Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 18 prej 18
 1. #1
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Janar 2016!

  Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Tre jane menyrat,o tre jane mundesite e largimit te Rames. Por problemi kryesor i largimit Rama nuk eshte vet Rama,eshte vet opozita o PD.

  1) Largimi (o mundesia e largimit )me ane te votimit. Votim per zgjedhje te reja.
  2) Largim me ane te forces,qofte ajo ligjore o qofte kryengritje popullore.
  3) Qeveri teknike,o qeveri e perbashket PS-PD.

  Me shume propabilitet po te shkohet ne zgjedhje Rama i fiton prap zgjedhjet,o me sakte eshte me shume PD qe i humb zgjedhjet sesa Rama qe i fiton.Por permbajtja nuk ndryshon.
  Largimi me ane te arrestimit o kryengritjes nuk i intereson vet PD,sepse ka me shume demokrat politikan per tu arrestuar.Dmth,te arrestosh Ramen do te thote qe Saliu eshte ne burg.
  Mbetet vetem mundesia e trete,ajo e qeverise teknike.Jo vetem si qeveri por edhe ne llogjiken e reformes per drejtesi. Dmth Rama nga tre mundesi mundet te zgjedhi dy; 1-shin dhe 3-shin. Ndersa PD eshte e detyruar te zgjedhi vetem 3-shin.
  Prandaj si llogjik problemi i vertete eshte opozita o PD,nuk eshte Rama.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 29-12-2015 mė 18:02

 3. #3
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Ai e meriton qe te rrezohet me force mirepo shqiptaret duhet qe kete here te tregojne se eshte i mundur rrezimi i nje keqqeverisje ne rruge dhe mjete demokratike. Eshte koha qe te tregojme se jemi nje shoqeri e civilizuar.
  Njekohesisht eshte koha qe ti jipet nje leksion i mire te gjithe atyre qe merren dhe do te merren me politike se pushteti te mirret nese nuk je i afte dhe i denje per te qeverisur. Nuk shkohet e gjithe jeta me eksperimente.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 30-12-2015 mė 07:44

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-03-2013
  Postime
  242
  Faleminderit
  52
  39 falenderime nė 31 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Shiko tani...Ky artikullsjellesi ,e mbaj mend qe qe diten qe erdhi ne pushtet e majta dmth pa u provuar akoma se cfare jane te zote te bejne ,te njejtat gjera thoshte . Me siguri qe do te jete ndonje "partizan" o sales qe i eshte prere racioni nga nderrimet e pushtetit. Jam i sigurt qe si ky ashtu dhe ashtu disa te sojit te tij jane gati te bejne cdo gje per te shfytezuar per interesa personale. Bile edhe te hipin ne maje te tankut sic bene ne 98-en dhe sulmuan TV-ne sepse u preken shume nga humbja e Azemit.
  Vertet qe Shq. eshte vendi me i varfer i Evropes dhe i balkanit .Vend qe e kemi patur me kohe dhe me vite . Personalisht (jo se mu hap barku per te majtet ) besoj se Rama ben aq sa mund te behet ne nje vend si Shq. Edhe sikur politikanin me te ndershem/te sukseshem/te zotin te sillje ne shq. nuk mund te bente dot cudira. Besoj gjithashtu se e keqja me e madhe ketij (atij) vendi nuk iu be nen pushtetin e komunizmit , i cili arriti te beje plot gjera pozitive , por keto 25 vj. e fundit ku cdo gje u shkaterrua, u dogj, u prish nen lotet krokodili te sales. Njeriu me negativ dhe populist dhe njekohesisht me demshem per shq.
  Sa per pyetjen qe shtron ky veriori tek shkrimi ta harroje kohet e grushtshteteve te saliut & malok te vuteve '90

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Ai e meriton qe te rrezohet me force mirepo shqiptaret duhet qe kete here te tregojne se eshte i mundur rrezimi i nje keqqeverisje ne rruge dhe mjete demokratike. Eshte koha qe te tregojme se jemi nje shoqeri e civilizuar.
  Njekohesisht eshte koha qe ti jipet nje leksion i mire te gjithe atyre qe merren dhe do te merren me politike se pushteti te mirret nese nuk je i afte dhe i denje per te qeverisur. Nuk shkohet e gjithe jeta me eksperimente.

  E para,njeriu duhet te rrezohet siē e meriton dhe per ate qe ben,e dyta edhe rrezimi me force mundet te jete demokratik dhe mundet te tregoje edhe civilizim etj etj

  Por, jashte teorive ma ha mendja se duhet te jemi dakort ne nje pike : Largimi i Rames duhet te sjelli ndryshim rrenjesor. Se perndryshe diskutojme kot.

  Pra edhe ne kete aspekt duhet o mbase kemi vetem dy menyra per te arritur kete ndryshim rrenjesor :1) Ai i largimit te Rames me ane te zgjedhjeve o votimeve pergjate kohes,ku Rama jep dorheqjen dhe vazhdon te jete ne politike.... 2) Ramen e largon nga politika. Natyrisht edhe ketu varet nga deshira e Rames,partise te Rames dhe popullit.
  Po ti pergjithsojme keto dy menyrat kemi largimin e Rames o me "evolucion" o me "revolucion". Menyra e pare,me shum propabilitet ka ndryshim shume te ngadalshem dhe kerkon si baze vetem largimin e Rames. E dyta,kerkon ndryshim te menjehershem dhe qe perfshin te gjithe.

  Ne sot jemi ne gjendje qe me largimin e Rames nuk kemi alternative umane,nuk kemi person qe ta zevendesoje si ndryshim.Largove Ramen do ta zevendesosh me Koqon,me Koqon e Kokedhimes o me Koqon e Saliut (Xenin) ose me Koqon e LSI.

  Gjendja dhe sistemi ka arritur ne nje pike te tille qe nuk mundet te kete ndryshim nga shoqeria civile qe supozohet te jete paqesore demokratike (me ane te votimit). Kush vertet kerkon ndryshim,kerkon revolucion. Popullor o i Drejtesise pak ndryshon. Qe do te thote nuk mund te kete largim pa arrestim. Ne qofte se duam ndryshim.

  Kush pohon se eshte e mundur te behet ky ndryshim,pa arrestim-qe do te thote destabilizim,nuk eshte se po flet vetem per te kaluar kohen...por po ja fut pordhes kot.

  E njejta gje ishte edhe me Saliun o ata qe kerkonin largimin e tije nga pushteti.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Majkell Xheksonat e politikes shqiptare, kete here me truk perendimor, kane interesa te permiljaredshme dhe nuk mund te largohen nga miliona zemra ciganesh simpatike!!

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ciarli : 31-12-2015 mė 05:41

 7. #7
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Citim Postuar mė parė nga WesternBlot Lexo Postimin
  Shiko tani...Ky artikullsjellesi ,e mbaj mend qe qe diten qe erdhi ne pushtet e majta dmth pa u provuar akoma se cfare jane te zote te bejne ,te njejtat gjera thoshte . Me siguri qe do te jete ndonje "partizan" o sales qe i eshte prere racioni nga nderrimet e pushtetit. Jam i sigurt qe si ky ashtu dhe ashtu disa te sojit te tij jane gati te bejne cdo gje per te shfytezuar per interesa personale. Bile edhe te hipin ne maje te tankut sic bene ne 98-en dhe sulmuan TV-ne sepse u preken shume nga humbja e Azemit.
  Vertet qe Shq. eshte vendi me i varfer i Evropes dhe i balkanit .Vend qe e kemi patur me kohe dhe me vite . Personalisht (jo se mu hap barku per te majtet ) besoj se Rama ben aq sa mund te behet ne nje vend si Shq. Edhe sikur politikanin me te ndershem/te sukseshem/te zotin te sillje ne shq. nuk mund te bente dot cudira. Besoj gjithashtu se e keqja me e madhe ketij (atij) vendi nuk iu be nen pushtetin e komunizmit , i cili arriti te beje plot gjera pozitive , por keto 25 vj. e fundit ku cdo gje u shkaterrua, u dogj, u prish nen lotet krokodili te sales. Njeriu me negativ dhe populist dhe njekohesisht me demshem per shq.
  Sa per pyetjen qe shtron ky veriori tek shkrimi ta harroje kohet e grushtshteteve te saliut & malok te vuteve '90
  Te gjitha ato qe kam parashikuar per fat te keq kane dalur te verteta.
  Ardhja e nje kryeqeverisesi te ketille eshte nje aksident dhe nje precedent shume i rrezikshem.
  Gje qe u provua krejtesisht.

  Nuk e di se kush mund te ndihet i kenaqur me kete keqqeverisje?

  Une nuk flas e as shkruaj per veten. Flas e shkruaj per ata qe e provojne direkt mbi shpine pushtetin e qelbur te qelbesirave.

  Ju e shihni pushtetin si nje kundervenje krahinash dhe ju duket fundi i botes nese nje "verior" ju shan kryekrahinarin e rradhes.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  2015 ka qene viti me i keq ne historine e Shqiperise qe nga 1990.
  Nje vit ku te gjitha dritat e shpreses u fiken dhe njerezit kerkuan si asnjehere tjeter qe pas 1990 , te ikin nga ky vend qe nuk te ofron as ushqimin per te nesermen.
  Le te thote qeveria dhe qeveritaret se fajin e ka Saliu. Kane 2 vite ne pushtet dhe cdo dite e me teper po ja shtrengojne lakun njerezve. Cdo dite e me teper po i zene frymen biznesit te ndershem.
  Nje gje nuk arrij ta kuptoj me keta ekonomistat e PS :
  Ok, i shtrenguat njerezit te jepnin edhe qindarken e fundit, per te paguar detyrimet ndaj shtetit qe nga koha e Princ Vidit.
  Ok, te gjithe duhet te paguajne ne menyre te barabarte per te mbajtur shtetin ne kembe.
  Por a mendoni o injorante se vitin qe vjen nuk do kene me mundesi pagesash as per taksa e as per buke??
  A mendoni se nga do i nxirni te ardhurat per te mbajtur shtetin dhe per te mekembur ekonomine?
  A e shikoni se si investitoret e huaj jo vetem qe nuk po afrohen, por po largohen me shpejtesi?
  A e kuptoni o truleshe se i keni futur tere shqiptaret e tere bizneset ne borxhe dhe asnje drite shprese nuk po duket per shlyerjen e tyre?
  Nje rrenim te tille ekonomik nuk na i kane bere as pushtuesit e as 1997 ta.
  Nje rrenim te tille e bene vetem ata qe na mesuan te hame bar e te mos dorezohemi.
  Mallkuar qofshi !
  Mallkimi do ju ndjeke bashke me turpin dhe lotet e baballareve qe nuk sigurojne dot buken per femijet e tyre.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 9. 2 antarėt mė poshtė falenderuan 2043 pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  ACEE (02-01-2016),DYDRINAS (31-12-2015)

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e par
  Anėtarėsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime nė 50 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  personalisht jetoj dhe punoj ne tirane; cdo vit behet me i kushtueshem jetesa; kthehet nje mik nga berlini dhe cuditerisht shkojme te bejme pazarin tek carrefour ; me ato para qe shpenzova une per ushqime ai me konfirmoj qe ne berlin do kishte blere 2 fishin e tyre, llogarit qe ky vit i ri na shton taksat mbi te ardhurat, si taksa e arsimit, rritja e cmimit te biletes se urbanit etj, etj
  Zgjidhja e vetme eshte braKtisja e ketij vendi, por nuk po nuk del ajo llotaria amerikane
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime nė 436 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Cdo "vit"; ēmimi i shiblerjes se votes rritet,o nga paraja o nga premtimi per vende pune ne shtet. Cdo vit,o te gjitha vitet borxhi publik megjithe defiēitin shteteror vetem rritet. Cdo vit ekonomia e atij vendi bazohet vetem ne dogana dhe tendera.

  Dmth;ēdo vit rritet;borxhi publik,interesi i ketij borxhi,defiēiti shteteror,korrupsioni ne politik dhe ne popull,vjedhja dhe korrupsioni ne ekonomi.....

  Dhe, kjo situate e viteve ne vazhdim deri diku mund te quhet dhe normalitet,por te pretendosh qe te ulen ēmimet e tregut dhe te ngrihet niveli i jeteses nuk eshte as anormalitet,eshte me shume se ēmenduri.

 12. #11
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Pas dy vjet e gjysėm edhe mbėshtetėsit e zjarrtė tė Edi Ramės janė bindur se ai ėshtė zgjidhja e gabuar. Ne tė forumit i kishim parashikuar me kohė kėto zhvillime.  KRYEMINISTRI YNĖ – KAVIE, POR JO NĖ DORĖ TĖ GAZETARĖVE

  Nga Ilir Yzeiri -

  30 Dhjetor 2015

  ILIR YZEIRI

  Ilir YzeiriPamja qė paraqiti Edi Rama nė takimin e fundvitit me gazetarėt ishte pėr tė qarė e pėr tė qeshur. Ai, duke luajtur rolin e viktimės, nė njė moment e quajti veten kavie nė duart e gazetarėve qė, sipas tij, po e masakrojnė me kritika. Pastaj tha se nuk i lexon gazetarėt, por ia thonė sejmenėt qė punojnė rrotull tij ose zyra e shtypit, siē quhet sot. Pėr tė treguar se ai kritikat nuk i pėrfill, sepse ato nuk po arrijnė tė zbulojnė veprat e mėdha tė Kryeministrit, por po e sakatojnė atė, ai tha se e ndien veten si njė kavie, pra si njė kafshėz e gjorė mbi trupin e tė cilit apo sė cilės bėhen eksperimente nga mjekė apo shkencėtarė qė sakrifikojnė kafshėzat e gjora qė tė ndihmojnė njerėzit. Po a ėshtė vėrtet Edi Rama kavie nė duart e gazetarėve apo kavie nė duart e korrupsionit dhe kastave kriminale nė Shqipėri? Ta shohim.

  Semantika e politikanit star

  Tani po bėhet rutinė e mėrzitshme qė Kryeministri, nė takimet e fundvitit me gazetarėt, bėn si garip duke shitur mendtė qė nuk i ka dhe pret ditėt e fundit tė vitit qė tė shprehė, sipas mėnyrės sė personazheve tė dramave tė realizmit socialist, ngadhėnjimin mbi shtypin dhe sfidėn qė ai i bėn duke mos e lexuar. Imitimi i shėmtuar i takimeve tė presidentėve amerikanė qė organizojnė mbrėmje gala me artistė tė mėdhenj dhe me gazetarė tė shquar ėshtė njė shfaqje delirante dhe katundareske e pashoq. Jo vetėm pse atje janė yjet e artit e tė kinemasė qė janė model pėr tė gjithė botėn, por sepse Presidenti amerikan shkon atje kokulur dhe pa asnjė kompleks. Nė radhė tė parė ai tallet me vetveten dhe asimetria qė krijohet mes figurės sė njeriut mė tė fuqishėm tė botės me personazhin e lehtė qė vetironizohet nė sy tė tė ftuarve, krijon me tė vėrtetė efekt. Kjo ėshtė njė traditė e gjatė nė historinė e presidentėve amerikanė. Nė teoritė e komunikimit politik, ky rast studiohet mė vete nė kapituj tė veēantė, sepse amerikanėt ishin tė parėt qė e spektakolarizuan garėn presidenciale dhe i dhanė tiparet e paraqitjes sipas modelit tė starėve tė kinemasė apo tė rokut. Imazhi, gruaja e presidentit, familja dhe jeta intime u paraqitėn nė publik dhe iu dhanė atij si njė shfaqje, nė mėnyrė qė ai ta vlerėsojė njeriun mė tė rėndėsishėm tė vendit me tė njėjtat emocione qė vlerėson njė artist dhe kėshtu betejat politike kthehen nė spektakle dhe nė shou, nė mėnyrė qė tė shmanget ligjėrimi i zi dhe i egėr ose nė rastin mė tė mirė, ai lloj ligjėrimi tė mbytet nė atmosferėn e lehtė tė spektaklit. Deri vonė ky model nuk kishte pėrfshirė Europėn dhe po tė kujtojmė garėn presidenciale nė Francė, fjala vjen, deri te Shirak, gratė e presidentėve nuk ishin pjesė e konkurrimit politik. Madje, ndaj familjes mbahej njė qėndrim tejet konservator. Tė gjithė pėrmendin rastin e Miteranit, fjala vjen, njė marrėdhėnie jashtėmartesore e tė cilit u mbajt e fshehtė pėr vite e vite me radhe. Ishte Presidenti Sarkozi ai qė futi dhe nė Francė stilin amerikan tė konkurrimit politik, duke e bėrė pjesė tė spektaklit politik edhe familjen e tij. Ndėrsa Berluskoni nė Itali i kaloi tė gjitha kufijtė dhe jeta e tij personale kaloi nė rrėfime vulgare dhe u bė telenovela e njė publiku tė gjerė pėr shumė kohė. Por kjo ėshtė njė histori tjetėr. Edi Rama ėshtė njė artist mediokėr, por nė politikė tė gjithė patėm shpresė se do tė sillte njė klimė dhe njė frymė tjetėr. Personalisht dyshova nė fillim, sidomos pas darkės sė ngjalave nė gjirin e Lalėzit, por mė pas ideja se bashkimi me Metėn shmangte tė keqen mė tė madhe tė kėtij vendi, Berishėn, mė bindi se ndoshta kjo ishte rruga mė e drejtė dhe pastaj nė politikė koalicionet lėvizin dhe ndryshojnė. Do tė kishte qenė mė e ndershme qė Edi Rama tė ishte tėrhequr nga bashkėqeverisja me Metėn dhe tė kishte deleguar ndonjė prej atyre qė brenda PS-sė e kishin shpallur me kohė nevojėn e koalicionit me Metėn, por ai, me intuitėn e shtetarit hileqar shqiptar, u ngjit nė majė tė shtetit pėr tė na treguar tė gjithėve se nuk ėshtė gjė tjetėr, por vetėm djali ilegjitim i Berishės lindur nė Tiranė dhe rritur nė oborrin e Bllokut.

  Pse nuk ėshtė kavie e gazetarėve Edi Rama

  Ky vit do tė mbahet mend nga tė gjithė qė Edi Rama e humbi pėrfundimisht mbėshtetjen e opinionit publik. Zėrat mė seriozė dhe mė autoritarė tė shtypit shqiptar e kanė qortuar atė dhe i kanė vėnė nė dukje se ai, jo vetėm qė nuk ėshtė kavie nė duart e gazetarėve, por nėse vazhdon kėshtu do tė bėhet pėrfundimisht kavie e mafies dhe e oligarkisė sė pasunarėve tė korruptuar nė kėtė vend. Edi Rama ėshtė akuzuar nga shtypi shqiptar si Kryeministri qė e pėrsosi sistemin e korrupsionit nė kėtė vend. Ai u lidh me klientėt e vjetėr tė Berishės dhe me miqtė e tij dhe nuk po bėn gjė tjetėr, por po i shpenzon paratė publike nė shėrbime qė kryhen nga biznesmenė qė nuk kanė asnjė lidhje me tenderėt qė fitojnė. Agjencia prestigjioze e lajmeve dhe investigimit BIRN, ka publikuar nė disa numra radhazi skandalet e deformimeve tė parave tė buxhetit tė shtetit nė klientė tė qeverisė. Edi Rama po mbyll vitin e dytė tė qeverisjes dhe nuk ka njė platformė tė qartė ekonomike. Paraqiti njė sistem taksash qė e ndėrroi disa herė aq sa u bė qesharak. Analistėt kanė shtruar tė shqetėsuar pyetjen se si ka mundėsi qė formalizimi i ekonomisė nuk solli rritjen e tė ardhurave. Edi Rama u justifikua se rėnia e tė ardhurave ka ndodhur pse shqiptarėt kanė lėnė duhanin dhe ēmimi i karburanteve ėshtė ulur. Edi Rama mori edhe njė shuplakė tjetėr tani nė fund nga komisioneri i Kėshillit tė Europės pėr zgjedhjet vendore, i cili deklaroi se ato ishin njė dėshtim. Edi Rama, siē vėnė nė dukje njė pjesė e madhe e analistėve seriozė tė shtypit, ndryshon nga Berisha dhe Basha se nuk ka vrarė njerėz nė bulevard. Kjo ėshtė e vėrtetė, Edi Rama nuk ka vrarė, por ai ka varrosur pėrfundimisht shpresėn se ky vend mund tė bėhet. Arrogant dhe mediokėr ai ka bllokuar RTSH-nė publike dhe nuk do t’ia dijė se miliarda lekė tė shqiptarėve digjen pėr njė transmetues banal. Me papunėsinė nė shifra rekord, pa asnjė strategji ekonomike, me njė ministėr Ekonomie qė del nė TV dhe reciton tekste banale me investitorė qė do tė vijnė e do tė bėjnė mrekulli nė kėtė vend, Edi Rama me tė vėrtetė ėshtė bėrė si njė kavie, ėshtė bėrė pėr tė ardhur keq, sepse ai tashmė ėshtė dorėzuar nė duart e mafies dhe tė korrupsionit. Por ai ka fatin e budallait, sepse pėrballė ka njė opozitė qė nuk do tė vijė nė pushtet, ka njė forcė politike qė e ka ndėrtuar aksionin politik mbi refuzimin e pėrgjegjėsive reale qė tė ndėrtohet e tė bėhet ky vend. Opozitės sė sotme dhe Berishės e Bashės iu intereson opozita, nė mėnyrė qė tė pastrojnė krimet dhe paratė e pista qė kanė grumbulluar nė kėta vjet ata dhe shumė prej tė tjerėve nė atė forcė politike. Duke u bėrė tė padurueshėm nė publik, duke artikuluar gjithmonė marrėzira, ata janė tė qetė se ashtu nuk do tė vijnė kurrė nė pushtet, por do tė kenė autoritetin e atij qė shan gjithė ditėn dhe bėn sikur nxehet me qeverisjen e keqe.

  Pėrfundim

  Ky vit po ikėn dhe shqiptarėt u ndien edhe njė vit mė tė pashpresė, u ndien edhe njė vit mė tė lodhur dhe megjithėse ata vetė nuk duan, janė tė detyruar ta pranojnė se po dėshtojnė qė tė ndėrtojnė shtetin e tyre. Drejtėsinė e shkatėrruar po presin t’ua rregullojė njė ambasador, ekonominė njė ish-drejtor dogane i rekrutuar nga Fatos Nano, kulturėn njė femėr qė jep ēmime pėr Vrimėn e pambyllur tė erėrave tė ndotura qė vijnė nga kundėrmimi i njė vendi qė po degradon nė ekonomi, kulturė e nė gjithēka. Nė gjithė kėtė atmosferė, Kryeministri ynė ndihet si njė kavie, por jo si njė shtetar qė reagon ndaj sėmundjes qė i ka rėnė atij dhe qė po infekton vendin.

  shqip

 13. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime

  Thumbs down Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Citim Postuar mė parė nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Pas dy vjet e gjysėm edhe mbėshtetėsit e zjarrtė tė Edi Ramės janė bindur se ai ėshtė zgjidhja e gabuar. Ne tė forumit i kishim parashikuar me kohė kėto zhvillime.  KRYEMINISTRI YNĖ – KAVIE, POR JO NĖ DORĖ TĖ GAZETARĖVE

  Nga Ilir Yzeiri -

  30 Dhjetor 2015

  ILIR YZEIRI

  Ilir YzeiriPamja qė paraqiti Edi Rama nė takimin e fundvitit me gazetarėt ishte pėr tė qarė e pėr tė qeshur. Ai, duke luajtur rolin e viktimės, nė njė moment e quajti veten kavie nė duart e gazetarėve qė, sipas tij, po e masakrojnė me kritika. Pastaj tha se nuk i lexon gazetarėt, por ia thonė sejmenėt qė punojnė rrotull tij ose zyra e shtypit, siē quhet sot. Pėr tė treguar se ai kritikat nuk i pėrfill, sepse ato nuk po arrijnė tė zbulojnė veprat e mėdha tė Kryeministrit, por po e sakatojnė atė, ai tha se e ndien veten si njė kavie, pra si njė kafshėz e gjorė mbi trupin e tė cilit apo sė cilės bėhen eksperimente nga mjekė apo shkencėtarė qė sakrifikojnė kafshėzat e gjora qė tė ndihmojnė njerėzit. Po a ėshtė vėrtet Edi Rama kavie nė duart e gazetarėve apo kavie nė duart e korrupsionit dhe kastave kriminale nė Shqipėri? Ta shohim.

  Semantika e politikanit star

  Tani po bėhet rutinė e mėrzitshme qė Kryeministri, nė takimet e fundvitit me gazetarėt, bėn si garip duke shitur mendtė qė nuk i ka dhe pret ditėt e fundit tė vitit qė tė shprehė, sipas mėnyrės sė personazheve tė dramave tė realizmit socialist, ngadhėnjimin mbi shtypin dhe sfidėn qė ai i bėn duke mos e lexuar. Imitimi i shėmtuar i takimeve tė presidentėve amerikanė qė organizojnė mbrėmje gala me artistė tė mėdhenj dhe me gazetarė tė shquar ėshtė njė shfaqje delirante dhe katundareske e pashoq. Jo vetėm pse atje janė yjet e artit e tė kinemasė qė janė model pėr tė gjithė botėn, por sepse Presidenti amerikan shkon atje kokulur dhe pa asnjė kompleks. Nė radhė tė parė ai tallet me vetveten dhe asimetria qė krijohet mes figurės sė njeriut mė tė fuqishėm tė botės me personazhin e lehtė qė vetironizohet nė sy tė tė ftuarve, krijon me tė vėrtetė efekt. Kjo ėshtė njė traditė e gjatė nė historinė e presidentėve amerikanė. Nė teoritė e komunikimit politik, ky rast studiohet mė vete nė kapituj tė veēantė, sepse amerikanėt ishin tė parėt qė e spektakolarizuan garėn presidenciale dhe i dhanė tiparet e paraqitjes sipas modelit tė starėve tė kinemasė apo tė rokut. Imazhi, gruaja e presidentit, familja dhe jeta intime u paraqitėn nė publik dhe iu dhanė atij si njė shfaqje, nė mėnyrė qė ai ta vlerėsojė njeriun mė tė rėndėsishėm tė vendit me tė njėjtat emocione qė vlerėson njė artist dhe kėshtu betejat politike kthehen nė spektakle dhe nė shou, nė mėnyrė qė tė shmanget ligjėrimi i zi dhe i egėr ose nė rastin mė tė mirė, ai lloj ligjėrimi tė mbytet nė atmosferėn e lehtė tė spektaklit. Deri vonė ky model nuk kishte pėrfshirė Europėn dhe po tė kujtojmė garėn presidenciale nė Francė, fjala vjen, deri te Shirak, gratė e presidentėve nuk ishin pjesė e konkurrimit politik. Madje, ndaj familjes mbahej njė qėndrim tejet konservator. Tė gjithė pėrmendin rastin e Miteranit, fjala vjen, njė marrėdhėnie jashtėmartesore e tė cilit u mbajt e fshehtė pėr vite e vite me radhe. Ishte Presidenti Sarkozi ai qė futi dhe nė Francė stilin amerikan tė konkurrimit politik, duke e bėrė pjesė tė spektaklit politik edhe familjen e tij. Ndėrsa Berluskoni nė Itali i kaloi tė gjitha kufijtė dhe jeta e tij personale kaloi nė rrėfime vulgare dhe u bė telenovela e njė publiku tė gjerė pėr shumė kohė. Por kjo ėshtė njė histori tjetėr. Edi Rama ėshtė njė artist mediokėr, por nė politikė tė gjithė patėm shpresė se do tė sillte njė klimė dhe njė frymė tjetėr. Personalisht dyshova nė fillim, sidomos pas darkės sė ngjalave nė gjirin e Lalėzit, por mė pas ideja se bashkimi me Metėn shmangte tė keqen mė tė madhe tė kėtij vendi, Berishėn, mė bindi se ndoshta kjo ishte rruga mė e drejtė dhe pastaj nė politikė koalicionet lėvizin dhe ndryshojnė. Do tė kishte qenė mė e ndershme qė Edi Rama tė ishte tėrhequr nga bashkėqeverisja me Metėn dhe tė kishte deleguar ndonjė prej atyre qė brenda PS-sė e kishin shpallur me kohė nevojėn e koalicionit me Metėn, por ai, me intuitėn e shtetarit hileqar shqiptar, u ngjit nė majė tė shtetit pėr tė na treguar tė gjithėve se nuk ėshtė gjė tjetėr, por vetėm djali ilegjitim i Berishės lindur nė Tiranė dhe rritur nė oborrin e Bllokut.

  Pse nuk ėshtė kavie e gazetarėve Edi Rama

  Ky vit do tė mbahet mend nga tė gjithė qė Edi Rama e humbi pėrfundimisht mbėshtetjen e opinionit publik. Zėrat mė seriozė dhe mė autoritarė tė shtypit shqiptar e kanė qortuar atė dhe i kanė vėnė nė dukje se ai, jo vetėm qė nuk ėshtė kavie nė duart e gazetarėve, por nėse vazhdon kėshtu do tė bėhet pėrfundimisht kavie e mafies dhe e oligarkisė sė pasunarėve tė korruptuar nė kėtė vend. Edi Rama ėshtė akuzuar nga shtypi shqiptar si Kryeministri qė e pėrsosi sistemin e korrupsionit nė kėtė vend. Ai u lidh me klientėt e vjetėr tė Berishės dhe me miqtė e tij dhe nuk po bėn gjė tjetėr, por po i shpenzon paratė publike nė shėrbime qė kryhen nga biznesmenė qė nuk kanė asnjė lidhje me tenderėt qė fitojnė. Agjencia prestigjioze e lajmeve dhe investigimit BIRN, ka publikuar nė disa numra radhazi skandalet e deformimeve tė parave tė buxhetit tė shtetit nė klientė tė qeverisė. Edi Rama po mbyll vitin e dytė tė qeverisjes dhe nuk ka njė platformė tė qartė ekonomike. Paraqiti njė sistem taksash qė e ndėrroi disa herė aq sa u bė qesharak. Analistėt kanė shtruar tė shqetėsuar pyetjen se si ka mundėsi qė formalizimi i ekonomisė nuk solli rritjen e tė ardhurave. Edi Rama u justifikua se rėnia e tė ardhurave ka ndodhur pse shqiptarėt kanė lėnė duhanin dhe ēmimi i karburanteve ėshtė ulur. Edi Rama mori edhe njė shuplakė tjetėr tani nė fund nga komisioneri i Kėshillit tė Europės pėr zgjedhjet vendore, i cili deklaroi se ato ishin njė dėshtim. Edi Rama, siē vėnė nė dukje njė pjesė e madhe e analistėve seriozė tė shtypit, ndryshon nga Berisha dhe Basha se nuk ka vrarė njerėz nė bulevard. Kjo ėshtė e vėrtetė, Edi Rama nuk ka vrarė, por ai ka varrosur pėrfundimisht shpresėn se ky vend mund tė bėhet. Arrogant dhe mediokėr ai ka bllokuar RTSH-nė publike dhe nuk do t’ia dijė se miliarda lekė tė shqiptarėve digjen pėr njė transmetues banal. Me papunėsinė nė shifra rekord, pa asnjė strategji ekonomike, me njė ministėr Ekonomie qė del nė TV dhe reciton tekste banale me investitorė qė do tė vijnė e do tė bėjnė mrekulli nė kėtė vend, Edi Rama me tė vėrtetė ėshtė bėrė si njė kavie, ėshtė bėrė pėr tė ardhur keq, sepse ai tashmė ėshtė dorėzuar nė duart e mafies dhe tė korrupsionit. Por ai ka fatin e budallait, sepse pėrballė ka njė opozitė qė nuk do tė vijė nė pushtet, ka njė forcė politike qė e ka ndėrtuar aksionin politik mbi refuzimin e pėrgjegjėsive reale qė tė ndėrtohet e tė bėhet ky vend. Opozitės sė sotme dhe Berishės e Bashės iu intereson opozita, nė mėnyrė qė tė pastrojnė krimet dhe paratė e pista qė kanė grumbulluar nė kėta vjet ata dhe shumė prej tė tjerėve nė atė forcė politike. Duke u bėrė tė padurueshėm nė publik, duke artikuluar gjithmonė marrėzira, ata janė tė qetė se ashtu nuk do tė vijnė kurrė nė pushtet, por do tė kenė autoritetin e atij qė shan gjithė ditėn dhe bėn sikur nxehet me qeverisjen e keqe.

  Pėrfundim

  Ky vit po ikėn dhe shqiptarėt u ndien edhe njė vit mė tė pashpresė, u ndien edhe njė vit mė tė lodhur dhe megjithėse ata vetė nuk duan, janė tė detyruar ta pranojnė se po dėshtojnė qė tė ndėrtojnė shtetin e tyre. Drejtėsinė e shkatėrruar po presin t’ua rregullojė njė ambasador, ekonominė njė ish-drejtor dogane i rekrutuar nga Fatos Nano, kulturėn njė femėr qė jep ēmime pėr Vrimėn e pambyllur tė erėrave tė ndotura qė vijnė nga kundėrmimi i njė vendi qė po degradon nė ekonomi, kulturė e nė gjithēka. Nė gjithė kėtė atmosferė, Kryeministri ynė ndihet si njė kavie, por jo si njė shtetar qė reagon ndaj sėmundjes qė i ka rėnė atij dhe qė po infekton vendin.

  shqip
  Kush do e zevendesoje edi ramen?
  Juve?
  Po idiot ngeli ky pedofili.

 14. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
  Kush do e zevendesoje edi ramen?
  Juve?
  Po idiot ngeli ky pedofili.
  Vertet mendon se Rama eshte opsioni me i mire per kete vend?
  Vertet mendon se nuk mund ta zevendesoje kush?
  Kemi patur ne qeverisje historikisht plot idiote dhe te paafte, por ky ua kalon te gjitheve.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 15. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime nė 161 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Vertet mendon se Rama eshte opsioni me i mire per kete vend?
  Vertet mendon se nuk mund ta zevendesoje kush?
  Kemi patur ne qeverisje historikisht plot idiote dhe te paafte, por ky ua kalon te gjitheve.
  Ky mund tju a kaloje te gjitheve,por ai qe do vije do jete me i paafte se ky!
  Per mua me se e qarte.
  Thjeshte fare ata do shajne kete,te tjeret ata qe do vine.

 16. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Une kam shkruar qe ne 2005-en ketu ne forum, per nje te keqe te madhe qe do i vinte shqiptareve: Edvin Rama!

  Jo se kam diēka kundra PS-se apo atij, por thjeshte sepse eshte i paafte. Nuk ka arsimimin perkates, nuk njeh shtetin, nuk ia thek fare nga shifrat, eshte perdorues i rendomte i kokaines dhe ē'eshte me kryesorja vuan nga sindromi i skizofrenise!
  Ne keto 25 vite pluralizem, nqs dikush ketu do te na sjelle shifra kaq skandaloze nga kryeministrat e meparshem, qe te jene sa ēereku i ketyre te Rames, une do i kerkoje pastaj Albos te me beje non-gratta ne forum!


  Rama, eshte monstra dhe funderrina me e madhe e periudhes pluraliste ne Shqiperi! Ky eshte fakt i pakontestueshem...
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 17. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Citim Postuar mė parė nga martini1984 Lexo Postimin
  Ky mund tju a kaloje te gjitheve,por ai qe do vije do jete me i paafte se ky!
  Per mua me se e qarte.
  Thjeshte fare ata do shajne kete,te tjeret ata qe do vine.
  Logjika jota na keshillon te duam kete idiot sepse tjetri mund te jete edhe me keq.
  Pfff... sipas teje ky vend po shkon thelle e me thelle ne m@t ne menyre te pashmangeshme.
  Une nuk dua ta besoj kete.
  Kam parashihuar ne detaje se cdo bente ky qe kemi. Tjetri qe kishim ishte gjithashtu jo ai qe do deshironim, por nuk guxoi te na fikte dritat e shpreses.
  Ky e ben pa kurfare dhimbje sepse ky ska dhimsuri prindi, as vellai, as bashkeshorti e as biri. Pra ky nuk e njeh dashurine per njeriun e per familjen.
  Si i tille eshte nje moster qe nuk ka ndjeshmeri ndaj halleve te njerezve.
  Nuk po diskutoj paaftesine e mrekullueshme qe ka
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 18. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Po edhe ne populli them coc e teprojme ndonjehere dhe nuk i leme te medhenjte rehat ti zgjidhin vete problemet e tyre. Te testuar ne disa gara ate te barkut familjar, skolastik dhe atij jetesor, jane aq te matur per tia dale vete. Ai mund te jete idjot ore, po mire nga ky idjot nuk ka patur perfitime populli?

 19. #18
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,076
  Faleminderit
  57
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Janar 2016 - Edi Rama duhet te largohet nga pushteti ne rruge demokratike.

  Duket se Rama do te detyrohet te zhduket me mjete "demokratike", se ai nuk merr vesh ndryshe!
  E gjithe periudha e karrikembajtjes (jo e qeverisjes sepse ai nuk diti te qeverise as nje dite), perben nje nga kapitujt me te ndyre te historise sone kombetare!
  Turpi i mbulofte te gjithe ata qe ja bene te mundur ketij personi qe te mbaje peng nje zyre qeverie kaq gjate, duke shkarravitur e duke u marre me thashetheme!

  Nje njolle turpi per te gjithe shoqerine shqiptare, qe ra pre e mashtrimit te nje personi te depersonalizuar!
  Nje pesim i rende prej te cilit duhet te mesohet shume dhe kjo veēanerisht per te gjithe ata qe do te vijne ne pushtet pas Rames, se vota te ul perkohesisht ne nje karrike, mirepo nese je i paafte dhe abuzon me te, atehere eshte detyre e shoqerise qe te te largojne prej saj me ēdo mjet!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 26-02-2019 mė 14:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •