Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Vllai i Erdoganit, Edi Rama, vizit zyrtare n Izrael

  Edi Rama n Izrael me homologun Netaniahu

  Emri: 3f041a242221a33357c466dc82ea41f1_XL.jpg

Shikime: 295

Madhsia: 18.4 KB

  Kryeministri Rama u prit sot, n selin e qeveris n Jerusalem, nga Kryeministri Benjamin Netanyahu, ku pr mbi dy or u diskutua pr forcimin e marrdhnieve mes dy vendeve dhe bashkpunimit n fusha t interesit reciprok, me theks n energji dhe n sektorin e ujit. N fokus ishte edhe rritja e ndrveprimit n shtjet e siguris dhe lufts ndaj ekstremizmit t dhunshm, n mbrojtje t vlerave dhe popujt tan nga ky krcnim.

  sht nj nder i madh i madh pr mua dhe nj privilegj q t jem ktu si Kryeministr i Shqipris. Ju jam mirnjohs pr ftesn. Ashtu si edhe ju e that zoti kryeministr, ky vit shnon 25 vjetorin e marrdhnieve tona diplomatike, por miqsia jon sht e bazuar n nj histori fantastike t shptimit t hebrenjve nga shqiptart gjat lufts s pushtimit nazist dhe ne jemi krenar q kemi qen nj vend ku asnj hebre nuk ra n duart dhe nazistve dhe ku ata gjetn streh dhe mbshtetjeje mes shqiptarve t feve t ndryshme. Ka shum histori t familjeve myslimane n Shqipri, t cilat morn n mbrojtje familjet hebreje.

  Gjithashtu ndihem shum i nderuar, sepse jemi ktu t nnshkruajm Deklaratn e Miqsis, n nj moment kur marrdhniet tona kan nevoj t forcohen, kjo edhe pr shkak t sfidave t prbashkta.

  Ne jemi shum t qart dhe t prer n qndrimin ton ndaj terrorizmit dhe akteve ekstreme t dhuns. S fundmi, ne kemi themeluar n Shqipri nj qendr rajonale pr t ndaluar ekstremizmin e dhunshm. Ne jemi t vendosur t punojm s bashku me ju, prkrah popullit izraelit, pr t mbrojtur vlerat tona dhe njerzit tan nga rreziku i terrorizmit dhe i do forme tjetr t ekstremizmit, n nj vend, i cili sht krenar pr harmonin dhe bashkjetesn fetare.

  N fund, por jo e fundit, ne jemi shum t lumtur q s bashku t parashikojm nj rritje t bashkpunimit tregtar, nj rritje t bashkpunimit n t gjitha fushat. Prsa i prket ujit, dy vendet tona jan shembulli m i mir i asaj se vendet ndryshojn jo nga ajo q kan, por nga ajo q din t bjn. Ju nuk keni burime ujore, por e keni menaxhuar m s mir. Ndrsa ne kemi shum pasuri ujore, por nuk jemi m t mirt n prfitimet prej tyre.

  Jam shum i lumtur q jam ktu dhe ju faleminderit pr kt mundsi t madhe, - u shpreh Kryeministri Rama, gjat prononcimit prpara mediave me Kryeministrin Netanyahu.

  Kryeministri Netanyahu moi miqsin midis dy popujve, e cila ka spikatur veanrisht n periudha kye t historis dhe i shprehu Kryeministrit mirnjohjen ndaj popullit shqiptar pr kontributin n shptimin e hebrenjve gjat Lufts s Dyt Botrore. Ne nuk i harrojm kurr miqt, - u shpreh Kryeministri Netanyahu, gjat prononcimit t prbashkt pas takimit.

  Kryeministr Rama, mirserdht n Jerusalem. Jemi shum t lumtur q ju takojm. Ne e dim se Shqipria sht mike e mir e Izraelit. Ne celebrojm 25 vjet marrdhnie dhe e dim, populli shqiptar nuk sht i lidhur me popullin izraelit vetm sot, por gjat periudhs s vshtir t Holokaustit, shqiptart kan qndruar krah m krah me popullin hebre q u persekutua n Europ.

  Un mendoj se Shqipria sht vendi i vetm ku popullata hebreje u rrit pr shkak t mikpritjes s refugjatve dhe fal miqsis q populli shqiptar tregoi. Ne nuk i harrojm kurr miqt tan dhe vlersojm ndjenjn e njerzimit dhe qytetrimit dhe kurajn q treguat gjat kohs son m t zymt.

  Ndaj dhe sht knaqsi e veant pr mua q sot t zgjerojm marrdhniet n shum fusha konkrete, t cilat mbulojn nj spektr shum t gjer; Mbulojn tregtin, investimet, industrin, ujin. Ne kemi t gjith nevoj pr uj q t jetojm dhe Izraeli ka eksperienc n fushn e burimeve ujore; Kto marrdhnie mbulojn gjithashtu shtjen e siguris, e cila prfshin dhe shqetson vendet anemban. Sot terrorizmi na krcnon t gjithve. Izraeli lufton kundr terrorizmit prdit dhe nuk e ul asnjher vmendjen. Por besoj se popujt sot i kuptojn gjithnj e m shum se problemet e siguris ndrkombtare jan t ndrlidhura. Krcnimi terrorist sht ndaj kujtdo, ai sht n nivel ndrkombtar, ndaj dhe prgjigjja duhet t jet e till.

  Kto jan disa nga argumentet e diskutimeve. Gjithashtu do t firmosim disa marrveshje pr t prforcuar dhe pasqyruar miqsin ton dhe me kt frym miqsie, un Kryeministr Rama, ju uroj mirseardhjen n Jeruzalem, - u shpreh Kryeministri Netanyahu n deklaratn e tij.

  Kjo vizit celebron edhe 25 vjetorin e vendosjes s marrdhnieve diplomatike mes dy vendeve. Takimi mes dy Kryeministrave dhe delegacioneve respektive konkludoi me nnshkrimin e Deklarats s Miqsis mes dy vendeve, ku shprehet angazhimi i mtejshm mes dy vendeve pr t thelluar marrdhniet n t gjitha fushat me interes reciprok, por sidomos n at t siguris, prfshir sigurin energjetike, lufts kundr terrorizmit, krimit kibernetik, si dhe n energji, bujqsi, kultur, turizm dhe arsim. Kjo deklarat synon t nxis edhe m tej bashkpunimin ekonomik dhe tregtar, si edhe i hap rrugn negociatave pr Marrveshjen e eliminimit t taksimit t dyfisht.

  Nprmjet ksaj Deklarate, pala izraelite shpreh edhe njher mirnjohjen ndaj popullit shqiptar pr kontributin n shptimin e hebrenjve gjat Lufts s dyt Botrore.

  Gjithashtu u nnshkrua edhe:

  - Marrveshja n fushn e shndetsis dhe shkencave mjeksore, ku palt angazhohen t nxisin shkmbimin e informacionit dhe dokumentacionit mbi tema q lidhen me shndetsin n fusha me interes t prbashkt; Shkmbimin e vizitave t specialistve me qllim prmirsimin e kualifikimeve dhe konsultimeve; Shkmbimin e informacionit mbi pajisjet mjeksore, aparaturat mjeksore, produktet farmaceutike dhe zhvillimet teknologjike q lidhen me mjeksin e shndetin publik; Shkmbimin e informacionit mbi konferenca kombtare, takime dhe evente t tjera q do t zhvillohen n secilin vend; Forma t tjera bashkpunimi n fushn e mjeksis dhe shndetit publik.

  - Memorandumi i Bashkpunimit mes Ministris s Arsimit dhe Sportit dhe Yad Vashem, Autoriteti i Prkujtimit t Martirve dhe Heronjve t Holokaustit, pr t bashkpunuar n promovimin e edukimit dhe prkujtimit t Holokaustit.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Vllai i Erdoganit, Edi Rama, vizit zyrtare n Izrael

  Rama: Izraeli do t eksploroj pr gaz dhe naft n Shqipri

  Emri: Rama-Linda.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 69.1 KB
  Kryeministri Rama dhe bashkshortja e tij mbjellin n emr t Shqipris “Ullirin e paqes” n Izrael

  Kryeministri Rama ka thn pr mediat izraelite se “Deklarata e Miqsis” sht shprehje kuptimplot e ktij fakti, por edhe nj gur i rndsishm n murin e miqsis s rigjetur pas nj ndrprerje t gjat nga diktatura dhe ideologjia e diktaturs komuniste n marrdhniet me Izraelin. Sipas tij, Izareli do t jap ndihmn e tij n sektorin e ujit, pot gjithashtu ka shfaqur interes pr investime n sektorin e bujqsis e turizmit.

  “Jam shum i mbresuar me nj emocion t posam, pr hir t s vrtets, nga kjo vizit, sepse kur vjen ktu e ndien n lkur peshn e jashtzakonshme t t qenit prfaqsues i nj vendi si Shqipria dhe kryeministri q prfaqson nj popull si shqiptart, pr t cilt si e vut re dhe ju, n kt vend ka nj respekt shum t veant.

  Mikpritja, vmendja, kujdesi, por edhe dshira e madhe e kryeministrit Netanyahu dhe t gjith dinjitarve q ne takuam pr t zhvilluar m tutje marrdhniet me Shqiprin, jan nj mundsi e jashtzakonshme pr ne, sepse ky sht nj vend i jashtzakonshm, me nj zhvillim t admirueshm, me dituri t madhe dhe mundsi t mdha pr t msuar dhe pr t prfituar nga nj marrdhnie kaq speciale sa ajo mes Shqipris dhe Izraelit dhe mes hebrenjve e shqiptarve.

  “Deklarata e Miqsis” sht shprehje kuptimplot e ktij fakti, por edhe nj gur i rndsishm n murin e miqsis s rigjetur pas nj ndrprerje t gjat nga diktatura dhe ideologjia e diktaturs komuniste n marrdhniet me Izraelin. Jo vetm sa i takon lufts kundr terrorizmit dhe forcimit t kapaciteteve pr t rritur sigurin, por edhe pr sa i prket nj sr fushash t tjetra.

  Besoj se ne do t bjm s bashku dhe fal ndihms s qeveris izraelite zhvillime t rndsishme n sektorin e ujit dhe t administrimit t tij, ku Izraeli sht nj kampion bote n kuptimin e mirfillt t fjals. Edhe pse sht nj vend q s’ka uj si ka Shqipria, ka arritur t bj vrtet art me shfrytzimin e ujit t kripur dhe ’kripzimin e tij pr t gjith funksionet e tij si dhe me prpunimin e ujrave t zeza.

  Nga ana tjetr, sht me rndsi edhe ka mund t bjm s bashku n fushn e investimeve t drejtprdrejta. Ne jemi n finalizim t nj marrveshje t rndsishme pr t pasur n Shqipri edhe grupin m t madh izraelit n fushn e nafts dhe gazit, “DELEK Group” q do t filloj besoj nga viti i ardhshm t eksploroj n territorin e Shqipris dhe n nj sr fushash t tjera si turizmi apo bujqsia ku ka nj interes t veant nga ana e investitorve ktu n kt vend.

  ka shkruhet n marrveshje sht fakti se ka nj vullnet t madh q ne e vum re t gjith ktu n kt vend pr t zhvilluar nj partneritet real me Shqiprin, n t gjitha fushat, nga siguria, deri tek ekonomia dhe nga mbshtetja pr rritjen e kapaciteteve tona n luftn kundr terrorizmit dhe pr sa i prket do forme t shfaqjes s tij, deri tek investimet e drejtprdrejta nga Izraeli.

  sht e vrtet q takimi i kaloi t gjitha afatet e parashikuara dhe besoj kjo si rezultat i dshirs s Kryeministrit izraelit pr t shprehur dhe rishprehur, pr t nnvizuar dhe rinnvizuar gatishmrin e shtetit dhe popullit izraelit pr t’u afruar m shum me Shqiprin dhe shqiptart, duke e thn n mnyr t vazhdueshme se Izraeli nuk i harron miqt dhe se shqiptart renditen ndr miqt e rrall dhe shum t veant t Izraelit, gj q m pas u vu re n t gjith shtrirjen e ksaj vizite.

  Pr sa u prket shtjes s Kosovs sht e qart q qndrimi izraelit nuk lidhet drejtprdrejt me Kosovn, por me kompleksitetin e nj situate q nga krijimi i shtetit t izraelit n raport me Palestinn. Besoj q kjo sht nj shtje q do t shkoj paralel edhe m shtjen q lidh votn e Izraelit me njohjen e shtetit t Kosovs”, ka thn Rama pr mediat Izraelite.

  Shqip

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,185
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Vllai i Erdoganit, Edi Rama, vizit zyrtare n Izrael

  Dita e dyt, Rama vijon vizitn n Izrael, diskutohen sfidat pr ekstremizmit t dhunshm

  Emri: rama-ne-izrael-655x356.jpg

Shikime: 68

Madhsia: 40.5 KB

  Kryeministri Edi Rama vijon vizitn n Izrael ku sht takuar me Presidentin Reuven Rivlin dhe Kryetarin e Parlamentit Yuli-Yoel Edelstein, me t cilt diskutoi mbi sfidat e prbashkta kundr ekstremizmit t dhunshm, por edhe pr mundsit e bashkpunimit mes dy vendeve n fushn e energjis, turizmit dhe bujqsis.
  Rama zhvilloi edhe nj takim me liderin e opozits Herzog, si edhe u prit n Bashkin e Jeruzalemit nga Kryetari i Bashkis Nir Barkat.
  Rama, i shoqruar edhe nga zonja e tij, vizituan memorialin Yad Vashem ku nderuan viktimat e Holokaustit e m pas u ndaln n disa nga vendet e shenjta t qytetit t Jeruzalemit, ku u takuan edhe me Patriarkun ortodoks Teofili III, Patriarkun katolik latin Imzot Fuat Tal.
  Vizita n Bazilikn e Varrit t Shenjt t Krishtit, ndrtuar nga perandori ilir Kostandin dhe ku bashkjetojn 5 komunitete t krishtera ishte nj nga momentet e veanta t ksaj vizite.

  ORA NEWS

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •