T ik qeveria, t lirohet demokracia


Nga Lulzim Basha

Emri:  lulzim-basha2.jpg

Shikime: 386

Madhsia:  30.2 KB

T dashur demokrate dhe demokrat,

Antare dhe antar t Partis Demokratike kudo ku jeni,

Shklqesi ambasador, prfaqsues t trupit diplomatik,

Miq dhe t ftuar,

Zonja dhe zotrinj,

Kremtojm sot me gzim dhe krenari t ligjshme, me nderim dhe respekt t thell pr themeluesit dhe firmtart e par, pr nismtart, qndrestart dhe vazhduesit ndr vite, 25-vjetorin e Partis Demokratike t Shqipris.

Kremtojm gjithashtu 25-vjetorin e fillimit t epoks s demokracis n Shqipri.

Rrall ndodh q historia e nj force politike t startoj n nj or dhe n nj hap me historin e re t vendit.

Kjo ka ndodhur n Shqiprin e 11 dhjetorit duke u zbardhur 12 dhjetori i vitit 1990.

Pluralizmi politik, Partia Demokratike, liria, demokracia, ndrra europiane e shqiptarve u nisn bashk, si pjes e nj ngjarje unike nga ato ku takohen dhe shkrihen historia dhe perspektiva, e tashmja dhe e ardhmja.

Ne demokratt, jemi t lumtur dhe krenar q themelimi i Partis Demokratike sht nj ngjarje me rndsi dhe vler kombtare, q kurdisi zemrekun e liris dhe demokracis n Shqipri pas 48 viteve t gjata t terrorit dhe izolimit komunist.

Kjo ngjarje me jehon dhe rrezatim t rrall n hapsirn dhe n kohn shqiptare, e gjith kjo histori sht thjesht dhe vetm e mrekullueshme.

Por festa jon sht nj trinitet i krenaris, i prgjegjshmris dhe prulsis.

Krenar pr arritjet dhe sprovat e mdha t Partis Demokratike n pushtet apo n opozit prgjat 25 viteve t jets s saj.

T vetdijshm e t prgjegjshm pr sfidat e reja, q na gjejn n kmb, t paprkulur, protagonist, t qart e t vendosur.

Por po kshtu, t prulur prpara qytetarve q kan merituar e meritojn m shum.

Miq t dashur,

Prkujtimi, nderimi dhe reflektimet tona pr Dhjetorin e Lvizjes Demokratike studentore, intelektuale dhe popullore, pr dhjetorin e pluralizmit politik, pr dhjetorin e krijimit t Partis Demokratike. Tre ngjarje t lidhura pazgjidhshmrisht me njra tjetrn si dielli, rrezja dhe drita-rikthehen do dhjetor, por nuk bien asnjher n rutin,. Prkundrazi, shklqejn dhe vijn me mesazhe dhe frymzime t reja nga nj vit n tjetrin.

Me ndrrn e tyre t Shqipris si gjith Europa dhe me kurajon e tyre pr ta fituar me do mim kt ndrr, Studentt e Dhjetorit ishin prpara, shum m prpara, vite drit prpara hesapeve, intrigave dhe lojrave politike n pallatin e regjimit t kohs. Studentt plazmuan ndrrn europiane si drejtimin e pakthyeshm t vendit ton n familjen e kombeve t lira.

Mirnjohje prjet Studentve t Dhjetorit!

Ngjarja tjetr e denj pr iltrsin, mvetsin dhe largpamsin e ndrrs studentore dhe intelektuale t atyre ditve t paharruara, ishte vendimi pr krijimin e Partis Demokratike mbrmjen e shpalljes s pluralizmit politik, menjher pas kthimit n Qytetin Studenti t prfaqsis s studentve nga takimi me kreun e regjimit komunist. Prijsi i Lvizjes studentore, Azem Hajdari, student t tjer protagonistt e Lvizjes, intelektual dhe pedagog ishin bashkuar me studentt n mbshtetje t krkesave t tyre politike pr pluralizm, liri, demokraci dhe hapje, kuvenduan dhe konkluduan po at nat se produkti i pluralizmit t porsalindur nuk mund t programohej kurrsesi nga regjimi n fuqi, i cili e kish treguar qart se dshironte t klononte nj parti fasad, sa pr t kaluar radhn, sa pr ti hedhur hi syve shqiptarve dhe Perndimit me nj pluripartitizm dekorativ dhe fiktiv.

Me kt mendim i kish prcjell shefi i diktaturs prfaqsin studentore-universitare t kohs.

Por far partie do t krijonin studentt dhe intelektualt e dhjetorit? Kur do ta krijonin?

Ishin nga ato minuta dhe or n jetn e kombeve q prcaktonin fatin e nj kauze, t ardhmen e ngjarjeve. Ne tani e dim, se ishin ort e nj vendimmarrje q zbuloi menurin, vetdijen dhe intuitn e drejt t studentve dhe intelektualve pr rndsin vendimtare t krijimit po at nat, pa ln asnj vakum, t nj partie t madhe popullore q ata e pagzuan Partia Demokratike.

Themelimi pa humbur asnj minut i nj partie demokratike popullore ishte replika madhshtore me diktaturn q po perndonte, e liris q kishte lindur dhe po nisej.

Fuqizimi i shpejt i Partis Demokratike, hyrja e saj e menjhershme n ndrveprim aktiv me shtresimin dhe shprthimin popullor antikomunist n vend, primati i saj absolut si forc e re politike t gjitha kto jan t lidhura ngusht me momentin e themelimit, me gjenezn e saj.

N nj koh rekord, themeluesit e Partis Demokratike hartuan programin e par, programin e liris, n t cilin shpalln synime politike t reja q ngritn pesh nj popull t marr peng nga shtypja, varfria dhe dogmat.

Pa mjete, pa kushte, pa financa, pa prvojn dhe njohurit e nevojshme demokratike, mes mijra vshtirsish dhe pengesash, themeluesit ndezn dhe uan pishtarin e demokracis n mbar vendin, u prballn me partin-shtet dhe me shtetin policor t kohs q kish nxjerr akoma m shum dhmbt pas lejimit t pluralizmit, vran frikn me guximin e tyre kudo ku frika prgjonte si bish e vjetr shprthimin e liris. E shtrin dhe e ngritn partin brenda nj koh t shkurtr nga njri cep i vendit n tjetrin, ngritn pr her t par pas 45 vitesh n qiellin e shqiptarve flamurin e ndaluar t toks s njerzve t lir, flamurin e SHBA, vendosn pr her t par marrdhnie bashkpunimi t ngushta me parti politike europiane dhe me institucione t Bashkimit Europian, ndrtuan alternativn e par perndimore t Shqipris dhe e udhhoqn at drejt suksesit me kurajo, me menuri, me bashkim.

Studentt, intelektualt, themeluesit dhe nismtart e Partis Demokratike e lindn kt alternativ nga shpirti i tyre liridashs, nga ndrra e rinis dhe popullit shqiptar pr tju bashkuar Europs.

Kjo alternativ nuk ishte partiake, n kuptimin q u japim sot alternativave dhe as e mbledhur n kufijt e nj gare elektorale apo t nj mandati politik.

Ishte rruga e re, ishte drejtimi i ri, Shqipria e re demokratike, Shqipria e lirive dhe t drejtave universale, Shqipria n NATO, Shqipria e lvizjes s lir t qytetarve t saj, Shqipria pran Europs.

M fjal t tjera ishte Shqipria q u b, Shqipria q kemi, e cila megjith zigzaget, vonesat, ndalimet apo kthimet e prkohshme prapa n momente t caktuara sht sot vite drit larg asaj q ishte 25 vite m par.

Kundrshtart tan politik sot n qeverisje, edhe kt vit t 25-vjetorit t ngjarjes m t madhe kombtare, pas asaj t 100-vjetorit t Pavarsis, nuk doln dot nga meskiniteti dhe kufizimet e tyre si trashgimtar t regjimit q demokratt mposhtn nj erek shekulli m par, nuk u ngritn dot n lartsin e emancipimit dhe detyrs pr t prkujtuar me nderimet e merituara nj jubile q vrtet ka shenjn e nj grupimi t caktuar politik por duke qen gur themeli n ngrehinn e re t Shqipris demokratike, iu takon t gjith shqiptarve.

Nuk do t merresha sonte me qndrimin e tyre, q spikat si mjerimi i tyre, por nuk mund t mos i akuzoj si provokator dhe sfidues, armiq t liris, me dekorimet e kriminale q u bn xhelatve t diktaturs pikrisht n 25-vjetorin e ngadhnjimit t liris.

Zonja dhe zotrinj,

Pr ne si do her dhe m shum se her t tjera, 11 Dhjetori sht nj dit apeli pr themeluesit, pr demokratt e orve t para, pr ata q qndruan, pr ata q sreshtn s ardhuri npr vite pr m t rinjt q kan vrshuar muajt e fundit dhe deri n ditt e fundit n partin e tyre t zemrs, n Partin Demokratike.

sht nj dit apeli ku fort kumbon n kujtesn dhe n shpirtin e do demokrati zri i paharrueshm i atyre q vdekja i ka ndar prej nesh, q nuk jan fizikisht mes nesh, por kan ln t gdhendur prgjithmon emrin dhe veprn e tyre n librin e art t Partis Demokratike, n prmendoren e demokracis shqiptare.

Vjen dhe kumbon sonte zri i Azem Hajdarit, i pari i t parve, lideri i Lvizjes Demokratike t dhjetorit 1990, themeluesi dhe kryetari i par i Partis Demokratike, heroi i demokracis shqiptare, t cilin armiqt e liris e vran para selis s Partis Demokratike m 12 shtator 1998.

Do t kishim dashur shum ti shtrngonim dorn n kt prvjetor t madh, t Partis q ai shpalli i pari me kurajo dhe trimri, n Qytetin Studenti para mijra e mijra studentve, t rinjve e t rejave, burrave dhe grave nga Tirana dhe mbar vendi. Azem Hajdari sht plaga dhe krenaria jon, sht kujtim, frymzim dhe flamur pr Partin Demokratike.

Vjen sot kujtimi prher i gjall i studentit tjetr fisnik t dhjetorit, Arben Brocit, 21 vjearit nga Shkodra, q u vra n masakrn e 2 prillit 1991 bashk me Bujar Bishanakun, Nazmi Kryeziun dhe Besnik Cekn nga dorasit e nj regjimi kriminal n grahmat e fundit.

Me nderim dhe mirnjohje t thell kujtojm sot themeluesin tjetr t orve t para t Partis Demokratike, Gramoz Pashkon, n shtpin e t cilit u redaktua programi i par minimal dhe statuti i par i partis t sapo themeluar, formuluesin e par t bazave t programit ton t ekonomis s tregut t lir.

Kujtojm Pjetr Arbnorin, Mandeln e Shqipris, i burgosur politik prgjat nj erek shekulli n burgjet e regjimit m t egr, simbol i kurajos dhe urtsis, Kryetar i Kuvendit t Shqipris, drejtues i lart i Partis Demokratike pr shum vite. Kujtojm Ali Spahin, shembull i madh i vlerave t qndress, maturis, tolerancs dhe vendosmris, n shrbim t vizionit demokratik.

Emra t tjer demokratsh t thjesht apo t shquar, q nuk jetojn m, parakalojn kt ast n mendjen e secilit prej nesh. Pr tu ndalur tek m t fundit n Panteonit ton politik, Sokol Olldashi dhe Ferdinand Pone, dy politikan t rinj n mosh por t sprovuar n beteja dhe sfida t shumta, n opozit dhe n qeveri, drejtues t devotshm e t talentuar t Partis Demokratike, q kan ln pas pr ne kujtimin e ndritur dhe kuptim plot t puns n shrbim t vendit para gjithkaje.

Heshtja dhe duartrokitjet q shoqrojn kt evokim jan shprehje e nderimit dhe mirnjohjes ton pr t gjith ata. Jan krenaria dhe frymzimi yn. Do ti kujtojm gjithmon, n do prvjetor, n do hap t ecjes ton prpara dhe do tua prcjellim brezave t rinj t demokratve si krenari dhe trashgimin ton.

Si do her dhe m shum se her t tjera, ky prvjetor vjen si nj mbrmje nderimi pr veprn 25 vjeare t Partis Demokratike, t antarve dhe drejtuesve t saj t do niveli ndr vite.

Partia Demokratike ka nderin t ket qen n ball t ndryshimeve t mdha demokratike t vendit. Ajo ka udhhequr dhe udhheq ndrrn europiane dhe euroatlantike t shqiptarve.

Duke risjell n mendje 11 dhjetorin 1990, orn e nisjes s madhe t demokratve, kohn q ka rrjedhur m pas me protagonizmin konstant dhe kontributin vendimtar t Partis Demokratike n t gjitha ngjarjet e mdha t periudhs s re t demokracis. Ne shtrngojm duart me njri-tjetrin nga themeluesit e par tek antart m t rinj dhe krenojm si nj trup e vetme sepse ne t gjith bashk jemi nj familje, familja e madhe demokrate n shtpin e madhe t liris q ka ndrtuar histori pozitive e do t vazhdoj t ndrtoj histori pozitive n Shqipri.

Si nj prej antarve q qndrojn midis themeluesve dhe m t rinjve n kt familje t madh politike un kam knaqsin t pohoj ktu dika q kam bindjen se e mendojm t gjith: Jemi nj parti 25-vjeare q ka n gjirin e saj shum nga themeluesit e saj t shquar, shum nga qndrestart dhe vazhduesit e saj t shquar, ata q kan br historin e saj, q kontribuojn pareshtur me personalitetin, prvojn dhe prkushtimin e tyre pr suksesin e ri t Partis Demokratike prball sfidave t reja t kohs.

Ky sht nj privilegj pr gjith ne, e n veanti t rinjt, q nuk ka dyshim se krenohen e do t krenohen nesr para m t rinjve, para fmijve t tyre pr kt fakt, pr faktin se kan qen n nj parti, kan punuar pr nj kauz politike, kan qen n nj prvjetor me Sali Berishn dhe themeluesit e tjer t Partis Demokratike.

I dashur miku im dhe miku i t gjith demokratve, lideri historik, Sali Berisha. Ju drejtohem ju dhe nprmjet jush t gjith themeluesve me urimet m t przemrta q do t doja t ishin medalja e mirnjohjes s thell t gjith demokratve dhe times gjithashtu, pr ty dhe gjith themeluesit e Partis Demokratike.

Ju e krijuat dhe ju e mbajtt Partin Demokratike formacionin m t fuqishm t qendrs s djatht n Europn ish-komuniste.

Ne e dim se far do t thot kjo. Dua t theksoj se me Sali Berishn dhe themeluesit e tjer t spikatur, me t vjetrit dhe me t rinjt, Partia Demokratike sht m e fort, m e bashkuar, m e urt, m e menur, m energjike.

Kjo parti sht Shtpia e Liris, ku mosha sht pik s pari kontributi n vijimsi i gjithsecilit.

Ja pse them: se para Projektit ton Kombtar t Demokracis s re q kemi lanuar dhe po ojm prpara s bashku,t gjith demokratt jan t rinj, t gjith jeni t rinj, ju duam t gjithve t rinj n energji, n mendsi, n vizion, n vlera.

Ky prvjetor i madh na fton t hedhim vshtrimin prpara, t projektojm perspektivn, duke filluar me t nesrmen e afrt t Shqipris q po vuan pasojat e gjithanshme ekzistenciale, ekonomike, shoqrore dhe psikologjike t qeveris m t paprgjegjshme, m t korruptuar dhe m t inkriminuar t tranzicionit.

Protesta madhshtore e 8 dhjetorit konfirmoi vendimin e madh e t pakthyeshm t qytetarve shqiptar n udhkryqin e ri t demokracis son: largimin e qeveris Rama-Meta, jo thjesht si nj qeveri mashtruese, e paaft dhe e dshtuar n mos mbajtjen e premtimeve, por si nj qeveri e rrezikshme pr vendin dhe qytetart, si nj rrezik n veprim q rrit do or dhe do dit fatkeqsin pr vendin, q provokon do or dhe do dit ikjen e shqiptarve nga Shqipria.

T ik fatkeqsi-qeveria. T qndrojn qytetart. T bjer oligarkia, t ringrihet liria dhe demokracia.

Ky sht vendimi i 8 dhjetorit t dyt q po prhapet n mbar vendin si u prhap 25 vjet m par era e liris s 8 dhjetorit t par.

Kjo sht shpresa. Kjo sht zgjidhja.

Partia Demokratike i prin ksaj stuhie t re t prballjes me t keqen, i prin ndrrs dhe shpress s re t daljes n hapsirn dhe standardin e demokracis m t prparuar perndimore.

I prin me historin ton m t mir, me bashkimin dhe prtritjen ton, me alternativn ton t re t zhvillimit. I prin e vetdijshme pr misionin e saj hyjnor.

Shum parti kan lindur dhe kan vdekur prgjat historis 100-vjeare t shtetit shqiptar. Disa me turp. Disa sepse iu erdhi dhe iu vjen dita.

Por Partia Demokratike q doli n skenn politike t kohs si fuqia e prmbysjes s robris dhe ndarjes prfundimtare nga diktatura, si forca e liris dhe t drejtave t njeriut, si partia e vokacionit perndimor, e integrimit Euro-Atlantik dhe Europian t Shqipris, mbartse e aspiratave mbarpopullore pr nj ndryshim t thell n jetn e vendit dhe gjithsecilit; mbrojtse e paepur e interesit kombtar;

Partia Demokratike e Shqipris e ka t shkruar n destinin e vet dhe n prkushtimin ton t vazhdoj t rritet, t vazhdoj t forcohet, t vazhdoj t ndrtoj prparim, mirqenie dhe nj t ardhme t sigurt Europiane pr t mirn e Shqipris dhe shqiptarve.

Gzuar t gjithve!

Rroft Partia Demokratike e Shqipris!

Zoti e bekoft Shqiprin dhe shqiptart kudo ku jan!

*Fjala e kreut t PD-s n 25 vjetorin e themelimit t partis