Emri:  Gani-Mehmetaj.jpg

Shikime: 431

Madhsia:  100.3 KB

Nga Gani MEHMETAJ


anakaleja ishte varri i shqiptarve
Nj hoxh nga Shkodra n nj veb faqe islamike gnjen pa fije turpi kur shkruan se n betejn e Galipolit (anakales), Turqia e mbrojti islamin, ndrsa shqiptart iu prgjigjen ftess s xhihadit kundr t krishterve.N disa mjedise t islamizmit xhihadist, npr xhamit ku hoxhallart shesin prralla pr luftn e shenjt kundr t krishterve , ata prpiqen t’ua mbushin mendjen besimtarve shqiptar t paditur e analfabet pr kinse luftn e shenjt t Galipolit-anakales. sht ky islami shkretinor q po ua shprlan trurin, duke i nxitur kundr kombit t vet. Nj hoxh nga Shkodra n nj veb faqe islamike gnjen pa fije turpi kur shkruan se n betejn e Galipolit, Turqia e mbrojti islamin, ndrsa shqiptart iu prgjigjen ftess s xhihadit kundr t krishterve. E vrteta sht krejtsisht ndryshe.
Galipoli (anakale) ishte varri m i madh i ushtarve shqiptar t rekrutuar m dhun e mashtrime n Luftn e Par. Morn pjes dhe u vran nga i pari t i fundit, por nuk ishin n ann e askujt, ishin mish pr top.
Refugjatt shqiptar q i braktisn vatrat e tyre (1912-1913), pas masakrs s tmerrshme q bn serbt e grekt kundr popullats s pambrojtur, kalonin javt e muajt nn qiellin e hapur, n djerrinat e Edrenes. Autoritetet ushtarake turke nuk e patn vshtir t’i mobilizojn. U than: serbt, grekt e rust ia bhen para Gryks s Dardanelve, duke i friksuar se do t’ua prdhunonin grat, nnat e motrat para syve, po nuk e mbrojtn anakalen. Burrave t friksuar u dhan arm e municion, pak ushqime dhe i futn n llogore. Asnjri nuk doli gjall.
Vala tjetr e ushtarve shqiptar-nizam, erdhn nga shkrettirat arabe. Ata nuk e kishin iden pr ngjarjet n atdheun e tyre, as nuk e dinin se Turqia po shpartallohej, prandaj i futn n luft pa u dhn mundsi tjetr. Dhe u grin nga plumbat e mortajat pa e marr vesh as kundr kujt luftuan as pse luftuan. Ran pa din e pa iman.
Turqia n aleanc me boshtin e krishter, luftonte kundr anglo-francezve, po ashtu t krishter. Shqiptart luftuan e vdiqn kot.
Pra, n Luftn e Par Botrore, edhe n betejn e Galipolit luftuan n njrn an Austro-Hungaria, Gjermani e Turqia (Boshti) kundr Britanis s Madhe, Francs e Rusis (Aleanca). Shtetet e krishtera kundr shteteve t krishtera. Turqia u gjend n njrin krah t krishter. Ndrkaq, shqiptart e shkret s’kishin asnj pun n kt luft q ua hngri kokn. Megjithat, Austro-Hungaria, Gjermani e Turqia nuk e mbrojtn anakalen, q ishte pika e cila do ta mbronte Konstantinopojen (Stambollin).
Trupat angleze e ruse u futn n Stamboll. Humbjet e tmerrshme n anakale s’patn asnj kuptim, sepse synimi i Turqis nuk u arrit, nuk e mbrojti territorin e vet. Turqin e pushtuan trupat aleate (Anglia, Franca e Rusia). Kjo sht historia q mund ta lexoni n t gjitha librat e qytetrimit Perndimor, kt nuk e mohojn as historiant turq, por ca budallenj islamik gnjejn, sepse e din se besimtart e tyre nuk lexojn as nuk din t lexojn. Kshtu, hoxhallart pro serb e pro turq e sajojn historin kombtare sipas porosis s armikut ton.

Qe nga ajo koh Rusia e mori me dhun t drejtn pr t kaluar npr Ngushticn e Dardaneleve. T drejtn e m t fortit e gzojn edhe sot e ksaj dite. Kshtu, anija ruse n territorin detar turk para disa kohsh ua drejtoi tytat e mitralozave anijeve turke. Erdogani, idhulli i nj grushti shqiptarsh islamik e budallenj, nuk bri as gek as mek. E mbrtheu frika n shtetin e vet. Rust jan t rrezikshm e t fort pr shtetin turk, prandaj provokojn me arroganc e primitivizm.
Ndrkaq, knga n gjuhn shqipe, e prkthyer nga turqishtja pr heroizmat e betejs s humbur t Canakales, sht knga m idiotike n gjuhn ton. sht kng turpi. Si ta kish porositur Serbia q t thon: ja budallenjt shqiptar pr ke luftojn, ndrsa nuk i doln zot atdheut t tyre.