Historia e iftit shqiptar t arratisur n Gjermani pr azil

Emri:  a43-650x358.jpg

Shikime: 228

Madhsia:  60.1 KB

Kristina dhe Luka shpresojn at q sht thuajse e pamundur, t drejtn e azilit n Gjermani.Ata jan larguar nga Shqipria e varfr jo vetm pr nevoja ekonomike.

Edhe n vendin ton mbizotron lufta. Ajo nuk sht nj luft me bomba, por sht nj luft pr mbijetes, thon 26 vjearja Kristina dhe bashkshorti i saj 24 vjear Luka (emrat jan ndryshuar ngaredaksia). Pr kt arsye ata kan ardhur n Gjermani dhe vern e vitit 2015 kan paraqitur krkes pr azil.

Ata vijn nga Shqipria, nj ndr vendet e varfra n periferi t Europs, t cilin Berlini n vjesht e shpalli si nj vend t sigurt origjine. Nj vend, qytetart e t cilit thuajse nuk kan asnj shans, q tu nijhet n Gjermani e drejta si refugjat.

Kristina dhe Luka e din kt. Megjithat ata nuk duan kurrsesi t kthehen n atdhe. Asgj nuk shkon si duhet n vendin ton. Korrupsioni ka kontaminuar t gjith vendin. Krimi i organizuar l gjurm an e mban, anokhen ata. Politikant as q e marrin mundimin, ta prmirsojn jetn e njerzve. Prkundrazi: ata e prkeqsojn edhe m shum at duke vrar ksisoj gjithnj e m shum shpirtra shqiptar. Dita dits. Ndaj kaq shum njerz marrin arratin prej vendit ton.
Gati 52.000 shqiptar aplikauan pr azil m 2015

Sipas t dhnave t Entit Federal pr Migracionin dhe Refugjatt nga janari deri n nntor 2015 kan paraqitur krkes pr azil n Gjermani afro 52.000 shqiptar kjo shnon nj rritje me rreth 645 prqind krahasuar me nj vit m par. Ksisoj shqiptart jan t dytt n listn e aplikimeve pr azil menjher pas Siris pr periudhn janar nntor 2015.

Me far t jetoj n Shqipri? Atje merrja vetm 80 Euro n muaj , thot Kristina, e cila ka punuar n nj Callcenter. Ajo ka studiuar pr anglisht, por nuk mund t gjente pun tjetr m t mir. Ndrsa un kisha nj pun me or t plota si barist. Rrogn e kisha 180 Euro n muaj, tregon Luka, q ka studiuar shkencat sportive. Ne nuk kishim lidhje dhe as rrjet miqsh. Nuk mund t jepnim as ryshfet, sepse skishim para. Pr kt arsye nuk kishim asnj shans t gjenim pun n profesionin ton , thon t rinjt shqiptar, q ndrkoh banojn bashk me 80 t arratisur t tjer nga vende t ndryshme n strehimore t improvizuar n nj shkoll, n nj qytet t madh n landin e Renanis Veriore-Vestfalis.

Nuk sht vetm varfria q i ka detyruar ata ta braktisin atdheun. Luka sht me origjin malazeze. Familja ime nuk i pranon ata q jan nga ish-Jugosllavia. Edhe fakti q ai sht dy vjet m i ri se un prbn problem pr familjen. Si rrjedhoj ne u martuam n fshehtsi dhe u arratism, tregon Kristina.

M e mira n Gjermani jan njerzit

Dy t rinjt shqiptar presin nj tu lind fmija i par n shkurt. Luka shpreson, q ata nuk do ti kthejn deri ather dhe q fmija t lind n Gjermani. N Shqipri sistemi i shndetsis sht katastrofik dhe pajisjet npr spitale jan t mjerueshme. Nj prkujdesje t mir mjeksore mund ta shpresosh vetm n rast se u jep mjekve dhe infermiereve dhurata t kushtueshme, ankohet ai.

N dhomn e tyre prej dhjet metrash katror n strehimoren provizore n Gjermani ndodhen ndrkoh shum anta me sende pr bebe: kto jan donacione q i kan mbledhur ndihmsit vullnetar pr iftin e ri. M e mira n kt vend jan njerzit. Un nuk e kisha menduar kurr, q gjermant jan kaq t przermrt dhe t gatshm pr t ndihmuar, thot Kristina.

Ajo dhe Luka jan t vetmit shqiptar n kt strehimore dhe e vetmja familje. Rreth 80 personat e tjer jan sirian, ose t paktn paraqiten si t till, thot Luka: Shum prej tyre vijn nga vende t tjera. Por ata japin si vend origjine Sirin, sepse n rast t kundrt kan pak shanse pr tu pranuar t qendrojn ktu. Jeta e prditshme nuk sht e leht: atyre u duhet ta ndajn nj furr me dy vende gatimi me 80 persona t tjer. Prve ksaj sht prhapur fjala, se n strehimore ka edhe vjedhje.

Shqipria nj vend i sigurt origjine?

Ndrsa n Gjermani jan pranuar vetm rreth 0,2 prqind e azilkrkuesve nga Shqipria, perspektivat e tyre pr azil n vende t tjera europiano-perndimore jan m t mira. Italia vitin e kaluar u ka njohur azilin gjysms s shqiptarve, q kan aplikuar atje, n Franc jan pranuar gati 10 prqind e tyre dhe n Zvicr rreth 12 prqind.

Prse ifti i ri ka ardhur pikrisht n Gjermani? N Itali ndrkoh sht e vshtir t gjesh pun, pr shkak t gjendjes s keqe ekonomike. N Britanin e Madhe ne nuk mund t udhtojm pa viza. Disa shqiptar sigurojn ndonj pasaport italiane falso pr t udhtuar pr n Britanin e Madhe. Kjo pasaport kushton rreth 5000 Euro. Ne nuk kemi kaq shum para, thot Luka.

Kristina e vlerson shum, q kancelarja gjermane Angela Merkel i ka hapur dyert e Gjermanis pr siriant. Megjithat, thot ajo, ajo duhet t mendoj edhe pr refugjatt nga Ballkani, sepse Shqipria n asnj mnyr nuk sht nj vend i sigurt origjine: askush nuk e braktis atdheun pa arsye. Ne duam thejsht t jetojm t sigurt, t punojm legalisht dhe t mund t kujdesemi pr fmijn ton. A sht shum kjo q krkojm?

Shpresa vdes e fundit

Q nga 1 janari shtetasit shqiptar lejohen t ndjekin kurse kualifikimi apo t punojn n Gjermani, nse ata kan nj ofert zyrtare pune dhe nse gjat 24 muajve t fundit nuk kan marr ndihma sociale si azilkrkues n Gjermani. Ky rregull vlen edhe pr shtetasit nga Bosnje-Hercegoivna, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia.

Por prej ksaj nuk shpresojn shum Kristina dhe Luka: Pr ne sht pothuajse e paumundur, t gjejm nj pun n Gjermani. Pr kt duhet t zotrosh mir gjuhn gjermane dhe t kalosh edhe nj provim prkats, gj q e vshtiron edhe m shum t trn. Gjithashtu aplikimi pr pun n kto kushte sht i pamundur n Gjermani, duhet t kthehesh n Shqipri dhe t aplikosh q atje. n sna mbetet gj tjetr vese t shpresojm, q nuk do t na kthejn, thot Kristina. Edhe pse kjo nuk duket aspak realiste: Shpresa vdes e fundit.


DW