Rrfimi i Plot/ Kush ishte sigurimsi q zgjidhte femrat e bukura pr Enver Hoxhn, Hazbiun dhe Shehun

N datn 10 maj 1950, rreth ors 22:00, nj krism jo e zakonshme e ders s shtpis m zgjoi nga gjumi Nana doli n korridor dhe pyeti: Kush asht..? U ndigjue nj za i panjohtun burri, q tha: Hape portn, jemi Sigurimi i Shtetit!. Nana hapi dern dhe, un ashtu si isha i zhveshun, nga shtrati dola pran Nans te dera, tue u dridh prej friks, kur hyn tre vet civila.

Pyeten Nann se ku asht Alfonsi, i cili, at koh mbrriti nga kuzhina. Ai u prgjigj: Qe ku jam! Ma zeshkani dhe trupmadhi prej tyne, i tha: Jeni i arrestuar si armik i popullit, ndrsa dy t tjert bllokuen dyert pr me fillue kontrollin e shtpis Ai q njoftoi arrestimin e vllaut, ma von msuem se ishte shoferi i njohtun pr vepra t tilla, Ahmet Suji, nj torturues i pashpirt.

I vuni prangat vllaut dhe doln prdere Vaji i Nans na topiti aq shum, sa harruem fare se n duert e kujt prfundoi vllau maturant 18-vjear, q asokohe po prgatitej pr provimet e shtetit. Edhe pse isha 10 vje, arrestimet e dajave dhe t afrmve na kishin burrnue para kohe, tue na formue n shpirt nj urrejtje t pashoqe pr sistemin diktatorial komunist, q, n Shkodr, asht ken ma i pamshirshmi, po edhe ma i mnershmi q ka njoht historia n krejt Lindjen komuniste europiane.

T nesrmen edhe vllau tjetr, Tonini, u prjashtue nga gjimnazi, si nj nga elementt e papajtueshm me frymn e shkolls s re revolucionare, shnon n amzn e gjimnazit drejtori hetues Sknder Villa. Un shkojsha n klas V, po, t nesrmen, filluen edhe sofratasat q nuk na u ndan asnjher pr ma shum se 40 vjet nga dera e shtpis

ME K DO T MBUSHESHIN 26 BURGJET E BIRUCAT E SIGURIMIT T SHKODRS Q NGA 1946-A?

Rrobaqepsi Filip Daia, tha: Tosknia paska ken ma e madhe se Italia..!, mbasi n t gjitha shtpijat e Shkodrs nuk kishte nj dhom bosht gjitha ishin t mbushuna me oficera e halabak t mbrthyem n arm e spaleta q kishin ardh me ndrtue socializmin

Mbas largimit t terroristit Zoji Thmeli, si kryetar i Degs s Mbrendshme t Shkodrs, n vendin e tij erdhi major Hilmi Seiti. Njihej nga mjaft persona shkodran, mbasi n vitet e rinis s tij, aty nga 1939-40, kishte ardh si student n Shkodr, dhe kishte ken n konviktin Malet tona. Nuk dihej se nga erdhi, as nga shkoi, por njihej i ardhun nga amria

Dihej se, q n vitet e para mbas 1944-s ishte angazhue me forcat e ndjekjes, q ma von u quejt Sigurimi i Shtetit, nj nga organet e njohtuna terroriste t sistemit komunist shqiptar, q n themelimin e tij, ku, asokohe (1950), punuen me zell shum nga emnat e njohtun dhe t paharrueshm pr krime, si: Ali Xhunga, Herakli Kocani, Qamil Gavoi, Qazim Kapisyzi, Fahri Kraja, Rasim Mushani, Rasim Dedja, Shyqyri oku, Dul Rrjolli, Xheudet Miloti, Isa Miloti, esk Shoshi, Lilo Zeneli, Kasem Troshani, Hamdi Ulqinaku, Fadil Parami, Xhemal Selimi, Asllan Lici, Elez Mesi, Dula Lekiqi e Aranit elat me shok q, nuk lan gja pa ba mbi rinin e pleqnin shkodrane, vetm pr me zhduk themelet e traditave atdhetare t vendosuna n shekuj nga kjo qytetari. P

ikrisht, asht ajo koh kur major Hilmi Seiti i drejtohet Ministris s Mbrendshme me ket krkes nga ana e tij: N Gjimnazin e Shkodrs vlon propaganda antikomuniste, na drgoni sa m par 100 (njqind) konviktor nga Jugu (Dosja H. Seiti, Arkivi i M. M. Tiran, 1998). Asht viti 1949, kur kryetari i Degs s Brendshme t Shkodrs, i posaardhun pr me zbatue politiken kriminale komuniste, ndien nevojn se i duheshin edhe 100 konviktor, 100 spiun, 100 agjent, 100 kriminel, 100 komunist, 100 kuadro t ardhshme t Sigurimit! Pra, duheshin edhe 100 katil t tjer, prve atyne qindrave q ishin n do skut e kand t qytetit.

Nuk i mjaftonin t Veriut, po i donte nga Jugu pr me realizue veprn e fillueme nga komunistt jugosllav, q n themelimin e Partis Komuniste n vitin 1941 prej tyne, vepr e cila do t lante me gjak t gjitha trojet tona, por n mnyr t veant, Veriun, e posarisht ato troje q ndr shekuj i kishin ba ball rrebeshit shovinist sllav e, q nuk u thyen kurr: Malet e Veriut! Partia kje e gatshme me ia plotsue dshirn, kshtu u kompletue grupi i spiunve n qytetin e Shkodrs dhe, rinia shkodrane do t survejohej e spiunohej nga: Ferit Mandia, Vehbi anga, Bardhyl Dushi, Feo Mandia, Vladimir Misja, Hajredin eliku, iril Pistoli, Iljaz Fishta, Agim Bejleri, Jonuz Dini, Haxhi Pela, Jonuz Tuli, Xhemal Dini, Sadush Kumbaro, Emil Mborja, Satber Jubani, Ilir Gjylbegu, Qemal Jashari, Jani omo, Angjelin Kumrija e deri te Bep Jubani me shok n vitin 1956, t gjith ishin n shrbim t diktaturs dhe organit t saj terrorist, Sigurimit t Shtetit.

Si t till, Sigurimi i drgoi me krye edhe studime jasht shtetit, prej nga kta erdhn t formuem si spiun dhe agjent, tue i shrbye partis ata vet bashk me gra e trashigimtart e tyne, edhe sot n gjiun e Partis Socialiste nn maskn e demokracis딅

N vitin 1950, prova e par e besueshmnis s Hilmis ndaj Sigurimit mbas daljes nga burgu t vet atij, asht ken arrestimi dhe torturat q ai i ka ba me duert e veta studentave t Shkodrs, q u arrestuen njhersh m 10 maj: Alfons Radovani, Viktor Luka, Ethem Bakalli, Njazi Urui, Mrgim Dani, Nexhip Osmani, Ferit Myftia, Pjerin Vata dhe Gjon Mark Ndoi e, mbas pak ditsh, t Ismail e Olimpi Barutitdhe, kur Alfonsi u lirue, tregoi se bash ai Hilmi ishte ai q i ka shkul nga goja dhmballt me pinca t elektricistit, q komandonte elektroshokun

SEITI, DHUNUESI I RINIS

Hilmi Seiti asht ndr kryetart e Degs s Shkodrs, q ka dhunue ma shum se t gjith t tjert rinin shqiptare, tue i detyrue me dajak e tortura me nnshkrue deklarata bashkpunimi me Sigurimin komunist, tue i premtue vende pune apo falje gabimesh n tentativa arratisjeje dhe, asht ndr ma t shquemit q ka shburrnue popullsin shqiptare n brezin kufitar, tue i detyrue me spiunue jo vetm njeni-tjetrin, por edhe tue i ba vegla t Sigurimit pr shrbime edhe n shum shtete t hueja, tue fillue nga SHBA-t e deri tek UDBja jugosllave, me t ciln bashkpunoi deri at dit q i hangri kokn E, pr kt fakt le t flasin mbar diaspora q ka braktis Atdheun e trojet shqiptare, e detyrueme me ik nga votrat e veta shekullore pr me ia lshue shovinizmit e dreqit mallkuem, ve pr me shptue nga arrestimi i sigurt dhe internimet e familjeve t tyne.

Implikimi i shum t rinjve me organet e Sigurimit, kur ishin n shrbim ushtarak apo kur rrmbeheshin nga dshira e pasioni pr sport, rekrutimi i tyne nga ana e Hilmi Seitit, asht ken dhe mbett ende sot, jo vetm pr Shkodrn, por pr gjith Shqipnin baza amorale e shkatrrimit t shum familjeve t nderueme dhe q ka ndikue dhe vazhdon me ken prap nj dam i madh pr shtjen ton kombtare, mbasi me djallzi dhe inteligjenc, Hilmia ka dit ku me prek dhe ku me shpartallue n mnyr t pandreqshme edukatn e shkollave fetare t Shkodrs, t cilat jan ken vatrat kryesore t edukimit moral, kulturor, politik, ekonomik dhe atdhetar pr t gjith popullin shqiptar, pa dallim feje dhe krahine, q n hapjen e dyerve t tyne para vitit 1900.

Nse ka njeri q ka shkatrrue qindra familje tue i internue dhe tue nxi biografit e tyne, me aq shum pasoja pr vite t tana asht Hilmi Seiti, i cili n 1954 internoi dhjetra familje shkodrane n Ku t Vlons, shumica e t cilve edhe u burgosn, vetm se ishin intelektual. Asht pikrisht ai grup ku prfshihej edhe daja i em, Paulin Pjetr Prennushi, i cili vuejti 4 vjet atje pa asnj ndihm nga familja, mbasi s shoqes nuk i epte pun askush, dhe ka jetue vetm me ndihmn e vllazenve t saj.

Ndrsa daja tjetr, Mikel Pjetr Prennushi, u arrestue nga Hilmia, n vitin 1952 dhe u torturue nga ai dhe Xheudet Miloti, n mnyrn ma shtazore, se ishte krejt i pafajshm dhe i krkohej prej Sigurimit me pranue se ka lidhje me Muharrem Bajraktarin, q asokohe qarkullonte n zonat e Vaut t Dejs, ku Mikeli punonte puntor krahu n rruga-ura. Kjo ngjau prej tij vetm se Mikeli kishte krye akademin ushtarake n Itali dhe, pr kt t dy katilt e dnuen 10 vjet heqje lirie, t cilat i kreu n kampet e shfarosjes

ǒFAT I PRISTE VIKTIMAT E SIGURIMIT-PRBINDSH MBAS LIRIMIT NGA BURGU?

Kazma, lopata, fermat, rrugt, prndjekja, vuejtja, fukarallku, frika dhe etiketa e varun n dern e shtpis: Ky sht armik i deklaruar nga lufta e klasave, firma Hilmi Seiti. Dhe, kjo etiket pasohej nga trashigimtart e tyne deri n zhdukjen e brezit t vet Hapni dosjen e tij dhe shihni se pse u gradue gjeneralmajor ai qen e bir qeni, kur Enver Hoxha po i prgatiste qefinin? Pikrisht, sepse aktiviteti i tij plotsoi t gjitha dshirat dhe trillet e udhheqsit t partis, i cili, mbasi knaqej m kta bisha n haremin e tij, kishte edhe dshirn me u knaq, ashtu si shpjegon n librin e tij, i ndjeri At Konrrad Gjolaj: Atje Ai (Don Ded Malaj, shnimi em) kishte pas rrezik e kishte ra ndr duert e nj hamsi njerzish, njfar Nevzat Haznedari, i cili njihej se para se me i pushkatue njerzit, kishte ajam (qejf, dshir) me u ra me lev koks dhe me i pa tue u hedh si pula kur u pret kokn (te libri inart, faqe 160, viti 1996, Shkodr). Plumbi q Enver Hoxha u jepte miqve t vet ishte shprblim i partis pr mirnjohjen q ai kishte pr veprat kriminale t tyne!

NETT ME FEMRA N PALLATET LUKSOZE DHE ARTISTET E TEATRIT MIGJENI

Enver Hoxha, Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu e sa katil t tjer, nuk e kishin sjell pa u mendue mir se kush u duhej atyne n Shkodr, u duhej Hilmi terroristi, q kishte dhan prova besnikrije ndaj Partis me koh n labirintet e Ministris s Brendshme, q ather kur Koi Xoxe me shok e drgonin te burgu i femnave pr me zgjedh ato rrezikzeza, me t cilat kta amoral do t kalonin natn n pallatet e tyne luksoze dhe, kur morn si shprblim nga Partia plumbin koks, thoshte pikrisht Ajo Nna Kate, q kishte mbajt elsat e atij burgu: Morn at q kan lipur me koh ata maskarenj!

Dhe, nuk duhet harrue kurr se i till ishte mendimi i shum e shum familjeve t ndershme shkodrane, q e njohtn dhe e psuen ndr votrat e tyne imoralitetin dhe paftyrsin e Hilmi Seitit me shokgja, t ciln besoj e kujtojn mir t gjith ata q njohtn spiunin kodosh, Palush Koliqi, apo aktort e Teatrit Migjeni at dit t veshuna me vela t zez, me lot prfaqe, tue shkue mbas arkivolit t Hilmis At q para tij krkoi toger Baba, at i dha partia edhe Hilmi Seitit e mbas tij edhe Mehmetit, Kadriut, Feorrit e me radhashtu, si i ban hyzmetin, ia ndjen lezetin, tha Shkodra ather

Mos ndoshta, ju Enver Kushi, bashkgjaks i Hilmi Seitit, kur flisni pr burrrin e tij me ato bushtrat e teatrit, ju keni dasht me prfshi edhe grat e vajzat e nderueme t Shkodrs, q u masakruen dhe u prdhunuen t lidhuna me vargoj anijesh ndr tavolinat e hetuesis s atyne kriminelave t pamoral e atdhe, si, Hilmi Seiti, Ahmet Suji, Ferit Mandija, Iljaz Fishta, Nevzat Haznedari, Dhimitr Shkodrani, Xheudet Miloti, kolonel Mehdi Bylbyli, Feorr Shehu etj.?

VDEKJA E PAPRITUR E HILMI SEITIT DHE MALLKIMI I PLAKS Q SHKONTE N KISH

Hilmi Seiti duket se mori mallkimin e asaj Plaks shkodrane q, me shkarpa n dor, ecte e zdathun te fabrika e makaronave drejt Pazarit t Vjetr. Ndrsa po ruhej nga nj makin gas q po fluturonte nga shpejtsia, u hap dera dhe u ndigjue nj za i panjohtun: Vishi nne, vishi pantoflet, se do t ftohsh e nuk do t t shroj Zoja e Shkodrs! dhe Plaka, q po shkonte n Kishn e Zojs s Kshillit t Mir, brinj Kalas Rozafat, m 25 prill 1960, rreth ors 10:00 paradreke, pr meshn e ors 11:00, iu prgjigj atij zani bastard, pa prit e pa e mendue fare: Zoja e Shkodrs, jarebi deri nesr t theft qafn..!

Nj rast i rrall dhe i veant, po me t vrtet ndodhi. N datn 26 prill 1960, papritmas u hap lajmi n Shkodr: Ka vdek Hilmi Seiti!. Flitej se Sigurimi kishte krkue me gjet cila kje ajo Plak gojmjalt, si e quejti gjith populli i Shkodrs, por nuk mujti me i ra n t Fjala e saj n vesh t Perndis!. M dat 27 prill, mbas homazheve n komitetin ekzekutiv t Shkodrs, t gjith n rresht e pa ba za, as majtas, as djathtas, u drejtuem kah vorrezat e dshmorve te spitali civil

Autori: FRITZ RADOVANI

Panorama