Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Berisha thyen heshtjen: "Shenasi Rama, njeriu i Sigurimit n Lvizjen e Dhjetorit"

  EKSKLUZIVE/ Rrfimi i rrall i Sali Berishs. T vrtetat e pa thna t 25 viteve n politik /VIDEO-INTERVISTA

  Emri: Sali-Berisha-Fakt-Peka1.jpg

Shikime: 412

Madhsia: 45.3 KB

  Pr her t par, ish-kreu i PD-s dhe ish-kryeministri Sali Berisha ka br nj rrfim t plot t jets s tij politike. Q nga fillimet e angazhimit t tij, shkrimi n Gazetn Bashkimi n maj t vitit 1990, ngjarjet e 2 korrikut, lvizja e Dhjetorit 1990 dhe m tutje, n t gjitha ku Berisha ka qen protagonist vijn t rrfyera nga vet protagonisti i atyre dhe ktyre ditve.

  Sali Berisha gjat nj interviste t dhn n emisionin Fakt n SYRI.net, t gazetarit im Peka, tregon se kush nga ish-bashkpuntort e viteve 90 i mungon. Gjithashtu ish-kryeministri ka nj kshill edhe pr kreun e PD-s, Lulzim Basha.

  Gjat biseds, Berisha tregon edhe rrugn se si mund t rrzohet nga pushetit Edi Rama.
  INTERVISTA E PLOT E SALI BERISHS PR SYRI.net

  im Peka: Zoti Berisha prshndetje! Jemi m 11 dhjetor 20155, sot 25 vjet m par, zoti Berisha a ju kujtohet ku keni qen n kto momente?

  Berisha: N kto momentet kam qen n Qytetin Studenti, duke pritur studentt t ktheheshin nga takimi q zhvilluan me Ramiz Alin, n t cilin studentt parashtruan haptas krkesn pr pluralizm politik dhe themelimin e partis s tyre, me t cilin do t garonin n zgjedhjet e ardhshme dhe aty ka qen e gjith Tirana.

  im Peka: Kur e mort vesh lajmin, ose si e mort vesh lajmin q tashm n Shqipri do t kishte nj parti tjetr politike prve Partis s Puns?

  Berisha: Zhvillimet para takimet ishin t tilla sa q takimi do t kurorzohej do t konkretizohej me pranimin me imponimin e pluralizmit nga lvizja e fuqishme studentore-qytetare e Tirans. Ai takim n vlersim tim kishte kt qllim.

  im Peka: Zoti Berisha n do 8 dhjetor ose 11 dhjetor kritikt tuaj konstante n kto 25 vjet gjat qeverisjes tuaj rihedhin n tregun mediatik nj tez, se ju ishit i drguari i Ramiz Alis tek studentt. A keni pas 25 viteve nj prgjigje definitive pr t?

  Berisha: Un mendoj se prgjigjen m definitive pr kt e ka dhn Ramiz Alia. Dhe ata q shtrojn kt tez, ata vese ngjasin Ramizist mjeran. Pse e ka dhn Ramiz Alia? S pari n qoft se ai do t merrte prsipr se e dshironte pluralizmin politik, absolutisht ai do t kishte nj vend tjetr megjith problemet e mdha t shkuara t tij n historin e vendit. sht Ramiz Alia q n mnyr t sakt dhe t kristalt i thot n intervist gazetarit, vite pas pluralizmit se un nuk isha pr pluralizimin. Ti atribuosh at q sishte sht nj naivitet os nj arsyetim pothuajse primitiv. Ramiz Alia po t ishte pr pluralizmit nuk kishte asnj vshtirsi t ndiqte shembull t Grosit apo t udhheqse t tjer t vendeve ish-komuniste, natyrisht do largohej nga skena, por do largohej si njeriu q e nxiti pluralizmin, si njeriu q i tha n nj moment t caktuar vendit q koha ka ardhur pr t hapur dyert e pluralizmit n Shqipri. S dyti Ramiz Alia ka pohuar n mnyr t prsritur dhe n prani t t tjerve se t drguarit e mi tek studentt ishin Sknder Gjinushi dhe Lisandr Bashkurti. Absolutisht tek studentt kam shkuar pa ditur se m kan krkuar, nuk e kam ditur se ata m kan krkuar. Megjithat po t ktheheni n vitet 90-t, Sali Berisha kishte nj seri shkrimesh, t cilat prbnin nj platform t qart pr mua t asaj Shqiprie q dshiroja t ishte. N shkrimin e par un denoncoj izolimin si nj proces me pasoja fatale pr kombin, i cili theksoj sjell psikozn dhe shterprin e tij, prdoret pr t ruajtur privilegjet. N shkrimin e par i bj apel inteligjencs shqiptare.

  im Peka: Q sht nj shkrim i botuar para pluralizmit?

  Berisha: sht nj shkrim i botuar m 20 maj t vitit 1990.

  im Peka: Zoti Berisha sot sht pak e pakuptimt t paktn pr kt brez. Si mund t botohej nj kritik kaq e ashpr kundr izolimit n shtypin e partis n maj t 90-s?

  Berisha: Sepse ishin t panumrt ata q nuk e donin izolimin. Sepse ai q botoi shkrimin Zija ela, mori nj risk t madh pr vete, por ishte n t njjtn val me mua pr sa i prket izolimit. Natyrisht un bra artikullin por guxim t njjt tregoi ai q botoi artikullin. Po n kt shkrim denoncoj censurn, sht e shkruar e zez mbi t bardh, se e drejta pr informimin sht e drejta pr t vrtetn dhe se censura krijon autocensurn, dublicitetin, krijon krastimin e intelektualit me potencialin e tij intelektual. Po n kt shkrim flas haptaz, krkoj pluralizmin e mendimit, pr t cilin shprehem se sht lokomotiva dhe pa pluralizm mendimi nuk mund t ket debat. Krkoj ndryshimin e ligjit pr organizatat parashtetrore, shoqrin civile, se kishte ligj por vareshin t gjitha n ministri. Pas ktij shkrimi Sali Berisha bn nj shkrim tjetr.

  im Peka: Ndalojm pas ktij shkrimi. Cila ka qen sjellja e institucioneve t kohs ndaj Sali Berishs pas ktij shkrimi zoti Berisha?

  Berisha: Pas ktij shkrimi ishte nj akull, nj ftohje, domethn nj qndrim i akullt ndaj meje, por un para se t bj shkrimin kisha marr vendimin tim. Un isha shum i qet, ecja i vendosur, q nuk do t arrij kurr qllimin tim t shoh vendin t lir, por t bj at q mund t bj n maksimum par se ata t m godasin mua, kjo ishte sepse isha i bindur q ata do m prgjigjeshin. sht gjja m e thjesht ishte n at koh ti prgjigjeshe nj intelektuali.

  im Peka: Zoti Berisha pjes e ktij grupi, e ktij shkmbi akulli, a u bn dhe miqt tuaj t kohs? E thn m shkurt a ju lan vetm miqt tuaj t kohs?

  Berisha: Miqt fare t afrt nuk m lan vetm. Por problemi far ndodhi q t jem i hapur me kt. Nuk prisja q t mos kishte nj gjallrim m t madh publik t pluralitetit t mendimit, kt nuk e prisja. Prisja q edhe t tjer t angazhoheshin n kt. Sepse viti 90-t far ishte? Vitit 90-t shoqria shqiptare ishte prsri shoqria monizmit total, monizmit politik, monizmit t mendimit. Monizmit pronsor. Nuk ka jetuar nj komb n nj monizm t till si kemi jetuar ne. Dhe prisja q kto shkrime t inkurajonin shkrime t tjera, por kjo pr hir t vrtets kjo nuk ndodhi. Prova m dshpruese e atij viti ishte 2 korriku. 2 korriku n historin e lufts kundr diktaturs, pas kryengritjes s Postribs dhe akteve t tjera, prbn aktin m kurajoz t shqiptarve kundr diktaturs. Mos harro se viti 90-t pavarsisht se regjimi ishte i lodhur ai vriste do jav n kufijt e Shqipris. Gjat vitit 90-t n regjistr zyrtar jan 94 t vrar. Gjat vitit 90-t pr her t par pas shum vitesh ndoshta u bn zvarritjet e kufomave n Sarand dhe n Shkodr, dhe t gjitha kto pasi ishte hequr ligji i tradhtis s lart pr arratin. T gjitha kto ndodhin, kshtu q regjimi i lodhur por regjimi vriste, kjo mesa duket njerzit i mbante n terror. 2 korriku pr mua ishte kulmi i guximit t shqiptarve kundr diktaturs. far ishte kufi shtetror n Tiran, q ishin muret e ambasadave u thyen dhe u kaprcyen. far bri shoqria? far bm ne intelektualt? Duarkryq, nj pjes ju vrsuln t rinjve, ne q si pranuam ti qortojm,, prsri ne nuk u derdhm n shesh. Se n rast se n 2 korrik Tirana do t derdhej n bulevard dhe n sheshin Sknderbej, Ramiz Alia dhe regjimi i tij merrte fund, e sigurt, por kjo nuk ndodhi. Nuk pati qndrim totalisht indiferent totalisht, sepse n fakt jan prcjell nga njerzit n dy ant e rrug, ndoshta dhe familjart e tyre por nuk pati derdhje. Ramiz Alia arriti ta ngrej me shpejtsiMurin e Berlinit prsri n Tiran. Razim Alia po t donte pluralizmin ai ishte nj rast i art pr ta fut Shqiprin n rrjedh, ai bri t kundrtn. Si bri t kundrtn? Shprtheu nj val terrori e papar mbas largimit t t rinjve q hyn n ambasada.

  im Peka: Para se t skojm tek kjo, ka nj debat ose m sakt nj akuz mbi shkrimtarin e madh Ismail Kadare, i cili sipas shtypit t kohs sht shprehur se ata q po ikin n ambasada jan jashtqitja e kombit. Zoti Berisha n dijenin tuaj kush e ka thn kt shprehje?

  Berisha: Un besoj, q t jem i sinqert ja kan atribuuar, por un nuk e besoj kurr q ai e ka thn kt shprehje. Nuk e kam dgjuar me z dhe figur Ismail Kadaren t thot nj fjal t till. Prkundrazi nga ato kujtime t pakta q kam, pikrisht nga ato dit, kam nj shtitje veas jo bashk, megjithse ne njiheshim kishim miqsi, tek Hotel Arbria ishin transferuar nga ambasada turke tek Hotel Arbria disa t rinj q ishin futur n ambasad dhe ambasada turke n marrveshje me qeverin i kishte transferuar aty. Dhe aty pash ishin disa t rinj q u shprehnin dashuri, u shprehnin mbshtetje ktyre t rinjve q ishin si gjysm arresti n dhomat e Hotel Arbris. N at shesh aty, pr nj koh jo t shkurtr kemi lvizur nga njri skaj n tjetrin, jo bashk, por vemas Ismail Kadareja dhe Sali Berisha. Un po i ndiqja me shum admirimi at guxim t tyre, por besoj t njjtn gj dhe Ismaili. Un besoj se ajo ishte nj trillim i mirfillt i propagands.

  im Peka: Meqense jemi tek mediat sepse normalisht regjimet kur bien dhe oroditen, pavarsisht se ishin brilante n hermetizmin e tyre. Un kam qen 15 vje zoti Berisha n 2 korrik, si nj tifoz n at koh pr fatin ton botrori n at koh luhej shum afr Shqipris, luhej n Itali. M 2 korrik luhej Gjermani-Angli dhe gjysma e shqiptarve pr mos thn treereku i shqiptarve bnin tifozllik pr Gjermant m shum se sa t ishte Shqipria. N 15 minutshin e pushimit televizioni shtetror q ishte i vetmi televizion ka dhn nj speciale dhe sot kur e mendoj pr habin time, t gjith ata shqiptar q po largoheshin, sipas asaj specialeje i drejtoheshin ambasads Gjermane.

  Berisha: Ambasada Gjermane ishte n nj far mnyre epiqendr e asaj ngjarjeje.

  im Peka: Kjo sht pyetja pse shqiptart vrshuan drejt ambasads Gjermane?

  Berisha: Sepse ambasada Gjermane mbshteste at lvizje, e mbshteti dhe qndroi. Qndroi n ann e t rinjve. Ambasada gjermane nuk them se bri nxitje masive, por me qndrimin e saj mbshteti nj lvizje mendoj un e cila, ishte jetike pr vendin. Ajo ishte lvizja m e guximshme. Pavarsisht se Ramiz Alia ja doli t ngrej perden e hekurt prap, shum her pyes veten, pa at lvizje ndoshta dhjetori nuk do vinte. Ndoshta shoqria nga ajo lvizje psoi nj frymzim nj inkurajim. far ndodhi n dhjetor? N dhjetor disa qindra m pas mijra student filluan demonstratn, por me shpejtsi t rrufeshme qyteti u dredh drejt tyre dhe krijoi nj parzmore me t ciln e gjunjzoi diktaturn. sht e vrtet se merita m kryesore i prket lvizjes studentore, por prsri pa nj mbshtetje masive , diktatura nomenklatura kishte disa mjete q mund ti jepte zgjidhje saj lvizjeje. Nuk i dha dot sepse n qytet vrshuan qindra-mijra puntor, intelektual, njerz t thjesht, nuk ndodhi kjo m 2 korrik. Por ndofta 2 korriku bri t mundur q t ndodh dhjetori me studentt q shoqria t arrij n nj nivel tjetr modaliteti, lvizje dhe qndrese.

  im Peka: Zoti Berisha kto koh, se para pak kohsh shtypi ka publikuar t plot, pjes-pjes dhe t censuruar takimin e famshm t vitit 90-t t Ramiz Alis me intelektualt. Nj takim i cili vjen pas shkrimeve q ju cituat pak m par, duke ju rikthyer ktij takimi duket se kishte nj gatishmri t Ramiz Alis pr tu agresuar ndaj jush menjher sa mort fjaln. Kishte t bnte me shkrimet e botuara t kohs, apo Ramiz Alia ka pasur edhe indicie t tjera ndaj jush?

  Berisha: Nuk e di pr indicie t tjera. Natyrisht shkrimi im intelektuali prball detyrave t kohs, ishte shkrimi i nj njeriu q bnte thirrje pr pluralizm mendimi dhe atakonte tabut e kohs. Interesant sht dhe shume ja kam br pyetje vetes, pse Ramiz Alia e thirri takimin me intelektualt? Kjo pyetje duhet br. Shum von ndoshta kam arritur n prgjigjen e sakt. Kam arrit n prgjigjen e sakt mbasi kam par plenumin e korrikut t vitit 1990-t. Ramiz Alia pasi prcolli nprmjet OKB-s t rinjt q hyn n ambasada, pasi organizoi nj miting q ishte m shum se funebr se sa entuziast, Ramiz Alia mban nj plenum m t cilin e mban t sekret, ku thot se do gj q bhet ka si qllim t na zhduki ne komunistve, t zhdukin partin. Ramiz Alia gjat gjith korrikut, ushtroi nj terror t paktn sa mbaj mend un n mendjen time. Banda policsh rrihnin qytetart n stacione autobussh, apo n do grup dasmorsh apo far do q t ishin ata. Pas ktyre, pasi ndrpreu futjen n ambasada, Ramiz Alia duhej tu kthehej intelektualve. Cilve intelektual? Atyre q kishin shkruajtur, nuk ishim shum. N fakt aty 40 ishin t ftuar, por ata q ishin shkruajtur numroheshin me gishtat e duarve. Ai besoi se ne nuk do flasim ose besoi se intelektual t tjer do na kundrvihen n mbledhjen e tij de ne do t na diskreditonin. Por pse un e lidh me plenumin? Sepse fjala e ij n plenum me fjaln q mbajti para nesh jan i njjti tekst, e njjta gj. Pasi foli 45 minuta e mbylli fjaln e tij duke thn se do mendim tjetr sht n armiqsi me interesin kombtar me socializmin me Shqiprin, dhe tani tha t pim nj kafe t bjm nj pushim. Un isha aty s bashku me Qemal Sakajevn. i them Qemal un kam prgatit 7 faqe, po nuk na dha fjaln un do t ngrihem ti them, kam nj deklarat pr t br ktu. Kisha prgatitur nj deklarat 7 faqe t ciln do ta lexoja aty, si in-extremis. N fakt ai u ul dhe tha kush do t marr fjaln. E mori Muntaz Dhrami asokohe kandidat i Komitetit Qendror t Partis. Ai bri nj hapje me themel t shtjes. Shoku Ramiz tha, mir tha kshtu si thoni ju , por thashethemet dhe gazetat gojore thot se n malin me Gropa jan varrosur 50 t vrar nga policia. Ai nuk e deshi veten n at koh. Megjithat ndaj Muntaz Dhrami u tha se nuk ka varre etj, dhe un ndrhyj, ka dy propaganda. Kur i them pr terrin informativ ka dy propaganda, aty ai u agresua dhe i jap shembuj se duheshin ilustruar me shembuj. Dhe i them nj i ri Altin Basha q u shtrua n spital n nj koh kur komunikata thoshte se ai ishte plagosur leht ai kishte vdekur. Ndrkoh q aty kishte 6 mij punonjs dhe t smur, aty tha q ti po dezinformon dhe u vrsul ndaj meje. Por prit, n nj far mnyre, mnyra se si trilloi aty, jo se m armatosi, por un se dija me hollsi se spunoja n kirurgji. Veli Zogu, profesor Veli Zogu q ishte ulur pran meje m thot: Sali ti ke t drejt, se Ramizi thot e mbajtn dy dit n ambasadn gjermane, pa ndihm mjeksore, imperialistt dhe ai vdiq pr kt shkak. Veliu thot, ai kishte marr nj plumb n mli q dy or po t rrinte vdiste dhe ata e solln menjher n spital. Dhe un ja them aty pr aty. I them q un nuk punoj aty por Veli Zogu po thot kt. Kjo e orientoi dhe m shum. Pastaj i dhash rastin e Josif Buds, kt e pranoi, q ishte vrar n Kavaj dhe sishte thn asnj fjal. Por un aty kisha shkuar me nj material, kisha przgjedhur krkesn m kryesore timen, q do t ishte heqja nga kushtetuta e Shqipris e nenit q i jepte partis Puns, rol hegjemon, forc udhheqse. Duhet kuptuar nj gj q ky ishte nen n t ciln bazohej diktatura. Neni m themelor i diktaturs sht ky nen, sipas ktij do forc tjetr q do t krijohet sht nn urdhrat, nn udhheqjen e Partis s Puns. Me kt nen mund t kishe pluralizm, kishe pluralizm burokratik. Kishte qeveris Gomulka 20 vjet n Poloni me partin fshatare si bij e partis Komuniste Polake. Josif Broz Tito vite dhe dekada merrte fuste n parlament edhe rinin edhe frontin edhe gruan dhe e merrte dhe e shiste si nj pluralizm, ky quhet pluralizm burokratik. Ndaj dhe krkesa ime ishte m kryesorja, t heqim kt nga Kushtetuta, ai e kuptoi qart kt sepse ai e dinte se ku qndronte regjimi komunist dhe pastaj never say never. Tani, a ishte kjo krkes pr pluralizmin? Kjo ishte krkesa m themelore pr pluralizmin politik, por jo pluralizmin burokratik. Ramiz Alia po punonte dhe e faktoi q po punonte pr pluralizmin burokratik. Ramiz Alia n zgjedhjet e para pluraliste futi t gjitha subjektet n parlament njlloj si jugosllavt, me rini me sindikata etj. Me kt krkes ai e kuptoi se cila ishte domethnia. Tha un e kuptoj. Never say never i them un. Tha po pr parti. I tha ndjes past Napolon Roshi, t krijohet nj parti Ekologjike shoku Ramiz. i them nevere say never, kurr mos thuaj kurr, por pa heqjen e ktij neni pluralizm real nuk mund t kishte. Po n kt takim i krkojm heqjen e bustit t Stalinit. I krkoj komision hetimor qytetar, publik pr terrorin e policis ndaj qytetarve me raste konkrete. Kshtu q n takimin t cilin ai e organizoi pr t vendosur kurorn e perdes s hekurt e rindrtuar Ramiz Alia Dshtoi. Asnj intelektual nuk ju kundrvu as Sali Berishs as ndonj tjetri. Edhe n qoft se nuk u shprehn me krkesa t rndsishme n qndrimin e tyre absolutisht nuk u kundrvun. Ramizi nuk e arriti objektivin. Pavarsisht nga nostalgjit e tij ai aty e humbi betejn. Vazhdimi i saj ishte se shefi i tij n hierarkin agjenturore ruse, Sofokli Lazri i thot se sht hap nami i keq se t mund intelektualt, pastaj merr dhe boton nj libr pr ta komplikuar dhe m shum. Merr dhe boton nj libr t cilin e redakton fjaln e tij nga ana gjuhsore perfekt ta themi. i lm t gjitha agresionet q bri ndaj meje dhe atyre q bri n hyrje, fjalt ton i gjymton nj pjes i heq. Por i gjymton m shum duke i vendosur si fjali mungesore, t cilat aty kishim qen t gjith, domethn ishte e kuptueshme. Pra e humbi betejn, mirpo prsri nuk po gjallronte debate n media, jo, se duhet ti shohim gjrat si ishin.

  Zoti Berisha shtypi vazhdon t konstatoj ose t akuzoj se e gjith lvizja e dhjetorit ishte e organizuar nga Sigurimi i Shtetit madje edhe juve keni qen i drguar prej tyre, cili ka qenar realisht roli i sigurimit t shtetit n lvizjen e dhjetorit ?

  Lvizja e dhjetorit ishte uragan idealesh, por t m thuash mua bj nj prcaktim ajo ishte nj uragan i idealeve m t pastra njerzore. Lvizja e Dhjetorit dhe n vazhdim ja doli n kushtet m ekstreme t shmangi gjakderdhjen q ishte me nj potencial t lart. Mos harroni nj jav pas themelimit, Ramiz Alia mban fjalimin e tij ku na shpall parti armiqsore, pra armik. N t gjith veprimet e saj ajo iu prmbajt parimeve dhe idealeve t veta. Tani vijim tek sigurimi nse mendon dikush q policia sekrete e Enver Hoxhs kishte dshir t bnte varrin e vet kur pushteti ishte i saj nuk ka pretendim m qesharak, por t pretendosh q nuk infiltroi njerz edhe kjo sht qesharake. do shrbim n mnyr t padiskutueshm n nj lvizje t hapur prpiqet t infiltroj dhe t ket informacion dhe dokumentet aty jan t shofsh se far kan survejuar dhe far kan br. Por a kan arritur ata q t diktojn n mnyr kategorike asnj vendim i saj dhe aty sht historia e PD-s. T mendosh q ata student jan stisur nga Sigurimi i Shtetit sht nj shpifje m e ulta dhe m bajatja q mund t bhet dhe t mendosh q ne q shkuam pr ti manipuluar sht nj shpifje m e ult dhe m bajatja q mund t bhet. T mendosh q ne shkuam pr ti manipuluar sht nj trillim i paimagjinueshm. Kam shkuar tek studentt pasi kisha nj platform e cila sht e njohur nga t gjith, ka ardhur Gramoz Pashko ka ardhur edhe nj grup pedagogsh dhe q t gjith kishim nj bashksi idealesh. Ne nuk kishim pr t themeluar nj parti, ne rendm pr pasionin pr t themeluar nj liri por lirit ishin t dnuar dhe kishin nj dnim kapital n kushtetut dhe n kt kontekst mund t them se ajo ishte lvizja e idealeve m t pastra dhe jan segmentet n t shumtn e rasteve t keqprdorura nga policia sekrete q i lejojn vet ose ziliqar q nuk patn nj rob q i lejojn vetes shpifje t tilla bajate. Nj njeri serioz studion t gjith vendimet e nj force politike, gjen cilat vendime nuk ishin n prputhje me parimet e saj cilat vendime nuk ishin n prputhje me parimet e saj, cilat vendime nuk ishin n interesin e publikut. Nse sigurimi do kishte nj fjal ajo do shprehet n vendime pra a kishte eksponent t futur padiskutim se do ishte absurde t mendohet n do lvizje shrbimet kan prpiqen t ken njerz q t diktojn.

  Kta eksponent a kishin arritur n majat drejtuese t partis s par opozitare?

  N fillim ka pasur nj shmangie pr kt qllim dhe kjo ka ndodhur muajin e par ose nga fundi i muajit t par, sht nj person q i lakohet emri shpesh Shenasi Rama kishte prgatitur nj skem t veant q ne e quajtm sken gjakderdhje n Shkodr. N mitingun inagural shkoj dhe m drgoi n nj banes m sjell aty nj person dhe m thot se sht nj klandestin. Ca klandestini sht ky sepse e ndjek sigurimi m tha. Fillon m reciton aty histori kockash, gjaku vrasje dhe ky do t dilte t fliste, i thash as ti nuk do dalsh t flassh jo m ky edhe kthehem nga Gramozi dhe e larguam dhe ky nuk kishte dhn dorheqjen. Thuhet se ka dhn dorheqjen, por nuk sht e vrtet pasi e kemi larguar. M von kan dal persona t cilt i kan denoncuar q i kishte denjuar n gjyqe ajo ishte plus natyrisht ne nuk kishim nj lvizje persekutore, por ai ishte aktiv n grevn e uris duhet ta pranoj, ishte aktiv para grevs s uris, por historia sht kjo ai u largua. Pra Edi Rama sht przn nga mbledhja pasi u themelua komisioni nismtar erdhi. Gramoz Pashko m dha dy arsye pasi nuk isha un ai q e largova. Arsyeja e par ishte vulgare, arsyeja e dyt na e drguan sepse vet Rama tha q i kishin thn q t vij. Pasi filli q t thot duhet ti prvishemi bllokut duket t bjm kt at, Gramozi i thot ik prjashta. Un i them Gramozit pse e nxore jasht, sepse nuk mu duk veprim i prshtatshm n at moment, Gramozi m ta e dgjove q na tha q e kishin drguar po kush e drgoi. Ai kishte ardhur me amullukun e Myslym Pezs dhe me kpuc ushtarake at e di vetm Edi Rama. Ai kishte nj platform ekstremiste, dy her t tjera ka shfaqur kt platform dhe un i kam thn shko krijo partin tnde t gjaku dhe t vrasjeve se ne jemi parti demokratike, ja kam thn edhe n sheshin Italia.

  N sheshin Italia sht takimi i fotos s famshme ku jeni s bashku ?

  N sheshin Italia ky erdhi pasi u b nj takim me artist, pasi Fakulteti i Arteve ishte shum aktiv, n prgjithsi artistt. Rama erdhi me t ndjerin Ardjan Klosi dhe Kasem Trebeshinn, do flasim m thon, jo nuk sht e prshtatshme i them sepse i ndjeri pr t cilin kisha respekt ishte djali i Bilbil Klosit dhe nipi i Ramiz Alis dhe kisha merak se mund ta fishkllenin por nuk m mirkuptoi dhe m ta q je nj Stalin i vrtet sepse nuk t le t flassh. Ky e mori fjaln dhe filloi me tezat e tij q n do shtyll t varrim nj komunist pasi mbaroi kt un i thash po baban ku do e varsh, m tha t parin do e var. Menjher i ktheva prgjigje duke i thn shko krijo partin e vrassve. Edhe nj her tjetr erdhi dhe nuk u duk m. Tezat e tij ishin t nj ekstremizmi t madh pasi lexoni far thot n Refleksione pr luftn, e shpall luftn fund dhe krye n lufts civile, krkon nxjerrjen jasht ligjit t Partis Socialiste. Pr mua njeriut m t informuar pas Nexhmies n familjen Hoxha, sipas Liljana Hoxhs, Edi Rama ishte parashikuar pr kryetar t Partis Demokratike. Edi Rama m thon q pasi iku nga ne dhe krijoi partin e tij KISI-n aty ajo u shkatrrua bashk me Ngjeln dhe eksponent t tjer t kishs, m thon q ky donte t merrte Partin Socialiste dhe pasi nuk ja dhan PS ky shkruan t nxirret jasht ligjit PS dhe e shkruan pasi PS-ja ndrroi emrin, pr shkak se ka luft civile. T kundrtn e asaj q bn sot a mund t them q ky ishte eksponent i policis sekrete un nuk mund ta them nuk kam t dhna por veprimet dshmojn q ishin absolutisht veprime q duhet t onin PD drejt zgjedhjes jasht ligjit si nj parti e dhunshm dhe natyrisht demokracia shqiptare nuk do t merrte kt zhvillim.

  Nj pyetje pr shrbimet sekrete, Sofo Laze iu akuzonte si bashkpuntor t CIA-s sot bashkpuntort m t ngusht t tij iu kan akuzuar se iu ka drguar shrbimi i Ramiz Alias n Qytet Studenti. Jeni specializuar n Paris, Sali Berisha para se t futeshe n politik edhe kur ka qen politikan, a ke pasur bashkpunime me shrbimet e vendit apo edhe t huaja ?

  Absolutisht kam pasur me shrbimet e huaja pasi jam br President n bashkpunimin m t shklqyer n fusha me interesin m t rndsishm. Prsa i prket policis s saj kam knaqsin e madhe pr parajsn q kishin ndrtuar mbi gjenocidin, mbi terrorin, mbi mjerimin e nj populli t tr ja dolm tia thrrmojm tia bjm cop e ik kjo sht realiteti kjo sht historia. Nuk kam patur kurr para se t vija n pushtet pasi kam ardhur n pushtet kam bashkpunuar me shrbimin shqiptar q un e drejtoja si kryeministr dhe kam bashkpunuar ngushtsisht me sukses t madh me shrbimin inteligjent amerikan, kam bashkpunuar n fusha shum intensive n shrbimin francez dhe gjerman dhe pr disa rrethana t caktuar dhe specifike, shrbimi i ri i krijuar pas vitit 1992 ka patur suksese t njohura botrisht n luftn kundr terrorizmit dhe n disa fusha t tjera.

  im Peka: Edhe nj pyetje pr kt. Zoti Berisha dakord nuk kishte intelektual q Ramiz Alia mundi ti vendoste prball intelektualve t tjer q ishin t dors me krkesa konkrete. Ajo far m ka br m shum prshtypje n kto zbardhje t ktij takimi nga mediat sht heshtja ose pretendimi i Ismail Kadares me mos dijen e asaj far ndodhte n Evrop. Ju personalisht a keni pasur pritshmri, ose a besonit vrtet se Kadareja nuk e kuptonte se far ishte pluralizmi, ose a keni pasur nj pritshmri m t madhe ndaj tij?

  Berisha: Un pr rastsi e kam takuar Ismail Kadaren dhe Besnik Mustafn nj dit para takimit dhe u them se pr takimin kam marr ftes, dhe Ismaili m thot se dhe ai kishte marr ftes. U them q un do shpreh mendimet e mia. Ismaili i rezervuar nuk bri ndonj shprehje. Domethn un e kam interpretuar at qndrim t Ismailit si nj vendim t tij pr t mos komplikuar arratin q bri.

  im Peka: Pasi e kishte marr vendimin e arratis?

  Berisha: Kt m mir se un e di ai. Por un nuk e di nse e ka thn kt apo jo, por kur e dgjova natyrisht u udita. Por pas arratisjes s tij mendova se Ismaili e dha at prgjigje n mnyr q t mos komplikonte vendimin. Sepse vendimin pr tu arratis ai nuk mund ta kishte marr javn e fundit, duhet t ishte nj vendim i menduar mir dhe pr interpretim. Se nuk dihet Ismaili se far ishte pluralizmi kjo sht pamundur.

  im Peka: Zoti berisha 2 korriku ishte indicia e par. Humbja e debatit t Ramiz Alis me intelektualt dhe mos arritja pr t mos i prdorur intelektualt kundr njri-tjetrit ishte pika e dyt. Kush ishte pika kulminante q solli 8 dhjetorin?

  Berisha: Mbase 8 dhjetori erdhi si nj tip impointi. Tip impoint sht nj vepr e Malkolm Graguell i cili pak a shum analizon proceset nga shndeti i njeriut tek probleme n shoqri, politik, n shkall vendi dhe planeti. Ndryshime graduale dhe jo trsore, t cilat gradualisht t ojn n j pik ku ndodh nj ndryshim i madh. Kshtu q tip impoint ishte nj pik kthese, e cila nuk ishte vetm ato q ishin shfaqur por edhe paraprgatitjen e njerzve n trsi. Pasi botova n gazetn Bashkimi shkrimin ku sulmoja ashpr t gjith kategorit e nomeklraturs t cilt i kundrvihet procesit, e thrrasin Qemal Sakajevn n Komitet Qendror. E thrret Sofo i cili ishte omnipotent dhe i thot q ky sht nj agjent i qart i CIA-s pr mua, ky thot q ky kurr nuk sht agjent. i gjith debati aty bhet nse isha apo sisha agjent un. Argumenti ishte se Elez Biberaj ishte nga Tropoja dhe ky dha argumente qesharake. E mban Qemalin n nj proces aty mbi tre or.

  im Peka: Zoti Berisha meqense sht hera e par q e dgjoj. Vetm para pak ditsh Vladimir putin para pak ditsh jep nj intervist pr nj nga gazetart m t mir t Ameriks i cili i thot se CIA thot e keni 6 muaj q bni prova pr tu dukur sa m njerzor dhe prgjigja e Putinit ishte se meqense e thot CIA sht e vrtet. Kur kishte dgjuar pr her t par Sali Berisha pr CIA-n?

  Berisha: Gjith jetn, kisha dgjuar, kisha lexuar. Pr CIA-n kisha dgjuar, ishte operacionet q kishin br kundr Shqipris pr t prmbysur regjimin, CIA ishte e famshme nuk mund t mungonte, por Sofo i thoshte ktij q ai sht agjent i CIA. Mirpo ai shkrimin e ka marr nga CIA, dhe ky q i zotohej dhe i thoshte, sepse shkrimi ishte shum i veant. Kur br libr Ramiz Alia,m vjen Mehmet Elezi vjen dhe m thot , t cilin e kishin degdis n Elbasan, m thot Sali tani prgatitu se do t godasin, do t godasin se e lexova librin dhe libri sht shum i ashpr ndaj teje. Un pr koiidenc e kisha dorzuar shkrimin tek gazeta Bashkimi e cila dilte t hn, n at koh punohej me plumb. Shkoj i them Qemalit se libri sht mjaft agresiv ndaj meje, prandaj at shkrim nse t komplikon ty pozivionin mos e boto, i them pr shkak t tij se ai e kishte familjen m t madhe, domethn kishte probleme. M kthehet dhe m thot nuk e botoj po deshe pr veten tnde, por pr sa m prket mua nuk e heq kurr nga plumbi. Mir i them un shum faleminderit, realisht m erdhi mir. U botua shkrimi t hn dhe kt e thrret Sofo. Del nga zyra e Sofos dhe nj punonjs i Komitetit Qendror i cili ishte bashkshorti i nj shoqes time, i thot Qemal far u b kaq gjat, lre mos e pyet thot, m mbajti 3 or dhe m than q Berisha sht agjent. Lre thot se 26 vet kan fotokopjuar shkrimin n zyrn time. Dua t them se ky tip impoint nuk qndronte vetm n disa shkrime, por qndronte dhe n zemrn e njerzve, t cilt n nj mnyr ose n nj tjetr nuk d0onin t beteshin Kuba e Adriatikut, donin t ndaheshin nga diktatura. Them se kjo e solli 8 dhjetorin. Dua t them se studentt u treguan m t guximshm m eficent se kushdo tjetr. Prap e mendoj se po t mos qe lvizja studentore do t ecim vite t tra pa pluralizm. Lvizja studentore n vetvete ishte shum e vshtir i dominoje. Kur u mblodhm n datn 9 mbasdite n Komitet t Partis e vrteta sht se nga t gjith ata drejtues Universitetit pr fat t keq un i kisha miq, nuk ishin me studentt prve meje, q un u hoja q do ndrhyrje on n luft civile, shqiptart nuk do jua falin fmijt ju q oni ushtrin dhe ndrhyni. Por nse trupa pedagogjike, nj pjes e saj ishin me studentt, drejtuesit nuk ishin me studentt menjher, qytetart u bn me studentt, qytetart mbushn sheshin. Asgj nuk e ka tronditur m shum Ramiz Alin, dhe e thot edhe n nj intervist t tij se sa kombinati Poligrafik i Partis. Ata q botonin shtypin e Partis ata t gjith u derdhn tek studentt dhe kjo e bri nomeklaturn t pashpres. Pra pyetja e par. far thot Ramiz Alia pr kt? Thot un nuk e doja pluralizmin, por problemi ishte rasti Rumun, Rasi i ausheskut, dhe kjo ishte e keqja q ai donte ta parandalonte me do kusht. Pra Ramiz Alia e prjetoi si imponim pluralizmin por n asnj mnyr nuk e dshironte, ai dshironte pluralizmin e Jugosllavis, pluralizmin q kishte ndjekur Titoja dhe ai q ndiqte Milloshevii n fillimet e veta.

  im Peka: Meqense jemi tek prjetimi dhe tek zbulimi i Sofo Lazrit. sht folur shum pr nj udhtim tuajin, t Gramoz Pashkos dhe t Azem Hajdafrit n Uashington, pasi n Shqipri pluralizmi ishte fakt. Pra tre drejtues t forcs s par politike opozitare shqiptare. Zoti Berisha ka pretendime se keni shkuar t barabart dhe jeni kthyer lider i opozits pas ksaj vizite n Uashington, realisht far ka ndodhur dhe k keni takuar?

  Berisha: n Uashington n at vizit kam qen vetm me Gramozin. Kemi shkuar t ftuar me rastin e rivendosjes s marrdhniet demokratike. DASH drgoi nj shqiptar Rexh Aklin, i cili vjen dhe m takon dhe m thot do t vish se je i ftuar, i them u sht ftesa. I them un pa ftes nuk lviz. Pas nja 3-4 orsh m sjell nj faks, i them un duhet t jemi dy vet dhe me Gramozin. Kemi marr pjes n ceremoni, aty na kan prparsuar. Ishte Ministri i Jashtm dhe sigurisht ceremonia bhej me Ministrin e Jashtm, por sekretari i Shtetit na ka pritur para neve dhe pastaj Ministrin e Jashtm t Shqipris. Nuk mund t them se aty bm ndonj dallim, bm nj bised t gjat me Xhim Huper, t cilin pata shum knaqsi ta shoh para pak ditsh n Zrin e Ameriks, dhe ju rikthye asaj periudhe. sht njeriu q bisedoi m gjat me ne, me mua dhe me Gramozin dhe me disa punonjs t ter t DASH, me Kimit, Actin Sekretary Off State. Kimit ishte m shum nj takim kortezie mund ti thoshim ne njerz q kishim vetm dy muaj n politik dhe u kthyem sigurisht me urimin q t fitonim zgjedhjet. M pyeti a do i fitoni zgjedhjet? i them nuk mund t them. Pse m tha? i them sepse ne nuk dim t bjm fushat, ne dim vetm fushatn q kemi prjetuar dekada dhe far mund t kemi msuar n fushata nga televizioni italian n koh fushate elektorale, asgj gj tjetr. Qeshi! Se kemi qen t izoluar shum. Kjo ka qen historia e ktij udhtimi. Pastaj kemi br nj udhtim tjetr edhe ky ka qen zyrtar, shum i rndsishm, i qershorit ose majit me Azem Hajdarin dhe Ismail Kadaren, ky ka qen udhtim intervistash shum t gjata.

  im Peka: Zoti Berisha n 25 vjet dominanc politike kurba juaj sht shum interesante. Gjithsesi a kemi menduar gjat gjith ksaj kohe, kush nga bashkpuntort tuaj m t ngusht ose m t afrt q bn t mundur themelimin e Partis Demokratike apo themelimin e saj ju ka munguar m shum gjat gjith ktyre kohve?

  Berisha: M shum nga t gjith pa diskutim m mungon Azem Hajdari.

  im Peka: Pse?

  Berisha: N qoft se rikthehesh q n takimin e par me t dhe e vshtron njeriu q t bindte se sht nj lider i lindur ishte Azem Hajdari. M kan munguar shum t tjer, por lider i lindur si ai q n momentin q jam ul pr her t par me t pr t diskutuar pr krkesat dhe n vazhdim ai ishte student n vit t tret. Student i cili nuk mund t mos ishte lider i asaj lvizje po ta lije. Ai kishte dy karakteristika shum t veanta, guximin, por guximtar ka plot. Ai kishte instinktin e liderit t zhvilluar n shkalln m t paimagjinueshme. E kam par pr her t par n jetn time n 9 dhjetor, mes liceut dhe rezidencs italiane, ku hipte mbi shpatullat e shokve t vet dhe brtiste posht dinastia, posht diktatura. N energjin e tij t pashtershme, un them q ai prve themelimit dhe lvizjes, ka luajtur nj rol t jashtzakonshm n t gjith procesin e prmbysjes s diktaturs dhe ai sht autori numr 1 i rrzimit t bustit t Enver Hoxhs. Momenti m i veant me t sht kur un i kam thn n mesin e janarit se ne nuk jemi opozit. Pse m tha? Po sjemi ne opozit q kalojm do dit prbri bustit t diktatorit, far opozite jemi ne. Dhe ai me nj vendosmri dhe guxim t madh ndrmori at proces i vili oi m rrzimin e bustit. E mbajti deri 2-3 dit para grevs nuk doli si iniciator, nuk duhet t dilte kurrsesi, sepse vendi mund t shkonte n luft civile. Mund t shkonte n luft civile sepse n qoft qe Partia Demokratike dilte n ball dhe ja shembte Enver Hoxhn Partis s Puns, ather partia e puns kishte t gjitha gjasat q t hynte n nj konflikt me arm me partin paqsore demokratike. Por nj dit ndodhi nj zhvillim i papritur n Qytetin Studenti, dhe ky e nxori do ta rrzojm. At duhet ta rrzonte lvizja studentore. Lvizja studentore ishte m vshtirsisht e atakuar, sepse partia ishte vulnerabl, sepse partia ishte parti.

  im Peka: Megjithat zoti Berisha ajo q po vlersoni tek zoti Hajdari jan lidershipi, guximi dhe instinkti i tij i jashtzakonshm. N fakt kto 3 gjra edhe kundrshtart m t fort t Sali Berishs nuk ja mohojn Sali Berishs. Jan 3 element q ju i keni pasur jo vetm me bollik por ka pasur raste q jeni gjykuar edhe me tepri.

  Berisha: Ai ishte i ri. Un isha nj njeri q i kisha marr vendimet e mia. Kto shkrime, secila prej ktyre tezave q ktu dhn fund sht ajo e tryezs kur them q duhet strukturohet mendimi n organizata dhe organizma t njohura nga shteti ligjor, secila prej tyre prbnte kazus t mjaftueshm pr diktaturn pr t m dhn do lloj goditjeje. Por t shkoje ti dhe t gjeje nj student t vitit t tret juridik me nj vendosmri luani ishte e jashtzakonshme.  im Peka: Akuza kryesore q i sht br gjat gjith ksaj kohe qeveris s par antikomuniste shqiptare zoti Berisha kur ju ishit president t paktn nga opozita, sht pretendimi se dnimet pr ish funksionart komunist, ishin dnime me akuza qesharake pr ti shptuara ata realisht pr at far kishin br. M konkretisht rasti i Nexhmije Hoxhs, q n shtyp sht thn u arrestua pr kafe pr ta shptuar pr krime q sistemi i burrit t saj dhe ajo vet kishin br. A keni menduar ndonjher se me ish-regjimin qeveria juaj sht treguar e but zoti Berisha, ose jeni treguar t ashpr vetm n retorik dhe jo n veprime?

  im Peka: Nexhmijen se duhet ti rikthehemi t vrtets historike, e arrestoi Ramizi pr t shptuar veten e vet. Kjo ishte dhe e arrestoi pr t shptuar at q nuk shptoi dot, qeverin e stabilitetit. Kshtu q ajo ishte nj proces tjetr. Pas fitores Shqipria ishte vendi i vetm, q bri ligjin e gjenocidit. Nuk ka ekzistuar ligji i gjenocidit n asnj nga vendet komuniste. Kurse ne bm ligjin e gjenocidit i cili edhe sot sht n fuqi dhe dnimeve t ligjit kundr njerzimit. U dnuan me at ligj 73 antar t nomeklaturs, kriminel, gjykats, prokuror sigurimsa, etje. Mendimi im sht e u b nj gabim i madh n at koh jo vetm nga un, se ne bm nj ligj se t tjetr sbn ligj fare. U b nj gabim nga t gjith udhheqsit pas perdes s hekurt, q nuk krkuan nj Gjykat Ndrkombtare pr t dnuar kriminelt e krimeve kundr njerzimit. Nuk ishte e leht, por t mendoje ti t dnoje me gjykatsit dhe prokurort e asaj kohe ishte jashtzakonisht e vshtir nga ana e procedurs dhe nga ana e nj gjyqi t ndershm. Megjithat Shqipria dnoi dhe far ndodhi? Sapo erdhn n pushtet i shpalln t pafajshm, ka nuk shpallet kurr i pafajshm ai q kryen nj gjenocid, sepse gjenocidi sht shum i thjesht sepse ka nj definicion n Konventn e Organizat s Kombeve t Bashkuara pr t. I shpalln t pafajshm, i dmshprblyen do qindark dhe spo i dekorojn. Mendoj se u b nj prpjekje e madhe dhe tani bjn gjahun e tyre prokurorve dhe gjykatsve q u morn me ato procese.

  im Peka: Pr ta mbyllur me pyetje historike. Zoti Berisha, a ka menduar Sali Berisha n 90-n, kryetari i t pars parti opozitare n Shqipri se pas 25 vjetve, ose m shkurt a sht Shqipria e sotme, Shqipria q ju ndrruat n 90-n?

  Me sa di un Besnik Mustafa ka shkruajtur diku nj fakt t rndsishm dy ose tre dit pas lvizjes ose Besniku ose Kujtim ashku m thon q tani skemi m pun dhe un u jap prgjigje q nuk trhiqem pr dy arsye. S pari jam gjakftoht un kam marr disa vendime q i ndihmoj kta t cilt ishin student, mund ti fusnin n kurth por un isha gjakftoht. N kt kuptim i vendosur pr t shmangur gjakderdhjen por edhe i vendosur pr t prevaluar pr t br gjithka. S dyti sht Kosova, sht i gjith jeta ime dhe un do bj gjithka pr t hapur nj qndrim t ri ndaj Kosovs dhe n kt kontekst un e kisha kontrat kt absolutisht kontrat me Kosovn, kontrat me Shqiprin. N mitingun e par kam deklaruar Ylli im kombtar shtja jon kombtare por imagjino t deklarosh n at koh kur mblidhje vetm armiqsit m t egra pr kt deklarat pr fqinjt mkatar ndaj shtjes ton kombtare. Kisha nj platform e cila prfshin t drejtat e njeriut , pluralizmi, lirit, ekonomit e tregut, hapjen e vendit n t ciln un do punoja n nj kontrat me shqiptart i vendosur n vern e par t vitit 1991 q zgjedhjet e para q do humbas un do t largohem. Po t kisha humbur n zgjedhjet e 92 absolutisht dorheqjen ajo ishte nj ver meditimi pr mua. At ver kishim br edhe qeverin e stabilitetit n t ciln shumica merrte shumicn e merits. N nj ver meditimi kisha arritur n prfundim q nse humb zgjedhjet do t largohem, e ruajta at vendim derisa humba realisht zgjedhjet dhe u largova. N kt aspekt kthehemi pas pasi PD ishte forca e par politike n Europn ish komuniste q krkoi antarsimin n NATO, partia demokratike ishte forca e par q doli me moton Ta bjm Shqiprin si gjith Europa. Shqipri ka sot statusin e vendit kandidat, nuk u realizua kjo por u liberalizuan vizat. PD iku nga pushteti n 97 pr prgjegjsin e saj t plot t saj dhe t Sali Berishs i cili toleroi firmat piramidale. Dorzoi pushteti, prcaktoi nj proces civil t dorzimit t pushtetit kundr nj rebelimi t mirfillt komunist, in cili kulmoi me sulmin ndaj Presidencs s Republiks. Donin t merrnin Presidencn dhe morn at q meritonin. S dyti kundrshtari hetoi me t gjitha mjetet implikimin e qeveris dhe PD-s n piramida dhe deklaroi vet q nuk sht i implikuar. U ndrtua nga shkrumbi opozita shqiptare, qndroi derisa fitoi zgjedhjet n 2000 dhe n 2004 fitoi zgjedhjet dhe eprsi mendoj se projekti i saj ishte projekti i dhjetorit t viti 90. Projekti pr antarsimi n NATO, projekti i integrimit, antarsimi n ANTO u realizua, vizat u hoqn, statusi dy her u rekomandua. Aspekti tjetr Presidenti i asaj kohe Sali Berisha kishte nj rrog 16 dollar ndrsa qytetart shqiptart kishin t ardhura pr frym 204 dollar, 80 % e shqiptarve ishin pa pun dhe me dekretin e Ramiz Alis merrnin 70 % t rrogs pa punuar. Nuk besoj se ka nj vend q sht transformuar m shum nga ekonomia m e falimentuar n nj ekonomi tregu n fund t vitit 1996 80 % e prodhimit t brendshm vinte nga sektori privat. T ardhurat pr frym n 2013-2014 arritn n 11 mij dollar nuk di vend tjetr prve vendeve q kan shprthim gazi dhe nafte ku t ardhurat kan pasur nj shprthim n kt mnyr. Ritmet e urbanizimit t Shqipris nga 1992 deri sot jan absolutisht m t larta n bot, e ka filluar rrugn me 72 % pr qind t popullats n fshat n vitin 2011 ka zbritur tek 45%. Ka kapur disa tregues si ishte vdekshmria foshnjore dhe vdekshmria e nns. Shpesh dgjoj njerz q n nj mnyr ose tjetr fajsojn PD-s pr bmat e ktij regjimi duhet t them q detyr kryesore e nj politikanin dhe forcs politike t pranoj transferimin e pushtetit me votn e lir. Kjo ka ndodhur dhe pavarsisht cilat mund t ishin pasojat Berisha nuk kishte kurr nj vendim t dyt, me kt ka prfunduar kontrata pr shqiptart dhe shpreh mirnjohjen e pashtershme pr sa koh m kan votuar.

  im Peka: Berisha keni nj periudh kohore mjek dhe politikan ku keni qen m i suksesshm?

  Berisha: Pa krahasim n politik shanset dhe mundsit kan qen m t mdha n shkenc kam br studime dhe n mjeksi kam br gjithka me t smurt kurse ajo q ka ndodhe me Shqiprin ata q e kan ndjekur e kan t qart.

  im Peka: Po jeni larguar nga mjeksia dhe kolegt pohojn se ke qen nj ndr kardiologt m t mir t ktij vendi, pa ju mundur ndonj rival. N politik ju ka mundura m shum as m pak ndoshta me t njjtin rezultat edhe m t thell, e prmendni n parlament djemt e etrve, djemt e tyre q ju i mundt fort n 1992. A ndjeheni moralisht i brengosur ? Ju ka mundur nj pjes e kshillit presidencial i Ramiz Alis, djali i Myslim Pezs, djali i Xhelil Gjonit pra ju ka mundur blloku i ri sipas gjuhs q ju prdorni.

  Berisha: N fushatn e 2013 por edhe m par un bra prpjekjet maksimale pr t fituar zgjedhjet por n mnyr absolute un nuk jam penduar q dhash dorheqjen. Un kisha nj vendim t gatshm dhe jam nj njeri q n nj mnyr ose tjetr kam operuar n skenn politike shqiptare 23 vite dhe nuk kam asnj keqardhje apo breng pse nuk kam qen 24 ose 25 ato ishin aq sa deshm shqiptart. N krahun tjetr kam punuar me shum prkushtim pr t br gjithka q Shqipria t ndihmoj Kosovn. Kosova sht e lir fal lufts dhe prpjekjes t Ibrahim Rugovs, t lufttarve t liris por Shqipria ka luajtur nj rol t pa zvendsueshm pr ta mbyllur kt problem. N vitin 92 n Elbasan strviteshin nj grup lufttarsh dhe ata krkuan nj takim, i prita ishin nja 40 persona dhe bm nj bised t gjat dhe n fund t biseds ngrihet nj prej tyre dhe thot far do bsh ti pr Kosovn? Un pr Kosovn kam br shum, por atij i thash q gjysm e kohs un do tia kushtoj Shqipris, gjysm Kosovs. Ata u larguan nga un bn nj mbledhje, diskutuan pr takimin dhe konkluduan q ne duhet t jemi t knaqur pr at q na tha. Pra n kt aspekt nse do na thuash ti a ekziston lumturia politike? Un them q ekziston se nuk sht vetm romantike dhe un jam shum i lumtur q Kosova sht e lir dhe kjo sht mrekullia m e madhe e Shqiptarve pas kohs s Sknderbeut. T gjith shqiptart duhet t jen t lumtur por edhe Shqipria sot pavarsisht vshtirsive t mdha sht vite drite larg Shqipris t vitit 1991 njerzit harrojn kt gj.

  im Peka: Tre dit m par opozita shqiptare organizoi nj ndr protestat m t mdha, ju kam dgjuar q keni krahasuar Edi Ramn me Enver Hoxhn dhe jo me Ramiz Alin. Opozita ka nj kryetar q shum zra e cilsojn si t brisht n stilin e opozits dhe sht i prai kandidat pr kryeministr q sht i shkolluar n perndim dhe jo n shqipri, Lulzim Basha. A mendoni se Lulzim Basha do ta mund jo m lidhtarin e Ramiz Alis por idhtarin e Enver Hoxhs?

  Berisha: Edi Rama sht absolutisht ithtari i Enver Hoxhs por nuk sht m pak sesa Ramiz Alia q ishte ithtari i Enver Hoxhs dhe n kt kontekst nuk ka t pamundshm. Dua t jem realist, sht e vshtir pasi ky sht nj njeri q nuk njeh asnj parim. Po t bj nj krahasim me Edi Ramn nuk gjej asnj tjetr absolutisht n t gjith politikn shqiptare t krahasueshm me t porsa i prket amoralitetit t tij njerzor dhe politike. Shiko mediat si jan sot. Ka katandis n terror mediat shqiptare, shiko prpjekjet e tij monstruoze pr t rivendosur Enver Hoxhn, e thash edhe sot e thash. Bunkeri sht statuja e Enver Hoxhs akoma kemi qindra bunker n t gjith Tirann, diktatura i ka ende plagt e hapura. Bunkeri sht njsoj si statuj, statujn nuk e ve dot dhe tani do t ver bunkeri q ka nj simbol t Enverit. Dekorimin nj njeri q dekoron m kriminelt m t damkosurit t diktaturs dhe thot q ishin veteran q caktonin dhe statusin. T burgoset ministri nuk kam shkruat un ai e shkruan n Facebook-un e tij personal, ai sht nj njeri q nuk bn zgjedhje n partin e tij, nuk ka zgjedhje me Edi Ramn. Un e prgzoj dhe vlersoj faktin q PD u fut n zgjedhje. far treguan zgjedhjet? Zgjedhjet treguan q reforma territoriale ishte totalisht reform elektorale n kurriz t gjith shqiptareve. Cilat jan shrbimet q marrin shqiptart? Zero jan, kudo jasht qyteteve. Nj kandidat i qeveris t zgjidhet me 18 mij vota dhe nj kandidat i opozits t zgjidhet me 48 mij vota. Q ktu Edi Rama bri varrin e vots s lir dhe sot vota e lir nuk ekziston n Shqipri, ekziston blerja e vots s lidh dhe groposja e vots s lir. Lulzim Basha deklaroi se do shkojm drejt mosbindjes civile dhe un shpreh bindjen time q rruga e vetme ndaj vots s lir sht mosbindja civile ndaj ktij regjimi. Kur them mosbindje civile do t thot me mjetet m demokratike dhe paqsore. Uroj dhe dshiroj q qytetart shqiptar t zhvillojn t gjitha format e mosbindjes civile pr t shptuar Shqiprin nga nj katastrof e paimagjinueshme, n Shqipri nuk ka m vot t lir dhe ka fatkeqsin tjetr, nuk ka nj ndjeshmri ndrkombtare n shkalln e duhur n kt proces. sht detyr kryesore e opozits t ndrgjegjsoj komunitetin ndrkombtar q mes tyre ka q duan t shohin Enver Hoxhn m par n krye t qeveris sesa t shohin Partin Demokratike, por kjo nuk ndryshon dhe nuk ndikon n prpjekjet titanike t opozits pr t prmbysur kt qeveri.

  im Peka: far mund ti shtyj kta zra ndrkombtar t jen t gatshm t pranojn m par Enver Hoxhn sesa Partin Demokratike ?

  Berisha: S pari ka prej tyre q jan ekstrem i majt, s dyti ka prej tyre q jan kok e kmb t korruptuar. Kush mund t m thot mua mbi baz nj njeri vjen dhe vzhgon zgjedhjet 3 her resht n Shqipri, kryetar vzhguesish? Prve korrupsionit nuk mund t ket motiv tjetr, si mundet nj person i diskretituar ndrkombtarisht pr raportin e vitit 1996. Glover n 96 nuk ka shqiptuar nj fjal t vetme pr fjaln bojkot dhe ktu un nuk u mbrojta parregullsin q u krijua mbas bojkotit, por sht e pamundur q nj numr vzhguesish t mos dnoj dhe mos raportoj q opozita bojkotoi zgjedhjet. I njjti person vjen n 2009 prpiqet me t njjtin skenar, por iu dogjn letrat n dor, i njjti person vjen n zgjedhjet lokale dhe nuk ka gj m serioze pr ata q bjn nj veprim t till mafioz. Apo tjetri q del n mnyrn m t paprgjegjshme dhe thot q kto ishin zgjedhjet m t mira po ku i pe ti q kto ishin zgjedhjet m t mira. PD nuk duhet t ndikohet nga kto, e drejta e vots sht nj e drejt e shenj dhe themelore.

  im Peka: Zoti Berisha jo vetm si deputet por edhe si institucion Sali Berisha me ju nj grup i madh ndrkombtarsh kontaktojn vazhdimisht, far bisedoni me ta dhe me far tagri bisedoni ?

  Berisha: S pari nuk vijn dhe nuk m takojn mua pr PD-n, sepse selia blu ka nj lider e saj i cili ka vendosur nj linj politike t qart t Lulzim Bashs e cila pr do analist q ka minimumin e ndershmris sht qartsisht e pavarur dhe origjinale dhe e papraktikuar m par n Shqipri. Duhet ta them haptazi m e cilivizuara se duhet t bsh vlersimin. Takohen me Sali berishn pr t shkmbyer mendime pr problematika t ndryshme dhe un jam i hapur pr t biseduar, i takoj dhe bisedoj.

  im Peka: Para tre ditsh Berisha ka marr pjes n protestn m t madhe t opozits far do bnte ndryshe Berisha nse do ishte lideri i asaj turme?

  Berisha: PD dhe kryetari i saj bn nj prpjekje serioze pr t prmbajtur masn m t revoltuar t qytetarve, ndofta njerzit kan nj urrejtje t madhe ndaj Edi Rams duhet t bnte q te mbahen ke urra pasi drgimi tek kryeministria rriste m shum zemrimin por edhe n kto kushte PD ia doli t mbaj turm pr t mos pasur prballje me policin. Ne nuk jemi pr gur por pr boj dhe vez se m mir i bn, sa do lloj boje i hedhin m mir i bn se nuk ka ca ti nxij akoma m shum. Prsa i prket bunkeri pr mendimin tim sht nj detyrim moral i opozits t mbshtes betejn e t burgosurve politik pasi bunkeri n qendr t Tirans sht statuja e Enver Hoxhs, natyrisht jo dy metra e gjat por e transformuar n nj bunker, opozita nuk mund ta toleroj kt.

  im Peka: Kto dit pas protests e vetmja gj q sht arritur n diskutime mes prkrahs dhe kritikve t Edi Rams e vetmja gj q kemi arritur n diskutime, q nse deri n 8 dhjetor Rama mbahet kryeministr dhe mund t rrzohet nga pushteti vetm nag Ilir Meta. Pas ksaj proteste ajo q e prcakton nse Rama do jet kryeministr ose jo sht opozita shqiptare. Ju si politikan me eksperienc a do ja falnit opozits shqiptare q ta toleroj Edi Ramn n vazhdimsin e tij si kryeministr ?

  Berisha: Opozita nuk ka t ardhme n kt vend dhe ky vend nuk ka t ardhme nse nuk largohet Edi Rama dhe qeveria e tij e cila sht nj band kriminale. Kurr nuk mund t gjesh n asnj libr nj qeverisje si kjo, cilido mund t lexoj librin Hajdutt e shtetit dhe do t gjej ngjashmri identike n qeverisjen ndaj korrupsionin. Shqiptart nuk duhet t presin q t vij dikush t largoj Edi ramin. Ai ka nj gj nuk fsheh dhe nuk fshihet n trsi dhe vjedh haptazi pa pyetur fare, asgjson ligjet themelore t anti-korrupsionit me votn e mazhorancn e tij ndaj dhe katandis Shqiprin n kt situat q nuk ekziston n asnj vet tjetr si mund t jet Afganistani. Edi Rama me lidhjet e tij me krimin dy vite m par kam patur ktu nj nga eksponentt m kryesor t jurisprudencs gjermane, ish-drejtor i institut Master plan dhe kur i flisja pr lidhjet e Rams me krimin m thoshte m jep prova se kjo sht e rnd dhe un mikut tim i dhash provat. E pash aty sa e vshtir sht q t bindsh tjetrin q kryeministri i vendit sht i lidhur me krimin, ato prova q dhash un mund t mos kishin asnj vler sot nse Rama do kishte prer lidhjet me krimin, nse rama nuk do ishte nj me Shullazin, me Arben Frrokun, me Koo Kokdhimn, me mark Frrokun. Nse Edi Rama nuk do i jepte hekurudhat e vet klanit t vet. Nse ministrat e tij nuk do t 100-fishonin n dy vite t ardhurat e kompanive t tyre. Ndodh n nj vend q sht kandidat pr bashkimin evropian, ndodh n nj vend antar i NATO-s, sht tragjike ndaj edhe opozita duhet t bj gjithka n mosbindje civile dhe n rrug paqsore dhe un jam i bindur se Shqipria do t gjej rrugn e vet, n kt mnyr Shqipria sht n rrokullisje t madhe. 100 mij po shkon numri i shqiptarve q po krkojn azil politik, e paimagjinueshme. Ktu sht nj prgjegjsi e partnerve tan, e vetmja prgjegjsi sht kjo ose pranoni 100 mij ,200 mij ose 300 mij ose ather ndaluni pak tek arsyet q i shtyjn kta qytetar, analizoni se kjo do t jet nj ndihm shum e madhe pr shqiptart dhe pr ju. Nj gj sht e sigurt se asgj nuk i largon qytetart se qeverisja e keqe dhe qeverisja e keqe, kjo sht e njohur dhe e sigurt. Pse dy vite m par kishte 430 azilant ndrsa tani jan mbi 80 mij, far po ndodh? Statistikat e FMN-s thon q ka rritje ekonomike, por far po ndodh ather, cili sht faktori q po vret shpresn e shqiptarve nga mngjesi dhe deri n dark? Prit valn tjetr tani do ikin edhe dentistt, muratort, juristt sepse do tia 6-fishoj kontributet e sigurimeve shoqrore, me se do jetojn ata ? Ata kan br investime qindra milion euro n kabinetin e tyre dhe n infrastrukturn e tyre.

  im Peka: A mund ta largoj kjo opozit Edi Ramin me vot ?

  Berisha: Absolutisht jo, sepse ai nuk pranon kurr vota. Edi Rama ka mbush kupn me koh dhe duhet t largohet me revolucion demokratik n mnyr t pashmangshme. Un e quaj revolucion demokratik. Dhjetori ishte revolucioni demokratik m i madh i shqiptarve dhe duhet t bhet edhe nj tjetr revolucion si ai, dhe do bhet un jam optimist se do t ndodh.

  im Peka: Pra pr Sali Berishn Edi Rama nuk ikn me vot, dmth me zgjedhje?

  Berisha: Kurr nuk ikn me vot. Aq sa respekton partin e tij aq do respektoj ai votn e shqiptarve, ai respekton Koon. Edi Rama e ka treguar u vrsul si prbindsh me t gjith potencialin e shtetit pr ti grabitur votn qytetarve, me t gjitha format, nuk ka zgjedhje me at. Nse opozita pret 2017 pr t shkuar si cjapi tek kasapi bn nj gabim fatal, bn nj gabim historik t pafalshm.

  im Peka: Faleminderit z. Berisha.

  Berisha: Faleminderit juve

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Berisha thyen heshtjen: "Shenasi Rama, njeriu i Sigurimit n Lvizjen e Dhjetori

  Themeluesit e PD, Meksi prplaset me Shenasi Ramn pr numrin

  Aleksandr Meksi n nj postim n Facebook i prgjigjet Shenasi Rams sa i prket numrit t themeluesve t PD-s. Sipas tij numri i themeluesve t PD-s sht br konform ligjit.

  Meksi shprehet: "Sa pr ata q vrsulen e shprndajn pr servilizm gnjeshtra e insinuata prej rrugash politik n rrjetin social si laro, nuk denjoj. Ka kush ju tregon vendin sepse tiranasit thon: hu m hu po t ecsh, nj dit do ngulesh, dhe kam par mjaft raste t tilla dhe nuk ja uroj kujt."

  Reagimi i plot i Aleksandr Meksit

  Shinasi Rama, nj prgjigjes time jo dashakeqse, se firmtart, mbeshtetsa per Legalizimin e Partis Demokratike, ishin mbi 300 si e krkonte ligji dhe jo m pak dhe pr kt komunistat na ndihmuan, i prgjigjet duke thn se e ka marr nga libri im. Numrat n list nuk kan qen vendosur prej meje se e quajta t panevojshme, por nga botuesi, i cili ka br nj gabim se pas nr. 289 n vend t 290 vazhdon me 230 deri n fund-275-(V.Spahiu), ka mund ta verifikoj kushdo.
  Un e kuptoj q kjo akuz ishte dashakeqse, si dhe ato t komunistve se PD-n e themeluan sigurimsat, nj shashk q t liqve ju vlen pr t akuzuar kdo q nuk ju prulet, apo nuk ju mban avazin. Nuk me tremb askush dhe nuk eshte hera e pare qe ky lloj perdor te tilla akuza ndaj meje kur nuk pranoj tu nenshtrohem (andej nga viti 2000 kur dola me nje Plarforme ne publik)..
  Me dashje nuk kam dashur te hyj ne detaje per ditet e protestes se studenteve dhe qytetareve te tiranes(8-12) qe kulmojn me themelimin e PD, por me sa duket do merrem sepse e njoh me detaje.
  Sa per ata qe versulen e shperndajne per servilizem genjeshtrat e insinuata prej rrugash politik ne rrjetin social si laro, nuk denjoj. Ka kush ju tregon vendin sepse tiranasit thon hu me hu po te ecesh nje dite do ngulesh, dhe kam pare mjaft raste te tilla dhe nuk ja uroj kujt..

  Shqiptarja

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Berisha thyen heshtjen: "Shenasi Rama, njeriu i Sigurimit n Lvizjen e Dhjetori

  Roli si spiun i Shinasi Rams n vrasjen e t rinjve tek anija “Partizani”

  Emri: shinasi-rama.jpg

Shikime: 148

Madhsia: 39.4 KB

  Nj qytetar ka denoncuar dje prmes nj mesazhi nj tjetr moment t errt t spiunit t Sigurimit t Shtetit, Shinasi Rama, q lidhet jo me lvizjen e studentve n Dhjetorin ’90, por lidhet me nj tjetr ngjarje t dhimbshme dhe q ka t bj me eksodin e dhjetra mijra t rinjve drejt Italis n marisn e ’91 nga Durrsi.

  Shinasi Rama ka br rolin n shrbim t policis s diktaturs, duke vonuar n maksimum anijen “Partizani” q t mos nisej nga Porti i Durrsit n drejtim t Italis, ndrsa nga ana tjetr priste ndrhyrjen e policis. Dhe ndrsa anija nuk nisej, Shinasiu u thoshte t rinjve se duhet t qndronin, pasi nisja ishte e sigurt.

  Kjo vones sipas qytetarit ka ardhur pr disa or deri n momentin kur forcat speciale famkeqe t ish-Repartit 326 t njohur si garda revolucionare e regjimit kan ndrhyr n anije duke rrahur dhe dhunuar t rinjt q prisnin pr t’u nisur n drejtim t Italis. Eugen Shehu qytetari q tani jeton n Austri kujton se Shinasi Rama ishte autori kryesor i dhuns dhe vrasjeve q psuan shum t rinj q u torturuan nga Forcat Speciale t diktaturs.

  Shehu thot se, ato dit morgu i qytetit u mbush me trupat e t rinjve t pajet q nuk arritn kurr t largoheshin nga Shqipria t tradhtuar nga spiuni Shinasi Rama.

  Mesazhi i Eugen Shehut

  Po i bie shkurt

  A mund ta pyesni n mnyr publike Profesor Shinasi Ramn pse s’po flet pr 9 a 10 marsin e 1991 pr at q ndodhi n Portin e Durrsit tek anija “Partizani” ku ishim rreth 1000 veta dhe prisnim q anija jon t nisej.

  Anija jon nuk u nis!! I vetmi q vinte rreth e qark ishte Shinasi Rama me nj rryp t kuq n ball dhe mundohej t na mbushte mendjen t qndronim dhe t mos niseshim. Arriti deri aty ku tha, “I kemi drguar Ramiz Alis peticion dhe do t nisemi”. Qndruam deri n mesnat pastaj ndodhi q anija u sulmua nga ish-Reparti 326.

  Ne u rrahm n mnyr brutale nga forcat e policis dhe Shinasiu duhet t flas se cili ishte roli i tij n kt situat.

  Po pyetja ime pr zotrin Profesor Rama sht: A e ka vra ndrgjegjja ndonjher pr ato una q ishin n bash t anijes “Partizani” ku bn me t vrtet qndres, pasi TI ja mbushe mendjen si “radikal” q ishe dhe m pas Morgu i Durrsit u mbush plot me viktima t anijes “Partizani”. far mendon sot? Dhe pse se tregon si ngjarje ashtu si tregon historit e lavdishme t tijat.

  Me nderime

  Eugen Shehu, Leipzig
  Eksodi me anije

  N ditt e para t marsit t vitit 1991 rreth 100 mij persona t dshpruar nga sistemi komunist braktisn vendin, kryesisht drejt Greqis n masn 76 pr qind dhe Italis 24 pr qind. Eksodi i marsit me anijet shqiptare do t mbetej pr nj koh t gjat n mendjet e evropianve, si nj veprim q nuk ishte par t ndodhte ndonjher.

  Revolta ndaj diktaturs, e akumuluar pr vite t tra, shprtheu n kto eksode historike me prmasa t mdha. Edhe m pas shqiptart, n mnyr klandestine, n krkim t nj jete m t mir, do t largoheshin, kryesisht drejt fqinjve Greqis dhe Italis q, ndonse me pak vshtirsi, e prtypn kt situat t vshtir t shqiptarve. Ishin prhapur lajme se do t kishte eksod n Durrs.

  Menjher nga i gjith vendi shprthyen shtetas shqiptar n Portin e Durrsit. N nj raport t Drejtoris s Policis Popullore thuhej se, Forcat e Policis n Durrs kishin vlersuar situatn qysh m par dhe pr kt qllim kishin ushtruar kontrolle n periferi t Durrsit, duke mundur ksisoj t largojn rreth 1 mij shtetas. Ishin kryesisht t rinj, por nuk mungonin as grat dhe fmijt. Midis shtetasve q tentonin t hynin n mjete lundruese dhe policis ishte zhvilluar nj prleshje e ashpr.

  Pas trheqjes t grumbulluarit kishin shkatrruar n dshprim e sipr objekte tregtare t Durrsit. Prfaqsuesit e forcave t rendit, me mjete t ndryshme, i kishin komunikuar t grumbulluarve se nuk ishin t vrteta lajmet pr anije q prisnin t merrnin refugjat. Si edhe kuptohej, askush nuk i kuptonte apo besonte fjalt e forcave t rendit.

  N dern e Portit t Durrsit ishte krijuar n kt mnyr nj “dig” e Policis s Durrsit, dy batalioneve t siguris s rendit, Repartit Nr.326. midis turms dhe forcave t rendit filloi prplasja. Turma hodhi n drejtim t tyre gur e mjete t tjera pr t br t mundur arjen e “digs”. Policia ndrhyri me shkopinj gome, pr t br t mundur arjen e turms, e cila kishte br tre barrikada, n largsi 20–30 metra nga njra–tjetra. Plagosje t shumta ndodhn midis t dy “palve”.

  Nga mjediset afr, mbi forcat e rendit, hidheshin vazo me lule, pllaka betoni, tulla, etj. Kjo “betej” vazhdoi pr rreth 3 or. Nuk dihej sa do t vazhdonte, nse nuk do t ndrhynte makina ujshprndarse mbi turmn. N kthim, turma theu e dogji gjithka q gjeti rrugs. Gjat rrugs, ajo hodhi parulla t tilla si “Enver – Hitler”, “Posht qeveria”, “Posht policia”, etj. N orn 13:00, turma ishte shprndar.

  Pas dy orsh, disa t rinj nga Durrsi e Kavaja, u grumbulluan para Degs s Punve t Brendshme Durrs, duke hedhur gur e mjete t forta aty. Policia qlloi n ajr. Pastaj ktu kan ardhur prfaqsuesit e Partis Demokratike, Azem Hajdari dhe Arben Imami. Kta i kan folur turms, duke i thn se qeveria i kishte t gjitha fajet, por zgjedhjet duhet t bheshin me qetsi, pa veprime t dhunshme.

  Sipas njoftimit n fjal, turma ishte larguar, por pas disa minutash ishte par srish n Bulevardin e Durrsit, duke hedhur parullat: “Enver–Hitler”, “Posht Ramiz Alia”, “Rroft Partia Demokratike”, “Liri–Demokraci”. Edhe ktu pati nj prleshje me policin.

  Syri

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •