Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Shamia, nderi, femra...

  Sa ndikon mbulesa te femra muslimane?

  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar iliria e para pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  ..Mos me prek!! Maska e Lulke
  Anėtarėsuar
  17-11-2014
  Postime
  1,662
  Faleminderit
  418
  492 falenderime nė 388 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Ne jemi rrit pa fe ...ndaj edhe jemi shembull ne bote per maredhenie shembullore mes religjioneve por sa per kto me shamia per pune nderi...: mbulon koken e zbulo ****** .( sorry per fjalorin e).
  It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lulke pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime nė 149 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga iliria e para Lexo Postimin
  Sa ndikon mbulesa te femra muslimane?

  ..kjo terroristja e kesaj videoje,kot ka mbuluar koken,sepse,mentaliteti i ketyre fundrrinavet eshte se duke mbuluar koken mbulohen te kqijat.A !!jo,kjo paska zgjedhur shamine per te vjedhur,hahha,apsurde!!.Keto shtaze,mendojne te jetojne pa punuar.Kjo video tregon gjithashtu se islami nder te tjerat,eshte edhe dembeli.

 6. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2013
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga Lulke Lexo Postimin
  Ne jemi rrit pa fe ...ndaj edhe jemi shembull ne bote per maredhenie shembullore mes religjioneve por sa per kto me shamia per pune nderi...: mbulon koken e zbulo ****** .( sorry per fjalorin e).
  Ky eshte rrealiteti sa do mir mos u vije ktyre qe duan shamin ne kokat e femrave,qe e cilsojn nder nderin e rujn edhe vajzat turke duke ba sex ne byth sepse u duhet rujt nderi per burrin kur te martohen.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisidon pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #5
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 9. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Sokrati thoshte;"perpara se te ulemi te diskutojme ta dime (ta caktojme) se per ēfare do diskutojme".

  Kjo,per te thene;qe ne kete teme as mund ta caktosh se per ēfare mundet te diskutosh.

 10. 4 antarėt mė poshtė falenderuan SERAFIM DILO pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Arvima (07-12-2015),bsdev (03-03-2017),Lulke (06-12-2015),Nuh Musa (16-12-2015)

 11. #7
  ..Mos me prek!! Maska e Lulke
  Anėtarėsuar
  17-11-2014
  Postime
  1,662
  Faleminderit
  418
  492 falenderime nė 388 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga Lisidon Lexo Postimin
  Ky eshte rrealiteti sa do mir mos u vije ktyre qe duan shamin ne kokat e femrave,qe e cilsojn nder nderin e rujn edhe vajzat turke duke ba sex ne byth sepse u duhet rujt nderi per burrin kur te martohen.
  Vellai im qe tani jeton ne USA me pare ishte ne franc e punonte Agent de Sécurité e me vone Vigile pra kur ishte ne merkato 99% e rasteve qe ndalon te ishin pikerisht burra e gra me fustane ...

  Vetem njeher ngeli vertet i shokuar kur njeri i tha ...: me ler sot se neser Fillon Ramazani e se bej me .

  Aty tha po te kisha te drejten do ja thyja te dyja kembet e ta shijonte sa me mire muajin e bekuar ..
  P.s meqe jemi pak dembela ne shqiptaret ky profession na vjen pershtat goxha dhe si ne edhe afrikan e arap e qe thoni ju ..kishte zen disa shoke kolege pune me ...por pas kesaj nuk don as tja permendesh me kte rrace merde .

  P.s mos u irritoni ju muslimanet e dévotshem te forumit se jo tgjith hyni ne nje thés tkuptohemi drejt .
  It`s not that you can`t ...It`s that you won`t .

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lulke pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Per "sokratianet" qe sģe kane kuptuar se per °fare diskutohet ne kete teme, mund t'i zbulojme se behet fjale per nderlidhjen mes "nderit" dhe leckave qe sherbejne per te mbuluar trupin!!
  Jarigas

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar jarigas pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #9
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Per "sokratianet" qe sģe kane kuptuar se per °fare diskutohet ne kete teme, mund t'i zbulojme se behet fjale per nderlidhjen mes "nderit" dhe leckave qe sherbejne per te mbuluar trupin!!

  Pse, ka lidhje nderi me leckat per te mbuluar trupin ? Dhe, po te vazhdojme me llogjiken sokratiane (me ane te pyetjes,qe eshte nje llogjik e vertete "fetare" edhe se 400-500 vjet perpara krishterimit),te percaktojme;qe ēfare eshte nderi dhe ēfare jane leckat do dalim ne konkluzionin qe nuk kane lidhje o nuk nderlidhen me njera-tjetren.


  Nje udheheqesi patriotik qe fliste perpara popullit per lavdine qe sjell guximi (kurrajo) ne lufte,Sokrati nderhynte dhe thoshte :
  -"Me falni qe ndrehyj,por ēfare do te thote (ēfare kupton) ekzaktesish guxim ?"
  - "Guximi,eshte te qendrosh ne vend perball rrezikut" i pergjigjej folesi.
  - " Por,supozojme qe nje strategji e mire na kerkon qe te terhiqemi ?" Pyeste Sokrati.
  - "Eh,atehere,ne kete rast ndryshon kuptimin. Ne rast te tille eshte natyrale te terhiqesh".
  -" Domethene,guximi nuk eshte as te qendrosh ne vend dhe as te terhiqesh.Nuk eshte keshtu ? Simbas teje,atehere ēfare eshte guximi ?"
  - "Keshtu me ve ne veshtirsi. Dyshoj qe mbase nuk e di me saktesi." Thoshte oratori.
  - "Edhe une" pergjigjej Sokrati. "Por pyes, se nuk eshte thjeshte e njejta gje,se sa te perdorim nje kriter tonin. Qe do te thote,te besh ate qe eshte e arsyeshme,panvarsisht nga rreziku ."

  -"Kjo duhet se i afrohet me shume llogjikes " Thoshte ndonjeri nga populli qe ishte prezent,dhe Sokrati i drejtohej :
  -"Atehere mundet te pranojme-si ipotese,natyrisht,sepse ēeshtja eshte e veshtire-por mund te caktojme qe guximi eshte nje arsyetim i drejte dhe i sigurte ?" Guximi eshte inteligjenca. E kunderta,ne kete rast,do ishte prania i nje sentimenti kaq i forte qe te na erresoje inteligjencen".

  Per ta perfunduar kete llogjike lidhur me temen,qe si Sokrati e kishte provuar e shfaqur guximin ne lufte,mundet te themi se dhe ne e kemi provuar,dhe supozohet se e dime,se ēfare eshte nderi dhe ēfare jane u duhet te jene leēkat.

 16. 3 antarėt mė poshtė falenderuan SERAFIM DILO pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Arvima (07-12-2015),bsdev (03-03-2017),Nuh Musa (16-12-2015)

 17. #10
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Leckat nuk kan lidhje me nderin, as te femres e as te mashkullit. Keto jan ide te klerikeve dhe ushqim per manipuluesit fetar.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 18. 2 antarėt mė poshtė falenderuan iliria e para pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (03-03-2017),mesia4ever (14-12-2015)

 19. #11
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Anėtarėsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime nė 138 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Sokrati thoshte;"perpara se te ulemi te diskutojme ta dime (ta caktojme) se per ēfare do diskutojme".

  Kjo,per te thene;qe ne kete teme as mund ta caktosh se per ēfare mundet te diskutosh.
  Zoteri ketu faktohet se myslimanet nuk praktikojne rregullat e tyre te fese. Jo vetem ne boten perendimore por myslimanet kane kulture vjedhjeje e mashtrimi edhe ne shtetet e tyre. Pra mashtrimi dhe vjedhja kane ardhur nga botekuptimi islamist dhe ateist dhe jo nga krishterimi.
  Islami dhe ateizmi asgje te mire nuk i kane sjellur botes perpos vrasje, dhune, urrejtje e cka me keq.
  Edhe nje gje tjeter. Ne kohen e Enver Hoxhes kur kishte pushtetin shume femra te bukura qe ishin kidnapuar e derguar ne kampet e punes detyroheshin te shkonin te benin seks me kliken ateiste te Enver Hoxhes. Po nuk shkove e te kryeje marrdhenie seksuale e pat puna e familjes tende... (pra te asaj femre fatkeqe). Kete e lexova ne gazete keto dite.

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mesia4ever pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 21. #12
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,421
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Zoteri ketu faktohet se myslimanet nuk praktikojne rregullat e tyre te fese. Jo vetem ne boten perendimore por myslimanet kane kulture vjedhjeje e mashtrimi edhe ne shtetet e tyre. Pra mashtrimi dhe vjedhja kane ardhur nga botekuptimi islamist dhe ateist dhe jo nga krishterimi.
  Islami dhe ateizmi asgje te mire nuk i kane sjellur botes perpos vrasje, dhune, urrejtje e cka me keq.
  Edhe nje gje tjeter. Ne kohen e Enver Hoxhes kur kishte pushtetin shume femra te bukura qe ishin kidnapuar e derguar ne kampet e punes detyroheshin te shkonin te benin seks me kliken ateiste te Enver Hoxhes. Po nuk shkove e te kryeje marrdhenie seksuale e pat puna e familjes tende... (pra te asaj femre fatkeqe). Kete e lexova ne gazete keto dite.
  Problemi eshte kur feja thote vidh dhe jo veprat e njerzve sepse feja nuk eshte veper njerzore por mesim hyjnor.Islami ka percaktuar per vjedhesen denim keshtu qe Islami eshte i paster, njerzit jane ato qe gabojne.Nuk ka faj mjekesia pse doktori nuk zbaton betimin e hipokratit.

  Po ashtu dhe tek fete e tjera, nese feja thote vidh atehere kjo fe eshte e gabuar por nese feja thote mos vidh dhe njerzit nuk e praktikojne ate fajin e kane njerzit dhe jo feja.Ja nje rast analog i nje nje pjesetari i nje feje tjeter.Une nuk mnedoj se kjo murgeshe perfaqeson te gjithe murgeshat e botes po ashtu dhe as krishterimin sikurse dhe shembulli lart me muslimanen.

  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 22. #13
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,421
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Ja nje femer europiane e krishtere e mbuluar me shami, Lady An gruaja e mbretit James te Skocise ne vitin 1589

  Emri: IMG-20151214-WA0000.jpg

Shikime: 1132

Madhėsia: 42.3 KB
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 23. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Xhemis pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (03-03-2017),mesia4ever (15-12-2015)

 24. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,155
  Faleminderit
  434
  522 falenderime nė 440 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
  Zoteri ketu faktohet se myslimanet nuk praktikojne rregullat e tyre te fese. Jo vetem ne boten perendimore por myslimanet kane kulture vjedhjeje e mashtrimi edhe ne shtetet e tyre. Pra mashtrimi dhe vjedhja kane ardhur nga botekuptimi islamist dhe ateist dhe jo nga krishterimi.
  Islami dhe ateizmi asgje te mire nuk i kane sjellur botes perpos vrasje, dhune, urrejtje e cka me keq.
  Edhe nje gje tjeter. Ne kohen e Enver Hoxhes kur kishte pushtetin shume femra te bukura qe ishin kidnapuar e derguar ne kampet e punes detyroheshin te shkonin te benin seks me kliken ateiste te Enver Hoxhes. Po nuk shkove e te kryeje marrdhenie seksuale e pat puna e familjes tende... (pra te asaj femre fatkeqe). Kete e lexova ne gazete keto dite.
  Te thuash qe e keqja vjen si nga islami dhe si nga ateizmi do te thote;qe, perdor lende narkotike qe eshte mire te na e thuash dhe ne qe mbase ta provojme,se e paska rezultatin e garantuar.


  Enveri ka bere te gjitha krimet qe ishte e mundur,por persa i perket perdhunimit te femres nuk ishte politika qe ndiqte Enveri. Qe do te thote,qe perdhunime edhe ka patur,por te ralla dhe te bere nga kriminel e kafshe individual.
  Ne kohen e Enverit,gruaja qe ndahej nga martesa te merte gjithmone 1 mije lek ne muaj per ēdo femi dhe nje dhome per shtepi (dhe kur shtepine e kishe te prinderve) Po te veme njefar mesatare ku rroga ishte 5 mije lek ne muaj,dhe ku shtepia ishte pothuajse per te gjithe dy dhoma (dhe guzhine),mundet ta kuptosh vete perfundimin.

  Dhe e fundit,ne kohen e Enverit ishte ligj,qe po te ngacmoje nje femer rruges (edhe vetem me fjale),dhe femra te denonconte, mashkulli denohej. Dhe nuk kishte nevoje per deshmitare,mjaftonte vetem deshmija o akuza e femres. Dhe flasim per denim me burg.

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  984
  Faleminderit
  115
  47 falenderime nė 45 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Per "sokratianet" qe sģe kane kuptuar se per °fare diskutohet ne kete teme, mund t'i zbulojme se behet fjale per nderlidhjen mes "nderit" dhe leckave qe sherbejne per te mbuluar trupin!!
  A Nari Peqinit , bohu i her burr dhe sill n'forum fotografin e gjyshes tate.

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sayan2003 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #16
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Anėtarėsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,192
  Faleminderit
  54
  148 falenderime nė 128 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Ne rradhe te pare duhet bere dallimi i shamise dhe burkes!
  Nuk eshte mbulimi i kokes se femres vetem per myslimanet...
  Kete e kane patur dhe e kane ekoma edhe te krishteret...
  Ndaj mos bejme konfuzion!
  Mbulimi me burka, eshte heqje lirie , eshte keq trajtim, vetem kaq!
  Pasi nuk ka fe te mbuloje grate e ti ler syte sa per te mos u rrezuar.
  Jane mbeturina fanatike me karakter lokal, ku si rezultat i varferise ( injorances ) ky lloj "kostumi" gjendet me teper neper zonat rurale ( fshatra ),
  pasi po te kalohet ne qytetet e medha nuk ka burka gruaja qe banon aty, vetem mos te jete e ardhur nga larg.
  Pra mbulimi i femres ka me shume kuptim simbolik se sa aresye nderi , kjo ne te gjitha fete e botes.
  Por qe ekzagjerimi, nuk i perket fese, kesaj rradhe as asaj islame, por prapambetjes dhe kultures tribale, fanatizmit dhe tradicjonit lokal.
  Pershendetje
  Mėsoi tė tjerėt me jetėn tėnde dhe jo me fjalėt e tua

 29. #17
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Anėtarėsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,496
  Faleminderit
  313
  506 falenderime nė 424 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  more ai qe e ka ne gjak hajdutllikun e ka ska te bej as feja as shamia asgje boll bet derr derr kot
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Busy Girl pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 31. #18
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga Sayan2003 Lexo Postimin
  A Nari Peqinit , bohu i her burr dhe sill n'forum fotografin e gjyshes tate.
  Ti, katnar Tirone, vishesh me shallvare e me xhublete, si gjyshi jot?!
  E, meqe si malok, ke menjen e holle, na e shpjegon dot se neē'menyre lidhet nderi i femres me shamine e kreit??!!
  Jarigas

 32. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar jarigas pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 33. #19
  Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjenė, austri
  Mosha
  43
  Postime
  4,579
  Faleminderit
  26
  143 falenderime nė 133 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  Mbulimi me burka, eshte heqje lirie , eshte keq trajtim, vetem kaq!
  Mbulesa ka "qene" statut social....sa me e mbuluar femra, mundesisht edhe me material sa me te shtrenjte/cmuar, aq me i larte statuti i saje social......format e mbulesave ne boten islame jane pjese e kultures se popujve te ndryshem dhe ka evoluuar me kohen. Ne kulturen arabe, te shtresat me pasanike, perdeja qe nxiret para ftyre eshte per shembull nga ari, ose perdoren edhe banderola rreth ballit, poashtu nga ari....

  Ne vendet "arabe", nese shkojn nga ajo se aty sundon "islami" i vertete, nuk shihet vetem "nikabi" si forme e veshjes, por ke edhe hixhabin, ke edhe cadorin, por ke edhe gra me veshje moderne perendimore......interessant eshte fakti, se mbulesa e terre trupit ne pernadorine osmane eshte nje "reakcion" ndaj ndikimit te "allafranges", ndryshe veshja e femrave ishte shume me e thjeshte dhe me e hapur.....

  Sidoqofte, me rrendesi eshte qe njerezit ta kuptojne, se nderlidhja me "dogma" fetare eshte pjese e politikes se njerezve me prapavija te caktuara, qofshin ato per ti "roberuar" grate (nga pjese e klerit musliman, me preteksin se ju bejne mire atyre, se ata nuk dijen VET te folin), qofshin ato per ti "instrumentalizuar" ato (mbi shpinen e tyre per te ndare hesape me islamin, zakonisht kisha me kelishte e vet qe trombetojne neper mediume).

  Kodet e "veshjes" nuk kane qene te poilitizuar deri ne kohen moderne tonen....sot bejme politike me ckamos....MBULESA (qofte e burrit, qofte e gruas), ka qene (dhe eshte), ceshtje e kultures individuale te popujve, dhe eshte zhvilluar me preteksin per tu duk BUKUR (zakonisht per shembull BAJRAMET ne trojet tona kane qene ditet e vecanta ku jane "ushtuar" tesha te rreja), dhe per ta treguar statutin socila (ne kulturen gjermane ekziston nje proverb qe thote "teshat bejne njeriun".....poashtu me kujtohet nje anekdote me nasradinin, ku ne nje "dasem" nuk e heton kush, e shkon ne shtepi dhe e vesh nje "mantil" te bukur, dhe kthehet prap ne ate mexhlis ku njerezit pastaj nuk ja hjekin syte e bile kur shtrohet ushqimi e ulin ne kry te vendit.....dhe keshtu nasradini nuk han ushqim por vetem i thot mantillit vet "ha mantill e ha, se vetem per ty gjithe ki nder".

  tung
  albanish by nature

 34. #20
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,421
  Faleminderit
  2
  73 falenderime nė 59 postime

  Pėr: Shamia, nderi, femra...

  Citim Postuar mė parė nga arbereshi Niko
  Ne rradhe te pare duhet bere dallimi i shamise dhe burkes!
  Nuk eshte mbulimi i kokes se femres vetem per myslimanet...
  Kete e kane patur dhe e kane ekoma edhe te krishteret...
  Ndaj mos bejme konfuzion!
  Mbulimi me burka, eshte heqje lirie , eshte keq trajtim, vetem kaq!
  Pasi nuk ka fe te mbuloje grate e ti ler syte sa per te mos u rrezuar.
  Jane mbeturina fanatike me karakter lokal, ku si rezultat i varferise ( injorances ) ky lloj "kostumi" gjendet me teper neper zonat rurale ( fshatra ),
  pasi po te kalohet ne qytetet e medha nuk ka burka gruaja qe banon aty, vetem mos te jete e ardhur nga larg.
  Pra mbulimi i femres ka me shume kuptim simbolik se sa aresye nderi , kjo ne te gjitha fete e botes.
  Por qe ekzagjerimi, nuk i perket fese, kesaj rradhe as asaj islame, por prapambetjes dhe kultures tribale, fanatizmit dhe tradicjonit lokal.
  Pershendetje.
  burka mbaj dhe hebrenjte

  Emri: IMG-20151216-WA0022.jpg

Shikime: 574

Madhėsia: 36.3 KB
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhemis pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •