Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 57
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  769
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Lu kundr Korrupsionit dhe Politika shqiptare

  o 2043, per fiq kam pershtypjen se ke ikur ti , dhe a e di pse? sepse ke permendur je strofe qe nuk ka lidhje fare me ate qe kam shkruar une.

  Nese kenaqesh me pak atehere mos kerko shume nga Edi Rama. Ai nuk eshte shenjtor por.. po perpiqet. Po ti/
  Vetem rri e numuron kafshatat e te tjereve.

 2. #22
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,143
  Faleminderit
  81
  793 falenderime n 648 postime

  Reforma n drejtsi, ekspertt: "JO draftit t Rams! PO draftit t Venecias"

  Tryeza e ekspertve, Alibeaj: Punojm me 1 dokument t vetm, draftin e Komisionit t Venecias

  TIRANE- Ashtu si ishte parashikuar, sht mbledhur pasditen e sotme tryeza e ekspertve pr reformn n drejtsi, q prbn edhe aktivitietin e par politik pr vitin 2016-t.

  Ekspertt e nivelit t lart dhe ekspertt e forcave politike u mblodhn n Kryesin e Kuvendit ku diskutuan pr rreth 2 or mnyrn se si do t integrohen rekomandimet e Komisionit t Venecias n draftin e reforms n drejtsi.

  N prfundim t mbledhjes me dyer t mbyllura, prfaqsuesi i PD-s Enkelejd Alibeaj tha se gjat tryezs s sotme u ra dakord t punohet vetm me nj draft t vetm, opinionin e Komisionit t Venecias.

  Duam opinionin e miratuar nga Venecia, nuk krijon dykuptimsi ka thn qart dhe shkoqur se do reform q bhet nuk duhet t lejoj kapjen e sistemit t drejtsis. Drafti i para disa ditsh nuk sht draft i komisionit, i vetmi dokument i cili mund t punohet sht opinioni i Komisionit t Venecias,- tha Alibeaj.

  Me 29 dhjetor mbledhja dshtoi, pasi ekspertt e Partis Demokratike akuzuan mazhorancn se ka prgatitur nj draft t njanshm.

  (ma.ar/BalkanWeb)

 3. #23
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,143
  Faleminderit
  81
  793 falenderime n 648 postime

  Pr: Ambasadori Lu ‘krcnon’ gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n bur

  Donald Lu: SHBA s’do gjej qetsi pr reformn n drejtsi, kemi udhzim direkt nga Shtpia e Bardh

  Nga Fatjona Mejdini*

  Ambasadori amerikan n Tiran, Donald Lu, sht se reforma e propozuar e sistemit gjyqsor shqiptar sht thelbsore pr shpresat e vendit pr antarsim n BE.

  Lu e prshkroi at si “reformn m t rndsishme n 25 vite q nga rnia e komunizmit”.

  “Ka mundsin t liroj sistemin gjyqsor shqiptar nga gjyqtart e korruptuar dhe prokurort q vjedhin parat e qytetarve t zakonshm dhe lejojn figurat e krimit t organizuar, vrassit dhe politikant e korruptuar t blejn drejtsin,” tha ai.

  Thirrja pr reform nuk sht udhhequr nga lidert e partive politike n Shqipri, por nga diplomatt n Tiran si Lu.

  Shum shqiptar e kan par angazhimin e ambasadorit pr reformn si nj garanci q do t zbatohet; disa madje e kan prshkruar at si nj shptimtar t mundshm t Shqipris n nj koh kur korrupsioni sht i paprmbajtur dhe pandshkueshmria sht e institucionalizuar.

  Por ai shpjegoi se arsyeja e prfshirjes s tij n nxitjen pr reformn ishte e thjesht: “Po bjm thjesht punn ton”, tha ai.

  “T gjith ne n Ambasadn Amerikane jemi t prqendruar n reformn n drejtsi pr shkak t udhzimit direkt nga zyrtar t lart n Shtpin e Bardh dhe n Departamentin e Shtetit. Ata na kan thn qartsisht se prioriteti numr nj i Qeveris Amerikane n Shqipri sht t mbshtes reformat e nevojshme pr pranimin e Shqipris n BE,” shpjegoi ai.

  Lu tha se Shqipria ka normn m t ult t ndjekjes penale t krimeve t rnda n Europ dhe se kjo duhet t shtohet n mnyr q t ket llogaridhnie nga politikant dhe t prmirsohet ekonomia.

  Ai tha se beson q reforma n drejtsi do ta ndreq kt problem prmes krijimit t nj mekanizmi pr t shqyrtuar dhe hequr korrupsionin dhe gjyqtart e prokurort e paaft.

  Do t themeloj gjithashtu nj sistem m t mir t disiplinimi t gjyqtarve dhe prokurorve pr do shkelje dhe do t riorganizoj sistemin e prokuroris pr t prmirsuar efektivitetin e tij, veanrisht n shtjet e korrupsionit t nivelit t lart.

  Lu paralajmroi se reforma e planifikuar ka gjithashtu shum armiq dhe bri thirrje te partit politike n vend t qndrojn s bashku e ta mbshtesin at.

  “Tani sht koha q lidert politik t Shqipris t tregojn kurajo prball atyre q krkojn t pengojn ose ulin efektin e ksaj reforme,” tha ai.

  Ndryshimet kushtetuese t krkuara pr reformn n drejtsi krkojn mbshtetjen e 93 prej 140 deputetve shqiptar n parlament – nj shumic q mund t arrihet vetm nse partit kryesore t vendit bashkohen n nj vot pro.

  Mbshtetja ndrpartiake sht gjithashtu e rndsishme gjat fazs s zbatimit nse reforma do t jet e suksesshme.

  Por megjithse diplomatt e huaj kan qen mbshtetsit e reforms me zrin m t lart, Lu tha se nuk mendon se ai dhe kolegt e tij jan t vetm n kt luft.

  “N javt e fundit, jam impresionuar nga uniteti i liderve t Partis Socialiste, Partis Demokrate dhe Lvizjes Socialiste pr Integrim n favor t nj reforme q miraton nj zbatim t plot t rekomandimeve t Komisionit t Venecias,” tha ai.

  Komisioni i Venecias ka krkuar nga komisioni parlamentar q hartoi reformn q t rishqyrtoj disa nga ndryshimet kushtetuese t propozuara. Komisioni u takua m 4 janar pr t diskutuar rekomandimet prpara se procesi t vazhdoj prpara srish.

  Lu tha se ai ishte i bindur se reforma ka potencialin t’i jap fund pandshkueshmris s zyrtarve t lart dhe t ndaloj korrupsionin politik, por paralajmroi se shqiptart “nuk duhet t presin nj mrekulli brenda nats”.

  “Verifikimi dhe largimi i prokurorve dhe gjyqtarve mund t marr tre vite ose m shum. Rekrutimi dhe trajnimi i Byros Kombtare t Hetimit pr t kryer hetimet anti-korrupsion do t krkoj m shum se nj vit. Krijimi i kshillave t caktimit t gjyqtarve dhe organeve disiplinuese do t marr disa muaj koh,” shpjegoi ai.

  Synimi i reforms sht nj sistem gjyqsor i liruar nga korrupsioni dhe inkompetenca, tha ai.

  “Do t jet nj sistem ku gjyqtart dhe prokurort do t japin llogari. Edhe zyrtart e lart t qeveris, parlamentart dhe zyrtart lokal do t japin llogari gjithashtu”, argumentoi ai.

  SHBA-ja, kmbnguli Lu, “nuk do t gjej qetsi” derisa procesi t prfundoj.

  Ne do t vazhdojm t flasim publikisht dhe privatisht n favor t ksaj reforme. Ne inkurajojm t gjith shqiptart t’i bashkohen debatit publik rreth prmbajtjes dhe ideve t ksaj reforme,” tha ai.

  *BIRN

 4. #24
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,143
  Faleminderit
  81
  793 falenderime n 648 postime

  Socialistt: T largojm Kryeprokurorin e vendit nn petkun e reforms n drejtsi

  Reforma n Drejtsi, Ora News siguron amendamentet e rishikuara, Komisioni: Mandati i Llalls do t ndrpritet  Ora News ka siguruar amendamentet e rishikuara nga Komisioni i Posam pr reformn n drejtsi, pas opinioneve t Komisionit t Venecias. N dokumentin prej 18 faqesh, Komisioni i mbetet propozimit t saj pr ndrprerjen e mandatit t Prokurorit t Prgjithshm aktual Adriatik Llalla duke gjetur gjithashtu edhe mekanzimin zhbllokues n rast se votimin pr kryeprokuronin nuk sigurohen 2 t tretat e votave. Komisioni, ka reflektuar mbi sugjerimin e Venecias, duke e hequr si antar ministrin e Drejtsis nga tre institucione. Por komisioni, vijon t qendroj propozimi q Gjykata Kushtetuese nuk mund t shpall antikushtetues nj ligj pr rishikimin e Kushtetuts t miratuar nga Kuvendi. Dokumenit sht aktualisht n duart e ekspertve, pr hartimin e nj drafti konsensual q do ti dorzohet Venecias.

  Tiran-Ora News ka siguruar amendamentet e rishikuara nga Komisioni i Posam pr reformn n drejtsi, pas opinioneve t Komisionit t Venecias.
  N dokumentin prej 18 faqesh, drafti sht rishikuar q nga neni i par, duke pranuar sugjerimet e Venecias pr t mos e trajtuar Shqiprin si vend antar i BE.
  N draftin e rishikuar, thuhet se Republika e Shqipris merr pjes n Bashkimin Europian dhe pas antarsimit n t transferon disa pushtete shtetrore, n baz t nj ligji t miratuar me tre t pestat e t gjith antarve t Kuvendit .

  FAQE 27
  Edhe pse Venecia, nuk e konsideronte domosdoshmri ndrprerjen e mandatit t Prokurorit aktual Adriatik Llalla, Komisioni i qndron variantit q prokurori t qendorjn n detyre deri n emrimin e prokurorit t ri brenda dy muajsh nga konstitutimi i Kshillit t Lart t Prokuroriris.

  (Neni 51)
  Komisioni ka reflektuar mbi opinionin e Venecias pr t gjetur nj mekanizm zhbllokues nse Prokurori nuk arrin t zgjidhet me tre t pestat e Kuvendit.
  Komisioni thot se:

  Prokurori i Prgjithshm emrohet me tre t pestat e antarve t Kuvendit, mes tre kandidatve t propozuar nga Kshilli i Lart i Prokuroris. Kshilli i Lart i Prokuroris przgjedh sipas nj procedure transparente dhe publike dhe bazuar n merita, rendit tre kandidatt m t kualifikuar, t cilt gzojn reputacion t lart. Nse Kuvendi nuk emron Prokurorin e Prgjithshm brenda 30 ditve nga paraqitja e propozimeve, kandidati i renditur m lart nga Kshilli i Lart i Prokuroris konsiderohet i emruar. Procedura e przgjedhjes dhe emrimit t Prokurorit t Prgjithshm parashikohet me ligj.
  Po ashtu, Komisioni ka propozuar q Prokurori t emrohet pr nj periudh 7 vjeare pa t drejt riemrimi.

  Faqe 25
  Venecia ngrinte shqetsimin edhe pr pranin e ministrit t Drejtsis n disa institucione t Drejtsis. Komisioni ka propozuar q ministri t mos jet pjes e Kshillit t Lart Gjyqsor, Inspektoriati i Lart i Drejtsis dhe Kshilli i Emrimeve n Drejtsi.
  Dymbdhjet nene jan rishikuar nga Komisioni, pr kompetencat e Gjykats Kushtetutese dhe zgjedhjen e antarve t saj, tre nga radht e gjyqsorit, tre t zgjedhur nga presidenti dhe tre nga Kuvendi. Ata do t ken nj mandat 9 vjear ndrsa kryetari tre.
  Komisioni, nuk sht trhequr nga neni q prcakton se Gjykata Kushtetuese nuk mund t shpall antikushtetues nj ligj pr rishikimin e Kushtetuts t miratuar nga Kuvendi. N sqarimin e Venecias, thuhet se:

  Opinioni i Komisonit t Venecias paragrafi shtjellon idene, por nuk ndalon kt lloj formulimi.
  Sa i prket emrimit t antarve t Gjykats s Lart, Venecia sugjeronte q t saktsohej se n sa raste President i Repubuliks mund t refuzonte propizimin e Kshuillit t Lart Gjyqsor. Ne amendamtente, Komisioni propozon q:

  Presidenti t mos pranoj vetm 1 her propozimin. Dekreti i Presidentit t Republiks pr mospranimin e propozimit t paraqitur nga Kshilli i Lart Gjyqsor humbet efektin e tij kur shumica e antarve t tij votojn kundr dekretit.

  Ky projekt i rishikuar nga Komisoni i Posam pr reformn n drejtsi, n dat 29 dhjetor sht aktualisht n tryezn e ekspertve t grupeve politike parlamentare dhe atyre t
  institucioneve t sistemit t drejtsis.

  Kryetari i Komisionit t Posacm , Fatmir Xhafaj thot se me rishikimin nga ekspertt synohet hartimi i nj dokumenti sa m konsensual, pr tiu vn n dispozicion Venecias, ekspertt e s cils do t vizitojn s afrmi Shqiprin.

  ORA NEWS

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Socialistt: T largojm Kryeprokurorin e vendit nn petkun e reforms n drejt

  Akoma tek dekriminalizimi jemi . Nuk dalim dot nga reforma e Tufezimit.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Socialistt: T largojm Kryeprokurorin e vendit nn petkun e reforms n drejt

  Plas skandali me reformn n drejtsi, njerzit e Soros draft sekret natn e 29 Dhjetorit, injorohet Venecia  0 0 googleplus0 New  Plas skandali me reformn n drejtsi, njerzit e Soros draft sekret natn e 29 Dhjetorit, injorohet Venecia
  Postuar: 08/01/2016 - 07:47
  Kthesa t pritura, prmbysje, or tensioni, skandale dhe drafte sekrete pr reformn n drejtsi. Natn e 29 Dhjetori, njerzit e Soros, t quajtur ndryshe ekspertt e nivelit t lart, kan miratuar n mnyr sekrete dhe t njanshme, nj draft t tyre pr reformn n drejtsi, pa konsensusin dhe miratimin e Lvizjes Socialiste pr Integrim dhe Partis Demokratike. Jan po ata ekspert, t cilt miratuan projektin e par, i cili u rrzua n masn 70 pr qind nga Komisioni i Venecias. Tensionimi i raporteve mes PS dhe LSI, n ditt e para t janarit, duket se nuk ka qen i rastsishm. Teksa PD, LSI dhe disa ambasador bnin thirrje pr konsensus, grupi i ekspertve t par, i prbr nga njerz t Fondacionit Soros n Tiran, jan ulur dhe kan hartuar nj draft t tyren, me pretendimin se kan reflektuar sugjerimet dhe rekomandimit e Komisionit t Venecias. Gazeta SOT ka zbardhur draftin e dyt t njanshm, i cili sht paraqitur n tryezn e negociatave. Drafti sht hedhur posht nga ekspertt e Partis Demokratike, ndrsa Lvizja Socialiste pr Integrim sht befasuar. Drafti, pr hetimin e t cilit kan marr pjes edhe katr ekspert t Soros, ndryshonte n shum pika me projektin e par, por i devijon n disa parashikime t rndsishme opinionit t Komisionit t Venecias. Drafti mund t konsiderohet si nj sfid e hapur q Partia Socialiste dhe qeveria i bn jo vetm Venecias dhe Partis Demokratike, por edhe Lvizjes Socialiste pr Integrim. Projekti i dyt nuk prfaqson mendimin t PS-PS-LSI, por vetm ekspertt e lartprmendur. Projekti sht diskutuar nga ekspertt politik.  Ndarja

  Disa dit pas Komisionit t Venecias palt jan pozicionuar qart dhe rolet duken t ndara. Lvizja Socialiste pr Integrim krkon q opinioni i Komisionit t Venecias t jet pik reference pr reformn n drejtsi. Partia Demokratike sht kundr formuls s PS pr zgjedhjen e kryeprokurorit dhe gjyqtarve kryesor. Partia Socialiste dhe njerzit e Soros n Shqipri krkojn t’i qndroj variantit t par, ndrsa kmbngul n ndrprerjen e mandatit t kryeprokurorit. Ndrsa ambasadort kmbngulin tek konsensusi.  Mbledhja

  M datn 29 dhjetor, ekspertt e nivelit t lart, pa prfaqsuesit e Ministris s Drejtsis dhe Partis Demokratike, kan miratuar projektin e dyt pr reformn n drejtsi. “Dshiroj t’ju informoj se Ekspertt e Nivelit t Lart (vendas dhe ndrkombtar) pran Komisionit t Posam Parlamentar, n nj proces pune intensiv gjat fundit t muajit dhjetor, prfunduan rishikimin e projektit kushtetues, t hartuar prej tyre, mbshtetur n rekomandimet e Opinionit paraprak t Komisionit t dats 21 dhjetor 2015 si dhe n reflektimet prkatse t dala nga konsultimi publik i zhvilluar gjat muajit nntor me grupet e interesit dhe komunitetin e profesionistve n vend. Ky projekt i rishikuar m dat 29 dhjetor ju sht dhn pr njohje edhe ekspertve t grupeve politike parlamentare dhe atyre t institucioneve t sistemit t drejtsis”, ka deklaruar Fatmir Xhafaj, kryetar i Komisionit pr Reformn n Drejtsi.
  ....- See more at: http://www.sot.com.al/politike/plas-....9FAykdwa.dpuf
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 7. #27
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,143
  Faleminderit
  81
  793 falenderime n 648 postime

  Reforma n drejtsi, Delegacioni i Venecias n Tiran m 21 dhe 22 janar

  Emri: Komisioni-i-Venecias-ok-620x330.jpg

Shikime: 388

Madhsia: 71.2 KB

  Delegacioni i Komisionit t Venecias do t jet n Tiran n datat 21 dhe 22 janar pr t diskutuar mbi draftin e rishikuar t amendamenteve kushtetuese.
  Msohet se m 22 janar delegacioni do t mbaj nj konferenc pr shtyp pr tu larguar m pas pr t prgatitur dhe opinionin prfundimtar. Ky i fundit pritet t dorzohet n muajin mars.
  Ndrkoh Komisioni i Posam pr Reformn n Drejtsi, ende nuk i sht drejtuar Komisonit t Venecias me dokumentin e plot pr reformn n drejtsi, q do t prbaj opinionet e ekspertve, vrejtjet e PD dhe LSI.
  Msohet se dokumenti ndodhet n duart e prkthyesve, t cilt vetm dy dit m par morn n dorzim vrejtjet e PD.
  Afat prfundimtar se kur do t mund t jet gati dokumenti pr tiu vn n dispozicion Venecias nuk ka, por pavarsisht shtrngimit t kohs msohet se raportert e Komisionit t Venecias nuk do t shtyjn vizitn e tyre n Tiran, t parashikuar t mbahet n 21 janar.

  ORA NEWS

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e par
  Antarsuar
  10-09-2010
  Postime
  821
  Faleminderit
  13
  54 falenderime n 50 postime

  Pr: Socialistt: T largojm Kryeprokurorin e vendit nn petkun e reforms n drejtsi

  Shpenzimet luksoze t Armando Subashit dhe Qazim Sejdinit


  Subashi dhe Sejdini
  N foto: Qazim Sejdini dhe Armando Subashi, kryebashkiakt e Elbasanit dhe Fierit

  N fund t Dhjetorit Bashkia e Fierit dhe ajo e Elbasanit rezulton se kan kontraktuar t njjtn kompani eventesh pr t realizuar zbukurimin e qyteteve.

  Madje dhe shumat q kan paguar kto dy bashki jan thuajse t barabarta, rreth 10 milion lek secila, afro 100 mij dollar secila.

  Kompania e kontrakruar sht “Iceberg Communications”, ndrsa n qytetet e Fierit dhe Elbasanit zbukurimet kan konsistuar kryesisht n instalimin e kordonve t dritave prreth qendrs s qytetit dhe ndrtimi i nj peme simbolike me drita.

  Shpenzimi i nj bashkie pr festat e fundvitit sht nj veprim i zakonshm, por shumat e prokuruara nga Armando Subashi n Fier, dhe Qazim Sejdini n Elbasan duken t fryra.

  S pari, shum prej 10 milion leksh pr seciln bashki, sht afro sa 3-fishi i shums q pagoi Bashkia e Tirans pr zbukurimet e qendrs s qytetit.
  Rreth 3.5 milion lek kushtoi n Tiran zbukurimi i prokuruar nga Veliaj, n nj koh kur zbukurimet n Tiran jan m voluminoze dhe normalisht m t kushtueshme.

  Zbukurimet Fier Elbasan
  Faksimile e transaksioneve te realizuara nga thesari per llogari te Bashkive Fier dhe Elbasan

  Nga ana tjetr, kjo shum e dedikuar vetm pr zbukurimin disa ditor n Fier dhe Elbasan rezulton tepr luksoze krahasuar me fondet q prokurojn kto Bashki pr institucionet e tyre kulturore. Pr shembull 10 milion lek sht nj shifr gati sa 4-fishi i buxhetit q kto Bashki dedikojn pr Teatrin e qytetit, pr gjith vitin.

  Duket se prokurimet majme me “eventet” dhe “zbukurimet” jan kthyer n epidemi dhe tashm nga niveli qendror, loja po shtrihet dhe n bashkit e vendit. / Hashtag
  Morali & Miresia
  Virtyte te trazuara nga mendje te modifikuara.

 9. #29
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Drejtsia, Kukan e Fleckenstein: Harrojeni BE-n pa reformn

  Reforma n drejtsi sht kryefjala e sezonit politik 2016, nj reform q sht n pritje t kthimit nga Venecia t draftit t ekspertve, t quajtur n gjuhn e prgjithshme si ekspert t Qeveris dhe bashk me kt draft jan edhe dy blloqe me vrejtje, nj nga LSI dhe tjetra nga PD.
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 10. #30
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Konferenca e dy eurodeputetve, KE mision monitorues pr t ndjekur nga afr reformn n drejtsi

  Dy eurodeputett Eduard Kukan dhe Knut Flenkenstein ishin n Tiran pr t monitoruar zbatimin e ligjit t dekriminalizimit por edhe pr t par prparimin q sht br me reformn n drejtsi.
  Eurodeputeti Fleckenstein tha se do t prezantoj nj raport pr Shqiprin ku do ti kerkoj Komisionit Europian nj mision monitorimi pr kt reform.
  Ndrsa eurdeputeti Kukan tha se PE e shikon Shqiprin n Bashkimin Europian.
  Ndrsa n hapje t konferencs, kreu i Kuvendit Ilir Meta pasi falenderoi dy eurodeputetet pr kontributin e tyre, tha se ligji pr dekriminalizimin do t nis zbatimin brenda dy muajsh.
  Fleckenstein: Ne jemi ktu pas miratimit t dekriminalizimit pr t krijuar nj ide sesi mund t ndihmojm vendin. Ne jemi t knaqur me ecurin q sht arritur deri tani, po presim rekomandimet e komisionit e Venecias pataj do t filloj puna me furi.
  M duhet t them q ajo q na nevojitet sht nj qasje e prbashkt q jo vetm t miratohen, por edhe ajo q sht m e vshtira zbatimi i duhur i reformave. Un jam i knaqur me ato q kam dgjuar me Bashn, Metn. Me kan bindur se ekziston nj zgjidhje.
  Pas disa javsh do t kemi mundsin t diskutojm edhe raportin tim si raportues i PE pr Shqiprin. N at raport un dshiroj ti sugjeroj Komisionit, q pas miratimit dhe duke filluar zbatimi i reforms n drejtsi, Komisioni Europian t bj t qart q t ket nj mission monitorues q t ndjek nga afr dhe t shoh nga afr se cfar po ndodh me zbatimin e reforms n drejtsi, pasi n kt mnyr besojm se ne do t ndihmojm. Ideja sht q ne kemi nevoj pr kt gj, ju keni nevoj pr kt gj. Ajo q dua t them sht sesi mund t luftohet korrupsioni, krimi i organizuar n rast se nuk kemi nj reformn n drejtsi.
  N fund t fundit kjo reform nuk do t bhet pr zonjn Merkel apo pr ndonj tjetr, por pr popullin n Shqipri.
  Kukan: PE krkon t shoh Shqiprin n BE
  Kukan: Sot ne kemi ardhur pr t par si mund t ecet prpara me reformn n drejtsi. Ne kemi ardhur ktu q t dgjojm udhheqsit tuaj dhe tju ndihmojm pr kt reform, e cila sht e rndsishme q Shqipria t eci prpara n integrimin europian.
  Shqipria sht vend me statusin e vendit kandidat. Ne krkojm q shqipra t ec prpara mundsisht me nj dat , mundsisht se kur do t celen negociatat.
  Meqe Shqipria sht n kt stad ka disa pritshmri dhe ajo me e rndsishmja sht reforma n drejtsi.
  Mos harroni q ne PE keni shum miq, ne dshirojm q duam t shohim Shqiprin t angazhuar pr antarsimin n BE.
  Sa m shpejt q Shqipria t bhet pjes e negociatave pr antarsim n BE aq m mir do t jet pr PE, sepse kjo sht nj pun e prbashkt, aq m mir do t jet pr ju dhe pr qytretart shqiptar.
  Ne jemi t knaqur q reforma n drejtsi sht n process, kjo sht shum e rndsishme. Un do t largohem nga Shqipria pak m shum optimist.
  N fund t fundit sht prgjegjsia e politikanve tuaj q t miratojn reformn n drejtsi, sepse keni nj baz, at t Komisionit t Venecias.
  Meta: Ligji pr dekriminalizimin do t nis zbatimin brenda dy muajsh.
  Meta: Prsris falenderimet e mia si kreu i Kuvendit pr kontributin e vecant q t dy sbashku dy eruodeputett kan dhn pr t moderuar debatin politik n vend dhe pr t nxitur arritjen e konsensusit pr t mbyllur procesin e dekriminalizimit, pr t cilin parlamenti u shpreh n mnyr unanime.
  Ligji tashm ka hyr n fuqi dhe sbashku edhe me vendimet e tjera q kuvendi po punon n mnyr konsensuale do t bj q zbatimi i tij t nis brenda dy muajsh.
  Gjat takimit q kemi pasur kemi shkmbyer mendime pr ecurin e reformave ku fokusi ka qen prparimi i mtejshm pr reformn n drejtsi. E kemi quajtur t nevojshme pr t ngritur n standard funksionimin e shtetit ligjor.
  Kemi diskutuar edhe pr cshtje t tjera q kan t bjn n prmbushjen e detyrimeve pr integrimin europian. Falenderoj dy grupet e PE pr vmendjen e vazhdureshme q kane treguar per Shqiperine.
  Kukan e Fleckenstein n Tiran: Reformat dhe integrimi krkojn konsensus
  Kreu i Kuvendit Ilir Meta zhvilloi nj drek pune me dy eurodeputett Knut Fleckenstein dhe Eduard Kukan.
  Meta shpreh mirnjohjen pr mbshtetjen e Fleckenstein dhe Kukan pr ligjin e dekriminalizimit. U diskutua edhe pr projekt-rezoluten e Parlamentit Europian per Shqiprin dhe mbi ecurin e Reforms n Drejtsi. U nda bindja e prbashkt q reformat dhe integrimi krkojn konsensus, gjithprfshirje dhe konstruktivitet mes te gjitha paleve. Kukan dhe Fleckenstein konfirmojn vullnetin e Parlamentit Europian pr avancimin e Shqipris drejt BE.
  Deri tani sht msuar se n orn 12: 00 dy eurodeputett takuan ambasadoren e BE, Romana Vlahutin, m pas n orn 14: 45 takoi kryeministrin Edi Rama, n 15: 30 kryetarin e Kuvendit Ilir Meta e m pas me liderin e opozits Lulzim Basha.
  Rreth ors 16 15 minuta do t mbahet konferenca e prbashkt pr shtyp mes rapotuesit pr Shqiprin n Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein me kreun e Kuvendit Ilir Meta.
  Kukan e Fleckenstein n Tiran: Byroja e hetimit t jet e pavarur
  Para nisjes se takimeve eurodeputeti Fleckenstein i pyetur nga gazetart pr Byron e hetimit u shpreh se duhet t jet e pavarur
  Fleckenstein: Une jam ketu s bashku me kolegun Eduard Kukan pr t msuar se si sht situata politike para miratimit t reforms n drejtsi, se si e shikojn partit politike grupet e interesit dhe parlamenti, dhe t kuptojm se cilt jan ata q e duan kt reform
  Pyetje A jeni i knaqur me punn e deritanishme pr reformn?
  Fleckenstein: Deri tani jam i knaqur. Duhet t punojm bashk me rekomandimet e Venecias dhe pastaj mund t kemi nj mundsi, ju mund t keni nj mundsi.
  Pyetje Po pr Byron e Hetimit far opinioni keni, ka nj debat t madh n Shqipri pr kt shtje. Pr varsin e saj?
  Fleckenstein: Prokurorit dhe gjykatat duhet t jen gjithmon t pavarur. Nuk mund t jap shum detaje se si do t trajtohet kjo chstje nga parlamentit Duhet t informohem njher dhe m pas do t jap opinionin tim.
  Ligji- Ligji pr dekriminalizmin u miratua n seancn e fundit t 2015 dhe aktualisht po punohet pr aktet nenligjore t tij. Sa i prket reforms n drejtsi, politika pret rekomandimet e Komisionit t Venecias.
  Ishin pikrisht dy raporteret e Shqpris n Parlamentin Europian Kukan dhe Flenkenstein q negociuan marrveshjen politike t dhjetorit 2014 q riktheu opozitn n Parlament,pas 6 muajsh bojkot.


  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 11. #31
  Pasioni pr shkencn Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,570
  Faleminderit
  43
  60 falenderime n 52 postime

  Meta: Reforma n drejtsi, n pranver. BKH, sa m shpejt

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka deklaruar kt t enjte se reforma n drejtsi do t miratohet n pranver.


  Jam i bindur se do t arrijm t prmbyllim me sukses kt reform, sepse t gjith aktort politik pajtohen se ka nevoj pr nj reformim t sistemit t drejtsis, ka deklaruar Meta.

  Ai ka shprehur bindjen e tij se, t gjith mbshtesin testimin e prokurorve dhe gjyqtarve q jan pjes e sistemit. Meta ka shprehur mbshtetjen e LSI-s edhe sa i takon ngritjes s Byros Kombtare t Hetimit.

  Mbshtesim do institucion q lufton korrupsionin. Votat e LSI-s do t jen n mbshtetje t ktyre nismave, me kusht q t jen t ertifikuara nga BE, ka thn Meta.

  Ndr t tjera, kreu i Kuvendit ka vlersuar se n kt proces i rndsishm sht edhe pozicioni i opozits.

  Pa opozitn mund ta kishim br n do koh, por pa t e kemi t pamundur. Por opozita duhet t sqaroj pozicionin e saj, ka thn Meta.

  / Top Channel
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  769
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  N pritje q J. Kerri t vendos drejtsi

  Pezull i zakonshm i politiks shqiptare kur pritet t vij arbitri ndkombtar si zv.Presidenti i SHBA J. Kerry, si n rastet eprsritura kur prplasjet kan shkaktuar tension dhe asnj rezultat.
  Si gjithmon para se t vij nj politikan ndrkombtar i rndsishm i BE dhe i SHBA, politika shqiptare hesht, n pritje q m pas, t shtrembroj prsri si zakonisht deklaratat e pr t filluar prsri znkn aty k e kan ln, njlloj si grindjet e banorve t dikurshm t diktaturs n shkolln e riedukimit.
  Duket qart rezistanca q u bhet reformave t ndrmarra nga koalicioni i majt, rezistenc q ka marr forma nga m t habitshmet madje edhe nga disa individ apo grupe brnda Maxhorancs t shprehura me opinione apo me pseudo-drafte.
  Sapo qeveria Rama nguli kmb n reformat e mirpritura nga BE dhe SHBA t lodhura nga politikant hipokrit shqiptar, menjher vjen nj reaksion anti-reform i kamufluar pikrisht me tezat si Reforam sht anti kushtetuese; kur perndimi thot q reformat jan n rrugn e duhur,anti-reformistt brtasin se kemi prpara nj qeveri hajdute, bandite, kriminele, duke prkufizuar sakt vehten e tyre se `kan br 8 vite rresht por duke e hedhur n treg sikur kto po i bn qeveria Rama ?!!!.
  Menjher sapo Reforma n drejtsi ravijzua si i vetmi shptim pr pushtetin e tret-Drejtsin, anti-reformistt, ndrruan ministrin e koalicionit pr t sjell nj edhe m hipokrit, dhe pushuan nj sulm ndaj nj drejtuesi t maxhorancs duke i drejtuar tytat e kalbura t shpifjes ndaj kryetarit tjetr.
  Por si duket, kahja e ngjarjeve, sht n favor t qeverisjes e cila vazhdon prpjekjet pr t nxjerr nga bataku 25 vjear shtetin shqiptar t nxjerr jasht binarve t nj shteti europian.
  Pse ndodhi kjo?
  Sepse n kt vend nuk ka akoma shtet t s drejts por ka nj pushtet t tret t (Pa)Drejtsis, q ka fundosur vndin n llumin e mungess s ligjit,
  Sepse nuk ka ndshkim pr shkelsit e ligjit por drejton Pandshkueshmria,
  Sepse n kt vnd i Korruptuari ulet n karrigen e pushtetit,
  Sepse n kt vend pafajshmi hesht pr shkak t mungess s ligjit, dhe friks s antiligjit,
  Sepse n kt vend injoranca drejton dikasteret, dhe dikastereve u mungon profesionisti dhe teknokrati,
  Sepse n kt vend i kriminalizuari brtet se sht i dekriminalizuar deri n rrz, por nuk mjafton me kaq, madje krkon llogari se prse e akuzojn kot,
  Sepse i hajduti jo vetm del i pafajshm nga Sistemi i (Pa)drejtsis, por edhe krkon ti kthehen parat e vjedhura,
  Sepse, i `papuni` nuk bn demonstrata pr t gjetur pun, por hidhet n protesta pr fituar ndonj lek qyl nga politikant,
  Sepse ata q nuk paguajn faturat e energjis dhe taksat krkojn llogari se prse duhet t paguajn kur nuk kan paguar pr 25 vjet rresht (?!),
  Sepse politikant e rrzuar me vot nga populli akuzojn fituesit pr mashtrim, n vnd q t ulin kokn dhe t mbajn prgjegjsi pr humbjen dhe pr dmet q i kan shkaktuar shtetit me qeverisjen e gabuar,
  Sepse politikan t maxhorancs q nuk kan mundur t fitojn ndonj post pr faj t paprgjegjshmris s tyre, bredhin si Robert amakizi me duar n xhepa dhe krkojn t drejtojn vendin, duke u prpjekur t oroditin me lajthitjet e tyr statuore elektoratin nga i cili ka marr votn,
  Sepse, deputet t opozits krkojn llogari pr Reformat t cilat vet nuk patn asnj t realizuar n kohn e tyre,
  Sepse individ t opozits zbatojn programin Gbels t nxirjes s puns s kundrshtarit me moton: shpif , shpif, se dika do t mbetet``.
  T gjitha kto paradokse q po has Shqipria dhe shqiptart, morn formn e duhur- pikrisht pr t kundrshtuar Reformat q do ta largojn kt vnd nga orientalizmi dhe hipokrizia politike e politikanve tan anadollak dhe qelepirxhinj, dhe prodhojn nj sherr t vazhdueshm q vazhdon prej 25 vitesh t gloj n vndin ton duke shkaktuar nj anarki, zgjatje t tranzicionit, papunsi, emigrim etj q e i njohim fare mir.
  Sherreve tona t cilat ndizen nga ata q kan prgjegjsi 25 vjeare n kt vnd dhe q jan n drejtim si politikan, deputet, qeveritar gjat gjith ktyre viteve, u vjen momenti i pezullit dhe i heshtjes hipokrite kur vjen `Godo-ja`, ose nga BE ose nga SHBA.
  Nesr do na vij `Godo-ja` me emrin Xhon Kerri nga SHBA zv.President . T gjith fajtort , t paprgjegjshmit, shpifsit, t korruptuarit, hajdutt, kriminelt, t pandshkueshmit, jan gjith sy e vesh pikrisht pr t msuar nse e ka seriozisht ky amerikani apo jo; por edhe n se e ka seriozisht, ky grup kaq i madh keqbrsish ja ka gjetur ilain se si ti bjn bisht drejtsis s ardhshme: veshin menjher lkurn e qngjit dhe populli i shkret dhe i drguari i nderuar nuk e merr vesh me k ka t bj.
  N kt moment t vjen ndr mnd zgjidhja se si mund t gjndet fajtori.
  Dhe zgjidhja, uditrisht na vjen pikrisht nga nj sentenc e Mafias e cila i gjente shpejt fajtort e tyre.
  Kush e ka par filmin monumental `Il Padrino`, do t kujtoj q n serin e par t atij filmi Don Korleone i thot t birit Majkllit: `.Dgjo bir, kush do t vij i pari nga klani tjetr pr t thn se ku do t bhet takimi- ai sht fajtori.`.
  Dihet qn pritje t Xhon Kerrit, jan t gjith gjith sy e vesh, t mir e t liq, por t kqinjt n Shqipri kan edhe nj favor q nuk e kan aty jasht shtetit:
  -jan t pasur e t pandshkueshm, prandaj kujdes o J. Kerri.

 13. #33
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: N pritje q J. Kerri t vendos drejtsi

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Pezull i zakonshm i politiks shqiptare kur pritet t vij arbitri ndkombtar si zv.Presidenti i SHBA J. Kerry, si n rastet eprsritura kur prplasjet kan shkaktuar tension dhe asnj rezultat.
  Si gjithmon para se t vij nj politikan ndrkombtar i rndsishm i BE dhe i SHBA, politika shqiptare hesht, n pritje q m pas, t shtrembroj prsri si zakonisht deklaratat e pr t filluar prsri znkn aty k e kan ln, njlloj si grindjet e banorve t dikurshm t diktaturs n shkolln e riedukimit.
  Duket qart rezistanca q u bhet reformave t ndrmarra nga koalicioni i majt, rezistenc q ka marr forma nga m t habitshmet madje edhe nga disa individ apo grupe brnda Maxhorancs t shprehura me opinione apo me pseudo-drafte.
  Sapo qeveria Rama nguli kmb n reformat e mirpritura nga BE dhe SHBA t lodhura nga politikant hipokrit shqiptar, menjher vjen nj reaksion anti-reform i kamufluar pikrisht me tezat si Reforam sht anti kushtetuese; kur perndimi thot q reformat jan n rrugn e duhur,anti-reformistt brtasin se kemi prpara nj qeveri hajdute, bandite, kriminele, duke prkufizuar sakt vehten e tyre se `kan br 8 vite rresht por duke e hedhur n treg sikur kto po i bn qeveria Rama ?!!!.
  Menjher sapo Reforma n drejtsi ravijzua si i vetmi shptim pr pushtetin e tret-Drejtsin, anti-reformistt, ndrruan ministrin e koalicionit pr t sjell nj edhe m hipokrit, dhe pushuan nj sulm ndaj nj drejtuesi t maxhorancs duke i drejtuar tytat e kalbura t shpifjes ndaj kryetarit tjetr.
  Por si duket, kahja e ngjarjeve, sht n favor t qeverisjes e cila vazhdon prpjekjet pr t nxjerr nga bataku 25 vjear shtetin shqiptar t nxjerr jasht binarve t nj shteti europian.
  Pse ndodhi kjo?
  Sepse n kt vend nuk ka akoma shtet t s drejts por ka nj pushtet t tret t (Pa)Drejtsis, q ka fundosur vndin n llumin e mungess s ligjit,
  Sepse nuk ka ndshkim pr shkelsit e ligjit por drejton Pandshkueshmria,
  Sepse n kt vnd i Korruptuari ulet n karrigen e pushtetit,
  Sepse n kt vend pafajshmi hesht pr shkak t mungess s ligjit, dhe friks s antiligjit,
  Sepse n kt vend injoranca drejton dikasteret, dhe dikastereve u mungon profesionisti dhe teknokrati,
  Sepse n kt vend i kriminalizuari brtet se sht i dekriminalizuar deri n rrz, por nuk mjafton me kaq, madje krkon llogari se prse e akuzojn kot,
  Sepse i hajduti jo vetm del i pafajshm nga Sistemi i (Pa)drejtsis, por edhe krkon ti kthehen parat e vjedhura,
  Sepse, i `papuni` nuk bn demonstrata pr t gjetur pun, por hidhet n protesta pr fituar ndonj lek qyl nga politikant,
  Sepse ata q nuk paguajn faturat e energjis dhe taksat krkojn llogari se prse duhet t paguajn kur nuk kan paguar pr 25 vjet rresht (?!),
  Sepse politikant e rrzuar me vot nga populli akuzojn fituesit pr mashtrim, n vnd q t ulin kokn dhe t mbajn prgjegjsi pr humbjen dhe pr dmet q i kan shkaktuar shtetit me qeverisjen e gabuar,
  Sepse politikan t maxhorancs q nuk kan mundur t fitojn ndonj post pr faj t paprgjegjshmris s tyre, bredhin si Robert amakizi me duar n xhepa dhe krkojn t drejtojn vendin, duke u prpjekur t oroditin me lajthitjet e tyr statuore elektoratin nga i cili ka marr votn,
  Sepse, deputet t opozits krkojn llogari pr Reformat t cilat vet nuk patn asnj t realizuar n kohn e tyre,
  Sepse individ t opozits zbatojn programin Gbels t nxirjes s puns s kundrshtarit me moton: shpif , shpif, se dika do t mbetet``.
  T gjitha kto paradokse q po has Shqipria dhe shqiptart, morn formn e duhur- pikrisht pr t kundrshtuar Reformat q do ta largojn kt vnd nga orientalizmi dhe hipokrizia politike e politikanve tan anadollak dhe qelepirxhinj, dhe prodhojn nj sherr t vazhdueshm q vazhdon prej 25 vitesh t gloj n vndin ton duke shkaktuar nj anarki, zgjatje t tranzicionit, papunsi, emigrim etj q e i njohim fare mir.
  Sherreve tona t cilat ndizen nga ata q kan prgjegjsi 25 vjeare n kt vnd dhe q jan n drejtim si politikan, deputet, qeveritar gjat gjith ktyre viteve, u vjen momenti i pezullit dhe i heshtjes hipokrite kur vjen `Godo-ja`, ose nga BE ose nga SHBA.
  Nesr do na vij `Godo-ja` me emrin Xhon Kerri nga SHBA zv.President . T gjith fajtort , t paprgjegjshmit, shpifsit, t korruptuarit, hajdutt, kriminelt, t pandshkueshmit, jan gjith sy e vesh pikrisht pr t msuar nse e ka seriozisht ky amerikani apo jo; por edhe n se e ka seriozisht, ky grup kaq i madh keqbrsish ja ka gjetur ilain se si ti bjn bisht drejtsis s ardhshme: veshin menjher lkurn e qngjit dhe populli i shkret dhe i drguari i nderuar nuk e merr vesh me k ka t bj.
  N kt moment t vjen ndr mnd zgjidhja se si mund t gjndet fajtori.
  Dhe zgjidhja, uditrisht na vjen pikrisht nga nj sentenc e Mafias e cila i gjente shpejt fajtort e tyre.
  Kush e ka par filmin monumental `Il Padrino`, do t kujtoj q n serin e par t atij filmi Don Korleone i thot t birit Majkllit: `.Dgjo bir, kush do t vij i pari nga klani tjetr pr t thn se ku do t bhet takimi- ai sht fajtori.`.
  Dihet qn pritje t Xhon Kerrit, jan t gjith gjith sy e vesh, t mir e t liq, por t kqinjt n Shqipri kan edhe nj favor q nuk e kan aty jasht shtetit:
  -jan t pasur e t pandshkueshm, prandaj kujdes o J. Kerri.
  O pall Rike, axhenden e John Kerryt e percakton ambasada amerikane, sigurisht sipas frymes se diplomacise amerikane!
  Si s'ju vjen pak zorr nga vetja qe i shisni si t verteta keto lloj injorantlleqesh. A keni moral juve, apo jeni gati t'i ulni edhe breket kur ia u kerkon partia!

  Ptuu fare e peshtire keta rilindaxhinjte...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2013
  Postime
  245
  Faleminderit
  52
  39 falenderime n 31 postime

  Pr: N pritje q J. Kerri t vendos drejtsi

  Po ky Duka -albo-...cpati?

 15. #35
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,467
  Faleminderit
  28
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: N pritje q J. Kerri t vendos drejtsi

  Po te kesh lexuar dika rreth diplomacise e kupton budallekun e ketij artikullshkruesit te marmalates... Por s'me duket se paske kuptuar gje! Kurajo, s'je as i pari e as i fundit
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: N pritje q J. Kerri t vendos drejtsi

  Bill Kerri(KnP) zbriti nga avjoni(aeroplani dumth) dhe dukej si nje eagle kaubojsish te vjeter, ne shpetim te republikes se mbretit fallc dhe eleminimin e gjurmeve te debores(dbrs) se konfederatave apo qeti_rehatise se qyteteve shqiptare, por te vogla!

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: N pritje q J. Kerri t vendos drejtsi

  JimK erri nuk mund te beje drejtesi kur ka bere kerdine ne vendin e tij, me genj eshtra!

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  769
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Ligji i sapo miratuar, dhe Formulart e realizuar nga ky Ligj t miratuar gjithashtu nga Parlamenti per tu plotsuar nga: drejtuesit e Lart t Qeveris, Deputett, drejtuesit e Lart t Pushtetit t tret, Presidenti, dhe Drejtuesit e Lart t Universiteteve, etj, rrezikon t minoj t drejtat dhe lirit e njeriut n Shqipri.
  Kt alarm e dha dhe nj nga komisionert e PE dhe t BE, t ardhur n janar , duke deklaruar n disa media televizive (pra jo fjal pr fjal por pak a shum) se asnj vnd europian nuk e ka kt ligj, por elemente t ktij ligji jan t futur n ligje t drejtsive t vendeve t BE megjithat vazhdoni.
  Prse e thuhet se Ligji i dekriminalizimit mund t rrezikoj lirit dhe t drejtat e njeriut t sanksionuara n Kushtetutn ton t Republiks s Shqipris?
  S pari mund t rrezikoj lirit dhe t drejtat e njeriut n rastet se ky ligj bie n duar jo- teknokrate dhe profesionale, duke e br Ligjin dhe Formulart e Udhzimet e tij nj boomerang pr t goditur njerz t pafajshm apo individ me integritet professional dhe moral, t cilt krkojn t zgjidhen ose t marrin poste t larta, gj q nuk plqehet nga politika dhe politikant n drejtim.
  S dyti, ligji rrezikon t prek lirit dhe t drejtat e njeriut sidomos kur krkohet t shtrihet tek njerzit e thjesht sidomos neni 9 i Ligjit pr Dekriminalizimin:
  Ky Neni 9 thot: ``Detyrimi pr bashkpunim``
  do organ shtetror ka detyrimin q t bashkpunoj me organet
  E ngarkuara nga ky ligj pr verifikimin e t dhnave,fakteve dhe
  Rrethanave t deklaruara prej shtetasve sipas ktij ligji.
  Mosbashkpunimi apo refuzimi pr t bashkpunuar,pengesa, vonesa
  Apo keqdrejtimi n procesin e verifikimit prbn vepr penale n
  Prputhje me nenet 248 t Kodit Penal.
  Ky Nen, bie ndesh me Nenin Nr.27 te Kushtetutes ne te tre pikat e saj qe thot:
  Neni 27 1.
  Askujt nuk mund ti hiqet liria, prvese n rastet dhe sipas procedurave t parashikuara me ligj.
  2. Liria e personit nuk mund t kufizohet, prvese n rastet e mposhtme: a) kur sht dnuar me burgim nga gjykata kompetente; b) pr moszbatim t urdhrave t ligjshm t gjykats ose pr moszbatim t ndonj detyrimi t caktuar me ligj; c) kur ka dyshime t arsyeshme se ka kryer nj vepr penale ose pr t parandaluar kryerjen prej tij t veprs penale ose largimin e tij pas kryerjes s saj; ) pr mbikqyrjen e t miturit pr qllime edukimi ose pr shoqrimin e tij n organin kompetent; d) kur personi sht prhaps i nj smundjeje ngjitse, i paaft mendrisht dhe i rrezikshm pr shoqrin; dh) pr hyrje t paligjshme n kufirin shtetror, si dhe n rastet e dbimit ose t ekstradimit.
  3. Askujt nuk mund ti hiqet liria vetm pr shkak se nuk sht n gjendje t prmbush nj detyrim kontraktor.
  Po ashtu dhe Neni 5 i Ligjit pr Dekriminalizimin q thot:
  ``Vetdeklarimi i rekordeve penale dhe verifikimi i t dhnave``,
  Ka disa pika ne kunddrshtim me Kushtetuten sidomos me nenin 15, nenin 16 dhe nenin 27 t Kushtetuts s Republiks s Shqipris.
  Problemet q mund t dalin mund t jen nga m t ndryshmet dhe do t shktkojn anomaly t ndryshme qoft pr shkak t mosprofesionalizmit t atyre q do ta zbatojn (historia 25 vjeare e vendit ka treguar) se kjo gj ka ndodhur; qoft nga tendenca pr t shmangur konkurent zot dhe t aft si dhe pr t shmangur meritokratt, gj q do t shkaktoj nj rrjedhje t vazhdueshme t intelektualve dhe njerzve t aft t cilt do t emigrojn apo nuk do t ken mundsi t japin kontributin e tyre pr zhvillimin e vndit.
  Kryesore jan Nenet e Kushtetuts s Republiks s Shqipris, t cilat sanksionojn me ligj t drejtat dhe lirit e njeriut si dhe t drejtat fetare e t prons t cilat duhet t zbatohen.
  Sipas Kushtetuts s Republiks s Shqipris thuhet:
  Neni 15
  1. T drejtat dhe lirit themelore t njeriut jan t pandashme, t patjetrsueshme e t padhunueshme dhe qndrojn n themel t t gjith rendit juridik.
  2. Organet e pushtetit publik, n prmbushje t detyrave t tyre, duhet t respektojn t drejtat dhe lirit themelore t njeriut, si dhe t kontribuojn n realizimin e tyre
  Neni 16
  2. T drejtat dhe lirit themelore, si dhe detyrimet e parashikuara ne Kushtetut vlejn edhe pr personat juridik, pr aq sa prputhen me qllimet e prgjithshme t ktyre personave dhe me thelbin e ktyre t drejtave, lirive dhe detyrimeve
  Neni 17
  1. Kufizime t t drejtave dhe lirive t parashikuara n kt Kushtetut mund t vendosen vetm me ligj pr nj interes publik ose pr mbrojtjen e t drejtave t t tjerve. Kufizimi duhet t jet n prpjestim me gjendjen q e ka diktuar at.
  2. Kto kufizime nuk mund t cenojn thelbin e lirive dhe t t drejtave dhe n asnj rast nuk mund t tejkalojn kufizimet e parashikuara n Konventn Europiane pr t Drejtat e Njeriut.
  Neni 27
  1. Askujt nuk mund ti hiqet liria, prvese n rastet dhe sipas procedurave t
  parashikuara me ligj.
  2. Liria e personit nuk mund t kufizohet, prvese n rastet e mposhtme:
  a) kur sht dnuar me burgim nga gjykata kompetente;
  b) pr moszbatim t urdhrave t ligjshm t gjykats ose pr moszbatim t ndonj detyrimi t caktuar me ligj;
  c) kur ka dyshime t arsyeshme se ka kryer nj vepr penale ose pr t parandaluar kryerjen prej tij t veprs penale ose largimin e tij pas kryerjes s saj;
  ) pr mbikqyrjen e t miturit pr qllime edukimi ose pr shoqrimin e tij n organin kompetent;
  d) kur personi sht prhaps i nj smundjeje ngjitse, i paaft mendrisht dhe i rrezikshm pr shoqrin;
  3. Askujt nuk mund ti hiqet liria vetm pr shkak se nuk sht n gjendje t prmbush nj detyrim kontraktor.
  Nga Nenet kryesore t kushtetuts i cili pkreket dhe rrezikohet t mos zbatohet sht Neni 30, i cili thot:
  ``Kushdo quhet i pafajshm prderisa nuk i sht provuar fajsia me vendim gjyqsor t forms s prer t ekstradimit``.
  Ky nen i rndsishm, sot me miratimin e Ligjit t Dekriminalizimit sht vn n rrezik.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Ligji i dekriminalizimit qe nje budallik "alla-shqiptrae.
  Por problemi ne realitet nuk eshte ligji i dekriminalizimit,eshte turma entuziaste qe u vu mbrapa mbas ketij ligji,perfshi dhe te ashtequajturit nderkombetare.
  Kjo tregon se ai vend ka nje prirje optimistike drejt injorances qe ve ne rrezik dhe vet minimumin e inteligjences.

  Nje ligj i tille eshte i veshtire te zbatohet ne nje shtet normal.Ne nje Shtet si Shqiperia ku drejtesia pothuajse se nuk funksionon o edhe pothuajse nuk egziston dhe ku numuri i krimineleve te mosakuzuar-akuzuar e mosdenuar eshte shume e shume here me i larte se numuri i krimineleve te denuar,eshte nje ligj qe i sherben vetem kriminalizimit se inteligjences,fatkeqsisht te organizuar.

 20. #40
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Kastriot Myftaraj eshte shume inteligjent.Por ka te beje me kanceroze mediatik qe Kaqi nuk e kupton!

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •