Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet n Bllog
  15

  Rama: Zgjedhje t parakohshme si nj mnyr pr t vn nn kontroll drejtsin

  Mediat e majta zbulojn strategjin e Rams. Reforma n drejtsi, skenart: Referendum e zgjedhje t parakohshme n nj dit?

  Emri: javaaaa.jpg

Shikime: 191

Madhsia: 45.6 KB

  Media online pran mazhorancs, Javanews.al ka publikuar nj analiz t zgjeruar e cila si asnjher tjetr e sheh si nj opsion krejt t mundshm zhvillimin e zgjedhjeve t parakohshme vitin e ardhshm. Sipas ksaj analize, qndrimi bllokues i opozits ndaj reforms n drejtsi mund t shprbej si nj mundsi pr ta uar vendin n zgjedhje t parakohshme.

  Por jo vetm, sipas ksaj analize e cila duket se zbulon qartazi nj strategji t vet kryeministri Edi Rama, ky i fundi ndoshta duke iu referuar edhe sondazheve t koh pas kohshme q kryen, mund t ket marr garancit se nj opsion i till mund ta nxjerr fitues.

  Por strategjia n fjal synon t godas dy zogj me nj gur. Jo vetm rikonfirmim t mazhorancs qeverisse por edhe miratim t Reforms n Drejtsi prmes nj referendumit popullor q do t zhvillohej n t njjtn dit me zgjedhjet e parakohshme.

  Ja analiza e plot e publikuar n Javanews.al

  SPECIALE JAVANES/ Hezitimi i PD-s pr t deklaruar votn pro reformn n drejtsi, u ka dhn kto dit jet disa opsioneve t tjera pr mnyrn e miratimit t ksaj reforme. Edhe pse Komisioni i Venecias ka mbshtetur draftin pr kt reform, PD-ja vijon t mbaj bllokuar konsensusin e saj, duke e br thuajse t pamundur miratimin e reforms n drejtsi vetm me votat e mazhorancs. N kto kushte, faktort politik parlamentar kan filluar t kalojn n sit edhe mnyra t tjera kushtetuese, t cilat do t mundsonim miratimin e saj. Nj nga format q po gjen m shum terren sht kalimi i reforms n drejtsi n referendum. Por a do t mjaftonte vetm kjo? A do t shfrytzohet referendumi edhe pr zgjedhje t parakohshme? Edhe ky opsion sht n tryezn e debateve mes forcave politike parlamentare t mazhorancs

  far prfiton mazhoranca?

  N fakt par n disa plane uarja e reforms n drejtsi drejt referendumit, n kushtet kur PD-ja ende refuzon t jap konsensusin n Kuvend, do t ishte nj zgjidhje oportune pr PS. Por nga ana tjetr edhe vet brenda mazhorancs ka diferenca lidhur me kt opsion, pasi shum deputet t LSI-s, prfshir edhe kryetarin e ksaj force politike, Ilir Meta, i mshojn ides se reforma duhet miratuar dhe me konsensusin e PD-s. Praktikisht kjo nnkupton se LSI sht kundr referendumit. Kjo kundrshti lidhet edhe me disa rezerva q ka LSI ndaj draftit pr reformn n drejtsi, ndonse ai draft sht produkt i SHBA-s dhe BE-s. Kmbngulja pr konsensusin e PD-s, n kushtet kur vet kjo forc politike nuk ka deklaruar asnjhere se sht e gatshme t jap konsensusin e saj, e mban m shum n nj gjendje t turbullt miratimin e reforms n drejtsis n Kuvend. Pr PS-n sht m e leht q t zhvilloj nj fushat n referendum duke pasur si avantazh t saj dhe zemrimin q kan qytetart ndaj sistemit t drejtsis n prgjithsi. Nga ana tjetr dhe forcat e tjera politike do ta ken shum t vshtir t zhvillojn nj fushat kundr reforms n drejtsi, pasi shum leht do t identifikoheshin si faktor politik q duan t mbajn ende n kmb nj sistem drejtsie tashm t falimentuar.

  far ndodh me PD-n?

  N fakt kalimi i reforms n drejtsi n referendum do t kishte nj kosto jo t vogl politike, por edhe elektorale pr PD-n. Disa eksponent t lart t ksaj force politike tashm jan identifikuar publikisht se po prpiqen t mbajn me oksigjen disa prej figurave m kuptimplote t korrupsionit n drejtsi. N thelb me kt ata kan br t qart se nuk jan pro ndryshimeve t thella n drejtsi, por vetm pr disa makiazhe. Nga ana tjetr edhe pozicionimi i PD-s n referendum kundr reforms n drejtsi n kushtet kur ajo ka mbshtetjen e plot t SHBA-s dhe BE-s, do t perceptohej n publik si nj prpjekje pr t mbrojtur sistemin e falimentuar dhe t korruptuar t drejtsis. Shum qytetar nuk do ndalen n nene t veanta q mund t prbjn opsione pr prmirsim ligjor, por ato do t votojn n bllok kundr ktij sistemi t kalbur drejtsie. Referendumi do ta nxirrte PD humbsen m t madhe dhe do ta ekspozonte si forcn politike q nuk donte ndryshime. Ajo ska shum zgjedhje.

  Zgjedhjet e parakohshme?

  A pritet q referendumi pr reformn n drejtsi t shoqrohet edhe me zgjedhje t parakohshme n t njjtn dit? Ky opsion duket se po lakohet jo pak kto dit n korridoret e mazhorancs parlamentare. Pr PS do t ishte me nj gur vret 2 zogj. Nn euforin pr referendumin ajo t mundsonte jo vetm riprtritjen e grupit t saj parlamentar, i cili ka qen jo pak i ekspozuar nga disa goditje politike brenda kuvendit, ku disa figura deputetsh kan pasur dhe probleme me drejtsin, dhe nga ana tjetr ti jepte goditjen e rradhs PD-s, e cila gjat ktyre dy viteve thuajse nuk ka ndrtuar asnj strategji elektorale, por sht marr vetm me organizime protestash t pavlera, q m shum kan acaruar qytetart sesa kan mundur ti bjn ata pr vete. Prej kohsh kryetari i PD-s, Lulzim Basha dhe paraardhsi i tij Berisha bnin thirrje pr zgjedhje t parakohshme. M pas duke ndier se mund t ishin pran nj prballje me zgjedhje t parakohshme, e moderuan krkesn e tyre n qeveri teknike. Pra duke u prpjekur t marrin rezultate n tavolin pr ti ikur prballjes n zgjedhje. Rezultati i zgjedhjeve vendore ishte dshprues pr PD-n. Por ajo vijon t mos reflektoj. Presioni pr qeveri teknike, i formave t 25 viteve m par, sht nj skenar i dshtuar. Kalimi n zgjedhje t parakohshme do t ishte nj prov shum e vshtir pr PD-n pr faktin e thjesht se opozita e saj sht ndrtuar mbi ngjarje dite, dhe jo n baz strategjie pr shtresat dhe grupimet shoqrore.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,074
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Rama: Zgjedhje t parakohshme si nj mnyr pr t vn nn kontroll drejtsin

  Pse PD sht kundr Reforms n Drejtsi? Bylykbashi: Rama krkon t emroj gjyqtart q do ta gjykojn kur t mos jet n pushtet

  Emri: kuvendi-71.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 24.2 KB

  Deputeti demokrat Oerd Bylykbashi paralajmruar faktin se opozita sht kundr reforms n drejsi pr mnyrn sesi ajo sht ideaur nga mazhoranca aktuale.

  Ajo q konsiderohet si nj nga hapat e domosdoshm pr rrugtimin e mtejshm t Shqipris n BE, pr deputetin demokrat Oerd Bylykbashi nuk sht gj tjetr vecse nj skem ogurzez me t cilon mazhoranca aktuale zyrtarizon mnyrn e kapjes s sistemit t emrimit t gjyqtarve. “Drejtsia juaj krkon t kap mnyrn e emrimit t gjyqtarve dhe ne jemi kundr ksaj drejtsie. N duam nj reform q i largon gjyqatt qoft edhe 90% t tyre nse jan t korruptuar”- deklaroi Bylykbashi duke paralajmruar se vitin e ardhshm debati mbi kt shjes mes mazhorancs dhe opozits do t dominojn fort, t paktn gjysmn e par t vitit.

  Sipas Bylykbashit :” reforma nuk mund t’i jap fuqin kryeministrit t przgjedh gjyqtart kur me shum gjas vet ai, kryeminsitrit do t prballet nesr me ata q ka przgjedhur po vet”.

  Syri

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,783

  Pr: Rama: Zgjedhje t parakohshme si nj mnyr pr t vn nn kontroll drejtsin

  O Bylykbash,

  ishit ne pushtet deri dje dhe Ramen aty e kishit!!!

  Boll ore luajtet teatro me ket popull.
  Paskeni qene te pangopshem.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •