Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
 1. #41
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,484

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Ky shoku Pirro ja kalon dhe Taulant Balles me keto mufkat qe nxjerr nga xhepi.

  Meqenese paskemi disa kriminele te padenuar, hajde t'i falim edhe keta te denuarit!!!

  Gjithesesi ta kuptoj hallin, po mos u merzit: Turpi eshte per ate qe i solli ne parlament keta tipa, jo per ty!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. Anetart m posht kan falenderuar Duke_Of_Arberia pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #42

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Ky shoku Pirro ja kalon dhe Taulant Balles me keto mufkat qe nxjerr nga xhepi.

  Meqenese paskemi disa kriminele te padenuar, hajde t'i falim edhe keta te denuarit!!!

  Gjithesesi ta kuptoj hallin, po mos u merzit: Turpi eshte per ate qe i solli ne parlament keta tipa, jo per ty!

  Ne kete rast;me kete ligj nuk fal te denuarit. Denon te denuarit per te falur te padenuarit. Dhe duke qene se te denuarit jane emertuar nga te padenuarit i jep ketij ligji nje padrejtesi te dyfishte.

  Shembull :Rama zgjedh Prengen qe mer votat per Ramen,dhe fajtor eshte vetem Prenga ? Lind gjithmon pyetja;nga votat e Prenges ka perfituar me shume Rama o Prenga ?
  Supozohet se;simbas ligjit ka perfituar vetem Prenga.(meqe denohet o penalizohet me sakt) Dhe natyrisht,ne zgjedhjet e ardhshme votat per Ramen nuk do ti mari me Prenga... I denuar,se po qe i padenuar po ai Prenge mundet ti mari prap po ato vota...

  Sa per parlamentin; ato 10-15 qe supozohen me rekorde kriminale o kriminele... jane me te ndershmit brenda atij parlamenti.Te pakten nga ana ekonomike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 09-03-2016 m 20:28

 4. #43
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,484

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ne kete rast;me kete ligj nuk fal te denuarit. Denon te denuarit per te falur te padenuarit. Dhe duke qene se te denuarit jane emertuar nga te padenuarit i jep ketij ligji nje padrejtesi te dyfishte.

  Shembull :Rama zgjedh Prengen qe mer votat per Ramen,dhe fajtor eshte vetem Prenga ? Lind gjithmon pyetja;nga votat e Prenges ka perfituar me shume Rama o Prenga ?
  Supozohet se;simbas ligjit ka perfituar vetem Prenga.(meqe denohet o penalizohet me sakt) Dhe natyrisht,ne zgjedhjet e ardhshme votat per Ramen nuk do ti mari me Prenga... I denuar,se po qe i padenuar po ai Prenge mundet ti mari prap po ato vota...

  Sa per parlamentin; ato 10-15 qe supozohen me rekorde kriminale o kriminele... jane me te ndershmit brenda atij parlamenti.Te pakten nga ana ekonomike.
  Je duke i ra nga Kina me duket. Sepse po te vazhdojme me kete linjen zinxhir te bashkefajtoresise, do dali fajtor edhe ai qe e vuri Ramen, nderkohe qe po ky 'ai' financon fushaten e asaj qe do te behet presidente, pra fajin e ka ai qe e ka perzgjedhur kandidate, etj, etj... Nuk ia gjen dot kurre as fundin e as fillimin me kete llogjike.

  Pastaj ligji nuk eshte vetem per deputetet por edhe per disa kategori te caktuara qe ushtrojne funksione publike. Pra deri ne kete nivel kemi mberritur sa kane depertuar te fortet deri ne parlament e neper bashki. Keshtu qe hajde t'i largojme keta nga postet publike, e t'i lejme mbrapa kuintave pa ndonje lloj vendimarrjeje si ndodh ne te gjithe boten.
  Pastaj ai ose ajo qe i perzgjodhi do e marri vete damken mbi supe!

  Nderkohe qe t'i kerkon hajde te denojme poltikanet e korruptuar dhe vari jepet ketyre trimave...
  Te ta beje nje pyetje retorike: kush sjelle me teper dobi dhe me pak deme, nje si puna e Prenges apo nje si puna e Nanos??? Nje ordiner me diplome xhepisti apo nje intelektual me doktorature???

  PS: Edhe kur pastron korridorin, fillimisht do heqesh zhulin kryesor, pastaj pjesen qe mbetet. Prandaj eshte e pamundur te denosh Ramen & Co duke lene Prengen rehat...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 5. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Te drejtat e Njeriut jane fiktive dhe relative ashtu sic jane edhe teorike. Njerezit e medhenj(klasa intelektuale dhe ajo aristokratike, dmth klasat pertej parase) po rriten dhe kane vetem nje te drejte per popujt, ate te miut vital dhe as llogoret me te bukura te shteteve te vogla dhe delikate nuk kane per te nashpetuar dot..

 6. #45

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Je duke i ra nga Kina me duket. Sepse po te vazhdojme me kete linjen zinxhir te bashkefajtoresise, do dali fajtor edhe ai qe e vuri Ramen, nderkohe qe po ky 'ai' financon fushaten e asaj qe do te behet presidente, pra fajin e ka ai qe e ka perzgjedhur kandidate, etj, etj... Nuk ia gjen dot kurre as fundin e as fillimin me kete llogjike.

  Pastaj ligji nuk eshte vetem per deputetet por edhe per disa kategori te caktuara qe ushtrojne funksione publike. Pra deri ne kete nivel kemi mberritur sa kane depertuar te fortet deri ne parlament e neper bashki. Keshtu qe hajde t'i largojme keta nga postet publike, e t'i lejme mbrapa kuintave pa ndonje lloj vendimarrjeje si ndodh ne te gjithe boten.
  Pastaj ai ose ajo qe i perzgjodhi do e marri vete damken mbi supe!

  Nderkohe qe t'i kerkon hajde te denojme poltikanet e korruptuar dhe vari jepet ketyre trimave...
  Te ta beje nje pyetje retorike: kush sjelle me teper dobi dhe me pak deme, nje si puna e Prenges apo nje si puna e Nanos??? Nje ordiner me diplome xhepisti apo nje intelektual me doktorature???

  PS: Edhe kur pastron korridorin, fillimisht do heqesh zhulin kryesor, pastaj pjesen qe mbetet. Prandaj eshte e pamundur te denosh Ramen & Co duke lene Prengen rehat...
  Qe nje ligj te funksionoje,simbas llogjikes,duhet te jete i drejte dhe i barabarte per te gjithe. Nuk mundet te jete nje ligj i padrejte,nuk duhet qe "drejtesia" te sjelle padrejtesi. Pra ligjin po ta permbledhim duhet te jete nje vullnet gjeneral qe garanton lirine e pergjithshme per te gjithe dhe mbi te gjithe. Jashte kesaj llogjike nuk mundet te diskutohet dhe te interpretohet asnje ligj. Nuk mundet te besh nje ligj anormal jonatyral,si ne kete rast, ku i heq autoritetin vet drejtesise pa asnje lloje garancie si lirie dhe te barazise.

  Tani po ta sintetizojme se; per fare behet ky ligj dhe fare kerkohet nga ky ligj ? Behet; qe te kete sa me pak "kriminel" ne politike, dhe kerkohet te penalizohen keto kriminel duke mos i lejuar te marin pjese drejt-perdrejte ne institucionet shteterore,kryesisht ne Parlament o edhe ne postet e tjera te rendesishme. Natyrisht qe ta besh kete duhet qe te percaktosh kush eshte "krimineli",dhe si llogjike krimineli duhet te jete i denuar deri ne shkallen e fundit te drejtesise,qe te jete i tille per vet ligjin.

  Ku eshte i padrejte o kontrovers dhe absurd ky ligj ne ate vend (duke mos mare parasysh se kush po e ben) ? E para,do kriminel i padenuar eshte i autorizuar dhe i pastruar po nga ky ligj. Pra ky ligj,ka efektin e kundert,autorizon do lloj "krimineli" te padenuar te mari pjese ne jeten politike. E dyta, nuk sanksionon o penalizon ate te cilin e zgjedh ose e vendos kete kriminel,pra eshte nje autorizim tjeter per partite dhe njerezit e pushtetit. Pra ky eshte efekti i vertete i ketij ligji pervers,(ne ate vend e me ate drejtesi) ; jo te penalizoje kriminelin e vertete por te legjitimoje kriminelin e padenuar.

  Qe ta kuptosh qe po ja fut kot,si te gjithe ata qe ankohen se Parlamenti ka kriminele te denuar...mjafton o do te mjaftonte te analizosh se sa keta parlamentare-kriminel veprojne ne Parlament simbas deshires se tyre. Asnje kriminel ne Parlament nuk ka votuar kunder partise se tije. Asnje kriminel-parlamentar nuk ndikon ne vendimet e partise,asnje kriminel nuk influencon vendimet o veprimet e Rames,Berishes dhe Metes,per vet faktin se ata i kane zgjedhur dhe emeruar,dhe po prap ata e kane ne dore per ti perjashtuar e mos emeruar.

  PS : Kur pastron korridorin,fillimisht duhet ditur i kujt eshte ky korridor.

 7. #46
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,484

  Pr: Ligji i Dekriminializimit - rrezikon shkelje t Drejtave dhe Lirive t Njeriut

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Qe nje ligj te funksionoje,simbas llogjikes,duhet te jete i drejte dhe i barabarte per te gjithe. Nuk mundet te jete nje ligj i padrejte,nuk duhet qe "drejtesia" te sjelle padrejtesi. Pra ligjin po ta permbledhim duhet te jete nje vullnet gjeneral qe garanton lirine e pergjithshme per te gjithe dhe mbi te gjithe. Jashte kesaj llogjike nuk mundet te diskutohet dhe te interpretohet asnje ligj. Nuk mundet te besh nje ligj anormal jonatyral,si ne kete rast, ku i heq autoritetin vet drejtesise pa asnje lloje garancie si lirie dhe te barazise.

  Tani po ta sintetizojme se; per fare behet ky ligj dhe fare kerkohet nga ky ligj ? Behet; qe te kete sa me pak "kriminel" ne politike, dhe kerkohet te penalizohen keto kriminel duke mos i lejuar te marin pjese drejt-perdrejte ne institucionet shteterore,kryesisht ne Parlament o edhe ne postet e tjera te rendesishme. Natyrisht qe ta besh kete duhet qe te percaktosh kush eshte "krimineli",dhe si llogjike krimineli duhet te jete i denuar deri ne shkallen e fundit te drejtesise,qe te jete i tille per vet ligjin.

  Ku eshte i padrejte o kontrovers dhe absurd ky ligj ne ate vend (duke mos mare parasysh se kush po e ben) ? E para,do kriminel i padenuar eshte i autorizuar dhe i pastruar po nga ky ligj. Pra ky ligj,ka efektin e kundert,autorizon do lloj "krimineli" te padenuar te mari pjese ne jeten politike. E dyta, nuk sanksionon o penalizon ate te cilin e zgjedh ose e vendos kete kriminel,pra eshte nje autorizim tjeter per partite dhe njerezit e pushtetit. Pra ky eshte efekti i vertete i ketij ligji pervers,(ne ate vend e me ate drejtesi) ; jo te penalizoje kriminelin e vertete por te legjitimoje kriminelin e padenuar.

  Qe ta kuptosh qe po ja fut kot,si te gjithe ata qe ankohen se Parlamenti ka kriminele te denuar...mjafton o do te mjaftonte te analizosh se sa keta parlamentare-kriminel veprojne ne Parlament simbas deshires se tyre. Asnje kriminel ne Parlament nuk ka votuar kunder partise se tije. Asnje kriminel-parlamentar nuk ndikon ne vendimet e partise,asnje kriminel nuk influencon vendimet o veprimet e Rames,Berishes dhe Metes,per vet faktin se ata i kane zgjedhur dhe emeruar,dhe po prap ata e kane ne dore per ti perjashtuar e mos emeruar.

  PS : Kur pastron korridorin,fillimisht duhet ditur i kujt eshte ky korridor.
  Jam dakort me ty pjeserisht ne ato qe thua, mirepo ne ketu nuk po diskutojme per frymen e ligjit.
  Sepse ligji ne vetvete eshte nje lloj marreveshje qe hartohet nga njerezit ne sherbim te njerezve. Keshtu qe mbrenda shoqerise tone duhet te rrespektojme disa rregulla dhe norma, qofte edhe te pashkruara.
  Vertete ndonje nga keta te fortet ne parlament, mund t'i shpetoj drejtesise se vendeve perendimore me akrobacira e euro, por ne thelb mbeten njerez te evidentuar ne aktivitete t pastra kriminale. fare mund t'i ofroje kjo kategori individesh parlamentit?! fare shembulli i sjellin keta shoqerise?! Zero, asgje. Ja pra qe paska ca norma qe duhet t'i zbatojme.

  Pastaj shume prej ketyre, jane persona non-gratta ne vende te ndryshme te perendimit, me dosje, gjyqe dhe vendime te marra ne mungese. Kesaj kategorie te caktuar individesh, ne keto shtete perendimore i privohet edhe e drejta punes ne mbi 90% te posteve publike dhe private. Nderkohe qe ne, pa verifikuar asnje lloj ertifikate deshmie penaliteti, i kemi katapultuar ne nivelet me te larta drejtuese. Dhe sigurisht qe keta individe ne momentin kur do te krijojne stafin e punes, do e mbushin me horra te nje kategorie akoma me te lodhur administraten. Pse keshtu thua ti te vazhdojme???

  Dhe per te te ilustruar edhe ty nje shembull, ku edhe ti mund t'ja futesh kot, po te them se keta deputete e vertete qe vetem kartonin kane. Por nese nje Arta Dade kritikon me argumenta ministrin e jashtem, duke e detyruar te permiresoje projektligjet, nje tjeter si puna e Tom Doshit, kur hap gojen vetem fjalet 'radie', 'pulic' dhe 'binezment' (dmth biznesmen) artikulon.

  Ja pra qe bejme shume mire qe fillojme ta pastrojme politiken gradualisht nga keto horra qe nuk sjellin asnje dobi, perkundrazi. Dhe vendin e tyre sigurisht qe do e zene persona me intelektuale, te cilet kane aftesine dhe njohurine te polemizojne projektligjet e mbrapshta ne komisionet e ligjeve ne parlament. Une keshtu e shoh...

  PS: Korridori eshte i yni, jemi te gjithe bashkefajtore, ndaj eshte e udhes ta pastrojme ate zhulin qe na demton syte!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 10-03-2016 m 12:03
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #47
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Venecia zhyt opozitn. Drafti final injoron shumicn e vrejtjeve

  Opinioni final i Komisionit t Venecias pr reformn n drejtsi ka ndryshime n 8 paragraf. Krahasuar me dokumentin q Venecia nxori n fund t shkurtit, ndryshimet n prgjithsi jan teknike. Me prjashtim t njrit, q shton dy fjali n paragrafin 8. Fjali q mund t ndikojn n ndryshimin e qndrimeve politike pr reformn n drejtsi.

  "Komisioni i Venecias sht prpjekur t shmang komentet prsritse nga Opinioni i Ndrmjetm, q kishin t bnin me shtje t cilat jan eliminuar nga teksti i rishikuar. Atje ku Komisioni i Venecias ka kritika t forta pr draft-amendamentet e rishikuara, ky kriticizm sht i shprehur n Opinionin Final."

  E shpjeguar, kjo do t thot se Komisioni i Venecias e ka ngushtuar hapsirn n t ciln partit politike mund t debatojn duke shmnagur do shtje nga draftet e mparshme. Politikisht, kjo do t thot se Partis Demokratike i jan rrzuar disa pika nga 11 shtjet kritike q ajo ngriti si kushte pr dialog politik me mazhorancn nj jav m par. Opinioni Final nuk prmend prshembull nj nga insitucionet ky t reforms n drejtsi, Kshillin e Emrimeve, q opozita e ka renditur t parin n 11 kushtet e saj. Opinioni Final nuk prmend as Gjykatn e Lart Administrative, pr t ciln opozita, por dhe LSI-ja, kishin shprehur kundrshtit pr ekzistencn e saj.

  Opinioni Final e ka ngushtuar hapsirn pr dialog politik vetm tek shumica e cilsuar pr prbrjen e disa institucioneve t reja t sistemit t drejtsis. Opinioni Final i Komisionit t Venecias me ndryshimet e papritura u publikua t hnn n mbrmje, por partit politike nuk kan reaguar ende.

  fare mbetet n fuqi sht vetm premtimi i nnkryetarit demokrat pr reformn n drejtsi, i cili t hnn n mbrmje, n padije t ktyre ndryshimeve, deklaroi: Vullneti i opozits sht sipas Venecias.

  / Top Channel

  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 9. Anetart m posht kan falenderuar Vinjol pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #48
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Reforma per drejtesi

  Ndrmjetsojn Lu e Vlahutin - Zhbllokohet reforma n drejtsi, ekspertt e huaj do aplikojn rekomandimet e Venecias

  Burime pran maxhorancs konfirmojn pr Ora News se sht zhbllokuar puna e komisionit ad-hoc pr reformn n drejtsi.
  Sot Kryetari i Komisionit t Posam, Fatmir Xhafa sht takuar me nnkryetarin, Eduard Halimi me pranin e Ambasadorve t SHBA dhe BE.
  N takim sht rn dakord q t mrkurn t mblidhet komisioni i posam pr reformn n drejtsi.
  Marrveshja e arritur parashikon q me draftin do t punojn vetm ekspertt e huaj.
  Do t jen OPDAT dhe EURALIUS q do t drgojn n Komisionin e Posacm pr Reformn n Drejtsi draftin me ndryshimet e sugjeruara nga Venecia.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 11. #49

  Pr: Reforma per drejtesi

  Nje aspekt pozitiv dhe kjo reforma ne drejtesi e ka,ate te bujarise.

  Kemi kohe, qe si popull dhe si shtet, jemi karshi hallexhinjve nderkombetar zemer-gjere,paguajm rrogat e te gjitheve te huajve qe meren me Shqiperine;qeveritar,joqeveritar,Blair gruan e atij,vjerren e Blairit,dashnoret qe ka gruaja e Blairit,gazetat e komshiut te Blairit e me radhe,deri ne Hong Kong kemi aritur te paguajme. Dhe mos flasim per Obamen dhe amerikanet e tjere,qe nuk i duan leket as me llogari bankare,duhet ti dergosh Lulzim Bashen si kamarier qe tju japesh leket,edhe duke u perkulur ne shenje nderimi :" Keto leke te teperta i keni nga populli shqiptar".

  Paguajme aq shume,saqe nuk paguajm vetem te huajt qe do bejme reformen por paguajme edhe po prap te tjere qe kjo reforme mos behet... E njejta parti si PD lobon nga te dyja krahet,paguan nga te dyja krahet si Komisionin e Venecias si dhe Podestan,dhe mos flasim per LSI qe po degjoi fjalen drejtesi paguan edhe te huajt qe bejne kerkese per nenshtetsi amerikane.

  Jemi bere popull shum bujar,ne fillim mernim borxhe ku gjysma e borxhit ishte vetem rroga per te huajt,me kete "Reformen ne Drejtesi" i gjithe borxhi qe marim shkon per te paguar te huajt. Dhe jo vetem qe i paguajme por Lulzim Basha thote qe jane dhe bamires.
  Bamires te huaj qe ti paguash me leket e popullit vetem ne Shqiperi gjen.

 12. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Reforma per drejtesi

  Reforma per drejtesi duhet te jete e zhdrejte ndryshe nuk ka reforme.

 14. #51
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Insight - Koha shtes e drejtsis

  Reforma n drejtsi mbajti pezull edhe kt jav debatin politik.
  Socialistt krcnuan miratim ose zgjedhje t parakohshme.
  Aleati i tyre n qeverisje ishte m optimist dhe sugjeroi durim dhe qetsi, ndrsa demokratt than n fundjav se javn q vjen nis dialogu politik duke e servirur kt si marrveshje q gjithsesi vihet n dyshim pasi ende nuk ka marrveshje se far mund t diskutohet.
  Shumica synon t kap pranvern pr miratimin e ksaj reforme me qllim q t krkoj eljen e negociatave pr antarsim, por ka shum gjasa q kjo pranver t jet vonuar.

  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 15. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2006
  Vendndodhja
  afr kojshis
  Postime
  228

  Pr: Reforma n Drejtsi: SHBA krcnon gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n burg!

  Reforma ne Drejtesi do te behet, por situata do te vazhdoje sikur t' mos ishte bere "reforme". Kjo bote e gjere dhe e gjate,/ Do t' vete si ka vat" (N. Frasheri). Po t' mos afrojne te rinj qe kane kryer studimet jashte Shqiperie, nuk behet Reforme, se nuk mund ta ndryshojne praktikisht ata qe e shkaterruan Sistemin. Ligjet jane krejte evropiane, por gjykatesit nxjerrin profka, ykla ne bashkepunim me avokatet qe jane sekseret kryesor. Procesin e ka kapur ne dore Amerika dhe nuk kane nga t'ia mbajne parlamentaret a Komisioni i Reformes, por nuk shpresoj te zbatimi konkret i reformes, se "reforma n' Drejtesi" do te filloje te zbatohet mbasi te behet, sepse ajo nuk do te kete prapaverim per gjerat a ligjet e shkelura. Eshte kusht Reforma per te hapur negociatat me BE. Opozita do te nxjerre "kushte" te ndryshme me qellim qe t' mos behet reforma, se do t' jete nje dicka pozitive per poziten, ashtu si Berisha e Co. rrahin gjoksin se na futen ne NATO, se hoqen vizat, se bene Pasaportat Biometrike. Pra edhe Pushtetareve te sotem u intereson politikisht te behet reforma, por nuk do ta arrijne konsensusin me Opoziten, sepse nuk jane budallenj opozitaret te japin konsensus pa kushte sic jane ato qe Lul Basha i perserite vazhdimisht te gjitha, si: dekriminalizimi i parlamentit, d.m.th. perjashtimi i deputeteve te korruptuar, drogaxhinjte, vrasesit etj. Por Rama nuk i largon ata, se aty e ka shpresen e fitores ne zgjedhjet e 2017-es., kontrollin e Drejtesise t' ia leje Ministrit te Brendshem e jo Prokurorit, simbas vendimit te Venecies etj. etj. Mjere ky popull kush ben ligje e reformaDuhet nderhyrje nga 2-palet e jashtme: ShBA dhe BE.

 16. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  978

  Pr: Reforma n Drejtsi: SHBA krcnon gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n burg!

  Me cfare ta bejne reformen e drejtesise, me sh..rre ta bejne?

 17. #54
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,775
  Postimet n Bllog
  3

  SHBA pr Ramn e Metn: "Mos luani me reformn n drejtsi se jeni duke luajtur me zjarrin."

  Fjalimi i plot/ Donald Lu: Ndaloni lojrat politike

  Emri: donald-lu-ibna.jpg

Shikime: 358

Madhsia: 49.8 KB

  Fjala e Ambasadorit t SHBA Donald Lu n Komisionin e Posam pr Reformn n Drejtsi

  ***

  Kam nj mesazh shum t thjesht: Nse kjo reform dshton, ju, antart e ktij komisioni do t turproni njerzit q ju kan zgjedhur. Dhe, do t turproni marrdhnien tuaj me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Europian.

  Por fatmirsisht, ne nuk do ta lejojm t dshtoj. Vendi po shpreson q ju ta realizoni kt reform me sukses. Ne do tju ndihmojm ta bni kt.

  Dr. Smibert dhe Dr. DeVille jan ndr njerzit m t menur n profesionin e tyre n Europ dhe n Shtetet e Bashkuara. Ata, s bashku me kontributin tuaj dhe nn drejtimin e opinionit prfundimtar t Komisionit t Venecias, kan prgatitur kt draft prfundimtar t projektit t reforms n drejtsi.

  Jam krenar t them se e mbshtes at, edhe pse nuk e kam manipuluar prmbajtjen e tij dhe as nuk m kan dhn ndonj kopje prpara. Di gjithashtu q askush nga ju nuk ka pasur mundsin ta lexoj at. E mbshtes at sepse besoj n integritetin, njohurin dhe paanshmrin politike t ktyre dy ekspertve ndrkombtar. Un besoj n aftsit e tyre dhe n dshirn e tyre t sinqert q Shqipria t ket sistemin gjyqsor m t mir t mundshm.

  Ju bj thirrje ta studioni kt dokument. Ngrini pyetje dhe diskutoni mbi at q do t gjeni ktu pr tu siguruar q ti shrbej m mir popullit shqiptar. N fund t dits, ju krkoj t gjithve t votoni pro reforms n drejtsi.

  Gjat vitit t shkuar, kam par znj. Merkel, znj. Mogherini, z. Hahn, z. Kerry dhe z. Obama ti krkojn Shqipris ta miratoj kt reform. Nuk kam par kurr mbshtetje t till nga aleatt tuaj m t afrt pr asnj tem tjetr. T gjith e pranojm sa e rndsishme sht kjo pr t ardhmen e Shqipris.

  Por m shum se kaq, ju dhe un e dim se populli shqiptar, t pasur e t varfr, t rinj e t moshuar, qytetar t fshatit e qytetit, burra e gra, e krkojn kt reform. Nntdhjet e nj pr qind e mbshtesin kt reform. Mendojeni pak. Shqiptart nuk bien dakord pr shum gjra e megjithat 91 pr qind mund t bien dakord se vendi ka nevoj pr kt reform.

  E mshiroj partin e verbr politike apo udhheqsin e shurdht politik q e bllokon kt reform. E para, do t dshtoni nse krkoni ta bllokoni kt reform. E dyta, do t prballeni me zemrimin e publikut shqiptar vitin e ardhshm n zgjedhjet parlamentare, nse mendoni se mund t mbroni gjykatsit dhe prokurort e korruptuar duke e bllokuar kt reform.

  S fundmi, i krkoj komisionit sot t mbshtes nj kalendar, nj kalendar t vrtet pr miratimin e ksaj reforme n kt komision deri n fund t majit dhe n parlament deri n fund t qershorit.

  Ndaloni lojrat politike dhe filloni ta prfundoni kt reform. E keni pr detyr.

  Koha Jone
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 18. #55

  Pr: SHBA pr Ramn e Metn: "Mos luani me reformn n drejtsi se jeni duke luajtur me zjarrin."

  Lu-s i paska dal pija. Esll,e kuptoi se ka mare rrugen e gabuar. U nis per tek Tymi e perfundoi ne Sauk. Tani paskemi aritur tek turpi !

  Titulli i gazetes Albo eshte fantastik. Dhe vet gazetat e PD nuk e njofin Bashen as si anetar te thjeshte. Se si lider opozite nuk ka pretenduar asnjeri.

 19. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  SERAFIMI (05-05-2016)

 20. #56
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,538

  Pr: SHBA pr Ramn e Metn: "Mos luani me reformn n drejtsi se jeni duke luajtur me zjarrin."

  Amerika mduket se tja fuse te Gjatin ketij te gjatit tone
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 21. Anetart m posht kan falenderuar Vinjol pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #57
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,775
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Reforma n Drejtsi: SHBA krcnon gjyqtart e politikn: Lini detyrn se do shkoni n burg!

  Donald Lu n mbledhjen e PD: Ministrat duhet t ndihen nervoz, reforma n drejtsi jo vetm pr gjyqtart

  TIRANE – Ashtu si ishte parashikuar, Partia Demokratike ka mbledhur sot Grupin Parlamentar, me pranin e ambasadores s Bashkimit Europian, Romana Vlahutin, dhe ambasadorit t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Donald Lu.

  Burime konfidenciale bn t ditur pr ‘BalkanWeb’ se n mbledhjen me dyer t mbyllura, ambasadori Donald Lu tha se nga reforma n drejtsi duhet t ndihen nervoz edhe ministrat, sepse Byroja e Hetimit nuk sht vetm pr gjyqtart dhe prokurort e korruptuar.

  E qart dhe e prer ka qen edhe ambasadorja Romana Vlahutin, e cila ka thn n mbledhje se pa reformn n drejtsi, integrimi i vendit bllokohet pr 3 vitet e ardhshme.

  “Po nuk u votua tani reforma n drejtsi, t paktn pr 3 vjet rrezikon hapja e negociatave. Ne duhet ta miratojm tani, pasi n tetor mblidhet kshilli i ministrave q vendos pr hapjen e negociatave, vitin tjetr partit antare futen n zgjedhje dhe do jet e vshtir pr t diskutuar pr negociatat pr Shqiprin”- tha ambasadorja Vlahutin.

  (er.nu/BalkanWeb)

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •