prandaj, kur sht kshtu, si mund t jen medhhebet e tyre t detyrueshme thjesht nga t treguarit tuaj t tyre?!

  Nuk mendoj se ka ndonjeri q guxon t shtroj t preferuarit e tyre n dije a vepra ndaj Imamve tan, q jan Itra e Pastruar, barka e shptimit pr ummetin, Porta e Pendess, siguria ndaj mosmarrveshjes n fe, flamujt e udhrrfimit t tij, pasardhsit e t Drguari t Allahut (s) dhe ajo ka i mbetet ummetit prej tij. Ai, bekime past mbi t dhe pasardhjen e tij, ka thn: Mos u dilni prpara se prndryshe do mbaroni e as mos u mbetni prapa se prndryshe do humbisni. Mos i msoni, sepse ata jan m t ditur se ju. Por jan diktatet e politiks n agimet e Islamit...

  uditem pr pretendimin tuaj se brezat e mir t mparshm iu prngjitn atyre medhhebeve, duke i par si m t mirt dhe m t drejtit e medhhebeve dhe se u pajtuan tu prmbaheshin atyre n do koh e rrethan. Ju e pohoni kt thua se nuk e dini se t part tan, brezat e mir t s kaluars q pasuan familjen e Muhammedit (t cilt prbnin gjysmn e ummetit) ndoqn vetm besimin e Imamve nga pasardhja e Muhammedit, bekime past mbi t dhe pasardhjen e tij. Ata sgjetn pr ta asnj zvendsim e kan qen kshtu q nga koha e Alīut dhe Fatimes, kur as Esharīu as cilido imam i katr medhhebeve e madje as baballart e tyre nuk ekzistonin, si e dini fare mir.

 7. #5

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Brezat e Tre Shekujve t Par s’i Njohn Kurr ato Medhhebe

  Brezat e tre shekujve t par, pra nuk ndoqn kurr ndonjrn prej ktyre shkollave. Ku ishin ato medhhebe n kohn e atyre tre brezave, m t mirve q jetuan ndonjher?!

  Esh‘arīu u lind m 260 dhe vdiq m 324 H.
  Ibn Hanbeli u lind m 164 dhe vdiq m 241 H.
  Shāfi‘īu u lind m 150 e vdiq m 204 H.
  Māliku u lind m 951 dhe vdiq m 179 H.
  Ebū Hanīfe u lind m 80 e vdiq m 150 H.

  Shī‘itt ndjekin medhhebin e Imamve nga Familja e Profetit dhe familja e di m mir se ’prmban shtpia. T tjert ndjekin medhhebet e sahabve dhe t tabi‘īnve t ditur; cila gj, ather e bn “t detyrueshme” pr t gjith muslimant q, pasiq ato tre shekuj kishin kaluar, t ndiqnin ato medhhebe - n vend t atij t ndjekur para tyre?

  ’i bri ata ta shmangnin vmendjen nga ata q ishin t barabart vetm me Librin e Allahut dhe shoqrues t tij, pasardhsit e t Drguarit t Allahut dhe t besuarit e tij, barka e shptimit, prijsit, siguria dhe Porta e Pendimit e ummetit?

 8. #6

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Mundsia e Ixhtihād-it

  far u b shkak q dera e ixhtihād-it t’u mbyllej muslimanve prpara fytyrs pasi qe mbajtur e hapur kapak gjat tre shekujve t par, prve t strehuarit n kundrshtim, rehati, prtaci, pranim deprivimi dhe knaqje me injoranc?

  Kush do ia lejonte vetes, me vetdije apo pa vetdije, t thonte se Allahu, lartsimi e madhrimi qofshin pr T, s’ka sjell m t mirin e t drguarve dhe profetve t Tij, me m t mirn prej feve dhe sistemeve t Tij qiellore e q Ai s’e ka plotsuar dīnin e tij pr t dhe i ka prsosur bekimet e Tija mbi t e q s’i ka msuar atij dijen e s shkuars dhe s ardhmes, pr t vetmin qllim q e gjith shtja t prfundonte tek Imamt e atyre medhhebeve, q ta monopolizonin at pr vete?!
  Ather, ato do i ndalonin t gjith t tjert nga marrja e saj prej do burimi tjetr, thua se besimi islam, n Librin dhe Sunnetin e tij, si dhe n t gjitha provat dhe porosit e tjera, t ishte pron e tyrja e se ata e kishin ndaluar takimin me t n fardolloj mnyre tjetr nga opinionet e tyre... Mos vall ishin ata trashguesit e Profetit (s), apo mos i kishte vulosur Allahu prmes tyre khalīft dhe Imamt, apo ua kishte msuar atyre dijen e s kaluars dhe at t s ardhmes dhe u kishte dhuruar atyre ka s’i kishte dhuruar kurr asnj tjetri nga t gjitha qeniet njerzore?!
  Jo! Ata ishin tamam si t tjert, shtylla dhe kujdestar t dijes, ndihms dhe thirrs.
  Ata q ftojn n dije qndrojn tepr lart mbylljes s dyerve t saj ndaj t tjerve, apo t ndaluarit e tyre nga arritja e saj. Ata s’i anojn kurr mendjet dhe as q e kufizojn vmendjen e publikut vetm te vetvetja; as ua vulosin dot zemrat njerzve apo t’i bjn t tjert t shurdhr, t verbr, memec, t prangosur ose t lidhur n zinxhir.
  Kjo s’mund t’u mvishet kurr atyre, vese si pretendim i gnjeshtarve dhe vet pohimet e tyre dshmojn pr tonat.

 9. #7

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Bashkimi Mund t Arrihet Duke Respektuar Medhhebin e Ehl ul-Bejtit.

  Le t prqendrohemi tani n shtjen ndaj s cils na trhoqt vmendjen: unitetin e muslimanve. Ajo q shoh un sht se kjo shtje nuk varet te braktisja e besimit t tyre nga shī‘itt dhe as te braktisja e t tyrit nga sunnit. T’u krkosh shī‘itve dika t till pa u krkuar t tjerve t veprojn njlloj, sht t preferosh jo n baz t merits e madje t favorizosh m pak t plqyeshmin. sht t’i krkosh dikujt at q ndodhet prtej aftsive t tij, si u b e ditur nga Hyrja jon.
  Po. Bashkimi dhe uniteti mund t arrihen nse e lironi medhhebin e Ehl-i Bejtit dhe e shihni at si shihni donjrin prej medhhebeve tuaja, n mnyr q hanefīt, mālikīt, shāfi‘īt dhe hanbelīt t’i konsiderojn ndjeksit e Ehl ul-Bejtit mu ashtu si konsiderojn njri tjetrin. Vetm ather mund t arrihet uniteti i muslimanve dhe ata do t jen t bashkuar nn nj kanat.
  Ndryshimi mes vet medhhebeve sunnite s’sht m i vogl se ai ndrmjet atyre shī‘ite dhe sunnite, si dshmojn mijra libra mbi rrnjt dhe degt e besimit t t dyja grupeve; prse ather, disa njerz mes jush i kan dnuar shī‘itt se dallojn nga sunnit?
  Prse nuk i kan dnuar ata, me t njjtn linj arsyetimi, sunnit pr t ndryshuarit e tyre nga shī‘itt, apo madje edhe nga vet njri tjetri?
  Nse medhhebet mund t jen katr, prse nuk mundkan t jen pes? Si mund t jet n rregull t ket katr medhhebe, por jo pes?
  Si mund t pretendohet q katr medhhebe i “bashkojn” muslimant, ndrsa kur ato rriten n pes, uniteti rrnohet dhe muslimant prahen? Sa do t doja q, kur na ftuat neve n “bashkim t medhhebeve”, t’i kishit ftuar edhe ndjeksit e katr medhhebeve t veprojn njlloj. Kjo e fundit do t jet shum m e leht pr ju dhe pr ata.
  Por gjithsesi, prse na keni veuar neve pr ftesn tuaj?
  A ju duken pasuesit e Ehl ul-Bejtit thyes t unitetit, ndrkoh q t tjert bashkokan zemrat e vendosmrin, ndonse medhhebet dhe opinionet e tyre ndryshojn dhe shijet e animet e tyre dallojn?!

  Sellam @teuhid

 10. #8

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Hadīthi i dy Gjrave me Pesh

  Merrni, pr shembull, pohimet e Profetit, bekimet dhe paqja e Allahut qofshin mbi t dhe pasardhsit e tij, t cilave iu referuam dhe me an t t cilave ai kalli tmerr n zemrn e injorantit, duke i thrritur moskokarsit, si transmeton Tirmidhīu dhe Nesā‘īu q prcjellin nga Xhābiri e kta, nga ana e tyre, citohen nga el-Muttekī el-Hindī n fillim t kreut mbi ata q kapen pas Librit e Sunnetit, n veprn e tij Kenz ul-‘Ummāl, vll. I, f. 44, duke thn:

  “O njerz! Po l me ju Librin e Allahut dhe pasardhsit e mi (‘Itre) - Ehl ul-Bejtin tim. Prderisa t’u prmbaheni atyre, kurr nuk do t shmangeni.”

  Ai (s) gjithashtu ka thn:

  “Kam ln me ju at q, pr sa koh t’i prmbaheni, nuk do ju lr kurr t humbisni pas meje: Librin e Allahut, q sht si nj litar q zgjatet nga Qielli n tok, dhe pasardhsit (‘Itre) e mi, Ehl ul-Bejtin tim. Kta t dy nuk do t ndahen kurr nga njri tjetri gjersa t m arrijn buz Haudit; ndaj, kujdes si m pasoni mua n t trajtuarit e tyre.”
  (Tirmidhīu e citon kt n Sunen (nga Zejd ibn Arkami: Kitāb ul-menākib, vll. II, f. 308, hadīthi 3720. Pr hadīthin e siprm nga Xhābiri, Tirmidhīu pohon se edhe Ebū Dheri, Ebū Sa‘īd el-Khudrīu, Hudhejfe ibn Useidi dhe Zejd ibn Arkami kan transmetuar at q prputhet me kt). sht hadīthi 874, f. 44, vll I, i Kenz ul-‘Ummāl-it [vll. I, f. 173 e formatit t ri, Bejrut, bot. 5-t, 1405/1985. Hadīthi paraprirs ndodhet n f. 172 t t njjtit)

  Ai, paqja qoft mbi t e pasardhjen e tij, ka thn gjithashtu:

  “Po l mes jush dy khalīfe: Librin e Allahut - nj litar q zgjatet nga qiejt n tok (ose ‘midis qiejve dhe toks’) dhe pasardhsit e mi (‘itre) nga familja ime (Ehl ul-Bejt); ata s’do t ndahen kurr nga njri tjetri gjersa t m arrijn buz Haudit.”
  (Imam Ahmedi e prfshin me hadīthet e prcjella prej Zejd ibn Thābitit nga dy burime, njri prej t cilve shnohet n fillim t faqes 182 e tjetri n mbyllje t faqes 189, vll. V; po ashtu nga Ibn Ebī Shejbe, Ebū Ja‘līu e Ibn Sa‘di, q e transmetojn prej Ebū Sa‘īdit. sht hadīthi 945 n f. 47, vll I, i Kenz ul-‘Ummāl [vll. I, f. 185 i formatit t ri, Bejrut: 1405/1985, bot. 5-t).

  Ai, paqe past mbi t dhe pasardhsit e tij, gjithashtu ka thn:

  “Po l mes jush Dy Gjra me Pesh (thekalejn): Librin e Allahut dhe Ehl ul-Bejtin tim; ata nuk do ndahen kurr nga njri tjetri, gjersa t m arrijn tek Haudi (i Keutherit).”
  (Ky prfshihet nga Hākimi n f. 148, vll. III i el-Mustedrek us-Sahīhejn. Autori komenton: “Ky sht nj hadīth transmetuesit e t cilit jan besnik sipas t dy Shejhve (Bukhārī e Muslim), ndonse kta nuk e prcolln at.” Dhehebīu e prfshin n Telkhīs ul-Mustedrek, duke ia pranuar vrtetsin sipas kriterit t dy Shejhve [Taberānīu e sjell n Kebīr nga Zejd ibn Thābiti).

  Ai, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi t, ka thn:

  “M duket se [shpejt] do t thirrem e do t’i prgjigjem thirrjes; po l mes jush Dy Gjra me Pesh (thekalejn): Librin e Allahut t Madhruar dhe pasardhsit e mi, Ehl ul-Bejtin tim. I Lartsuari dhe i Gjithdijshmi m ka informuar se ata nuk do t ndahen kurr nga njri tjetri, gjersa t m takojn buz Haudit; prandaj, kujdes si m pasoni mua n t trajtuarit e tyre.”
  (Prfshir nga Imam Ahmedi n hadīthin e transmetuar nga Ebū Sa‘īd el-Khudrī prej dy burimeve, njri nga t cilt prmendet n f. 17 dhe tjetri n fund t f. 26, vll. III i Musned-it. At e citojn edhe Ibn Ebī Shejbe, Ebū Ja‘līu e Ibn Sa‘di, prej Ebū Sa‘īdit. sht hadīthi 944, f. 47, vll. I, i Kenz ul-‘Ummāl [vll. I, f. 185 i formatit t ri, Bejrut, 1405/1985, bot. i 5-t).

  Gjat kthimit nga Haxhi i Lamtumirs, ai, paqe past mbi t e pasardhjen e tij, fushoi n Gadir Khumm dhe urdhroi q trualli nn disa pem t mdha t pastrohej e pastaj tha n ligjratn e tij:

  “Me sa duket do t thirrem dhe do t’i prgjigjem thirrjes; po l me ju Dy Gjra me Pesh, njra nga t cilat sht m e madhe se tjetra: Libri i Allahut Fuqiplot dhe Ehl ul-Bejti im; prandaj, kujdes se si m pasoni n t trajtuarit e tyre, sepse ata nuk do t ndahen kurr nga njri tjetri gjersa t m takojn tek Haudi.”

  Pastaj, ai (s) shtoi:

  “Allahu, i Madhruari e i Lartsuari, sht Kujdestari im e un jam kujdestari i do besimtari.” Pasi tha kt, ai mori dorn e ‘Alīut dhe tha: “Kujtdo q i kam qen kujdestar, ky ‘Alī i sht kujdestar. O Allah! Bhu mik i atij q miqson ‘Alīun dhe bhu armik i cilitdo q i kundrvihet atij... !”

  (E citon me gjith sened Hākimi nga Zejd ibn Arkami n f. 109, vll. III, i el-Mustedrek. Autori shton: Ky hadīth sht sahīh sipas dy Shejhve, t cilt nuk e transmetuan n trsin e tij.” Ai e citon at nga nj tjetr burim prej Zejd ibn Arkamit n f. 533, vll. III, i Mustedrek-ut t tij, duke shtuar: “Ky hadīth prcillet nga transmetues t besueshm, edhe pse ata (dy Shejht) nuk e botuan vet.” Dhehebīu e prfshin n Telkhīs, duke ia pranuar vrtetsin.)

  vazhdon ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Xh.Seferi : 06-01-2016 m 21:43

 11. Anetart m posht kan falenderuar Xh.Seferi pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 12. #9

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Abdullāh ibn Hantābi ka thn:
  “I Drguari i Allahut (s) na mbajti nj fjalim n Xhuhfe, ku na pyeti:
  A nuk kam un autoritet mbi vetet tuaja m shum se ’keni ju vet?’
  T pranishmit u prgjigjn: Vrtet po, o i Drguari i Allahut!’
  Pastaj ai tha: Ather un do ju krkoj llogari pr kto t dyja: Kur’anin dhe pasardhsit e mi’.”


  (Taberānīu e ka prfshir, si prmendet n el-Arba’īn ul-Arba’īn t Nabhānīut dhe Ihjā’ul-Mejjit t Sujūtīut. Ju jeni t ndrgjegjshm pr faktin se hytbja e tij, paqe past mbi t e pasardhsit e tij, nuk u kufizua n ve kaq, se asnjeri q transmeton vetm kaq s’mund t pretendoj se e ka dgjuar vet at. Por politika kyi gjuht e muhadīthve e ua lidhi penat shum historianve. Pavarsisht nga t gjitha kto, mjafton kjo pikz nga oqeani, el-hamdu li’l-Lāh.)

 13. Anetart m posht kan falenderuar Xh.Seferi pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #10

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Librat sahīh q e bjn t detyrueshme ndekjen e Dy Gjrave me pesh jan mutewātir nga mse njzet sahab, q puqen t gjith njzri lidhur me kt. I Drguari i Allahut, bekime past mbi t e pasardhjen e tij, i ka theksuar kto gjra n raste t shumta:
  Ditn e Gadīr Khummit, ditn e ‘Arafātit n Haxhin e Lamtumirs, pasi la Tāifin, nga minberi n Medine dhe n dhomn e tij t bekuar, gjat smundjes, kur ajo ishte plot me sahab.
  N kt incident, ai tha:
  “O njerz! E ndjej se s shpejti do t vdes dhe edhe m par ju kisha njoftuar si e kam detyr ta bj, pr t mos ln justifikime pr ju, se: po l me ju Librin e Allahut, t Lartit e Fuqiplotit, dhe ‘Itren time: Ehl ul-Bejtin tim.”
  Pasi prfundoi, ai kapi dorn e ‘Alīut dhe e ngriti lart, duke thn: “Ky ‘Alī sht me Kur’anin dhe Kur’ani sht me ‘Alīun: ata s’do t ndahen kurr nga njri tjetri, gjersa t m takojn rrz Haudit.”


  Referojuni ksaj n mbyllje t Pj. 2, Kreu IX i es-Sawā‘ik ul-Muhrike nga Ibn Haxheri, pas dyzet hadītheve t prmendura n at kaptin, faqe 57.
  - E citon Taberānīu n el-Seghīr, vll. I, f. 55 dhe el-Ewset;
  - Ibn Haxheri n el-Kifāje, ff. 122, 124;
  - Sujūtīu n Tarīkh ul-Khulefā’, vll. I, f. 173, vll. II, f. 65, Xhāmi’ us-Seghīr, vll. II, f. 56;
  - Shiblenxhī n Nūr ul-Absār, f. 73;
  - Halebīu n Sīre, vll. III, f. 308;
  - Ibn Sabbani n Is’āf ur-Rāghibīn (n margjinn e Nūr ul-Absār) f. 157;
  - Fakhr Rāzīu n Tefsīr, vll. I, f. 111;
  - Shewkānīu n Fet’hul Kadīr, vll. IV, f. 358 nga Ibn ‘Abbāsi;
  - Menākib us-Sabi’īn, f. 237, nr 44, cituar nga Dejlemīu;
  - Ibn Kutejbe n el-Imāme we’l-Sijāse, vll. I, f. 111;
  - Ibn Haxheri n Xhāmi’ us-Seghīr, vll. II, f. 74, 75, 140;
  - es-Sawā‘ik ul-Muhrike, Kr IX, Pj. 11, nr 21, nga Umm Seleme e Ibn ‘Abbāsi, Kr LIX, Pj. 2, f. 238 nga Ummi Seleme;
  - el-Hejthemī n Mexhma’ uz-Zewā‘id nga Ummi Seleme, vll. IX, f. 134;
  - Imam Haramejn Muhibbudīn Taberīu n Dhekha‘īr ul-‘Ukbe;
  - Ibn Talha Shāfi‘ī n Metālib us-Su‘ūl;
  - Khawārīzmīu n Menākib, ff. 77, 110;
  - Ibn Sebāgh el-Mālikī n Fusūl ul-Muhimme;
  - el-Genxhī el-Shāfi‘ī n Kifājet ut-Tālib, f. 399;
  - Sam‘ani n Fadā’il us-Sahābeh;
  - Khātibi i Bagdadit n Tarīkh ul-Baghdād, vll. XIV, f. 321;
  - Ahmedi n Musned, Dejlemīu n Firdeus;
  - Hāfiz Merdewejhi n Menākib, Shejh el-Belkhī el-Kundūzī el-Hanefī (kryemyfti i Stambollit) n Jenābī ul-Muwedde, Kreu XX, ff. 32-40 dhe Kreu LXV, f. 185.

  Disa transmetues kan prcjell fjalt: ‘E vrteta sht gjithmon me ‘Alīun dhe ‘Alīu sht gjithmon me t vrtetn. Ata (nuk do t dallojn dhe) s’do t ndahen nga njri tjetri gjersa t m vijn te Haudi Ditn e Ringjalljes.
  - el-Khatīb, Tarīkh ul-Baghdād, vll. XIV, f. 321;
  - Ibn ‘Asākir, Tarīkh, (jeta e ‘Alīut), vll. XVII, f. 256, (el-Mukhteser) nr 1162, ose vll. III, f. 119 (Tahdhīb);
  - Khawārizmī, el-Menākib, f. 77;
  - Taberānī, es-Seghīr, vll. I, f. 255;
  - Muntekheb Kenz ul-‘Ummāl (n margjinn e Musned-it), vll. V, f. 30;
  - Ibn Kutejbe, el-Imāme we’l-Sijāse, vll. I, f. 73; el-Hamawejnī, Ferā’id us-Simtejn, Kreu XXXVII.

  Fakhr Rāzīu thot n Tefsīr ul-Kebīr, vll. I, f. 105 (te diskutimi i bismilāh-it): “Sa pr ‘Alī ibn Ebī Tālibin (r) sht vrtetuar mutewātir se ai e shqiptonte bismilāh-in me z t lart n namazet e tija dhe kushdo q imiton ‘Alī ibn Ebī Tālibin n besimin e tij, sht n rrug t drejt. Dshmia pr kt sht thnia e Profetit (s): ‘O Allah! Ktheje t vrtetn ngado q t kthehet ‘Alīu!’”

  Tirmidhīu transmeton n vll. II, f. 298 e Sahīh-ut t tij, se i Drguari i Allahut tha: “Mshira e Allahut qoft me ‘Alīun! O Allah, ktheje gjithmon t vrtetn nga ‘Alīu!” E citon edhe profesori i el-Ez‘herit, Shejh Mensūr ‘Alī Nāssifi, n et-Tāxh el-Xhāmi’ li’l-Usūl fī Ahādīth ur-Resūl, vll. III, f. 337 (bt. 3, Kairo: Dār Ihjā’ el-Turāth el-‘Arabī, 1962; kop. nga Mektebet Pāmūk, Stamboll).
  Po ashtu, Hākimi n Mustedrek, vll. III, f. 125; el-Muttekī el-Hindī n Kenz ul-‘Ummāl, vll. VI, f. 175. Ibn Kethīri pohon se Profeti (s) ka thn: “Allahu e bekoft ‘Alīun sepse e vrteta sht gjithmon me t.” (el-Bidāje we’n-Nihāje, vll. VII, f. 36, Kajro, 1358 H.)
  N f. 20 t Tedhkīret ul-Khawās ul-Umme, te diskutimi i hadīthit t Gadīrit, Sibt ibn ul-Xheuzī transmeton se Profeti (s) tha: “(O Zot) Ktheje t vrtetn ngado q t kthehet ‘Alīu!” Ibn ul-Xheuzī komenton: “Ky hadīth provon se nse ka ndonj ndryshim ndrmjet ‘Alīut dhe nj sahabi tjetr, e drejta do t jet patjetr me ‘Alīun.”
  Shehristānīu citon kt hadīth n el-Milel we’n-Nihel: “E vrteta sht se ‘Alīu sht gjithnj n t drejtn dhe ata q e ndjekin at jan n t drejtn.”
  Ummi Seleme tregon se Profeti ka thn: “‘Alīu sht gjithmon me t vrtetn (hakk) dhe Kur’anin, dhe e vrteta e Kur’ani jan gjithmon me t; ata nuk do t ndahen nga njri tjetri gjer n Ditn e Gjykimit (ose ‘gjer kur t m takojn mua te Keutheri’).”
  Versionet e ndryshme t ktij hadīthi dhn m sipr, njihen me emrin Hadīthi hakk. Ai sht prcjell n burimet sunnite me t paktn 15 zinxhir transmetimi. Midis transmetuesve t tij jan Ummi Seleme, Ibn ‘Abbāsi, Ebū Bekri, Muhammed ibn Ebū Bekri, Āisheja, ‘Alīu, Ebū Sa‘īd el-Khudrīu, Ebū Lejlāi, dhe Ebū Ejjūb Ensārīu (Gājet ul-Merām, f. 539-540). N Sīre Halebīje autori pohon se at e prcjellin rreth tridhjet sahab (vll. III, f. 308).

 15. Anetart m posht kan falenderuar Xh.Seferi pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #11

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Citim Postuar m par nga Xh.Seferi Lexo Postimin
  Ju lutem,mos dilni jasht tem !!!
  Flm
  Po si te mos indinjohet nje shqiptar kur ti leh harape?!
  Mer lart pershendete sikur nje maroken apo nje iranian...
  Ku na qenka ndryshimi per ty??? midis dy formash te ndryshme te interpretimit, pse nuk e interpreton edhe ti njelloj ?
  Per mua jane me te drejte shiitet se sunitet.
  Por kjo eshte nje pikepamje personale, nuk pretendoj te kem do e mos te drejte per kete, por sigurisht jam i bindur qe
  midis dy te keqijave, zgjedh me te voglen prej tyre, pra shiitet.
  Ne Perendim i prezantojne si ekstremiste fetare, por kjo ndodh vetem per faktin se Perendimi eshte aleat me sunitet,
  ndaj qe te diskutohet me asnjanesi, do te duhej te debatohej kjo teme ne nenforumin e tolerances fetare, ku te degjojme edhe
  ata qe jane myslimane dhe e mendojne ndryshe nga ju ketu, ndoshta edhe bektashinjte i perkasin asaj rryme qe juve e injoroni...
  Gjithesesi nderhyrja ime ishte per faktin qe pershendetet si magjypt e arabistanit, vetem kaq.
  Pershendetje
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 17. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2017
  Postime
  10
  Citim Postuar m par nga teuhid Lexo Postimin
  14. Ebu Bekrin, Umerin, Uthman ibn Affanin, Muavijun, Aishen dhe Hafsn i thrrasin me emrat m t flliqur dhe se ata jan qeniet m t kqija n tok, ata jan armiqt e Allahut. Kushdo q nuk i armiqson ata (Ebu Bekrin dhe t tjert q u prmendn), ather imani i tij nuk sht i plot. (Hakkul jekin, fq.519, nga Muhamed Bekir el-Mexhlisi)

  Pershendetje, une nuk jam Shiia por me cfare kam lexuar, nuk kam pare dikund qe te fyhen Ebu Bekri, Omeri, Uthmani, Ajshja, perveq Muaviut. Athua pse fyhet Muaviu?? A ka cene njeri I mire? A ka cene gjethmone besnik I Islamit dhe profetit Muhammed s.a.w.s? Cfare ka menduar dhe si ka vepruar Muaviu pasi qe Hz.Muhammed s.a.v.s. ka thene: O ju njerz , ju le n mesin e juaj dy gjra q nse i prqafoni , asnjher nuk do t devijoni nga Rruga e Drejt : Librin e Allahut dhe familjen time Ehli Bejtin?? Pse Muaviu dhe fisi I tije luftuan kunder familjes se Pejgamberit dhe I vrane ata (familjen e Pejgamberit) ne menyrat me mizore?? Shpresoj qe te pergjigjesh ne keto pyetje, dhe kur ta gjesh te verteten, prap shpresoj qe do largohesh nga rruga e Muaviut, ndjekesve te tije dhe dijetareve qe ndjekin rrugen e vrasesit famekeq te familjes se Pejgamberit tone.

 18. Anetart m posht kan falenderuar toxic47 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #13
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,927

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Nje nga arsyet qe e kam luftuar dhe do ta luftoj perhere wehabizmin eshte pikerisht prej ideologjize se rrezikshme te cilen ato predikojne.

  Problemi nuk qendron thjeshte tek ''te berurin kafir'' por tek rreziku qe fshihet pas saj. Duke konsideruar dike ''kafir'' keta i shpallin lufte dhe me pas ju lejohet qe ti vrasin.

  Me kete filozofi , Sauditet sot i bejne lavash arabeve duke u legjitimuar vrasjen e shiave ne Jemen apo dhe sponsorizimin e luftes se viteve 80-te mes Iranit dhe Irakut.

  Nese dikush i thote vetes musliman duke zbatuar rregullat baze te islamit , pamvaresisht mekateve qe ben , ai eshte gjynahqar dhe gjykimi ndaj tij varet vetem nga Allahu xh.sh.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 20. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2017
  Postime
  10

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Nje nga arsyet qe e kam luftuar dhe do ta luftoj perhere wehabizmin eshte pikerisht prej ideologjize se rrezikshme te cilen ato predikojne.
  Ideologjise se Muawiut (lanet paste), na largofte Allahu nga kta jezida.

 21. #15
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Citim Postuar m par nga angmokio Lexo Postimin
  Nje nga arsyet qe e kam luftuar dhe do ta luftoj perhere wehabizmin eshte pikerisht prej ideologjize se rrezikshme te cilen ato predikojne.

  Problemi nuk qendron thjeshte tek ''te berurin kafir'' por tek rreziku qe fshihet pas saj. Duke konsideruar dike ''kafir'' keta i shpallin lufte dhe me pas ju lejohet qe ti vrasin.

  Me kete filozofi , Sauditet sot i bejne lavash arabeve duke u legjitimuar vrasjen e shiave ne Jemen apo dhe sponsorizimin e luftes se viteve 80-te mes Iranit dhe Irakut.

  Nese dikush i thote vetes musliman duke zbatuar rregullat baze te islamit , pamvaresisht mekateve qe ben , ai eshte gjynahqar dhe gjykimi ndaj tij varet vetem nga Allahu xh.sh.
  Pra, si e kemi thene shpesh, muslimaneve u eshte e legjitimuar vrasja e kafirave.....pohimi yt angmokio nuk le vend per dyshime..!!
  Por nga ana tjeter thua se vehabistet predikojne nje ideologji te "rrezikshme"!!!
  A nuk eshte Islami nje ideologji e rrezikshme, meqe si ti e si vehabistet mbeshteten mbi parimet islamike per te vrare nkerez??!
  Jarigas

 22. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  Kauret e drejtojn botn, muhamedan.

 23. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: 17 arsye pse shijat jan kafira‏

  1. tradhetuan Aliun. pranuan te paguheshin nga armiqte e tij dhe e vrane ate dhe me pas filluan ta adhurojne veti e djajve per te qene absurde dhe kontradiktore apo per te mohuar mendjen apo armen qe na ka falur Zoti!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •