Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 57
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-03-2013
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Reforma n Drejtsi: SHBA krcnon gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n burg!

  Emri: reformn-n-drejtsi-300x202.jpg

Shikime: 1703

Madhsia: 11.0 KBNj grup me kshillimor 13 jurist elitar do t ndihmojn n reformn n drejtsi. Ditn e sotme ministri i Drejtsis, Nasip Nao, ka prezantuar sot e juristve. Nao u shpreh e ky grup kshillimor do t bj t mundur realizimin e angazhimeve pr nj sistem drejtsie t pavarur dhe t besueshm t bazuar n Kushtetut, n ligje dhe n lirit dhe t drejtat e njeriut.

  “Pr shkak t rndsis s procesit por edhe pr faktin se nj pjes e ksaj reforme krkon ndryshime t karakterit kushtetues n emr t qeveris kam ftuar ekspert t Komisionit t Venecias, por edhe t EURALIUS 4 pr t dhn asistenc. Shpreh bindjen se prmirsimi i legjislacionit n sistemin e drejtsis nuk mund t bhen pa reforma pr konsolidimin e shtetit t s drejts bazuar kjo edhe n sugjerimet dhe mbshtetjen e partnerve tan ndrkombtar. Me propozim t ministrit t drejtsis dhe me urdhr t kryeministrit sht krijuar grupi kshillimor pran ministris s drejtsis. N kt kuadr sht krijuar grupi elitar i cili do t jap kontributin e tij n prgatitjen e strategjive dhe projekt akteve n fushn e drejtsis dhe nj reform ligjore n prgjithsi”, tha Nao.

  Sipas Naos ky grup elitar prmes prvojs s tyre t muar do t kontribuojn n forcimin e pavarsis, llogaridhnies dhe profesionalizmit n sistemin e drejtsis, si gur themeli n garantim t t drejtave dhe lirive themelore t njeriut.

  “Nj rol t posam ky grup do t ket n prafrimin e legjislacionit ton me strukturat dhe standardet ndrkombtare, n veanti me ato n Bashkimit Europian si dhe prezantimi n publik t reformave legjislative n fushn e drejtsis”, shtoi ai.  10.02.2014

  Burimi: Lajm Shqip
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-02-2014 m 13:13

 2. Anetart m posht kan falenderuar vasil123456 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Raporti: "Ja si funksionon sistemi i korruptuar i drejtsis shqiptare"

  RAPORTI I PLOTE/ Ja lista e mimeve pr ryshfetet n Drejtsi. Transferimi 100-300 mij euro, arrestet 60-80 mij euro

  Grupi i ekspertve t nivelit t lart, q po hartojn reformn n Drejtsi, ka publikuar dje raportin Analiza e sistemit t Drejtsis n Shqipri, sipas t cilit thuhet se prokurort dhe gjyqtart pr tu transferuar apo emruar n qytete t rndsishme, paguajn ryshfet nga 100 mij deri n 300 mij euro.

  Emri: Komisioni-i-posacem.jpg

Shikime: 2718

Madhsia: 67.2 KB
  Komisioni i Posam pr reformn n Drejtsi

  N raportin voluminoz nuk citohen studime apo sondazhe t shoqatave t ndryshme, por t gjitha akuzat pr rastet e denoncuara si pagesa korruptive sht quajtur n dokumentin zyrtar si perceptim i qytetarve. N fakt, opinioni i gjer publik beson, dhe disa vzhgues t afrt t sektorit, pohojn se disa prokuror dhe gjyqtar paguajn pr tu emruar ose transferuar n vende pune t rndsishme (fitimprurse sipas logjiks s korrupsionit), si p.sh. n Tiran apo qytete t tjera t rndsishme.

  Duke qen se shifrat q thuhet se paguhen pr kto pozicione jan marramendse (100.000 deri 300.000 euro pr disa pozicione), sht e natyrshme t besohet se kta funksionar t drejtsis do t korruptohen pr ti rimarr (dhe mundsisht shumfishuar) ato, thuhet n raport.

  PROKURORT DHE GJYQTART
  N raportin e hartuar nga ekspertt e huaj dhe vends thuhet se ryshfet marrin dhe polict gjyqsor, t cilt n kmbim t parave prishin provat e shtjeve t ndryshme. Mosfillimi i shtjes, sipas raportit, paguhet me vlern e 1 mij deri n 2 mij eurove.

  T dhna jozyrtare q qarkullojn n publik dhe jan konsistente n koh, sugjerojn se cikli i pagesave korruptive fillon q me policin gjyqsore, oficer t korruptuar t s cils pranojn pagesa pr t shkatrruar provat n vendin e ngjarjes. M tej, prokuror t korruptuar pranojn pagesa pr t mos e filluar nj shtje ose pr t mos ngritur akuz (1000 deri n 2000 euro pr shtje standarde), thekson raporti.

  M tej prmenden dhe rastet e ndryshimit t mass s dnimit, nga arresti me burg n detyrim paraqitjeje, gjyqtart marrin nga 60 mij deri n 80 mij euro. Vlen t veohet perceptimi n lidhje me shifrat q duket se paguhen pr t ndryshuar masn e siguris nga paraburgim n arrest shtpie ose detyrim pr paraqitje (60.000 80.000 euro).

  Gjyqtar t korruptuar zvarrisin caktimin e seancs s par ose kushtzojn vendimin prfundimtar (ndonjher edhe zbardhjen e vendimit) n pritje t ryshfetit. Madje, ka t dhna se disa gjyqtar bjn loj t dyfisht, duke prfituar ryshfete nga t dyja palt. Sikur t mos mjaftonte kjo, shpesh dhnia e ryshfetit nuk siguron rezultatin e dshiruar, evidenton raporti i hartuar nga ekspertt e Drejtsis.

  SEKSERT
  Persona t tret bjn ndrmjetsimin, thuhet n raport, dhe parat nuk krkohen drejtprdrejt. Shpesh sekseri sht nj i afrt i familjes s gjyqtarit ose prokurorit, nj mik i prbashkt, ose nj avokat. N do rast, sekseri sht nj person q gzon besimin e gjyqtarit ose prokurorit pr shkak t marrdhnieve t vjetra private ose kontakteve t qndrueshme t puns.

  N prgjithsi ka t dhna pr nj struktur t mirprcaktuar t shifrave q paguhen pr shrbime t ndryshme. Madje, flitet edhe pr ndarje t paracaktuar t prfitimit t paligjshm midis gjyqtarit/prokurorit dhe ndrmjetsit ose personave brenda zyrs s gjyqtarit/ prokurorit, t cilt duket se marrin nj prqindje pr lehtsimin e kalimit t ryshfetit nga korruptuesi tek i korruptuari, thuhet n raport, n t cilin theksohet m tej se:

  N do rast, palt n transaksionin korruptiv shmangin telefonatat. Pagesat bhen me para n dor. Shpesh prfitimet e paligjshme drgohen jasht vendit ose u jepen t afrmve/familjarve t gjyqtarit/ prokurorit apo personave t tret t besuar.

  KORRUPSIONI N DREJTSI

  100 mij deri n 300 mij euro sht ryshfeti q paguajn prokurort apo gjyqtart pr tu transferuar
  n Tiran apo qytete t tjera t rndsishme.

  1 mij deri n 2 mij euro jan pagesat q pranojn prokurort e korruptuar pr t mos filluar nj shtje,
  ose pr t mos ngritur akuza.

  60 mij euro deri n 80 mij euro paguan ryshfet nj qytetar pr t ndryshuar masn e siguris nga
  paraburgimi n arrest shtpie ose detyrim paraqitjeje.

  Seanca e par zvarritet nga gjyqtart e korruptuar ose kushtzohet vendimi prfundimtar n pritje t
  ryshfetit.

  Avokatt n raste t caktuara krkojn ryshfet n emr t gjyqtarve apo prokurorve dhe ato i mbajn
  pr vete.

  Polict gjyqsor pranojn t marrin pagesa korruptive
  dhe n kmbim prishin provat n vendngjarje.

  ANKETA ME GJYQTART

  25% e gjyqtarve ishin t mendimit se sistemi i Drejtsis sht i korruptuar, ndrsa 58% besonin se
  sistemi perceptohej si i korruptuar.

  50% e gjyqtarve ishin t mendimit se sistemi gjyqsor nuk ishte i liruar nga ndikimi politik.

  Panorama

 4. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti: "Ja si funksionon sistemi i korruptuar i drejtsis shqiptare"

  Vlor, pranga shoferit sekser t Gjykats, 20.000 € pr 1 shtje  VLOR - Shoferi i Gjykats s Apelit Vlor sht arrestuar mesditn e sotme bashk me nj person tjetr nn akuzn e korrupsionit.

  Policia e Vlors bn me dije se ka arrestuar Robert Petoshatin, 53 vjec me banim n Vlor dhe profesion shofer n Gjykatn e Apelit dhe Gjolek Xhaferin 44 vjec banues n Kalivac t Tepelens.

  Bhet e ditur se ata u kapn n flagranc n ambientet e nj lokali, kur Gjolek Xhaferi po i jepte shumn e parave prej 20 mij Euro dhe 100.000 lek shoferit Robert Petoshati.

  Dyshohet se kjo shum do t'i jepej trupit gjykues pr zgjidhjen e shtjes n favor t vllait t Gjolek Xhaferrit dhe shoferi shrbente si sekser.

  Policia e Vlors, n bashkpunim me sektorin e Krimit Ekonomik e Financiar n Drejtorin e Prgjithshme Tiran, ka br t mundur arrestimin dhe mbi dy shtetasit rndon vepra penale e korrupsionit aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksioneve t tjera t drejtsis, n bashkpunim.

  Shqiptarja

 6. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Raporti: "Ja si funksionon sistemi i korruptuar i drejtsis shqiptare"

  Pranga gjyqtares dhe avokatit kapen duke marr 200 mij lek  TIRANE- Ende pa u mbushur nj jav nga arrestimi pr korrupsion i gjyqtarit t Sarands Rasim Doda, nj tjetr gjyqtar ka rn n pranga, ku kt her operacioni i Prokuroris s Krimeve t Rnda sht kryer n Lezh. Parashqevi Ademi, sht arrestuar n kushtet e flagrancs sapo kishte marr nga avokati Gjovalin Ndokaj nj shum financiare prej 500 mij lek t vjetra, para kto q jan gjendur brenda n antn e gjyqtares, ndrsa 1.5 milion lek i ka mbajtuar vet avokati.

  Ademi kishte n gjykim shtetasin Andrea Prendi, t cilin prokuroria e akuzon pr veprn penale t “Shtrngimit ose pengimit pr t bashkjetuar ose pr t zgjidhur marten”. Dosja penale i sht nnshtruar hetimit gjyqsor dhe se pritej q kt jav t shpallej vendimi. Nisur nga kjo situat, pala e pandehur Andrea Prendi dhe avokati i tij mbrojts Gjovalin Ndokaj kan filluar t interesohen pr krijimin e kushteve me qllim q i pandehuri Prendi t mos dnohej me burg, por me nj dnim me kusht.N kt proces gjyqsor, pal e tret ka qn dhe bashkshortja e t pandehurit Andrea Prendi, Marie Prendi, e cila sipas dosjes s akuzs sht krcnuar nga i shoqi pr t zgjidhur martesn.

  Pagesa tek gjyqtarja
  Punn pr t shptuar nga dnimi t pandehurin Andrea Prendi, e ka prfunduar shum shpejt avokati Gjovalin Ndokaj. Ky i fundit ka marr kontakt t drejtprdrejt me gjyqtaren Parashqevi Ademi, e cila i ka krkuar se pr ta dnuar me kusht dhe shptuar nga burgu t pandehurin Prendi, ai duhet t paguante nj shum financiare prej 500 mij lek t vjetra. Kjo krkes e gjyqtares sht transmetuar nga avokati Prendi tek klienti i tij, i pandehuri Andrea, duke i pohuar nj shum m t madhe nga sa kishte krkuar gjyqtarja, shifrn prej 2 milion lek.

  Ky i fundit ka rn dakort me avokatin e tij pr t paguar shumn e parave t krkuar, por ka krkuar garanci q t mos dnohej me nj mas shum t rnd. Pavarsisht ksaj, i pandehuri Andrea Prendi q hetohej dhe gjykohej n gjndje t lir, ka vendosur q kt rast korruptiv ta denoncoj n prokurori. Kallzimi sht depozituar tre dit m par, dhe pasi sht njohur me kallzimin e Prendit, prokurort n bashkpunim edhe me policin jan vn menjher n lvizje pr hetimin dhe arrestimin e gjyqtares dhe avokatit Gjovalin Ndokaj.

  Emri: 176537_1.jpg

Shikime: 1636

Madhsia: 24.4 KB
  ( Gjyqtarja Parashqevi Ademi)

  Prgjimi i biseds
  Pr t ligjruar t gjitha veprimet hetimore, prokuroria e Krimeve t Rnda i sht drejtuar gjykats me nj krkes pr prgjimin e bisedave telefonike dhe prgjimit ambjental. N kt hetim, ka bashkpunuar dhe shtetasi i pandehur Andrea Prendi, i cili ka filmuar momentin e dhnies s parave dhe prgjuar t gjith bisedn mes tij dhe avokatit mbrojts. T gjitha kto veprime jan vzhguar nga larg prej agjentve t policis, ndrkoh q pas ktij takimi sht gjurmuar m pas lvizja e avokatit Gjovalin Ndokaj. Ky i fundit ka hyr n ambjentet e gjykats s Lezhs, ku dhe ja ka dorzuar lekt brenda n zyr, gjyqtares Parashqevi Ademi.

  Momenti i arrestimit
  Pikrisht n kt moment teksa gjyqtarja Ademi s bashku me avokatin Gjovalin Prendi ndodheshin n zyr, kan ndrhyr forcat e policis, t cilt kan arrestuar n kushtet e flagracs dy personat e siprcituar. Burime pran prokuroris than se shuma e lekve prej 2 milion leksh sht sekuestruar n cilsin e provs materiale brenda n antn e gjyqtares dhe tek xhepi i avokatit Ndokaj. Ndrkoh sht br dhe shoqrimi i dy t arrestuarve n ambjentet e policis s Tirans, ku pritet q brenda tre ditsh gjyqtarja dhe avokati t dalin para gjykats s Krimeve t Rnda pr tu njohur me masn e siguris t “arrestit n burg”.

  Skema e korrupsionit, Para dhnis s pretencs nga prokuroria, gjyqtarja krkoi lek
  Lidhur me kt shtje, prokurori i dosjes ka krkuar dnimin me disa muaj muaj burg pr t pandehurin Andrea Prendi. N kushtet e dhnies s pretencs, dhe afrimit t periudhs s shpalljes s vendimit t gjyqit, Andrea Prendit i sht krkuar nj shum leksh prej 2 milion leksh, shifr kjo q duhet t merej nga gjyqtari dhe avokati me qllim dhnien e nj dnimi m t but, duke kaluar n shrbim prove.

  T tilla raste si ky i Lezhs, jan me qindra n Shqipri ku gjyqtart n kuadr t dhnis s drejtsis, krkojn para, duke shituar me para drejtsin tek persona q kan probleme me ligjin. Rasti i Parashqevi Ademit, nuk sht i vetmi n Shqipri pasi nj jav m par u arrestua nj gjyqtar n Sarand, ndrkoh nj vit m par sht arrestuar n Puk, kryetari i ksaj gjykate, Shtjfn Lleshi.

  Shqiptarja

 8. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #5
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Raporti: "Ja si funksionon sistemi i korruptuar i drejtsis shqiptare"

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Pranga gjyqtares dhe avokatit kapen duke marr 200 mij lek  TIRANE- Ende pa u mbushur nj jav nga arrestimi pr korrupsion i gjyqtarit t Sarands Rasim Doda, nj tjetr gjyqtar ka rn n pranga, ku kt her operacioni i Prokuroris s Krimeve t Rnda sht kryer n Lezh. Parashqevi Ademi, sht arrestuar n kushtet e flagrancs sapo kishte marr nga avokati Gjovalin Ndokaj nj shum financiare prej 500 mij lek t vjetra, para kto q jan gjendur brenda n antn e gjyqtares, ndrsa 1.5 milion lek i ka mbajtuar vet avokati.

  Ademi kishte n gjykim shtetasin Andrea Prendi, t cilin prokuroria e akuzon pr veprn penale t “Shtrngimit ose pengimit pr t bashkjetuar ose pr t zgjidhur marten”. Dosja penale i sht nnshtruar hetimit gjyqsor dhe se pritej q kt jav t shpallej vendimi. Nisur nga kjo situat, pala e pandehur Andrea Prendi dhe avokati i tij mbrojts Gjovalin Ndokaj kan filluar t interesohen pr krijimin e kushteve me qllim q i pandehuri Prendi t mos dnohej me burg, por me nj dnim me kusht.N kt proces gjyqsor, pal e tret ka qn dhe bashkshortja e t pandehurit Andrea Prendi, Marie Prendi, e cila sipas dosjes s akuzs sht krcnuar nga i shoqi pr t zgjidhur martesn.

  Pagesa tek gjyqtarja
  Punn pr t shptuar nga dnimi t pandehurin Andrea Prendi, e ka prfunduar shum shpejt avokati Gjovalin Ndokaj. Ky i fundit ka marr kontakt t drejtprdrejt me gjyqtaren Parashqevi Ademi, e cila i ka krkuar se pr ta dnuar me kusht dhe shptuar nga burgu t pandehurin Prendi, ai duhet t paguante nj shum financiare prej 500 mij lek t vjetra. Kjo krkes e gjyqtares sht transmetuar nga avokati Prendi tek klienti i tij, i pandehuri Andrea, duke i pohuar nj shum m t madhe nga sa kishte krkuar gjyqtarja, shifrn prej 2 milion lek.

  Ky i fundit ka rn dakort me avokatin e tij pr t paguar shumn e parave t krkuar, por ka krkuar garanci q t mos dnohej me nj mas shum t rnd. Pavarsisht ksaj, i pandehuri Andrea Prendi q hetohej dhe gjykohej n gjndje t lir, ka vendosur q kt rast korruptiv ta denoncoj n prokurori. Kallzimi sht depozituar tre dit m par, dhe pasi sht njohur me kallzimin e Prendit, prokurort n bashkpunim edhe me policin jan vn menjher n lvizje pr hetimin dhe arrestimin e gjyqtares dhe avokatit Gjovalin Ndokaj.

  Emri: 176537_1.jpg

Shikime: 1636

Madhsia: 24.4 KB
  ( Gjyqtarja Parashqevi Ademi)

  Prgjimi i biseds
  Pr t ligjruar t gjitha veprimet hetimore, prokuroria e Krimeve t Rnda i sht drejtuar gjykats me nj krkes pr prgjimin e bisedave telefonike dhe prgjimit ambjental. N kt hetim, ka bashkpunuar dhe shtetasi i pandehur Andrea Prendi, i cili ka filmuar momentin e dhnies s parave dhe prgjuar t gjith bisedn mes tij dhe avokatit mbrojts. T gjitha kto veprime jan vzhguar nga larg prej agjentve t policis, ndrkoh q pas ktij takimi sht gjurmuar m pas lvizja e avokatit Gjovalin Ndokaj. Ky i fundit ka hyr n ambjentet e gjykats s Lezhs, ku dhe ja ka dorzuar lekt brenda n zyr, gjyqtares Parashqevi Ademi.

  Momenti i arrestimit
  Pikrisht n kt moment teksa gjyqtarja Ademi s bashku me avokatin Gjovalin Prendi ndodheshin n zyr, kan ndrhyr forcat e policis, t cilt kan arrestuar n kushtet e flagracs dy personat e siprcituar. Burime pran prokuroris than se shuma e lekve prej 2 milion leksh sht sekuestruar n cilsin e provs materiale brenda n antn e gjyqtares dhe tek xhepi i avokatit Ndokaj. Ndrkoh sht br dhe shoqrimi i dy t arrestuarve n ambjentet e policis s Tirans, ku pritet q brenda tre ditsh gjyqtarja dhe avokati t dalin para gjykats s Krimeve t Rnda pr tu njohur me masn e siguris t “arrestit n burg”.

  Skema e korrupsionit, Para dhnis s pretencs nga prokuroria, gjyqtarja krkoi lek
  Lidhur me kt shtje, prokurori i dosjes ka krkuar dnimin me disa muaj muaj burg pr t pandehurin Andrea Prendi. N kushtet e dhnies s pretencs, dhe afrimit t periudhs s shpalljes s vendimit t gjyqit, Andrea Prendit i sht krkuar nj shum leksh prej 2 milion leksh, shifr kjo q duhet t merej nga gjyqtari dhe avokati me qllim dhnien e nj dnimi m t but, duke kaluar n shrbim prove.

  T tilla raste si ky i Lezhs, jan me qindra n Shqipri ku gjyqtart n kuadr t dhnis s drejtsis, krkojn para, duke shituar me para drejtsin tek persona q kan probleme me ligjin. Rasti i Parashqevi Ademit, nuk sht i vetmi n Shqipri pasi nj jav m par u arrestua nj gjyqtar n Sarand, ndrkoh nj vit m par sht arrestuar n Puk, kryetari i ksaj gjykate, Shtjfn Lleshi.

  Shqiptarja
  Komplet historia eshte pisllik.
  Gjyqtare te pakenaqur nga rroga e shtetit,te pangopur qe e kane kthyer punen e shtetit ne biznes personal
  Nje qytetar i piste qe kercenon gruan, qe eshte i pandershem qe paguan gjyqtaren nepermjet avokatit
  dhe pastaj i raporton te dy gjykatesen dhe avokatin e tij ne polici, jo sepse eshte qytetar model,
  i ndershem qe lufton krimin, korrupsionin,padrejtesine,por per ti shpetuar burgut.
  Te tre te piste, komplet te korruptuar e kane hak burgun.
  Nga historia del qe i pandehuri Andrea Prendi u caktua ne sherbim te policise per te filmuar fshehtas dhe regjistruar biseden mes gjykateses
  dhe avokatit te tij qe do jepte leket.Pra Prendi u perdor si karrem nga policia.
  Ne keto raste duhet te ishte bere marreveshje mdis prokurorise dhe Prendit qe Prendi te ndihmonte policine dhe ne shkembim
  prokuroria te bente letrat qe ai te denohej me lirim me kusht(probacion)
  Ka shume te ngjare qe prokuroria nuk ka bere asnje dokument, asnje marreveshje ,nuk i ka dhene asnje premtim me shkrim Prendit
  per lirim me kusht.Kjo do te thote qe Prendi nuk ka marre asnje premtim ne dokument nga prokuroria per lirim me kusht.
  Prendi eshte treguar budalla qe ka pranuar te punoje per prokurorine pa marre nje premtim ne dokument
  e firmosur qe ai Prendi nuk do bente burg por vetem nje lirim me kusht si shperblim per ndihmen koperimin me policine per te kapur 2 te korruptuar.
  Llogjike eshte qe kur ke probleme me ligjin dhe do punosh per prokurorine atehere qe te ndihmosh prokuroret kerkoji ne fillim
  atyre kushtet e tua dhe kerkoji qe ato te japin premtim me dokument me firme dhe vule per ato kushte cfare do ti,perndryshe s'ka marreveshje.
  Sipas historise Prendi e ndihmoi policine kurse Prokuroria beri nje hic per ta ndihmuar Prendin,por e futi ne burg dhe kjo nuk eshte e drejte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 12-06-2015 m 20:55
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. Anetart m posht kan falenderuar benseven11 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #6
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Raporti: "Ja si funksionon sistemi i korruptuar i drejtsis shqiptare"

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Vlor, pranga shoferit sekser t Gjykats, 20.000 pr 1 shtje  VLOR - Shoferi i Gjykats s Apelit Vlor sht arrestuar mesditn e sotme bashk me nj person tjetr nn akuzn e korrupsionit.

  Policia e Vlors bn me dije se ka arrestuar Robert Petoshatin, 53 vjec me banim n Vlor dhe profesion shofer n Gjykatn e Apelit dhe Gjolek Xhaferin 44 vjec banues n Kalivac t Tepelens.

  Bhet e ditur se ata u kapn n flagranc n ambientet e nj lokali, kur Gjolek Xhaferi po i jepte shumn e parave prej 20 mij Euro dhe 100.000 lek shoferit Robert Petoshati.

  Dyshohet se kjo shum do t'i jepej trupit gjykues pr zgjidhjen e shtjes n favor t vllait t Gjolek Xhaferrit dhe shoferi shrbente si sekser.

  Policia e Vlors, n bashkpunim me sektorin e Krimit Ekonomik e Financiar n Drejtorin e Prgjithshme Tiran, ka br t mundur arrestimin dhe mbi dy shtetasit rndon vepra penale e korrupsionit aktiv i gjyqtarit, prokurorit dhe funksioneve t tjera t drejtsis, n bashkpunim.

  Shqiptarja
  Thuhet qe u be arrestim pasi DYSHOHEJ....
  Dyshimi nuk perben fakt.Jane marre para nga nje shofer ne
  lokal/kafene dhe na quhet korrupsion.
  A u degjua nga policia se cfare bisede u zhvillua midis shoferit dhe personit tjeter qe dha parate?
  Nqs policia nuk ka degjuar asgje por ka nderhyre vetem sepse pa ca para qe kaluan nga dora ne dore
  ne nje lokal,kjo nuk perben ndonje shkak qe te thuash korrupsion krim.
  Policia nuk e di pse u dhane ato leke.Nuk ka fakt pse u dhane ato leke.
  Shoferi Roberti mund te thote qe Gjolek Xhaferi i ka dhene leket sepse Gjoleka i kishte borxhe te vjetra
  Robertit.Roberti mund te marre avokat dhe fitoje gjyqin per mungese faktesh dhe akuzoje policine per ngacmim
  dhe arrestim dhe akuze te padrejte.
  A i dha gje Roberti leke ne tufe gjykatesit?????JO,policia ska pare nje gje te tille.Policia pa dy qytetare te kafja dhe njerin qe merr para dhe i fut ne xhep...
  Ketu nuk ka asnje shkak per te bere as akuze as arrestim,sepse policia nuk e di per fakt se perse u dhane ato leke...ato mund te ishin leke borxh
  qe ju kthyen Robertit nga Gjoleka,,,end of the stori.
  Arrestimi eshte arbitrar,nqs nuk ka prove si psh regjistrim bisede te kafeneja qe te vertetoje korrupsion,tentative per te dhene rryshfet gjykatesit.
  Komplet Vlora eshte e korruptuar eniwej,cilin te arrestosh me pare aty??
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. Anetart m posht kan falenderuar benseven11 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #7
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,758
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Pr: Raporti: "Ja si funksionon sistemi i korruptuar i drejtsis shqiptare"

  http://www.forumishqiptar.com/thread...=1#post3797252
  Paguajne 100 mije deri 300 mije.....????
  Raport ku nuk permendet asnje emer asnje mbiemer.
  Kush ka paguar,sasia ne para dhe kush ka marre, sasia...?
  Nuk eshte asgje e re,as befasi qe nje qytetar paguan prokuror apo gjykates apo polic.
  Kjo ka ndodhur qe ne kohe te Enverit,ekzistonte rryshfeti ne natyre si peshqeshe,dash,dele,lope per prokurorin
  lol.Prokuroret preferonin mish vici dhe fshatari u sillte vic,qytetari sillte pula te pjekura dhe konjak Skenderbe,
  ose raki 18 gradeshe.Ose i gjenin mik prokurorit e conin ne lokal paguanin dreken rakine te gjitha
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 12-06-2015 m 21:32
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 14. Anetart m posht kan falenderuar benseven11 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  SHBA: Ministrat e korruptuar dhe kriminelt deputet i tremben reforms n drejtsi

  Ndryshimet Kushtetuese , Donald Lu: Ministrat e korruptuar, deputet kriminel i tremben reforms n drejtsi  Ka ardhur koha pr ndryshime radikale dhe shpresoj q kjo reform ti sjell Ky ishte apeli i t drguarve nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks por dhe Bashkimi Europian prcolln n tryezn e par t konsultimeve publike pr ndryshimet kushtetuese n kuadr t reforms n drejtsi.
  Si ambasadorja e BE-s, Romana Vlahutin dhe ambasadori i SHBA-s, Donald Lu bn apel pr gjithprfshirje dhe reform t thell dhe t vrtet pr t larguar nga sistemi gjyqtart dhe prokurort e korruptuar.

  T gjitha partit duhet t angazhohen n mnyr konstruktive dhe ti japin fund sulmeve politike

  SHBA tha Doland Lu mbshtet propozimet aktuale pr ndryshimet kushtetuese dhe i ftoi n dialog t hapur.

  Donald Lu: Kush i trembet m shum reforms n drejtsi?! Un e di kush. Ministrat e korruptuar, deputet kriminel, gjykatsit e paaft dhe prokurort q marrin parat tuaja por kurr nuk ndjekin penalisht dik.
  Kta persona duan t vazhdojn t mbushin xhepat e tyre me parat e popullit shqiptar.
  Mendoni pr ta sa her t dgjoni q kta njerz kritikojn reformn n drejtsi.
  Pr shkak se Shqipria sht nj demokraci e mirfillt duhet t ket dialog t hapur e t sinqert nse kto propozime kushtetuese nga ekspertt tan jan reformat e duhura pr t trajtuar problemet serioze t Shqipris. T gjitha partit duhet t angazhohen n mnyr konstruktive dhe ti japin fund sulmeve politike.
  Jam inkurajuar q javn e shkuar 7 ekspert t zgjedhur nga opozita u caktuan t punojn n hartimin e ligjeve t reja.
  Nxis t gjith si shqiptart ashtu dhe partnert ndrkombtar q t dgjojm me vmendje diskutimet dhe sugjerimet konstruktive pr kt reform. Mund tju siguroj se SHBA mbshtet plotsisht propozimet aktuale.
  Kjo sht nj reform e rndsishme se pr her t par do t ndrmarr hapa pr t eliminuar gjykatsit e prokurort e korruptuar dhe t papaft nga sistemi i dretsis
  S fundmi, nj gjykats shqiptar tha koht e fundit se ai vinte n diskutim nse propozimet kushtetuese do t kompromentonin pavarsin e gjyqsorit t Shqipris.
  Ksaj i them se as edhe n shqiptar i vetm sot nuk beson se sistemi i drejtsis sht i pavarur. Jo i pavarur prej krkess pr rryshfet, jo i pavarur prej telefonimit t drejtsis. Persona t fuqishm telefojn drejtprdrejt gjyqtart pr udhzime. Si dhe jo i pavarur prej krcnimeve kriminale t krimit t organizuar. Kjo reform do ti jap Shqipris shansin e vrtet pr t br sistemin e drejtsis t pavarur pr her t pare
  Ka ardhur koha pr ndryshime radikale

  Romana Vlahutin: Ka ardhur koha pr ndryshime radikale dhe shpresoj q kjo reform ti sjell. Prmbajtja e standerdeve t BE-s nuk mund t negociohen. sht e qart q ekziston frika se kjo reform mund t dshtoj dhe t mos jet e thell pr arsye t grupeve t interesit q kan interes q kjo reform t mos bhet. N emr t BE-s ju siguroj se t heqesh dor nuk sht pjez e mentalitetit ton. Qytetart e Shqipris kan vendosmrin e tyre se duan t jetojn n nj demokraci funksionale. sht e drejta dhe prgjegjsia juaj tia bni trsisht t qart atyre q ju zgjidhni q prej tyre ju krkoni reform gjithprfshishrse t plot e radikale.Pse duhet t ket ndryshime e dim t gjith.

  Ekspertja e misionit EURALIUS q asiston n reformn pr drejtsi vlersoi se konsultimet q do t pasojn gjat ktij muaji dhe n dhjetor si dhe komentet e Komisionit t Venecias do t mundsojn n arritjen e nj produkti final t gjithpranuar.

  Si EURALIUS kemi 14 muaj q jemi n Shqipri, ndrkoh q kemi 11 muaj q kemi filluar kt proes. Kjo sht nj koh sfiduese pr t gjith ne.Ky sht drafti i par, konsultimet q do kryehen n nntor dhe do vazhdojn n dhjetor dhe komentet q do t marr nga Komisioni i Venecias do t prbjn bazn kryesore pr nj rishikim m t detajuar t draftit fillestar si dhe pr t organizuar konsultime t tjera pasardhse me Komisionin e Venecias, t cilat shpresojm t na ojn n nj draft shum t mir kushtetues dhe ku t gjith do t ndihemi krenar pr t dhe q m as tia ojm Kuvendit pr miratim.

  Ibrahimi: KLGJ rideminsionim t numrit t antarve
  Kemi pasur nj proes me tre faza, faza e par ishte nj analiz e thell, nj faz e dyt ku u formuluan objektivat dhe tani jemi n fazn e formulimit t zgjidhjeve konkrete. Do t flas pr Kshillin e Lart Gjyqsor.Bhet fjal pr nj ridemensionim n emr tim n numrin e antarve t Kshillit t Lart Gjyqsor.Prbrja e propozuar sht me 11 antar, nga kta 6 do t jen gjyqtar, 5 jo gjyqtar t ardhur nga shoqria civile, nga avokatia dhe bota akademike.

  Tryeza e pare
  N tryezn e par q zhvillohet sot n Ministrin e Drejtsis diskutohet mbi Pushtetin Gjyqsor, dhe marrin pjes Gjyqtar, Grupet e interesit, Avokat, Pedagog t s drejts t universiteteve publike dhe private, Shoqria civile, Institucione t fushs, dhe prfaqsues t grupeve parlamentare.
  Konsultimi publik i pakets s ndryshimeve kushtetuese, sht i prqendruar n katr tryeza qendrore, q do t zhvillohen n Tiran, gjasht tryeza rajonale me prfaqsues t shoqris civile dhe grupet e interesit, si dhe nnt tryeza n tryeza n qendra universitare, ku do t zhvillohen bashkbisedime me pedagog dhe student t Fakulteteve t Drejtsis.
  Mendimet dhe sugjerimet e dhna do t merren n shqyrtim nga grupi i ekspertve t nivelit t lart vendas e t huaj dhe n vlersimin e tyre, do t reflektohen n dokumentin pr ndryshimet kushtetuese.

  ORA NEWS

 16. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: SHBA: Ministrat e korruptuar dhe kriminelt deputet i tremben reforms n drejt

  Konferenca, Donald Lu: Persona si Frroku e Shullazi ia kan frikn reforms n drejtsi  Donald Lu: Populli shqiptar krkon nj sistem q largon nga rruga kriminelt autort e krimeve t rnda dhe i fut ata n burg ku e kan vendin
  Diplomati i lart amerikan nnvizoi 4 qllimet e reforms
  Donald Lu: Ekspert amerikan dhe europian kan punuar shum pr t hartuar nj paket reforme q do t rezultoj m shum ndjekje penale t krimeve t rnda. Ekspertt ndrkombtar kan pasur parasysh 4 qllime

  1- Adresimi i korrupsionit dhe ndikimi politik
  2- T parandalojn gjykatsit e prokurort t mbrojn gjykatsit e prokurort e korruptuar dhe t paaft
  3- T shmanget kapja politike nga cilado parti
  4 -T sigurohet q sistemi i ri sht n prputhje me standardet ndrkombtare

  Un besoj se kjo refom do t prmbush kto 4 qllime
  Mos u trembni nga shefa t pafytyr, mos prsrisni verbtazi far ju thon
  N vijimsi t konsultimeve publike me grupin e ekspertve dhe prokurorve ambasadori i SHBA-s Donald Lu inkurajoi ekspertt dhe prokurort t angazhohen seriozisht dhe t mos tremben nga shefat e pafytyr t cilt i krkojn t thon at q duhet ose m keq far nuk duhet t thon, si n komunizm

  Donald Lu: Kam kuptuar se disa personave mund tu jet thn prej shefave t tyre se far duhet t thon ose m keq akoma, far muk duhet t thon. Nse kjo sht e vrtet m kujton m shum t shkuarn komuniste sesa t ardhmen demokratike.
  Qllimi i ktyre tryezave sht t dgjojm nga publiku prfshi dhe bashksin e prokurorve, pr kto reforma. Ky sht sistemi juaj i drejtsis. Kini kurajon t flisni at q mendoni ju dhe mos prsrisni verbtazi fardogjje q ju kan thn t thoni.
  Mos u trembi nga kta t pafytyr

  Shpresoj q si rezultat i reforms n drejtsi se Shqipria t jet nj vend m e sigurt. M shum kriminel n burgje dhe m pak njerz n gjndje t manipulojn gjykatsit e prokurort
  Javn e kaluar ambasadori amerikan n Tiran ishte m i ashpr se kurr n nj fjalim t veant kushtuar reforms n drejtsi, kur u shpreh se shum zyrtar t qeveris i tremben ksaj reforme.
  Sot u ndal tek autor t krimeve t rnda q ecin lirisht n rrug do dit si: Arben Frroku, Emiljano Shullazi dhe Sokol Mjacaj.
  Donald Lu: Javn e shkuar pyeta kush i trembet m shum ksaj reforme. Thash se shum zyrtar t qeveris dhe gjyqsorit i tremben asaj.
  Personat e tjer q duhet tia ken frikn jan kriminelt, autor t krimeve t rnda q ecin lirisht n rrug do dit. Persona si Arben Frroku q vrau nj shef policie por q n mnyr t mistershme u lejua t largohej nga vendi deri sa ishte n pritje t apelit n gjykat. Persona si trafikanti i dnuar pr drog Emiljano Shullazi q haptazi sht akuzuar nga media pr trafikim t vazhdueshm t narkotikve dhe vrasje, por nuk sht uar prpara drejtsis. Dhe persona si Mjacaj I cili u dnua pr vrasjen e nj djali 13 vjear por q m hert u lirua n mnyr t dyshimt nga burg dhe m pas vrau nj ift ek. Kta jan personat q duhet t ken frik nga nj sistem drejtsie q funksionon.
  Sipas Komisionit Europian pr efikasitetin n drejtsi Shqipria ka nivelin m t ult t ndjekjes penale t Krimeve t rnda.

  ORA NEWS

 18. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Ambasadori Lu ‘krcnon’ gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n burg!

  Lu krcnon gjyqtart: Lini detyrn se do shkoni n burg

  Emri: donald-lu1-1024x656.jpg

Shikime: 2084

Madhsia: 27.3 KB

  N Konferencn Kombtare Gjyqsore, ambasadori amerikan, Donald Lu, mbajti nj fjalim t ashpr, prpara njerzve t drejtsis.

  Duke folur pr reformn n drejtsi, Lu tha se ajo do i nxjerr t palarat gjyqtarve dhe prokurorve.

  Ndaj ai u krkoi gjyqtarve t korruptuar t largohen vet.

  Prova ime pr korrupsionin sht shum e thjesht. Nse keni marr ndonjher para dhe favore n shkmbim t nj vendimi, jeni nj gjyqtar i korruptuar, edhe nse e ke br kt nj her, ke thyer ligjin dhe nuk je i prshtatshm si gjyqtar.

  N Shqipri ka gjyqtar t korruptuar dhe gjyqtar t ndershm. I them t korruptuarve se nse keni marr para n shkmbim t nj vendimi gjykate, qoft edhe nj her, jeni t korruptuar. Nse ulni kokn dhe mbani nj or q kushton m shum se makina ime, jeni t korruptuar. Nse sht ky rasti, iu rekomandoj q ta lini kt profesion menjher sepse do shkoni n burg, theksoi Lu.

  E kam edhe me ju, q jeni n kt sall.

  Ambasadori tha se n Shqipri ka edhe gjyqtar t ndershm.

  Ai tha se: T ndershmve u them q t ken besim pasi ndryshimi po vjen.

  T jesh gjyqtar i ndershm sht shum e vshtir. Ata e meritojn t promovohen.

  MAPO

 20. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,140
  Faleminderit
  81
  792 falenderime n 648 postime

  Pr: Ambasadori Lu ‘krcnon’ gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n bur

  O ambasador!

  Po i flet dritares, qe te degjoje dera me duket! Po kercenon gjyqtaret e korruptuar, qe punon per llogari te klases politike te kriminalizuar, qe te degjojne politikanet shqiptare?

  Bravo! Je burre i zgjuar!

  Po politikanet e korruptuar dhe inkriminuar, kur do ti fusim ne burg, dhe ne cilin burg do ti fusim?

  Albo

 22. 2 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bsdev (01-03-2017),skender76 (01-04-2016)

 23. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ambasadori Lu ‘krcnon’ gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n bur

  Te drejte ka dhe Ambasadori,vetem se per te lene punen gjyqtaret duhet bere tender. Pa tender ne ate vend nuk zgjidhet asgje. Edhe ndryshimi qe po vjen,dhe qe do shkoje, do vije e do shkoje vetem me tender.

  Vetem Beqja ne krye te drejtesise e zgjidh kete problem. Ose Xeni,me eksperiencen e tenderit te Gerdecit.

 24. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime n 93 postime

  Pr: Ambasadori Lu ‘krcnon’ gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n bur

  Nje reforme e domosdoshme me ne fund po vjen.

 26. Anetart m posht kan falenderuar Qyfyre pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 27. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ambasadori Lu krcnon gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n bur

  Citim Postuar m par nga Qyfyre Lexo Postimin
  Nje reforme e domosdoshme me ne fund po vjen.
  E domosdoshme, ne kuptimin qe do ndryshoj dika apo nuk do ndryshoj asgje ? Si teori,se si eksperience dhe realitet reformat o gjysem reformat e keqesojne gjendjen.

  Dmth,qe te arijme ne thelbin e reformes,kjo reforme ja zgjat apo ja shkurton "jeten" politikes (politikaneve dhe sistemit qe kane krijuar) ?

 28. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 29. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  769
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  Aktivizimi i Lu-s n luftn kundr korrupsionit galopant n Shqipri ka ngjallur jo vetm kureshtje por e dhe frik n qarqe t caktuara t politiks shqiptare dhe n institucionet m t prfolura n Shqipri t dalluara pr korrupsion si: Drejtsia shqiptarre dhe Prokuroria shqiptare, pa nnvlersuar institucionet e tjera q nuk jan m pak t korruptuara si shndetsia, arsimi, dhe pjes t rndsishme t ekonomis.
  Kjo luft e nisur nga Maxhoranca n fuqi nuk mund t kishte efektet e duhura po t mos ish futur n loj faktori LU- ambasadori amerikan i cili u tregoi politiks shqiptare se ksaj rradh ksaj luft do to shkohehej deri n fund.
  Por si dhe pse n Shqipri ka kaq shum korrupsion dhe mitmarrje? Shkaqet njihen por kryesoret n dshtimin e lufts kundr korrupsionit gjat gjith ktyre viteve t demokracis pas `91 mendoj se jan:
  - Prishja nga ana e politiks shqiptare dhe e qeveritarve shqiptare t hierarrkis profesionale n cdo profesion, specialitet dhe administrate me pretekstin e lufts kundr komunizmit dhe komunistave,
  - Prishja qeverisjes n administrats qndrore dhe lokale t teknokracis dhe meritokracis,
  - Miratimi i ligjeve me shum boshllqe mbi t cilat vendoseshin amandamente pas amandamentesh duke arnuar dhe rnduar kuptimin dhe funksionimin e vet ligjeve t miratuara,
  - Futja e militantve n poste drejtuese politike dhe qeverisse qndrore dhe locale,
  - Dmtimi i cilsis s msim dhnies, krijimi i universiteteve private pa kritere, futja e pedagogve jo cilsore n shkollat e larta profesionale dhe universitare, krijoi profesionist difektoz,
  - Mos zbatimi i ligjeve dhe shkelja e ligjeve nga drejtuesit politike, ata t qeverisjes vendore dhe qndrore, krijoi mundsin pr korrupsion, vendim marrje t gabuara,
  - Prishja dhe mos respektimi i kritereve t pun marrjes, t realizimit t puns nprmjet vendosjes dhe zbatimit s `job-description`, shkaktoi mitmarrjen dhe uljen e cilsis n pun,
  - Sistemi i pandshkueshmris ndaj personave q kan kryer vepra penale apo q duhej t merrnin dmtime administrative, sidomos ndaj drejtuesve politik, dikasteriale, qndror dhe ato vendor, kriminalizimi i parlamentit pr shkak t mos brjes s ligjeve prkatse ashtu si duhet, shkaktoi korrupsion masiv,
  - Keq informimi dhe dis informimi i popullit si dhe mos zbatimi i transparencs nga ana e pushtetarve , i dha mundsi korrupsionit, mitmarrjes dhe shkeljeve t ligjit pa u dnuar nj hapsir t madhe.
  Kto shkaqe, t shoqruar me faktor t tjer politik si protestat destabilizuese pas daljes n opozit do her pas prfundimit t zgjedhjeve (karakteristik kjo pr PD), shkaktoi q tranzicioni t zgjatet dhe t vonoj stabilitetin ekonomik dhe politik t shtetit shqiptar i cili po vuan madje dhe n ditt e sotme, nj konfliktualitet politik t dmshm dhe negativ q po pengon integrimin plotsisht n BE pr shkak t mos prmbushjes s krkesave pr integrim.
  Angazhmi i faktorit amerikan nprmjet ambasadorit Lu, pr t realizuar sa m par reformn n drejtsi, dekriminalizimin, ka shkaktuar ashtu si e thassh m sipr n popullin e thjesht kureshtje se si do t shkoj puna, kurse n politikn shqiptare prfshi dhe administratn e lart t vndit ka shkaktuar frik dhe tensionim.
  Aq e vrtet sht kjo sa kuptohet se prse deklaratat e Berishs kundr amabasadorit gjerman , jan pikrisht edhe deklarata anti-Lu sepse n kt deklarat, ish kryetari i PD shpreh frikn ndaj asaj q mund t ndodh, frikn ndaj ndshkimit t ardhshm, nj frike e mbuluar me frazeologji pseudo patriotike n t ciln shprehet gjoja se ambasadori gjarman (pra dhe amabassadori Lu e t tjer) nuk duhet t bhen `guvernator t vndit`.
  Pa hyr n imtsi n problemet e konfliktit t egr pozit opozit, t krijohet prshtypja se politikant e opozits, kryetari i ri i opozis, jan duke u prpjekur q t bjn nj opozit t ashpr aspak konstruktive dhe duke vn pengesa n do hap pr t penguar pikrisht reformn n drejtsi, e cila mund t jet nj nga armt m t forta t lufts kundr korrupsionit dhe pandshkueshmris s drejtuesve t lart partiak dhe egzekutiv t kaluar dhe t tanishm.
  Dihet q Maxhoranca qeverisse mori pushtetin pr t realizuar kto reforma q n fakt jan edhe krkesa t BE dhe t SHBA pr ta integruar Shqiprin n BE dhe pr ta br Shqiprin nj vnd t stabilizuar dhe t begat.
  Kjo prpjekje po has nj reaksion jo normal nga ana e Opozits e cila e sheh vehten fajtore dhe prgjegjse ndaj shum mos realizimeve t saj n 8 vjearin e qeverisjes s saj por edhe n 16 vjecarin total t qeverisjes gjat 25 viteve dhe mban nj pesh t madhe prgjegjsie pr destabilizimin politik dhe ekonomik t Shqipris n vitet 1997-1998, vrasjeve t 2007, dhe t 2011, korrupsionit masiv gjat viteve. T njjtn prgjegjsi mban edhe PS gjat viteve t saj t qeverisjes me disa nga mosrealizmiet e saj n vitet 1997-2005 dhe korrupsionin galopant.
  Fakti sht se n vnd q n ditt e sotme Opozita t bashkpunoj me Maxhorancn pr t realizuar reformn n Drejtsi dhe Prokurori institucione n t cilat gjnden t gjitha shkaqet e dshtimeve politike qoft nga mos pasja e teknokratve dhe meritokratve, qoft nga problemet e mos ndshkueshmris dhe fshehjes s prgjegjsive ashtu dhe me mos ndshkimin e korrupsionit galopant t realizuar me fondet shtetrore.
  Kto institucione - ashtu sikundr tha dhe amabsadori anglez, i kan mbushur burgjet me gjynahqarr e fukarenj, fajet dhe gabimet e t cilve duhen dnuar por jo me burgim, kurse ata q duhen dnuar pr dmtimin e rnd t prons shtetrore, korrupsionit me fondet e shtetit, krimet e pazbuluara, vjedhjet skandaloze t bankave, t thesarit t shtetit, t mos funksionimit t sistemit shndetsor spitalor public, - jan kthyer n institucione t anti-ligjit dhe duhen reformuar.
  Opozita n kt rast po luan dy role totalisht negative, dhe n vnd q t luaj rolin e vet konstruktiv (ashtu si e ka luajtur n raste t rralla sporadike), vazhdon nprmjet disa mediave t sajt dmtoj rnd imazhin e Shqipris n vnd dhe n bot duke e cilsuar Maxhorancn qeverisse si armike dhe duke u prpjekur t destabilizoj vendin nprmjet prdorimit t shantazhit, ofezave dhe mungess totale t etiks dhe prdorimit t tog fjalve t dnueshme penalisht: `mos bindje civile` dhe `revolucion demokratike`.
  Mos bindja civile nse realizohet t con n luft civile njlloj si n Siri, dhe i ashtuquajturi revolucion demokratik t on n destabilizim politik.
  Qllimi i Opozits n kt rast? sht destabilizimi i vendit dhe krijimi i kushteve t:
  mos ndshkueshmris,
  pengimit t reforms n drejtsi,
  krijimi i imazhit se edhe qeverisja e sotme sht po aq e keqe sa dhe e tyre, ra krijimin e ides se politika n Shqipri dhe vet Shqipria sht e pa manaxhueshme dhe e pamundur t hyj n BE.
  Sigurisht interesi kryesor sht fshehja e Korrupsionit masiv dhe e disa krimeve pr t cilat jan prgjegjs disa drejtues.
  N prfundim mendoj se mesazhet e amabasadorit Lu, do t japin rezultat jo t menjhershm sepse pr t dhn rezultat duhet q t korrigjohen nprmjet legjislacionit shkaqet e rreshtuara m sipr dhe kryesorja do t isht dshira pr t bashkunuar pr t realizuar kto reforma nga politikant e pa korruptuar t Opozits me Maxhorancn qeverisse.
  S fundmi mendoj se Shqipria gjndet pr t disatn her gjat ktyre 25 viteve n mdyshjen: do t bhet si Europa? N zbatim t dshirs s popullit shqiptar n fillimet e viteve `90 kur ra diktatura.
  Ndryshimi qndron se, ksaj here Kryeministri i Shqipris ksaj rradhe ka hapur kapakun e pusets s pisllqeve t drejtuesve shqiptar, gjat historis 25 vjeare, puset e mbushur plot me krime, poshtrsi dhe korrupsion e padrejtsi.
  Nuk dihet nse Kryeministri do t ket fuqin dhe ndihmn pr t pastruar kt puset plotsisht, apo do ta mbyll duke e ln pa pastruar ashtu si e kan ln para-ardhsit e tij.

 30. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 31. #16
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  Ambasadori amerikan duket njeri i mire,sepse ka guximin te shprehe nje problem real,i vertete...

  Problemi i vertete,po brenda ketij problemi, eshte : Ambasadori Lu; genjen apo mashtron ? "Genjen" se e do roli dhe mbase nuk e di ? Apo thjesht mashtron ?

  Kush, shprehet o thote qe mund te behet nje reforme ne drejtesi (qe te funksionoje dhe te arrije qellimin final...),se kjo reforme mund te behet brenda stabilitetit o duke mos prishur stabilitetin,thjeshte mashtron.
  Nuk mund te kete reforme drejtesie pa destabilitet.Sepse eshte vet qellimi final i reformes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 17-12-2015 m 11:46

 32. #17
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,084
  Faleminderit
  57
  45 falenderime n 44 postime

  Pr: Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  O Pirro me vjen keq po ai qe merret me shkrimet e tua do te humbe kohe dhe mend.

  Korrupsion nuk luftohet me fushata se keshtu tha Lu apo keshtu tha ai.

  Korrupsionin e lufton shteti ligjor, shteti i se drejtes.

  Korrupsionin e lufton nje shoqeri me zhvillim te qendrueshem ekonomik dhe kulturor.

  Jane gjera qe duhet te shkojne paralel. Perndryshe me kete mentalitet ne rrezikojme te instalojme diktatura ashtu si edhe eshte instaluar me kohe ne Shqiperi.

  Shoqeria jone ka brume lindor bizantin me pare dhe anadollak me vone.

  Ne perendimit (gjithe Ballkani) vetem sa i shkojme rrotull pa ju afruar kurre! Nuk mjafton vetem deshira!

 33. Anetart m posht kan falenderuar DYDRINAS pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 34. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2013
  Postime
  245
  Faleminderit
  52
  39 falenderime n 31 postime

  Pr: Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  Duket te jene me te thella gjerat sesa duken. Amerikanet e kane treguar sh here qe mbi te gjitha vene interesat e tyre dhe as qe u behet vone per "te drejtat njerezore " e aq me pak per korrupsionin. Besoj se " lepuri fle gjetke" dhe ka te beje me perplasjen gjermano-amerikane(sulmi amerikan kunder volkswagen ) . Dihet qe Rama eshte nje progjerman i hapur dhe si i tille duhet te beje lojen e Merkel .Keshtu qe amerikanet po e sulmojne me lezet qeverine e sotshme. Ne kete linje besoj ishin edhe shkrimet huffington post duke e sherbetosur qellimin e vertete te tyre me akuza per korrupsion apo nje republike bananesh apo mafioze.

 35. Anetart m posht kan falenderuar WesternBlot pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 36. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime n 103 postime

  Pr: Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  S fundmi mendoj se Shqipria gjndet pr t disatn her gjat ktyre 25 viteve n mdyshjen: do t bhet si Europa? N zbatim t dshirs s popullit shqiptar n fillimet e viteve `90 kur ra diktatura.
  Ndryshimi qndron se, ksaj here Kryeministri i Shqipris ksaj rradhe ka hapur kapakun e pusets s pisllqeve t drejtuesve shqiptar, gjat historis 25 vjeare, puset e mbushur plot me krime, poshtrsi dhe korrupsion e padrejtsi.
  Nuk dihet nse Kryeministri do t ket fuqin dhe ndihmn pr t pastruar kt puset plotsisht, apo do ta mbyll duke e ln pa pastruar ashtu si e kan ln para-ardhsit e tij.
  Ti shoku paske ik per fiq.
  Vertet mendon se kryeministri i sotem eshte me duar te pastra?
  Vertet mendon ti se kryegjati i sotem nuk ka lidhjet e tij me krimin?
  A je i vonuar apo miop?
  Zgjohu por me kujdes se do trembesh nga realiteti, i cili eshte kryekeput ndryshe nga sa e enderon ti.
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 37. Anetart m posht kan falenderuar 2043 pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 38. #20
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  Amerikaneve si dhe Europes,per vendet si Shqiperia, ju intereson vetem nje gje,qetesia,stabiliteti qe do te thote mos pasje problemi. Kjo eshte pika e pare,te tjerat kane rendesine e dores se dyte. Ky eshte kufiri ku mund te levizi Shqiperia dhe dipllomacia. Keshtu qe, edhe kjo reforme ne drejtesi eshte nje paraprite e detyruar per te shmangur destabilitetin qe po sjell o do sjelli varferia dhe korrupsioni. Per kete edhe kjo reforme do jete "soft",ku qellimi final nuk eshte te luftojme korrupsionin, korrupsionin-varferine,por eshte thjesht ;"te qetesojme popullin".

  Per kete,duhet te jete :1) Nje reforme e gjate,si kohe.2) Nje reforme qe duhet te garantoje klasen e sotme politike. 3) Qe permbledh edhe dy te parat,duhet folur e shpeguar gjate popullit,qe faji o problemi qendron ne reformen e drejtesise,pra do filloje prap riperseritja " te gjithe te vuajtur e te gjithe bashkfajtor" dhe "vidhet se nuk ka Kushtetute".
  Pra kush mban shprese se kjo reforme ne drejtesi,do behet per te luftuar korrupsionin, dhe do behet sepse e duan o na detyrojne te huajt,mban nje shprese kot. Mban nje shprese qe ta quash "ngushellimin e budallait" eshte pak.

  Po t'ju interesonte te huajve vertet kjo reforme ne drejtesi,kane pasur kohe e mundesi qe ta benin gjate ketyre 25 viteve,duke filluar qe nga hapja e dosjeve (nje hapje e dosjeve vlen sa dy-tre reforma ne drejtesi),denimin e Saliut,o edhe rastin e fundit qe ishte reforma e vertete e drejtesise te ketyre 25 viteve,mosdenimi i Ilir Metes.
  Mjafton,te shikosh edhe dy protestat e fundit te PD.Protesta e pare qe e dhunshme,si simbolik,se dhune te vertet nuk pati u dogj vetem nje bunker,por reagimi i dipllomacise se huaj qe i njejte,identik,brenda kufirit te caktuar ;"protesta behet ne parlament,jashte parlamentit nuk lejojme asnje xhest.(edhe djegien e bunkerit qe nuk na pelqen). Protesta e dyte e Pd ishte reforma e vertete ne drejtesi,o garancia e vertete qe kerkohet nga kjo reforme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 18-12-2015 m 05:39

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •