Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,187
  Postimet n Bllog
  3

  TV dhe edukimi i fmijve

  Nga Gzim Mekuli*

  Opinioni sot n bot sht i dyzuar lidhur me televizionin si koncept dhe si media. Disa e konsiderojn televizionin si "amortizues dhe zbuts" t realitetit t ashpr jetsor. N skajin tjetr ndodhen ata q prkundrazi, kt media e konsiderojn si nj "lindje e djallit" i cili shkatrron kulturn dhe krcnon njerzimin. Kjo shtres e opinionit e cilson televizionin si ndikues t dmshm pr zhvillimin dhe edukimin normal t rinis, e veanrisht t fmijve. TV, sipas tyre ndikon n humbjen e aftsis s prqndrimit tek fmijt, ndikon n krijimin e pasivitetit t prgjithshm, egoizmit, n shkputjen nga realiteti dhe vetvetja e deri tek lindja e instikteve kriminale.
  Po a mund t jet pozitiv TV pr fmijt? Sigurisht. TV mund t ndikoj mir tek fmijt ather kur prindrit bjn zgjedhjen e programit t duhur pr shikim. Konsumimi i programit televiziv n mnyr aktive duhet t udhhiqet nga prindrit e jo nga vet fmijt. Dihet q n ditt e sotme, pr shkak t problemeve t shumta ekonomike e sociale, shum prindr jan t shtrnguar q t jen larg shtpis dhe fmijve. N kt mnyr, seleksionimi aktiv dhe i domosdoshm i emisioneve pr fmijt, mund t jet i parealizueshm. Prpos domosdoshmris ekzistenciale, ka edhe arsye t tjera, t cilat mund ti quajm me nj fjal si "ikje" e prindrve nga prgjegjsia pr edukimin e fmijve t tyre. Sigurimi i parave, prfitimi material, etja pr karrier, shfrenimi dhe nxitimi pr konsumim e dfrim, shpesh jan "arsyetime" m t "rndsishme" pr prindrit, se investimi i kohs n edukimin e fmijve.
  Pasojat e mosseleksionimit aktiv t emisioneve pr fmij n televizion jan t paparashikueshme: fmijt dhe t rinjt nga kto familje, pjesn drmuese t kohs s lir e kalojn para mediave pra, para aparateve televizive, kshtu ata kan mundsi t shikojn emisione q pr fmijt jan rreptsisht t ndaluara. Sipas psikologve gjerman, 20.000 deri 30.000 fmij t ktij grupi qndrojn deri n orn dy t mesnats para televizionit. Nj 18 -vjear, sot nprmes mediave ka par me syt e tij mbi 200.000 akte dhune, dhe ky fmij ka par mbi 40.000 her sekuenca ose foto me njerz t gjymtuar, t dhunuar e t masakruar...(Shembull kemi sot luftn n Irak dhe ndrmjetsimi, "i fotografis s ashpr dhe t fort", prmes televizorit.
  Pengesat n lexim, bised, shkrim, pengesat n koncentrim jan prezente tek fmijt t cilt skajshmrisht shum ndjekin emisionet televizive. Dhuna n televizion shkakton frik. Nse pr t rinjt, nj pamje televizive do t konsiderohej provokim nervash dhe knaqsi, kjo pr fmijt mund t ngjall frik dhe pasiguri, e m pas pasoja t rnda psiko-sociale. Deri edhe mbipesha mund t jet pasoj e shikimit t tepruar t televizonit. Fmijt me mbipesh nuk shprehin knaqsi pr lvizje dhe kshtu m me knaqsi afrohen para televizionit dhe n mnyr t pakontrolluar edhe ushqehen. Koha e kaluar para televizionit redukton kohn pr aktivitete t lira e kreative. Sipas studimeve publicistike, n hapsirat gjermane, muzika tekno, rap dhe rock jan sot, pr t rinjt, nj kult i pazvendsuar. Sipas ktij studimi, asnj nga kto kultura nuk vjen nga hapsira gjermanofolse, pra jan kultura t importuara...
  Kultura e krijuar nga presioni ekonomik, politik ose ideologjik, sht "kancer" pr t rinjt, shoqrin dhe kombin. Po vall far po ndodh me vlerat tona kulturore, t cilat jan duke u dhunuar pambarimisht nga mediat e smura karrieriste? Shikuesit televiziv jan shpesh t manipuluar nga mnyra e prezantimit t emisioneve. Lajmet jo rrall kan karakter spektakli dhe prmbajn gjysm t vrteta.
  Paksimi i kohs familjare
  Edhe ashtu koha mjaft e kufizuar pr investim n jetn familjare, sot n mas t madhe "rudhet" nga televizioni. M me knaqsi shikohen problemet familjare t bots kinematografike si, Familja Moderne "Kasandra", "Bay atch", se sa vet problemet dhe telashet e familjes. Prmes televizionit mund t shfaqen edhe konflikte brenda familjes. Shpesh ka dallime t mdha sa i prket zgjedhjes s programit televiziv. Konfliktet me fmijt dhe t rinjt rreth zgjedhjes dhe kufizimit t programit televiziv jan shpesh t paevituara.
  Konsumimi i televizionit duhet t msohet
  Ekspertt e ksaj fushe si mjekt, psikologt dhe sociologt vijn n prfundimin e hidhur se shum prindr, thjesht nuk kujdesen pr shprehin e shikimit televiziv pr fmijt e tyre.
  APELI URGJENT I TYRE TEK PRINDRIT:
  1. Aparati televiziv nuk sht "Baby sitter"(prkujdesje e fmijs)
  2. Konsumimi i programit televiziv duhet t bhet n prputhshmri me moshn e fmijs
  - 0-3 vjet: nuk ka shikim televiziv fare
  - 3-6 vjet: shikimi n raste shum t rralla ose nuk ka shikim fare
  - 6-9 vjet: maksimal nj gjysm or n dit por, jo rregullisht
  - 9-12 vjet: maksimal nj or n dit por, jo rregullisht
  -12-15 vjet: maksimal nj or e gjysm do dite, por jo rregullisht
  -15-18 vjet: maksimal dy or n dit, por jo rregullisht.
  3. Fmijt e vegjl nuk lejohen t shikojn televizion vetm. Ata kan nevoj pr "mbrojtjen e afrt" dhe sqarimin mbi emisionin nga nj i rritur.
  4. Nuk i lejohet fmijs t zgjedh programin televiziv n mnyr t pakontrolluar. Sot ka televizione me "els" t cilat bllokojn programe jo t preferuara pr fmijt.
  5. Kujdes nga shokt/shoqet e fmijs tnd q nuk kan ndonj kujdes prindror. Filmat e ndaluara, si filmat pornografik, kriminalistik, lehtsisht mund t shikohen edhe te fqinji i afrt.
  Edhe pse televizioni tek fmijt mund t ket nj ndikim prkeqsues, mendohet se kjo media nuk duhet t prjashtohet trsisht pr fmijt dhe t rinjt. Me rndsi dhe primare sht kontrollimi nga prindrit dhe t rriturit, e q gjithsesi do t kishte pjesn e determinuar t rolit pozitiv pr informacion, argtim e edukim tek fmijt e m gjr. Pr ne shqiptart do t parashtrohej pyetja: mund t ket bashkim kombtar me nj opinion t smur?!

  *Autori jeton n Oslo, Norvegji
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-03-2003
  Vendndodhja
  Bruksel
  Mosha
  49
  Postime
  256
  shume i mire ky material,une kam probleme me vajzen,gjithe diten ta lesh,shikon kartona ,dhe mundesisht pa levizur fare dhe teper e perqendruar.Mundohem qe ta kufizoj por jo ne limitet e mesiperme.
  "E mira vjen nga Zoti,e keqja eshte kusht i egzistences se krijeses"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALKAPONE
  Antarsuar
  07-08-2002
  Vendndodhja
  LONDON PERKOHESISHT
  Mosha
  39
  Postime
  14
  vertet qe tv eshte shume i demshem per femijet sidomos kure lozin kompiuter rrin pran dhe kan demtin
  ne sy keshtu me kan qortuar femije dhe keshtu do i qertoi femijet
  me respekt nga alkapone
  me mire nje fund me dhimbje se sa nje dhimbje pa fund ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  i dua ata sy qe dashuri sme dhan
  i dua ata sy qe dhimbje me lan
  vec nje gje doja te dije
  a ke pasur per mua ndopak dashuri ?

Tema t Ngjashme

 1. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 2. Trafikimi i Fmijve
  Nga Gimi3 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-03-2007, 15:08
 3. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
  Nga StormAngel n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
 4. Raporti i UNICEF-it pr trafikimin e fmijve shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •