Emri:  edi-rama-enver-hoxha-bbc.jpg

Shikime: 607

Madhsia:  40.9 KB

Gazetarja e BBC, Maria Margaronis ka zbarkuar n Tiran pr t prgatitur nj reportazh mbi hijet e t shkuars n jetn shqiptare.

Pasi viziton Spain dhe flet pr t shkuarn e Shqipris, s bashku me Fabian Katin dhe Fatos Lubonjn, gazetarja mbrrin n Tiran pr t trajtuar shtjen e bunkerit, t ngritur n mes t Tirans.

Bunkeri ka provokuar shum protesta nga t prndjekurit dhe gazetarja thot se autori i saj sht vet kryeministri i vendit, Edi Rama.

Nj artist, babai i tij ka qen nj antar i lart i Partis Komuniste, thekson ajo. M pas e pyet kryeministrin se prse ky bunker.

Ky sht nj simbol i fort i vendit.., thot Rama. Nuk jam habitur nga protesta, shton ai. I pyetur nse donte t provokonte nj proces paranojash, Rama thot: Sigurisht.

M pas gazetarja merret me situatn e vshtir ekonomike.

N rrug, njerzit q krkojn pr pun fajsojn Edi Ramn pr mungesn e puns, si fajsonin dikur Enver Hoxhn, thot Margaronis.

Nuk ka m pun. Enver Hoxha sht m mir se Edi Rama. Nse ishe 17 vje, mund t gjeje pun. M mir Spai. Po bre krim, shkoje atje, thot nj i papun.

Ndrkoh ajo viziton nj nga gjimnazet e Tirans, Ismail Qemalin, ku t rinjt i flasin pr pesimizmin dhe dshirn pr t ln vendin.

Teksa thekson se mijra shqiptar kan braktisur vendin sivjet, nj nxns i thot gazetare: Dua t largohem sa m par nga ky vend. Nuk jam egoist, por e urrej Shqiprin.

syri.net