Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Emri: ecooo.jpg

Shikime: 1019

Madhsia: 54.3 KB

  "Mediat sociale u kan dhn t drejtn e fjals budallenjve. Jan fjalt e Umberto Eco q sulmon n kt mnyr internetin n ceremonin e dhnies s diploms s tij honoris causa n Universitetin e Torinos pr merita n shtje t komunikimit, kulturs dhe medias.

  M prpara ata flisnin vetm n bare pas nj gote me ver, pa e dmtuar komunitetin. Ua mbyllnin menjher gojn, ndrsa tani kan t njjtn t drejt fjale me nj fitues t mimit Nobel. sht pushtim nga budallenjt, citon lapsi.al.

  Pr Eco, interneti sht nj dram e vrtet sepse promovon budallain e fshatit si mbajts t s vrtets. Struktura e internetit sipas Eco favorizon prhapjen e atyre q propagandojn budallallqe. N kt pik sipas tij, roli i gazetave sht shum i rndsishm sepse duhet t filtroj me ekipe specialistsh informacionet q vijn nga interneti sepse askush nga ne nuk sht i aft t kuptoj sot nse nj informacion sht i besueshm apo jo. Pr t br kt sipas tij gazetat duhet tu dedikojn t paktn 2 faqe analizave dhe kritikave mbi faqet online, njlloj si msuesve u duhet tu msojn nxnesve si t prdorin t dhnat pr t ndrtuar nj shtje.

  Para studentve ai tha se ishte hera e dyt q vinte n kt universitet, pasi n vitin 1954 ishte laureuar n filozofi. Do t doja t isha laureuar n fizikn brthamore ose n matematik tha me shaka Umberto Eco.

  Lapsi

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Marya (05-01-2016)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-01-2016
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve


 4. #3
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,707
  Faleminderit
  68
  191 falenderime n 177 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Umberto Eko thote qe mediat sociale u kane dhene te drejten e fjales budallenjve.
  E drejta e fjales eshte e siguruar nga kushtetuta ne demokraci.
  Liria dhe shkembimi i informacionit jane te lejuara me ligj dhe interneti eshte nje rrjet gjigand social ideal ku percohen mendime,
  ide,opinione dhe shkembehet informacion
  Cdo njeri ka te drejte te shprehe mendimin/opinionin e tij/ te saj.
  Jam dakort qe ka shume budallenj,te papjekur ,injorante ne kete bote,
  Prandaj edhe lexon shume budalliqe.
  Sot pothuaj gjithe familjet e kane te pakten nje kompjuter ne shtepi dhe kjo u ka siguruar mundesite te futen dhe
  komunikojne ne internet.
  Dikur shume budalliqe te njerzve I degjoje neper kafe/lokale/birrari/plazhe grumbullime,mitingje,sot i sheh ne internet.
  Nga Eco shihet vetem negativiteti ne internet dhe nuk permendet fare ndikimi I forte dhe shume pozitiv qe interneti I ka dhene
  komunikimit te shpejte si emaili,ai telefonik si skype,sistemi i komunikimeve video live, progresi dhe nxitja
  e aktiviteteve te bizneseve,rritja e njohurive nga njerezit etj.
  Shume kompani te reja jane krijuar dhe zhvilluar biznes ne internet dhe kane fituar biliona dollare si psh .Google,Amazoni,Ebay etj
  Eshte e vertete qe internet ka ndihmuar shume ne zhvillimin e teknologjise pasi ka qene nje medium shume efektiv ne shkembimin
  e njohurive dhe ideve te reja qe ka nxitur progresin ne teknologji te re dhe ne ekonomi ne gjithe boten.
  Interneti ua ka lehtesuar jeten njerezve dhe kjo eshte e vertete.
  Censurimi i fjales se lire dhe mohimi I te drejtes se fjales sepse dikush nuk eshte korrekt ne mendime apo opinione,duket si filtrim ,por ne fakt eshte fashizem.
  Umberto Eco ka tendenca fashisti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 08-01-2016 m 20:45
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2013
  Postime
  242
  Faleminderit
  52
  39 falenderime n 31 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Eco ka te drejte . Po tu hedhesh nje sy komenteve qe behen neper gazeta ,fb apo youtube e kupton menjehere qe po lundron i vetem ne nje det injorance.Fenomeni nuk eshte vetem shqiptar por ,me sa di, boteror.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  966
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Eko eshte gomar per vete dhe nuk e perdor organin e burrit per burreri por per llafazaneri. Marrezia e organit te burrit ka zbuluar edhe qe askush nuk e ka mendjen. Po valle cfare kafshesh budallaqe jemi, apo jemi femije lakuriqesh, vampire te parealizuar!

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  966
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur italian Umberto Eco

  Emri: umberto.jpg

Shikime: 502

Madhsia: 22.5 KB

  Bota humbet nj nga shkrimtart dhe filozoft m t rndsishm bashkkohor. Umberto Eco, i njohur pr lexuesin ndrkombtar me romanin “Emri i trndafilit”, sht ndar nga jeta n moshn 84-vjeare. Lajmin e dha n mbrmje von familja e tij pr gazetn “La Repubblica”.

  Umberto Eco ishte nj nga filozoft, kritikt letrar dhe novelistt m t shquar t kulturs italiane dhe ndrkombtare. Librat e tij jan t prkthyer n shum gjuh t huaja.

  Eco ishte gjithashtu president i Universitetit t Bolonjs dhe person nderi n Universitetin e Oksfordit. Ai ka shkruar tekste akademike, libra pr fmije dhe shum ese.

  Top Channel
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 23-02-2016 m 22:00

 8. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Une kujtoja se te drejten e fjales na e kish dhene Krijuesi, Zoti, por me sa duket e paskam ditur gabim. Tani qe foli Umberto Eco, vetem njerezit e zgjuar duhet te kene te drejten e fjales. Ne njerezit budallenj, vetem duhet te rrime urte e te degjojme te zgjuarit si puna e Ecos te ligjerojne.

  Halli i madh i ka zene mediat ne gjithe boten me Internetin. Njerezit e pushtetshem te politikes e biznesit nuk i perdorin dot me si filtra te informacionit mediat e komanduara prej tyre per te mashtruar publikun e gjere. Dhe monopolin e fjales, dhe monpolin e te vertetes, nuk e kane me Umberto Ecot me shoke.

  Une them, rrofte Interneti, qe edhe njerezit e papushtetshem gjeten zerin e tyre te humbur ne arenen publike.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 31-03-2016 m 22:14

 9. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  luleshtrydhe (20-04-2016)

 10. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  966
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Umberto u tregua budalla qe iku, vdiq dhe nuk ndenji me ne te benim gallate, lloqe ne internet!

 11. #9
  i/e regjistruar Maska e luleshtrydhe
  Antarsuar
  23-01-2009
  Postime
  152
  Faleminderit
  3
  26 falenderime n 24 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Pa pranine e budallenjve edhe i mencuri nuk do te kishte vleren qe meriton.
  Une jam per lirin e fjales, vetem duke u shprehur ti kupton, korigjohesh dhe meson. E ku ka me bukur se liria qe gezojne te gjithe sot nepermjet internetit. Bien barrierat e paragjykimit dhe njeriu flet ate qe mendon pa e ndjer peshen e shikimeve tallese apo perbuzjen e injorances.
  https://m.youtube.com/watch?v=drMWD6kOyb4

 12. #10
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Umberto Eco: Interneti u ka dhn t drejtn e fjals budallenjve

  Kjo thenie eshte e vertete, ky forum eshte prove e kesaj. Shfleto postimet e disa ateisteve dhe myslimaneve, por fatkeqesisht edhe te disa ortodokseve te ketij forumi ku me pretendimet e tyre ta ikin trurin.
  Destroyer of falsehood :)

 13. #11
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,202
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Interneti sht nj dram e vrtet sepse promovon budallain e fshatit si mbajts t s vrtets

  Mediat sociale u kan dhn t drejtn e fjals budallenjve. Jan fjalt e Umberto Eco q sulmon n kt mnyr internetin n ceremonin e dhnies s diploms s tij honoris causa n Universitetin e Torinos pr merita n shtje t komunikimit, kulturs dhe medias.
  M prpara ata flisnin vetm n bare pas nj gote me ver, pa e dmtuar komunitetin. Ua mbyllnin menjher gojn, ndrsa tani kan t njjtn t drejt fjale me nj fitues t mimit Nobel. sht pushtim nga budallenjt.

  Pr Eco, interneti sht nj dram e vrtet sepse promovon budallain e fshatit si mbajts t s vrtets. Struktura e internetit sipas Eco favorizon prhapjen e atyre q propagandojn budallallqe. N kt pik sipas tij, roli i gazetave sht shum i rndsishm sepse duhet t filtroj me ekipe specialistsh informacionet q vijn nga interneti sepse askush nga ne nuk sht i aft t kuptoj sot nse nj informacion sht i besueshm apo jo. Pr t br kt sipas tij gazetat duhet tu dedikojn t paktn 2 faqe analizave dhe kritikave mbi faqet online, njlloj si msuesve u duhet tu msojn nxnesve si t prdorin t dhnat pr t ndrtuar nj shtje.

  Para studentve ai tha se ishte hera e dyt q vinte n kt universitet, pasi n vitin 1954 ishte laureuar n filozofi. Do t doja t isha laureuar n fizikn brthamore ose n matematik, tha me shaka Umberto Eco
  Silence is golden.

 14. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Interneti sht nj dram e vrtet sepse promovon budallain e fshatit si mbajts t s vrtet

  Lazo,ky eshte mesazh mesianik ku natyrisht asnje nuk ve ne diskutim edhe mundesin e ringjalljes te Umbertos.

  Shakan me studentet mos e ka bere Umberto Bossi se momentalisht Eco ka pune te tjera.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 05-01-2017 m 07:12

 15. #13
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,202
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Interneti sht nj dram e vrtet sepse promovon budallain e fshatit si mbajts t s vrtet

  Eshte nje e vertet e madhe. Rrjetet sociale u kane dhene vertet goje, injoranteve qe ne jeten e perditshme nuk do guxonin te nxirrnin asnje fjale nga goja.
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •